Plannen voor Katwijkse haven nog in studie Spoedig mededelingen? gere lonen alleen bij een aperte achterstand WEERBERICHT Minister acht, inzake Genève, overleg met bedrijf onvoldoende René Pleven lost Bidanlt af als kabinetsformateur in f rankrijk H. Walenkamp Zn President Tito keert zich zowel legen Moskou als liet Westen 97ste jaargang WOENSDAG 23 APRIL 1958 No. 29423 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.255 per maand; f.0.59 per week DAGBLAD Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Visserijbeleid in Tiveede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren het visserijbeleid besproken. Daarbij kwam ook ter sprake de zeerecht-conferentie te Genève, waarbij grote gevaren hebben gedreigd voor de visserij. Minister Vondeling erkende, dat het contact met het bedrijfsleven wel beter had kunnen zijn en daarom heeft hij maatregelen getroffen ter ver inniging van het contact tussen het Visserijschap en het Departement. Alle voorstellen tot uitbreiding van de territoriale wateren zijn te Genève in de commissie-vergadering verworpen en het ziet er daarom ook niet naar uit, dat enig voorstel in de conferentie wordt aange nomen, omdat dan een meerderheid van twee-derden der uitgebrachte stemmen is vereist. week bvereenstemming wordt bereikt over de plannen en plannetjes, zal dat een belangrijke stap voorwaarts zijn. Dan zal het ook gemakkelijker zijn een beslissing te nemen over de wenselijk heid van een tweede onderzoekingsvaar tuig. Het is misschien mogelijk gewone vaartuigen, die vissen, in te schakelen bij het onderzoek. Aan de vissers moet daarvoor dan een vergoeding worden gegeven. Zodra er een geschikte vacature op het departement ontstaat, zal een bio loog worden aangesteld voor het garna- lenonderzoek. Het is een kwestie van maanden. Het is gebleken, dat de Moerdykvis- sers thans reeds schade ondervinden van de uitvoering van de deltawerken in het Haringvliet rond de bouwput. Aan de minister van Verkeer en Water staat heeft minister Vondeling gevraagd hieraan aandacht te besteden voor het verlenen van schadevergoeding reeds nu. Het overleg tussen de betreffende Nederland wilde vasthouden aan de driemijlszone, maar dat standpunt werd door nog geen tien procent van de ver tegenwoordigde 87 landen gedeeld. Er dreigde een voorstel te worden aange nomen van de jonge landen tot aan zienlijke uitbreiding van de territoriale wateren .Om dat mede te voorkomen heeft Nederland het Amerikaanse voor stel gesteund, dat in het algemeen de grens wilde uitbreiden tot 6 mijl en voor de visserij tot 12 mijl, met behoud echter van historische rechten. Het Amerikaanse voorstel is zoals bekend met 38 tegen 36 stemmen bij 9 onthou dingen verworpen. Het ziet er niet naar uit, dat enig ander voorstel een vol doende meerderheid krijgt als in de con ferentie de eindstemmingen worden ge houden. Over de positie van de Nederlandse visserij in de Euromarkt en de vrijhan delszone valt nog niets met enige zeker heid te zeggen, zolang men niet weet, waartoe de besprekingen zullen leiden. Begin juli zal in het kader van de Euromarkt een landbouwconferentie worden gehouden. Misschien wordt daarby ook de positie van de visserij be sproken. Haven van Katwijk Zoals reeds vele jaren achtereen gebeurt, is ook nu weer aangedrongen op een beslissing over de aanleg van een eigen visserijhaven voor Katwijk. Alleen de heer Egas (P. v. d. A.) was van mening, dat het probleem van de vissershavens in onderlinge samen hang moet worden bezien, omdat er naar zijn mening op den duur slechts voor twee vissershavens plaats zal zijn, omdat de vissery van de havens langs de Rotterdamse waterweg ach teruitloopt. Spoedig mededelingen Minister Vondeling antwoordde, dat een beslissing moeilijk is, omdat de voorzieningen kostbaar zijn. Het pro bleem is nog steeds in