STADSNIEUWS Tito's kritiek op Oost en West Geen toetreding tot Sovjetrnssischè blok DINSDAG 22 APRIL 1958 12V2 jaren Volkszang Echtpaar Stenz gehuldigd In gebouw Staalwyk vierde men gis teravond een vrolijk zangfeest, n.l. het 12',2 jarig bestaan van het Leids Volks zangkoor, waaraan Herman Stenz en zyn echtgenote Tilly StenzLeening, sinds de bevrijding hun beste krachten gaven. Ze wekten veel begrip voor de volkszang, al is er in onze stad niet zulk 'n belangstelling voor als in Den Haag, waar Herman Stenz het koor van de Ned. Vereniging voor de Volkszang leidt, sinds het heengaan van de zo bekende .Arnold Spoel. Er was deze avond allereerst het op gewekt zingende meisjeskoor, waarnaar men met genoegen kon luisteren. De heer en mevrouw Stenz leidden, te midden van bloemen, de samenzang in „Com nu met sang", „Die Winter ist ver- gangen", „Sohoon liedeken" en vele an dere liedjes. De Haagse pianist, de heer Sterreburg begeleidde inplaaits van me vrouw Ridder-Spaan, het Franse volks liedje „Ma Normandie", dat door de meisjes heel aardig gezongen werd en het kostelijke „Baas Jochum" van Her man Stenz, die in de directie zoveel ple zier heeft. Ook het Leidse Volkszangkoor kreeg zijn beurt en zong heel mooi Giesen's ..Domine Salvam fac" en een moeilijk motet van Nöring, zuiver en ontroerend. Ook het Leidse vrouwenkoor „Caritemus" van Tilly Stenz-Leening kwam m actie met „Fnihling" van Bragiel en Franse liedjes van Danza. Er werd beschaafd en met mooie klank gezongen. In de pauze vond een vriendelijke huldiging plaats van de heer en me vrouw Stenz. De voorzitter van K. en O. de heer H. de Wilde betuigde geestig zijn waardering voor het vele werk. dat door dit eohtpaar verricht is, onder overhandiging van een enveloppe met inhoud namens K. en O. voor de aankoop van muziek ten behoeve van het koor. Ook het Volkszang koor bood een mooi geschenk aan. Bloemen gingen met een en ander gepaard. Herman Stenz wist de vriendelijke woorden te vinden, om allen te bedanken. Ook na de pauze werde er nog veel ge zongen, zodat deze avond wel volop in het teken stond van prettige volkszang. De heer en mevrouw Stenz mogen hun prijzenswaardig werk nog vele jaren voortzetten Halve eeuw getrouwd Morgen schittert het goud veertien dagen lang over het echtpaar J. Piket- Robbers wonende aan de Oosterstraat 23. De thans 72-jarige bruidegom zijn bruid telt zeventig lentes was o.a. ruim dertig jaar werkzaam bij de Ned. Spoor wegen, waar hij speciaal was belast met het onderhoud van het machinepark van het toenmalige Staatsspoor aan de Haagweg. Letterlijk en figuurlijk is de bruidegom met het L.D. groot en oud geworden, want reeds als vrijgezel had hij belang stelling voor de inhoud van ons Blad, dat hij in later jaren van zijn vijf tigste tot zyn achtenzestigste bij een leel van onze abonnees heeft bezorgd. Uit dit huwelijk werden vijf kinderen geboren, terwijl thans ook zeven klein kinderen de oudervreugde meerdere glans geven. Gaan morgen de gouden bruids dagen in, op 6 mei is het een halve eeuw geleden, dat bruid en bruidegom elkan- Weerloze eenden beschoten Twee inwoners van Noordwijkerhout hadden in december j.l. met buksen op eenden geschoten, die op het ijs liepen, waarbij een van hen zich nog op verbo den grondgebied had bevonden. De offi cier van Justitie van het Leidse kanton gerecht. mr. Achterberg, noemde deze daad zeer laf, daar de dieren volkomen weerloos waren en bijzonder hongerig waren. Hij beschouwde dit dan ook als stroperij en eiste tegen de een f. 40 boete of twintig dagen, tegen de ander f. 15 boete of vijf dagen, dit wegens het lopen op verboden grond. De plv. kan tonrechter mr. De Koning veroordeelde hen resp. tot f. 25 boete of tien dagen en f. 15 boete of vijf dagen, een en ander met verbeurdverklaring van de in beslag genomen buksen. Auto verbeurd verklaard Een Leidenaar was er enige tijd gele den in geslaagd voor f. 75 een „auto" op de kop te tikken en was daarmee uit rijden gegaan. Op 13 februari j.l. werd hij door de politie op zeker ogenblik ge maand te stoppen, maar aan dit bevel had hij niet