APARTHEID Met de opstandelingen gaat liet thans snel berg afwaarts 8¥®^®HDeTandpasfa van standing i PU ROL Mei een enkel woord Agenda PRONONCE voor Uw LINNENUITZET ZATERDAG 19 APRIL 1958 ROTSVAST zyn velen ervan over tuigd, dat Zuid-Afrika een land is, waar een blanke minderheid de oorspronkelijke, zwarte bevolking met geweld onder de duim houdt, welke onderdrukking dan nog rechtgepraat pleegt te worden aan de hand van Bij belteksten. Een dergelijke historisch slecht-gefundeerde opvatting treft men vooral aan in de kring van hen, die de voorkeur geven aan vage sentimenten boven nuchtere feiten en eventueel be hept zijn met de pathologische drang tot zelfvernietiging, welke zich op poli tiek gebied uit in een „anti-koloniale" houding van „weg met ons". Toch moet gezegd worden, dat er, naast deze ziens wijze van zwevende intellectuelen, hier te lande ook onder hen, die oog hebben, voor de stem- en godsdienstige verwant schap met de blanke Zuidafrikaanse bevolking, een niet geringe afkeer be staat tegen wat als „apartheid" wordt aangeduid: het streven naar gescheiden ontwikkeling van blanken en gekleur- den, zoals dat wordt voorgestaan en in praktijk wordt gebracht door de Natio nale partij van de huidige premier Strij- dom, die zojuist een klinkende overwin ning heeft kunnen boeken bij de verkie zingen voor de Volksraad. ALS de vroegste bewoners van zuide lijk Afrika worden de Bosjesman nen beschouwd, van wie er nog maar heel weinig over zijn. Reeds op het ogenblik, dat de Hollanders in 1652 aan de Kaap voet aan wal zetten, was hun getal sterk gedund door de strijd met de talrijker Hottentotten, ook een nomaden volk. Dezen vindt men nu nog, eveneens in kleinen getale, in noordwest-Kaap land. delen van de Oranje-Vrijstaat en Zuidwest-Afrika. Naast deze kleine groe peringen is er dan de grote massa der zwarte bevolking, welke wordt aange duid als Bantoes (een Zoeloe-woord, dat „mensen" betekent) of Naturellen. Zij vallen uiteen in vier hoofdcategorieën en vele honderden stammen, die het nogal eens met elkaar aan de stok heb ben. Het is niet waarschijnlijk, dat deze Bantoe-stammen verder dan de over zijde van de Kei-rivier gekomen waren, toen de Nederlanders onder Van Rie- beeck drie eeuwen geleden de eerste blanke volksplanting aan de Kaap ves tigden. Toen de blanken dus uit het zui den begonnen te komen, kwamen de Bantoe-stammen uit het noorden. De meerderheid dezer Naturellen is nog zeer primitief en kan onmogelijk verge leken worden met de negers in Amerika, die een Westerse levenswijze hebben aan genomen. LAMLENDIG waren die eerste Hol landers aan de Kaap zeker niet. maar toch brachten ze hun eigen slaven mee, voor het grootste deel uit Oost-Indië en Madagascar. Deze slaven nu. met bijmenging van blank bloed en huwelijken met Hottentotten en Bantoes, waren de voorouders van hen, die tegen woordig bekend staan als „kleurlingen", ten getale van ongeveer één miljoen. Het aantal Naturellen is veel groter: tegen de negen miljoen, terwijl de blanken hoofdzakelijk van Nederlandse afkomst, bij wie zich later Franse Hugenoten. Britten, Duitsers e.a. voegden het niet verder gebracht hebben dan ruim twee en een half miljoen. Voorts zijn er dan nog ongeveer 400.000 Aziaten: In diërs. oorspronkelijk goedkope arbeids krachten, die erin geslaagd zijn zich vooral in de handel een hechte positie te verwerven. Opmerkelijk is de vijand schap tussen hen en de zwarte bevol king goeddeels voortspruitend uit jaloe zie). waarbij de blanken met hun machts apparaat als stootblok optreden. IDEAAL zijn de omstandigheden, waar onder de Naturellen in Zuid-Afrika leven, ook naar het oordeel van de regering, nog lang niet. Vooral de in dustriële ontwikkeling van de laatste jaren heeft geweldige problemen ge schapen tengevolge van de trek der zwarte bevolking naar de steden. Niette min is het een merkwaardig verschijnsel, dat driekwart miljoen zwarten geheel vrijwillig van buiten de grenzen der Unie naar Zuid-Afrika zijn getrokken. De onlangs afgetreden minister van Na turellen-zaken, dr. Verwoerd, placht bij de verdediging van zijn beleid tegenover buitenlanders op deze zwarte immigran ten te attenderen als bewijs, dat de ..blanke overheersers" voor redelijke voorzieningen zorgen, zoals die elders in Afrika nauwelijks worden aangetroffen. Naar zyn mening bewijst deze immi gratie méér dan aangetoond kan wor den met cijfers over gezondheidszorg, onderwijsopleiding, eigen reservaten met