Bouw van ehr. en r.k. school Ambtsdragers uit Katwijk/Zee uitgesloten van H. Avondmaal MAANDAG 21 APRIL 1958 Ook voor niet-gerepatrieerdeii is er thans plaats in de Leidse Veglo De jaarvergadering van de Veglo, die zaterdagavond in Oud-Hortuszicht ge houden werd, nam een belangrijk be sluit: ook voor niet-gerepatrieerden is er thans plaats in deze vereniging. Aan dit besluit ging een statutenwijziging vooraf. De voorzitter, de heer L. de Bruin, sprak een woord van welkom en schetste in korte trekken het verleden van de Veglo. Spreker vond het onbe grijpelijk, dat men een ledenverlies heeft moeten constateren. Nogmaals wees hij op het ideaal, dat de Veglo zich stelt. Hiertegenover staat, dat men ook van activiteiten van vele leden kan spreken. De sportclub b.v. heeft veel af trek; in het volgend seizoen hoopt men zelfs een korfbalclub in het leven te roepen. Na dit inleidend woord volgden het jaarverslag van de secretaris en de pen ningmeester. Een klein batig saldo is aanwezig. In het verslag, dat de sport leider uitbracht, kreeg men enig idee van de grote vooruitgang van de sport club. Men is over de eerste moeilijk heden heen; de drie oefenavonden per week werden druk bezocht. Hierna kwam het belangrijke punt van de statutenwijziging naar voren. Men wil namelijk niet-gerepatrieerden de gelegenheid geven om ook lid van de Veglo te worden. Dit zou o.a. ook inhou den, dat de sportclub zich bij de diverse bonden zal aansluiten. Hoewel er enige bezwaren waren, wer den deze voorstellen met algemene stemmen aanvaard. Tevens had een bestuursverkiezing plaats. Het huidige bestuur is thans als volgt samengesteld: R. de Bruin (tijde lijk voorzitter), R. K. v. Tongeren (2de voorzitter), W. M. Wissemberg (secr.i, J. Sitée (2de secr.), W. K. Lim (penning meester), mevr. De Wolf (2de penn.) en J. Persijn (commissaris). Na afloop van deze vergadering was er gelegenheid tot het maken van een dansje. Vergadering Ned. Ver. van Bloembollencultuur VOORSTEL LISSERBROEK VERWORPEN. In de vandaag gehouden vergadering J van de Nederlandse Vereniging voor Bloembollencultuur ls met 908 tegen 322 een voorstel verworpen van de 1 afdeling Lisserbroek. Dit voorstel be trof pogingen bij het produktschap voor Sierteeltprodukten aan te wen den, voor bollen uit de oogst 1959 maximumprijzen vast te stellen, uit gaande de kostprijzen in de goed koopst producerende streken. Een en ander overeenkomstig het laatst uit gekomen L.E.I. (Landbouwkundig Economisch Instituut) rapport. Leidse raad bijeen Mr. Th. J. C. Verduin beëedigd als tweede loco-secretaris Lezers schrijven Houdt Uw stad rein Langs deze weg wil ik wijzen op de verwaarlozing van de straten, kaden, parken en plantsoenen of tuinen, wat het ophalen en verwijderen van het straatvuil betreft, Ook dit weekeinde was de toestand in en in treurig te noemen. Wanneer alles is bezaaid met vergeeld papier en andere rommel, is dit toch geen gezicht, vooral in de tui nen op de Bemhardkade. Een stormpje knapt af en toe de straten op. Of is Leiden-Noord het stiefkind? Mij dunkt, dat wie medebewoners mijn klacht onderschrijven. Hoogachtend, H. de Vries, Margrietstr. 2. KOSTERS VERGADERDEN Ruim een 20-tal kosters, aangesloten bij de Afdeling Leiden en omstreken van de Prot. Christelijke Kostersvereniging had zich zaterdagmiddag weten vrij te maken om een vergadering van de Leid se afdeling in het Verenigingsgebouw der Hervormde Gem. te Zoeterwoudè bij te wonen. Na opening door de secretaris de heer J. H. Sira uit Leiden (de voor zitter was door werkzaamheden verlaat), las deze de notulen der vorige vergade ring. Vervolgens gaf hij een overzicht van de bestuurswerkzaamheden en de bereikte resultaten. In deze vergadering werd tevens een kort resumé gegeven van de in Amers foort gehouden landelijke kostersverga dering, welke was belegd ter voorberei ding