1 Van één-draads garen tot visnet ingewikkeld technisch proces Heer in 't verkeer r DE VANGARMEN DER VISSERIJ (IV) Nylon zal op den duur het katoen verdringen HANDWERK WORDT NOOIT GEHEEL VERDRONGEN WOORD VAN BEZINNING Zaterdag 19 april 1956 I Een van de bekendste nettenfabrieken in ons land is de Apeldoornse Nettenfabriek Von Zeppelin en Co. N.V. te Apeldoorn, een bedrijf dat deze zomer 75 jaar bestaat. Oorspronkelijk was de produktie geheel ge richt op de voorziening van de vissersvloot van de Zuiderzee, maar deze ..markt" is langzamerhand ver dwenen. De op het eerste gezicht merkwaardige ligging van het bedrijf is dus alleszins verklaarbaar. Een be zwaar is deze ligging echter niet, daar de produkten worden geëxporteerd over de gehele wereld, en dan is de afstand ApeldoornRotterdam geen hinderpaal op de lange reis naar het buitenland. Ook de Nederlandse visserij wordt voor een groot deel van netten voorzien door deze fabriek. (Van een onzer redacteuren) Het is verwonderlijk van hoeveel factoren de visserij afhankelijk is. Iedere factor is onontbeerlijk: het schip, de motor, een bekwame beman ning, de netten. Wat zou een visser moeten beginnen wanneer hij geen netten aan boord had? Het bedrijf zou eenvoudig niet uitgeoefend kunnen worden! Eigenlijk kan men niet zo maar van netten spreken, maar moet men over bepaalde soorten spreken, ómdat elke visserij een apart soort net vraagt. Een haringvisser met een sar- dinen-net zou net zo goed thuis kun nen blijven, evenals wanneer hij een één-draads nylonnet mee zou nemen. De reder, die de netten bestelt, moet dus heel goed weten, wat hij hebben moet, omdat er anders van zijn visserij niet veel terecht zou komen. Evenals er heel wat komt kijken bij de bouw van een schip of de con structie van de motor, treedt er een ingewikkeld apparaat in werking, wan neer een net wordt vervaardigd. De werkzaamheden zijn natuurlijk van ge heel andere aard, maar technisch gezien mag men het ene produktieproces niet boven het andere stellen. Grote machines met 300-850 klossen Wanneer we de produktie van de netten op de voet volgen, komen we eerst bij de grondstoffen. Voor het ver vaardigen van netten kan men ver schillende grondstoffen gebruiken: ka toen, hennep, sisal, manilla, linnen en tegenwoordig ook nylon, terwijl in de toekomst misschien nog andere kunst vezels hun intrede zullen doen. In vele landen is men reeds geheel of voor een groot deel overgeschakeld op de nylonnetten, doch in ons land en ook elders voert katoen nog de boventoon. Toch zijn de deskundigen het er wel over eens dat nylon de toekomst heeft. Nylon verrot niet in het water, is ster ker en vereist praktisch geen onder houd, behalve natuurlijk wanneer er gaten in het net zijn getrokken. De prijs van het nylonnet ligt wel hoger dan van andere netten, doch dit be zwaar wordt ruimschoots opgevangen door de voordedeai, die men ervan heeft, temeer daar over het geheel ge nomen de opbrengst van een nylon net hoger ligt dan van een katoenen net. Voor de haringvissers heeft het ny lonnet nog wel bezwaren, aangezien er moeilijkheden zijn by het uitschudden van de vis. Deze zwemt namelijk iets verder door, daar nylon minder hard wordt dan katoen, en klemt zich zo doende vaster in het net. Aan deze be zwaren hoopt men echter tegemoet te kunnen komen. Grondig onderzoek Het katoen komt in één-draads ge sponnen garen aan de fabriek aan het spinnen laat men aan de spinne rijen over. Dit garen varieert in dikte, zelfs zo dat men ongeveer 200 num mers onderscheidt! Na binnenkomst wordt uit elke kist een monster geno men, dat in het laboratorium gron dig word onderzocht op gelijkmatig heid. sterkte, trekkracht en dikte. Is de partij goedgekeurd, dan kan de produktie beginnen. Aan