m Onderwij snood tast de democra tie tot in de wortel aan Leger pedagogen dringend nodig Centrale troepen rukken verder George Bidault doet worp naar liet premierschap van Frankrijk Met een enkel woord ALTIJD Agenda MAANDAG 21 APRIL 1958 Ministerie nam nimmer tijdig maatregelen (Speciale berichtgeving) De nood, waarin het onderwijs in Nederland verkeert, tast de Nederlandse democratie in de wortel aan. In dit besef verlieten zater- middag 5000 mensen, 2000 meer dan waarop was gerekend, de massa bijeenkomst door zeven onderwijsorganisaties, waaronder ook de Nederlandse Ouderraad, in de Beatrixhal te Utrecht georganiseerd. De minister van O., K. en W., mr. Cals, woonde deze indrukwekkende manifestatie bij, waarin een schril beeld van het onderwijs werd ge schetst, zoals het heden reilt en zeilt, het hoofd biedend aan een tekort aan financiële middelen, een tekort aan personeel, een tekort aan ge bouwen en een tekort aan belangstelling van het Nederlandse volk, hetgeen het laatste als een ijzeren handschoen in het gelaat werd geworpen. Regering en volkvertegenwoordiging beseffen, dat deze samenkomst van duizenden een teken aan de wand is, aldus de voor zitter mr. A. de Roos, in zijn slotwoord. „Het gaat niet meer om uw eigen kind, het gaat om dè kinderen". Er is behoefte aan 1500 nieuwe lokalen per jaar. Er wordt nog steeds les gege ven in soholen, die zelfs officieel zijn afgekeurd. Les wordt gegeven in kelders, op zolders en zelfs in café's. Spreker zeide een school te kennen waar 36 leer lingen opeengepropt zitten in een hoof- dekamer. Bij het voortgezet onderwijs dat de geboortestroom in de komende cursussen zal ontvangen, verwacht men, dat de leerlingen de ramen zullen uitpuilen. Mr. D. Schuitemaker, voorzitter van de Nederlandse Ouderraad, constateerde, dat de ouders niet meer de zekerheid hebben, dat ons onderwijs als vroeger aan de hoogste eisen voldoet. Prof. dr. Ph. J. Idenburg hield ten slotte een rede met als titel „De school voorwerp van de aanhoudende zorg der regering". Centralen 70 kilometér van Boekit Tinggi Radio Djakarta heeft medegedeeld, dat de regeringstroepen by hun opmars naar Boekit Tinggi nog twee plaatsen op de opstandelingen hebben veroverd. Deze laatsten zijn. na enige bruggen te hebben vernield, op de vlucht geslagen aldus Radio-Djakarta. Volgens berichten van het centrale leger, zou het zich thans op nog 70 kilo meter afstand van Boekit Tinggi bevin den. «Ullllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllh Wanneer U al eens een reddings- haak van de L.R.B. gebruikt om Uw hoed uit het water te vissen, leg hem dan tenminste weei op z'n plaats! BiroiiiiiiliiiiiiiMliiilllllH Ernstige impasse De wereld komt te staan voor een pedagogische bewapeningswedloop der volkeren en by de uitvoering van deze wedloop zijn legers van kleuterleidsters, onderwijzers en leraren nodig, aldus de heer P. van Houten, voorzitter van de Algemene Vereniging van Leraren bü het voorbereidend en middelbaar onder wijs. Het tekort is echter benauwend, de personeelsvoorziening is in een ernstige impasse geraakt. In 1957 zaten 263.000 kinderen van het lager onderwijs (18%) in de 5500 klassen, die meer dan 45 leer lingen tellen. Duizenden kregen geen onderwijs door onvervulde en onvervul bare vacatures (in Rotterdam gemiddeld 4000 in 1957). Spr. ontlokte de zaal een gulle lach met een bloemlezing uit de personeels advertenties. welke natuurschoon van de streek en rijmkunst te hulp roepen om meer op te vallen, en sollicitaties te trekken. Maar de lach verstomde bij 't exposé over het aantal leerkrachten in ons land, dat feitelijk geen bevoegdheid heeft om les te geven en toch voor een klas van bijv. het nijverheidsonderwijs staat. En de cijfers, die spr. gaf, waren nog geflatteerd door de gepensioneerden, die hun krachten blijven geven aan het onderwijs. Bij het middelbaar onderwijs bedroeg het percentage onbevoegd gege ven lessen in 1957 21.2%. Voor Nederlands zelfs 26%. Voor de exakte vakken gezamenlijk gemiddeld 23%. Honderden lessen konden door gemis aan lokalen