van de in juni te houden jaarver gadering. Na afloop van deze bijeenkomst werd het gerestaureerde kerkgebouw bezich tigd. Leidse Mixed Hockey Club MRHC 1—LEIDEN- 1: 2—4. De betere techniek van het Leidse team heeft tenslotte gezegevierd over het vrij primitieve spel van de Rotterdam mers. Deze voor de promotie naar de overgangsklasse zo goed als beslissende wedstrijd, werd vooral gekenmerkt door nerveus spel. De kleine incidenten, de gespannen sfeer, het slechte veld be ïnvloedden de spelwijze van de overi gens in hoog tempo spelende elftallen. Moens opende de score uit een straf- corner, maar nog vóór de rust bracht MRHC de balans weer in evenwicht, door een. tegen Kist gegeven, strafbully te benutten. Het was MRHC, dat na half-time de leiding nam. ditmaal uit een strafcor- nér. Linksbuiten Krol, die een voortref felijke wedstrijd speelde, zag zijn enorm doorzettingsvermogen beloond met twee zeer fraaie doelpunten. Een strafbully tegen Leiden werd door Hilbrands weg gewerkt en vlak voor het einde legde Krol de basis voor het vierde doelpunt, dat door Deutman werd gescoord. Hil brands knalde nog twee maal tegen de paal en hiermede was alle kruit ver schoten. Met optimisme kan dit elftal de thuis wedstrijd tegen MRHC tegemoet zien: men kent de tegenstander nu en met de wetenschap zélf niet het sterkste spel te hebben getoond, is Leiden favoriet voor de promotie. GROEN GEEL 4—LEIDEN 3. Leiden won de eerste ronde voor de voor de promotie naar de tweede klasse, door op weinig overtuigende wijze de kampioen van de nevenafdeling der 3de klasse te verslaan. Met 2 invallers kon Heren 3 de gewone vorm niet vinden er mocht er dan al sprake van enig Leids overwicht zijn, de voorhoede maakte het de uitstekende doelverde- diger van Wassenaar niet moeilijk. Aan beide zijden werden kansen gemist en zelfs een serie strafcorners leverde geen Leids doelpunt op. Dank zij de stugge verdediging van Janssen c.s. en het on vermoeid stuwen van centre-half Hey- broek, kon ook Groen Geel niet tot scoren komen. Slechts enige ogenblikken voor het einde wist Van Berckel met een hard en hoog schot het enige doel punt in deze ontmoeting te maken. Het zesde herenteam van de LMHC, het vermaarde studentenelftal, mag zich na de 14 overwinning op HDM 6 officieus afdelingskampioen In de eerste klasse der Zuidhollandse hoc- keybond noemen. Het thans vergaarde puntental is reeds voldoende en de komende wedstrijd tegen VCL kan daarin geen verandering meer brengen. Verdere LMHC-uitslagen: Heren: Leiden 7Groen Geel 2: 30; Hudito 5—Leiden 8: 1—3. Dames: Togo 5Leiden 4 02; Hudito 3Leiden 5 50. Jongens: Leiden bHDM b 10; HDM d—Leiden c 0—2; SV 35 a—Leiden d 44; Leiden fRing Pass e 02. Meisjes: HDMcLeiden b 21. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johanna, tlr. van D. H. van Andel en W. van Beelen; Cornelia Johanna dr. van J O. de Haan en S. van den Broek: Karei Jacobus Phlllppus. zn. van M. F. Op de Coul en E. Staffeleu; Ellas Abraham Tho mas. zn. van P. de Gr.aaf en C. Hartevelt; Wilhelmus, zn. van M. J. de Wit en C. A van Eijk: Jan Jakobus, zn. van C. Vrij M. T. A. Heldweiller. Marianne, dr. van S J. de Geus en A. Zirkzee; Linda, dr. van A. de Jong en S. Boonstoppel. GETROUWD dingen in beide gemeenten, dat de raad in deze vacatures een lid van de V.V.D. en de P.v.d.A. benoemt. De totale sa menstelling zou er dan als volgt uitzien: 3 K.V.P., 2 Prot. Chr„ 2 P. v. d. A. en 1 V.V.D. De heer Woudstra (Prot. Chr.), Voor de behandeling van een agenda, ^an (KVP) en Knol (Prot. Chr.) waarop als belangrijkste punt een voor- waren van mening, dat hier de politiek stel inzake de bóuw van 218 woningen I 2een ro1 moet spelen. Het gaat om een en 28 garages op een terrein ten oosten van de Churchilllaan voorkomt, kwam de Leidse raad hedenmiddag o.l.v. de burgemeester bijeen. Alvorens deze behandeling