IN KAMER EN TUIN HANNIBAL Berging Andrea Doria gevaarlijke en zeer spectaculaire onderneming meester van slagveld WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 Bewogen Leven Organisatie of genialiteit? Zijn naam was een leger waard! Deskundigen schudden het hoofd gaat Strijd op leven en dood ivellicht op 15 mei a.s. beginnen Rome was volgens hem onneembaar Gajus Flarainius Nepos, op wie duizenden en nog eens duizenden hun hoop geves tigd hadden, lag met zijn leger te Arretrium. Hij dacht dat hij stellig in staat was hier Hannibal de overtocht te beletten. De andere consul, Servilius beschermde met zijn legioenen de andere weg naar het zuiden, bij Ariminum, dat aan de Adriatische Zee ligt. Beide wegen waren afgegren deld. Hannibal nam de weg van de dief in de nacht. De weg, waarlangs niemand hem had verwacht. Op een morgen ontdekten Flaminius en de zijnen dat de dórpen achter hen in vlam men opgingen. Van de flanken der bergen af zag men de dorpen branden. Al spoedig kwam het bericht door, dat de Carthager zich een weg gebaand had door Etrurië en door het Arno-dal en nu op weg was Servilius aan te grijpen. De verbazing die deze tijding onder de Romeinen maakte, is moeilijk te beschrijven. Hoe kwam een leger met tros en al door het gebied van de Arno-monding in dit jaar getijde? Men kreeg niet lang tijd zich te verbazen, want de Puniër ging door met het brandschatten van het terrein dat hem scheidde .En wéér kwamen er berichten binnen, dat de Carthager oprukte in de richting van Servilius. Het is zo gemakkelijk een veldheer, die de nederlaag van zijn leven heeft geleden, te beschuldigen van onbekwaamheid of lafheid. Het is zo moeilijk een oordeel te vellen over iets, wat zich méér dan twintig eeuwen geleden heeft voltrokken en waarover veel te weinig gegevens bestaan. De tegen partij van Flaminius heeft zijn gegevens wél uitgebuit! Flaminius was een invloedrijk partijhoofd te Rome geweest, die de aristocraten moedig had bestreden. Vele van zyn onderbevelhebbers waren aristocraten. Flaminius begreep, dat hU niet werkeloos toe kon zien bij de ver branding van ae dorpen in Etrurle. Zijn eigen onderbevelhebbers zouden hem anders ver dacht maken in de ogen van Rome. Flaminius begreep ook, dat een onmiddellijk contact met het leger van Servilius dringend gewenst was. Hij zond boden uit. Hij berichtte zijn collega dat Hannibal in aantocht was.... naar hem. Van de verkeerde zijde. Hannibal was het gelukt om een derde weg te vinden naar het zuiden. Flaminius gaf zijn collega de raad zich zo spoedig mogelijk met hem te verbinden, opdat Hannibal niet de kans kreeg Servilius in het Tiberdal te verslaan. Fla minius zelf zou zo gauw als het mogelijk was opbreken om hem, Servilius te vinden. Zij gingen op mars, achter Hannibal aan. Zy moesten voorkomen, dat Hannibal Servilius verslagen had, voordat zy op het strijdtoneel waren verschenen. Deze snelle opmars was het, die Hannibal wenste. Doch, wat had Flaminius anders kunnen doen? Dicht bij het Trasimeense meer lag een dal, waar door de weg van Flaminius voerde. Het dal was tamelijk smal en aan weerskanten geflankeerd door hoge heuvels. Aan de ene kant zorgde het meer voor een afsluiting, aan de andere kant een hoge glooiing. De onderbevelhebbers, die het leven er af gebracht hebben, hebben later verteld dat de Goden tegen de opmars waren van Flaminius. De Romeinse goden dan. Toen Flaminius te paard steeg, kwam hU met dat paard te vallen. En een veldteken der Romeinen was door de vaandrig niet