GOLDEN FICTION Met weinig extra moeite kan zoveel gedaan worden voor lijdende jeugd Leidse huisvrouwen enkele uren mannequin Vissersschepen met atoomkracht Onder ons gezegdtoch maar liever N.R.V.-ers naar de bergen Oproep van Jeugd Rode Kruis Forumavond chr. slagerspal roons 97ste Jaargang Dinsdag 22 april 1958 Tweede blad no, 29422 Uiterst draagbare collectie japonnen en mantels, vooral ook in de grote maten (Van een bijzondere medewerkster) Met spanning wachtten de vele leden van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen, afd. Leiden, gistermiddag in „Het Gulden Vlies", hoe en wat haar zusters zouden tonen; welke kleding dit komende seizoen gedragen zal worden. Zes leden van deze Vereniging fungeerden als mannequin en brachten confectie naar voren van de Fa. Riël, hoeden van Messchers Modehuis en byouterieën van de fa. v. d. Blom, die eveneens de kapsels van de dames verzorgde. De verwachting werd niet teleurgesteld, want een uiterst draagbare collectie japonnen en mantels, werd, alhoewel eerst wat onwennig, in een vlot tempo naar voren gebracht. Advertentie) Het getoonde was geheel aangepast aan de Nederlandse vrouw en er was veel aandacht besteed aan de grotere maten. Al waren de modellen eenvoudig, door de goede coupe en de mooie stoffen zijn zij altijd gedistingeerd. Ditmaal domineerde de kleur, in ver schillende kleurschakeringen van marine tot hemelsblauw, zowel in mantels als in japonnen. Zeer fraai was een blauwe mantel in de koepellij n, gecompleteerd met een rood hoedje. Een lavendelblauwe wollen japon, waarvan de rok ingenieus was gedra peerd, was zeer chique. Dat jersey nog steeds favoriet is, be wezen de vele pakjes, in effen en geruit, Heel mooi waren de pakjes, die zowel in een bruin als in een groen ruitje werden gebracht. Een grijze japon met kort ingezet mouwtje en bijpassend jasje was zeer smaakvol. Ook werden er ver scheidene jerseymantels getoond. Hier naast zagen wij stoffen mantels van Shetland wol, merendeels in de nieuwe vloeiende lijn. Ook ditmaal bracht de firma Riël weer het klassieke getail leerde mantelkostuum, meestal voorzien van 2 verschillende rokken. Gezellige zomerjaponnen in felle kleu ren op een licht fond, merendeels voor zien van wijde rokken en een laag rug decolleté, deden ons naar de zomer ver langen. De zakjapon ontbrak niet op deze show. De materialen waren glanzend katoen, nylon of, voor de meer geklede model len, zuivere zijde. Heel mooi was een zwart met wit ge werkte japon, voorzien van een grote kraag, waarbij een zwarte hoed werd ge toond. Een succes was voorts een man- darijnkleurige linnen natté japon, met een schattig hoedje van lelietjes-van dalen. Enkele mooie cocktail japonnen, waaronder een chique model in mos groene zijde van Jacques Heim, besloten deze show. De bijpassende accessoires waren met zorg gekozen, hetgeen ook van de hoe den gezegd kan worden. Het materiaal van de hoeden is v.n. sisalstro, zomervilt of zijde. De model len met opgeslagen rand zijn favoriet en staan zeer jeugdig. Hiernaast zagen wij verschillende grote modellen, w.o. bretons. De kleine bloemenhoedjes van rozen of margrietjes waren bijzonder mooi. Voor mevr. C. HagemanVerhagen, die een kort inleidend woord sprak en voor de mannequins waren er bloemen. Afscheid mr. E. Brederveld Aan het einde van de gistermiddag gehouden zitting van de gemeenteraad richtte de burgemeester zich tot mr. E. Brederveld, de zo juist afgetreden tweede loco-secretaris der gemeente