niet worden gegeven. Oorzaken van de ernstige situatie noemde de heer Van Houten niet alleen het onderwijsbeleid, dat per slot geen verantwoordelijkheid heeft voor de steeds groter wordende generaties leer lingen, die onderwijs moeten hebben. Ook zijn daar de grotere belangstel- lingscoëficient, de conjunctuur, de af schaffing van het schoolgeld voor de leerplichtige leeftijd en de stormachtige ontwikkeling van het confessioneel on derwijs, welke bepalend zijn voor de wanverhoudingen op personeelsgebied, in het bijzonder bij het VHMO. „Wanneer", zo betoogde spr., „niet de benodigde gel den voor het onderwys kunnen worden gevonden, dan zijn we klaar voor de sloop". Tienduizend handen sloegen in elkaar ten teken van bijval. „De optimistische voorspellingen van het departement, dat nimmer tijdig maatregelen nam, zijn door de feiten gelogenstraft", aldus de heer Van Hou ten. Onverantwoord De algemeen secretaris van de Neder landse Onderwijzersvereniging, de heer J. Roorda, vond het werkwaardig, dat dezelfde mens. die nauwkeurig weet hoeveel koeien er op een graslandje kunnen grazen om elkaar niet in de weg te lopen, kinderen in overvolle klassen plaatst onder leiding van een leerkracht, die de onuitvoerbare taak heeft hen nog iets te leren ook. In een klas van vijftig handhaaft men zich door tucht en moe ten de kinderen de zon van de liefde van de meester ontberen. Hoe onverantwoord heeft het Neder landse volk tot nog toe met zijn kinderen omgesprongen. De huidige leerlingen- schaal is zelfs nog ongunstiger dan die van 1878. Geen ander criterium werd bij het bepalefi van het aantal leerlingen, waarbij een nieuwe leerkracht mag wor den aangetrokken, aangelegd dan de toestand van 's lands financiën. Ons ministerie van O. K. en W. heeft niet anders gedaan dan de gaatjes gevuld, door de leerlingenschaal telkens te wij zigen ten ongunste van het onderwijs. De heer Roorda gaf voorbeelden waar uit bleek, dat Nederland op het gebied van de klassegrootte een achterlijke plaats inneemt bij zelfs de meest nabu rige staten. De gemiddelde bezetting per klas in België is 24.5de klassegroot te knaagt verwoestend aan de funda menten van ons onderwijs. „In een tijd", aldüs de heer Roorda, „die om leerplichtverlenging schreeuwt om bij te blijven met de culturele ont wikkeling elders hebben we niet eens zoveel leerkrachten, dat een verantwoor de leerlingenschaal mogelijk is. Een wetsontwerp, dat de verantwoorde klas moet brengen, eist 10 k 12.000 leerkrach ten extra en het volk zal moeten besef fen, dat het de mankracht en de gelden op moet brengen om tot de realisering ervan te geraken". Grote achterstand Het feit, dat er een grote achterstand in de bouw van scholen was in 1946 had de opeenvolgende regeringen er toe moeten brengen geen afwachtende hou ding aan te nemen, zo hamerde de heer P. van Thuyl, secretaris van volksonder wijs, op het aambeeld van de scholen- nood. Hetgeen van regeringswege voor- i bereid wordt, komt niet eens ten volle tot uitvoering, zodat in de afgelopen vier jaar van het krappe bouwvolume 9 Vervolg van pag. 1 Organisatie hofbal was niet perfect De organisatie van het hofbal en dat was een ernstige schaduwzijde liet te wensen over. Het duurde uren voor de duizenden wagens door de twee poorten van het paleis waren gereden. Meter voor meter schoven duizenden boze automobilisten hun wagen naar het paleis toe. Daarna bleken in het zo fantastisch grote en buitengewoon mooi gerestaureerde paleis slechts drie buffetten ter beschikking te staan van de duizenden genodigden. Koning Bou- dewijn had voor zijn hoge gasten een apart buffet. Dat gaf nogmaals een wild gedrang en het duurde tot elf uur voor men ergens rustig een glaasje champagne, wiskv of fruitsap (de er kende dranken van dit hofbal) kon drinken. Het gedrang begon overigens onnieuw toen de duizenden auto's om één uur in de morgen weer begonnen voor te rijden. Duizenden gasten hebben uren gewacht voor zij het nummer van hun wagen hoorden afroepen. Or ganisatorisch was dit eerste Brusselse hofbal sinds 1934 