ELMIOR overhemden Landingen der Centrale troepen op Sumatraanse kust bij Padang WEERBERICHT Voorafgegaan door beschieting In Frankrijk voorlopig nog geen oplossing van crisis in zicht MIKOJAN, Ruslands tweede man, binnenkort naar West-Duitsland Bolleticorso op 10 mei 97ste Jaargang DONDERDAG 17 APRIL 1958 No. 29418 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.255 per maand; f.059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 2150T „Geen tegenstand van enige betekenis" Radio-Djakarta meldt, dat mariniers en valschermtroepen der cen trale regering vanmorgen om half zeven plaatselijke tijd op de Sumatraanse westkust, nabij de haven van Padang, zijn geland. Volgens premier Djoeanda werd, nadat de chef-staf van de Indonesische marine schout bij nacht Soebiyakto hem had bezocht, verklaard, dat de opstandelingen ,,geen tegenstand van betekenis hebben geboden". Volgens onbevestigde berichten stormden de marinetroepen „dicht bij Padang" in landingsvaartuigen aan land. Dit is de eerste maal, dat de troepen van president Soekarno sinds de proclamatie van de „revo lutionaire regering", nu twee maanden geleden, de westkust vanuit zee hebben bereikt. De opstandelingen zijn omringd door troepen van leger, marine en luchtmacht, en moeten de strijd voortzetten op een smalle kuststrook, of trekken naar een 3000 meter hoge bergketen. Naar werd vernomen, zouden thans pantsercolonnes vanuit het oosten naar het berggebied oprukken. Een woordvoerder van de Indonesische marine heeft medegedeeld dat de landingen volgens plan zijn verlopen. Radio-Djakarta meldt nog dat gisteren een vloot van ongeveer 30 oorlogs- en vrachtschepen ter hoogte van Padang was aangekomen. De oorlogsschepen beschoten het kustgeschut der opstandelingen in een langdurig artillerieduel; er vielen daarbij geen slachtoffers. Oor logsschepen hadden geholpen bij het uitvoeren der landingen. Hevige gevechten Radio-Padang meldde gisteren he vige gevechten in de nabjjheid van de plaats Goenoeng Toea in Tapanoeli. Volgens een bericht van Radio- Medan zouden de troepen van de tegenregering, die deze gevechten leverden op de vlucht zyn gedreven in de richting van Padang en zouden de regeringstroepen bij de achtervol ging een vooruitgang hebben geboekt van 10 km. Leiders verlaten Boekit Tinggi Een speciale correspondent van het AFP te Boekit Tinggi meldt, dat de meeste leiders van de opstand in Midden-Sumatra voorbereidingen tref fen om Boekit Tinggi te verlaten en zich te vestigen in de „geheime hoofd stad" van de tegenregering, die ergens in het Boekit-Barisangebergte, onge veer 90 km. van Boekit Tinggi, is ge legen. Twaalf belangrijke figuren van de tegenregering zouden Boekit Tinggi reeds hebben verlaten met mede neming van alle belangrijke documen ten, ten einde deze uit handen van de regeringstroepen te houden. Vier Franse schrijvers protesteren tegen censuur (Van onze correspondent te Parijs) In een adres aan het staatshoofd René Coty hebben vier van Frankrijks grootste schrijvers een publiek protest doen horen tegen de verschillende maatregelen, die de laatste tijd van regeringswege werden genomen om de vrijheid van drukpers en meningsuiting te beknotten. De brief werd ondertekend door de beide nobel- prijswinnaars Fran?ois Mauriac en Roger Martin du Gard, alsmede door André Malraux en Jean Paul Sartre. Sartre is onlangs zelf het slachtoffer van de censuur geworden toen het zetsel van zijn brochure over Algerije „La Victoire" (de overwinning) door de politie in de drukkerij werd vernield. Het andere recente geval, waartegen in de brief met name geprotesteerd wordt, betreft het boek „La Question" (de vraag) van de voormalige commu nistische hoofdredacteur Henri Alleg, waarin hij met beangstigende nauwkeu righeid de folteringen beschrr^ die op hem in Algerije zijn toegepast. De vier wereldberoemde auteurs spre ken van een onterende schending der grondrechten van de mens en zij roepen alle Fransen op zich bij hen aan te sluiten om de Staat op deze heilloze weg tot stilstand te brengen. Rechtszekerheid van de kartelwetgeving (Van onze parlementaire redacteur) Bij de aanneming in 1956 van de wet op de economische mededinging is ter vergroting van de rechtszekerheid tevens een amendement aangenomen, met de strekking een onafhankelijk rechterlijk college in te stellen om de mogelijkheid te openen tegen beslissingen van de re gering in beroep te kunnen gaan. Met uitzondering van de heer Van Leeuwen (V.V.D.) heeft gisteren de Tweede Ka mer haar instemming betuigd met het wetsontwerp, waarbij met formulering van de beroepsgronden, een afzonder lijke Kamer van het „College van beroep voor het Bedrijfsleven" voor het boven genoemd doel wordt ingesteld. Met het totstandkomen van dit beroepscollege kan de wet op de Economische Mededin ging in werking treden. Advertentie SOLEX bromiietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 De regeringstroepen hebben dinsdag de plaats Kilirandjao, een belangrijk kruispunt van wegen tussen Palembang en Boekit Tinggi, bezet, aldus meldde gisteren Radio-Djakarta. De bezetting van deze plaats en die van het nabij gelegen Soengai Langsat snijdt de ver binding van de opstandelingen met Zuid-Sumatra af, waar vandaan zij de laatste weken hun benodigdheden gro tendeels betrokken. Anderzijds maakt het bezit van de plaatsen het voor de regeringstroepen mogelijk, op te rukken over de weg die naar Solok leidt, dat 60 km. ten oosten van Padang is gele gen. Te