het maken van het net is men dan echter nog lang niet toe. Voordat het zover is moet er nog heel wat gebeuren. Het één-draadsgaren moet geschikt gemaakt worden om tot net te worden verwerkt. Als voorbeeld nemen wij een net dat gemaakt moet worden van 30/12. Het cijfer 30 geeft het grond stof nummer aan (de dikte van de draad) en het cijfer 12 duidt erop dat In het laboratorium wordt de sterkte van de mazen gemeten. er 12 elementaire draadjes 'neen ge vlochten moeten worden voor men aan het knopen kan gaan beginnen. Twijnen Het handwerk wordt nooit geheel verdrongen door de machine Allereerst gaat de grondstof naar de voortwynmachine. Twijnen wil zeg gen dat er een aantal draaiingen in de draad gelegd wordt om sterkte te ge ven aan het materiaal. Vier draadjes worden in een gedraaid zodat men om de definitieve draad te krijgen drie van dergelijke strengen krijgt. Op de natwijnmachine worden deze drie strengen tot één draad ineen gedraaid. Is het voorgetwijnde materiaal zeer onrustig en kringelig het nagetwijnde materiaal heeft zyn rust hervonden. Dit klinkt misschien wat ingewikkeld, maar in wezen geschiedt hier hetzelfde als wanneer men thuis een koordje draait met behulp van een sleutel of schaar. Het verschil is echter dat men thuis twee draadjes samendraait, ter wijl er in de fabriek drie strengen in een gedraaid worden. Drogen Vóór het getwijnde garen naar de nettenmachine kan. wordt het van de twjjnklos overgebracht op de huls, die geschikt is om op het raam van de machine te worden geplaatst. Voordat dat echter gebeurt heeft er nog'n con trole plaats gehad en is het garen ge droogd, want vocht is de grootste vijand van de machine. Het vochtge halte In katoen mag 8% bedragen wanneer het geleverd wordt, doch voor de produktie is dit percentage te hoog. Nylonvezels nemen veel minder vocht op. DE oranje-knipperlichten bij de zebra-oversteekplaatsen voor voetgangers zijn vertrouwde bekenden geworden in onze steden. 9ommige experts op verkeersge bied. heb ik mij laten vertellen, schijnen er niet zo heel erg geluk kig mee te zijn, en ik weet ook niet of het aantal verkeersslacht offers onder de voetgangers er door is verminderd, maar ik ben dank baar, dat ze er staan. Weet U, ze dwingen ons om „heer te zijn" en aan de ander, die onze weg moet kruisen, te denken. Reeds vanuit de verte knipogen ze ons toe: „Weet je wel? Denk er om heer zijn!". En. helaas, deze waarschu wing is niet overbodig. Misschien zou het wel goed zijn, deze knip perlichten niet alleen te plaatsen langs de wegen, maar op alle plaat sen. waar mensen elkanders wegen moeten kruisen, en in groter of kleiner verband met elkander moe ten verkeren, dus op de ontmoe tingsplaatsen der volkeren, van politieke partijen, in vergaderzalen, gezinnen en noem maar op. Ja, in restaurants zelfs! Een voorbeeld: Laatst liepen myn vrouw en ik een restaurant binnen. Het was er vol. Dit dwong ons een gesprek aan te horen aan de tafel naast ons. Of beter, de alleenspraak van een of andere mynheer, die zeer luide, zeer bewust van zijn be langrijkheid. niet alleen z'n vrouw, en naar het mij leek, z'n dochter en a.s. schoonzoon, maar ook alle an deren deelgenoot maakte van z'n ontboezemingen. Het ging over de rooms-katholieken. Pa wist er van. want. door z'n werk. had hij da gelijks met hen te maken, naar zijn zeggen. Wat hij er echter van zeide. was dusdanig dat de eerste de beste catechisant het zou verbete ren. O, het ging op een welwillende toon. zo min of meer neerbuigend gemoedelijk. In de trant van: „die stakkerds, ze weten niet beter" Daarna kregen verschillende ker ken een beurt. Tenslotte: de her vormden. Ja. hyzelf was. van huis uit, hervormd. Hij deed echter niet aan godsdienst en zo. Hy had daar geen behoefte