Sits? „Eisenhower verklaart oorlog en niet een zenuwachtige generaal" AMSTLEVEN levensverzekering MIKOJAN GEEFT ZATERDAG REUZE-ONTVANGST IN BONN overschot van Prins Willem V Met een enkel woord WACHT NIET TE LANG TouniNoums) Agenda DINSDAG 22 APRIL 1958 DeNeiv York Times beschuldigt Moskou van een Macchiavellistische politiek „Het Kremlin heeft zich een waardige leerling van wijlen Macchiavelli be toond. (Macchiavelli was een Florentijns staatsman en schryver (14691527), naar wie een gewetenloze staatkunde, welke geen rekening houdt met zedelyke eisen is genoemd. Red. L.D.). De Sovjet-Unie dringt aan op het houden van een topconferentie en zy meent daartoe nu twee goede „inleidingen" te hebben gevonden, namelyk een ongegronde beschuldiging aan Amerikaans adres, waarin de Verenigde Staten worden beschuldigd van „roekeloos optreden, dat tot een derde wereldoorlog zou kunnen leiden" en een poging om afzonderlijk met de ambassadeurs van Amerika, Engeland en Frankryk te beraadslagen over de voorbereidingen tot een eventuele topconferentie, in plaats van gemeenschappe lijke besprekingen met deze diplomatieke vertegenwoordigers, waaraan het Westen toch zal vast houden. De bedoeling van deze twee zetten is duidelijk en zij doen Macchiavelli alle eer aan", aldus schrijft het gezaghebbende Amerikaanse dagblad „New York Times". Onwaarachtige vrees van de Sovjet-Unie „Het Kremlin wil zich in de ogen van de wereld voordoen als de kampioen voor vrede en veiligheid en als de grote promotor van het houden van een top conferentie. De Sovjet-Unie heeft een beroep ge daan op andere landen en met name op Engeland, Frankrijk en West-Duitsland, om het Russische protest tegen de z.g. „roekeloze vluchten van Amerikaanse bommenwerpers" te ondersteunen. De bedoeling hiervan en van het eerste, afzonderlijke overleg met de drie Wes terse ambassadeurs te Moskou, is duide lijk: de Sovjet-Unie poogt tweedracht in het Westerse kamp te zaaien", aldus de „New York Times". Het blad vervolgt: „Wij willen ook duidelijk zyn en het volgende vast stellen: 1. wy leven in een gevaarlijk tijdperk, waarin ruwe dictators in een kwartier tijds een oorlog met kernwapens kunnen ontketenen 2. de Verenigde Staten kennen de kracht der Sovjet-Unie en haar werk wijzen zeer goed en zij staan te allen tijde gereed om daaraan op passende wijze het hoofd te bieden; 3. indien de Sovjet-Unie dit een onbe haaglijke toestand vindt, behoeft zij slechts in te stemmen met internatio nale ontwapening onder toezicht, die vrede en veiligheid zou verzekeren en waarbij gewaakt zou worden tegen een verradingsaanval", aldus de „New York Times". Het blad besluit met erop te wijzen dat „slechts president Eisenhower en niet de een of andere „generaal met minder sterke zenuwen", zoals de Sov jet-Unie zegt te vrezen, de Amerikaanse bommenwerpers opdracht kan geven verder te gaan dan de „nog ver van de Sovjet-Unie gelegen grenzen", die zy niet mogen overschrijden. Dit houdt in dat de z.g. Sovjetrussische vrees voor het „per ongeluk uitbreken van een derde wereldoorlog" onwaarachtig is", schryft de „New York Times". (Advertentie) Als 't vuur boog epscbiet in de keel oplaaiend vanuit de maag Dat is geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen. Neem Rennies - die blussen de brandende pijn. Voetstoots. Rennies neutraliseren alle overtollig maagzuur en nemen zo de oorzaak weg van die snerpend brandende pijn. Afscheid ambassadeur Mühlenfeld De ambassadeur der Duitse Bonds republiek, dr. Hans Mühlenfeld, en zijn echtgenote hebben gisteravond af scheid genomen van vele der vrienden, die zij in de vijf jaren van hun verblijf in Den Haag hebben gemaakt. Vele hon derden gasten uit de diplomatieke we reld, vertegenwoordigers van de hoge colleges van Staat en van de departe menten, parlementsleden, vertegenwoor digers van