werkelijk geen succes. Maar al met al heeft men de gele genheid gehad elkaar in de zeer luxueuze sfeer van Koning Boudewijns paleis te ontmoeten. Onder de gasten bevond zich niet de Prinses, die volgens het Parijs blad „France-Soir" de Koning het naast aan het hart ligt, Prinses Cecile van Bourbon-Farma. Zij vorderen in de richting van Solok De regeringstroepen uit Loeboek Djambi zetten hun opmars in Midden-Sumatra voort. De woordvoerder van het Indonesische leger heeft volgens het Indone sische persbureau Pia verklaard, dat zy vorderen in de richting van Solok, de belangrijke verbinding op ca. 50 km. ten oosten van Padang en 100 km. ten zuiden van Boekit Tinggi. Zij hebben de plaats Tandjoeng Lolo bezet. De Indonesische luchtmacht heeft gisteren een aanval op Solok gedaan, zo heeft de zender van de opstandelingen gisteravond gemeld. Solok ligt ca. 64 km. landinwaarts van Padang en is de plaats, waarop de opstandelingentroepen terugvielen na de val van Padang. Volgens de radio werden bommen geworpen tussen de menigte die het mohammedaans nieuwjaar vierde. De Indonesische regering zegt, dat geheel Tapanoeli thans van opstandelingen gezuiverd is en dat haar troepen zonder tegenstand naar het centrum van de opstandelingen in Midden-Sumatra opmarcheren. Berechting der opstandelingen De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, die thans in Djakarta teruggekeerd is, zeide zater- i dagmiddag op een persconferentie te 'Manilla, dat over het lot van de Indo- Inesische opstandelingen zal worden be- I slist door de gerechtshoven in Indonesië. Zij zullen worden berecht volgens de voor circa 70 miljoen gulden niet werd Juridische procedure fpnrnrtnrpprii Mm ooi juriaiscne proceaure. geproduceerd. Nu reeds weet men, dat ook de plannen voor 1958 niet helemaal uitgevoerd zullen worden. Duizend kleuterscholen (een kwart Dr. Soebandrio zeide voorts, dat de onstandelingen niet tot de doodstraf zul len worden veroordeeld, ook al is in Indonesië de staat van oorlog en beleg van het totaal) waren bijvoorbeeld in i afgekondigd. 1957 niet gehuisvest in een schoolge- I n. M bouw,, maar dikwijls in iets wat de heer UipiOmaTen nemen OnTSlag Van Thuyl kwalificeerde als „onderko- De assistent-militaire attaché bij de men" en „stal". Indonesische vertegenwoordiging in Den Zijn kansen staan zeer laag genoteerd (Van onze Parijse correspondent) Gisteravond heeft de (r.-k.) Volksrepublikein, ex-premier en oud-voorzitter van de Franse raad van het verzet, George Bidault, van het staatshoofd René Coty het verzoek gekregen de demissionaire regeringschef Felix Gaillard op te volgen, welk verzoek hy heeft ingewilligd. Hoewel Bidault. in tegenstelling met de Gaullist Jacques Soustelle niet persoonlyk en onmiddellijk als hoofdschuldige voor de val van het kabinet-Gaillard zou mogen worden aangewezen, behoorde hij in het rechtse kamp toch wel tot de felste en meest notoire tegenstandersvan de mohammedaanse vastenmaand van de Noordafrikaanse politiek van de gesneefde regering, welke hy nog altijd j bij zijn 80-jarige moeder en rnet zijn vyf veel te liberaal achtte. Bidault zal geen lichte taak hebben en hij heeft in de j kinderen die met hem uit Djakarta "aar eerste plaats zyn eigen partijgenoten te overtuigen van de redelijkheid van zyn Anf/r" P'*r,ns «"«vier a us onderneming. Haag, kapitein Marah Joenoes, heeft met ingang van zaterdag zijn functie neergelegd om dezelfde reden als enige functionarissen van de ambassades, in Parijs en Brussel hun functies hebben neergelegd. Zoals gemeld, konden deze niet akkoord gaan met de politiek van de Centrale regering ten aanzien van de Sumatraanse opstand. Voorts wordt vernomen, dat de heer Joenoes niet naar Djakarta terugkeert. Ook de heren Haroen Nasoetion en Anwar Moien, respectievelijk tweede en derde secretaris van het Indonesische gezantschap in Brussel, hebben zaterdag bekendgemaakt ontslag te hebben ge nomen. Anwar Moien. die tevens optreedt als persattaché, verklaarde tegenover Reu ter: „Wij leggen onze functie neer. om dat wij niet langer onder