voldaan. Toen hij tenslotte toch aangehouden werd, bleek hij geen rijbewijs te hebben en van de auto werkte de handrem niet. Bovendien ontbrak een kenteken. De officier van Justitie van het Leidse kantongerecht, waarvoor verdachte gisteren terecht stond, eiste f. 30 boete of tien dagen wegens niet stoppen voor de politie, f. 10 boete of vier dagen wegens het ontbre ken van een kenteken, f. 10 voor het gemis van een rijbewijs alsmede f. 10 boete voor de defecte handrem, dit alles met verbeurdverklaring van de auto. De plv. kantonrechter mr. De Koning ver oordeelde verdachte resp. tot f. 25, f. 5, f. 10 en f. 10, een en ander met ver beurdverklaring van de auto. Deken Brinkmanzuil. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jacoba Maria. dr. van J T. C. van Et- ten en J C. Meeuwissen; Dorlen Jc*ephine Jacoba dr. van A. H. Waterman en C. F. Hartman; Paul Jeroen Willebrord Joseph, zn. van J. H. A. Hendrdksen en B. C. H. M. Braham; Angenletha, dr. van B. van Vliet en M. Wlllemsen; Astrid Maria Ag- ncs. dr. van W. H. J. J. Vrouwenvelder en N M Kortekaas; Rudolf, zn. van B. Zuij- derduin en J. R. Krösschell; Suzanna Maria, dr. van P. J. H. Dexel en S. M. Labor,dus; Petronella Johanna Maria. dr. van A. B. van den Hoek en W. J. Otgaar; Alberdlna. dr. van I. Lardee en A. Ouwer- kerk- Johannes Adrlanus, zn. van M H. de Ruilter en T. M. J. van der Spek; Ma rlon Hilda, dr. van R. Nap en G. Wortel; Anna Christina Gljsberta Helena, dr. van A. G. M van der Poel en C. J. A. M. Strijk; Helga, dr. van N. Masurel en M. A. Mul der; Olga dr. van N. Mazurel en M. A Mulder; Johannes, zn. van J. de Lange en C van der Linden: Arie, zn van W. de Vreugd en I. van der Plas; Maria Jo hanna Martina, dr. van A. J. Driessen en J M de Haas. GETROUWD M. J. Heemskerk en F Faas; C. M. van Gent en J. H. van Keeken. OVERLEDEN D. Bergman. 55 Jr.. man; C. W. de Vos. 56 Jr.. vr.: A Hokke. 82 Jr.. wed. van J F de Heer; S. Gulaij. 64 Jr.. echtgenote van J. A. van Bemmelen; L. Borst. 79 Jr.. wed. van P. A. Blilleven; M. Launler 71 Jr echtgen. van A Zwaan; C. M. J. Slot. 9 Jr.. dr W Krispijn. 77 Jr.. man; B. de Veen 79 Jr., echtgenote van T. P. Vink; A. W. M. Martens, 58 Jr.. echtgenote van J. E. Conradi; H. J. Dreef, 60 Jr. man. Geknoei op de weg De Leidse kantonrechter had gisteren weer vele overtredingen van goed weg gebruik te behandelen. Een Leidse chauffeur bijv. had op 12 februari met een vrachtauto met aanhangwagen ge reden. De koppeling was zo slecht, dat deze was losgeraakt, waardoor de aan hangwagen de Nieuwe Rijn was opgere den. De officier van Justitie, mr. Ach terberg. vond het gelukkig, dat het nog zo goed was afgelopen. Hij eiste f 50 boete of 25 dagen. De plv. kantonrech ter. mr. De Clercq. veroordeelde ver dachte overeenkomstig de eis. Een andere Leidse chauffeur had op dezelfde dag met zijn vrachtauto ln de Herenstraat gereden: zonder zijn rich tingwijzer uit te steken was hy naar rechts uitgeweken om een inrit in te rijden. Een dame uit Voorburg, die daar met haar bromfiets reed. was aangere den en gewond. De vader van het meisje diende voor geneeskundige hulp en ver pleging een civiele vordering van bijna vijftig gulden in. De officier van Justi tie, mr. Achterberg, eiste f 40 boete of vijftien dagen De plv. kantonrechter, mr. De Clercq, veroordeelde verdachte tot f 30 boete of tien dagen, met toewij zing van de civiele vordering. Tot zestig gulden boete of veertien dagen werd een inwoner uit Laren con form de eis veroordeeld, omdat hij. met zijn auto op de Rjjnsburgerweg rijdende, geen richting had aangegeven. Boven dien had de man geen rijbewijs en had hy slingerend gereden. Een Leidse automobilist was op 16 maart op de Goweg te Noordwijkerhout in botsing gekomen met een tegenligger, omdat hii niet voldoende rechts had ge houden. Verdachte schreef dit toe aan vermoeidheid, maar de officier van Jus titie wist wel beter; deoorzaak was het gebruik van een aantal borrels op een vergadering. Els f 100 boete of twee maanden. De plv. kantonrechter veroor deelde verdachte tot f 75 boete of 25 dagen. Een tuinder uit