organisaties uit het bedrijfs leven en andere bekenden van de Duitse ambassade waren naar het woonhuis van dr. Mühlenfeld gekomen om de schei dende ambassadeur een goede toekomst in zijn nieuwe standplaats, de Australi- sche hoofdstad Canberra toe te wensen. De woning van de ambassadeur was te klein om allen, die aan het afscheid wilden deelnemen, gastvrijheid te bie den. Er zal dan ook vanavond een twee de afscheidsceremonie worden gehou den. In hun gesprekken met hun gasten getuigden de heer en mevrouw Mühlen feld van de bijzondere voldoening, die hun verblijf in Nederland hen geschon ken heeft. Russen ivillen nu eens laten zien hoe zij hun massale feesten plegen in te richten (Van onze correspondent in West-Duitsland) De plaatsvervangende Russische eerste minister Mikojan zal tydens zyn aan staande bezoek aan Bonn ter gelegenheid van de ondertekening van het Duits- Russische handels- en consulaire verdrag op grootscheepse wyze bewijzen hoe Russen gasten kunnen ontvangen. Zaterdagavond a.s. zal, zo is in het afgelopen weekeinde uitgelekt, Mikojan in de Stadthalle van Bad Godesberg een feest aanrichten, waarvoor iedereen in Bonn, die iets te betekenen heeft, is uitgenodigd. Men verwacht op deze ontvangst de grootste die ooit in of naby Bonn zou zyn gehouden niet minder dan duizend gasten. Het wordt, zo zegt mente Bonn, een ontvangst, zoals de Rus sische leiders die vrij geregeld te Moskou houden voor buitenlanders, en waar het dan aan eten en drinken bepaald niet ontbreekt. Enorm uitgebreide koude buffetten, ontelbare dranken en een zo ongedwongen mogelijke stemming, dat zijn de elementen, die een belangrijke rol spelen bij dergelijke Russische feesten. Op '28 en '29 april a.s.: Overbrenging van het stoffelijk (Van onze correspondent) I r» r> i I II Binnenkort zal Hilversum zich met KOlllllQlïl JUlianCl etl Fl'lllS L>erilll(lI'd Ziltteil recht, behalve radiostad, ook J^staa O plechtigheid bijzetting te Delft bijwonen Hilversum wordt nu ook filmstad kunnen noemen. Zyn de N.V. Multifilm en de N.V. Cinecentrum, met de N.V. Telefilm (die de technische afwerking van de tv-journaals behartigt) daar reeds gevestigd, in de loop van dit jaar zullen tevens de bedrijven van de N.V. I'lmfabriek Polygoon te Haarlem en de N.V. Filmfabriek Profilti in Den Haag volledig naar Hilversum worden overgebracht. Het hangit van tal van factoren af, wanneer deze verhuizing, die geleide lijk zal geschieden, zal zijn voltooid, In ieder geval staat wel vast, dat hiermee nog vele maanden zijn gemoeid, maar men hoopt dat zij dit jaar haar beslag krijgt. Polygoon en Profilti vormen reeds vele jaren een belangengemeenschap. Polygoon verzorgt de opnamen resp. sa menstelling, technische afwerking en distributie van de beide filmjournaals Nederlands nieuws en Wereldnieuws en exploiteert de afdeling filmstrips, ter wijl Profilti documentaires, bedrijfs-, reclame- en good-will-films en naar men hoopt in de naaste toekomst ook speelfilms produceert. Beide bedrijven worden gevestigd in een gebouwencom plex aan de 's-Gravelandse weg te Hil versum. waar destijds Philips Telecom- municatie-industrie haar afdeling automatische telefonie had onderge bracht en dat deze industrie enige tijd geleden aan Cinecentrum verkocht. Hier bevinden zich de kantoren en produktie- afdeling van Multifilm en een aantal laboratoria van Cinecentrum. Ook treft men er het kostbare kleurenlaboratorium van Polygoon, het enige in Nederland, aan. Dit werd voorafgaande aan de grote verhuizing reeds in Hilversum geïnstal leerd, omdat men in het bedrijf te Haarlem met een groot ruimtetekort had te kampen. Het grote probleem van deze centra lisatie is de huisvesting van het perso neel. Een klein aantal employés van Multifilm, Cinecentrum en nu ook van Polygoon heeft reeds voor zich en zyn gezinnen onderdak in Hilversum kun nen