de instructies van Djakarta kunnen werken". De beide diplomaten zullen voorlopig in Brussel blijven, „om de ontwikkelin gen af te wachten". Nieuwe functie voor Hatta? De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, heeft in Sai gon verklaard, dat Hatta, die zoals be kend vice-president van Indonesië is geweest, waarschijnlijk een belangrijke functie in de Centrale regering zal krij gen. Soebandrio gaf echter geen nadere bijzonderheden over deze functie. Soekarno was in Blitar Voor het eerst sinds 15 jaar heeft president Soekarno gisteren het einde Ultra - rechts en de druk van Washington Slechts twee volksrepublikeinse Ka merleden zijn het met de rechts-extre- mistische opvattingen van de formateur eens, die daarentegen wel op de steun van de Poujadisten, een ruim deel dei- conservatieven en nog een aantal rechtse radicalen zou mogen rekenen. Maar op schrift komt hij dan nog lang niet aan een meerderheid toe. Zijn investituur, die hij woensdag van de Kamer al zou willen vragen, heeft Bidault, die van morgen in een groot Parijs hotel zijn politieke besprekingen is begonnen, dan ook zeker nog lang niet in de zak! Ofschoon men in regeringskringen te Parijs ijverig poogt de tegenstelling met Washington inzake het verdere beleid in Tunesië en Algerije te bagatelliseren, hebben de verklaringen die bemiddelaar Murphy tegenover Amerikaanse journa listen vorige week heeft afgelegd, de taak van een informateur of formateur zonder twijfel bovendien nog eens in aanzienlijke mate bemoeilijkt. Iedere regeringschef-in-§pe stelt zich nu bij voorrbaat op tussen twee vuren. Ener zijds zal hij de vingerwijzingen van Washington moeilijk openlijk in de wind kunnen slaan, doch aan de andere kant dient hij het Franse nationalisme te ontzien, dat zich, met de idee van onderhandelingen met de Algerijnse re bellen, zoals 'Amerika die nu verlangt, nog lang niet vertrouwd heeft gemaakt. Het is niet waarschijnlijk, dat George Bidault in staat zal blijken die beide voorwaarden te vervullen. In politieke kringen neemt men echter aan, dat president René Coty de noodzakelijkheid heeft ingezien en erkend, dat eerst de hypotheek moet worden opgeheven van de ultra-rechtse vleugel, die wel in staat is een crisis te ontketenen, doch niet om een nieuwe regering te vormen. Na Bidault zou dan een figuur uit het linkse centrum aan bod kunnen komen, een rol die de jonge geestverwant en ex-minister van Binnenlandse Zaken van Pierre Mendès-France, Francois Mitterrand, mogelijk zou kunnen spelen. Maar zover zijn wij nog niet en voor het moment is het nog de plicht van monsieur Bidault een onvermogen aan te tonen, waaraan alleen hijzelf niet schijnt te willen twijfelen. gereisd, gevierd, aldus meldt Antara. De president keerde in de loop van de dag in Djakarta terug. In een boodschap aan de leden van de "Indonesische strijdkrachten, ter gelegen heid van het mohammedaans nieuwjaar, heeft premier Djoeanda gisteren gezegd, dat Indonesië het hoofd moet bieden aan een ernstig probleem „dat door een groep in het léven is geroepen, die ons wil drijven naar een van de twee groe pen in de wereld die tegenover elkaar staan". Djoeanda dankte de Indonesische sol daten voor hun tucht en trouw jegens de regering en voor hun pogingen om de veiligheid van de natie tegen de op standige bewegingen te handhaven. Chinezen zonder telefoon De autoriteiten te Bandoeng hebben besloten, de telefoonaansluitingen van Chinezen in Bandoeng, die aanhangers zijn van nationalistisch China, af te snijden. Gisteren is begonnen met het weghalen der telefoontoestellen uit ban ken en magazijnen. Zij zullen ter be schikking worden gesteld van „personen die ze nodig hebben", aldus bericht P.I.A. Een tweede lijst van Chinezen die door deze maatregel zullen worden ge troffen, wordt thans opgesteld. BINNENLAND Te Workum is zaterdagmiddag de zesjarige Menno Willem van der Laan, pleegzoontje van de familie S. de Vries, te water geraakt en verdronken. Toen de ouders het kind misten en gingen zoeken, vertelden enkele kinderen dat het jon getje ln