Na de schoonmaak 11 nieuw schortje ONS MENU |lI|| IJsbreker in 1660 ZATERDAG 19 APRIL VAN DE WEEK Uw haar verklapt, hoe jong U bent! DE MAN, DIE een mensenverslindende plant zag WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de ivaiul Advertentie Eén m islukking maar toen werd ze wijzer Moeder en moeder» moeder ge bruikten al MAÏZENA DURYEA, dubestelde 't jonge vrouwtje 't ook. Maar zij verzuimde te doen, wat die ervaren moeder» deden en nóg doentoezien dat ze ook MAÏZENA DURYEA krijgen. De naam op 't pak, daarop moet letten, om zeker te zijn dat ge in derdaad MAÏZENA DURYEA koopt, die vermaarde MAÏZENA voor 't binden van groenten, toe pen en sausen. een andere kleurencombinatie. In de brede, effen zoom zijn twee grote zak ken gewerkt, waarin U een coquet zakdoekje kunt bevestigen indien U met dit schortje in de kamer komt. of waarin U schoonmaakgerei of tuinge reedschap kunt bergen, wanneer U kamers doet of buiten de tulpenbollen uittrekt om plaats te krijgen voor het zaaigoed. J. V. Daar de voorjaarsgroenten zoveel nodige voedingsstoffen bevatten die by een ondoelmatige bereidingswijze gedeeltelijk verloren kunnen gaan. verdient het aanbeveling aan gekookte groenten een gedeelte rauw toe te voegen. Neem bijv. spinazie! Wanneer aan de gekookte spinazie (kort koken!) 1/3—1/4 gedeelte fijngehakte of gemalen rauwe spinazie wordt toegevoegd, wordt daarmee bereikt dat niet alleen de groente kwalitatief beter is, maar er uiteindelijk ook meer overblijft, zodat minder groente kan worden gekocht dan wanneer de gehele hoeveelheid gekookt zou worden. ZONDAG MAANDAG WOENSDAG DONDERDAG tomatensoep, lamskoteletten, spinazie, aardappelen, ananas met slagroom (bonen In de week zetten). hardgekookt ei, witte bonen, tomatensaus, aardappelpuree, wentelteefjes. runderlapjes (wat extra nemen voor hachee), andijvie, aard appelen, muesli. schotel van hachee, rode kool en appelmoes, schijfjes aardappel, stamppot rauwe raapstelen met kaas. karnemelksepap met rozijnen. gekookte vis. sla van biet en veldsla, peterseliesaus, rijst, omelet met jam. groentesoep, pannekoek. Parijs, april '58 Pasen is voorbij. En de grote schoonmaak ook. Heeft u, al rom melend in de lappendoos misschien nog wat bruikbare restantjes stof gevonden? Of misschien wat oude zomerjurkjes opzij gelegd, die niet meer te dragen zijn, maar waar nog best wat uit gemaakt kan worden? Mogelijk kan uit het een of ander best een schortje getoverd worden. Nu heel het huis blinkt van nieuwe schoonheid, nu u in de keuken nieuwe valletjes hebt opgehangen en fris kastpapier hebt neergelegd, is een nieuw schortje zeker geen overbodige kroon op het werk, dat u zovele weken heeft beziggehouden, en waarbij u mis schien wel een oude schort versleten hebt. Een schortje is gauw gemaakt, uit oud of nieuw, en hier zijn een paar suggesties voor modellen die in het te ken" der jongste mode staan - de mode strekt zich immers ook uit tot de keu ken 1) is een recht model van zeven achtste lengte, dat klassiek is van cou pe en schouderbanden heeft welke op de rug worden gekruist. Effen popeline (of minder mooie katoen) is er het materiaal voor. en als garnering dient een bedrukt lint of een reep van de een of andere katoenen imprimé, die van zijnaad tot zijnaad op het voor pand wordt geappliceerd. middenvoor een strik heeft en tevens het entree is van twee steekzakjes, echt of vals. 2) is een zomers jasschortmodel zonder mouwen en met een boothals. Het is hier van zevenachtste lengte, maar kan ook lang worden gemaakt. Het sluit op de rug met drie knopen, terwijl de geappliceerde heupband. die aan de voorkant twee steekzakjes vormt, op de rug als een ceintuur over elkaar wordt geslagen. 3) is een jasschortversie van iets meer klassieke allure, alhoewel toch niet klassiek. Het model heeft korte, aangeknipte mouwtjes, twee grote, op genaaide zakken en in de zijnaden een splitje. De halsopening en de boven kant van de zakken is gegarneerd met bedrukt band, dat van een klein vlin derstrikje is voorzien. 