EUctvoet Flipse s orkest voor veertig jaar enthousiast musiceren gehuldigd L. VAN GEELEN PHILIPS TELEVISIE Fa. v. BERGE HENEGOUWEN Ik zie „Hommeles" PHILIPS TELEVISIE Voor PHILIPS TELEVISIE natuurlijk: A. ZWART Voor Instrumentenfonds f2000.- namens gemeente en luisteraars Goed besluit van het seizoen „Unitas" Leiden viert feest best met Zie 't op zijn C. D. LIGTVOET over PHILIPS-TELE VISIE 97ste jaargang Maandag 21 april 1958 Tweede blad no. 29421 Feestelijk gestemd concert; Annie d'Arco tie verrassing van de avond! Veertig jaar Rotterdams Philharmonisch Orkest en, sinds 1946 de groeiende betekenis van dit orkest, voor onze stad, onder de steeds enthousiaste leiding van Eduard Flipse, ziehier de hoofdthemata, welke zaterdagavond in de prachtig met bloemen versierde, stampvolle Stadsgehoorzaal uitvoerig belicht zijn, tijdens het door K. en O. geor ganiseerde jubileumconcert, dat in feite de reeks officiële feestelijkheden in verband met dit jubileum mocht inleiden: een grote eer voor Leiden! klinkend toucher en grote helderheid, ook in de snel gefigureerde passages, waar bij anderen veelvuldig verwatering Intreedt. Geest en gevoel, in volledig beheersing dicteerden haar handen. Zij verhief deze zangrijke en vervoerende Rachma ninoff, tot in de doeltreffende, volgens het schema der 19e eeuwse concert praktijk opgebouwde, overrompelende slotclimax toe, tot een plan, waarom men hem, ondanks alles, bewonderen mag. Annie d'Arco zal van nu af aan hier zeker een graag geziene gast zijn, ge hoord het meesterschap, waarmee zij de zo zeer gesmade Rachmaninoff een rijk gevarieerde hulde heeft gebracht. Tenslotte, als magistraal besluit van deze feestelijk gestemde avond een dy namische vertolking van Tsjt^iowsky's ..Vijfde Symphonie", nog kort geleden in deze zaal onder Willem van Otterloo eminent gespeeld. Ook de visie van Beslissingswedstrijd Een beslissingswedstrijd tussen „Syn- tat" en „Twentsche Bank" zal moeten uitmaken, welk team kampioen wordt in de tafeltenniscompetitie tussen de Anna- kliniek, de B.A.V.O.V., Sikkens Lakfa brieken, Smits Röntgenapparatenfabriek, Kunstharsfabriek Synthese en de Twent sche Bank. Dat is het verrassende resul taat van de ontmoeting tussen beide teams, die vrijdag in de zaal van de speeltuinvereniging „Oosterkwartier" te Leiden onder grote belangstelling plaats had. Twentsche Bank had aan een gelijk spel voldoende gehad om zich kampioen te noemen, maar de Katwijkers wonnen door uitstekend spel met 73. Advertentie Flipse bezit veel waardeerbare elemen ten, al verhelen wij ons niet, dat een te straf geaccentueerde nadrukkelijkheid in de hierdoor wat afgebeten klinkende finale de totaal indruk in minder gun stige zin beinvloedde. Ook de orkest klank miste af en toe de noodzakelijke verfijning. De geestdriftige ovaties be wezen intussen hoe sterk de K. en O.- getrouwen ook door deze voorzeker mee slepende weergeving hevig geboeid zijn geweest. Het R.Ph.O. moge nog een lange reeks van jaren zijn welkome bijdrage aan het Leidse muziekleven schenken! Het staat als een onontbeerlijke pijler in ons culturele leven hecht geworteld, met Flipse als de onverwoestbare fak keldrager! H. K. V. Litteris Sacrum Met toneelspel Bonaventura Litteris heeft het seizoen besloten met een toneelspel: Bonaventura van Charlotte Hastings, in 1951 uitge bracht door de Rotterdammers. Het speelt zich geheel af in een Frans klooster in de buurt van Norwich. Wanneer de grote dük bezwijkt, zoe ken velen een schuilplaats in dit hooggelegen en veilige klooster, doch daarvan bemerkt men slechts de uiterlijkhedenvan de grote stroom vluchtelingen hoort men alleen, ziet men niets. Wel daarentegen maakt men kennis met een wegens broeder moord ter dood veroordeelde kunste nares, die door twee inspecteurs, een mannelijke en een vrouwelijke, naar de gevangenis moet worden gebracht. Bij K. en O., dat op haar beurt het R.Ph.O. in onze stad introduceerde en daar .door een steeds groter kring