aan de orde werd gesteld, vond de beëdiging plaats van mr. Th. J. C. Verduin tot tweede loco-secretaris, zulks in de vacature van mr. E. Brederveld. die benoemd is tot gemeente-secretaris van Almelo. In verband met deze benoeming ont ving mr. Brederveld in deze zitting eveneens eervol ontslag als secretaris van het College van Curatoren van het Gymnasium en idem als secretaris van de Commissie van Toezicht op het M.O. In beide functies werd mr. M. J. Blok. referendaris ter secretarie, benoemd. De benoeming van twee leden uit de raad in het bestuur van het Industrie schap de Grote Polder, had nog wel en kele voeten in de aarde. Nu uit het col lege de wethouders Van der Kwaak en Jongeleen in het bestuur zitting zullen nemen, oordeelde de heer Meester het gewenst, gelet op de politieke verhou- Vrolijke feestavond M.D.S. Ter gelegenheid van het 24-jarig be staan van de personeelsvereniging van de Meelfabriek ..De Sleutels" werd za terdag in het St. Antoniusclubhuis een feestavond gegeven. De voorzitter, de heer J. C. Matta&r, heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder de gepensioneerden, die even eens met hun dames aanwezig waren. Hij wenste hun een prettige avond en liep reeds vooruit op het feit. dat het 25-jarig jubileum van de vereniging op grootse wijze gevierd zal wordend te meer omdat dit samenvalt met het 75- jarig bestaan van de Meelfabriek. Hij dankte mej. Hoep. die bijzonder veel werk had verricht voor het slagen van de feestavond. De rest van de avond was in handen van het cabaretgezelschap Rodrigo uit Utrecht, dat erin slaagde voor een ge zellige avond te zorgen. Om enige van de artiesten te noemen: de sneltekenaar de heer Rodrigo oogstte veel succes, evenals de goochelaar Ted Winkel. Verreweg het meest in de smaak vielen de jeugdige Barvillo's uit Noordwijk. die met popu laire liedjes de stemming erin brach ten. Imitaties van Banana-foeat song, Hummingbird en andere calipso's slaag den bijzonder. Tot slot was er gelegenheid voor een dansje op de muziek van „The Luckv Stars" o.l.v. de heer Strijk. Het bestuur en de vele aanwezigen kunnen terug zien op een zeer geslaagde avond. vertegenwoordiging van de raad. Nadat de diverse fracties hun kandi daten naar voren hadden gebracht, werd tot stemming overgegaan. Hierbij be haalde de heer Hagens 30 van de 32 uit gebrachte stemmen en de heren De Bree 17. Sommeling 14, Zunderman 1 en blanco 2. zodat de heren Hagens en De Bree tot lid van de raad van het indus trie-schap zijn gekozen. Mej. M. van der Hoek en de heer M. Beekma werden benoemd tot onderwij zen es». resp. aan de openbare school aan de Willem de Zwijgerlaan en aan de Ha verstraat. Een krediet van f 7250 werd beschik baar gesteld voor de aanschaffing van meubilair t.b.v. het Rembrandtlyceum. Medewerking zal voorts worden ver leend tot stichting van een christelijke school voor g.l.o. met zeven klasselo kalen en een vaklokaal in het Haag- wegkwartier. Een schoolstichting, wel ke door de Ver. voor Christelijk (her vormd) Onderwijs wordt voorbereid. Nu van de minister van Onderwijs, K. en W. bericht is ontvangen, dat een bedrag van f. 260.000 bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten kan wor den aangevraagd voor de bouw Staatssecretaris Kranenburg naar de V.S. Niet bij interpellatie Zaterdagnacht omstreeks half 12 ls de Staatssecretaris van Oorlog, ,mr. F. J. Kranenburg met het K.L.M.