aan. Als intellectueel was hij daaraan ontgroeid. Wan- neer hij er echter nog eens iets aan ging doen, bleef hij zeker niet her vormd. want. de hervormde predi kanten zijn „de betaalde beroeps luiaards van Nederland". Daar kon den we het dan mee doen! Zijn oratie was hiermede zo ongeveer beëindigd. Grote instemming bij zijn gehoor, al meende ik bij me vrouw iets van een goedmoedige meewarigheid te bespeuren. Kende zij haar man beter? Men besloot in een andere gelegenheid loempia's te gaan eten. De wagen konden ze wel laten staan, want die andere gelegenheid was dichtbij. Pa stond derhalve op. liet zich. met veel ver toon. door een kelner in z'n jas helpen. Dochter en a.s schoonzoon volgden. Mevrouw wilde dat ook wel, maar zat door de volte min of meer „ingebouwd". Dat hier een taak voor Pa lag. zag hfj blijkbaar niet. waarop ik maar plaats voor haar gemaakt heb. Dat het mis schien wel juist zou zyn zijn vrouw voorrang te verlenen bij het ver laten van het restaurant, schoot Pa ook niet te binnen. Hij stevende op de loempia's af. De anderen had den slechts te volgen! Nu- „heer" was deze mijnheer, op dat moment, niét! „Heer zyn" betekent nu juist niet, wat men denken zou. zich zelf ten koste van alles willen laten gelden, zich zelf in het middelpunt plaatsen, met on zij duwen van alle anderen. „Heer zijn" is die innerlijke grootheid bezitten, welke een ander zijn plaats gunt. zijn mening respecteert, ook al denkt hij anders dan ik. zijn per soonlijkheid eerbiedigt, hem daar om niet onderste boven rijdt, hem niet met nederbuigende welwillend heid belachelijk maakt of door het slijk sleurt, zonder dat hij in de gelegenheid is zichzelf te bescher men of zyn zienswijze te verdedi gen. En. daarom ben ik dankbaar voor die knipperlichten. Ze dwin gen zelfs die mijnheer, althans in het verkeer, een „heer te zijn". Ge lukkig dat hij ging lopen! Op dat moment, zou ik anders het ergste hebben moeten vrezen voor die bru tale voetgangers, die zyn wegen waagden te kruisen. Gelukkig dat er knipperliohten zyn, welke men sen. in zulk een stemming, dwingen te stoppen. En, in zulk een stem ming verkeren wy vaak. dat is het vervelende! Die innerlijke groot heid. die de ander zijn plaats gunt. bezitten we heel dikwyls niet. Ze is trouwens een geschenk. Ik geloof n.l. dat het „heer zijn", heel nauw samenhangt met het „van ae Heer zijn". Wie de genade ontdekt heeft „van een Heer te mogen zyn", die hem dusdanig respecteert en zijn plaats gunt, dat Hij er een kruis voor over gehad heeft, en Zich door het slijk liet sleuren, opdat wij op onze plaats, van Hem. als door Hem gespaarden, begenadigden, zouden staan, die leert het niet „ik" te zeggen, maar „Gy". tot de Heer en van daaruit tot de ander. Het is dan echter zo. dat ik er wel iets aan wil doen of niets aan wil doen. maar dat de Ander my gegrepen heeft. Daarom ben ik dankbaar voor die knipperlichten en zou ik ze op vele plaatsen wensen. Ze waarschuwen my. vanuit de verte reeds: „Denk er om. nu „van de Heer zijn", niet theoretisch, maar zeer reëel. Stop maar even en denk om de ander Je bent niet alleen op de wereld, maar met de ander, die je vanwege die Ander, zijn plaats hebt te gun nen". Het kan geen kwaad als we ons laten waarschuwen! Misschien helpt het en worden de ongelukken er toch door verminderd, op de weg. tussen de volkeren, in de ge zinnen. zelfs in restaurants, en. bij en voor ons zelf. J. P. HONNEF. hervormd predikant te Leiderdorp. Knoopmachine De machine waarop de r.etten ge maakt worden, wordt wel de netten- weefmachine genoemd, maar dit pro ces heeft niets te maken met weven: de netten worden geknoopt en de ma chine is dus een knoopmachine. Deze machine heeft een groot aantal spoe len variërend van 300 tot 850 en