van aandachtige concertbezoekers de vruch ten van mocht plukken, berustte het ini tiatief tot deze grootse huldiging. Het was indertijd een waagstuk, het R.Ph.O. haar hier te brengen, want nie mand wist, of deze introductie in een stad. waar overigens reeds een intensief muziekleven heerste, hier ook tot een succes zou leiden. Zij werd een volledig succes, met im mer geconcentreerder belangstelling, en steeds belangrijker programma's boven al. Wat Flipse en zijn orkest voor Leiden betekenen, het is herhaaldelijk door ons geschetst, het is ook deze avond volop gebleken: niet alleen door 'n voornaam uitgevoerd concert, maar ook door de war me woorden van burgemeester jhr. mr. F H. van Kinschot en de K. en O. voor zitter. de heer H. de Wilde, waarmee zij dirigent Flipse de orkestleden huldigden, voor alles, wat zij voor Leiden deden. De burgemeester deed zijn woorden vergezeld gaan van een fraai bloemge- schenk. aan de voorzitter van de Ver. tot instandhouding van het R.Ph.O. dr. J. Kuibregtse. De voorzitter van K. en O., de heer de Wilde overhandigde, als bijdrage van de concertbezoekers voor het In strumentenfonds waarvoor 25 a 30.000 gulden benodigd is, een enve loppe met f 1.000, Daaraan voegde burgemeester van Kin schot, tijdens de na het concert ge houden officiële ontvangst in het Raadhuis, namens dc gemeente Lei den nog eens f 1.000,toe. De heer de Wilde overhandigde ook, ditmaal als geschenk van K. en O., diri gent Flipse en zijn orkestleden, ieder een artistieke en originele proeve van Leidse ceramische kunst: een bakje met initia len, waarin een klimopplant. Hij had er o.m. op gewezen dat het R.Ph.O. in Leiden een publiek tot liefde voor de muziek heeft opgekweekt, dat voordien de concertzaal niet of nauwelijks be zocht. Dit met aanvankelijk zéér een voudig gehouden programma's er wer den eerst „muziekavonden" en niet „concerten" gehouden die allengs op hoger niveau gebracht werden. Dit „experiment" is thans volledig ge slaagd! Dr. Huibregtse betuigde voor woorden en geschenken zijn hartgrondige dank en wees erop, dat hetgeen Rotterdam voor Leiden doet, eigenlijk niet anders is, dan het met grote vreugde inlossen van een schuld; immers, er zijn in Rot terdam talrijke afgestudeerden, die aan cie universiteitsstad Leiden ontzaglijk veel te danken hebben! Wat ij het kort het concert zelf betreft: de opening toonde overtuigend het hoge niveau en de geestelijke waar den van Diepenbrocks muziek aan, hier sprekend in zijn Proloog en Epiloog bij Sofokles' Elektra (daterend van 1919 '20). De kundige verwerking van het materiaal, waarmee Diepenbrock de voornaamste elementen van het drama- karakteriseert en coloristische klank- beelding, rijk aan illustratief effect, stempelen hem hoewel het „eigen" gezicht met volkomen is toch tot de man, in wie de Nederlandse muziek een in menig opzicht zelfstandig karakter hervond. Diepenbrock mocht zeker met recht gelden als de eerste grote compo nist van een nieuw tijdperk der Neder landse toonkunst. De verzorgde interpre tatie was met de allure dezer muziek in overeenstemming. Een verrassing werd het optreden van de in Marseille geboren, ons tot nu toe onbekende pianiste Annie d'Arco; een der favoriete leerlingen van Marguérite Long, die haar publiek met één slag ver overde door de interpretatie van Rach maninoff's Tweede Pianoconcert in C. Wij weten 't maar al te goed: het is tegenwoordig „hoge mode" Rachmani noff te kleineren, hem geringschattend te beoordelen, zijn rhetorische en pathe tische zwakheden breed uit te meten. Maar hij kende, als een der beste pia nisten van zijn tijd, de effecten en ge heimen van de pianistiek door en door, daarbij de geest van Chopin parend aan dc virtuositeit van Lis it. Bovenal zijn met te stuiten poëtisch melodische bron spreekt direct tot de harten. Daarom is Rachmaninoff mits superieur vertolkt nog steeds voor velen, een ware wel daad! Ontegenzeggelijk superieur heeft An nie d'Arco dit concert verklankt, met de De heer H. de Wilde overhandigt aan Eduard Flipse de K. en O.