Moskou beëindigt propaganda-actie in Veiligheidsraad tegen Amerika WEERBERICHT Grote meerderheid verwerpt de al te doorzichtige propaganda van Sovjet-Unie Reorganisatie Kabinet Djoeanda na val van de opstandelingen? Plannen voor een duurzame oplossing 97ste jaargang DINSDAG 22 APRIL 1958 No. 29422 Russische klacht ingetrokken Vliegramp in Amerika: in totaal 49 doden De Sovjet-Unie heeft gisteren een einde gemaakt aan haat door zichtige propagandistische actie tegen Amerikaanse vluchten met kern bommen in het Poolgebied. In de Veiligheidsraad deed zij de verrassende stap haar protest in te trekken, nadat bijrra alle overige leden van dit V.N.-orgaan zich tegen het indienen van de klacht hadden verzet. Het was uiteraard niet eenvoudig voor de Sovjet- russische vertegenwoordiger Sobolef om zo openlijk bakzeil te halen en de mislukking van het offensief van Moskou te erkennen. Hij gaf toen maar de schuld aan de Amerikaan Henry Cabot Lodge, die thans voorzitter is van de Veiligheidsraad. Cabot Lodge wees gisteren tweemaal een verzoek van Sobolef af om het debat vandaag voort te zetten. Als protest tegen dit optreden van de voorzitter trok de Rus toen, na twee redevoeringen, zijn resolutie in.De bijeenkomst werd toen verdaagd. Voorgeivend gevaar Sobolef had in zijn toespraken na tuurlijk het gevaar van een atoomoorlog „door een vergissing van een Amerikaans vlieger" breed uitgemeten. Naar zijn mening was het de plicht van de Veilig heidsraad een einde te maken aan dit „spelen met vuur". Het is niet de schuld van Rusland, zo beweerde Sobolef ver der, dat de ontwapeningsbesprekingen mislukt zijn: de enig mogelijke weg om dit probleem op te lossen is door mid del van een topconferentie, maar daar was het niet van gekomen door de on wil van Amerika, Engeland en Frank- ""Cabot Lodge antwoordde: „Wij heb ben niets gedaan, dat in enig opzicht gevaar voor de vrede oplevert. Niets, behalve wat voor onze zelfverdediging vereist is". De Verenigde Staten, zo zei hij, voelen zich gedwongen maatregelen voor zelfverdediging te treffen totdat alle vrees voor verrassingsaanvallen weggenomen zal zijn. Cabot Lodge noemde de Russische beschuldiging juist op dit tijdstip, nu men tracht tot een topconferentie te komen, „in hoge mate ontstellend". Lodge voegde er aan toe: Wat wij doen, weet de gehele wereld, maar wat de Russen doen, is in een waas van geheimzinnigheid gehuld. Onze woorden en daden spreken voor zichzelf". De Canadese afgevaardigde Ritchie zei, dat er geen sprake was van een be dreiging van de vrede, maar van een voorgewend gevaar. De Veiligheidsraad moet voor het handhaven van de vrede zorgen, maar is geen forum voor het afleggen van verklaringen die ten doel hebben de internationale betrekkingen van wantrouwen te doortrekken. De vertegenwoordiger van Nationalistisch China verklaarde, dat de Sovjet-Unie uitsluitend uit propagandistische over wegingen een klacht had ingediend en er alleen maar op uit is een nieuw front in de koude oorlog te openen. De Franse afgevaardigde sprak van een „pijnlijke verrassing door inhoud en vorm der Russische klacht" en de En gelsman Croxsthwaite sprak het volle dig vertrouwen van zijn regering uit in de wijze waarop Amerika de taak op zich heeft genomen in een voortdurende staat van paraatheid te verkeren. De vertegenwoordigers van Columbia en Irak spraken in gelijke geest. Tenslotte werd het Russische voorstel om de zit ting tot vandaag te verdagen met vier tegen twee stemmen bij vijf onthoudin gen verworpen. Slechte Zweden en de Sovjet-Unie stemden voor. De tegen stemmers waren Amerika, China, Frank rijk en Panama. Van stemming onthiel den zich: Engeland. Canada, Japan, Irak