Prijsverlaging en vermindering van de belastingdruk zijn nodig Voorzitter Berghuis: Situatie is een koersverandering rijper voor Ter ombuiging der conjunctuur Studentenparlement liep warm over een- of tweekamer stelsel Eenheid met andere christenen nodig tegenover anti-christenen Regeringsbasis in dwangpositie geraakt ontwikkeling sloot een werkzaam seizoen 97ste jaargang Zaterdag 19 april 1958 Derde blad no. 29420 Duitsland en Engeland geven voorbeeld (Van onze financiële medewerker) Er zyn nog steeds geen positieve aanwijzingen voor een spoedig einde van de depressieperiode, waarin we ons sinds het midden van het vorig jaar bevinden en die uiteraard de effectenbeurzen in haar ban gevangen houdt. Noch op de New- Yorkse beurs, noch op die van Londen, Brussel en Amsterdam kan wat de aandelenmarkt betreft van een opleving worden gesproken, doordat het voor belegging vrijkomend kapitaal zijn weg voornamelijk naar de obligatiemarkt zoekt, waar de vaste stemming doorgaans nog domineert en de koersen zich op een flink verhoogd niveau weten te handhaven. Dit wijst er op dat er nog altijd weinig vertrouwen bestaat in de ontwikkeling van de conjunctuur, ten aanzien waarvan ook de meest deskundigen waarnemers geen positieve uitspraken durven doen. Voor een deel hangt dit ongetwijfeld samen met de omstandigheid dat de natuurlijke ontwikkeling van de econo mische en sociale verhoudingen wordt belemmerd door overheidsmaatregelen en georganiseerde machten, waarvan zeker niet enkel kwaad is te zeggen, maar die problemen oproepen, welke vroeger niet bestonden. Als in de V S., ondanks een nog steeds groeiende werk loosheid. in sommige bedrijfstakken nog acties tot loonsverhoging worden ge voerd en de scherpe teruggang van produktie en afzet in de automobiel industrie met prijsstijgingen gepaard gaat. zijn dit in economisch opzicht tegennatuurlijke verschijnselen, welke slechts tot een verdere verstoring van het verbroken evenwicht kunnen leiden. Het is een natuurlijke zaak dat als de vraag vermindert, de prijzen dalen en de werknemers zich tijdelijk met een lagere beloning tevreden stellen. Een dergelijk proces voltrekt zich thans echter heel wat minder gemakkelijk dan vroeger onder invloed van de z.g. pres siegroepen, waaronder men allerlei be langenorganisaties heeft te verstaan, die naar het behalen van voordeel streven en daarbij soms gezamelijk op trekken. Tóch is het duidelijk dat als de vraag naar goederen vermindert, deze door een verlaging van de prijs kan worden gestimuleerd en langs deze weg pro duktie en werkgelegenheid in de be drijven kan worden bevorderd. In de V.S. heeft Senator Kefauver becijferd dat bij een verbruik van 280 miljard een algemene prijsverlaging van 2 de koopkracht van de Amerikaanse bevol king met 5.6 miljard zou vergroten en dat de prijsstijging, welke in januari van dit jaar nog heeft plaats gehad, de koopkracht van de arbeiders met IV2 miljard heeft verminderd, hetgeen ge lijk staat met een economische equiva lent van verloren van werk voor 400.000 arbeiders. Hij keert zich daarom zowel tegen de werknemersorganisaties, die in deze tijd nog voor loonverhoging ijveren als tegen de grote bedrijfsconcentraties, die de gewone werking van vraag en aanbod negeren. Het is in dit verband opmerkelijk dat tijdens een prijzenoorlog in de V.S., waarbij vooral elektrische arti kelen tot uitverkoopprijs werden ver kocht. het storm liep van de kopers. Bij alle uitverkopen gedurende de laatste tjjd in New-York blijkt telkens dat er ondanks de slechte tijden nog voldoende geld is en dat de artikelen tegen de gereduceerde prijs weg vliegen. En ook al betekenen de ver laagde prijzen voor de ondernemingen tijdelijk lagere winsten, zo mag het toch als een lichtpunt worden gezien dat hier en daar tot prijsverlaging wordt overgegaan als het natuurlijke middel om het vërbroken evenwicht tussen vraag en aanbod te herstellen. In Engeland is thans een prijzenoorlog op komst tussen de boterhandel en de margarinefabrikanten als gevolg van de grote boteraanvoeren en de overvolle pakhuizen, zodat thans reeds enkele botermerken goedkoper zijn dan mar garine. Ook al zijn dit uitwassen van het noodzakelijke aanpassingsproces, zij wijzen er