uit de grond te rukken. Flaminius had onder zulke ongunstige voortekenen nooit een veldslag mogen forceren. Ach, hy forceerde niets. HU liep alleen maar, en dat is hem als veldheer niet te vergeven, als een onnozele hals in een meesterlyk opgestelde val. Toen hU het dal binnenrukte, dat naar het Trasi meense meer voerde, was het héél vroeg in de morgen. Dichte nevels hingen aan de steile heuvelwanden. Het was doodstil en er was geen vUand te zien. HU waande zich veilig in het dal en hU hoopte weldra naam te maken in de historie. Plotseling kwamen ze van de flanken naar beneden, de lichtgewapenden en de ruiters. En terwUl er van beide zijden flankaanvallen werden gedaan, rukte Han nibal met de kern van zUn hoofdmacht naar voren, recht op de vyand in Daar in het dal by het meer werd een veldslag tot een slachting. Er was voor de Romeinen geen houden aan! Wat betekende in deze hopeloze strUd zelfs dap perheid? Zy kwamen van de heuvels de Puniërs, en de Galliërs, zy wisten dat zU zich met hun volle gewicht op de vyand moesten storten, om het leger in stukken te slaan. Ons lust het niet deze slachting tot in de details te beschryven. Wy delen slechts mede dat de consul Flaminius dapper strydende gesneuveld Is en dat een legerafdeling van enkele duizenden Romeinen, die zich door de vyandeiyke linies had heengeslagen spoedig daarna tot overgave werd gedwongen. Rome kon nu alvast beginnen met de brug af te breken die over de Tiber was gebouwd. Schrik en ontsteltenis ln gans Italië. Hannibal de gevreesde Carthager, die zich door de overwinningen in de Po- vlakte van bondgenoten had voorzien en het gevaar voor zijn vaderstad Carthago had afgewend, was door deze slag meester geworden van het veld. Hannibals naam alleen was nu een leger waard geworden! Rome zelf be reidde zich op een langdurige verdediging voor. Hannibal was oppermachtigin het vrye veld. De slag bij het Trasimeense meer had hem het verdere initiatief gelaten. Wat moest hij nu verder doen? Het zal wel duidelijk zijn dat de te nemen beslissing van wereld historische betekenis zou worden. Hij kon met zyn leger onmiddellijk naar Rome rukken. Als hij Rome in handen kreeg, onverschillig hoe, zou de oorlog afgelopen zijn. Dan zou Carthago oppermachtig zyn in het westelijk bekken van de Middellandse zee. Maar Rome was volgens Hannibal onneembaar. HU herinnerde zich héél duideiyk hoeveel energie en man schappen het beleg van Saguntum had gekost. Sagun- tum had hij tenslotte genomen met behulp van verraders. Een beleg beginnen dat stellig jaren zal duren, waarby men gemakkeiyk tussen twee vuren komt, en waarbU de kans op succes byna geiyk is aan nul? Neen, hU verwerpt het meest voor de hand liggende plan als onuitvoerbaar. y kan beginnen met het bezetten van Etrurië en T_J Umbrië. Dan houdt hU contact met zyn oorspronke- 1 1 lyke aanvalsbasis. Dit is een veiliger methode. De Galliërs kunnen hem dan voortdurend manschappen en paarden toevoeren. De Galliërs haten Rome en gunnen Hannibal gaarne de overwinning. Als hy op die manier langzaam naar het zuiden dringt, gebied voor gebied bezettend dus, en alles consoliderend zal hy niet te over winnen zyndoch zal hy op die manier Rome defini tief kunnen overwinnen? Na vele jaren misschien. Hannibal begrypt dat de tijd in het voordeel der Ro meinen is. Nu nog huivert men voor zijn naam. Nu nog zullen er bondgenoten zUn die de moed kunnen opbren gen zich met hem te verbinden. Bondgenoten van Rome. Hy besluit zich niets aan te trekken van de vyand en van