landbouwadviezen. technische scholing, ouderdomspensioenen enz., allemaal maatregelen ten bate van de zwarte be volking. waarvan de kosten nagenoeg geheel gedragen worden door de kleine blanke groep van nog geen drie miljoen T IET minder opmerkelijk dan het I bovenstaande is het feit. dat de staking van drie dagen als protest tegen de verkiezingen van woensdag j.l. welke staking was uitgeroepen dooi de krachtigste organisatie van de Natu- rellenbevolking, het Afrikaanse Natio nale Congres slechts een halve dag heeft geduurd. In Britse en Amerikaanse persberichten is dit toegeschreven aan de druk van blanke zijde. Er is geen re den om daaraan te twijfelen. Maar daar staat tegenover, dat een door het apart- heidsbeleid tot het uiterste getergde zwarte bevolking zich in haar wanhoop niets aan die druk gelegen zou heb ben laten liggen en massaal tot actie zou zijn overgegaan. Dit nu is niet het geval geweest, al bewijst dit nu ook weer niet, dat de Naturellen zo tevreden zijn met hun lot. In Europese ogen is het apartheidsbeleid verwerpelijk, omdat het de suggestie oproept van twee soorten mensen: blanke „Übermenschen" en de onderliggende groep der gekleurden. Wie zich dienaangaande een definitief oor deel wil vormen, dient evenwel de plaat selijke omstandigheden terdege te ken nen. GEESTDRIFTIG zijn ook vele blan ken in Zuid-Afrika zeer zeker niet over de politiek van de Nationale partij. Deze omstandigheid zou echter doen vermoeden, dat men zich bij de recente verkiezingen ten gunste van oppositionele groeperingen zou hebben uitgesproken, zoals liberalen en socialis ten. In mindere mate ook voor de ook nu nog sterke Verenigde partij van De Villiers Graaff, die overigens evenzeer „blank baasskap" voorstaat, maar toch meer wenst te rekenen met de dagelijkse praktyk. Desondanks moet vastgesteld gekregen heeft en dat de kleine partijen zelfs geheel zijn weggevaagd. De con clusie ligt voor de hand: het thans ge voerde beleid moge niet stroken met de denkbeelden, welke over vrijwel de ge hele wereld opgeld doen, maar voor de blanke bevolking van Zuid-Afrika vormt het toch de beste politiek, welke gevolgd kan worden. Enerzijds betekent het standpunt van de Nationale partij blijk baar de meest bevredigende verdediging van de handhaving van de blanke bevol king (die immers op geen enkel „moe derland" kan terugvallen!) en ander zijds voldoet het naar de mening van de meerderheid aan de eis van een recht vaardige, zelfstandige ontwikkeling der gekleurde landgenoten. I Gezag der Centralen in Midden-Sumatra volgens Djoeanda spoedig hersteld Een van hun woordvoerders heeft in Boekit Tinggi bevestigd, dat Padang bezet is. Hij zei, dat de val van Boekit Tinggi thans onver mijdelijk is. Er is nu alleen nog maar een guerilla in de beboste bergen mogelijk. Voorts zei de y/oordvoerder, dat de leiders der opstandelingen „zeer verbaasd en geschokt" zijn, dat hun troepen in Padang niet gevochten hebben. In militaire kringen in Boekit Tinggi meent ment, dat er in Padang geen verzet tegen de regeringstroepen is geweest omdat de opstande lingen in paniek waren als gevolg van de bombardementen. Men voegt hieraan toe, dat de opstandelingen waarschijnlijk op strategische punten langs de wegen naar Solok en Boekit Tinggi stellingen zullen betrekken. Premier Djoeanda heeft verklaard, dat de opstand op Sumatra met het uur in een schynt te schrompelen. De rege ringstroepen rukken thans op naar Padangpandjang, 15 kilometer ten zui den van Boekit Tinggi. De bezetting van Boekit Tinggi zou het gezag der Cen trale regering over de gehele provincie Midden-Sumatra practisch herstellen. Twee diplomaten keren terug De heren Iljas Hamza, ambassaderaad aan de Indonesische ambassade te Parijs en August Ramedhan, financieel attaché hebben gistermorgen aan de ambassa deur. mr. Soesanto Tirtoprodjo verlof verzocht om naar Indonesië te mogen terugkeren, aldus deelt de Indonesische ambassade te Parijs mede. Naar aanleiding hiervan vernemen wij uit zeer betrouwbare bron, dat hun hou ding een kwestie is van geweten en over tuiging. daar zij niet langer akkoord kun nen gaan met de politiek van Djakarta in het geschil met de tegenregering. Beide heren zijn met name sterk gekant tegen het gebruiken van gewelddadige middelen om tot een oplossing in dit geschil te komen. Hervatting van de handel? Kolonel Pirngadie. voorzitter van de Raad voor Handel en Scheepvaart van het Idonesische ministerie van Handel en Industrie, is gisteren, na