op dat dit proces op gang begint te komen, hetgeen in vele ge vallen ook mogelijk wordt gemaakt dooi de scherpe daling welke er voor som mige grondstoffen heeft plaats gehad Men is het er algemeen over eens. dat een prijsverlaging een gedeeltelijke op lossing zou brengen van de thans be staande moeilijkheden en dat ook de overheid hiertoe zou kunnen bijdragen door een verlaging van de fiscale druk. waaronder bedrijfsleven en bevolking gebukt gaan. In Duitsland, waar thans ook de gevolgen van de in het buiten land verminderde koopkracht zich doen gevoelen, heeft de regering als bekend reeds aanmerkelijke belastingverlagingen geprojecteerd, thans volgt de Engelse regering dit voorbeeld, o.m. door een verlaging van de omzetbelasting, een verlaging van de belasting op bedrijfs winsten, een verhoging van de belas tingvrije reservering bij de bedrijven en een verhoging van de belastingvrije inkomensgrens voor personen boven 65 jaar. De Minister van Financiën voorziet dat men ook in Engeland met Vertegenwoordiger verdacht van verduisteringen (Van onze Haagse redactie) Verdacht van oplichtingen en ver duisteringen. die in totaal wel enkele tienduizenden guldens zullen belopen, is een 32-jarige Haagse vertegenwoor diger aangehouden. Het geld is gro tendeels opgemaakt ,voor een deel ook gebruikt om leningen af te lossen, hetgeen de vertegenwoordiger echter zo over het hoofd liep, dat hij ten slotte niets anders meer deed dan het ene gat met het andere te stoppen. In 1953 is de man ontslagen bij een rederij in Den Haag. nadat een door hem gepleegde verduistering ten be drage van f.8000— aan het licht was gekomen. Zijn werkgevers deden echter geen aangifte bij de politie, maar kwa men met hem overeen, dat hfj het geld zou terug betalen. Aanvankelijk lukte dit vrij g"oed. doch allengs kwam de vertegenwoordiger steeds meer in geld nood te verkeren, zodat hij begon te lenen. De recherche werd pas in het be gin van de maand in deze zaak ge mengd. toen een geldschieter, van wie de vertegenwoordiger f 2000— had ge leend. tegen een zeer hoge rente en op voorwaarde dat het geld eind maart zou zijn terugbetaald, zijn geld niet te rug zag en aangifte deed. de recessie in de V.S. en het vaste land van Europa zal te doen krijgen en dat ter bestrijding daarvan het gevaar van nieuwe inflatie opduikt. Om dit te keren acht hij een stopzetting van de prijs stijging en zo mogelijk een prijsdaling gewenst, zomede een matiging van de looneisen, opdat op deze wijze de indus trie haar krachten op de export kan concentreren. Reeds zijn voor het eerst in 20 jaar de ijzer- en staalprijzen in het buitenland van 1 tot -3% verlaagd, hetgeen voor de verbruikers een be sparing van 10 miljoen per jaar betekent. Het is dus duidelijk dat op de wereld markten in de naaste toekomst met een verscherping van de concurrentiestrijd zal moeten worden rekening gehouden, waarop ook in de jaarverslagen van vele Nederlandse ondernemingen wordt gewezen. Meende men in Duitsland tot voor kort dat in verband met de grote aanwas van de goud- en deviezenvoor raad in import moest worden gestimu leerd, thans kan men lezen dat onder invloed van de recente cijfers op het stimuleren van de export wordt aange drongen. En nu ook Engeland de daartoe ge- eigende maatregelen neemt, kan het niet anders of de Nederlandse expor teurs zullen in toenemende mate met de activiteiten hun buitenlandse me dedingers worden geconfronteerd. Minister Zijlstra heeft in dit verband een verruiming van de exportfinan ciering wenselijk genoemd, in niet mindere mate zal echter een prijsver laging er toe kunnen bijdragen dat zowel de afzet in het buitenland als die naar het buitenland kan toe nemen. Men krijgt soms zelfs de in druk dat het publiek in ons land ten aanzien van hun inkopen een zekere terughoudendheid betracht in de niet ten onrechte gekoesterde verwachting dat de huidige situatie tenslotte tot een verlaging van de prijzen moet leiden. Het is daarom van het hoogste be lang dat de machten, welke m deze tijd de gang van het economisch leven voor een goed deel beheersen, namelijk de overheid, de werkgevers- en de werk nemersorganisaties, zich op de moge lijkheid van prijsverlaging bezinnen en haar in