- spontane zeggingskracht en de natuur- ver[aSsino Op de achtergrond dr. liike, geëmotioneerde bewogenheid van i tj de rasartieste, tevens met een welhaast )J- riuibregtse. mannelijk gespierd, maar toch warm i (Foto L.D./van vnet) DE KEUR-COLLECTIE PHILIPS TELEVISIE-APPARATEN Verkrijgbaar bij: Haarlemmerstr. 55 - Leiden - Tel. 20593 t.o. Rex-theater „Robbedoes" kwam op bezoek Zaterdagavond werd in het gebouw „Prediker" de jaarlijkse feestavond gehouden van „Unitas", de Neder landse Christelijke Bond van Werk nemers in de Textiel- en Kledingbe drijven. De heer S. Stokkel, voorzitter van de afdeling Leiden, opende deze feestelijke bijeenkomst en gaf het wooi-d aan de heer L. van Oosterom, hoofdbestuurslid van het C.N.V. Spreker wees de aanwezigen erop, dat de laatste tijd de samenwerking tussen de bondsleden en de bond zelf nogal veel te wensen overliet. Soms ziet men in 't geheel niet in, waarom men aange sloten is bij een Christelijke Bond, van daar dat het contact tussen het bestuur en leden nogal eens lauw is. Na dit in mineur gesproken woord, vond er deze avond toch ook een ge beurtenis plaats, die getuigde van de bloei en standvastigheid van het C.N.V. De heer H. J. Laman is dit jaar n.l. 25 jaar lid van het C.N.V. en dit feit werd dan ook temidden van de Unitas-leden op de gebruikelijke wijze gevierd. Uit de handen van de heer L. van Oosterom ontving de jubilaris het gou den C.N.V.-speldje, terwijl de voorzitter namens het bestuur de jubilaris en echtgenote zijn gelukwensen aanbood, hetgeen gepaard ging met de aanbie ding van een aardig geschenk. Het verdere gedeelte van de avond was in handen van de toneelgroep „De Plankeniers", met het blijspel „Robbe does", een 3-acter, geschreven door Christien v. BommelKouw en Henk Bakker. Het stuk gaat over een familie, die op de Veluwe woont. Een sympa thieke advocaat komt daar veel in huis en weet door zijn gastronomische ver halen de gezinsleden altijd op leuke wijze te boeien. In dit rustige gezin komt plotseling een nichtje logeren, een robbedoes, die, nu de vakantie van haar kostschool be gonnen is, enige tijd bij haar tante komt logeren. Het sportieve meisje brengt natuurlijk met haar moderne ideeën het rustige gezin in rep en roer. Vooral ontstaat er nogal eens onenigheid mét haar nieuwe voogd, die nauwelijks enkele jaren ouder is. Och en verder gaat het, zoals het in de meeste blijspelen gebruikelijk is. Er komt liefde aan te pas, hier zelfs véél liefde. Drie gelukkige paren vallen, even voordat het doek dichtgaat, in el- kaars armen Een hartelijk applaus vormde hét beste bewijs, dat men zich geamuseerd heeft. waar haar doodvonnis zal worden vol trokken, doch mede door het water wordt verrast en in het klooster schip breuk lijdt. Twee kanten kon de autrice nu op: of van het geheel een probleemstuk ma ken of een soort psychologische thriller. Zij heeft in hoofdlyn het laatste geko zen, maar toch ook zijdelings de proble men aangeroerd, die zich in het kloos ter voordoen. Zodoende is geen volsla gen geheel tot stand gekomen, blijft dit spel iets tweeslachtigs houden, hetgeen en dat is in dergelijke gevallen bij kans niet te vermijden tot zekere langdradigheid voert. Maar toch kan men o.i. niet van een mislukking spre ken, daarvoor is de sfeer van het kloos ter te fijngevoelig getroffen en behoudt de thriller toch ook de gewenste span ningen, vooral aan het slot. (Dat bijkans te realistisch werd gespeeld!). Van de inhoud willen we nog slechts vermelden, hoe zuster Bonaventura er in slaagt de onschuld van de ter dood veroordeelde aan te tonen. Hoe en wie de werkelijke moordenaar is, willen we niet verklappen, met het oog op de nog komende voorstellingen. Het is een moeilijk te spélen stuk, omdat er zo heel veel afhangt van de sfeer en bovendien eigenlijk slechts twee figuren geheel uit de verf komen: Bo naventura en de onschuldige moorde nares. (Bij