-toe stel van Schiphol naar New York vertrokken, gevolg gevend aan een uitnodiging van het Amerikaanse Ministerie van Defensie om raketten te bezichtigen, waarvoor Nederland belangstelling heeft. Staatssecretaris Kranenburg wordt op deze reis ver gezeld van majoor ir. P. Spek, weten schappelijk adviseur van de Neder landse luchtmachtstaf. Mr. Kranenburg deelde mede, dat hij eerst Fort Banning in Georgia gaat be zoeken en vervolgens doorreist naar Fort Bliss, waar een aantal Nederlan ders thans wordt opgeleid voor het ge bruik van het Nike-projectiel. Daarna staat het proefterrein van White Sands waar de Nike en de Honest John wor den getest, op het programma. Vervol gens zal een bezoek worden gebracht aan Colorado Springs, waar zich liet hoofdkwartier bevindt van de lucht verdediging van het Noord-Amerikaan se continent. Aan het slot van de toernee gaat mr. Kranenburg naar Washington, waar hij dan tevens enkele besprekingen zal voeren in het Penta gon. Op 1 mei keert de staatssecretaris met de ..Rijndam" van New York naar ons land terug. Ernstige moeilijkheden in herv. gemeente Sedert het vertrek van ds. P. J. J. Monster naar Gouda heersen er zoals bekend in de hervormde gemeente van Katwijk aan Zeer ernstige moeilijkheden. De kerkeraad heeft kortgeleden een predikant van de herv. geref. richting (ds. J. W. de Bruyn te Harderwijk) in deze vacature beroepen, maar de afdeling van de Geref. Bond was in de keuze van de beroepen predikant niet gekend en verzette zich er daarom tegen, terwijl de kerkvoogdij aan ds. De Bruyn berichtte, dat als hij zou komen, zij zijn traktement niet zou kunnen betalen, terwijl zij hem, als hij de gemeente zou komen bezoeken ter kennismaking, ook niet kon ontvangen. De centrale kerkeraad heeft de provinciale commissie voor bezwaren en geschillen en de visitatoren-generaal van de loop van zaken op de hoogte gebracht en aan de gemeente een kanselboodschap doen uitgaan. dat voor het resterende bedrag een overeenkomstige regeling mogelijk zal worden gemaakt, besloot de raad ook aan deze schoolstichting zijn medewer king te verlenen. In het belang van de volkshuisvesting werden aangekocht een perceel bouw terrein. gelegen aan de Herengracht op de hoek van de Oosterkerkstraat (totaal f. 28.325», het perceel Kerksteeg 4 (totaal f. 5.150) en een perceel weiland en water, gelegen nabij de Voorschoter- weg (f. 37.161». Ook alle overige door ons gepubliceerde voorstellen werden z.h.s. aanvaard, waar onder het voorstel tot de bouw van 218 woningen en 28 garages en het aangaan van grondtransacties met de gemeente Oegstgeest. Op een vraag van de heer Questroo: wanneer met de bouw van de woningen een aanvang kan worden gemaakt, deelde wethouder Jongeleen mede, dat B. en W. dit niet geheel in de hand hebben. Het college zal echter spoed be trachten, waarbij evenwel de financiën een grote rol spelen. Het punt van een buitendeur in de een r.-k. school voor g.l.o. aan de keuken, waarvoor mej. Van Nienes een Oppenheimstraat totale Houwkoslen lans brak, zail het college nog eens be- f. 400.000 en het uitzicht is geopend, I kijken. Naar wij vernemen heeft de commis sie voor het opzicht uit de provinciale kerkvergadering van Zuid-Holland thans besloten vijf kerkvoogden en negen I notabelen te Katwijk aan Zee voorlopig uit te sluiten van de deelneming van het H. Avondmaal en van het verrichten van kerkelijke handelingen krachtens hun functie, en aangaande één hunner ook krachtens zijn ambt van ouderling, zolang de kerk geen eindoordeel heeft uitgesproken, terzake van zeer ernstige bezwaren, welke zijn gerezen tegen de wyze, waarop zij hun functie vervullen. Deze bezwaren bestaan in het versto ren van de orde, in het leven en werken der kerk. Met nadruk wijst de commis sie erop. dat hier niet van een tucht middel sprake is doch voorlopig slechts van een maatregel om meer wanorde lijkheden te voorkomen. De commissie zal zo spoedig mogelijk deze zaak m behandeling nemen naar de bepalingen voor het kerkelijk opzicht. Wat de nota belen betreft heeft men daarbij t.a.v. één hunner, de heer A. Pronk, een ver gissing gemaakt. Daarom zijn reeds stappen gedaan om de maatregel ten opzichte van de heer Pronk in te trek ken, terwijl de centrale kerkeraad open lijk zijn leedwezen betuigd heeft, dat dit