en referendaris ter secretarie, die in verband met zijn benoeming tot ge meente-secretaris van Almelo de Sleu telstad binnenkort zal verlaten. De burgemeester, die zeer veel waar dering had voor de wijze, waarop mr. Brederveld zijn veelomvattende taak heeft vervuld, releveerde in het bijzon- Bespreking van toekomstige ontwikkel! op FAO-congres volgend jaar te Rome ing Voor extra zachtheid Een van de hoogtepunten op het tweede wereldcongres voor vissers schepen, dat in de gebouwen van de Voedsel- en Landbouw-Organisatie (F.A.O.) der Verenigde Naties van 5 tot 10 april 1959 te Rome gehouden zal worden ,zal zijn een vooruitblik op het vissersschip van 1975, dat misschien door atoomkracht zal worden voortbe wogen en mogelijk vele kenmerken zal hebben, die op het ogenblik het sta dium van denkbeeld nog niet te bo ven zijn. De secretaris van het te houden con gres, J. O. Traung, zegt te durven voor spellen, dat er, vóór er een aantal jaren verstreken zal zijn, door atoomkracht voortbewogen vissersschepen de zeeën zullen bevaren. „De ontwikkelingen op het gebied van de visserij gaan in deze dagen snel. Toen het eerste internatio nale vissersschepencongres in 1953 werd gehouden, behandelde dit een document Kleurrijke filmreis naar Zwitserland en Oostenrijk Het vakantieseizoen staat weer voor de deur. Heel wat reisplannen zijn of worden dus alweer gemaakt. Zij die tot gisteren nog geen keus konden doen zullen 's avonds wel de neiging hebben gehad om een tocht naar de Zwitserse of Oostenrijkse bergen te ondernemen. In de foyer van de Stadsgehoorzaal, welke tot op de aller laatste plaats was bezet, organiseerde nl. de Ned. Reisvereniging een bijeen komst, waarop een film over het na tuurschoon in deze twee landen werd gedraaid. De voorzitter van de afdeling Leiden, de heer J. A. A. v. d. Horst, opende de avond met een woord van welkom, sprak komst en deed enkele mededelingen om zijn vreugde uit over de zeer grote op- trent de in mei te houden excursie naar de wereldtentoonstelling in Brussel. Hij vertelde voorts, dat de jongerengroep van de N.R.V. te Leiden zich nog steeds uitbreidt en vroeg aandacht voor de a.s. zaterdag in „Den Burcht" te houden to neelavond van deze groep. Aangezien de heer C. H. Groen niet aanwezig kon zijn was de taak aan de heer Slotboom om in het kort het een en ander over Zwitserland en Oostenrijk te vertellen. Hij begon met er op te wij zen. dat althans voor de toerist het na tuurschoon van Oostenrijk en Zwitser land nagenoeg gelijk is. Veel onderscheid is er niet. Met de geaardheid van de be volking is het echter geheel anders ge steld. Wat de inwoners van Vorarlberg betreft deze voelen zich eigenlijk maar weinig tot Oostenrijk aangetrokken. In het verleden hebben zij zelfs getracht als kanton aansluiting bij Zwitserland te krijgen. Voorts zette Spreker uiteen het ontstaan van de Zwitserse bonds republiek, welke uit niet minder dan 22 r-iutonome kantons bestaat en reeds ge durende vele eeuwen kan bogen op een goed en paraat leger. De Oostenrijkers, zo ging de heer Slot boom verder, vormen een volk, dat in de loop der jaren veel moeilijkheden heeft gekend. Niettemin heeft vrijwel iedere Oostenrijker vertrouwen in de toekomst en blijft hij onder alle omstandigheden optimist. Na dit inleidend praatje werd de kleurenfilm „Van Grimsel tot Gross- glockner" vertoond. De aanwezigen wer den gedurende deze filmvoorstelling ge confronteerd met de schoonheid van het Oostenrijkse en Zwitserse landschap. Het spreekt vanzelf, dat er op deze gezellige N.R.V.