en Columbia. Een tweede Russisch voorstel in gelijke geest werd verworpen met zes tegen twee stemmen, bij drie onthoudingen. Prinses Margaret ging er zelfstandig op uit Het stralende weer was Prinses Margaret, die op het ogenblik een officiële reis door Brits West-Indië maakt, gisterochtend te verleidelijk: tegen alle protocol in besloot de zelfstandige Prinses zich aan het officiële programma te onttrekken en met een klein gezelschap naar een afgesloten particulier strand van een tropisch eiland op de noordwestelijke punt van Trinidad. Zo stapte Prinses Margaret om half elf aan boord van een motorbarkas, terwijl nietsvermoedende hoogwaar digheidsbekleders aan journalisten verzekerden dat de Prinses in het paleis van de gouverneur-generaal rustte. Desondanks lekte het gebeurde van Prinses Margarets onverwachte uitstapje spoedig uit. Het groepje verbleef enige uren op het eiland, lat een ideaal zwemstrand bezit. Een viermotorig Amerikaans passa giersvliegtuig is maandag op grote hoog te boven de woestijn van Nevada in br" !ng gekomen met een straaljager van het type Super-Sabre. Jeide toe stellen stortten neer en brandden uit. Alle 47 inzittenden van de DC-7 zijn om het leven gekomen. Ook de straaljager piloot en zijn mede-inzittende kwamen eveneens om het leven. Het ongeluk geschiedde op een 25 km van Las Vegas, boven eenzaam woestijn gebied, dat bekend staat als Blue Diamond. Het passagiersvliegtuig be hoorde aan United Airlines en was op weg van Los Angeles naar New York. De omvorming van de omstreden Nationale Raad van president Soekarno in de vorm van een Senaat, een ingrijpende reorganisatie van het kabinet-Djoeanda en versnelling van het proces ter verlening van autonomie aan de buitengewesten, zullen deel uitmaken van de agenda voor een overleg, dat kort na de uiteindelijke militaire over winning op de opstandelingen op Sumatra gehouden zal worden, zo heeft gisteravond een gezaghebbende bron in Djakarta meegedeeld. Vooraanstaande regeringskringen in Djakarta zijn thans met de verder gaande opmars der regeringstroepen nabij Boekit Tinggi en de verwachting op de spoedige val van deze laatste sterkte der opstande lingen in het vooruitzicht begonnen met de uitwerking van plannen, die een oplossing moeten brengen in de veelvuldige problemen waar voor Indonesië zich thans geplaatst ziet. „De militaire overwinning moet ge volgd worden door de oplossing van de politieke problemen", zo heeft iemand uit regeringskringen verklaard, „Over leg met de leiders der opstandelingen is uitgesloten," hier aan toe voegend, dat alle problemen, die de opstand hebben veroorzaakt, grondig bestudeerd zullen worden. „Wij willen een goede duurzame oplossing vinden", zo zei hij. Op de vraag of de voormalige vice- president van Idnonesië, Moh. Hatta in deze ook benaderd zal worden, ant woordde deze brone bevestigend. Hij wees er op, dat Hatta beschouwd wordt als een voorname figuur in het komende overleg. De rebellerende groep in Indonesië heeft te kennen gegeven, Geen tijd meer in Genève Prins Wan van Thailand, de voor zitter der internationale conferentie over het zeerecht, die thans te Genève wordt gehouden, heeft aan een hem aangebo den middagmaal verklaard dat de afge vaardigden geen tijd genoeg meer heb ben om een compromis-oplossing uit te werken betreffende de breedte der ter ritoriale wateren en het eventueel vast stellen van extra-visserijzones". Hij was niet van mening dat de conferentie is mislukt. Misschien schrijven de Ver. Na ties een nieuwe vergadering uit om te komen tot een compromisvoorstel. Prins Wan noemde als voorbeeld van een geschil, waarvoor een oplossing kan worden gevonden mits de betrokken partijen er de tijd voor krijgen de meningsverschillen tussen IJsland en Groot-Brittannië over extra-visserij- zones. In dit verband zei hij nog: „sprekend als een neutraal man ben ik van mening, dat Groot-Brittannië zich in de loop der tijden hierin een zekere positie heeft verworven en hiermede moeten wij. bij het opstellen van wetten, rekening hou den". Mm Droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met nu en dan opklaringen. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen noord en noord oost. Vannacht iets kouder, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 23 APRIL Zon op: 5.28 uur; onder: 19.50 uur. Maan op: 8.07 uur; onder: uur. Hoogwater te Katwijk te 5.41 èn 18.02 uur. Laagwater te 1.28 en 13.51 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ln Tokio is men thans druk bezig de Parijzenaars op hun neus te laten kijken. Want hun grote trots, de Eifeltorenwordt daar iets groter gekopieerd als televisietoren. Het gevaarte wordt 332 meter hoog en zal daarmee iets verder in de lucht priemen dan het Parijse origineel. De toren wordt op twee na het hoogste bouwsel ter wereld. dat zij Moh. Hatta als de leider van het nationale kabinet wenst te zien. Op de vraag of men met de politieke hervormingen niet zou wachten tot na de verovering van Noord-Celebes, zei de zegsman: „Wij zullen de beëindiging van de militaire acties in dit gebied niet afwachten. Politiek bezien is Noord- Celebes niet belangrijk. De rebellie al daar zal mettertijd worden beëindigd. Doch wij zien wel in dat dit een lang durige kwestie kan worden, omdat men daar over goede strijders beschikt Protest bij de V.N.? Premier Sjafroeddin Prawiranegara van de Midden-Sumatraanse revolutio naire regering, heeft gisteren voor radio Boekit Tinggi verklaard, dat zün rege ring bü de V.N. zal protesteren tegen het gebruik door president Soekarno van Russische schepen bij de jongste landingen bij Padang. De premier deelde mede, dat het protest zal worden inge diend door Soetan Mohammad Rasjid, de kortgeleden door de centrale regering wegens onvoldoende loyaliteit uit zijn functie ontheven ambassadeur van In donesië in Rome. In kringen van de V.N. heeft men commentaar geleverd op deze aankon- 1 diging. Men wees er met nadruk op dat de V.N. slechts één Indonesische rege ring die welke in Djakarta zetelt erkennen. De tegen-regering, zo ver klaarde men, kan een brief met klach ten aan de V.N. zenden, maar zü be schikt niet over de middelen om een formeel protest bü de wereldorganisatie in te dienen. Een land, dat geen lid is van de V.N., kan geen klacht indienen bij de voor naamste lichamen van de V.N.: de alge mene assemblee en de veiligheidsraad, behalve via een ledenstaat. Waarnemers aohten het echter hoogst onwaarschijnlijk dat er een ledenstaat zou zijn, die namens de Indonesische op standelingen zou willen optreden, al blijkt er sympathie voor de revolutio naire zaak te bestaan, hoewel dit nim mer openlijk is getoond. Indien Soetan Mohammed Rasjid, naar New York zou komen, dan zou hij niet officieel ontvangen kunnen worden door secretaris-generaal Dag Ham- marskjöld noch door andere hoge func tionarissen van het secretariaat. Padang is rustig Radio Djakarta heeft gisteren gemeld dat het in Padang rustig is. De haven zou spoedig voor buitenlandse schepen weer open zijn. De „bevrijde" inwoners van Padang vierden mohammedaans nieuwjaar en de bevolking in de dis tricten rond de stad verklaarden hun trouw aan de centrale regering, aldus de radio Radio Boekit Tinggi deelde mede, dat di*ie bommenwerpers van de Indonesi sche luchtmacht gisteren Solok, 64 km van Padang, hadden aangevallen. Ver. scheidene gebouwen in de