besprekin gen met leden van het Indonesische consulaat, uit Singapore naar Djakarta teruggekeerd. Hij verklaarde, dat een ongestoorde handel tussen Singapore en Midden-Sumatra binnenkort kan wor den hervat. Een Indonesische handels missie zal spoedig de handelsbarrières tussen Singapore en Indonesië met het bestuur van Singapore bespreken. Rood gevaar De onafhankelijke „Indonesia Raya" in Djakarta noemde het gisteren in een hoofdartikel een leugen om te zeggen, dat Indonesië niet communistisch zal worden. Wijzend op de communistische succes sen bij de jongste regionale verkiezingen, schreef het blad: „Ons land zal rood worden, tenzij de niet-communistische leiders het gevaar beginnen te beseffen". Het blad betoogde, dat Java, en in het bijzonder Midden- en Oost-Java reeds rood zijn, en waarschuwde, dat hoe on zekerder de politieke en economische omstandigheden zijn, hoe meer gelegen heid er zal zijn voor communistische subversieve bewegingen. Uitwijzing van Chinezen in Indonesië De Indonesische minister van Justi tie, Gustav Maengkom, heeft mede gedeeld, dat „tientallen Formosaanse Chinezen uit Indonesië ztfn uitgewe zen, omdat zü „betrokken waren by illegale activiteit". De verklaring van de minister bevestigde eerdere berich ten over uitwijzing van „Kwomintang- Chinezen" na de onthullingen door het leger, dat de wapens die boven Midden-Sumatra voor de opstande lingen werden afgeworpen, van For mosa kwamen. Tegelijkertijd werd uit Bandoeng ge meld, dat de militaire autoriteiten al daar hebben bekend gemaakt, 75 tele foonaansluitingen in winkels en wonin gen van „Kwomintang-Chinezen" te zullen verzegelen. Andere maatregelen, die tegen over zeese Chinezen, van wie gedacht wordt dat zij banden met nationalistisch China onderhouden, reeds werden genomen, bestonden o.m. uit een verbod van hun jeugdorganisaties. In Medan waren gisteren antl-Kwo- mintang en anti-Amerikaanse leuzen geschilderd op de muren van de gebou wen van nationalistisch-Chinese dag bladen. In Oost-Java werd de vorige week eenzelfde soort verfcampagne in gezet. Vooraanstaande figuren uit de Chinese gemeenschap overwegen een beroep te doen op de Indonesische autoriteiten tot opheffing van het verbod op de ver schijning van dagbladen en tijdschrif ten in Chinese karakters, aldus werd uit Chinese kringen in Djakarta ver nomen. In geheel Indonesië worden 13 bladen, met een gezamenlijke oplaag van 120.000, door het verbod getroffen. Slui ting van deze bladen zou de Chinezen, die geen Indonesisch kennen, geheel on wetend laten over bekendmakingen van de regering en over hetgeen in hun plaats van inwoning en in de wereld gebeurt. In nationalistisch-Chinese kringen in Djakarta maakt men zich te meer zorgen, omdat ztf geen diplomatieke of consulaire vertegenwoordiging in Indonesië hebben. Indonesië erkent uitsluitend de Chinese Volksrepubliek. Zy verwachten, dat de Chinese am bassade spoedig stappen zal doen ten behoeve van de linkse pers. „En waar blyven wy dan?", aldus de nationalis tisch-Chinese woordvoerders. Tube 9S-70c» VOOR HEDENAVOND Hilversum I. (402 m.) KRO: 14.00 V. d. Jeugd. 14.20 Engelse les 14.40 Boekbespr. 14.50 Gram. 14.55 Har- monie-ork. 15.15 Kron. v. letteren en kun sten. 15.40 Lichte muz. 16.00 V. d. Jeugd. 16.50 Gregoriaanse zang. 17.20 Sportpraat- Je. 17.30 Amateursprogr. 17.45 Lichte muz. 18 00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Gram. 18.15 Parlementair overz. 18.25 Strykork. 18.45 Vragenbeantw. 19 00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Radio Phllharm. ork. en so list. 20.10 Lichtbaken. 20.25 Act. 20.40 Gevar. progr. 22.10 Lichte muz. 22.35 Wil luiden de zondag ln. Daarna: Avondgebed en lit. kal. 23 00 Nws. 23.15 Nws. ln Es peranto. 23.2224.00 Nouveauté's. Hilversum II (298 m.) VARA14.00 Voor de Jeugd. 14.35 Lichte muz. 15.00 Boekenwijsheid. 15.20 Koorzang. 15.35 Fries progr. 16.00 Concertgebouwork. 16.50 Wenkend perspectief, caus. 17.05 Lichte muz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Amus. muz. 18.45 Rege- ringsultz.; Atlantisch allerlei. Een en an der over 15 landen, aangesloten bij het At lantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Ben Goerlon. gesproken portret. 19.55 Deze week .caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Waar gaan wij heen 20.13 Gevar. progr. 21.45 Soc. comm. 22.00 Opsporing verzocht. 22.30 De straat ln de ml6t, hoorsp. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.3024.00 Dansmuz. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 16.5517.45 Interland voetbalwed strijd SchotlandEngeland te Glasgow. VARA: 17.45 Voor de kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.15 Vragenspel. 20.45 De ge schiedenis van de tekenfilm, filmdocu mentaire. 21.30 Een Wereld als Wiever. TV-spel. 22.15 Einde. verdwijnen met BINNENLAND I Voor belangstellenden ligt aan ons I Bureau de passagierslijst ter inzage van i het m.s. ..Sibajak" van de Kon. Rotter- damsche Lloyd. dat 27 april a s. in Rotter- I dam wordt verwacht. Het Nederlandse Eiercontrole Bureau deelt mede. dat !n het eerste kwartaal van dit Jaar 595.6 miljoen verse kippe-eieren voor uitvoer zijn goedgekeurd, waarvan ruim 513 miljoen bestemd waren voor Duitsland. Met inbegrip van andere eieren werden voor uitvoer in het eerste kwartaal van 1958 ln totaal goedgekeurd 612.54 mil joen eieren. Te Huls ter Heide (Fr.) is gistermid dag in een scherpe bocht van de weg een personenauto, bestuurd door de heer J. van 't Sant. vertegenwoordiger te Gronin gen. tegen een langs de weg staande boom gebotst en totaal vernield. De bestuurder werd daarbij op slag gedood. De heer van 't Sant was gister Juist 50 Jaar geworden De Nederlandse Vereniging 24 april ln het VANUIT de ivoren toren van ethi sche idealen is .apartheid" d.w.z. gescheiden ontwikkeling van de blanke en gekleurde bevolkingsgroepen, niet aanvaardbaar. De jongste verkie zingsuitslag houdt evenwel goedkeuring van Strijdoms beleid in en handhaving van het hardnekkig verzet der „Boeren" tegen assimilatie: het in elkaar opgaan van de bevolkingsdelen met verschillen de huidskleur. Stug verzetten de blanken zich tegen „intermarriage" (gemengde huwelijken), wat het punt is, waar het tenslotte op aankomt. Zij beroepen zich daarbij op hun minderheidspositie, waar door een vergelijking met gebieden el ders niet opgaat. Men neme ten aanzien van dit halsstarrig verdedigde stand punt geen al te hoogmoedige houding aan. Wij zijn er namelijk niet zeker van. dat een enorme toevloed van gekleurden uit andere werelddelen naar bijv. ons land. waardoor de blanke bevolking sterk in de minderheid zou geraken, niet met stilzwijgend of openlijk verzet gepaard zou gaan. ondanks onze uitgesproken afkeer van een „Herren"-moraal. APARTHEID houdt dus gescheiden ontwikkeling in. Wél ontwikkeling derhalve van de zwarte bevolking waarvoor de blanke Zuidafrikaanders enorme sommen opbrengen maar af zonderlijk, in eigen omgeving. De grote moeilijkheid hierbij is. dat blank en zwart dooreenloopt bij de arbeid. Vooral in de fabrieken en mijnen kunnen de Naturellen niet gemist worden. Hierdoor botst de praktijk op de theorie. Wat op papier te verwezenlijken zou zijn. kan in het dagelijks leven tot spanningen aanleiding geven en doet dit dan ook. vooral door de toenemende ontwikkeling van de zwarte bevolking, welke door de regering-Strijdom zelf in de hand wordt gewerkt. Sociale tegenstellingen gaan dientengevolge samenvallen met rassen- strijd. Nu de Nationale partij weer voor vijf jaar de leiding over het land zal hebben en nog wel met een grotere meer derheid in de Volksraad dan totnutoe, zal moeten blijken of de aanhangers van premier Strijdom in staat zijn te dezer zake een bevredigend beleid te voeren. van Huis vrouwen zal op donderdag Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem de algemene vergadering houden. De data voor het zesde wereld vrljge- zellencongres te Grevenblcht zijn door de Initiatiefnemer en organisator van dit con gres de heer Ger Grevn vastgesteld op 16, 17 en 18 augustus 1958. Binnenkort zullen data en plaats van het tweede wereldcon gres voor weduwen en weduwnaren worden \astgesteld. BUITENLAND De rechtbank te Bratislava heeft gis teren vier voormalige Slowaakse fascisten ter dood veroordeeld wegens het plegen van wreedheden in de tweede wereldoorlog. Elf andere verdachten, onder wie de rooms-katholleke geestelijke Hedera. wer den tot gevangenisstraffen variërend van veertien tot vijfentwintig Jaar veroordeeld. Veertien voormalige leden van de Hlinka- garde. een Slowaakse fascistische organisa tie. werden schuldig bevonden aan deel neming aan massamoord op ongeveer 400 Tsjechoslowaakse staatsburgers en Geal lieerde krijgsgevangenen ln het Slowaakse district Zlllna ln de winter van 1944 tot 1945 Bij de Zuidafrikaanse verkiezingen znn op de Nationale partij 642.069 en op de Verenigde partij 503.635 stemmen uit gebracht. De Nationale partij verenigde 55 18 procent