rijheid in privaatrecht kan door inperking zegen zijn oordracht juridisch studentencongres KONING BOUDEWIJN OPENDE WERELDTENTOONSTELLING Het Groene Kruis in Oegstgeest heeft stevige financiële basis Ie jaargang Donderdag 17 april 1958 Vüfde blad no. 29418 Prof. mr. J. C. van Oven: 'oor het interacademiale congres van juridische studenten dat in [en wordt gehouden (waarover wij ook elders in dit blad jjvcnsprak hedenochtend prof. mr. J. C. van Oven, oud-hoog- }r in het Romeins recht en oud-minister van Justitie, in het ^Auditorium van de Academie over de vrijheid van het individu et privaatrecht. Hij concludeerde,* na een historisch overzicht van ontwikkeling, dat het privaatrecht bloeit in tijden dat het de ge nschap goed gaat, doch dat de privaatrechtelijke vrijheid door de lecnschap zodanig moet worden ingeperkt, dat niet een kleine tp doch zoveel mogelijk leden van de gemeenschap de vruchten het privaatrecht deelachtig kunnen worden. .'Van Oven ging bij zijn beschou wt van de opvatting, dat vrijheid i moet worden als de mate, waarin .dividu de mogelijkheid heeft tot ftebevrediging door middel van itrechtelijke handelingen. Deze ,d bestond voor een belangrijk tan ons volk tot voor kort niet, [ijk voor de gehuwde vrouw, men de betekenis van het huidig j van privaatrecht kunnen analise- dan is daarvoor een vergelijking yt verleden noodzakelijk, het allereerste begin bestond er jl geen individuele vrijheid in itrechtelijke zin als gevolg van een pn gebondenheid aan magie en dang. In de Griekse en vroege inse periode staat men privaat- ilijk gezien nog zeer dicht bij dit lieve stadium. Romeinse rijk van 150 j. na Chr. I een zeer sterke ontwikkeling w het privaatrecht, dat het indi- een grote mate van vrijheid bood zover de gemeenschapsbelangen direct werden geschaad. In de en vijfde eeuw leidde een econo- i achteruitgang echter tot sterke idsbeperkingen in de privaatrech- sfeer. Ie feodale Middeleeuwse tijd was i privaatrechtelijke vrijheid vrij- het geheel geen sprake tot de licheepvaart en daarmee groeiend uiig vreedzaam contact het pri- tht een nieuwe bloei tegemoet gaan, later sterk beïnvloed door dachte van het natuurrecht. De revolutie leidde die nieuwe opvattingen, in sterke mate geba- op het Romeinse recht, ln nieu- stemen waarin vooral de vrijheid mtract en de vrijheid van eigen- op de voorgrond treden, de negentiende eeuw moge het itrecht in een kennelijke rechts- grote vrijheid bieden, maar een a tijd was de liberale periode be llet. De vrijheid gold immers ren slechts kleine groep, die zich ieel kon veroorloven de eigen be- n te bevredigen door hantering tet privaatrecht, terwijl het over- deel der mensen in diepe ellende peld was. Als reactie daarop ont- de sociale wetgeving, waaruit be- g van de privaatrechtelijke vrij- roortvloeide. Dit conflict leidde lelijk tot de ineenstorting van de chappij in 1914. moraal van deze historische te- lik zag prof. Van Oven, dat het latrecht bloeit in gunstige perio- doch dat het aan de overheid Ken. Ned. Grofsmederij vidend 8 (v.j. 7 Ifens het verslag van de N.V. N'ed. Grofsmederij alhier is over een bruto winst behaald van '•453 (v.j. f 1.537.780). Na diverse rieningen en afschrijvingen res- een saldo winst van f 328.839 5.438). Voorgesteld wordt een iend van 8 (7 over een on- tóderd kapitaal van f3.200.000. arende het gehele jaar waren de afdelingen zeer behoorlijk van voorzien. De laatste maanden van ?aven een vermindering te zien !t aantal binnenkomende opdrach- 'tle belangrijke projecten werden «ld en ook gewoonlijk regelmatig erende bestellingen werden dik- tot een later tijdstip verschoven, (taak van dit verschijnsel is mede ken in de bestedingsbeperking. 