Katwijk was op 25 fe bruari J.l., zonder op het verkeer te letten, achteruit gereden en met een andere auto in botsing gekomen. Eis f 75 boete of twintig dagen met voor waardelijke intrekking van het rijbewiis voor de tijd van een laar met een proef tijd van twee iaar. De plv. kantonrech ter, mr. De Clercci. veroordeelde ver dachte tot f 50 boete of 20 dagen met voorwaardelijke intrekking van het rij bewiis gedurende zes maanden met een gelijke proeftild als in de eis was gesteld. Een chauffeur uit 's-Gravenzande was zwaar gewond, toen hii zich on 7 maart met. zijn auto op de trambaan Veurseweg te Voorschoten had bevonden met een Aardolie bij Marlot Op 1350 meter diepte (Van onze Haagse redactie) De boring naar olie, welke de Neder landse Aardolie Maatschappij op de z.g. Koeweide bij Marlot op de grens van Den Haag en Wassenaar op 9 april J.l. - heeft succes opgeleverd. Op een diepte Desiree, die als gasten van Koning van plus minus 1350 meter werd een Boudewyn op het hofbal te Brussel zijn olielaag aangetroffen, welke de moeite Zweedse Prinsessen en Hollandse tulpen Met de DC-6 „Alvar-Viking" van de Scandinavische Luchtvaartmaatschappij S A S. kwamen gistermiddag uit Brussel de twee Zweedse Prinsessen Birgitta en van het ontginnen waard is. Reeds eerder had men op deze plaats naar olie geboord, maar deze boring, welke loodrecht werd uitgevoerd, lever de geen succes op. Daarna probeerde men het in schuine richting naar bene den met het reeds vermelde gunstige gevolg. Hoe groot de produktie van de put is, kon men ons nog niet mededelen. Verlangens der buitengewesten LATE WETENSCHAP Na de overwinningen der Centrale regering op militair terrein, houden de politieke leiders in Djakarta zich steeds meer bezig met besprekingen over de vraag wat er nu op politiek gebied dient te gebeuren. Het ministerie van Inter- Indonesische zaken publiceerde van daag een lange lijst van „verlangens van de buitengewesten". Tot de meer algemene verlangens be hoorden eisen voor administratieve en financiële autonomie, doch ook werd weer uiting gegeven aan de wens voor hernieuwde samenwerking tussen presi dent Soekarno en oua-vice-president Hatta en inkrimping van het aantal politieke partyen. Tevens verlangen de buitengewesten verbetering van de inter- insulaire verbindingen overzee en recht streekse deelname in de in- en uitvoer handel. Ook komt de „bevrijding van West- Irian" op de verlanglijst voor en een spoedige uitvoering van het besluit tot verbreking van de R.T.C.-overeenkom- sten met Nederland. De onafhankelijke „Indonesia Raya" noemde het verheugend, dat steeds meer mensen er van overtuigd zijn, dat er geen stabiliteit kan zijn zolang Hatta niet in de regering is teruggekeerd. „Doch deze wetenschap komt vrij laat", aldus het blad. Haven van Padang gezuiverd Op het Singkarak-meer. in de nabij heid van Solok. is een amfibievliegtuig van de opstandelingen door de Centrale luchtmacht vernietigd. Voorts werd de haven van Padang. dat op 40 km van hoMn* met de eevole. iS 1 f45 boete of 20 dagen. Uitspraak f25 boete of tien dagen. opstandelingen gelegde mijnen, j Met betrekking tot de strijd in Celebes, 1 deelde de legerwoordvoerder mede. dat DE NATUURVRIEND I ^et Centrale leger nog twee plaatsen in Midden-Celebes heeft bezet. Toetreding van Oegstgeester o 1 1 1 1 aquarium vrienden OpOrtlieUCIl VI UCllt tCll Zeer geanimeerd vergaderden de leden i t-v 1 uit Oost-Duitsland van de Leidse Aquarium- en Terrarium- houdersver. „De Natuurvriend" gister avond in gebouw Steen schuur 6. Na bal lotage van enkele leden deed de voor zitter, de iheer C. Borghart, mededeling dat van de zustervereniging uit. Oegst- geest, welke wordt opgeheven, het ver zoek was binnengekomen de leden en bloc te doen inschrijven als leden van de Natuurvriend Men ging hiermede akkoord, waardoor de gelederen van de Natuurvriend met een 20-tal nieuwe le den worden versterkt. De heer P. Geertsma liet door middel van gekleurde projectieplaatjes de aan wezigen deze avond alen hoe men de bouw van een goed aquarium moet aan pakken. Uitvoerig werd ineezaan