4) is een klassiek schortje van twee erlei stof. effen en gestreept of be drukt, in marineblauw en wit, ofwel in de elegante katoen VENESTRAAT 35-37 DEN HAAG Ontleend aan het Leidsch Jaarboekje van 1910, orgaan der Ver. „Oud-Leiden" Gesien bij de Burgemeesters seeckere houte model gemaeckt bij Ary Pieters Swetsheul van een schou te maecken voor met een snebbe, dewelcke beslagen sijnde met ijsere plaeten des winters mede soude konnen wer den gebruyekt om het ijs te breken tusschen dese stadt ende den Leytschendam. mitgaders in die Haerlemsche treckvaert, is goetgevonden dien conform on der de directie van de voor noemde Swetsheul een schou ten eynde voorts op stadts winckel te doen maecken. Actum den XXVIIen October XVIc sestich. (Burg. en Ger. Dagboek aan gaande den fabriek, fol. 97). J. C. O. JLi o'n enkel voortijdig grijs haartje verdwijnt bij toverslag als U thuis zelf Uw haar wast met POLYCOLOR Kleurshampoo Dit is de fameuze, tintgevende haarwassing, die Uw haar glans geeft en fleur en charme. Bijgetint (niet geverfd!) in Uw eigen natuurlijke kleur of in een modieuze schakering. Doe het thuis, doe het vandaagU U voelt zich anders, U voelt zich echt jong! tintgevende haarwassing POLYCOLOR Kleurshampoo handige, voordelige tube voor 2 wassingen f. 1.95 VARIA De Britse zakenman Barclay Barr zaf zich voortaan wel tweemaal beden ken. voordat hij een fooi geeft aan een politieman. De shilling, die hy kort geleden een „Bobby" gaf. heeft hy namelijk na veel plichtplegingen weer teruggekregen. De heer Barr gaf de shilling aan een Londense agent, die hem hielp bij het opspo ren van zijn wagen, die hij. na een bioscoop in Londen te hebben be zocht, niet onmiddellijk kon terug vinden. De politieman weigerde aanvan kelijk het geld te accepteren. Na lang aandringen van de zakenman nam hij het geld echter toch. Hij zou het geld dan in de liefdadig- heidskas van de politie storten. Op het bureau werd de agent er echten op geattendeerd, dat het aannemen van een gift tegen de regels was en dat het geld moest worden terug gegeven. Dit is Intussen gebeurd, na een telefoongesprek, een brief en nog eens een brief. ..Het moet de politie wel vier shil ling hebben gekost om die ene shil ling terug te sturen", verzuchtte de- heer Barr toen hy zyn shilling ein delijk terugkreeg. Twee agenten van de mobiele brigade gingen een naohtcluib in Humbolt uitkammen op verdachte individuen. TVien ze onverrichterzake weer bui ten kwamen, bleek dat verdachte individuen hun dienstauto hadden gestolen. De overleden Deense fietsenhande laar P. Th. Rasmussen uit Kopen hagen heeft bij testamentaire be schikking twee beurzen ingesteld van elk 1 miljoen kronen. De ene beurs is toegekend aan het kanker instituut, de andere aan het blin denwezen in Denemarken. De fiet senhandelaar uit Aarhus verdiende zijn vermogen met een rijwielzaak in Kopenhagen. Zyn verkoopleuze was: „Koop een fiets ik zal u leren erop te rijden". Gouverneur Orval Faubus van Arkan sas, die vorig jaar vooral naam maakte door zijn „optreden" tegen de beëindiging der rassenscheiding op de scholen in zijn staat, heeft bepaald dat 20 april in het vervolg als „schoonmoederdag" gevierd zal worden. Hy meent dat schoonmoe ders recht hebben op meer liefde en begrip. a. Toen de Duitse botanicus Carl Licher in het jaar 1878 een volksstam op het eiland Madagaskar bezocht, vertelde het opperhoofd Ranavalo hemdat hij juist getuige kon zijn van het jaarlijkse feest, waarbij een jong meisje, vastgebonden aan een heilige boom, werd opgeofferd aan een in die boom wonende geest, b. Lichers nieuwsgierigheid werd hier door gewekt en hij besloot de plechtig heid bij te wonen. In een door de maan helder verlichte nacht wandelde hij met Ranavalo en zijn stamgenoten naar de offerplaats, waar de heilige boom stond. c. De stam van deze boom was zo schub big als een ananas en tussen wortel en kruin kwamen er acht reusachtige, door nige bladeren uit te voorschijn. De kroon leek op een geweldig wit boeket, waaruit twaalf lange stengels opschoten, welke - hoewel het windstil was - in heftige beweging waren. d. Het jonge meisje, dat zou worden ge offerd, stond terzijde en beefde over het gehele lichaam. Zij droeg slechts een len denschortje, terwijl armen en benen met zware ringen waren versierd. Op een teken van het opperhoofd werd zij door vier krijgslieden vastgegrepen en naar de boom gesleept. e. Plotseling verstomden haar angstkre ten en als in trance begon zij in de boom te klimmen en liet zich omslingeren door de doornige bladeren, welke haar als in een bankschroef vasthielden, terwijl zij uit de witte bloemen het giftige sap zoog, dat haar spoedig bedwelmde. f. De twaalf stengels omsloten vervolgens het bewusteloze meisje en onttrokken het aan de ogen van de toeschouwers. Op dat ogenblik stootte Ravanalo een kreet uit en gelastte zijn krijgers de boorn in brand te steken, die daarna met zijn slachtoffer tot as verbrandde. Recept: Stamppot rauwe raapstelen met kaas 2 kg. aardappelen. *5 kg. raap stelen. 