vinden. De meesten wonen echter nog in of bij Haarlem, Nederlands paviljoen trekt belangstelling Een van de mooiste op Expo Het Nederlandse paviljoen op de Wereldtentoonstelling mag zich üi een overweldigende belangstelling ver heugen. Op zondagmiddag (de Expo hebben toen in totaal 200.000 mensen bezocht) kwamen er door de hoofdingang gemid deld honderd bezoekers per minuut naar binnen. In totaal heeft de afdeling vijf ingangen. Het totaal aantal bezoekers van de Nederlandse afdeling op zondag kan dan ook op minstens dertigduizend worden geschat. Het inlichtingencentrum van de Alge mene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer mag zich even eens in een grote belangstelling verheu gen. Op zondag werden meer dan vier honderd inlichtingen over Nederland aan serieuze kandidaatbezoekers ver- Van alle kanten betuigen de bezoekers hun enthousiasme over de Nederlandse inzending, welke algemeen als een der mooiste van de Wereldtentoonstelling wordt beschouwd. Het paviljoen van het V a t i c, op de Expo, waarvan de kerk Gloriosi" zondag werd gewijd, is het re sultaat van de internationale samen werking op grote schaal. Gelegen nabij de twee „reuzen" van de Expo de pa viljoens van de Sovjet-Unie en de V.S. beschikt de „Civitas Dei" (stad Gods. zoals het paviljoen van het Vaticaan naar het boek van Augustinus is ge noemd) over een betrekkelijk klein stuk grond 15.000 vierkante meter dat de vorm heeft van een driehoek. Op dit terrein zijn onder leiding van de Bel gische ingenieur Paul Rome een ultra moderne kerk voor tweeduizend mensen, een grote kapel en zes kleine kapellen, een autiditorium. een tentoonstellingsge bouw. een klokketoren en een restau rant verrezen. De kerk is door Duitsers en Fransen gezamenlijk tot stand ge bracht Op 28 en 29 april zal het stoffe lijk overschot van Prins Willem V, die op 9 april 1806 te Brunswijk is overleden, door een Haagse be grafenisonderneming van Bruns wijk worden overgebracht naar Delft, ter bijzetting in de konink lijke grafkelder. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen de plechtigheid van de bijzetting in de Nieuwe Kerk bijwonen. Op de morgen van 28 april zal de kist in Brunswijk worden verzegeld door de tweede secretaris van de Nederlandse ambassade te Bonn, mr. A, C. J. Struycken, en afgedekt met de Ne derlandse vlag voor het hoofdaltaar van de Domkerk te Brunswijk, worden opgesteld. De rouwstoet vertrekt uit Brunswijk te 11.30 uur na een korte uitvaartdienst in de Domkerk, onder leiding van de bisschop van de Brunswijkse Evange- lisch-Lutherse Kerk. De lijkauto voert gedurende de reis de standaard van Prins Willem V. REIS IN NEDERLAND De stoet bereikt te ongeveer 18.30 uur bij Poppe, ten oosten van Oldenzaal de Nederlandse grens. Via De Lutte en Hengelo zal naar de gemeente Ambt-Delden worden gereden, waar de lijkauto op het terrein van Hotel Carelshaven gedurende de nacht van 28 op 29 april wordt ondergebracht. 's Morgens te 9.00 uur vertrekt de stoet uit Ambt-Delden, via Zutphen, Velp, Maarsbergen en Doorn naar Maarn, waar een oponthoud van een half uur zal zyn. Omstreeks 11.50 uur wordt ver der gereden via Rijksweg 12. verkeers plein Oudenrijn, verkeersplein Rijksweg 12, Rijksweg 4a en Rijksweg 13. naar kamp B van de vliegbasis Ypenburg. Van hier wordt op een zodanig tijd stip vertrokken, dat precies te 15.15 uur de hoofdingang van de Nieuwe Kerk te Delft zal worden bereikt, thans met een motor-escorte van zestien man, gekleed in het ceremoniële tenue van de Kon. Marechaussee onder bevel van een officier. DE BIJZETTING Aan de hoofdingang van de Nieuwe Kerk zal de stoet worden opgewacht door de burgemeester van Delft, tevens commissaris van de koninklijke graf kelder, de heer D. de Loor, de president kerkvoogd en Hr. Ms. oudste hofprediker ds. J. F. Berkel. Een dubbelpost van de