op een veilige verlichting in de lichtkaD. afdek king en isolering van het aquarium. Ook het exterieur van de bak werd onder de loep genomen, waarbij vele dia's ge tuigden. dat er met een beetje eoede wil en kunnen uitstekende resultaten te verwezenlijken zijn. WERKBOEKJE ONJUIST INGEVULD Een Leidse expediteur stond gisteren voor de kantonrechter hier ter stede, omdat hij in zijn werkboekje Rijtijden besluit een onjuiste aantekening had geplaatst. Hij was later dan in dat boekje vermeld stond werkzaam geweest als bestuurder van een vrachtauto. De eis luidde f. 35 boete of tien dagen. Uitspraak f. 25 boete of tien dagen, der het ja-woord gaven. Onze stadgenoot, de heer I. C. Smits is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen Scheepswerktuigkundige (diplo ma C, 2de gedeelte). PRINSES BEATRIX NAAR UNICEF-VERGADERING Prinses Beatrix is voorrmiens de openingszitting van de bijeenkomst- van nationale comité's van de U.N.I.C.E.F. op 7 mei in het Vredespaleis te 's-Graven hage bij te wonen. DREIGENDE HONGERSNOOD IN MIDDEN-JAVA Het persbureau „Antara" vernam van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken, dat in Midden-Java 550.000 men sen met hongersnood worden bedreigd. In Keboemen en Koetoardjo zouden meer dan 300 lijders aan honderoedeem worden behandeld. (Van onze correspondent in West-Duitsland). Naast vooraanstaande Oostduitse we- j tenschapsmensen komen de laatste tijd I verscheidene sportlieden in West-Duits- I land aan. die genoeg hebben van het communistische regime van Oost- 1 Duitsland. Vorige week vluchtte de beste Oostduitse zwemmer Hans Zierold naar Hamburg, waar men meteen voor een haan en trainingsmogelijkheden voor hem zorgde. Gisteren meldde zich de hardloper en vérspringer Manfred 1 Steinbach. een 24-jarige medische stu dent uit Halle, in West-Berlijn aan als i politieke vluchteling. Steinbach was met 10.4 seconden over de honderd meter een van de snelste sprinters van Europa. Ook als vérspringer boekte hij met sprongen van 7.50 meter successen en behoorde hij tot de besten van het continent. Van Oostduitse zijde is de laatste tijd verscheidene keren gepro beerd Steinbach er toe te bewegen po litiek kleur te bekennen. Hij moest zich voor iets uitspreken, luidde de eis. De jonge sprinter sprak zich tenslotte uit 'voor het WestepHij kwam in ge vaar. toen men een brief van hem in handen kreeg, waarin hij ironisch ge schreven had over de communistische vooruitgang in Oost-Duitsland. Overi gens had men in Oost-Duitsland nog niet verwacht, dat Steinbach thans zou vluchten. Hij stond juist voor zijn arts examen. dat hij nu wil trachten af te leggen aan de universiteit van Göttin- gen. HOCKEY Dick Loggere speelt zondag zijn laatste interland Dick Loggere heeft besloten zijn inter nationale hockey-loopbaan te beëindi gen. In een brief aan het bestuur van de KNHB heeft de nu 36 jaar oude spil van Laren medegedeeld, dat hij na de wed strijd van zondag a.s. tegen Duitsland niet langer beschikbaar zal zijn voor het Nederlands elftal. De wedstrijd van zondag is de 85e interlandwedstrijd, waarin Loggere de spilplaats bezet. Hij zal dan voor de 76e maal de taak van aanvoerder op zich nemen. President Tito van Joego-Slavië heeft Sovjet-Unie heeft doorbroken. Hjj lever- vandaag op het partijcongres van dei de kritiek op het Westen, omdat het communisten van Joego-Slavië, het eer- t deze politiek uitlegde als een teken van ste sinds 1952, de „kortzichtigheid en het inwendige zwakheid en als een manoeu- gebrek aan tact" veroordeeld van „be paalde kameraden" In Oost-Europa, die druk op Joego-Slavië uitoefenen om het tot toetreden tot het Sovjetrusslsche blok te bewegen. „Het is voor ons moeilijk dergelijke kortzichtigheid en tactloosheid jegens ons land te begrijpen. Dit is niet de weg om het vertrouwen en de goede be trekkingen tussen de socialistische lan den te bevorderen en het zou zeer nuttig zijn als deze kameraden dergelijke be lachelijke neigingen, die alleen maar schadelijk zijn en die de ontwikkeling van onze betrekkingen belemmeren, op geven" aldus Tito. „Deze