1958 werden echter meer op to ontvangen en voor het lopen- ir verwacht de directie een be- ike bezetting. verhoging van de efficiency is ogelijk geworden, niettegenstaande [nemende concurrentie, het resul- verbeteren. De investeringen van to te jaren zijn hierbij zeker van geweest. verloop onder het personeel was «zienlijk; het aantrekken van :en eer moeilijk en het aanbod ngeren bleef onvoldoende. Aange- wordt dat de bestedingsbeper- iierin enige verbetering zal bren- 'mederij werd verder gemecha- in de kettingfabriek werd een kettinglasmachine in gebruik ge en in de komende jaren zullen en smederij nog verder worden emiseerd. Euromarkt maakt het gewenst te specialiseren, waarbij de gro- aarkt de mogelijkheden voor het il doen toenemen. Gerealiseerd - worden, dat in andere landen ropese gedachte minder gemakke- tot aanvaard en dat het nog ge- tijd zal duren, voor deze algemeen heeft gevonden. Van de specia- verwacht de directie bovendien sterking van de concurrentie- het binnenland. Tel de deelneming in de Davit »v N.V. aan de verwachtingen acht men het toch raadzaam een bedrag van f 110.550 af te to, zodat deze deelneming met 50 op de balans wordt IURGERUJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN dr van W. J. Lancel en G G. hal. JaCob. zn van J. Keiler en A. n, Petronclla Wilhelmina Maria, dr Olierook en C. C. van der Voort; zn van C S. van der Zaal en H. C I; Peter Cornells Johannes Maria, zn de Bruin cn M Heetvelt; Abraham to, zn van J. M. Knetsch en J. A. oest; Peter Maria Laurentlus, zn van konter en L. Geelhoed; Jacobus, zn Barnhoorn en G. Hus; Wilhelmus tos Maria, zn van J. P. Simons en Vo». GETROUWD Soorlander en W. Oud6hoorn behoort te zijn. de privaatrechtelijke vrijheid ook dan in te perken voor •Ver nodig is om haar zegeningen aan zoveel mogelijk groepen deelach tig te doen worden. Wie in de tegen woordige tijd de vrijheidsinperking als een onrecht ziet en ten onrechte verwijst naar de „gouden tijd" van de privaatrechtelijke vrijheid der negentiende eeuw doet als de auto mobilist die de maximum snelheid veroordeelt zonder te erkennen, dat zonder vrijheidsinperkingen voor het verkeer autorijden in het geheel niet mogelijk zou zijn. Privaatrechtelijke vrijheid is een kostbaar goed. maar het Is niet het enige kostbare goed van een volk. zeker niet als slechts enkelen er de vruchten van plukken ten koste van anderen! Prof. Van Oven herinnerde aan de visie van prof. Zijlstra die gisteren voor het congres sprak, waarin eenzelf de aanvaarding van vrijheidsbeperking juist ten behoeve van de vrijheid ver dedigd werd. Leiden wen volleybal Interacademiale BVSV De Leudse damessUidenten hebben hebben zioh gisteravond in het volley baltoernooi in het kader van de Inter academiale van de Bond van Vrouwe lijke Studenten Verenigungen het sterk ste getoond. Het was bijaonder genoeg lijk in de school aan de Plesmanlaan. waar de strijd tot diep in de nacht voortduurde. Eerst omstreeks één uur was de laatste bal geslagen en kon de balans worden opgemaakt. Leiden, dat tot nu toe over het algemeen een goede indruk heeft achtergelaten, had ook in dit onderdeel van dat grote sportevene ment gezegevierd. Groningen eindigde op de tweede plaats. Delft werd num mer drie. gevolgd door 4. Utrecht, 5. Amsterdam. 6. Wageningen en 7. Rot terdam- Helaas, de Leidse dames konden zich gisteren overdag in Loosdrecht niet zo sterk doen gelden. Op de zeer woelige plassen werden de zeilwedstrijden ge houden. Door de krachtige wind werd aan de deelneemsters de hoogste eisen gesteld, waaraan Wageningen het beste bleek te voldoen. Op de tweede plaats eindigde Utrecht; Amsterdam plaatste zich derde. Groningen vierde. Leiden vijfde en Delft zesde. Helaas Is er in de uitslag, die wij gis teren van het roeien publiceerden, een fout geslopen. Wij laten hier even de correcte uitslag volgen :1. Leiden, 2. Groningen, 3. Wageningen, 4. Amster dam en 5. Utrecht. Vandaag worden de hockey-, atletiék- en gymnastiekwedstrjjden gehouden. Ontploffing in Algiers in Amerikaans consulaat Hedenoohtend heeft zich in het ge bouw van het Amerikaanse consulaat- generaal te Algiers een ontploffing voorgedaan, welke