zakelijk overleg en harmonische samenwerking trachten te bevorderen, waarbij de Engelse minister van Finan ciën terecht inziet dat ook een belas tingverlaging niet achterwege mag wor den gelaten. Dit Is de juiste weg naar een op lossing van de moeilijkheden, welke door een overspanning van de con junctuur in het leven zijn geroepen. Het alternatief, nieuwe inflatie, is niet anders dan een lapmiddel! Nederlandse pastoor op Timor vermist Uit Koepang wordt gemeld, dat de Nederlandse pastoor Van Wissing, die zijn taak op Timor uitoefent, sinds vo rige week dinsdag wordt vermist uit zijn parochie Kefamenanoe, 200 kilome ter ten oosten van Koepang. Pastoor van Wissing werd in december vorig jaar door de militaire autoriteiten aangehou den op verdenking, dat hfj uit de lucht afgeworpen wapens zou hebben ontvan gen. In januari werd hij wegens gebrek aan bewijs weer in vrijheid gesteld. Plaatselijke autoriteiten verklaarden zijn verdwijning te betreuren, omdat zij hem wensen te rehabiliteren. Zoetermeer tegen plan Wilsveen Het gemeentebestuur van Zoetermeer heeft bij de minister-president en bij de zes ministers, die eventueel betrokken zullen zijn bij de uitvoering van het plan-Wilsveen, een aantal bezwaren te gen dit plan kenbaar maken. B. en W van Wilsveen achten het plan zowel bestuurlijk als planologisch onaanvaard baar, zij menen voorts, dat het plan teveel is afgestemd op het belang van Den Haag alleen en dat meer gezocht moet worden naar een oplossing, waarbij zowel Den Haag. Leiden als Delft baat hebben. In dit ruimer verband zou ook Zoetermeer een taak willen vervullen. Aansporing tot moord en appels eten zijn in Tweede Kamer niet geoorloofd De fungerende voorzitter van de „Tweede Kamer" moest gister ochtend zijn waarschuwende stem laten horen, dat het niet gebruikelijk en derhalve onwenselijk was dat een Kamerlid tijdens de debatten allersmakelijkst een appel zat te eten. Ook wees hij er tijdens een ambtelijke interruptie op dat aansporing tot moord niet kon worden getolereerd, verzocht hij applaus tot een minimum te beperken en vroeg hij zich af of een motie tot schorsing van beraadslaging over een agendapunt mogelijk was wanneer dit agendapunt nog niet in discussie was gekomen. Deze vrij wonderlijke zaken worden min of meer begrijpelijk wan neer men weet, dat de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten Generaal gisteren het studentenparlement huisvestte, als slotbijeen komst van het interacademiale congres van juridische studenten in Nederland, dat in de afgelopen dagen in Leiden werd gehouden. Het initiatief tot het „studentenpar lement" is vrij kort na de bevrijding uitgegaan van mr. Kortenhorst, de hui dige voorzitter van de Tweede Kamer, die in zijn functie als zodanig telken- A. R. Partij Convent (Speciale berichtgeving) De anti-revolutionairen, overtuigd van de noodzaak ener politieke organisatie op de grondslag van godsdienstige belijdenis, verheugen zich over het terug dringen van de doorbraak in de rooms-katholieke kring. Het wegebben hier van de doorbraakgedachte is, nationaal en christelijk-politiek gezien, winst. Dit kun nen wij, geestelijk-politiek gesproken, moeilijk zeggen van de verschuiving van de P. v. d. A. naar de VVD. Als blijk van het terugdringen van de socialistische invloed kunnen wij ons er uiteraard over verheugen, een teken van het zoeken naar hernieuwd geestelijk fundament in de politiek is het helaas niet.. Aldus verklaarde vanmorgen de voorzitter van de Anti-Revolutionaire Partij, dr. W. P. Berghuis, in zyn openingsrede voor het openbare statutaire Partij-Convent, dat gehouden wordt te Utrecht, bij zijn analyse van de jongste stembusuitslag. Tot de vrienden van de KVP, met wie, samen met de CHU, samengewerkt wordt in de Internationale Unie van Christen-democraten, zeide dr. Berghuis in de loop van zijn betoog dat de samenwerking met de KVP naar zün mening vergemakkelijkt zou worden, indien naast de grote katholieke partij een sterke, niet te veel kleinere, protestantse formatie zou staan. Zich tot de reformatorische christe nen. die een anti-papistische instelling hebben, richtende zeide dr. Berghuis „Gjj zijt bezig, als ge meent in Rome Uw grootste vijand te moeten zien, nog