gebeurd is. De uitgesloten kerkvoogden zijn de heren D. J. Kleen, H. Parlevliet, N. J. van Duyvenboden, J. van der Plas en P. van Rijn en de notabelen de heren C. van de Rhee, H. P. Bloot, G. van Diggelen, M Kuyt, A. v. d. Oever, Jac. van der Plas, J. Tuurenhout en ouder ling G. Vooys. Selwyn Lloyd pessimistisch Londen ongerust over Russische houding inzake de topconferentie Gromyko tracht verdeeldheid te zaaien (Van onze correspondent te Londen) Zaken, Selwyn Lloyd. heeft zaterdag in In diplomatieke kringen te Londen heerst bezorgdheid, dat de Russische houding van het ogenblik een topge- sprek in gevaar heeft gebracht. Op gemerkt wordt, dat de Sovjetrussische propaganda plotseling een volledige verandering heeft ondergaan. Sinds donderdag is de topconferentie in de Russische pers en radio naar de ach tergrond verschoven. De nadruk ligt thans op de veroordeling van het Westen, omdat het weigert de bom- proeven stop te zetten en op de aan klacht tegen Amerika inzake de „oor- Iogs"-vluchten over de Noordpool. De Britse minister van Buitenlandse WARMOND Zaterdagmiddag heeft Warmunda 1 zijn eerste wedstrijd gespeeld voor de Bollencompetitie. De eerste tegenstan- A. van Riet en L. M J. Wakka. OVERLEDEN A. van der Glas. 79 Jr. man: J. Helven- «tem. 90 Jr.. weduwe van L. Nolle*. LEIDERDORP LIST HIELP BEJAARDE KOUSENDIEVEGGE NIET Gedagvaard, maar niet verschenen voor de Haagse politierechter, was een 69-jarige mevrouw uit Leiderdorp, die in i -- een groot warenhuis een paar nylons 3£r Li,sser Boys 1- had gestolen. Dit was gezien en een con- met 2-1 bonnen troleur was haar achterna gelopen. De 0<>or Warmunda. bejaarde vrouw had zich echter snel i naar een andere winkel begeven en had Gistermorgen had nabij de Split- daar gezegd dat zij door een man ach- sjng van de afrjt van het Warmonder- terna werd gezeten Terwijl de juffrouw dam viaduct een aanrijding plaats tus- naar de telefoon liep om de politie te sen een personenauto en een bestelwa- waarsohuwen. zag de verdachte kans om |gen. die thuis hoort in het woonwagen vlug de nylons in de tweede winkel te park £>e personenauto werd aan de verstoppen. Hoe men ook zoch., de ny- voorzijde geheel ingedrukt De bestel- lons werden niet gevonden. wagen werd eveneens beschadigd Per- d.^weede^wmke/ teruggekomen Com S trachten de nylons ongemerkt mee te nemen. De juffrouw bleef echter steeds in de buurt hoe verdachte ook probeer de haar weg te krijgen. De verdachte deed grote aankopen maar het lukte haar niet om de juffrouw van zich af te schudden en uiteindelijk moest de verdachte zonder nylons deze winkel- verlaten. Twee dagen later werden de nylons, bewijsstukken in de zaak wegens winkeldiefstal, gevonden. De politie rechter vond dat verdachte bijzonder geraffineerd had gehandeld. Er was een 3 TJ. reclasseringsrapport, maar de rechter zalen van Kasteel Oud- BEURSOVERZICHT Optimisme Amsterdam, 21 april. De beurs zette vandaag in met een over vrijwel de gehele linie optimis tische stemming. Aandelen Kon. Olie werden rond f. 161 verhandeld, tegen vrijdag als slotprijs f. 157.50. Brussel en Parijs hadden wederom belangstelling, verkooplimites waren hoegenaamd niet aanwezig. Of de vaste stemming voor Kon. Olie mede een gevolg was van het bericht, dat sinds zaterdag een der rijkste oliebronnen in Perzië in brand staat, valt slechts te gissen. Wel staat vast, dat Wallstreet vrijdag jl. vast was voor de olie-aandelen door de hulp, die de Amerikaanse regering aan president Nasser van Egypte wil aanbieden in o.a. geld en het uitdiepen van het Suez- kanaal om dit bevaarbaar te maken voor schepen van de grootste tonnage. Aan deze vaste tendentie paste Amster- vroeg zich af wat er aan een 69-jarige mevrouw nog gereclasseerd moest wor den. Overeenkomstig de eis werd de ver dachte veroordeeld tot een week voor waardelijke gevangenisstraf