-avond heel wat uitroe pen van bewondering te horen waren. Vooral zij, die in de betreffende stre ken geweest zijn genoten ten zeerste. Zij konden dan ook heel wat herinneringen ophalen! omtrent gasturbines voor vissersschepen en diverse documenten, omtrent het ont werpen van fabrieksschepen. Vele deel nemers waren toen van mening, dat wij te ver op de praktische mogelijkheden vooruitliepen, doch op het ogenblik zijn er treilers met gasturbines en werken er dozijnen grote fabrieksschepen, enkele in wateren, die voordien voor de vis serij onbekend waren," zo merkte hij op. Het eerste congres hield zich bezig mét ontwerp en bouw. Het volgende con gres zal als onderwerp van bespreking de praktijk hebben en in de bijeenkom sten zal gesproken worden over visserij- taktiek, de bouw van vissersschepen, zee waardigheid en de produktiviteit der schepen. Er zijn uitnodigingen om vertegen- oordigers naar het congres 'te zenden verzonden aan de 77 bij de F.A.O. aan gesloten landen en aan een aantal in ternationale en nationale organisaties, die betrokken zijn bij vissersschepen en visserij. der het werk van de scheidende func tionaris voor de commissievergaderin gen van de raad. Een arbeid, welke door hem steeds consciëntieus werd opgevat. Na sluiting van de vergadering was er voor de raadsleden in de koffiekamer van het Stadhuis gelegenheid om van mr. Brederveld afscheid te nemen. Hier van werd een druk gebruik gemaakt. VIJFTIG JAAR MODISTE. Vrijdag herdenkt mevr. C. de Groot Van Egmond haar 50-jarig jubileum als modiste. Tevens zal dan het feit worden hei-dacht, dat zij voor 12'j jaar een hoedenmagazijn aan de Haarlemmer straat 145 opende en dat vier van haar medewerkers hun koperen jubilemn vie ren. Ter gelegenheid van deze jubilea vindt die dag van 5 tot 6 uur een recep tie plaats. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Kockengen L. Vropginde- wey te Gameren. Bedankt voor Ooster- wolde (Geld.) I. Schipper te Ede. GEREF. KERKEN Beroepen te 't Harde A. Bolwijn, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Leerdam P. A. Bohlmeijer te Wilnis: voor Oenkerk, P. van der Spek te De Lier. CHR. GEREF. KERKEN Vriendschap en hulpvaardigheid Het viel zeer te betreuren, dat niet meer leerkrachten en jeugd leiders gehoor hadden gegeven aan het verzoek van de afdeling Leiden van het Nederlandsche Roode Kruis om naar de school aan de Du Rieustraat te komen. Slechts een handjevol mensen luisterde nu naar het bezielende betoog van mej. M. E. van Dijk. Zeer jammer, want hetgeen zij over het werk van het Jeugd Rode Kruis te vertellen had, verdiende zonder enig voorbehoud ieders aandacht. Simpel, maar toeh zeer doeltreffend Maar zelfs de secretaris van de Leidse afdeling, mr. J. C. de Vroom (de voorzitter was verhinderd) kon in zijn welkomstwoord niet verhelen, dat hij aanvankelijk een beetje argwanend tegen de bedoelingen van mej. Van Djjk had gestaan. De jeugd en het leerplan is heden ten dage al zo over laden, dat hjj er niet gaarne nog een I nieuwe taak aan zou toevoegen. Maar na kennis te hebben genomen van de feiten, had hij zich direct geheel ge- wonnen gegeven. En de eerste woorden van de provin ciaal functionaris van het Jeugd Rode I Kruis zullen ongetwijfeld het laatste 'restje twijfel bij hem hebben doen weg- nemen. Zij was niet naar Leiden geko- ;men om daar iets nieuws „op te rich- j ten". Zij wilde geen organisatie met j leden, administratie, contributie