was veroorzaakt door een handgranaat, welke bij de ingang van het gebouw was geplaatst. Een Al gerijnse vrouw, welke deel uitmaakte van het personeel van het consulaat, werd gewond en moest in een zieken huis worden opgenomen. Brussel haalt verlicht adem In menig paviljoen tvordt nog gewerkt (Van een speciale verslaggever) Zo juist is de zwarte auto van Koning Boudewijn het vuur op het Belgiëplein gepasseerd, dat de vorst als laatste onderdeel van de jonge Koning Boudewijn, roemde. Dank zij de t.v. kon men zien hoe Leopold III deze hulde onbewogen onderging. En zijn dochtertje Marie Christine spande zich kennelijk in om alle gelegenheidstaai in het auditorium naar beste weten te verwerken. Doch teen Koning Boudewijn zelf zijn rede hield, werd het op het Fries toneel in Leiden De toneelgroep van SeLskip ..Frynlan" gaf gisteravond in „Den Burcht" een goede opvoering van het door Barend van der Veen geschreven toneelstuk „Bistean of net bistean" (Bestaan of niet bestaan), dat een thema behandelt, althans beoogt te behandelen, waaraan ook grote toneelschrijvers hun talenten hebben bewijd, zij het dan in geheel an dere vorm. t.w. de levenshouding van de existentialist, voor wie God niet be staat en die de verantwoordelijkheid voor al zijn beslissingen welbewust en zonder voorbehoud aanvaardt Er moet helaas gezegd worden, dat Van der Veen er niet in geslaagd is het wezen van het existentialisme ook maar enigszins te benaderen, laat staan een overtuigende vertegenwoordiger ervan uit te beelden Hij heeft in de hoofd persoon, Inte, een figuur getekend, die een onbehouwen afkeer toont van be paalde conventies, een oppervlakkig en weerbarstig type. dat gemakkelijk met zijn omgeving overhoop ligt. daarbij theorieën zonder enige diepgang ver kondigt en geen houding weet te vinden tegenover de verwikkelingen en proble men. waarvoor het leven hem stelt. Door een ongeluk getroffen .waardoor hü blijvend invalide wordt, zoekt hij beurtelings twee uitwegen, die in wezen mot elkaar strijden. Scheiden van zijn vrouw om de weg vrij te maken voor zijn ongetrouwd gebleven tweelingbroer Wouter, die van zijn vrouw houdt en waarvoor deze vrouw voor haar huwe lijk ook genegenheid heeft getoond - of zelfmoord. Deze laatste oplossing" kiest hij. zonder dat ook maar iets van de beklemming ener existentiële beslis sing opgeroepen wordt. Dat niettemin de heer F. Piersma. veruit de beste speler, de door de tekst bepaalde mogelijkheden op virtuoze wijze benutte, is een compliment waard. De aannemelijke figuur van Wouter werd door de heer G. de Jong uitne mend vertolkt, terwijl mevr. E. van der Schaaf—Plaat als vrouw van Inte even eens uitstekend spel te zien gaf. De an dere spelers op één uitzondering na, die beneden de maat lag hebben op verdienstelijke wijze hun rollen vervuld. Deze groep ls tot meer in staat dan hier kon worden gepresteerd. De toneelaan kleding, waarin de hand van de be kwame regisseur, de heer K. Woudstra was te herkennen, voldeed aan hoge eisen. N.V. VEREEN. TOUWFABRÏEKEN In de gisteren gehouden vergadering van commissarissen van de N.V. Ver- eewigde Touwfabrieken te Rotterdam is besloten aan dc algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen een dividend van twaalf procent uit te ke ren over het jaar 1957. ceremonieën ter qeleqenheid vanPjein met de duizenden toeschouwers li- j d i plotseling muisstil Men luisterde ge- openstelling van de Brusselse boeid en gespannen naar de woorden van de jonge vorst, die hoewel niet per soonlek aanwezig, toch z(jn persoonlijk heid liet gelden via- het beeldscherm. En men onderging het plotseling voor- bijgieren van een ambulance-auto als een onaangename stoornis. ONVERGETELIJK. De gehele entourage, de muziek door de gidsen" en de luchtmachtkapel, de helikopters van de Sabena, de klaroen stoten van de daken van de grote pa leizen. verleenden aan de openingsplech tigheid een onvergetelijk karakter. Zes jaar