en f 10, boete of vijf dagen. Gemeenteraad De raad komt a.s. vrijdag 25 april in vergadering bijeen. VOORSCHOTEN F.V.V.H. GEZELLIG BIJEEN Vrijdag hield de Federatie van Vrou welijke Vrijwillige Hulpverlening (F.V. V.H.) een gezellige avond voor haar col- lecrices in Allemansgees De presidente, mevr. S. G. van der Hoeven-De Jongh de Leeuw, opende deze bijeenkomst en heette de dames hartelijk welkom in het bijzonder de snreekster van deze avond. mevr. D Holdert. Hierna gaf mevr. J. E. Wiertse- nia-van der Boom. collectehoofd. een overzicht van de gehouden collectes. Hieruit bleek, dat in 1956 in totaal een bedrag van f 4 198.05 was ingezameld én in 1957 nog f826.01 meer. dus f5.024.06 Er werden dat jaar collectes gehouden t.b.v. de Reumatiekibestrljding. Emma WASSENAAR Receptie Jansen druk bezocht Een zeer groot aantal bloemstukken Wassenaar waar zaterdagmiddag de receptie werd gehouden bij gelegenheid van het 60-jarig bestaan van garage Jansen. Bleek hieruit reeds van grote belangstelling, nog duidelijker kwam dit tot uiting door het aantal van meer dan vijfhonderd bezoekers, die de oprichter van het bedrijf, de heer F. P. Jansen en diens zoons de heren G. en H. Jansen, kwamen feliciteren. Wegens afwezig heid van de burgemeester bood de loco burgemeester. mr. dr. J. Hazenberg, namens het gemeentebestuur gelukwen sen aan. Onder degenen, die voorts hun opwachting kwamen maken waren een vertegenwoordiger van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, bestuursle den van verkooporganisaties, vertegen woordigers van oliemaatschappijen en van plaatselijke verenigingen, waarvan de heer G. Jansen, die in Wassenaar woont, bestuurslid is of was. Bij een stapel schriftelijke en telefra- fische felicitaties was een schrijven van de secretaris-generaal van Verkeer en Waterstaat. De Muziekvereniging „Excelsior" bracht een serenade, tijdens welke de heer K. C. A. Collette, directeur van de Neder landse Internationale Wagenvervoers- bloem. Rode Kruis. A VO .en Kanker- Organisatie N.I.W.O. een hoera op de jttjAajjljf jj jjfii heren Jansen uitbracht, waarmee de aanwezigen van harte Instemden. Er was in het kasteel een kleine ten toonstelling ingericht. In de hal stond een moderne volkswagen en bulten een zeer oude auto alsmede een ouderwets motorrijwiel. Op borden waren allerlei archiefstukken aangebracht. bestrijding. Daarna sprak mevr. D. Hol derd over ..Het wassen van nylon". In de pauze werd van de gelegenheid om vragen te stellen druk gebruik gemaakt. COLLECTE Van 21 t m 26 april a s zal in deze gemeente de Einmabloemcollecte ten bate van de tbc.-bestrijding gehouden worden. een rede in zijn kiesdistrict de Russen gewaarschuwd, dat, indien zij werkelijk een 'topgesprek willen, zij de verkeerde weg hebben ingeslagen en dat zij het onnodig moeilijk maken voor degenen, die getracht hebben hen halverwege te ontmoeten. Hiermede bedoelde Lloyd kennelijk Engeland zelf, dat de Ver enigde Staten er toe gekregen heeft met de voorbesprekingen in Moskou in te stemmen Het verluidt thans, dat het niet on mogelijk is, dat Dulles wegens de nieuwe crisis naar Londen zal vliegen voor na der overleg. Selwyn Lloyd kondigde in elk geval aan, dat Engeland zijn bondgenoten zal raadplegen. Deze consultatie is al be gonnen. Het leidt geen twijfel, dat on danks de tegenslag opnieuw een po ging zal worden gedaan om de Russen tot andere gedachten te brengen. Onderling overleg De ambassadeurs van de Westelijke grote drie in Moskou hebben zaterdag onderling besprekingen gevoerd, nadat zij van hun regeringen opdracht had den ontvangen, niet in te stemmen met afzonderlijke besprekingen met Gro myko, de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, over de voorbereiding van een topconferentie. Waarnemers geloven, dat Gromyko's poging om met elk der drie ambassa deurs afzondrelljk te