de Rotterdammers waren die destijds in handen van Charlotte Koh ier en Fientje Berghegge). Welnu, het is ons een genoegen te hebben mogen constateren, dat onder de deskundige regie van de heer Bob Hageman een bij kans volledige overwinning is behaald op dit toneelspel. De kloostersfeer werd kostelijk bewaard en was steeds voel baar, zonder afbreuk te doen aan de spanningen van de thriller. En beide hoofdrollen waren bij resp. mevr. Hage- man-Verhagen en mevr. Truus Hoge- wind-Van Oortmerssen in prima han den, waarbij alle dikdoenerij angstvallig werd vermeden. Het was spel van bij zonder hoog niveau, dat wellicht het hoogtepunt bereikte in hun kort samen spel in het eerste tafereel van het derde bedrijf. De kloostersfeer werd mede raak getypeerd door het spel van de knappe zuster-kookster Josephine van mevr. J. Reitsma-Klein Wassink en van de sym pathieke moederoverste (mevr. Rosine Hasselbach-Gaykema). Beiden vonden keurig het hier vereiste accent. Tineke de Wit en mevr. J. v. d. Bent-Reitsma gaven relief aan beide lekenverpleeg- sters; de laatste hield haar vijandige Advertentie want ik heb De komende zaterdagavond verschijnt „Pension Hommeles" weer op het beeldscherm, gezellige musical, waarvan honderdduizenden eens in de maand genieten. Geniet mee, neem ook televisie. En natuurlijk Philips televisie. Philips televisie is méér waard, omdat u kunt rekenen op een helder, scherp, stabiel beeld - op een betrouw bare werking van het toestel, zelfs onder de ongunstigste omstan digheden - op dubbele service: de directe service van uw handelaar en de landelijke, unieke Philips service. Philips geeft u gulden voor gulden meer techniek, meer service en bovenal meer betrouw baarheid. yV W Zaterdagavond 26 april: dj Televisie-uitzending van 3 ..PENSION HOMMELES V kunt kiezen uit 6 Philips SUPER ONTVANGERS met beeldbuis-dia meters van 43 tot 68 cm, in prijzen vanaf ƒ795.- 17 TX 210A f795.- 43 cm beeldbuis i EEN GANG NAAR GANGETJE 12 IS LONEND VOOR PHILIPS TELEVISIE KAMPEERSHOW Nog enkele weken en het kampeer- seizoen breekt weer aan. Duizenden en nog eens duizenden stadsbewoners laten dan de beslommeringen van alle dag voor wat zij zijn en trekken er op uit. Daar waar het landschap zich in al zijn pracht openbaart slaan zij hun tenten op. Teneinde de Leidenaars te laten zien wat er op dit gebied allemaal te koop is hielden zowel het Sporthuis A. H. v. d. Staay als Wout Bergers gedurende het afgelopen weekeinde een kampeershow resp. op „Den Burcht" en het Schut tersveld. Verschillende soorten tenten, de één nog fraaier dan de ander, werden tentoongesteld, terwijl er vanzelfspre kend ook nog een keus gemaakt kon worden uit allerlei andere kampeer- artikelen. De grootte van de tenten Advertentie Alleen al om de Service koopt U Uw TELEVISIE-APPARAAT bij de AALMARKT 12 LEIDEN - Dag- en avondservice tel. 21782 Beslissen over een anders vrijheid Het Strafrechtelijk en Criminologisch Instituut aan de Leidse Universiteit zal een lezingenserie houden over het on derwerp „Beslissen over eens ander vrij heid". Op25 april zal mr. A. A. L. F. van Dullemen, oud-procureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam, spreken over dit onderwerp, op 2 mei prof. mr. W. L. C. van Hattum, rechter in de Arrondissementsrechtbank te 's-Graven- hage, en op 9 mei de heer C. A. Arnol- dus, oud-hoofddirecteur der gevangenis sen te Scheveningen. De lezingen zullen gehouden worden in de filmzaal van de Academie. MOTOR TOERCLUB LEIDEN OPENT SEIZOEN Met een rit naar de bosrijke omgeving van Hilversum heeft de Motor Toerclub Leiden gisteren het seizoen geopend. In totaal namen 17 motorrijders aan deze eerste trip deel. Om 10 uur op het Stad huisplein gestart, keerde men 's avonds om zes uur zeer voldaan in de Sleutel stad terug. Voor a.s. zondag staat een rit door de Bollenstreek op het pro gramma. DS. C. v. d. WEELE BEDANKT VOOR BEROEP Ds. C. v. d. Weele, chr. geref. predi kant alhier, heeft bedankt