Kon. Marechaussee zal het militaire eerbewijs brengen en acht manschappen van de Kon. Marechaussee, gekleed in ceremonieel tenue, doch zonder sabel, zullen de kist de kerk indragen. De hof prediker zal gaan voor de kist, en de overige heren die de stoet hebben opge wacht of daarvan deel hebben uitge maakt, achter de kist: Voor de geopende hoofdingang van de koninklijke graf kelder zal de kist op een baar worden neergezet. De commissie van ontvangst, be staande uit de burgemeester van Delft, de president-kerkvoogd, alsmede de voorzitter en secretaris van het comité zullen vervolgens Koningin Juliana en Prins Bernhard opwachten en naar hun plaatsen begeleiden. Tydens een korte dienst onder lei ding van ds. Berkel, zal de kist, ont daan van de Nederlandse vlag, op het signaal „Taptoe", voorafgegaan door de commissaris van de koninklijke grafkelder door de manschappen van de Koninklijke Marechaussee naar be neden worden gedragen. Tot slot blaast een trompetter van de Koninklijke Militaire Kapel het signaal „Reveille". De vierde internationale tentoonstelling „De Suiker" De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. ir. A. Vondeling, heeft hedenochtend in het R.A.I,-gebouw te Amsterdam de 4e internationale ten toonstelling „De suiker" geopend. Neder land. dat 444.000 ton suiker per jaar verwerkt, waarvan 2/3 voor de directe consumptie, is van de Eurolanden op het gebied van produkten der suiker verwerkende industrie de belangrijkste exporteur. Aan de tot en met 30 april durende expositie nemen 180 exporanten deel uit: Nederland, België, West- en Oost- Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italië, Tsjecho-Slowakije, Polen, de Domini caanse Republiek, Denemarken, Zweden en Zwitserland. Ook teleurstellingen voor Sovjet-Unie Ietwat armelijk zal daartegenover de ontvangst blijken, die de Westduitse mi nister van Buit. Zaken Von Bren- tano vrijdag ter ere van het bezoek van Mikojan zal organiseren. Aan beschei denheid en stijl zal het dan zeker niet ontbreken. Zoals bekend, komt Mikojan vrijdag a.s. te Frankfort aan en wel met een Russisch passagiersstraalvliegtuig van het type Tu-104. Het zal de eerste keer zijn dat op het vliegveld van Frankfort een dergelijk straalvliegtuig zal landen, sedert deze luchthaven het vorige jaar gereed is gemaakt voor passagiersstraal vliegtuigen. Betere atmosfeer Te Bonn heerst de hoop, dat Miko- jans bezoek er toe zal leiden, dat er eens gesproken zal worden over de Duit se eenheid. Een jaar geleden strandden pogingen om een dergelijk gesprek op gang te brengen nadat in enige scherpe nota's over en weer enkele onaangename dingen waren gezegd. De toenmalige Russische premier Boelganin stelde tenslotte voor, dat de atmosfeer tussen Sovjet-Rusland en West-Duitsland eerst maar eens door een handelsverdrag zou moeten worden verbeterd, alvorens het eenheidsgesprek zou worden voortgezet. Het is thans dus aan de orde. want. èn door Mikojans bezoek èn door de moge lijkheid van een cultureel verdrag, kan gesproken worden van een verbeterde atmosfeer. Ook al zouden de Russen iet wat teleurgesteld zijn over het feit, dat Mikojan, de op een na machtigste man van het Kremlin, niet met Adenauers tweede man. vice-bondskanselier en mi nister van Economische Zaken Erhard, maar. zoals het protocol voorschrijft, ..slechts" met Von Brentano het han delsverdrag zal tekenen. Het lag namelijk kennelijk in de be doeling van de Sovjet-Unie van Miko jans bezoek een ware stunt te maken. Nu men te Bonn de Russische propa ganda zo veel mogelijk wil scheiden van de feitelijke dtngen, blijft er voor Miko jan niets anders over dan zijn bezoek aan Bonn zelf te bekorten en zijn reis te verleggen naar de Messe te Hannover en de Roer voor gesprekken met indus triëlen. Overigens staat wel vast, dat Mikojan zaterdagavond a.s. een onderhoud zal hebben met Bondskanselier Adenauer. Terecht gaat men er te Bonn van uit, hoe voorzichtig men overigens ook is, dat Moskou niet voor niets zijn op een na belangrijks.te man zendt. Wel zeker geschiedt dat met het doel om een be langrijk gesprek te voeren. Cja a n „Christi binnenland Het jubileum van de Ned. Chr. Mid denstandsbond zal thans op woensdag, 17 september as. te Groningen worden gevierd. Dit 50-jarig bestaansfeest zou eerst ln april te Groningen worden gehou den maar het moest worden uitgesteld omdat prof. dr. J. Zijlstra als spreker ver hinderd was. 