spreken, een po ging is om verschillen in de Britse. Franse en Amerikaanse benadering van een topconferentie te vinden en die uit te bulten. Sovjetrussische diplomaten hebben zaterdag verklaard dat er geen bespre kingen meer zullen zijn. waarbij de Sovjet-Unie alleen tegenover drie ge sprekspartners staat. Gromyko heeft zaterdag verscheidene andere ambassadeurs ontvangen om hen in te lichten „over kwesties verband houdend met de voorbereiding van de topconferentie". Achtereenvolgens sprak de Russische minister met de ambassa deurs van Albanië, Bulgarije, Hongarije, Noord-Vietnam, Oost-Duitsland, China, Noord-Korea. Tsjecho-Slowakije en Zweden en de zaakgelastigde van Roe menië, Joego-Slavië en India. Ernstige brand in een Perzische oliebron Een van de rijkste Perzische oliebron nen heeft te lijden van een ernstige brand, waarvan de haard zich op 2600 meter diepte bevindt. De vlam boven oppervlakte-niveau is 230 meter hoog. Er is een Amerikaans deskundige in het blussen van oliebranden te hulp geroe pen, die vermoedelijk over een week met zijn arbeid kan beginnen. De hitte, welke door de brand wordt veroorzaakt, is tot op 130 kilometer voelbaar. Op een afstand van dertig km. heeft men koel installaties in huis moeten aanzetten om de hitte draaglijk te maken. Verduistering van f 90.000 Een 32-jarige vertegenwoordiger, die vorige week is aangehouden omdat hl) werd verdacht van oplichting blijkt tot nu toe meer dan f. 90 000 met zijn prak tijken te hebben binnengehaald. Hij leende van relaties geld met de belofte een hoge rente te zullen betalen. De oplichtingen pleegde hy in de jaren 1953 tot 1958. dam zich volkomen aan Aandelen Philips konden een winst van circa 4 punten noteren. Aku's prijshoudend; aandelen KLM een halve gulden hoger. Met Unilever papieren was het vandaag flink mis. De toekomstige goedkopere prys voor boter zal een nadelige invloed hebben op de margarineindustrie. Hier door waren aandelen Unilever aange boden en aangezien de kooporders schaars gezaaid waren, bedroeg het koersverlies circa 6 punten. In de Scheepvaarthoek heerste een behoorlijke drukte. Een stimulans vorm de hier het interimdividend van 9.7% van de Scheepvaart Unie, exclusief de dividendinkomsten van de KPM, Aan delen Scheepvaart Unie noteerden bij na 3 punten hoger, KPM en Rott. Lloyd plus 2, terwijl aandelen Maatschappij Nederland een koerswinst behaalden van circa 6 punten. Cultures fractioneel lager. Staatsfond sen kalm en prijshoudend. Aandelen metaalbuizenfabriek „Excel sior" te Schiedam werden niet genoteerd echter wel geadviseerd op 90 k 95 (100). De directie van Excelsior is vanmorgen door de Commissarissen geschorst De pas nieuwe fabriek van deze maatschap pij. kosten f 22 miljoen, zal binnenkort moeten worden gesloten wegens gebrek aan orders. Reeds aan 70 man personeel is ontslag aangezegd. Twee van de drie commissarissen van Excelsior zijn de heren Ir. C. Hoek en ir. W. F. Hoek, beide deel uitmakende van de directie van Hoek's Machinefabriek te Schie dam. De mogelijkheid, aldus de beurs, moet niet uitgesloten worden geacht, dat Excelsior door Hoek's Machinefbriek zal worden overgenomen. Verder werden nog vernomen aande len Begeman op 108 (100) op het divi- dendvoorstel van 9*ó (8) en aandelen Sikkens 430 (425) op een 4 To hoger dividend. WISSELKOERSEN Amsterdam, 21 april - Londen 10 60% 10.615s, New York 3 78i7®—3.78JA, Mon treal 3 90I1r-3.90,V Parijs 89.77%— 89 87'2, Brussel 7.59%7 60V4. Frank furt 90 38—90 43. Zurich 86 58' 86 63%. Zurich Cvr fr.) 88 32'.—8837%. Stock holm 73 08%—73.13%. Kopenhagen 54.76%54.81%. Oslo 52 95%—53 05%. Milaan 60.75'.