Binnenkort sterke verlaging van de boter- en de kaasprijs Twintig Prinsen en Prinsessen luisterrijk hofbal in Brussel WEERBERICHT Totaal tekort op zuivelrekening van bijna een half miljard CONFERENTIE VAN GENEVE VERWIERP ZES MIJLS-ZONE op van Koning Boudewijns eerste dans was voor Prinses Beatrix Tito weer door Moskou geboycot 97ste jaargang MAANDAG 21 APRIL 1958 No. 29421 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Ter bevordering van de afzet: Regering bezint zich op tie gevolgen Wegens de nog steeds toenemende moeilijkheden die bij de stag nerende verkoop van zuivelprodukten worden ondervonden, heeft de regering op voorstel van het Produktschap voor Zuivel opnieuw maatregelen genomen, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Deze maatregelen hebben ten doel de normale afzet te bevorderen door verlaging van de zgn. inleveringsprijzen, waartegen zuivel produkten, die geen directe afzet vinden, door de regering worden overgenomen om de zuivelfabrikant een minimumopbrengst te ver zekeren. Daardoor wordt het vormen van abnormaal grote voorraden, met name van boter en kaas voorkomen en zal de concurrentie in het buitenland worden vergemakkelijkt. De ontwikkeling van de zuivelsituatie leidt tot een nog groter stijging van het tekort van het Landbouw-Egalisatie Fonds. Enkele weken geleden nog werd mede op grond van gegevens verstrekt door het Produktschap voor Zuivel het nadelige verschil met het oorspronkelijk geraamde tekort op 100 miljoen gulden begroot, thans moet met een stijging van ongeveer 200 miljoen gulden reke ning worden gehouden. Het totale te- „Schone" H-bom toch erg vuil Goedhart stelt vragen over Russisch proef-ongeluk De voor 96 procent „schone" H-bom die de Verenigde Staten deze zomer tot ontploffing zullen brengen is nog twee maal zo „vuil" als de A-bom. die op Hirosjima werd geworpen, aldus heeft dr. Willard K. Libby, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom energie verklaard. De resterende vier procent zullen na melijk tweemaal zoveel radio-actieve neerslag veroorzaken als de A-bom op Hirosjima. Deze neerslag zal over de gehele wereld merkbaar zijn. De heer F. J. Goedhart heeft de Raad van Ministers van de Westeuropese Unie schriftelijk vragen gesteld waaraan het volgende is ontleend: Heeft de raad kennis genomen van het bericht, dat kort geleden bij een proefneming met kernwapens in de Sovjet-Unie een ernstig ongeluk zou zijn gebeurd? Beschikt de raad over infor- maties, waaruit zou kunnen blijken of dit bericht juist is? Is de raad niet van oordeel, dat het In het belang van de gehele mensheid zou zyn, dat by het plaatsvinden van dergelijke rampen de gehele wereld daarover terstond van het betrokken land uitvoerige inlichtingen ontvangt, zodat overal meteen alle mogelijke maatregelen genomen kunnen worden om de gevolgen van een dergelijke catastrofe zo mogelijk te beperken? Is de raad bereid het initiatief te nemen tot het doen treffen van een in ternationale regeling, die het wederzijds i verschaffen van inlichtingen in zulke 1 gevallen verplicht stelt, hetzij via de Verenigde Naties of via een ander or gaan, dat hiervoor technisch in aanmer king gebracht zou kunnen worden? Advertentie SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 kort op de zuivelrekening van het lo pende jaar. zal consumentensubsidie meegerekend, dientengevolge vermoede lijk ongeveer 475 miljoen gulden be dragen. De voor de zuivelindustrie geldende inleveringsprijzen worden voor boter van f. 4.34 op f. 3.10 per kg. gebracht, voor volvette goudsekaas van f. 1.87 op f. 1.50 per kg. en voor edammerkaas veertig plus van f. 1.67 op ongeveer f. 1.35. De binnenlandse consumentenprijs van verse boter zal dientengevolge binnen kort met plm. 30 cent per pakje dalen, terwijl, afhankelijk van de ontwikkeling van de kaasmarkt, ook een verlaging van de kaasprijs te verwachten is. Hoewel het verschil tussen de garan tieprijs en de opbrengst van de melk omstreeks 7 cent per liter wordt, zal niet aan de onlangs vastgestelde garantieprijs van bijna 29 cent voor de veehouder worden getornd. Het verschil wordt, zo als bekend, uit de schatkist