vyandelijke bewegingen, en naar het zuiden van Italië te rukken. Wel laat hy dan zyn operatiebasis in de Po-vlakte los. en verliest hy het innig contact met de Gallische stammen, doch daar in het zuiden is hy zo dicht mogelyk by Carthago zelf. Daar in het zuiden kan hij ook betere contacten leggen met Macedonië. Daar in het zuidenzyn bondgenoten van Rome het laatst toegetreden en het minst trouw. Capua, Tarente, er zyn meer steden die met bloedig geweld tot bondgenoten .ge maakt zijn. Als het Hannibal gelukt om de bondgenoten op zijn hand te krygen, dan zal „de macht van Rome in het hart getroffen zyn en zal het zonder beleg tot capitulatie gedwongen kunnen worden". Is hy duidelyk meent te zien dat deze methode de A juiste is, verbant hy alle twyfel uit zijn hart en begint met de voorbereidende maatregelen. Alle gevangen genomen bondgenoten laat hij vrij, alle ge vangen genomen Romeinen blyven gevangen. Zodoende hoopt hy propagandisten te krygen by de bondgenoten van Rome. De vrygelatenen zullen zeggen bij hun terugkeer: Hannibal vecht niet tegen ons, hy is onze vriend, hy vecht tegen Rome! Hoe verwonderd kyken de duizenden die weldra de vrij- heid krygen. Hoe verheugd vertrekken zy naar het land van waar zy gekomen zijn. Is er groter geschenk dan de vryheid? Rome heeft in Italië een ketting van bondgenoten ge smeed. Menigmaal is met geweld een staatje tot bond genoot bekeerd. Daarna is het echter, zeer goed behandeld De chef-duiker denkt twee jaar nodig te hebben om het wrak drijvende te Een woordvoerder van de AAA-bergingsmaatschappij van Trenton, New Jersey, heeft verklaard, dat 30 duikers uit alle delen van de wereld 15 mei zullen beginnen met pogingen om het wrak van de „Andrea Doria" te ber gen. De dertig duikers, die men denkt te huren, zullen 3000 dollar per maand betaald krijgen voor hun werk, dat niet zonder gevaar schijnt te zijn. Volgens de chef-duiker van de maatschappij, de 27-jarige John Sher wood, moeten de duikers werken op meer dan 200 voet (ca. 60 meter) beneden de zeespiegel. De meeste Amerikaanse duikers nemen geen werk aanwanneer dit beneden deze 200 voet-grens ligt, omdat dit te grote risico's zou meebrengen. Twee jaar nodig Iedere duiker zal 190 pond uitrusting mee naar beneden nemen. Hy zal tel kens maar 25 minuten beneden kun nen blyven. Het terugvoeren van de duikers naar de oppervlakte zal meer dan een uur vergen, dit om ongeluk ken te voorkomen. Het naar beneden en weer naar boven brengen van de duikers zal geschieden in een kooi, die bestand is tegen aanvallen van haaien. „Het gaat een strijd op leven en dood worden. Maar iedereen die wordt aangenomen, zal geloven dat het karwei kan worden opgeknapt. Anders kunnen we iemand niet gebruiken. Moreel zal een zeer belangrijke factor zyn. Ik ben er zeker van dat we het wrak kunnen bergen", aldus Sherwood. en heeft het gedeeld in de voordelen van het bondge nootschap. By velen had de leus: „het burgerrecht van Rome" méér zuigingskracht dan de leus: „los van Rome". Maar in het zuiden, daarin had Hannibal gelyk, was in vroeger jaren verbitterd gevochten. Vooral de stad Ta rente had zich moeliyk kunnen schikken in de nieuwe orde, waarby Rome de eerste viool zou spelen. Uiteinde lijk was zy door Rome overwonnen, ondanks de hulp van Pyrrhus van Epirus. Maar dat alles was al langer dan een halve eeuw geleden en in die tyd had ook Zuid-Italië de voordelen geplukt van het machtige bondgenootschap. Binnenlandse oorlogen waren verdwenen in Italië en buitenlandse oorlogenniemand