ls er voor dit moment gewerkt. Nu is het zover: de fonteinen en de water vallen klateren van de grote paleizen tot de Beneluxpoort, en de eerste beta lende bezoekers passeren de kassa's. Brussel en vooral de organisatoren der Expo halen verlicht adem De droom is werkelijkheid geworden. Wie zijn nu klaar? Wij hebben reeds geschreven, dat de Fransen, die een fantastisch gewaagd complex bouwen twee machtige stalen bogen op een cen traal punt steunend niet klaar zou den komen. Maar vanochtend diende men te erkennen, dat de Fransen zover zijn gevorderd, dat men kan zeggen dat binnenkort de gehele binneninrichting zal zijn afgewerkt. Het is overigens duidelijk, dat het Franse paviljoen veel meer dan het Russische of het Amerikaanse en samen met het Atomium de werkelijke resultaten zijn van de Wereldtentoon stelling. Maar wie zijn gezicht heeft verloren en met zijn paviljoen in het geheel niet klaar is gekomen, is Italië. Vanochtend was zelfs de ruwbouw er van nog niet af. In menig paleis of paviljoen wordt overigens aan het binnenwerk nog het een en ander ge daan. Wereldtentoonstelling 1958 heeft ontstoken. Het getrappel van de paardenhoeven van de koninklijke gardisten sterft weg en hun vlag- genzee golft terug in de richting van het kasteel te Laeken, als een laatste beeld van een van begin tot einde onberispelijk verlopen plechtigheid. Het is waar, er zjjn veel woorden gesproken tydens de wat academische zitting in het auditorium, maar het is evenzeer juist dat in de daar gehou den redevoeringen op overtuigende wijze werd vertolkt, dat de Expo '58 veel méér wil zijn dan een opeen hoping van technische prestaties. Zo zei eerste minister A. van Acker, dat zijn volk zich ruim beloond zou ach ten voor de gedane inspanningen, in dien al degenen, die de tentoonstel ling bezoeken, beseffen, dat hun hoofdzakelijke cn meest actuele taak erin bestaat de volkeren nader tot elkaar te brengen, omdat zij, verenigd zonder bijbedoelingen broederlijk en vastberaden hand in hand de weg van de vrede zouden bewandelen. En Brussels overvloedig geridderde burgemeester Lucien Cooremans getuig de tegenover de herinnering aan de donkere dagen, waarin de vorige Brus selse Wereldtentoonstelling van 1935 werd gehouden, van optimisme; „Wij kunnen niet aannemen, dat de huidige beschaving, waarop wij terecht fier zijn, slechts een illusie of een misleiding zou wezen. Wij menen integendeel dat de in ventaris van de huidige beschaving, die wij vandaag inhuldigen, het preludium van een nieuw en tevens vruchtbaar tijdperk zal zyn". MENSELIJK Dankzy de huidige techniek konden dui zenden gasten beter getuige zijn van het officieel cn feestelijk vertoon bij de opening dan in 1935 het geval was ge weest. Want degenen, die niet in het auditorium een plaats hadden kunnen vinden, konden op dc tribunes op het Belgiëplein dank zij dc voortreffelijke televisie-reportage van de NIR de ge hele plechtigheid volgen, van het ogen blik af dat de koninklijke stoet het kas teel te Laeken verliet tot op het moment dat zij aankwam op het Belgiëplein, waar men met eigen og enkon zien. hoe de Koning de lieftallige vlaggenparade der vertegenwoordigsters der 53 deel nemende landen begroette Ondanks de overheersende positie, welke de techniek op de Expo inneemt, werd deze ope ningsplechtigheid gekenmerkt door tal van menselijke momenten en trekjes, waarin vaak gevoelens van nationale eenheid en aanhankelijkheid jegens de vorst de boventoon voerden. Dat bleek uit het opklaterende spontane applaus, toen de commissaris-generaal der rege ring voor de Wereldtentoonstelling, ba ron Moens de Fernig, de vader van de DS. A. D. C. KOK OVERLEDEN Heden is te Voorburg overleden ds. A. D. C. Kok. emeritus-predikant van de Geref. Kerk van Idskenhuizen (Fr.). Dr. J. van Baal. oud-gouverneur van Nieuw-Guinea, heeft vanochtend een afscheidsbezoek gebracht aan de minister-president, dr. W. Drees, in diens kabinet- MARKTBERICHTEN LEIDEN. 