de vaart was gevallen. De Rijks politie ging dreggen en haalde 's avonds net lijkje boven water. Door tot nog toe onbekende oorzaak is vannacht om half twee brand uitge broken in de Franse bar van het Carlton hotel in het centrum van Amsterdam. Het zeren meter brede en vijftien meter lange vertrek op de eerste verdieping brandde uit. Het vuur was ln een kwar tier tijde bedwongen. De minister van Oorlog heeft aan de president van het Hoog Militair Ge rechtshof, mr. J. W. U. Doornbos, ver zocht de klacht van kapitein Leegsma ln behandeling te willen nemen. De presi dent van het Hoog Militair Gerechtshof heeft hierin toegestemd. De Nederlandse Federatie van Be lastingconsulenten heeft zaterdag onder grote belangstelling haar Jaariykse belas tingconsulentendag gehouden, onder lei ding van prof. mr. Ph. A. N. Houwing. Het programma bestond uit twee voor drachten over het onderwerp Voorraad- waardering". De economische zijde hier van werd belicht door prof. dr. A. J. Die penhorst, de fiscale kant door mr. A. J. van Soest. voorzitter van de Koninklijke De de te Driebergen woonachtige mr. W. A. C. van Dam, zal op de woensdag, 23 april aan vangende Jaarvergadering van deze ver eniging het voorzitterschap, dat hit bijna een kwart eeuw bekleedde, neerleggen, dan zal ln Rotterdam de man gehuldigd worden, wiens naam vast verbonden zal blijven aan die van de schuttevaer en wiens veelbewogen leven nu op 77-1arlge leeftyd een belangrijke mijlpaal heeft be reikt. De faculteit der wijsbegeerte van de universiteit te Athene heeft een eredoc toraal verleend aan prof. dr. F. J. M. de Waele. hoogleraar ln de geschiedenis en staatsinrichting der Grieken en Romei nen, de klassieke archeologie en het nieuw Grieks aan de R.-K. Universiteit te NU- Het ms. „Oranje" is zaterdagmor gen met 544 passagiers in Amsterdam aangekomen. Te Napels en Southampton debarkeerden reeds respectievelijk 80 en 200 passagiers. BUITENLAND Radio-Moskou is zaterdag begonnen met het geven van uitzendingen van een kwartier, in het Engels en het Frans, die bestemd zijn voor luisteraars in Afrika. In de toekomst zal dit station voor Afrika bestemde uitzendingen ln verscheidene Afrikaanse talen geven. Aan de luisteraars is -verzocht hun Indrukken van de uit zendingen in brieven mede te delen, waar in zij tevens voorkeur voor bepaalde on derwerpen kunnen uitspreken. Prinses Margaret van Engeland is zaterdagavond per vliegtuig uit Londen vertrokken voor een reis van 18 dagen door Brits West-Indië, Zij zal te Port of Spain op Trinidad het eerste parlement van de nieuwe Antilliaanse federatie openen. -Tass meldt, dat in de Sovietrussische republiek Georgië meer dan tienduizend honderdjarigen wonen. De Ruscarora-Indianen nabij de stad Niagara Falls hebben zaterdag een voor lopige overwinning behaald op bleekge- zichten. die uit waren op een deel van hun grondgebied. Vier dagen lang heb ben dè Indianen vastbesloten ambtenaren verhinderd een deel van hun reservaat ln kaart te brengen, dat zou moeten worden gebruikt voor een waterkrachtcentrale. Een Amerikaanse rechter heeft zaterdag bepaald, dat de Indianen hangende een nader onderzoek op hun grondgebied met rust gelaten moeten worden. De Joden te Warschau hebben zater dag eer bewezen aan de nagedachtenis van hen. die vijftien laar geleden door de nazi's ln het ghetto van Warschau ziin gedood. Joodse verzetsstrijders boden vijf tien Jaar geleden een maand lang weer stand tegen Duitse SS-ers met tanks en pantserauto's. Minstens 56.000 Joden ver loren bij de opstand het leven. De vroegere Amerikaanse president Herbert Hoover, die 83 Jaar is, heeft za terdag in New York een galblaasoperatie ondergaan. Zijn toestand is bevredigend. De Turkse premier Menderes is za terdag aan het hoofd van een delegatie van 38 personen, per vliegtuig uit Ankara naar Tokio vertrokken, waar hij 21 dezer wordt verwacht. Menderes reist vla Tehe ran en Karatsji. Hij zal, behalve Japan, ook ZtxldiKoreu en Nationalistisch China beaoekeo. Meer dan vijftigduizend militairen, studenten en kinderen uit Peking