's Nachts ls in een slagerij aan de Symonszstraat te Den Haag een Inbraak "èpleegd, waarbij f3500 is gestolen. Men verschafte zich een toegang door een raampje te verwijderen en het raam op te schuiven. In Emmen zijn gisteren door mede werking van het archeologisch-geologlsch instituut ln Groningen bij het in aan bouw zijnde bejaardencentrum „Heide- hlem" vijf urnen gevonden, welke ver moedelijk uit de tijd zijn van 400 Jaar voor Christus. Op het terrein werden vorig Jaar, eveneens bij de graafwerkzaam heden voor het gebouw, enige urnen ge vonden. zodat b() het graafwerk voor de aanleg van de riolering de uiterste nauw keurigheid in aoht werd genomen. De ur nen. drie grote en twee kleine, z()n vol komen gaaf. buitenland Het Kunstinstituut in Chicago wil de schilderijen van Winston Churchill, die een tournee door de Verenigde Staten en Canada maken, niet tentoonstellen, om dat zij „het beroepspell niet bereiken". Ook eèn aantal andere Amerikaanse mu sea hebben de schilderijen geweigerd, aan voerend dat alleen de kwaliteit van de doeken en niet de persoon van de kunste naar mag tellen. Bi) Luik ls een Belgisch Jachtvlieg tuig op een huls gevallen. Twee burgers zijn om het leven gekomen, één werd zwaar en zeven licht gewond. De vlieger had zich met zijn schietstoel kunnen, redden. Mare Boegner, voorzitter van het Verbond van Protestantse Kerken in Frankrijk, heeft gisteren b(j Saint Maure in het gebied van Tours een protestants kerkje geopend, waarin ook diensten zul len worden gehouden voor de talryke Ne derlandse boerengezinnen die in dit ge bied wonen. Meer dan 530.000 Chinezen zullen dit jaar hun woonsteden verlaten en zich vestigen in landbouwgebieden en andere streken in communlstisch-China, waar- een tekort aan arbeidskrachten bestaat, aldus het ln Peking verschijnende „Volks dagblad". Het blaa meldt, dat meer dan 230.000 emigranten zich zullen vestigen in de provincie Heiloengkiang in Noord- Manasjoerlje en de provincie Kansoe aan de grenzen van Centraal-Azië. De V.S. hebben maandag de uitwij zing gelast van een Tsjechoslowaakse di plomaat ,een handelsattaché, te Wash ington. Vorige week is een Amerikaanse diplomaat ln Praag door Tsjecho-Slowa kije uitgewezen. Het kablnet-Mintoff op Malta ls af getreden. waardoor de weg is vrijgemaakt voor algemene verkiezingen. Minolf werd premier, in maart 1955. Het aftreden ge schiedt op het hoogtepunt van het geschil met Engeland over de voorwaarden van Malta's nauwere aansluiting bij Londen. De Maltezer regering wil. dat Londen vol ledig verantwoordelijk is voor de gevol gen van de opheffing der marinewerven op heteiland. Mintoff verklaarde gisteren, vóór zijn aftreden, in een radiorede, dat hij en zijn collega's niet langer verant woordelijk wilden zijn voor het handha ven van de or,de en rust op het eiland, dit m verband met de Britse politiek 'op het eiland. Een Poolse delegatie onder leiding van de eerste secretaris der Poolse com- eerste stoomschip dat ln 1819 VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 ld. 1845 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Lich te muz. 19.35 Gram. 20.20 Catechismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 En GIJ zult het aanschijn der aarde vernieu wen. 22.00 Omr. ork. en sol. 22.40 Sport. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Nouveauté's. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Ama- teursprogr. 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kind. 19.05 Viool en piano. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Carlllonmuz. 22.25 Gram. 22.35 Strijkkwart. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 New York calling. 23.21- 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.30 Journ. en weerber. VARA; 20.45 Filmprogr. VOOR WOENSDAG 23 APRIL Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Water stand. 9.40 Lichte muz. 10.05 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.25 Ratelslan gen in Uithuizerveen, hoorspel. 12.05 Ba riton en piano. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Kamerork., koor en solist 12.37 Middagpauzedienst. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Amus. muz. 13.55 Gram. 15.30 Klavecimbel en viool. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Musettemuz. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Leger des Hellskwartier. 18.15 Spectrum v. h. chr. organisatie- en verenigingsleven. 18.30 R.V.U.Drie den kers over de diepte van de menselijke ziel, door prof. dr. C. A. van Peursen. Eerste lezing: Heraclitus. 19.00 Nws. en weer- praatje. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Kerksonates. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Israëlische composities. (20.5521.15 Het culturele le ven in Israël, caus.). 21.50 Filmbeschou wing. 22.00 Meisjeskoor. 22.20 Pianorecital. 22.40 Sport. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.4024.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Schoolradio. 10.20 Gram. 1100 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Dans- Ad verten tie Reserveer nu reeds Uw TEL. k 1710—22444 (2 lijnen) munlstische partij, Gomoelka, en eerste minister Cyrankléwlcz zal in de tweede week van mei vertrekken voor het afleg gen van ,,vTiendschap6bezoeken" aan Bul- i garije, Hongarije en Roemenië. I Het „Nationale congres van Goa" (de voornaamste organisatie van bewoners van deze Portugese kolonie), welke naar opneming van dit gebied b() India streeft, heeft besloten, zijn actie van passief ver zet tegen de Portugese regering te staken. De organisatie zegt te hopen, dat zij hier door de Portugezen overreedt om met de Indiase regering onderhandelingen voor „een vreedzame regeling" te beginnen, In de overstromingsgebieden in het noorden en het noordoosten van Polen zijn nooddfjken langs de rivieren Narew en Bug bezweken. In de districten Nowy Dwor en Pultuck op 30 en 60 kilometer ten noorden van Warschau, noemde men maandag in de Poolse hoofdstad de toe stand catastrofaal. In dit gebied, waar bovendien nog een storm woedde,zijn hui zen ingestort. Tienduizenden mensen wer den geëvacueerd. Het gebied rondom Bla- lystok, waar ln totaal meer dan een mil joen mensen wonen, ls voor een groot deel van elektrische stroom verstoken. Spoor weg- en telefoonverbindingen zijn hier verbroken. De Po ls weer bulten haar oevers getreden. Tengevolge hiervan staan circa 3.000 hectaren bouwland onder water: 6 000 mensen en 1.000 stuks vee zijn uit het overstroomde gebied geëvacueerd. De 33-Jarige Hongaarse immigrant Louis Bartos heeft ln Zuld-Australië een opaal gevonden, waarvan de waarde ge schat wordt op ruim 40.000 gulden. Op 22 mei zal de echtgenote van Amerika's vice-president Nlxon de kiel leggen van het eerste Amerikaanse han delsvaartuig met atoomvoortstuwing, Het schip zal „Savannah" heten, naar het eerste stoomschip dat in 1819 de I Atlantische Oceaan overstak. Het nieuwe schip zal een snelheid van ruim 20 kno- gen hebben en op de eerste voorraad randstaf meer dan drie Jaar kunnen varen. dinsdag Stadszaal (grote zaal). Italiaans strijk orkest „Angelicum" 8 uur nam. Rijkslaboratorium (Nonnensteeg). Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. Herv. ULO-school (Asserstraat). Herv. gemeente-avond. Bespreking plannen bouw Vredeskerk 8 uur nam. Schouwburg. „Kwartet ln Majeur" ten bate van Studentensanatorium. 8 uur nam. Stadszaal (foyer): dr. A. Melchior spreekt over het Amazone-gebied. 8 uur nam. Leiderdorp. DorpshuisUitvoering Gymnastlekver. Sparta". 7.30 uur nam. woensdag Den Burcht (grote zaal). Filmavond Alg. Ziekenfonds „Leids Onderling Zieken fonds". Spr. C. J. van Lienden. 7.30 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ned Bond „Het Mobllisatiekruls." Lezing over de vlssery ln Zuidoost Azië. 8 uur nam Hoogl. Kerkgracht Ha: Broederschap van oud-padvinders Kring Rijnland. 8.15 uur nam. Schouwburg. Kon. Ver. .Litteris Sacrum' „Bonaventura". 8 uur nam. De Kleine Burcht. Ledenvergadering Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars, uur nam. Den Burcht (grote zaal). Feestmiddag Actie Kindermunt. 2 uur nam. Levendaal 1: Hulsh. voorlichting. Le zing „Wat is wonen?" 9i uur voorm. Marekerk: Padvindersdlenst St. Joris- dag. 7 uur nam. Prediker: Spreker dr. J. C. Hooljkaas van Den Haag. 8 uur nam. donderdag Den Burcht (grote zaal). Filmavond Alg. Ziekenfonds „Leids Onderling Zieken fonds". Spr. H. J. van Gelder. 7.30 u. nam. Zomerzorg. Forum Kynologenver. „Rijn land". 8 uur nam. Schouwburg. Kon. Ver. Litteris Sacrum „Bonaventura". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal). Abonnements concert Residentieorkest o.l.v. W. van Ot- terloo. Violist Ricardo Odnoposoff. 8 uur nam. Harmonie: Ned \Jer. Expoge. Filmavond over Oostenrijk. 8 uur nam. Gulden Vlies: Ver. voor Veilig Verkeer. Uitreiking diploma's aan bromfietsers. 8 uur nam. vrijdag Prediker: Feestelijke Jaarverg. Chr. Me- taalbedrijfsbond. 8 uur nam. Rapenburg 6. Stichting „d'Oprechte Amateur". 8 uur nam. Café Aniba: Ledenvergadering. Tuiniers- en Bloemistenver. „D.E.V.". 8 uur nam. Stadszaal (foyer)K. en O. Lezing P. van 't Zelfde over Italië, land der liefde". 8 uur nam. Schouwburg. Operettes Muziekschool MIJ voor Toonkunst. 7.30 uur nam. Hotel „Central". Aandeelhoudersverga dering N.V. Leldsche Bouwvereniging. 4.30 uur nam. Stadhuis (trouwzaal): Jeugdparlement. Spr. S. Menken. 7i uur nam. muz. 13.50 Medische kron. 14.00 Piano recital. 14.30 Voor de jeugd 16.30 Philh. ork. en koor. 17.00 Israëlische dansen. 17.15 Hammondorgelspel. 17.30 Gram. 17.50 Regeringsuitz.: Emigratierubriek: Het emi gratiepraatje van H. A. van Luyk. VARA: Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.45 Act. 18.55 Voor de kind. 19.05 Ne- derl. Bond van Hotel-, Café- en Restau rant-Personeel bestaat 60 jaar, reportage. VPRO: 19.25 V. d. Jeugd. VARA. 19.55 Nws. 20.00 Sport. 21.45 Weense muz, 22.30 Tus sen mens en nevelvlek, caus 22 45 Hot- viool en gitaar. 23.00 Nws. 23.15 Lichte muz. 23.5024.00 Socialistisch nws. in Es peranto. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.0017.45 Voor de kinderen. AVRO: 20.30 Luipaard op schoot 21.00 23.00 „Spoken", TV-spel. Engeland. BBC Home Service 330 m. 12.00 Onbekend. 12.30 Voor de boeren. 12.55 Weerber, 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Gram. 14.00 Voor de scholen 15.00 Hoorspel. 16.00 Vespers. 16.45 Voor oudere mensen. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Sport. 18.45 Volksmuz. 19.00 Lichte muz. 19.30 Quiz. 20.00 Orkestconc. 21.00 Nws. 21.15 Klankb. 22.00 Engelse muz. 22.30 Caus. 22.45 Pari. overzicht. 23.00 Nws. 23.06— 23.11 Koersen. Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 247 in. 12.00 Amus. muz. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Dansmuz. (Om 13.30 Nws.). 13.45 Voor de kleuters. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14.30 Nws.). 15.00 Sport. 15.20 Lichte muz. (Om 15.30 Nws.). 15.45 Variété-ork. 16.30 Nws. en mrs. Dale's Dagboek. 