17 april. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg.; andijvie 68108; kroten, gekookt 18— 20; rode kool 12; gele kool 13—14; prei 40 —57; spinazie 6585; stoofsla 4560; waspeen 1946; witlof 57139; per 100 stuks: komkommers A 4966; B 4054; C 36—49; sla A 9—17; sla B 8—11; per 100 bos: raapstelen 69; radijs 10—24; selde rie 10—13. BARNEVELD. 17 april. Coöperatieve Ve- luwse Eiervelllng Barneveld-Ede. Week- aanvoer: circa 800.000 stuks. Handel kalm. Struiven: eieren van 4247 gram f9.71 tot f 10.91. eieren van 4853 gram f1143 tot f 12 75; van 5660 gram f13.01 tot f 13.51; eieren van 6063 gram f 13.55 tot f 13.74; van 63—67 gram f 13.74 tot f 13.92 eende-eleren7073 gram f 9 96 tot f 10.10 Eiervelllng SBE: aanvoer*873.580. Handel kalm. Eieren van 5963 gram f 13.43 tot f 13.65; van 6368 gram I 13.55 tot f 14.20; eende-eleren 6870 gram f9.80 tot f9.95; van 7074 gram f 9.99 tot f 10.19 allea per 100 stuks. Eiermarkt: aanvoer 1.150.000 stuks schatting. Handel redelijk. Prijzen: eieren van 5965 gram. 113.25 tot f 14.25; alge mene prijs f 13.70 per 100 stuks. Kiloprijs f2.21, basis 62 gram. De Gelders-Overijsselse Vereniging van Elerhandelarengrote eieren f 13 50 tot f 14.00 van 6268 gram; kleine eieren f 12.75 tot f 13.25; 5661 gram. benne- eleren f8.00 tot f 11.00. 38—41 gram. Plulmveemarkt: aanvoer ongeveer 77.000 stuks. Prijzen slachtkippen f 2.tot f 2.10 per kilogr slachtkuikens f 1.852 00 per kilo. zware kuikens f 2.00 tot f 2.10 per kg. rode hanen f 1.75 tot f 1 85 per kg; handel in kuikens redelijk. Grote aanvoer van kippen, handel kalm met aflopende prij zen. GOUDA. 17 april. Kaasmarkt. Er wa ren vanochtend aangevoerd 19 partijen kaas. Eerste kwaliteit per kg f 2.032.14; tweede kwaliteit f 1.902 02. Handel kalm Einde opstand nabij De landingen op de westkust van Sumatra geven geloofwaardigheid aan verklaringen van leden van het Indo nesische kabinet, dat de opstand deze w-eek. of begin volgende week zou zijn onderdrukt. De regeringstroepen, die van uit het oosten oprukken, hebben gisteren, toen zU Kilirandjao bezetten, de laat ste bevoorradingsweg vanuit het nog steeds neutrale Zuld-Sumatra voorde opstandelingen afgesneden. Neutrale waarnemers meenden, dat de zeestrijdkrachten ten noorden van Pa riaman. dat ruim 40 kilometer ten noor den van Padang ligt, zijn geland. Er zijn berichten geweest, dat ook nabij Painan, 60 kilometer ten zuiden van Padang, landingen zouden hebben plaats gehad. Nu de landingen der regeringstroe pen een feit zijn geworden, zijn diplo matieke kringen ln Singapore geneigd tot de veronderstelling, dat het einde van de revolutionaire regering zeer nabU is. Men verwacht, dat de lan dingen zullen worden gevolgd door het neerlaten van parachutisten mid den in het opstandige gebied, in de nabijheid van Boekit Tinggi en Pa dang. Gisteravond werd in Singapore vernomen, dat nieuwe voorschriften waren uitgegeven voor bet verkeer van en naar het vliegveld Kemajoran, in Djakarta, waaruit men de conclu sie trekt, dat parachutisten naar Su matra zullen worden overgevlogen. Onder neutrale diplomatieke waar nemers bestaat er weinig twijfel, dat de regeringstroepen, nu zij uit twee richtingen oprukken, in staat zullen zyn Padang binnen enkele dagen te bezetten. Sommigen van hen achten het zelf mogelijk, dat de bezetting van deze stad nog vóór „Lebaran" op a.s. zondag zal worden bekend gemaakt. In dit verband wezen zy op een met vertrouwen afgelegde verklaring van de minister van Buitenlandse Zaken, Snebandrio, dat de opstand deze week of begin volgende week zal zijn ge ëindigd, al biyft daarna een guerllla- oorlog zeer goed mogelijk. Djakarta bereidde zich vandaag voor op luchtaanvallen door de opstandelin gen. Er werden verschillende maatrege len getroffen. De bevolking van de hoofdstad schijnt echter in het geheel niet onder de in druk te zijn. In deze gloeiend hete stad. die thans onder een hittegolf gebukt