bijgepast. In verband met de toestand van 's Rijks financiën en de verlaging van de consumptieprijs van boter en kaas. be zint de regering zich nog op middelen om de financiële gevolgen voor de staatskas van de onverwachte prijsver laging voor de consument, die nu voor de zuivelprodukten veel minder dan de kostende prijs betaalt, te vereffenen. Over de wijze waarop en de mate waar in dit het beste zou kunnen gebeuren, zal op zeer korte termijn worden over legd met de Stichting van de Arbeid en het consumentencontactorgaan. Prinses Irene had een aanrijding Prinses Irene heeft zaterdagmiddag even over twaalven met een door haar bestuurde auto midden in het dorp de Bilt een aanrijding gehad met een bromfietser. Zij kwam met 40 kilometer snelheid uit de richting Utrecht, waar zij een bezoek aan de kapper had gebracht, en was op weg naar Soestdijk. Juist bij de ruïne van het vorige week uitgebrande hotel „Pol" stak een 60-jarig personeelslid van de firma Olland, die deze fabriek van snelwegers verliet, plotseling de rijweg over zonder enig teken te geven. Hij werd door de auto van de Prinses, die niettegenstaande krachtig remmen hem niet meer kon ontwijken, geschept. Met een beenbreuk en andere kneuzin gen is hij naar het Diaconessenhuis in Utrecht vervoerd. De Prinses, die zeer onder de indruk van het gebeurde was, is met een uit Soestdyk gezonden auto naar huis gebracht. Geen enkel voorstel vond meerderheid De conferentie over het zeerecht in Genève is er na acht weken van besprekingen niet in geslaagd voor het vraagstuk van de territoriale i wateren een oplossing te vinden. De eerste commissie van de confe rentie, die zich met dit vraagstuk heeft bezig gehouden, heeft zaterdag middag en -avond in dertig stemmingen voor geen van de voorstellen een meerderheid kunnen bereiken. Het dichtst by aanvaarding is nog ge weest een gecombineerd voorstel van India en Mexico om elke staat de vry- heid te geven de territoriale wateren tot twaalf maal uit te breiden. Hierby staakten de stemmen en een latere poging om een herstemming te verkrij gen vond evenmin genade in de ogen van de ruim tachtig delegaties die. met onderbrekingen voor de lunch en het diner, bijeen waren geweest van tien uur 's ochtends tot kwart over elf 's avonds. APPLAUS Verrassend was de nederlaag, die de Amerikaanse delegatie leed met het compromisvoorstel, dat zij had ingediend en dat, met uitzondering van Canada en Zweden, de steun kreeg van alle weste lijke landen en enkele staten van Zuid- Amerika, Afrika en Azië. Dit voorstel, dat werd gesteund door Nederland, en dat voorzag in een territoriale zone van zes rnjjl met visserijrechten tot twaalf myl. met inachtneming van bestaande historische rechten, werd met 38 tegen 36 stemmen en 9 onthoudingen verwor pen. Dit resultaat werd door enkele Zuidamerikaanse en Oosteuropese dele gaties met applaus begroet. WEER MISLUKKING? Door deze ontwikkeling is het weer een grote vraag geworden, of de con ferentie tot een oplossing van deze in gewikkelde kwestie zal kunnen komen of dat zij een herhaling zal worden van de mislukking van de Haagse Conferen tie in 1930. Zelfs als vandaag nog een Nederlands populairste familie de familie Doorsnee, zal binnenkort afscheid nemen van miljoenen land- genoten. Tijdens de laatste opnamen in het A'damse Concertgebouw werden spelers en medewerkers op uitbun dige wijze gehuldigd. Van links naar rechts Lia Dor ana. Sophie Stein. Hetty Blok. Wim lbo. Kees Brusse. Annie M. G. Schmidt. Cees Laseur. Cor Lemaire en Joop Vis-* scher. verdergaand compromis zou kunnen worden gevonden de kans hierop wordt niet groot geacht, omdat vele landen, waaronder Nederland, overwe gende bezwaren hebben tegen een nog verder gaande concessie, dan uitbreiding van de driemylszone tot zes myl dan staat de conferentie nog voor de taak hiervoor eer tweederde meerderheid to winnen. Dit is namelyk vereist indien een voorstel komende week aan de plenaire vergadering der conferentie zal kunnen worden voorgelegd. Uit de stemmingen van zaterdag is gebleken, I dat de mogelijkheid hiervoor niet groot moet worden geacht. Ook in Nederland- |se delegatiekringen is