voor het be roep van de Chr. Geref. Kerk te Schie dam. houding tegenover zuster Bonaventura prachtig vol. Bob Hageman was een aanvaardbare dokter hem komt een apart woord van hulde toe voor zijn decor-opzet! en Wit Smitt tekende de gedegenereerde-knecht na een ietwat ge- L j wrongen inzet, waaruit hij zich prachtig FIDE N los wrong, naar behoren. Hij maakte bij u 1 Litteris een goed debuut. Hetzelfde geldt voor de Martha van Riekje Cool-v. d. Stek. Het minst voldeden ons beide politie mensen van de heer J. Ch. Bartelsman en mevr. O. Prins-Clarion, maar ter verontschulding zij direct aangevoerd, dat de schrijfster deze beiden weinig heeft meegegeven en hun slechts een lijdelijke rol heeft toebedacht. Hun stil spel vooral van mevr. Prins, sloot goed aan. varieerde nog al Zo waren er shelters geschikt voor één persoon en ruime familietenten. Beide shows mochten zich in een behoorlijke belangstelling ver heugen. De Raad der Baptistengemeente heeft de verbouwing van de percelen Oude Rijn 35 tot Baptistenkerk bij aanbesteding gegund aan de firma D. Stigter en Zoon alhier. En zo heeft Litteris afscheid geno men tot het volgende seizoen met een op hoog niveau staande uitvoering van een trots geopperde bezwaren toch acceptabel spel. In menig voelbare stilte heeft de goed gevulde schouwburg van deze opvoering genoten en met luid applaus van waar dering getuigd. Aan de dames werden na afloop bloe men aangeboden. M. (Advertentie) U SPREEKT MET KRAAIERSTRAAT 10, LEIDEN - TELEF. 22356 (na 6 uur 34946) EN HET KOMT MET DE BETALING ALTIJD IN ORDE VAL VAN DAK Zaterdagochtend is de 8-jarige Gerrit Leuverink van een 3-meter hoog plat dak van de ouderlijke woning aan de Haarlemmerstraat gevallen. De EHD bracht de jongen, die een schedelbasis- fractuur opliep, naar het Acad. Zieken huis over. In het fgelopen weekeind is inge broken in een kunöDgieterij aan de Uiterstegracht. Zowel de toegangsdeur van het terrein als van hetikantoor wer den opengebroken. Slechts ee.n porte- monnaie met enig kleingeld wordt ver mist. Kindje in box gestikt (Van onze Haagse redactie) Te Voorburg is een eenjarig jongetje bij het spelen in zijn box gestikt. De moeder meende, dat het kind lag te slapen, doch toen de vader thuis kwam. ontdekte hij, dat het kind dood was. Bij het spelen was een touwtje, dat aan een stukje speelgoed zat om de hals van het kind geraakt, waardoor het knaapje stikte. Een dokter trachtte ver geefs de levensgeesten weer op te wek ken. RUIM f. 1900 VOOR KINDER UITZENDING De zaterdag gehouden collecte ten bate van de uitzending van kinderen naar gezondheidskolonies heeft ruim f. 1904 opgebracht. Nederlands hockey team Het Nederlands hockeyelftal, dat zon dag a.s. te Amstelveen tegen West- Duitsland speelt is ongewijzigd gebleven. De ploeg ziet er als volgt uit: doel: De Ruiter (DKS); achter: Terlingen (Befair) en Drijver (Togo) midden: Wagener (BMHC), Loggere (Laren) en Van Dijck (Kampong) voor: Berkman (BMHC), Zwier (SCHC), De Beer (Tilburg), Overdjjkink (Delftse Studenten) en Kristen (DKS); Aangezien doelman Mulder (Amster dam) bedankt heeft voor een plaats in het B-elftal heeft de elftalcommissie van de KNHB besloten hem af te voeren als reserve voor het Nederlands elftal. Hooigracht 18 - Tel. 23951 en 100% service! Vanguard twee eeuwen in de ruimte Volgens dr. John Hagen, het hoofd van de Amerikaanse groep geleerden die zich bezig houdt met de lancering van Vanguard-kunstmanen, zal de eerste satelliet van dit kleine type, die op ze ventien maart in een baan om de aarde werd gebracht, minstens tweehonderd jaar in de ruimte blijven. „Internatio" onder Staatstoezicht De vestiging te Bandoeng van een der ..grote vijf" van de Nederlandse onder nemingen, de „Internationale Crediet en Handelsvereniging Rotterdam' is vrij dag door de Indonesische autoriteiten „overgenomen". De vier overige zaken te Bandoeng zullen binnenkort worden overgenomen*

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3