der uitgebrachte stemmen op zich. tegen de Verenigde partij 43.29 pro cent. De Academla della Artl dl Venezia. de Italiaanse kunstacademie te Venetië, heeft architect W. M. Dudok te Hilversum tot erelid benoemd. De heer Dudok heeft deze benoeming aanvaard. Dieven hebben gisteravond uit een bankgebouw in Montreal een grote glazen fles met 17.000 pennies gestolen. Achteraf hebben zij kennelijk hun buit te zwaar gevonden, want enige straten bij het bank gebouw vandaan hebben zij de fles op straat gesmeten. Tien politiemannen zijn meer dan een uur bezig geweest om alle pennies op te rapen. De Zuidafrikaanse minister-president, Strijdom heeft gisteren tot een groep Juichende studenten te Pretoria gezegd, dat een Zuidafrikaanse republiek dichter bij ls dan de Verenigde "Partij vermoedt. Toen Strijdom uitgesproken was. riepen de 6tudenten: „republiek, republiek". Het zeeniveau voor de Amerikaanse Nederlandse en Zuidengelse kust stijgt met een snelheid van ongeveer anderhalve decimeter per eeuw .aldus dr. G. Deacon, voorzitter van de Britse commissie voor het Internationale Geofysische Jaar. ln een toespraak op een Londense conferentie. Volgens dr. Deacon zijn er van Jaar tot jaar constante verschillen ln het zeeniveau dit te wyten zijn aan bewegingen in de aardkorst of aan wijzigingen in het volu me water ln de oceanen. Zondagochtend zal men ln Engeland alle klokken een uur vooruit zetten ln verband met het begin van de zomertijd aie tot 5 oktober duurt. Peter Townsend. op terugreis van va kantie ln Parys. is donderdagnacht voor ruim drieduizend gulden bestoli auto werden twee koffers, vele enkele fototoestellen .vermist, se pers doken terstond geruchten op dat er zich onder de gestolen papleren ook brieven van Prinses Margaret zouden be vinden De 23-Jarige Roemeense danseres Dolna Trandabur. die de vorige maand politiek asiel ln Engeland vroeg, heeft toe stemming gekregen ln dat land t* blijven. papleren en In de Fran- VOOR ZONDAG 2 0APRIL Hilversum 1, 402 ni. KRO: 8.00 Nws 8.15 Gram. 8.25 Plech tige Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. 9.45 Gram. Convent van Kerken- 10.00 Chr. Geref. kerkdienst. NCRV: 11.30 Gram. 11.45 id. KRO: 12.15 Gram. 12.20 Apologie. 12.40 Instr. octet. 12 55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.10 De Wadders. hoorspel met muz. 13.30 Lichte muz. 13.45 Boekbe spreking. 14.00 Viool en piano. 14.35 Vlie gende Hollander. 14.45 Promenade-ork. en soliste. 15.20 Strijkkwintet. 1545 Muz. caus. 16.10 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Openingsdienst v. d. kerk v. h. Prot. Paviljoen op de Wereldtentoonstelling te Brussel. 17.40 Protestantse kerken op de Expo 1958. klankb. IKOR: 18.00 Het geladen schip. 18.30 Rep. 18.40 God met ons. NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samenzang. 19.25 Tot ziens ln Jeruzalem, gesprek. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Bonjour Caroline, blijspel met muz. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Chansons. 21.20 U bent toch ook van de partij?, caus. 21.30 Des Konlngs welbeha gen. hoorsp. 22.30 Gram. 22 35 Uit het Boek der Boeken. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Lichte muz. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 V. h. platteland. 8.30 Weer of geen weer. 9.45 Geestelijk leven, caus. 10.00 Strljkork. 10.30 Boekbe spreking. 10.40 Het pulk van zoete kelen. 11.20 Cabaret. AVRO: 12.00 Theaterork. en soliste. 12.30 Sportsplegel. 12.35 Gram. 12.55 Een opdracht aan het Nederlandse volk, caus. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 Buitenl. overz. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Even bijdraaien. 14.00 Boekbespr. 14.20 Ra dio Philharm. ork. en soliste. 15.45 Toneel beschouwing. 16.00 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Zlgeunerork. 17.30 Voor de Jeugd. 17.50 Nws. en sport uitslagen en -Journ. VPRO: 18.30 Tien Jaar Israël, causerieën met muz. omiystlng. IKOR; 19.00 Voor de Jeugd. 19.30 De open deur AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 „De Engel- stee^", hoorsp. 21.10 Promenade ork. en solist. 21.40 Act. 21.55 Strljkork. 22.10 Is rael, eeuwen oud, tien Jaar Jong, caus. BEGRAFENISONDERNEMING A. ZAALBERG Middelweg 2 telefoon 25605 32731 22.30 Zang en gitaar. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Verleden en heden. Radlo-Bloemendaal 10 uur dr. J. M. van Minnen van Utrecht (handopname): 11.15 uur ds. Cabe van Duinen van Wasse naar Zuid (bandopname van de dienst voor belangstellenden d d. 13-4-1958, 7.30 uur n.m.); 3.45 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal (viering H. Avondmaal en Dankzegging). TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Eurovisie: 15.00—10.45 Wereld tentoonstelling te Brussel. NTS: Eurovisie: 20.0521.30 Johann Strauss progr. Engeland, BBC Home Service 330 m. 11.25 Gram. 12.10 Kritieken. 12.55 Weer- ber. 13.00 Nws. 13.10 Country Questions. 13.40 Operamuz. 14.00 Voor de tulnb. 14.30 Symf.-ork. (15.30—15.45 Caus.). 16.15 Caus 16.30 Muz. caus 17.00 Voor de kind. 17.50 Caus. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Journ. 18.45 Amus. muz. 19.30 Caus. 19.45 Discussie 20.25 Llefdadigheidsopr. 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 21.30 Piano recital. 22.00 Klankb. 22.50 Epiloog. 23.00- 23.06 Nws. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Verz. progr. 13.15 Gevar. progr. 13 45 Hoorspel met muz. 14.15 Ge var. progr. 14.45 Filmprogr. 1530 Amus. muz. 16.30 Hoorspel. 17.00 Interv. en gram 18.00 Gevar. muz. 18.30 Gram. 19.00 Ge var. progr. 19.30 Nws. 19.35 Amus. muz. Pianospel. 23.50 Meditatie. 23 5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.10 Amus. muz. 15.00 Verz. progr. 16.30 Dansmuz. 18.15 Symf. ork. en solist. 18.45 Bariton en piano. 19.00 Nws. 20.00 Operettemuz. 21.45 Nws. 22.15 Ritm. muz. 23.00 Lichte muz. 23.15 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.05 Symf. ork. en solist. 1.154.30 Gevar. muz. Frankrijk 3. (Nat. Progr.) 280 en 235 m. 12.05 Symf. ork. 13.30 Hoorspel. 15.40 Isoline. operette. 17.25 Gram. 17.45 Ork- conc. 19.31 Gram. 19.40 Gevar. muz. 20.10 Gram. 20.15 Kamermuz. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.35 Verz. progr. 23.6224.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni. 12.00 Gram. 12.15 Amus. muz. muz. 13.00 Nws Operamuz. 15.30 en 15.40 Gram. 16.00 Sport. 16.45 Gram. 17.00 Sportultsl. 17.15 Gram 17.30 Idem. 17.45 Sportultsl. 17.52 Gram. 18.00 Kamer muz. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Gram. 20.30 Gevar. muz. 22.30 Nws. 22 45 Gram. 23.00 Nws. 23.05—24.00 Gram. 484 m. 12.15 Gram. 13.00 Nws. 17.00 Idem. 17.05 Wereldtentoonstelllngskron. )8 45 Godsd. halfuur. 19.30 Nws. 20.00 Ge var. muz. 21.00 Gram. 21.30 Muzikale raad sels. 2200 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 21 APRIL Hilversum 1, 402 ni. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Sportultsl. 8.25 Gram. 9.00 Voor de zieken. '9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Raak de roos. 10.20 Gram. 10.30 Theologische etherleergang. 11.15 I Gram. 11.35 Gevar. programma. 12.25 V. boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnb.- I meded. 12.33 Gram. 12.50 Vakantlerubr. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.35 Kamerork. en solist. 16.00 Bybellezing. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de Jeugd 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz.: De B.B. van binnen en van bulten. De stichting bevordering bescher- i mlng bevolking vraagt de aandacht van i de Nederlandse noodwacht. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Sport. 18.40 Eng. les. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Schoolzang. 19.35 Volk en Staat, caus. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Lichte muz. 20.50 Ratelslangen ln Ulthuizerveen. hoorspel. 21.30 Gram. 21.50 Koperens. 22.05 Boekbe spreking. 22.20 Strijktrio. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.40- 24.00 Evangelisatieuitz. ln de Hongaarse taal Vestigingsregeling en Horeca SER-ADVIES WORDT NADER BEKEKEN. (Van onze Haagse redactie) Het algemeen bestuur van het be drijfschap Horeca heeft gistermiddag eenstemmig besloten het advies van de Sociaal Economische Raad inzake een vestigingsbesluit voor de Horeca-be- dryven terug te brengen in het dage lijks bestuur van het bedrijfschap. Dit zal dan over het standpunt, dat het bedrijfschap ten aanzien van dit ad vies dient in te nemen, een voorstel kunnen doen. Dit is het resultaat van vijf kwartier vergaderen, dat gekenmerkt werd door grote onzekerheid en verwarring over de vraag, of het eigenlijk wel op de weg van het bedrijfschap ligt om deze zaak aan de orde te stellen en of deze taak niet veeleer aan de vrije organisaties toekomt. Een enigszins eigenaardige pro bleemstelling, omdat deze vergadering slechts het SER-advles op de agenda had staan en speciaal daarvoor bijeen geroepen was, nadat