gaat. deed iedereen zyn gewone middag slaapje. Er was zelfs geen enkel teken van verhoogde militaire activiteit in de gloeiend hete straten. Over het algemeen schijnt de bevol king haar grootste belangstelling voor de gebeurtenissen in de rumoerige jonge republiek te hebben verloren. Een van de oorzaken van deze gela tenheid schuilt wellicht in het feit, dat een groot deel der hoofdstedelijke bevolking zich streng houdt aan de voorschriften voor de Islamitische vastenmaand, die a.s. zondag een einde neemt. Boae en Qantas staken diensten Een woordvoerder van de lucht vaartmaatschappij Boac en Santa* in Singapore, heeft medegedeeld, dat belde maatschappijen hebben besloten de dienst op Djakarta voorlopig te staken, in verband met nieuwe voor schriften voor gebruikmaking van het luchtruim boven Djakarta, waardoor het moeilyk is in de nachtelijke uren Kemajoran. het vliegveld van Dja karta. te gebruiken. Door de vertegen woordiger In Djakarta van de maat schappijen wordt getracht verzachting van de nieuwe voorschriften te ver krijgen. Air India. Malayan Airways en de Garoeda, die overdag van Kemajoran gebruik maken, blijven hun diensten normaal voortzetten. In luchtvaartkringen wordt gemeend, dat de afkondiging van de nieuwe maatregelen voortspruit uit vrees voor aanvallen door vliegtuigen der opstan delingen. OEGSTGEEST, Ouderavond o.l. school De ouderavond van de Openbare La gere School 1 werd dinsdag gehouden in gebouw Irene in verband met de opvoe ring van een toneelstuk door de leerlin gen der school. Het gymnastieklokaal van de school waar de ouderavonden als regel plaats vinden moest dit keer onbenut blijven omdat een toneel ont breekt. De voorzitter der commissie, prof. dr. J. Dankmeijer. verwelkomde o.m de wethouder van Onderwijs dr. K Simon Thomas Hem werd dank gebracht voor zyn grote belangstelling voor het open baar onderwijs. Ook werden de leer krachten speciaal verwelkomd, terwyl medegedeeld werd. dat langdurige ziekte van mej. v. Griethuyzen oorzaak was, dat geen aandacht aan haar Jubileum geschonken kon worden, doch, aldus spreker, al kan dit jubileum niet op de gebruikelijke wijze worden gevierd, het zal toch voor de Jubilaresse niet onop gemerkt voorbijgaan. De penningmees ter de heer J. Lubbers bracht een niet ongunstig financieel verslag uit en deelde mede dat van de beschikbare gelden een deel wordt bestemd voor een binnenkort te houd ensportdag. Overi gens waren er benodigdheden van blij vende waarde, zoals een projectie-appa raat met films aangekocht. Ook zal een bedrag worden gestort in het fonds, dat tot doel heeft de gymnastiekzaal beter geschikt te maken voor het houden der ouderavonden. Aan de oudercommissie werden toegevoegd de dames Kostelijk en Willemsen. Het door Leonard Roggeveen geschre ven toneelstuk; „Prinses Désiree lacht niet mee" werd door de leerlingen bij zonder aardig opgevoerd en het oogstte dan ook veel bijval Aan de voorberei ding en opvoering hadden de heren J. W. v. Leeuwen, het hoofd der school, en v. d. Hoeven hun medewerking verlend. BEURSOVERZICHT Ned. Ford flauw De beurs had vandaag een zeer on aangenaam bericht 'te verwerken, n.l. hefc voorstel van de Ned. Ford om het divi dend over 1957 te passeren. Verleden Jaar werd nog 15 in contanten uitge keerd en daarvóór zelfs 20%. Eind 1956 noteerden de aandelen ter beurze 500%. Vandaag werd een koers geadviseerd op 145 laten tegen gisteren 162' i. Het be drijf is echter zeer conjunctuur gevoe lig, waardoor alles in korte tijd teil gunste kan keren. Op de cultuurmarkt trokken aandelen Deli Maatschappij ook vandaag de grootste aandacht en hoewel de koers van de morgenuren, 82, bU opening van middag niet gehaald werd. 80. toch no teerde het fonds 2 punten hoger dan de vorige slotprijs. De berichten over landingen in West-Sumatra, hadden op het koersverloop van de aandelen een ongunstige invloed. De kopers lieten plotseling verstek gaan en het aanbor