stad werden beschadigd. Radio Boekit Tinggi heeft ook de val van de plaats Kilirandjoe bekendge maakt. Deze plaats is een van de voor naamste sleutelposities op de weg tus sen Midden-Sumatra en Zuid-Sumatra. De inname door de regeringstroepen betekent, dat de opstandelingen de weg rond hun hoofdstad Boekit Tinggi is af gesneden. De radio-omroep zei echter, dat het „fort Boekit Tinggi" voldoende Opstandelingen uit Boekit Tinggi? Het hoofd van de legervoor- lichtingsdienst in Djakarta, kolonel Pirngadie, heeft vandaag medege deeld, dat de opstandelingen uit Boekit Tinggi, hun hoofdstad in de bergen, zijn gevlucht naar hun versterkingen in het heuvelachtige gebied van Solok en Batoe Sang- kar. Niettemin blijft Boekit Tinggi, dat 80 kilometer ten noordwesten van Solok is gelegen, een der voornaamste doelwitten van het centrale leger. De bezetting hier van zou van politiek belang" zijn. Kolonel Pirngadie verklaarde, dat Solok en Batoe Sangkar, die door middel van radiozenders con tact met elkaar onderhouden, wor den verdedigd door ongeveer 1800 opstandelingen, die naar wordt verwacht, bij Solok een laatste po ging tot tegenstand zullen bieden. „De Gooise Boer", een bekend pleisterplaats aan de Gooiweg na- bij Bussum. is gistermiddag door brand geheel verwoest. De brand weerlieden moesten een zwaar ge vecht leveren tegen het vuur. dat zich snel verspreidde door het enorme rieten dak. Geen menggebod voor boter en margarine In sommige zuivelkringen heeft na de recente verlaging van de inleveringsprij- zen van boter 'en kaas de mening post gevat, dat nu wel zeer binnenkort een menggebod voor boter en margarine zal volgen. Zoals men weet is de minister van landbouw dr. ir. A. Vondeling voorne mens de mogelijkheid tot het melange- ren (waarschijnlijk 15 boter in de margarine) weer open te stellen door opheffing van het mengverbod. Zo er al sprake is geweest van een mengverbod, aldus vernemen wij uit doorgaans goed geïnformeerde bron. dan heeft dit plan in hoogste instantie voorshands toch geen meerderheid kun nen vinden. voorraden heeft om een beleg van een jaar het hoofd te bieden. De zuiveringsacties m het noorden van het district Tapanoeli gaan voort Vol gens radio-Medan hebben de regerings troepen de plaatsen Golok Sangol en Perborlohan in het gebied van het Toba- meer bezet De oprtandelingen vlucht ten. Hatta werd bestormd Een politiegeleide was gisteren nodig om oud-vice-president Hatta in veilig heid te brengen, toen honderden mensen hem een voorspoedig nieuwjaar wilden toewensen aldus Pia. Dit had plaats even voor de aanvang van een massale bijeenkomst voor de viering van het einde van de vastenmaand, welke op het Bantengplein in Djakarta werd gehou den. Dr. Hatta werd letterlijk bestormd door mensen, die hem de hand wilden drukken. De bijeenkomst werd mede bijgewoond door premier Djoeanda en andere leden van het kabinet Toen, tydens de bijeenkomst, een der sprekers aan het woord was, deed zich een incident voor Vanuit de luisterende menigte werd geroepen, dat sabotage was gepleegd met de geluidsinstallatie, waarop een aantal mensen het spreek gestoelte bestormde, dat onder de last van het zware gewich; bezweek Nadat de menigte door de politie was verspreid, werden enkele leden van het organisatiecomité van de bijeenkomst, naar het nabijgelegen plaatselijk militair commando overgebracht, voor een on dervraging Ook hier verzamelde zich aanvankelijk een grote mensenmassa die later echter weer kalm uiteen ging Persoonlijke ongevallen hebben zich tijdens het incident niet voorgedaan. Volgens Pia weigerde ook in ie kort geleden geopende nieuwe moskee in Kebajoran, de satellietstad van Djakar ta, de