studie. Het gaat om het afwegen van de voordelen voor de visserij tegenover de hoge kosten. De minister zal zich in ver binding stellen met zijn ambgenoot van Verkeer en Waterstaat in de hoop. dat deze met zijn berekeningen spoedig zover zal zijn gevorderd, dat nadere mededelingen kunnen worden gedaan. Het zou wel mogelyk zijn iets te zeggen over een eigen vissershaven voor Katwijk, afgezien van de water staatkundige werken, maar dat zou niet verstandig zijn. De jongste plannen voor de haven van IJmuiden zullen bepaalde inrich tingen daar zeker ten goede komen. Visserij-onderzoek Voor de oprichting van een produk- tiviteitscentrum voor het visserijbedrijf is een flinke som beschikbaar. Als deze departementen over het rapport-Van der Zaal inzake de sanering van de IJselmeervisserij heeft nog niet geleid tot overeenstemming. Men is nog niet verder dan een voorlopige oordeels vorming. Canadese kunstmaan Volgens het Canadese blad Toronto Star zal Canada nog dit jaar een kunst maan lanceren. De satelliet zou in de nazomer door een combinatie van een Amerikaanse raket en een Canadees „zuurstof-waterstofkanon" in haar baan gebracht worden. De kunstmaan zelf zal een plastic bol van 15 cm middellijn worden die bijna een kilo weegt. De startbaan ligt bij Port Churchill, ruim 1100 km noordelijk van Winnipeg, waar veelvuldig raketproeven zijn ge nomen. Eerst een ronde-tafeleonferentie roor gemeenschappelijk Algerijns beleid (Van onze correspondent te Parijs) De rooms-katholiek George Bidault heeft zyn pogingen om een nieuwe Franse regering te vormen gisteravond moeten staken. Na de weigering tot steun van de socialisten had ook zijn eigen partü der volksrepublikeinen ervan afgezien Bidaults onderneming verder aan te moedigen, zodat de formateur-in-hope 's avonds met duidelijke tegenzin het hoofd dan maar in de schoot heeft gelegd. Het staatshoofd Rene Coty heeft daarna onmiddellijk een beroep gedaan op René Pleven, een andere oud-premier, die een der leiders is van een der vele radicale formaties. Pleven, die nog in zijn kiesdistrict In het noorden des lands vertoefde, zou vanmorgen per speciaal vliegtuig in Parijs arriveren en in beginsel heeft hij het verzoek van de president der republiek al aanvaard. meenschappelyk plan voor het beleid in Noord-Afrika te ontwerpen Persoonlijk heeft Pleven indertijd vóór de kaderwet in Algerije en vóór de goede diensten van de Anglo-Amerikaanse bemiddelaars gestemd Zijn politiek zal daarom weinig verschillen van het beleid, dat Gaillard voerde of tenminste wilde voeren. Ook de dag. waarop de nieuwe forma teur met zyn regeringsprogramma even tueel voor de Kamer denkt te verschij nen, Is op dit moment, nu de Franse crisis haar tweede -veek ingaat, nog niet bekend. Diep onder de straten van Londen wordt gewerkt aan een nieuw tun nelcomplex. Door deze tunnels zul len kleine treintjes rijden voor ver voer van post en kleine goederen. De uitmonding van twee tunnels in een grotere ondergrondse ruimte, waar een station wordt gevestigd. Kind in kokend water Te Mildam (Fr.) is gisteren het ruim twee-jarige dochtertje van de familie S. Kooistra in een onbewaakt ogenblik in een teil met kokend waiter gevallen. Met zeer ernstige brandwonden weid het kind opgenomen en naar het ziekenhuis te Heerenveen overgebracht, waar het enige uren later aan de bekomen ver wondingen is overleden. Advertentie SOLEX bromfietsen TURFMARKT 5 Iets zachter I De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer, aanvankelijke zwakke, later machtige tot vrij krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. Voornamelijk in de oostelijke helft van het land plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag iets zachter dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 24 APRIL. Zon op: 5.26 uur; onder: 19.51 uur. Maan op: 9.01 uur; onder: 0.08 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.16 en 18.39 u Laagwater te 2.00 en 14.23 uur. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's. ..Het Kremlin moet zijn belachelijke hoop op terugkeer van Joego-Slavië opgeven,'> President Tito van Joego-Slavië heeft dinsdag op de eerste bijeenkomst van het congres van de Joegoslavische communistische party te Ljoebljana gezegd, dat Moskou zyn belachelijke hoop, dat Joego-Slavië zal terugkeren in het Sovjet- russische blok, moet opgeven. Verder beschuldigde Tito enkele Oosteuropese communisten van „kortzichtigheid en tactloosheid" jegens zijn regering. Goede betrekkingen met de Sovjet-Unie zijn belangrijk en de twee landen dienen een nieuwe wyze van samenwerking te zoeken, aldus Tito tot de 1800 deelnemers aan het congres. De 65-jarige Joegoslavische president ontketende ook een onverwachte aanval op het Westen. Hy verweet het Westen „opbouwende voorstellen" van de Sovjet- Unie te hebben verworpen. Hij beschuldigde de NAVO ervan naar wereldover heersing te streven! s:ng Een dergelijke uitlating is van Joe goslavische zijde nog niet eerder ge hoord. Het doel van deze aanval was de waar nemers nog niet duidelijk, maar zij zei den. dat er wel uit blijkt, dat Joego- Slavië's trouw aan de communistische dogmatiek op het gebied van de buiten landse politiek nog onveranderd is Tito schijnt zich nog steeds veel moeite n? geven om Moskou te tonen, dat lij een trouw bondgenoot is Hij was zich daar bij bewust, dat zijn aanval op het Wes ten slechts weinig schade kan doen aan zijn betrekkingen met de afzonderlijke Westelijke landen, aldus de waarnemers. Mevr. LipsOdinot aanvaardt benoeming Na de heren Gerben Wagenaar en Henk Gortzak, heeft thans ook mevrouw M. J. Lips-Odinot uit Hilversum aan het Centraal Stembureau voor de verkiezin gen te Haarlem bericht, dat zij de be noeming als lid der Provinciale Staten van Noord-Holland heeft aangenomen. Nieuwe men staat vooral in Amerika goed aangeschreven Alvorens zich tot Pleven te wenden, moet het Elysée eerst nog de kandida turen van de socialistische partij-secre taris Guy Mollet die opnieuw wei gerde en van Plevens partijgenoot, de jonge ex-minister van Binnenlandse Zaken, Francois Mitterrand, hebben overwogen. In rechtse kringen bleken echter vooralsnog onoverkomelijke be zwaren tegen Mitterrand te bestaan, wiens ideeen met betrekking tot Algerije veel te liberaal en te vooruitstrevend werden bevonden. Pleven is in zijn denken, spreken en voorkomen een gematigd en bescheiden man, die in de Kamer weinig vijanden heeft zitten. Hy is al tweemaal minister president geweest en speciaal in Ame rika moet hij in die functie goede in drukken hebben achtergelaten Nu Washington zich, tenminste officieus, nogal levendig voor de Noordafrikaanse problemen, die in het centrum van de crisis staan, is gaan interesseren, valt de waarde van die laatste troefkaart zeker met te onderschatten. Pleven is minister van Defensie ge weest in het kabinet-Laniel, dat aan het bewind was by de val van Dien Bien Phoe in Indo-China en vanwege de verantwoordelijkheid, die daardoor op zijn schouders rustte, meende de nieuwe formateur er goed aan te doen zich geruime tijd wat op de politieke achtergrond te houden. De heer Pleven zal vermoedelijk een kabinet trachten te vormen met mede werking van conservatieven, rooms- katholieken en radicalen. De socialisten zullen wel niet mee willen doen. Hem wordt voorts het plan toegeschreven op een ronde-tafelconferentie van alle na tionale partyen eerst te pogen een ge- Amerika kan wereld militair overheersen Dulles acht dit echter geen prijzenswaardig doel De V.S. hebben de macht de wereld militair te overheersen, aldus verklaarde de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, gister avond. Maar het is geen