men hierover niet j optimistisch gestemd. i Naschrift van de redactie: Het verwerpen van het Amerikaanse voorstel werd dus met applaus begroet door enkele Zuidamerikaanse en Oost europese landen. De Nederlandse dele gatie moet deze uitslag van de stem ming hebben betreurd. De Nederlandse reders denken daar anders over. zoals wij zaterdag reeds schreven, en ook zjj /uilen deze beslissing van de conferen tie met applaus hebben begroet. Hun applaus werd wel niet gehoord in de conferentiezaal, maar het is er niet min der enthousiast om geweest. Een prettig idee voor de Nederlandse delegatie, dat de bevolkingsgroep, die zjj by uitstek vertegenwoordigde, zoveel waardering heeft voor haar werk Overdrijvende wolkenvelden De Bilt verwacht tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden vooral in het noordoosten van het land, op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 22 APRIL Zon op: 5.30 uur: onder: 19.48 uur. Maan op: 7.22 uur; onder: 23.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.08 en 17.27 u. Laagwater te 1.00 en 13.23 uur. Advertentie Zonnig ~~n voorjaarsweer 't Is nu het goede tijdstip voor Z/y het aanschaffen bet goedkoofüte goede zongordijn mat dosteutjas Dit nummer bestaat nit 12 pagina's. Prinses Li liane was Koniiigin-vau-het-ba! (Van ome Brusselse correspondent Het hofbal in het paleis van Ko ning Boudewijn te Brussel, dat za terdagavond om 8 uur begon, is pas zondagochtend rond half drie beëin digd. Meer dati zesduizend persona liteiten uit de hoogste Europese adel, de diplomatie, de leden van de Bel gische regering, alle Kamerleden en Senatoren, de leiders van de Wereld tentoonstelling en vooraanstaande personen nit het Belgische bedrijfs leven. onder wie ook de voorzitters van de vakbonden, ivaren aanivezig. Zo is het te verklaren, dat duizen den gasten van Koning Boudewijn niet hebben gezien, dat hij in de prachtig versierde troonzaal, welke verlichi werd door negen reusachtige kroonluchters, het bal opende met Prinses Beatrix, die er in haar witte met gouddraad doorweven avondja pon stralend uitzag. Deze japon was uit een bijzonder fijn en kostbaar organdie-weefsel vervaardigd. Prin ses Irene in een prachtig witte ja pon danste met Prins Albert, de broer van Koning Boudewijn, die de uniform droeg van luitenant ter zee. De beide Nederlandse Prinsessen lo geerden in het statige paleis van Brussel, ivaar ook de Griekse Kroonprins Constantijn en andere Prinsen en Prinsessen als gasten van Koning Boudewijn en de Belgische koninklijke familie verblijven. Het feit, dat Koning Boudewijn het bal opende met Prinses Beatrix werd natuurlijk terecht een daad van Bene- lux-solidariteit genoemd Verder in de avond dansten de Nederlandse prinses sen met de hen zo sterk bevriende prinsen uit Luxemburg en met prinsen uit het doorluchtige voormalige konings huis van Bourbon-Parma. de Franse. Spaanse en Italiaanse koninklijke fami lies etc. Er waren ongeveer twintig Prinsen en Prinsessen van koninklijke bloede aan wezig, naast de leden van de vier prin selijke families van België. De Koning bleef tot kwart voor twaalf. Vele Prin sessen waren toen reeds vertrokken. De Nederlandse Prinsessen bleven tot het einde. Geregeld verschenen de Prinsen en Prinsessen in de troonzaal, waar ie der kon dansen op de muziek van de ka pel van het Gidsenregiment. De wals. Engelse wals. foxtrot en zelfs de cha- cha-cha, een van de nieuwe Zuidameri kaanse dansen, werden ten gehore ge bracht. Maar de rock 'n roll bleef ach- Prinses Beatrix Prinses Irene en Prinses Birgitta van i Zweden gefotografeerd tijdens het Hofbal te Brussel, dat Koning Boudewijn ran België gaf ter l gelegenheid van de opening van de j Wereld- tentoonstelling. terwege. Koning Boudewijn werd voor treffelijk geassisteerd door zyn broer Prins Albert. Prinses Liliane, de echtge note van Koning Leopold, droeg een witte, gouddoorweven trapeze-japon van Christian Dior en een prachtig diadeem sierde haar zwarte haar. Zij schitterde als de Koningin van het bal. Ook de Franse Prinses Isabelle van Frankrijk, had buitengewoon veel allure en maakte een diepe indruk. Enkele Italiaanse Prinsessen, dochters