durfde het machtige bondgenotenrijk aan te vallen behalve Hannibal Elke ketting is zo sterk als haar zwakste schakel. Als er een moment komt in het leven van een mens waarin hy weten moet wat sterker is: goede organisatie of genialiteit, dan leze hy de strUd van Hannibal en de land-stad Rome. En hy bedenke dat dit exempel voor alle tyden geldt! REIN BROUWER. krijgen. In deze tyd zullen duizenden duiken moeten worden verricht. De AAA-bergingsmaatschappy heeft tot nu toe niet het recht het wrak te bergen. Eigenares van het wrak is een verzekeringsmaatschappy te Genua. Woordvoerders van deze maatschappy hebben verklaard, dat het aanbod om de „Andrea Doria" te laten bergen dooi de AAA-maatschappy nog niet is aan vaard „omdat dit aanbod niet voldoet aan de minimale financiële voorwaar den, die zyn gesteld". Bij de bergings- maatschappy wordt er echter op ge rekend, dat men voor 15 mei tot een akkoord zal komen en dat men op die dag kan beginnen met het voorbereiden van de berging van het Italiaanse schip. Vers in geheugen Sedert juli 1956 ligt het wrak van de „Andrea Doria" in de wateren bij het eiland Nantucket op de bodem van de Bergenia cordifolia staat in volle bloei; een mooie overblij vende tuinplant met grote bla deren en platte roze of purperen bloemschermen. Zo op het eerste gezicht kunt U wel zien, dat het een familielid van de Saxifraga's is; trouwens ze werd vroeger ook zo genoemd. Ik breng deze vaste tuinplant speciaal onder Uw aandacht, omdat ze groenblij- vend is en U er in de winter maanden ook zo veel plezier van kunt hebben. De vrij grote bla deren nemen dan allerlei tinten aan. Vooral in de rotstuin zal ze uitstekend voldoen, doch ook op de voorgrond in de border kunt U wel enkele planten poten. Nu wordt het zo langzamer hand tijd. dat de dahliaknollen te voorschijn gehaald worden; ze kunnen nu op de voor hen bestemde plaats gepoot worden. Dahlia's groeien in vrijwel alle grondsoorten, doch dat wil nog niet zeggen dat men de grond niet zou behoeven te bemesten. Ze vinden het maar wat prettig indien wat oude stalmest onder gespit wordt; het gebruik van verse mest kan beter ontraden worden, doch indien de grond voldoende humus bevat, kan men ook heel goede resultaten bereiken met de bekende roze tuin- en gazonkorrelmest. Hoog- opgroeiende soorten worden veel als snijbloemen gebruikt, doch ook op de achtergrond in de border zult U er veel plezier van hebben; een weelde van bloemen kan verwacht worden en U kunt er echte kleurplekken mee for meren. De kleinbloemige soorten voldoen beter voor perkbeplan- ting. Natuurlijk hebben ze het ook op de voorgrond in de bor der best naar hun zin. Er wordt wel eens geklaagd over de houd baarheid van de dahlia als snij bloem. doch voor een groot deel heeft U de levensduur toch zelf in de hand. Dahlia's zijn erg dankbaar voor toevoeging van chrysal ln het water; per liter water is één poeder wel vol doende. Uw gazon zal nu spoedig voor de eerste maal gemaaid moeten worden; waarschijnlijk hebt U dat al gedaan, doch spaart het nog niet afgestorven loof van de sneeuwklokjes en de krokussen; die zullen anders volgend voor jaar niet meer zo rijk bloeien en dat zou ik niet graag op mijn geweten hebben. Gras moet regelmatig bemest worden, wil het kunnen doorgroeien; de bekende roze tuin- en gazon korrelmest kan men voor dit doel heel goed gebruiken. Per tien vierkante meter is een hoe veelheid van ongeveer drie ons wel voldoende, doch dan zal men later in de zomer om de veertien dagen nog eens