de leden van het algemeen bestuur van Horeca daar tij dens een vorige vergadering ook al niet uitgekomen waren. Hoe dan ook uit de discussies was wel op te maken, dat niemand van de bestuursleden met het advies van de SER. dat één vestigingsregeling voor de hele gevarieerde bedrijfstak behelst, zo bijzonder gelukkig is, al baseert niet iedereen zyn afwyzend oordeel op dezelfde gronden. Verstekelingen niet in Djakarta aan wal gezet (Van onze Haagse redactie) Het Italiaanse motorschip „Sydney" heeft gisteren Djakarta aangedaan om Nederlandse repatrianten op te nemen. Het schip is inmiddels weer vertrokken. De twee uit Indonesië gevluchte ver stekelingen wier toelating tot ons land dezer dagen door de president van de Haagse Rechtbank in kort geding werd afgewezen zyn echter niet in Djakarta van boord gezet. Zij maken de reis met de andere repatrianten naar Genua als passagiers mee. zulks op kosten van de „Stichting Hulp aan landgeno ten in Indonesië", die alsnog zal trach ten de beide jongemannen in ons land toegelaten te krijgen. ZATERDAG Oud-Hortuszlcht. Jaarvergadering Gere- patrleerden. 8 uur nam. Schouwburg. Kon. Ver. .Lltterls Sacrum' „Bonaventura". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal). K. en O. Jubi leumconcert R'dams Philharmonlsch Or kest, o.l.v. Ed. Flipse. 8 uur nam. Prediker. Feestavond afd. Lelden „Unl- tas". 7.30 uur nam. Den Burcht (grote zaal). Toneelclub „Ons Grunnegerlaand". „De störm". 8 uur nam. Kantine H.C.W. (Zoeterwoudseweg). Ontspanningsavond Leldse C.J.M.V.'s 8 u. nam. MAANDAG Den Burcht. Inschryvlng Jongens (9 12 Jaar) kinderspelen Koninginnedag. 4.30 uur nam. Stadszaal (foyer): Filmavond Ned. Rels- vereniglng. 8 uur nam. Steenschuur 6. Ledenvergadering „De Natuurvriend". 8 uur nam. Titus Brandsmastraat 174. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam Stadhuis. Gemeenteraad 2 uur nam. Gulden Vlies: Forum Gew. Zuid-Holland Bond van Chr. Slagerspatroons. 8 uur nam. Gulden Vlies: Modeshow voor Ned. Ver van Huisvrouwen 2.30 uur nam. DINSDAG Stadszaal (grote zaal). Italiaans stryk- orkest „Angelicum". 8 uur nam. Rykslaboratorium (Nonnensteeg). Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. Herv. ULO-school (Asserstraat). Herv. gemeente-avond. Bespreking plannen bouw Vredeskerk 8 uur nam. Den Burcht. Inschryvlng meisjes (912 Jaar) kinderspelen Koninginnedag. 4.30 u nam. Schouwburg. „Kwartet ln Majeur" ten bate van Studentensanatorium. 8 uur nam. WOENSDAG Ryksmuseum voor Volkenkunde. Ned Bond „Het Mobllisatlekruis." Lezing over de vissery ln Zuidoost Azië. 8 uur nam. Hoogl. Kerkgracht 11a: Broederschap van oud-padvinders Kring Rynland. 8.15 uur nam. Schouwburg. Kon. Ver. .Lltterls Sacrum' „Bonaventura". 8 uur nam. De Kleine Burcht. Ledenvergadering Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal). Feestmiddag Actie Klndermunt. 2 uur nam. DONDERDAG Schouwburg. Kon. Ver. .Lltterls Sacrum' „Bonaventura". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal). Abonnements concert Residentieorkest o.l.v. W. van Ot- terloo. Violist Ricardo Odnoposoff. 8 uur nam. Harmonie: Ned. Ver. Expoge. Filmavond over Oostenryk. 8 uur nam. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Voor de oude dag. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Pianokwint. 10.45 Weense muz. 11.40 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded 12.33 V. h. platteland. 12.38 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Piano trio. 13.45 Voor de vrouw. 14 00 Alt en pla no. 14.25 De Klucht van Lobbe. hoorspel. 15 30 Zestig minuten voor boven de zestig. 16.30 Gram. 17.00 Nederlandse volksdansen en -liedjes. 17.20 Dansmuz. 17.50 Mil. comm. VARA: 18 00 Nws. en comm. 18.20 Orgel, harp. viool en zang. 18.50 Openbaar kunst bezit. 19.00 Gram. 19.05 Pari. overz. 19.20 Muziek-klosk. 19.45 Regeringsultz.Serie Studeren en student zijn. II Voorbereidin gen noodzakelijk, door R. van der Mast, adviseur voor studentenaangelegen heden in Delft. 20.00 Nws. 20.05 De Fa milie Doorsnee, hoorsp. 20.45 Oude en nieuwe dansen. 21.20 Plantaardig en mine raal. 22.00 Pol. caus. 22.15 Kamerork. 22.45 Sport. 22.50 Gram. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 20.30 Gevaariyk Paradijs, fllm- documentalre. 21.00 Anders dan anderen. TV-biografie. Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Orkestconc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Voor de scholen. 15.00 Hoorspel. 16.15 Gram. 16.30 Amus. muz. 17.00 Voor de kind, 17.55 Wperber. 