e.d. uit ide grond stampen. Zij kwam van nie- imand „extra" moeite vragen, zij hield alleen een hartstochtelijk pleidooi om het onderwijs en het jeugdwerk door een kleine wijziging in dienst te stellen van het lichamelijk of geestelijk getroffen kind. Er is binnen en buiten onze lands grenzen voor deze kinderen nog zoveel te doen, dat de helpende hand, die de jeugd zo gaarne wil reiken, ook graag geaccepteerd wordt. Onder goede leiding kan zoveel met zo weinig extra inspan ning bereikt worden. Voorbeelden Om een voorbeeld te noemen. In ons land zijn er zeker 5000 kinderen, die door een langdurige ziekte soms voor jaren aan het bed zijn gekluisterd. Speelgoed heeft het Rode Kruis vol doende, maar aan prettige kinder lectuur is een chronische behoefte. En wat is het voor moeite in een school of een verenigingsgebouw een doos neer te j zetten, waarin uitgelezen tijdschriftjes of jleuk samengestelde plakboekjes gedepo neerd kunnen worden? En waarom niet naast deze doos andere dozen geplaatst, waarin het zilverpapier, de postzegels of capsules gedaan kunnen worden, waar mede het Dunanthuis te Zeist in stand wordt gehouden? In dit huis wordt de jeugd, die niet kan lopen door een of ander gebrek, gratis een week vakantie aangeboden. Men zou de ontroerende reacties van deze jonge mensen, van wie er velen nooit tevoren zoiets hadden be leefd, eens moeten zien! En waarom kunnen handwerklessen of knutseluur- tjes niet gebruikt worden om speelgoed of nuttige dingen te vervaardigen voor blinde, anderszins gebrekkige of geeste lijk gestoorde kinderen? En zangklasjes of -clubjes kunnen vaak met ongekend succes vrolijke middagen of avonden verzorgen voor ouden van dagen, die zich zo dikwijls erg eenzaam voelen en snakken naar enige afleiding. En zo zouden wij kunnen doorgaan. Mej. Van Dijk deed talloze suggesties r vn de hand van acties, die kunnen worden ondernomen zonder dat het veel moeite kost en waarmede anderen zoveel vreugde kan worden verschaft. Vriendschap En naast deze acties van hulpvaardig heid noemde zij ook de acties van vriendschap, waarbij alle grenzen weg vallen. Tot zelfs met landen ver achter het ijzeren gordijn hebben de uitwisse lingen van albums, muziek en zang en schooltekeningen plaats. Nog even kort belichtte zij het laatste facet van het werk van het Jeugd Rode Kruis, de ge zondheidsbescherming door jeugd E.H. B.O.-cursussen, die in overleg met de afdeling Leiden maar al te gemakkelijk georganiseerd kunnen worden. Mej. Van Dijk hoopte vurig, dat haar dringend beroep niet aan dovemansoren had ge klonken. Het was niet haar bedoeling, dat iedereen zich- nu verbeten aan dit werk zou zetten, maar wanneer hier en daar een steentje zou worden bij gedragen, zou men toch zo aan het grote huis kunnen bouwen. Misschien zou dan volgend jaar, wanneer zij weer eens hoopt te komen praten, er meer belangstelling bestaan en andere denkbeeldn geopperd kunnen worden. Het pleidooi werd na de pauze nog eens duidelijk onderstreept door de vertoning van enige suggestieve films. Dit fotografische trucje werpt een blik in de toekomst. Zo gaat de brug over het Rijn- en Schiekunaal. te Voorburg-Leidschendam er uit zien. wanneet het door de beeld houwster mevrouw Everdine Hen- r.y uit Den Haag te vervaardigen bronzen beeld is gereed gekomen en op de daartoe aangewezen plaats is aangebracht. Het beeld zal onge veer 1.80 meter hoog worden. Vol gens de beeldhouwster stelt het een vrouwenfiguur met muziekinstru