prijzenswaardig aanvaardbaar doel de grootste militaire macht van de wereld te worden, aldus Dulles. Hy zei, dat de V.S., als zU de wereld op het ogenblik militair willen overheer sen, de macht daartoe hebben. Wij behoeven hiervoor slechts hetzelf de percentage van de nationale produk- tie af te zonderen als de Sovjet-Unie en ons volk slechts een klein deel van de versobering op te leggen, die het Rus sische volk moet dragen, aldus Dulles. Kroesjtsjef zou zich weer tegen „ketterij" karen Over Indonesië zei Tito, dat de Suma- traanse opstand een poging is de Indo nesische eenheid te vernietigen, delen van het land onder westelijke invloed tp brengen en dpze gebieden in koloniën te veranderen Dit is een inmenging in Indonesische aangelegenheden die „rampzalige" gevolgen kan hebben, al dus Tito. Hij beschuldigde de „koloniale lan den" ervan hun positie in het Midden- Oosten te willen heroveren Egypte is hier de grootste hinderpaal voor deze oogmerken. Tito verdedigde de Joegoslavische be trekkingen met de Verenigde Staten, die gebaseerd zijn op wederzijdse eerbied, samenwerking en niet-inmenging Op dit congres het eerste sedert 1952 zijn alleen de communistische partijen van Denemarken Noorwegen en Zwit serland vertegenwordigd. De Sovjet unie en andere Oosteuropese landen hebben hun ambassadeurs gezonden Vele Joegoslaven zijn van oordeel, dat de Russische premier Kroesjtsjef een nieuwe aanval zal ondernemen op de „Titoistische ketterij" Westelijke waarnemers hebben zich dinsdag na Ti»o"s rede verrast getoond door de hevige aanval op het Westen en in het bijzonder over zijn beschuldiging, aat de NAVO uit is op wereldoverheer- Hongaren stalen geld uit kleding (Speciale berichtgeving) Een 21-jarige Hongaarse chauffeur en een 20-jarige elektricien van dezelfde nationaliteit hebben te Rotterdam op grove wyze misbruik gemaakt van de gastvrijheid. Zij worden ervan verdacht niet minder dan vijfentwintig keer geld uit kleding te hebben gestolen. De po litie heeft hen aangehouden op aanwij-1 zing van het personeel van een hockey en tennisclub aan de Kralingseweg te Rotterdam Aan het bureau was er aan vankelijk niet veel uit de verdachten te krijgen Nu waren er de laatste tyd veel diefstallen van geld uit kleding in de garderobes van twee grote sportzalen, respectievelijk in het centrum en in het westen van Rotterdam, gepleegd. By confrontatie met verscheidene benadeel den bleken de twee Hongaren in die zalen te zijn gezien Onder druk van de bewijzenlast gaven de verdachten ten slotte toe de dieven te zijn. Morgen zul len zij voor de officier van Justitie wor den geleid. Majoor Koopman floor H.M.G. vrijgesproken (Van onze Haagse redactie) Vanmorgen om 10 uur is majoor Koopman door het Hoog Militair Gerechtshof in overeenstemming met de eis van de advocaat-fiscaal, mr. D. J. van Gilse, vrijgesproken van hetgeen hem ten laste was gelegd. De tekst van het vonnis, hetgeen door de president, mr. Doornbos, werd voorgelezen, luidde als volgt: „Overwegende, dat het Hof niet uit wettige bewijsmiddelen de over tuiging heeft bekomen, dat be klaagde het hem ten laste gelegde heeft begaan, zodat hij met vernie tiging van de tegen hem uitgespro ken veroordeling daarvan moet worden vrijgesproken". In de zittingzaal was een overwel digende belangstelling. Velen moesten met een staanplaats genoegen nemen, omdat het kleine zaaltje lang niet ge noeg stoelen kon bevatten. Uiterlijk rus tig hoorde majoor Koopman het vonnis aan. Van zyn verdedigers was alleen mr. Mathuizen aanwezig. Na de uitspraak werd majoor Koopman als eerste door zyn vrouw hartelijk omhelsd. In de wachtkamer had het gelukkige echtpaar daarna nog vele gelukwensen in ont vangst te nemen. Voor het gebouw van het HMG aan de Van Oldenbarnevelt- laan te Den Haag, was eveneens grote belangstelling van het