steeds alléén naar de kant van de 16e en 17e eeuw te ki'kcn. en bij vergeet, dat 17e eeuw te kijken en gij vergeet, dat de rooms-katholieken on een gemeen schappelijk front zijn terecht gekomen in een steeds feller «ordende strijd te gen groeiende anti-christelijke mach ten in deze wereld, zoals ons in de bij bel voorzegd is. „Met besef voor de mogelijkheden en verantwoordelijkheden zal echter in het nationale belang gewaakt moeten wor den voor forcering en overhaasting", al dus dr. Berghuis. ..Wij zullen ons. wat dit betreft, ook niet moeten laten op zetten door de liberalen, die in een tijd. dat nog veel ernstiger zaken dan thans aan de orde waren, deel hebben uitge maakt van een kabinet op soortgelijke basis als het huidige. Maar het betekent, wel. dat terwille van de duidelijkheid in de binnenlandse politiek, binnen afzien bare tijd een zuivering en opklaring van de partij-politieke constellatie nodig is. Vervolgens merkte dr. Berghuis op. dat het antwoord op de vraag of de AR naar een nauvere politieke samenwer king der belijdende nrotestantse chris tenheid wil. thans allereerst moet ko men van dc kiezers in die gemeenten, waar men bii de raadsverkiezingen met lijsten uitkomt. Hij noemde het overi gens duidelijk dat in de C.H.-kring op het uitspreken van het verlangen naar nauwere samenwerking er uiteindelijk naar één protestanis-christelijke volks partij welke doelstelling aanvaard werd door het centraal comité der par tij - véél terughoudender wordt ge reageerd dan in de a'nM-revolutionaire gelederen. Desncds naar oppositie Na voorts o.a. de algemene binnen landse politieke situatie geschetst te hebben - „de politieke verhoudingen zijn scinds de oor'.og nog steeds niet behoor lijk uitgebalanceerd" en „de gehele rege ringsbasis van de laatste tijd is in een soort dwangpositie geraakt", zei dr. Berghuis: de Anti-Revolutionaire Partij is zeker niet van nature geneigd om in de oppositie te zijn. Zij heeft er ook niet bij voorbaat hehoe'te aan om geïsoleerd 01 samen met de VVD in de onnositie te zijn. Doch er kan een moment komen, dat zij er terwille van haar eigen ge zondheid en die van het nationale poli tieke leven niet voor weg kan. Mot betrekking tot de toenemende staatsbemoeiing merkte dr. Berghuis op. dat men in deze tijd, los zelfs van prin cipiële inzichten, heel eenvoudig op puur feitelijke gronden steeds meer het ge voel krngt, dat de overheid op menig punt bozig is zich te vertillen aan de ta ken. welke zij op zich neemt Er ont staat een last, welke voor een menselijk orgaan niet meer is te torsen en die ook boven de krachten van overheidsorga nen gaat. voor wat betreft waarborgen male getuigenis aflegt van zijn streven om toekomstige generaties maatschap pelijke leiders vertrouwd te maken met de staatsinstellingen in ons land. Uiter aard richtte zijn aandacht zich daarbij in het bijzonder op de juridische stu denten, bij wie hij een dankbare klank bodem voor zijn propagandistisch enthousiasme vond. Uit deze samen-1 werking werd het jaarlijkse „studenten parlement" geboren: het evenement waarbij studenten een Kamer, een Re gering. kortom een overheid vormen om een of ander algemeen probleem te bespreken in de sfeer waarin de alge mene problemen ook in werkelijkheid tot een praktische al of niet geslaagde „oplossing" worden gebracht. Het studentenparlement hield zich gisteren bezig met een nota van de „regering" over de wenselijkheid van een een- of twee-kamcrstelsel. Deze nota van de bewindsman voor alge mene zaken trad in vele al of niet historisch gefundeerde voor- en na delen van beide systemen en sprak een voorzichtige voorkeur uit voor een twee-kamerstelsel waarbij de samen stelling van de huidige senaat meer op corporatieve basis geschoeid zou zjjn. Over dergelijke zaken kan men na tuurlijk, vooral wanneer er geen prak tische consequenties aan geuite me ningen verbonden zijn, levendig dis cussiëren. Dat is dan ook gebeurd. Ten dele serieus, ten dele studentikoos-humo- ristisch. Er werden waarlijk geen nieuwe zaken over dit vraagstuk ver kondigd, maar de wijze van brengen der overbekende argumenten en tegen argumenten was nu en dan bijzonder origineel. De leden van het „parlement" deden al hun best om de