kameraden schijnen te menen, dat deel uitmaken van het Sovjetblok en niet van de socialistische wereld in ruimere zin de voorwaarde is voor in ternationalisme", aldus Tito. UNIVERSEEL Het internationalisme is universeel en een kwestie van praktijk en niet van woorden en ropaganda. aldus Tito. Voor het overige roemde Tito de Rus sische buitenlandse politiek, die de ont vre om tijd te winnen. GEBASEERD OP MACHT „De politiek van het Westen, geba seerd op macht, geeft blijk van een onverzoenlijke houding", aldus Tito, maar de wereldopinie heeft het Westen gedwongen „zijn onbuigzame houding in zekere zin te wijzigen". De wereld verkeert op het ogenblik in een impasse, die niet doorbroken kan worden, tenzij de politici van de grote mogendheden „hun oude ideeën over internationale betrekkingen radicaal op geven en zich met werkelijkheidszin en moed" openstellen voor nieuwe, aldus Tito, die niet al te optimistisch was over de eventuele resultaten van een topcon ferentie. Waarnemers zyn van mening, dat Tito niet fel is geweest ln zijn reactie op de Russische boycot van deze verga dering en dit ondanks de grote teleur stelling van de communistische leiders van Joego-Slavië over deze boycot. Van Joegoslavische zijde gaf men te kennen dat Tito's rede beschouwd kan worden als een laatste poging om een geweest, op Schiphol aan De koninklijke gasten werden verwelkomd door de heer O. Kayser, zaakgelastigde van Zweden te 's-Gravenhage. In de speciaal voor hoge gasten ge reserveerde wachtkamer van de Europa hal. waar het gezelschap gedurende het oponthoud op Schiphol vertoefde, lieten Prinses Birgitta en Prinses Desiree zich enthousiast uit over het hofbal van Brussel. Toen zij vrijdagmiddag op de heenreis naar de Belgische hoofdstad ook een half uur op de Amsterdamse luchthaven vertoefden, had Birgitta zich laten ont vallen. dat zij toch eigenlijk wel graag wat tulpen wilde meenemen. Mevrouw BodilStritter, echtgenote van de directeur voor Nederland van de S.A.S., zorgde ervoor, dat deze wens in vervulling ging. Prinses Birgitta kreeg een bos gele tulpen en haar zuster een bos paarse. Jac. Th. de Vroome in Lisse overleden Had vele functies Te Lisse is plotseling overleden de heer Jac. Th. de Vroome, hoofdbestuurs lid van de stichting „Het Nederlandse Draf- en Renwezen" en voorzitter van de Bond van korte baan-verenlgingen. De heer de Vroome, die ook in de bollen- cultuur en de export een zeer bekende figruur was, heeft de leeftijd van 63 jaar bereikt. HU werd op 25 maart 1895 te War mond geboren. Hy was de oprichter van de bloembollenfirma Jac. Th. de Vroome en Zn. Gedurende meer dan veertig jaar bereisde hij Zweden en de laatste Jaren ook Finland. Enkele jaren geleden maakte hij een reis naar Oeganda. Op deze reis ont ving de Paus de héér de Vroome bij zijn bezoek aan Rome in audiëntie. De over ledene was o.m. ook voorzitter van de Harddraverij vereniging „Lisse en Om streken", voorzitter van de Vereniging „De Hyacinth", vice-voorzitter van de Vereniging Proefstation voor de Bloem- bollenbultuur verbonden aan de Rijks Middelbare Tuinbouwschool te Lisse, vice-voorzitter van de Kon. Alg Ver. voor Bloembollencultuur, lid van het Centraal Bloembollen Comité, bestuurs lid van de Vereniging „De Tulp" en lid van het Landbouwschap afdeling bloem bollencultuur. Hy was enkele jaren ge meenteraadslid voor de Katholieke Staatspartij. VOORSCHOTEN Ouderavond Parkschool Mej. J. Gerretsen gehuldigd In het Cultureel Centrum heeft de Openbare Lagere Parkschool gisteren een Ouderavond gegeven, die op twee manieren een zeer bijzondere is ge worden. Volkomen onverwacht voor alle aan wezige ouders (de zaal was geheel be zet) en zelfs voor de betrokken on derwijzeres, betrad na het openings woord van de voorzitter van de Ouder commissie, de heer H. R. Mol. de bur gemeester het podium om mej. J. Ger retsen te huldigen, die juist op deze dag vijfentwintig jaar als onderwijze res aan de school verbonden was. Burgemeester Van der Hoeven schetste in een geestig toespraakje de kwaliteiten van mej. Gerretsen, die zowel door de ouders als