van de ex-Koningin Marie Jose van Italië (een zuster van Koning Leopold), droegen geheel kanten japonnen, wat alleraardigst was. Toen Koning Leopold even in de grote troon zaal verscheen, werd hem zoals kortge leden op de Expo een ovatie gebracht. Nederlandse genodigden Duizenden lampjes van de grote kroonluchters beschenen de prachtige toiletten, evenals de rode gala-tenues van de rijkswachters. Men kon zien. dat een groot aantal toiletten speciaal voor het hofbal was ontworpen. De hofmaar schalk van Koning Boudewijn had heel wat Nederlandse personaliteiten geinvi- teerd. Van de Nederlandse ambassade te Brussel waren aanwezig de ambassa deur, jhr. Teixeira de Mattos. de eerste raad. baron Van Lynden. en de militaire attaché, overste Van der Tuuk. en hun dames. Ook de secretaris-generaal van de Benelux-douaneunie dr. C. D. A. ba ron Van Lynden. was uitgenodigd. Hij verklaarde ons. dat er van de zijde van het Atlantisch Pact belangstelling is ontstaan voor Benelux. Een delegatie van het Atlantisch Pact zou zondag het Benelux-paviljoen op de Expo bezoeken. De landen van het Sovjetrussische blok weigeren ..broederlijke delegaties" te zenden naar het partijcongres in Joe- go-Slavië. omdat zij het niet eens zyn met het politieke program dat daar be sproken zal worden. De communistische partijen van de Sovjet-Unie. China. Bulgarije. Tsjecho- Slowakije. Hongarije. Mongolië. Polen. Zweden en Engeland hadden reeds ver klaard dat zij delegaties zouden zenden, doch zij zyn hiervan teruggekomen en ook Albanië, Roemenië en Oost-Duits- land weigeren vertegenwoordigers te stu ren, zo maakte zaterdag het Joego slavische persbureau Tanjoeng bekend. Wel hebben enige van deze landen hun ambassadeurs gemachtigd het con gres dat de volgende week in Ljoebljana wordt gehouden, bij te wonen. Radio-Moskou merkte zaterdagavond overigens op. dat de „vriendschappelijke Slot op pag. 2 Mevr. mr. A. E. Ribbius-Peletier, die als eerste vrouw en niet-lid van het Koninklijk Huis benoemd is tot lid van de Raad van State. kritiek op het Joegoslavische program geen belemmering voor verdere ontwik keling van de goede betrekkingen mag zijn. Door deze feitelijke boycot is de felle ioeologische strijd tussen Joego-Slaviö en de Sovjet-Unie als gevolg van de Hongaarse opstand van 1956. weer nieuw leven ingeblazen Deze ruzie was vorig jaar zomer bijgelegd, doch de ideolo gische geschillen waarvan zij een gevolg was, waren blijven bestaan. Waarnemers vragen zich af. of het be zoek dat president Tito de volgende maand aan Polen zou brengen, nu wel zal doorgaan. Hetzelfde geldt voor het bezoek dat de Sovjetrussische president Worosjilof in mei aan Belgrado zou brengen. De Joegoslavische leiders had den deze week het ontworpen partij-pro gram reeds aanzienlijk geweigerd, en alles wat als kritiek op het militaire Sovjet-blok kon worden gezien, ge schrapt. Doch het heeft hun niet veel geholpen. Het theoretische orgaan van de Russische partij. ..Kommunist" le verde daags er na felle kritiek op het gewijzigde program. Op verscheidene ideologische punten staan Sovjet-Rus land en Joego-Slavië lijnrecht tegenover elkaar. Zonnige eerste bollenzomlag De voorspellingen, dat zondag 20 april de eerste bollenzondag van 1958 zou worden, zij uitgekomen. Het is vooral in de namiddag bijzonder druk geweest in de bollenstreek, waar het verkeer zo nu en dan meer leek op een worststoppery dan op een normale gang van zakei.. De velden met bloeiende na.cisscn trokken bijzonder veel be langstelling en tot veler vreugd zijn thans ook de hyacinten zover ontlo ken. dat de eerste geuren met de zachte lentewind van de velden komen. Op Keukenhof' zijn gisteren ruim 25.000 bezoekers geweest, die behalve per fiets en bromfiets in groten getale per auto kwamen. Alleen op de parkeerterreinen al stonden 4 000 wagens en 150 auto bussen. Het ligt in de lijn der verwach- i tingen dat nu spoedig ook de vroege tulpen de velden zullen kleuren naast de tulipa's. die over het algemeen reeds in volle bloei staan. Het zogenaamde kleine goed .krokussen e.d., is praktisch uitgebloeid.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1