werd slechts tegen lagere prijzen uit de markt genomen, waardoor de koers tot 77 daalde. Ook de overige fondsen in deze sector moesten met lagere koersen genoegen nemen. Amsterdam Rubber en HV.A.'s ruim een procent lager. De internationale waarden lagen over de gehele linie lager dan gisteren, de verliezen bedroegen 1 tot 3 punten en voor aandelen Kon. Olie circa f 1.60 In de scheepvaarten wilde het even min vlotten. Aandelen KPM liepen van 110 terug tot 108. min 3. Scheepvaart unies en van Nievelt Goudriaan min 2. Staatsfondsen kalm en voor de staffel- lening aan de vaste kant. KLM f 1. lager op f 107. Aandelen Stokvis 130 (135',6) op de verwachting van aanbod van stockdividenden. Ver. Touwfabrie ken (12% onv.) was nog niet voldoende bekend om op de koers van invloed te kunnen zijn, (153 onv.). Aandelen A.V. I.M. werden 2 punten hoger op 94 gead viseerd op gunstige uitlatingen van de directie. WISSELKOERSEN Amsterdam. 17 april Londen 10814 —10 61%; New York 3.78A—3.78Ü; Montreal 3.904—3.90%; Parijs 89 77%— 89.874; Brussel 7.60—7.004: Frankfurt 9040490.474 Zürich 86 66—86 71; Ztlrich (ivr. fr 88.35 488.404; Stock holm 73 1 5—73.20; Kopenhagen 54.82— 54 87; Oslo 53.024-—53 074Mlilaaa 60.794—60.844; Wenen 14.60—14 01. Winst voor Strijclom Gisteren zijn ongeveer anderhalf mil joen blanke Zuidafrikanen naar de stembus gegaan voor de verkiezing van een nieuw parlement. De opkomst was bijzonder groot: naar raming negentig procent De algemene tendens wyst op winst voor de Nationalisten van pre mier Strijdom Diens partij heeft tot nu toe drie zetels op de oppositionele Verenigde Partij gewonnen, terwijl deze drie zetels verwierf, welke tot op heden in handen waren van de socialisten Voor het eerst hebben de socialisten sinds 1910 geen zetel weten te verove ren Ook waar de Nationalisten hun zetel wisten te handhaven, was een toe neming vaai ham meerderheid merk baar. Er was veel activiteit In het Wykgebouw werd gisteravond de jaarlijkse ledenvergadering gehou den van de Zuidhollandse Ver. „Het Groene Kruis", afdeling Oegstgeest, onder leiding van de voorzitster, me vrouw M. v. d. BosBuurman. Na haar welkomstwoord deelde zij mede. dat door een ledenwerf-actie zoveel nieuwe leden waren toegevoegd, dat een batig saldo kon worden verkregen. Voorts werd door de contributiever hoging een steviger financiële basis bereikt. Wel werd bepaald dat voor de verpleging door de wijkzusters geen extra-vergoeding meer verschuldigd is en de verpiegingsartikelen kosteloos ter beschikking staan. De poliomeallstis-inentingen vonden in samenwerking met het Witte-Gele Kruis in het Wijkgebouw plaats. Ten slotte dankte mevr. v. d Bos de dames De Groot en De Jonge voor haar veel omvattend werk. In zijn Jaarverslag merkte de secre taris. de heer Jac. de Visser, op. dat 1957 een verenigingsjaar was van vele activiteiten Het werk der vereniging werd door de inwoners van Oegstgeest zeer gewaardeerd, hetgeen vooral bleek uit de gestadige groei van het aantal leden. In het verslagjaar werd in de ge zinnen der leden 52Ó8 maal van de hulp der zusters gebruik gemaakt. Bovendien brachten zij voor de zuigelingenzorg 222 bezoeken, voor de kleuterzorg 91 en voor tuberculose-bestrijding 176 bezoeken Voor dit alles kwamen zij in 371 gezin nen. Er werden in het Wijkgebouw 47 zittingen gehouden voor zuigelingen, waarop 966 consulten werden verleend aan 143 kinderen Ook het kleuterbu- I reau werd goed bezocht. 