heb ben zaterdag aan een door de regering van communistisch-Chlna gepropageèrde actie tot verdelging van mussen deelgenomen. Binnen drie uur waren er vijftienduizend van deze vogels gesneuveld. Tijdens de Jacht kwam een kind bil «en verkeers ongeval om het leven. De Jagers waren uitgerust met vijfduizend vuurwapens, twee en een halve ton munitie, vergif en talloze katapulten. Zes schepen (twee Italiaanse, twee Noorse, één Russisch en een Panamees schip) zijn zondag in het kanaal betrok ken geweest bij aanvaringen. Het Italiaan se schip Peppinella van 836 ton zonk na een aanvaring in de mist met het Noorse Sun Oak van 8.584 ton. De Sun Oak heeft achttien leden van de bemanning van de Peppinella opgepikt. De kapitein van het Italiaanse semp wordt echter vermist. Bij een botsing tussen een autobus en een vrachtauto nabij Oedja ln Ma rokko zijn zaterdag tien personen omge komen en twaalf gewond. Dieven die de auto van kolonel Townsend openbraken, terwijl deze met zijn zoons in Frankrijk met vakantie was, hébben geen brieven van Prinses Margaret aan de kolonel ontvreemd. Townsend ver klaarde dat de verdwenen documenten zakenbrieven zijn die hij bij zich gestoken had om ze in zijn vakantie te beant woorden. Naast de brieven werden 2 ca mera's van Townsends zoons gestolen en een bijbel, die de kolonel „van een onbe kende Engelse dame" cadeau gekregen had. Verder een boekwerk met opdracht van dr. Albert. Schweitzer, dat Townsend van deze zendeling en organist ten ge schenke had gekregen, toen hij hem twee maanden geleden in Frans Equatoriaal Afrika ontmoette In Algiers is bekendgemaakt, dat in het tijdvak van 12 tot 18 april in Algerije 741 opstandelingen zijn gedood en 149 gevangen genomen. De Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië en Canada hebben er bij de regering van India op aangedrongen het in fe bruari Jl. ingestelde verbod op de uit voer van kleine apen. die worden gebruikt voor wetenschappelijk speurwerk waar onder ook het bereiden van Salk-serum tegen kinderverlamming, op te heffen. Het verbod werd ingesteld, omdat vele Hindoes de aap als een „heilig dier" be- schouwen. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Sport. 18.40 Eng. les. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Schoolzang, 19.35 Volk en Staat. caus. 19.50 Gram 20.00 Radiokrant. 20.20 Lichte muz. 20.50 Ratelslangen in Uithuizerveen, hoorspel. 21.30 Gram. 21.50 Koperens. 22.05 Boekbe spreking. 22.20 Strijktrio. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.40- 24.00 Evangellsatieultz. in de Hongaarse taal. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Orgel, harp, viool en zang. 18.50 Openbaar kunst bezit. 19.00 Gram. 19.05 Pari. overz. 19.20 Muziek-kiosk. 19.45 Regeringsuitz.Serie Studeren en student zijn. II Voorbereidin gen noodzakelijk, door R. van der Mast, adviseur voor studentenaangelegen heden in Delft. 20.00 Nws. 20.05 De Fa milie Doorsnee, hoorsp. 20.45 Oude en nieuwe dansen. 21.20 Plantaardig en mine raal. 22.00 Pol. caus. 22.15 Kamerork. 22.45 Sport. 22.50 Gram. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 20.30 Gevaarlijk Paradijs, film documentaire. 21.00 Anders dan anderen. TV-biografie. VOOR DINSDAG 22 AP11IL Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleu- Advertentle MAANDAG Stadszaal (foyer)Filmavond Ned. Rels- vereniging. 8 uur nam. Steenschuur 6. Ledenvergadering „De Natuurvriend". 8 uur nam. Titus Brandsmastraat 174. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. Gulden Vlies: Forum Gew. Zuid-Holland Bohd van Chr. Slagerspatroons. 8 uur nam. DINSDAG Stadszaal (grote zaal). Italiaans strijk orkest „Angellcum". 8 uur nam. Rijkslaboratorium (Nonnensteeg). Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. Herv. ULO-school (Asserstraat). Herv. gemeente-avond. Bespreking plannen bouw Vredeskerk 8 uur nam. Den Burcht. Inschrijving meisjes (912 Jaar) kinderspelen Koninginnedag. 4.30 u. nam. Schouwburg. „Kwartet in Majeur" ten bate van Studentensanatorium. 8 uur nam. Stadszaal (foyer): dr. A. Melchicm spreekt over het Amazone-gebied. 