16.45 Geyar. muz. (Om 17.30 Nws.). 18.00 Lichte muz. (Om 18.30 Nws.). 18.45 Hoorsp. 19 00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en Hoorsp, 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en verz. progr. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.00 Amus. muz. 22.30 Nws. 22.40 Dansmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.55—24.00 Nws. Xordwestdeutscher Rundfunk, 309 ni. 12.00 Volksmuz. 13.00 Nws. 13.15 Omr. ork.- 16.00 Symf. ork. en sol. 17.00 Nws. 17.35 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.20 Symf.- ork. en solist. 21.45 Nws. 22.10 Lichte'muz. 23.00 Muz. nachtprogr. 24.00 Nws. 0.10 1.00 Dansmuz. Frankrijk 3. (Nat. Progr.) 280 en 235 in. 12.00 Nws. 12.05 Gram. 13.25 Idem. 14.20 Kamermuz. 15.02 Symf. conc. 19.01 Volks muz. 19.31 Gram. 20.45 Hoorspel. 23.10 Re cital. 23.52—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Strijk kwart. 17.50 Boekbespr. 18.00 Caus. 18/20 Gram. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Hoorsp. 21.10 I.'Ange de Feu, opera. (Ie en 2e bedrijf). 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.25 Klavecimbel recital. 22.55 Nws. 23.00 Voor de zeelieden. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 en 14.10 Gram. 14.15 Ork. conc. 15.15 Koor zang. 15.30 Gram. 16.15 Cello en plano. 16.37 Gram. 17.00 Nws. 17.35 en 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. ZATERDAG VolkshuisPoppentheater „Harlekijn" Jan Klaassen en de draak". 2^ en 4 uur nam. Zaal Maria Gijzensteeg: Feestavond „De Vriendenkring". 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Litteris Sa crum". Bonaventura". 8 uur nam. Vliet 8: Forum Ver. van Gerepatrieer- den. 8 uur nam. Halte Posthof: Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Cllngendaal. 1.56 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Eenjarig be staan Jongerengroep Ned. Reisver. 8 uur nam. St. Antonlus OlubhU'ts: Toneelver. ,,Ons Toneel" speelt „Het huis aan het meer". 8 uur nam. MAANDAG De Doelen: Ledenverg. Leidse Amateur Fotografen Ver. 8 uur nam. Stadszaal grote zaalJeugdconcerjj Mij voor Toonkunst. R'dam Phllharmo- nisch Concert. 2 uur nam. Gulden Vlies: Forumavond WD over middenstandsvraagstukken. 8 uur nam. Titus Brandsmastraat 174: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7i uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werf park 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur BIOSCOPEN Casino: „Gejaagd door de wind". 14 Jaar. Dagelijks 2 en 7.30 uur. Luxor: „Sissi, keizerin en moeder". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Slachtoffers van het trottoir" 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „De slavin van Pointe du Loup' 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uut. Rex: „De held van Benghazi". 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon- Zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst der apothe ken wordt tot zaterdagmorgen 26 april 8 uur waargenomen te Leiden door: Apo theek van Driesum, Mare 110, tel. 20403 en te Oegstgeest door: Apotheek Oegst- geest, Wilnelminapark 8. tel. 26274. Bij geco gehooi bij Uw buisarts ot specialist hel op doktcrstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers •o V. 3 e a s a a C?J onbewolkt on o 6 0 1 licht bew. ono 6 2 5 zwaar bew. nno 5 5 0 regen nno 5 5 0 zwaar bew. windstil 7 0.6 zwaar bew. n 3 7 0 regen wnw 7 8 1 zwaar bew. windstil 8 0 zwaar bew. wnw 1 6 0 licht bew. n 1 8 0 zwaar bew. windstil 9 o - half bew. windstil 6 0 geh. bew. wnw 3 12 0 regen w 6 6 7 geh. bew. windstil 7 0 zwaar bew. w 4 9 0 licht bew. O 1 4 0 onbewolkt zzw 2 5 0 mist windstil 4 0 geh. bew. zw 2 9 1 half bew. windstil 5 0 zwaar bew. windstil 9 0 geh. bew. no 2 8 0 zwaar bew. windstil 7 0.1 half bew no 3 13 0 geh. bew. no 4 14 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2