geluidsinstallatie gisteren naar behoren te funotioneren tijdens de ge beden ter gelegenheid van het einde van de vastenmaand; ook hier gingen uit het gehoor stemmen op over sabotage. Bidault gaat het zonder socialisten toch maar proberen De Franse socialistische leider, Mollet, heeft gisteren na een onderhoud met kabinetsformateur Bidault gezegd ervan overtuigd te zün, dat deze niet op de steun van de socialisten kan rekenen. Bidault liet daarna weten ook zonder socialistische steun zün pogingen te zul len voortzetten. Bidault had Mollet verzocht de socia listen althans van stemming over de investituur te weerhouden, zodat hij een kleine kans zou hebben een geringe meerderheid te halen. Maar Mollet maakte hem duidehjk, dat zyn socialis ten eerder in grote meerderheid tegen zullen stemmen dan een welwillende neutraliteit zullen bedrijven. Vandaag zal Bidaults eigen Republikeinse Volks partij (katholiek) beslissen of zy Bidault zullen steunen of niet. Een sterke tegen stander van Bidault is de aftredende minister van Financiën, Pflimlin. Later op de avond heeft Bidault van de Conservatieven een onvoorwaardelijk aanbod tot steun ontvangen. Bidault heeft gisteren kritiek uitge oefend op de Amerikaanse politiek t.a.v. Algerije, zoals deze in de jongste ver klaring van het Amerikaanse ministerie v^n Buitenlandse Zaken tot uiting ia gebracht. Volgens Bidault is het niet voldoende te zeggen, dat er culturele en historische banden bestaan tussen Frankrijk en Algerije. „Er moet geen twyfel bestaan aan het feit, dat Algerye uitsluitend Frans gebied is en dat deze verklaring onvoorwaardelijk is". Bidault zei, dat er niet langer enige dubbelzinnigheid moet heersen over de handhaving van de Franse soevereiniteit over Algerüe en over het feit, dat Frank- rük zün macht over de olie in de Sahara niet zal prüsgeven en de „vrümaking" van Franse bronnen en energie mogelük zal blüven maken. Tweezolderwoningen in Amsterdam-zuid volkomen uitgebrand Een groot aantal brandweerlieden heeft gistermiddag met behulp van drie ladderwagen*, drie motorspuiten en elf ladders de stryd moeten aanbinden met een felle uitslaande brand in enkele flatwoningen in Amsterdam -zuid. Van de twee zolderverdiepingen waar de brand woedde stonden na een uur alleen nog maar de verkoolde dakspanten I overeind. I De vuurhaard ontstond waarschijnlijk op de zolderverdieping van een woning op de hoek van de Cliostraat en de 1 Quinten Massijstraat. De bewoners, het echtpaar Benjamin, in december van het I vorig jaar getrouwd, vond bij thuis komst slechts de verbrande resten van hun inboedel terug. Ook bij mej. J. W. M. Boef. die de zolderverdieping van het aangrenzende huis bewoonde gingen alle beuttingen verloren. Zy was even als de fam. Benjamin tijdenf de brand afwezig. Het vuur werd het eerst gesignaleerd door de hoofdbewoonster, de 67-jarige mevrouw E. M. van de Valk. die voort durend zacht gekraak hoorde. Zij ging naar boven om poolshoogte te nemen, maar een passerende kennis maakte haar op het vuur attent, dat toen reeds vanaf de straat zichtbaar was en zich via de dakgoot snel uitbreidde. Onmiddellijk werd de brandweer ge waarschuwd, die na byna een uur lang grote hoeveelheden water op de hoog oplaaiende vlammenzee te hebben ge stort om tien voor vier het sein „brand meester" kon geven. De woningen onder de afgebrande zoldervertrekken liepen ernstige waterschade op. Voor de oorzaak van de brand heeft men nog geen verklaring. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. w Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal: f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no 6705S Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1