werkelijkheid te be naderen, al schoten zij hun doel in blij ken van goed- en afkeuring nu en dan voorbij. Applaus en interrupties waren niet van de lucht waarbij vooral de „communistische fractie" (overigens ge heel in stijl gesplitst in trouwe Mosko- vieten en afvalligenzich bijzonder actief weerde. De sprekers namens de fracties slaagden er vrij aardig in de toon en argumentatievorm te vinden van hun meer reële evenbeelden in de Kamer, die er zich echter wel voor zul len hoeden, zich achter de naar voren gebrachte theorieën te scharen! Merkwaardige zaken waren uiteraard aan de orde van de dag. In de vergade ring van de Tweede Kamer is nu een maal een heleboel geoorloofd, zoals af en toe de ogen sluiten om op krachten te komen (mits er niet te luid bij wordt gesnurkt», zoals het onbeschaamd af doen van particuliere correspondentie, en praatjes over het weer en de beurs, maar een appel eten. hoewel er niets oneervols in steekt, hoort niet bij de ge bruiken Waarom niet? Tja dat is moei lijk te zeggen, maar het póst er niet, en dus moest die appel halverwege voor lopig ongegeten blijven. Bij de merkwaardige zaken behoorde ook. dat meer dan een derde deel der Kamerleden van het vrouwelijk geslacht bleek te zijn. Nog merkwaardiger was in dat verband, dat de SGP-fractie vrijwel geheel uit dames bleek te bestaan Een bedenkelijk fronsen van ds. Zandt lijkt ons niet onwaarschijnlijk! Herhaaldelijk moest de voorzitter een lid of een fractie tot de orde roepen, onder meer moest de communistische woordvoerder een aansporing tot moord op alle ondernemers rap inslikken. Minister De Witt Wynen van „algemene 7 /-ï j t 1 a zaken" die de veelbesproken nota had laten ontploffen. Op de foto ziet ingediend, kweet zich op verdienstelijke men een raketmodel dat twintiq wyze van zijn taak om de kritck uit alle meter onder de nnnemlakto ,ner'd fracties zo goed mogelijk op te vangen. onaer de oppen lakte werd Het was anemaai erg gezellig. maar toch ook wel leerzaam En die beide aspecten vormden de voornaamste doel einden van dit studentenparlement dat zo langzamerhand tot een goede traditie is geworden. Dr. BERGHUIS Minder Staatsbemoeienis voor 'n efficiënte en evenwichtig-recht- vaardige afdoening van zaken. Denk aan de onoverzienbare rompslomp in de wo ningbouw en het nimmer eindigende ge- millimeter in het loon- en melkprijsbe- leid. De wal is bezig het schip te keren, j ring van'dë Tweêde~KamërTs 'nü°ëën- Het accent in onze Nederlandse poli tiek moet bewust «orden gelegd op de vrijmaking van het leven van de Slaat, waar dit maar even mogelijk en ver antwoord is. Ook het versterken der zelfwerkzaam heid met de risico's daaraan verbonden, is een uitnemende zaak. Mits dit niet gaat uitsluitend ten voordele van de sterkeren in de maat schappij en ten koste van de zwakkeren, zo besloot dr. Berghuis. De proeven met modellen van de Polarisraket ivorden in Amerika met succes voortgezet. Deze raket wordt ontwikkeld om van onder zeeërs ver onder de wateroppervlak vlakte uit te kunnen worden gelan ceerd. De Polarisraket kan een atoomlading op enige duizenden kilometers van de lanceerplaats afgeschoten uit de zee schieten. In Zuid-Holland in 1957 20.000 woningen Uit het jaarverslag van de hoofd ingenieur-directeur van de Volkshuis vesting en Bouwnijverheid in Zuid- Holland over 1957 blijkt, dat in dat jaar in onze provincie een record aantal woningen gereed gekomen is, namelijk twintigduizend (waarvan 4300 systeemwoningen). Het jaar daarvoor bedroeg het aan tal gereedgekomen woningen vijftien duizend. Ofschoon het aantal woningen in aanbouw in september 33000 be droeg. waren aan het eind van het jaar evenveel woningen in aanbouw als aan het begin van het jaar. en wel 29.000, waarvan 6776 systeemwoningen. Voor 20.711 woningen, waarvan 12.189 woningwetwoningen. 6 937 premiewonin gen en 1.585 herbouwwoningen. werd rljkasteun toegeaegd. Instituut voor arlocMeis vejkkr wam bi Leidt» rationale biertep wadstryden. e*n kapconcouns o een - mocLfc show vn Oegstgeestkai kat Grom kruis ten ledenvergadering VoorsdiöUns .zang zij onze leus gal uitvoering.. vanavond, speelt.Ons (jntRnegerlaand* kmtd- ztuk.Dc storm*

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9