200 g. belegen kaas in blokjesgesneden. melk, boter, zout, noot. De aardappelen schillen, was sen, gaarkoken en met de melk en boter tct een smakelijke puree verwerken. De raapste len wassen, fijnsnyden of ma len en door de puree roeren. Tot slot de kaas en wat noot muskaat erbij doen, de stamp pot nog even doorwarmen en direct opdoen, daar anders de kaas gaat smelten. Recept: Karnemelksepap met rozijnen 1 liter karnemelk. 60 g. bloem. 100 g. rozijnen, bruine suiker of stroop. De bloem in een pan met de karnemelk tot een mooi glad mengsel zonder klontjes aan maken en onder voortdurend roeren aan de kook brengen. Desgewenst 100 g. gewassen rozijnen toevoegen en de pap 5 minuten zachtjes door laten koken. Bruine suiker of stroop er apart bygeven. Rauwe koolslaatjes in liet voorjaar Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding meldt: Groenteslaatjes kunt U het hele jaar door eten. Ook in het voorjaar, nog voor de kropsla en de tomaten volop aan de markt zijn. De aanvoer van wintergroenten loopt op z'n eind. Maar toch kunnen de kool. de wortelen en de bieten als uitlopers van het koude seizoen ons aan smakelijke voorjaars slaatjes helpen. Een slaatje van rauwe rode-, savoije- of zuurkool of van bloemkool is een goede bron van vi tamine C. En deze aanvulling van vi tamine C kan iedereen nu best ge bruiken, aangezien de aardappelen ons er nog maar weinig van leveren. Een winters groenteslaatje kan door de jonge voorjaarsgroente, spinazie, andijvie, zachte raapstelen en radijs, opgefleurd worden. Probeert U eens de volgende com binaties: rode kool met andijvie savoyekool met radijs dunsel met rodekool of biet bloemkool met wortelen sterkers met savoyekool De harde groenten kunt U het beste fynverdelen met een grove rasp. schaaf of molen; de bladgroenten, zoals an dijvie of spinazie fijnsnyden. Nog zach tere bladgroenten hoeft U eigenlijk helemaal niet te snijden. Maar als U dat lekkerder vindt, is er niemand die U zal verbieden er het mes in te zetten of de blaadjes uiteen te pluk ken. Voor de amaak van een slaatje is de slasaus misschien wel het belang rijkst. Om de saus gelegenheid te ge ven in de groenten te trekken, maakt U de sla een tydje voor het gebruik aan. Voor de voedingswaarde is het niet bezwaarlyk wanneer de sla een kwartiertje gesneden en aangemaakt en wel klaar staat. Een smakelijke saus kunt U. behalvs op de bekende manier met een meng sel van olie. azyn, zout. peper en mos terd, bereiden met allerlei de tong strelende ingrediënten. Neemt U in plaats van azyn eens citroensap, in plaats van mosterd wat kerriepoeder. Maak het geheel af met aramo of een paar druppels soja. Een klein beetje suiker of een scheutje tomatenketchup kan de smaak van wintergroenten zeer ten goede komen. Misschien kunt U een saus waarderen, waarin de azyn of het citroensap vervangen is door yoghurt. Een fijner slasausje kunt U bereiden met een fijngemaakt hardge kookt ei of liever nog met een ei, waar van de dooier zacht is. Wanneer U dit ei warm fijnmaakt en vermengt met olie. azijn, zout en kruiden, wordt het een aantrekkelijk gebonden sausje. Maar welk sausje U ook gebruikt, van groot belang is het. het goed op smaak af te maken vóór U het met de groen te mengt. De saus moet pittig zyn om het hele gerecht geurig te maken. Om het slaatje een fleurig «anzien te geven, kunt U het versieren met radijs, plakjes wortel of biet of er voor deze gelegenheid een extra eitje voor gebruiken. Een rauw slaatje kan by de hoofd maaltijd als enig of als tweede groente dienst doen of als een fris hapje by de boterham. Hoe het ook zy, U eet er goed van!

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 13