8 uur nam. Leiderdorp. Dorpshuis: Uitvoering Gymnastiekver. .Sparta". 7.30 uur nam. WOENSDAG Den Burcht (grote zaal). Filmavond Alg. Ziekenfonds „Leids Onderling Zieken fonds". 7.30 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ned Bond „Het Mobllisatiekruis." Lezing over de visserij in Zuidoost Azië. 8 uur nam. Hoogl. Kerkgracht 11a: Broederschap van oud-padvinders Kring Rijnland. 8.15 uur nam. Schouwburg. Kon. Ver. .Litteris Sacrum*. „Bonaventura", 8 uur nam. De Kleine Burcht. Ledenvergadering Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal). Feestmiddag Actie Kindermunt. 2 uur nam. Marekerk: Padvindersdlenst St. Joris- dag. 7 uur nam. Prediker: Spreker dr. J. C. Hooijkaas van Den Haag. 8 uur nam. DONDERDAG Den Burcht (grote zaal). Filmavond Alg. Ziekenfonds „Leids Onderling Zieken fonds". 7.30 uur nam. Schouwburg. Kon. Ver. .Litteris Sacrum" „Bonaventura". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal). Abonnements concert Residentieorkest o.l.v. W. van Ot- terloo. Violist Ricardo Odnoposoff. 8 uur nam. Harmonie: Ned v/er. Expoge. Filmavond over Oostenrijk. 8 uur nam. Gulden Vlies: Ver. voor Veilig Verkeer. Uitreiking diploma's aan bromfietsers. 8 uur nam Prediker: Feestelijke jaarverg. Chr. Me- taalbedrijfsbond. 8 uur nam. Rapenburg 6. Stichting „d'Oprechte Amateur". 8 uur nam. Café Anlba: Ledenvergadering. Tuiniefs- en Bloemistenver. „D.E.V.". 8 uur nam. Stadszaal (foyer): K. en O. Lezing P. van 't Zelfde over Italië, land der liefde". 8 uur nam. Schouwburg. Operettes Muziekschool MIJ voor Toonkunst. 7.30 uur nam. Hotel „Central", Aandeelhoudersverga dering N.V. Leidsche Bouwvereniging. 4.30 uur nam. Stadhuis (trouwzaal): Jeugdparlement, Spn. S. Menken,. T£ tuur nam. ters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Mid dagklok noodklok, 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbmeded. 12 33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Schoolradio. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14 40 Ge- var. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zle- kenlof. 17.00 Voor de kind. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Over zee. Suriname en zijn districten, door mr. J. A. J. van Gorkom. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 ld. 18.45 Gram 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Lich te muz. 19.35 Gram. 20.20 Catechismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20 50 En Gij zult het aanschijn der aarde vernieu wen. 22.00 Omr. ork. en sol. 22.40 Sport. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Nouveauté's. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym 7.20 Gram. VPRO- 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgen wijding 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Theaterork. en so liste. 1,1.30 Sopr. en piano. 11.50 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwkron.: De boer van Nooitgedacht 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgel en hobo 13.00 Nws. 13.15 Meded of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15 00 Instr. kwint. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Lichte muz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Ama- teursprogr. 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kind. 19.05 Viool en piano. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Carillonmuz. 22.25 Gram. 22.35 Strijkkwart. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 New York calling. 23.21- TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.30 Journ. en weerber. VARA; 20.45 Filmprogr. Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Orkestconc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Discussie. 13.55 Intermezzo. 14.00 Voor de scholen. 15.00 Caus. 15.15 Hoorspel. 15.45 Klankb. 16.45 Caus. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18,15 Stad en land. 18.40 Sport. 18.45 Cello en plano. 19.00 Gram. 19.40 Rep. 20.00 Re- vue-ork„ koor en sol. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 21.45 Concert. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.0623.11 Koersen. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12 30 Nws. en v. d. arb. 13.00 Dansmuz. (Om 13.30 Nws.). 13.45 Voor de kleuters. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14.30 Nws.) 15.00 Sport. 15.20 Dans muz. (Om 15.30 Nws). 15.45 Mil. ork. 16.10 Sport. 16.30 Nws. en mrs. Dale's Dagboek. 16.45 Gevar. muz. (Om 17.30 Nws.). 18.00 Lichte muz. (Om 18 30 Nws.). 18.45 Hoor spel. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en Have a Go! 20.00 Dansmuz. 20.30 Nws. en amus. muz. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutschcr Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ope- rettemuz. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.20 Pianorecital. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.30 Schlagers. 20.00 Gevar. progr. 21.15 Gram. 21.45 Nws. 23.25 Symf. ork. en solist. 24.00 Nws. 0.101.00 Dansmuz. Frankrijk 3. (Nat. Progr.) 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.35 Voordr. en muz. 14.10 Kamermuz. 14.40 Gram. 16.30 Symf. conc. 17.00 Kamermuz. 20.00 Gram. 20.05 Kamermuz. 23.10 Gram. 23.52 —24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Symf. ork. en solist. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Viool en pia no. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de Jeugd. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereld tentoonstelling. 20.00 Caus. 20.10 Gram. 20.15 Voor de vrouw. 21.10 Omr. ork. en sol. 22.00 Nws. 22.15 Ork. conc. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nws. 484 m. 12.00 Gram. 12.35 Hammond orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.45 Ork. conc. 15.25 Gram. 16.05 Jazzmuz. 16.30 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 18.30 Idem. 19.30 Nws. 20 00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. ZATERDAG Volkshuis: Poppentheater „Harlekijn" Jan Klaassen en ae draak". 2\ en 4 uur nam. Zaal Maria Gijzensteeg: Feestavond „De Vriendenkring". 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Litteris Sa crum". Bonaventura". 8 uur nam. Vliet 8: Forum Ver. van Gerepatrieerd den. 8 uur nam. Halte Posthof: Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Cllngendaal. 1.56 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Eenjardg be staan Jongerengroep Ned. Reisver. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur. BIOSCOPEN Casino: „Gejaagd door de wind". 14 jaar. Dagelijks 2 en 7.30 uur. Luvor: „Sissl, keizerin en moeder". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Slachtoffers van het trottoir" 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur: Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lldo: „De slavin van Pointe du Loup' 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uut Rex: „De held van Benghazi". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon- Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst der apothe ken wordt tot zaterdagmorgen 26 april 8 uur waargenomen te Leiden door: Apo theek van Driesum, Mare 110, tel. 20406 en te Oegstgeest door: Apotheek Oegst- geest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Bij geen gehoor bfj Ilw halsarts of specialist hel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 1 uur) iï i s 1 la Helsinki half bew. o 4 -4 i Stockholm mist zo 2 3 3 Oslo onbewolkt windstil 2 Kopenhagen regen w 5 6 0.1 Aberdeen zwaar bew. w 4 8 0.6 Londen zwaar bew. windstil 8 0 Amsterdam lioht bew. wnw 4 7 1 Brussel zwaar bew. w 2 6 0 Luxemburg half bew. W 2 6 0 Parijs lioht bew. nw 2 7 0 Bordeaux zwaar bew. ozo 2 9 0 Grenoble lioht bew. windstil 4 0 Nice zwaar bew. wnw 5 9 0 Berlijn regen w 7 8 4 Frankfort zwaar bew. w 1 6 0 München zwaar bew. wzw 4 6 0 Zürich onbewolkt windstil 2 0 Genéve onbewolkt windstil 2 0 Locarno onbewolkt windstil 2 0 Wenen Lioht bew. windstil 8 0 Innsbruck onbewolkt windstil 3 0 Rome onbewolkt windstil 7 0 Ajaccio lioht bew. no 1 4 0 Madrid zwaar bew. windstil 8 0.1 Algiers licht bew. w 1 14 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2