publiek. Minister Simrhoff tot Eerste Kamer: Voorlopig geen verkortingen van iverktijd Rotterdam bouwt aan zijn toe* gangswegen. Volgende maand wor- den deze twee gescheiden bruggen in gebruik genomen in de plaats van de huidige basculebrug over het Schiekanaal op de voorgrond welke het verkeer uit de richting Den Haag niet meer kan verwer ken.. „De loonsituatie is momenteel ui terst kritiek. Alleen waar het een aperte achterstand betreft kunnen maatregelen genomen worden. Maar dan nog zo, dat er geen nieuwe loon- beweging of claims daartoe uit an dere bedrijfstakken mogen voortko men". Met deze ernstige woorden pareer de gisteren minister J. G. Suurhoff de aanvallen uit de Eerste Kamer op het kabinet wegens treuzelen en gebrek aan besluitvaardigheid met en over de lonen in de landbouw, het bouwbedrijf en de spoorwegen. Voor het indienen en adviseren van en over ontwerp-CAO's hebben alle competente instanties - terecht - veel tyd nodig, aldus de minister. Men kan dan van de regering moeilijk verlangen, dat zij in een handomdraai beslist, te meer daar de lonen in de verschillende bedrijfstakken zo nauw samenhangen. Vryere loonvorming, zoals door prof. Molenaar (VVD) was voorgesteld, wees de minister categorisch van de hand. Deze zou „desastreus" zyn. Bovendien was de minister van oor deel, dat bijv. de bouw-CAO vorig jaar echt nog niet opportuun was. omdat door de wilde toestanden In het bouw bedrijf er toch geen sanerende invloed van kon uitgaan. De omstandigheden hebben zich inmiddels echter gewijzigd. De kwestie van de spoorwegionen liet de minister gaarne aan zijn ambtgenoot van Verkeer en Waterstaat over GEEN KORTERE WERKTIJD De minister meende voorts, dat ver korting van de werktijd in de eerste ja ren nog met gewenst is. Men zou theore tisch althans zon verkorting kunnen gebruiken ter bestrijding van conjunc turele werkloosheid, maar de werkloos heid heeft gelukkig nog niet dergelijke afmetingen aangenomen, dat zulke maatregelen genomen moeten worden. Indien de depressie zou doorzetten, dan zou men inflatoire anti-werkloos heidsmaatregelen moeten durven nomen. Maar de minister ziet de toekomst niet zo somber in. Zodra de kapitaalmarkt ruimer wordt zal het program van openbare werken spoedig weer in volle gang zyn. Over de voorrang van een weduwen- en wezenverzekering en een algemene kinderbijslagverzekering van het derde kind af, zeide minister Suurhofl dat eertijds niets over prioriteit is afgespro ken. Deze prioriteit is nog niet in het kabinet besproken. Na re- en dupliek werd de begroting van Sociale Zaken z.h.s. aangenomen. Alleen communisten waren tegen. Ambassaderaden leggen functie neer Twee ambassaderaden van de Indone sische diplomatieke vertegenwoordiging in Den Haag, de heren Abdoel Ilakim Loebis en Zahar. hebben gisteren hun functie neergelegd, omdat „ij zich niet kunnen verenigen met de politiek van geweld van de Indonesische centrale re gering in Djakarta om de problemen, welke ten aanzien van de buitengewes ten zyn gerezen, tot oplossing te bren gen. Hiermede hebben zij het voorbeeld ge volgd met kapitein Marah Joenoes. as sistent-militair attaché in Den Haag, die met ingang van zaterdag 19 dezer, zyn functie neerlegde. Zowel de heer Loebis. die optrad als hoofd van de politieke afdeling van de Indonesische diplomatieke missie in Den Haag. als de heer Zahar, die hoofd van de economische afdeling was. zal in Nederland de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen in Indonesië blijven af wachten. Beide heren hebben de Indone sische zaakgelastigde, de heer Maramis, van hun besluit op de hoogte gesteld. Zij zullen In contact blijven met de andere leden van de Indonesische diplomatieke vertegenwoordigingen in Europa, die eenzelfde beslissing hebben genomen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1