368 kleuters I stonden onder controle en het aantal consulten bedroeg 713. Beide bureaus stonden onder de bekwame leiding van dokter Eltzbacher. Mevr R. Scheffer— Wildschut, tandarts alhier, nam be langeloos de kleuterfcandverzorging op zich. Op 22 zittingen werden de gebit ten van 304 kleuters gecontroleerd. Voor het verrichten van vaccinaties werd de ..Endgemeenschap Oegstgeest" opgericht, waarin zitting hebben ver tegenwoordigers van het gemeentebe stuur, de plaatselijke artsen, het Wit- Gele-Kruis en het Groene Kruis. Het bleek tenslotte dat door aankoop van nieuwe verpiegingsartikelen de ma- gazjjnvoorraad zodanig werd uitgebreid, dat praktisch aan alle aanvragen kon worden voldaan De jaarstukken 1957 sloten met een batig aaldo van f 812.81. Het aantal In geschrevenenen bedroeg op 1 januari 1957 1673 gezinnen. Er kwamen 181 ge zinnen bij en er gingen er 81 af, zodat het jaar afsloot met een aantal van 1773. De veroleeggelden brachten in 1957 op f2116,70. de materialenverhuur f 806,10, terwijl aan subsidies werd ont vangen f 10 891.22. De kaacommissie bestaande uit de heren C Keilzer en J P C. Sen tel. bracht een gunstig verslae uit. zodat de penningmeester, de heer W. J de Tombe, kon worden gedechargeerd De uitge brachte begroting voor 1958 sloot met een tekort van f 365 De dames Brouwer en Van Egmond werden bij acclamatie herkozen De heer J Hogewoning werd wegens bestuurs- uitbreiding tot nieuw bestuurslid ge kozen. Aandacht werd gevraagd voor de a s Emmabloemcollecte op 25 en 26 april a s„ waarvoor collectanten worden ge vraagd. die zich kunnen melden aan het Wijkgebouw bij voorkeur tussen 1-2 uur en 6—7 uur. Beurs van Amsterdam Donderdag 17 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 94 Grootboek obl.3H 777" Ned '47 3\4 (3) 911'« 91 Ned '51 3ti 95-> 95 Ned 53 (3ti> 91H 91 Ned '56 3V4 91% 91H Ned '48 3t4 86 86'. Ned. '54 314 87 87 Vs Ned '55 I 3't 87A 87V, Ned. '55 II 314 8814 88,4 Ned. '37 3 86"4 86% Ned W3 lening 6% 108 108 Dollarlng '47 3 93 93,', Investeringscert 3 93% 93'- Ned 62-64 3 92A 92% Cert NWS 59'i 58% Indie '37 A 3 90% 90 Grootboek '46 3 864 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 25 244 Nat. Handelsbank 75 73 Ned. HandelmU1504 150 Amst. Rubber 544 53 Deli Mij .en (Ver.) 774 76% H.VA934 91 Java Cult31 30 Senembah 57 57 Vorstenlanden 10% 104 A.K.U 173% 169 4 Berkei's Patent (v.) 192 193 Calvé Delft eert 281 281 Kon. Pap v Gelder 176 1714 Hoogovens eert 275 274 Mtilleren Co. Ni. 314 314% Ned. Kabelfabr223 2214 Philips 268% 267% Philips pref. 154 154 4 Unilever333% 3304 Wilton Feyenoord 2004 Blliton 2de r 170' 169 Dordtse Olie gew 6564 649% Kon Petr (f20.— 157 154.50 idem (50 a f 20 156.75 155.40 Holl Amer lijn 1314 130 Java China Paket iiq 117 KLM J™ - Ned Stoomv My ,30,' 127% Kon Paket M« {fjYj 108'. Stoomvaart M(j Ned j.q 140 Nievelt Goudr eert 14414 1404 v Ommeren eert 199,4 199 Kon Rott Lloyd 1224 Hl Ned Scheepv Unie llgy4 113y4 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam 47 (84) 3 924 91% Den Haag 1937 I 3 86 Leiden 1947 10 R'dam '37 I-m 34 924 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96B 974 Premieleningen A'dam '53 3 97L 96 A'dam '51 24 87L 864 A'dam '56 I 24 81 81 A'dam '56 II 24 94% 94% Eindhoven '54 24 81% 824 Enschede '54 24 814 814 Den Haag '52 I 24 90i% 90 Vg Idem II 24 94 94 R'dam '52 I 24 90% 90% 904 Utrecht '52 24 924 NIET-ACTIVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen 205 4 2054 1854 1854 177 178 Twentsche Bank 155% 1554 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 216B Borneo Sum H. My 37 36% Ned G. en Sp. fabr 169% 1664 Kon. Ned. Grofsm 98% 1014 Internatio 62 61% Rott. Droogdok My. 471 472 Tieleman en Dros 8% Ned. My Walv.vrt. 694 90% Spoorwegen Dell Spoorweg My 84 8 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 24H 24A Intern Nickel 7272 Anaconda 45% 44 A Bethlehem Steel 37% 37% Cities Service 49 4 48 General Motor» 36 35,V Kennecott85 83% Republic Steel 404 39% Shell OU 68% 67 Union Pacific 27% 27% Un States Steel 584 56% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V K 16 /4 Edeimet Kon AA 45 45 Prei w a idem 57GB Electrolas B 370 370 HolJ Constructie 386 389 Ing our v Bouwnyv 124 4 Int Kunststof! (nd 36 37 Leidsche Wolspinn 142 142 %Gl Slkkens Lakfab '53 428 Ver Touwfs Grieken 151 153 Wernink's Betonm 86 86 1/4 Van wyk Textiel 654 66 1184 1184

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7