door de kinderen op de handen gedragen wordt. Spreker bood namens het gemeentebestuur een enve loppe met inhoud aan. Met de burgemeester waren de beide wethouders en de gemeentesecretaris aanwezig. Nadat een der ouders, mevr. Vink, een gedicht voorgedragen had, werd de ju bilerende onderwijzeres gehuldigd door de Oudercommis6ie, het Jubileumfonds van de gemeente-ambtenaren, het hoofd der Parkschool, de heer J. H. Krooshoof en het hoofd der Vlietschool, de heer J. Ph. Uittenbogaard. Zij boden allen geschenken en een keur van bloemen aan. Uit alle toespraken bleek de grote waardering, die voor mej. Gerretsen be staat De jubilaresse dankte met enkele woor den voor deze onverwachte hulde Na de huldiging begon de eigenlijke Ouderavond. Dr. P. J. Couvée, de rector van het Rijnlands Lyceum in Wassenaar, leidde in een korte, zuiver theoretische inlei ding het volgende deel van de avond in. De bedoeling was, dat door de ouders het probleem van de verhouding kind- maatschappy en kind-school besproken zou worden. Spreker gaf enkele beschou wingen hierover en toen verdeelde de zaal zich spontaan in een negental groepen, die onder leiding van een „ge spreksleider' de praktische kanten van het. probleem gingen bespreken. Na deze bijzonder geanimeerde be spreking, waarbij kennelijk ieder de ge legenheid kreeg in het kort zijn visie te geven, werd in een soort forum, ge vormd door de gespreksleiders en met dr. Couvée als voorzitter, besproken wat er in de verschillende kringen naar voren gekomen was. Met aandacht volgde de volle zaal de bespreking die Kat van huis: muizen van streek (Van onze Haagse redactie) De tamme muizen van de Haagse fa milie Teunissen aan de Kaapstraat te Den Haag zijn helemaal van streek, om datde kat van huis is weggelopen! Het betreft hier de televisie-kat Kiki. die onlangs voor heel Nederland een sterk staaltje van muizenliefde liet zien. door met tien vette knaeers te ra votten. zonder de dieren een schram metje toe te brengen. De witte en grijze muizen van de fa milie Teunissen hadden de gewoonte, zich 's avonds ondeT vriend de kat ter ruste te begeven. Nu weten zij niet meer waar zij het moeten zoeken. De kat is weg, op avontuur, en helemaal treurig kruipen de muizen nu maar bij elkaar. De kinderen Teunissen hebben een een bang vermoeden: misschien kon hun kat het niet langer meer harden en is nu op de muizenjacht om haar schade in te halen. RECHTZAKEN Zeven maanden m.a. voor schaking van meisje De rechtbank te Amsterdam heeft een gedetineerde tabakshandelaar uit Hui zen. veroordeeld tot 7 maanden gevan genisstraf met aftrek van de circa drie in voorarrest doorgebrachte maanden, met de bepaling, dat drie maanden voorwaardelijk zullen zijn met een proeftijd van drie jaar en onder toezicht stelling van de „Dr. Mevers Vereniging". De man had zich schuldig gemaakt aan schaking van een minderjarig meisje. Hy was op nieuwjaarsdag met een 17-jarige mannequin, dochter van een hotelhouder uit Naarden, naar Schot land gevlogen om met haar in het huwelijk te treden. De vader reisde het tweetal na en slaagde erin hen tot terugkeer naar ons land te overreden, nog voor het huwelijk gesloten was. Op Schiphol is de man toen gearresteerd, aangezien hij het meisje tegen de wil van haar ouders had meegenomen De officier had tegen de verdachte 12 maanden m.a. geëist, waarvan vier voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Arrest inzake puzzel „Wie weet, die wint" Hoge Raad verwerpt beroep (Van onze Haagse redactie) De Hoge Raad heeft vanochtend het beroep verworpen, indertijd ingesteld door de Amsterdamse officier van Justi tie in de zaak tegen de hoofdredacteur van een Amsterdams dagblad over de gepubliceerde puzzel „Wie weet, die wint". Het arrest van de Hoge Raad was conform de conclusie van de procureur- generaal. De hoofdredacteur was door de recht bank vrijgesproken van overtreding van de loterijwet. Van dit vrijsprekend von nis was de officier in hoger beroep gegaan. ongetwijfeld vele ouders gestimuleerd j heeft verder over deze zaken door te spreken en na te denken. Dit laatste was wel een van de bedoelingen van deze avond. De heer Mol dankte dr. Couvée, die met zoveel animo het geheel geleid had. en overhandigde hem een gram mofoonplaat als prettige herinnering aan deze avond. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Franciscus J.. zn. vanu L. Chr. de Haas en M C. van Vuur en. Ondertrouwd: A Jansze, 29 Jr. en A. A Bogaards, 26 jr.; H. J W. Timmer. 32 Jr. en C. M Wassenaar. 29 Jr WASSENAAR Wit-Gele Kruis In het eigen gebouw werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van het Wit-Gele Kruis. De voorzitter, de heer W. S Lubsen, opende met de mededeling, dat de bur gemeester was verhinderd, waarna hij het verloop van de agenda aangaf. De secretaris bracht het jaarverslag uit. waaraan het volgende is te on f lenen. Het ledental steeg van 1555 tot 1568. Da zusters brachten aan 314 zieken een aantal van 5138 bezoeken. Op het con sultatiebureau voor zuigelingen werden 1130 consulten gegeven en er werden "28 zuigelingen bezocht. Het consultatiebu reau voor kleuters verstrekte 847 con sulten en er werden 416 huisbezoeken af gelegd. De exploitatierekening gaf aan baten te zien een som van f 36.859 05 en aan uitgaven een bedrag van f3,7.788.37. te kort dus van f929.32. De begroting voor 1958 word vastge steld. met een tekort van f 1023 50 Als bestuursleden werden herkozen mevr. J. Elligens-v. d Ham en de heren A v. d Eist en A. J. N. Noordover. Gezien de actie welke op stapel staat om de afdeling vooruit te brengen droeg de heer Lubsen aan het eind van de avond het voorzitterschap over aan mr. F A. Sandkuyl. NA AANRIJDING OVERLEDEN (Van onze Haagse redactie» De 65-jarige M. Hartogs van de Papegaaienlaan te Wassenaar is heden ochtend in de Ursulakliniek aldaar overleden tengevolge van een hem gis teren op het Lange Voorhout te Den Haag overkomen verkeersongeval Bij het oversteken van de rijbaan werd hij aangereden door een in verboden rich ting rijdende auto. bestuurd door een 25-jarige Hagenaar. BEURSOVERZICHT Vaste markt Amsterdam 22 april. De markt werd vandaag beheerst door een aanhoudende vaate stemming. Spe ciaal de Scheepvaarthoek en de hoek van Ver. Deli's lieten zich extra gelden. Het ziet er naar uit, dat het dieptepunt voor de scheepvaarten achter de rug is. Dit werd vandaag door de beurs nog eens nadrukkelijk bevestigd door de hogere koersen. De vraag overtieerste \erre het aanbod. Aandelen Nederland, 18 punten hoger in de laatste 2 dagen verbeterden wederom ruim 2Holland-Amerikalijn en KPM hadden een koerswinst van ca. 4De overige fondsen waren 1 tot 2T, hoger. In de cultuurmarkt vroeger, weer aandelen Ver. De li de belangstelling Er was flinke handel met oplopende koer sen; hier 79 tot 81%; hierna volgde een reactie tot ca. 80%, tegen een slotkoers van gisteren 78%. De maatschaoDij heeft haar grootste belangen in Amerika in o.a. olie en gasbronnen, terwijl de Indone sische belangen slechts zeer gering zijn. Het zijn steeds grote kopers die zich in de hoek vertonen. HVA's goed gedispo- neer en ruim 2 punten beter, Amster dam Rubbers plus 1. Ook de internationale waarden waren, ingevolge Wallstreet, aan de vaste kant. Kon Olie kon zich ca. f. 1.40 t.o.v. cis- teren verbeteren. Philips 5 punten hoger. Unilever haalde het gehele verlies van gisteren. 6 punten, in. Aku's plus 1%; KLM noteerde een halve gulden lager. Staatsfondsen prijshoudend tot eer der Iets beter. De markt sloot vrijwel op het hoogste punt van de dag. WISSELKOERSEN Amsterdam. 22 april Londen 10 59*4 —10.60*4; New York 3.78-%—3 78%: Montreal 3.90%—3.90%; Parijs 89.77%— 89 87%; Brussel 7.59%—'760%: Frank furt 90.39—90.44; Zürich 86.56%86.61% J T 4 Zurich )vr. frksi 88.32%—88.37Stock- MGptrH«mS4® AW. *..m J3.06-73 Hi BTS2T- 25 )T tn Th M van SW,en'1 mvtUutSx wln4%4.59-i4.M spanning In de wereld heeft bevorderd nieuw geschil met de Russen te voor- en volgens hem het isolement van de komen. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 22 april Leldsa Goöp. Groente- en Fruitveiling: per 100 kg andyvie 6486; kroten, gekookt 1720; prei 2242: rabarber 8189; spinazie 68 86; stoofsla 4365; tomaten A 340370 uien 1116. waspeen 3659; witlof 89 129; per 100 stuks: bloemkool A 109, idem B 67; komkommers A 2650. idem B 21 49, Idem C 1734; sla A 7.7016.10, idem B 6.9012.10 Per 100 bas: peterselie 16 23; raapstelen 9; radys 1220; selderij 38. LEIDEN, 22 april Varkensmarkt: Aangevoerd 216 vette varkens. Notering: zware varkens geen notering, lichte var kens f 1.651.68, slagersvarkens f168 1.70 en 1.72, zeugen f 1.441.48 per kilo gram lev. gew. Handel matig. Voorts wer den aangevoerd 3 nuchtere kalveren; geen notering. BODEGRAVEN. 22 april Kaasmarkt: Aanvoer 17 partyen. Geen notering. ROTTERDAM. 22 april Veemarkt Aanvoer ln totaal 5560. Weektotaal 7719 Vette koelen en ossen 325; gebrulksvee 2033; vette kalveren 290; graskalveren 219; nuchtere kalveren 2082; varkens 86: bigden 16; paarden 97; vclujs 2; schapen of lammeren 258; welde zuiglammeren 157: bokken en geiten 55. Notering: vette koelen lekw 300335. 2ekw. 270295. 3e kw 250265; vette kalveren 260270. 250260. 220250 per kg. Gra6kal veren 425. 300. 250; nuchtere kalveren 57. 50. 42 per stuk. Slachtpaarden 260 240. 210 n<*r ke Schapen 100 90. 80: lammeren 110. 90. 80: welde/zulelammeren 70 60 40; kilfkoeien 1275. 1000 850; melkkoeien 1275. 1000 850; vare koelen 890. 750. 650; vaarzen 900. 780. 580; pinken 580. 480. 380 per stuk. Beurs van Amsterdam Dinsdag 22 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 34', Grootboek obl. 3Vi *9 =L Ned. '47 3>i (3) ïit! Ned. '51 3>i Ned. '53 (314) «1» Ij l Ned. '56 3>i Ned. '48 3 li «J, I Ned. '54 3!i II,52" Ned. '55 I 3V. II"' 52™ Ned. '55 n 314 89 891, Ned. '37 3 864, Ned. W.B. lening 6% 108 107H Dollarlng'47 3 M,V 93 A Investeringscert. 3 93 8 Ned. 62-64 3 Cert NWS 80 Indië '37 A 3 80!i 904. Grootboek '46 3 86'4 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 24% 2414 Nat. Handelsbank 7414 72 Ned. HandelmiJ149% 151H Amst. Rubber 50s8 51 Deli Mij .en (Ver.) 78% 79% H.VA92% 94 y4 Java Cult29% 29% Senembah 56 56% Vorstenlanden9% 10 A.K.U172 174% Berkei's Patent (v.) 193% 193% Calvé Delft cert. 278 282 Kon. Pap. v. Gelder 174 175 Hoogovens cert284 285% Müller en Co. N.B. 317 312% Ned. Kabelfabr224% 224 Philips 270% 276 Philips pref153% 153% Unilever329% 334% Wilton Feyenoord 201 202 Biliton 2de r166 167% Dordtse Olie gew. 672 677 Kon. Petr. (f.20.—) 160 50 163 idem (50 f.20.—i6i.40 162.40 HoU. Amer. lijn 132^ 137% Java China Paket ug^ 121 KL/M- ;;,v" 108 70 1 07 70 Ned. Stoomv Mij 133,, Kon Paket My 108 jj ga- Stoomvaart Mij Ned 142% ui Nievelt Goudr cert 141% 144% v Ommeren cert onn *>00 Kon Rott. Lloyd fjT,, Ned Scheepv Unie MET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%| 3 91 92 Den Haag 1937 1 3.. 85Vs 85 Leiden 1947 90 R'dam '37 I-III 3% 91% 91% Industr. Obligaties ■•hilips Dollarlng '51 96% 96% Premieleningen A'dam '53 3 96 97% A'dam '51 2% 85% 86 A'dam '56 12% 80% 80% A'dam '56 II 2% 94% 95 Eindhoven '54 2% 82% 81% Enschede '54 2% 81 81 Den Haag '52 I 2% 90% 90% Idem II 2% 95% R'dam '52 I 2% 91 Idem n 2% 90% 89 Utrecht '52 2% 92 92 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 206% 205% H.B.U. cert186% 187 Rott. Bank 178 178 Twentsche Bank 155 155 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 220B Borneo Sum. H.My 37% 38 Ned. G. en Sp. fabr 168% 169 Kon. Ned. Grofsm 104 104 Internatio 62 63 Rott. Droogdok Ml). 483 484 Tieleman en Dros 8% 8% Ned. Mij. Walv.vrt. 68% 68% Spoorwegen Dell 8poorweg Mij. 8 8 Amerlk. fondsen Canadian Pacific R. 24 T« 24f« Intern. Nickel 73% 74% Anaconda 45 iè 45r« Bethlehem Steel.... 37% 38% Cities Service 49% 49% General Motors 3536ft Kennecott84% 84 Republic Steel 40 40% Shell Oil 67% 68% Union Pacific 28 28% Un. States Steel 58 58% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 21/4 Edelmet Kon AA 45 Pref w.a Idem 57GB Electrolas B 370 368 Holl Constructie 389 388 Ing bur v Bouwnyv 124% Int Kunststoff Ind 38% 39% Leidsche Wolspinn 142 142 Stkkens Lakfab '53 425 431 Ver Touwfabrteker 155%GB 156% Wernmk's Betonm 87'i 87B Van wyk Textiel 65% Zaalberg 117% 117

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9