—60 80';. Wenen 14 59% 14.60%. Kerk el ijk Leven OECUMENISCHE KERKENDAG IN HAARLEM Affiches met het teken van de vis, waaronder het christendom eens als een lopend \u«r door de toenmaals beken de wereld trok. zullen weldra in Haar lem een gebeurtenis aankondigen, welke uniek is in ons land: een oecumenische kerkendag. Kerkendagen van bepaalde kerken zijn geenszins nieuw, niet alleen in het buitenland (Schotland, Frankrijk en Duitsland) kent men ze. maar ook in Nederland werden zij al eerder gehou den. zoals de regionale kerkendagen van de hervormden. Maar oecumenische ker kendagen. zoals die op 7 en 8 Juni wor den gehouden, kunnen een nieuw sta dium gaan betekenen in de nogal moei zame ontwikkeling van de oecumenische gedachte na de laatste wereldoorlog. In een gesprek met een van de leden van het Comité van Voorbereiding, ver telde deze ons. dat men het niet gezocht heeft in het massale, maar wel in de onderlinge verscheidenheid van de deel- netmers. naar kerkelijke en vooral ook naar maatschappelijke begrippen. Men heeft namelijk alle kerken, zowel in IJrnond als in Haarlem en omgeving, verzocht voor vijftien deelnemers te zor- De tentoonstelling had veel belang- I gen. welke groep zoveel mogelijk een stelling. doorsnee van de gemeente dient te zijn. Beurs van Amsterdam Maandag 21 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Ölotkoers koers v. heden Ned. '53 3% Grootboek obl. 314 S, Ned. '47 (3) Ned. ïl 3'= 95 Ned. '53 i3'i) 9}J' Ned. '56 3'i Ned. '48 3>i I2," 86 Ned. '54 3V4 87,) 87 Ned. '55 I 3U 88=, 87 Ned. '55 H 3ti .86 4 89 Ned. '37 3 *68 88', Ned. W3. lening 6T® 88 108 Dollarlng'47 3 83'= 93, Investeringscert. 3 9«;H Ned. 62-64 3 92% 92 Cert. NWS £9 Indië '37 A 3 90 90 Grootboek '46 3 86% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 24% 24Vb Nat. Handelsbank 74% 74% Ned. HandelmU149% 149% Amst. Rubber 517/« 50% Deli Mij .en (Ver.) 79 78% H.V-A92% 92% Java Cult30 29% Senembah 57% 56 Vorstenlanden9% 9V» A.K.U170% 172 Berkel's Patent <v.) 194 193% Calvé Delft eert. 280 278 Kon. Pap. v. Gelder 173% 174 Hoogovens eert276 284 Müller en Co. N.B. 315 317 Ned. Kabelfabr223 224% Philips 265%exd. 270'» Philips pref153%exd. 153% Unilever334% 329% Wilton Feyenoord 200% 201 Billton 2de r169 166 Dordtse Olie gew. 660 672 Kon. Petr. (f.20.—) 157-70 160 50 idem (50 k f.20.—) 157.55 161.40 Holl. Amer. lijn 130% 132"- Java China Paket ns% 119'; K-LM108 40 108 70 Ned. Stoomv. My 1395^ 131 Kon Paket My 107' 1()8 Stoomvaart Mij. Ned m^xd 142% Nievelt Goudr. eert U17, V Ommeren eert 19SW 200 Kon. Rott. Lloyd 111 110 Ned. Scheepv. Unie 114V4 117% MET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%» 3 91% 91 Den Haag 1937 1 3 86 85% Lelden 1947 »o R'dam "37 I-III 3% 82L 91% Industr. Obligaties Jhilips Dollarlng '51 97 96% Premieleningen 96 A'dam '51 2% 86% 85% A'dam '56 I 2% 81 80% A'dam '56 II 2% 95 94% Eindhoven '54 2% 82% 82% Enschede '54 2% 83 81% Den Haag '52 I 2% 90% 90% Idem II 2% 95% 95% R'dam '52 I 2% 90% 91 Idem n 2% 90% Utrecht '52 2% 92% 92 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 205 206 HB.U. eert186 186 Rott. Bank 176% 178 Twentsche Bank 154% 155 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 216B 220B Borneo Sum. H.Mij 37 37% Ned. G. en Sp. fabr 165% 168% Kon. Ned. Grofsm 103% 104 61% 62 Rott. Droogdok Mij. 478B 483 Tieleman en Dros 8% 8% Ned. Mij. Walv.vrt. 70 68% Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 8 8 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 24% 24 r« 73% 73% 45% 45% Bethlehem Steel.... 37 Va 37% 48% 49% General Motors 35U 35% Kennecott 83% 84% Republic Steel 40B 40 Shell Oil 67% 67% 27% 28 Un. States Steel 57% 58 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK. 18/4 Edelmet. Kon. AA 45 45 Pref w.a. Idem 57GB Electrolas B 370 Holl Constructie 389 389 Ing bur v BouwnUv 124% Int Kunststoff Ind 39 38% Leidsche Wolspinn 142 142 Sikkens Lakfab "51' 128 425 Ver Totnvfabriekei 5*OB :55>-,OB Wernink's Betonm 86 87% Van Wijk Textiel 66GB 65% 117L 117%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9