een lichte overbemesting moeten ge ven. G. KROMDL7K Atlantische Oceaan. De ramp van dit 29.000 ton metende luxueuze passagiers schip, dat in 1953 werd gebouwd, en na een aanvaring met de Zweedse „Stock holm" zonk, ligt nog vers in het ge heugen. En nu laat het zich aanzien, dat de „Andrea Doria" in de komende maanden weer grote koppen in de pers voor zich gaat opeisen. De totale waarde van de „Andrea Doria" bedroeg ca. 29 miljoen dollar, maar omdat het niet de gewoonte is grote luxe passagiersschepen voor het volle bedrag te verzekeren, werden de verzekeringsmaatschappijen aangespro ken voor een bedrag van „slechts" 16 miljoen dollar. Mocht men er in slagen de „Andrea Doria" te lichten en na grondige re paratie weer in dienst te stellen, dan kan de koper van het WTak op een behooriyke winst rekenen. Anders is het gesteld, wanneer het schip nooit meer in de vaart gebracht zal kunnen worden. De schrootprijs alléén zal waarschynlyk de hoge bergingskosten, die volgens raming 3,5 miljoen dollar zullen bedragen, niet kunnen goed maken. Grote moeilijkheid De moeilijkheden bij de berging zyn zeer groot en het is in de bergingsge schiedenis dan ook nog niet voorge komen, dat een wrak van een dergelyke omvang van zulk een grote diepte naar boven moet worden gebracht. In de eerste plaats zyn daar dus de grote be zwaren voor de duikers die, vanwege de zo gevreesde caisson-ziekte, niet lang op deze diepte kunnen verblyven. Het eerste werk zal zyn om in het schip rubberslangen aan te brengen, die samengeperste lucht inblazen. Vervol gens worden in het zand- en modder- bed, waarin de „Andrea Doria" ligt, tunnels gegraven waardoor men de stalen kabels, die straks het schip zullen optillen, kan aanbrengen. Deze kabels zyn ca. 10 cm. dik en men denkt er ca. 70 nodig te hebben. De kabels zullen worden bevestigd aan twee ertstankers, zoals deze dienst doen op de Ameri kaanse meren. Bij eb worden de schepen met water gevuld, hetwelk er bij de komst van de vloed wordt uitgepompt. De ertstankers komen dan hoger te liggen, de zee zelf heft het geheel op en de „Andrea Doria" zal vrij komen van de bodem en in de 70 stalen kabels hangen, zie kaart. De „Andrea Doria" wordt dan in de richting van de kust gesleept tot zij vast loopt op de stygende zeebodem. Dan wordt dezelfde bewerking opnieuw toegepast, totdat tenslotte de „Andrea Doria" voldoende „op hoogte" ligt om naar boven te worden gebracht. En dan zal ook de Norseman weer boven water komen. De Norseman bevindt zich in de laadruimte van de „Andrea Doria" en is een auto van byzondere constructie, bestemd voor de Chrysler Corporation. Deze auto, die voor een groot deel met de hand is vervaardigd, heeft 150.000 dollar ge kost en constructeurs in Turyn heb ben er 15 maanden aan gewerkt. Maar of de Norseman ooit zal rUden? Misschien dat zelfs het oude roest van deze dure auto nooit te zien zal zUn, want daarvoor schudden teveel bergingsdeskundigen afkeurend met het wUze hoofd. VARIA Bergenia cordifolia in bloei Kenneth Earle is een Engelse variété- artiest. Een dezer dagen was hy bij een impresario bezig met het be spreken van een variété-programma, dat hy en een stel mede-artiesten de Londense politie gratis zouden aan bieden. Het kantoor van de impres- sario is in Regent Street, en Earle had zyn auto een sportwagen in felle kleuren even voor de deur geparkeerd. Toen hij terugkwam was een kraanwagen van de politie net bezig zijn sportwagen weg te sle pen

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 12