ment voor. die wegvlucht uit een aan de brugzijde open onregel matige metaalconstructie, een soort open kooi. Deze symboliseert als het ware de drukte en het verkeer van de achterliggende stad. waaruit de vrouw zich richt naar de aan de overzijde gelegen vrije natuur. Mevrouw Henny ontving de op dracht voor dit werk van Gedepu teerde Staten, die van de Staten van Zuid-Holland machtiging heb ben ontvangen tot het doen aan brengen van decoratieve versierin gen aan provinciale objecfen. Er wordt naar gestreefd het beeld nog dit jaar te plaatsen. Gewest Zuid-Holland bijeen Gisteren werd in „He't Gulden Vlies" onder auspiciën van het Provinciaal Gewest Zuid-Holland van de Bond van Chr. Slagerspatroons een forum-avond gehouden. Na een inleidend woord van de gewestelijk voorzitter, de heer M. v. d. Vlis, waarin deze nog eens het belang van een actief verenigingsleven onder streepte, gaf de secretaris, de heer D. de Roode, een uitvoerig verslag van de in Den Haag gehouden oprichtingsver gadering van het gewest, waarin tal van actuele zaken aan de orde werden ge steld. Teneinde het forumgesprek reeds eni germate op gang te brengen, sneed de heer Verwoerdt vooraf enkele in de sla gerswereld levende problemen, resp. vraagstukken aan. Zo weidde hij o.a. uit over de z.g. „panklaar-artikelen", waar over een commissie binnenkort een rap port aan het Bedrijfsschap zal uitbren gen en over de nieuwe vestigingsbeslui- ten, welke voor de slager de mogelijk heid openen een aantal produkten aan de verkoop toe te voegen. Hiertoe beho ren o.m. tafel- en keukenzouten, spece rijen, margarine, spijsoliën en -vetten, conserven waarin vleeswaren zijn ver werkt, soepen en aroma's. Ook over de verkoop van wild en gevogelte is het laatste woord nog niet gesproken. Het Bedrijfsschap heeft zich echter tegen deze verkoop verklaard. Voorts schonk de heer Verwoerdt aan dacht aan de veranderingen, welke in de C.A.O. voor het slagersbedrijf zijn aangebracht. T.o.v. het aantal vakantie dagen 12 of 15 zijn werkgevers en werknemers het nog niet eens kunnen worden. Binnenkort zal dit punt in het Georganiseerd Overleg aan de orde worden gesteld. Tenslotte deed spreker nog enkele mededelingen over de in voering van vakantiebonnen, het perso neelsvraagstuk er is nogal enig ver loop en het door de federatie in het leven geroepen Waarborgfonds. Zoals te verwachten was, leverde de inleiding veel stof tot bespreking op. Talrijke aanwezigen de bijeenkomst was goed bezocht openden een sper vuur van vragen op het forum, dat voor deze gelegenheid was samengesteld uit de heren dr. H. Vis, adj.-directeur van het Openbaar Slachthuis, Hollebrands, een specialist in middenstandsproble men en Teekens jr, collega-vakgenoot, terwijl ook de heer Verwoerdt zich in hun gezelschap had gevoegd. In vrijwel alle gevallen kon een bevredigend ant woord gegeven worden. Het gewest kan dan ook op een vruchtbare avond terug zien. CIRCUS STRASSBURGER KOMT! Het grootste Nederlandse circus, Cir cus Strassburger zal van 30 april tot en met 2 mei wederom zijn tenten opslaan op het Schuttersveld. Zoals gewoonlijk draagt het program ma een sterk internationaal getint ka rakter met prachtige dressuurnummers van het schitterende paardenmateriaal. waaraan Strassburger voor een groot deel zijn goede reputatie te danken heeft. Acrobatiek en clownnummers vormen de gebruikelijke omlijsting, die nochtans allerminst op het tweede plan staat.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3