18.00 Nws. 18 15 Stad en land. 18.40 Sport. 18 45 Lichte muz. 19.00 Koorver. en orkest. 20 00 Klankb. 20.30 Twintig vragen. 21.00 Nws. 21.15 Hoorspel. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.0623.11 Koersen. Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Jazzmuz. (Om 13.30 Nws.) 13.45 Voor de kleuters. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 Nws.). 15.00 Lichte muz. (Om 15.30 Nws 15.45 Amus. muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's Dagb. 16.45 Lichte muz. (Om 17.30 Nws.). 18 00 Lichte muz. (Om 18.30 Nws.). 18.45 Hoorspel. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gram. 20.30 Nws. en hoorspel. 21.00 Onbe kend. 21,45 Gram. 22.00 Groeten v. mili tairen. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. 23.30 Nws. en operette muz. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Muz. van blaaslnstr. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 16.00 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.35 Symf. ork. en soliste. 21.45 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.30 Amus. muz. 23.00 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.154.30 Gevar. muz. Frankryk 3. (Nat. Progr.) 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.30 Gram. 13.50 Idem. 14.00 Moderne muz. 14.30 Hoorspel. 16.00 Ork. conc. 17.30 Gram. 17.35 Kamermuz. 20.00 Gram. 20.05 Symf. ork. 23.52—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landbouw. 12.42 Gram .13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Vlaamse muz. 16 00 Koersen. 16.02 Voor de zieken. 17.00 Nws 17.10 Gram. 17.30 Idem. 17.45 Meisjeskoor. 18.00 Franse les. 18.15 Gram. 18.20 Idem. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Strijkkwart. en sol. 20.45 Kaleidoscoop. 21.00 Gram. 21.15 Idem. 21.30 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.15 Madrigalen. 22.55 Nws. 23.00 Voor de zeelleden. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10, 14.15, 15.20 en 16.05 Gram. 16.30 Zang en plano. 17.00 Nws. 1735 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Mo derne muz. 22.55 Nws. VRIJDAG Stadszaal (foyer): K. en O. Lezing P. van 't Zelfde over Italië, land der liefde". 8 uur nam. Schouwburg. Operettes Muziekschool Mij voor Toonkunst. 7.30 uur nam. Hotel „Central". Aandeelhoudersverga dering N.V. Leldsche Bouwvereniging. 4.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van - itdag BIOSCOPEN Casino: „Gejaagd door de wind". 14 Jaar. Dagelijks 2 en 7.30 uur. Luxor: „Slssl, keizerin en moeder". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Slachtoffers van het trottoir" 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lldo: „De slavin van Pointe du Loup' 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uut. Rex: „De held van Benghazi". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon- Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Avond-, nacht- en zondagsdienst van de Apotheken. Te Leiden is geopend Apotheek Van Drlesum, Mare 110, tel. 20460; bovendien geopend tot zaterdagmiddag 6 uur de Zul- der-Apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest Apotheek Oegstgeest, Wil- helminapark 8. tel. 26274. behalve zondag van 8 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds. De dienst der huisartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Verhoef, Lahr. Mastenbroek, Veldhuyzen en Van Wingerden. Te Oegstgeest door dokter Van Walchren, tel. 22030. Bfl geen gehoor bij Uw halsarts of specialist bel op dokterstelefoon 22222. Advertentie Breestraat 65 LEIDEN Telefoon 21800 Geversstraat 41 OEGSTGEEST Telefoon 23917 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) ■o ti 00 1 S CS Helsinki onbewolkt nw 1 2 0 Oslo regen ozo 2 2 6 Kopenhagen regen z 9 4 1 Aberdeen mist windstil 7 4 Londen zwaar bew. wzw 4 7 0 Amsterdam regen zw 3 8 4 Luxemburg mist zw 4 5 2 Brussel geh. bew. zw 3 8 1 Parijs geh. bew. w 4 10 0 Bordeaux zwaar bew. windstil 9 0 Grenoble onbewolkt windstil 0 0 Nice onbewolkt wnw 5 8 0.4 Berlijn regen z 2 4 0.1 Frankfort zwaar bew. zw 4 5 0 München geh. bew. zw 4 2 0 Garmisch P. geh. bew. nno 1 -1 0.4 Zürich zwaar bew. zo 1 2 0 Genéve licht bew. windstil -1 0 Locarno onbewolkt wzw 1 2 0 Rome zwaar bew. ono 4 8 7 AJaccio onbewolkt no 2 4 1 Algiers onbewolkt z 1 4 2 Wenen zwaar bew. nw 5 6 0 Innsbruok licht bew. nnw 1 -1 0 Madrid onbewolkt windstil 4 O Mallorca onbewolkt nno 3 7 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2