een gelijk aantal klossen. Het geheel wordt bediend door één man. Iedere machine kan ingesteld worden op ver schillende maaswijdten maar voor de verschillende diktes van het gaten heeft men aparte machines. Vóór aan de machine gaan de afzonderlijke dra den erin, en achteraan komen de net ten kant en klaar eruit. Het principe is hetzelfde als bij het boeten. Controle Terwyl de knoopmachine draait wordt er voortdurend controle uitge oefend op het produkt en de foutjes, die erin sluipen worden nauwkeurig geregistreerd. Die controle geschiedt nogmaais by de nabewerking. Nadat het net op de rekmaehine ste vig uitelkaar is getrokken, zodat de knopen „muurvast" zitten wordt het net nauwkeurig gecontroleerd op fou ten. Deze worden dan met de hand hersteld. In deze afdeling wordt het net ook op de juiste maat gemaakt. Men tracht zoveel mogelijk de volle breedte van de machine te gebruiken, maar die is niet altyd geschikt voor een be paald net. Zodoende maakt men soms twee of drie netten tegeiyk, die met een rygdraad aan elkaar zyn verbon den. In de nabewerking worden de netten weer los gemaakt door bet ver wijderen van de rygdraad. Indien zulks gewenst wordt, kan het net ook wor den voorzien van pezen e.d., terwyi men het katoenen net ook kan prepareren. Is dit alles geschied, dan kan het eind- produkt naar de expeditie om klaar gemaakt te worden voor de verzending. Welke kleur In Apeldoorn worden verschillende soorten netten gemaakt, zowel voor de zee- als voor de binnenvissery. De net ten kunnen ook in velerlei kleur wor den geleverd. Over de kleur van de netten is het laatste woord nog niet gesproken, maar dat wil nog niet zeggen dat er niet vele afnemers zyn, die een bepaalde kleur wensen voor hun netten, variërend van wit, via lichtblauw en donkergroen. Wie de nettenfabriek heeft bekeken, moet wel tot de slotsom komen dat het niet vreemd is, wanneer een net vry duur is. „Het is maar goed, dat je de vis niet vet hoeft te mesten, want dan zou, gezien de produktieko*ten van het net, de vis niet te betalen zijn", zei iemand ons, en dat lijkt ons een wijze Aan de achterkant van de nettenknoopmachine. Bovenaan de klossen garenonderaan het gereedgekomen net. uitspraak, want kwam er bjj alle kos ten van schip met toebehoren, ook nog de prys van het „vetmesten" van de vis, dan zou deze lekkernij heel wat meer kosten! Gereed voor gebruik Met de verpakte netten verlaten wy de fabriek in Apeldoorn en gaan een kykje nemen in Katwyk. De meeste reders hebben zelf personeel in dienst, dat de netten voor het gebruik verder in gereedheid kan brengen. Kleinere bedryven echter doen dit niet zelf. maar besteden dit werk uit aan de Handelmaatschappij „De Noordzee" C.V. te Katwyk aan Zee, of laten het, zoals wy reeds schreven, over aan de fabriek in Apeldoorn. In Katwyk maakt men de netten dus gereed door het aanbrengen van pezen en lassen, door het op maat afsnyden van de netten en door het lassen van de „par ken". Parken treft men aan by het sleepnet, in welk net verschillende maaswydten te vinden zyn. Dit is een precies werkje daar de overgang zeer geiykmatig moet rijn en de mazen pre cies moeten corresponderen. Dit werk geschiedt geheel met de hand. Reparatie geschiedt by de grotere re derijen in het eigen bedrijf, doch de kleinere laten dit werk weer over aan „Noordzee". Deze reparatie moet zo nauwkeurig geschieden, dat men een inlas niet meer terug kan vinden. Mannen en vrouwen doen hier met de hand wat een machine hen nooit af zal kunnen nemen. Veel geschiedt er te genwoordig met de machine, maar de mens bluft toch altyd onmisbaar, ook by de fabricage en het herstel van netten, die een zo bclangryke plaats In de viaMrQ Innemen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11