Solok splitst de weg in een weg naar Padang en een naar Boekit Tinggi. Strijd op Celebes De leiding der centrale regering heeft vandaag te Djakarta medege deeld dat regeringstroepen in Celebes vier plaatsen op de opstandelingen hebben veroverd. Volgens het communiqué is voorts een schip uit Menado dat in han den der tegenregering is naar het in regeringshanden zijnde Makassar gevlucht. Toezicht1 op vreemdelingen De chef-staf van het Indonesische leger, generaal-majoor Nasoetion, heeft een besluit uitgevaardigd tot instelling van een inter-departementale coördina tiecommissie, welke belast is met het vergemakkelijken en intensiveren van het toezicht op vreemdelingen in Indo nesië, en het opstellen van instructies op het gebied voor de politie. Dit besluit werd uitgevaardigd, nadat door de pers maandenlang campagnes waren gevoerd, waarin werd beweerd da.t buitenlanders betrokken zouden zijn bij subversieve activiteit. Met name de na tionalistische Chinezen in Indonesië werden beschuldigd van complotten tot steun aan de Sumatraanse opstande lingen. Prinses Margerethe van Dene marken. die qisteren achttien jaar werd. met haar vader Koning Fre- Plaatselijk enige regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen, iets minder koud, vooral in het westen van het land. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 18 APRIL Zon op: 5.39 uur; onder 19.41 uur. Maan op: 5.18 uur; onder: 19.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.08 en 15.23 u Laagwater te 11.07 en 23.25 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's. Stoel van Marianne hij internationale conferenties in komende weken onbezet (Van onze correspondent te Parijs) Alle tekenen wijzen erop, en bevestigen onze eerste verwachting, dat de rege ringscrisis, die gisternacht naar aanleiding van de Tunesische kwestie in Parijs is uitgebroken, van lange duur zal worden. Het staatshoofd, René Coty, bevindt zich nog maar aan het begin van de eerste fase van zijn politieke consultaties en men gelooft over het algemeen niet, dat deze week al een formateur of zelfs maar een informateur uit de bus van het Elysée zal kunnen komen. Als eerste naam op de lijst zou de Gaullist Soustelle figureren, die direct ver antwoordelijk voor de crisis is geweest. HU maakt echter geen schyn van kans, maar heeft gisteren weer eens de naam genoemd van generaal De Gaulle als de enig mogelijke redder van Frankrijk. Bovendien vertraging door a.s. kantonale verkiezingen Als een vertragende bij-omstandigheid voor de oplossing van de huidige crisis wordt ook nog het feit opgevat, dat er in Frankrijk zondag a.s. kantonale ver kiezingen worden gehouden. Veel po litici bevinden zich in hun kiesdistrict en bovendien zou de president der re publiek door aanwijzing van een for mateur zelfs geen zijdelingse invloed op de kiezers willen uitoefenen. De hoofdoorzaak van de lange crisis, die nu algemeen gevreesd wordt, schuilt intussen wel in de uiterst ingewikkelde en tegenstrijdige verhoudingen in Frank rijks binnenlandse politiek op dit ogen blik. De meerderheid, die over een minimum van eensgezindheid beschikt, is in deze Kamer niet te vinden en de tegenstellingen met betrekking tot derik in het rijtuig tijdens een rij toer door Kopenhagen, waarbij zü door duizenden werd toegejuicht. Noord-Afrika zijn door de chauvinis tische hartstochten, die nu weer zijn opgewekt, hoger dan ooit tevoren ge stegen. Naast de fundamentele geschillen over Tunesië en Algerije bevinden zich op de achtergrond dan nog de sociale, econo mische en financiële problemen, alsmede het vraagstuk der Atlantische samen werking, die nu ook in discussie zjjn bracht. Alle voorspellingen op dit moment met betrekking tot het verdere verloop kunnen onder die omstandigheden dan ook niet meer dan speculaties zyn. Het enige, wat men wél met zekerheid zeg gen kan, is dat de ultra-rechtse vleugel, die de crisis heeft ontketend, het Franse aanzien een kwalyke dienst heeft bewe zen, want eens te meer zal ook de stoel van Frankrijk onbezet blijven by de diverse internationale conferenties, die de komende dagen en weken op de agenda staan! Moskou onderstreept hiermee het belang dat het hecht aan het contact met Bonn Econoom overleefde hef tijdperk van Stalin (Van onze correspondent in West-Duitsland) Opnieuw heeft Moskou Bonn een verrassing bereid: in plaats van de mi nister van Buitenlandse Zaken Gromyko zal de Russische eerste plaatsvervan gende minister-president Anastas Miko jan op 25 april a.s. in de Westduitse hoofdstad het Duits-Russische handels- en consulaire verdrag ondertekenen. Al gemeen neemt men te Bonn aan, dat de Russen met het zenden van Kroesjtsjefs plaatsvervanger willen aangeven, welk belang zij hechten aan dit verdrag en aan het hernieuwde contact met West- Duitsland; wel waren er geruchten, dat Kroesjtsjef zelf zou komen, maar ook al gaat dat niet door dan is de komst van Mikojan toch een opvallend symp toom. Mikojan zal vergezeld worden door de plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Semjonof, die de afgelopen acht maanden te Moskou met de Westduitse diplomaat Lahr over het verdrag heeft onderhandeld en die be schouwd wordt als een kenner van Duit se toestanden. Het staat vast dat Mikojan op 26 of 27 april a.s. te Bonn een gesprek met de Westduitse bondskanselier Adenauer zal hebben. Kroesjtsjefs plaatsvervanger blijft drie dagen in West-Duitsland. Te Bonn wyst men erop dat Mikojan na Kroesjtsjef te beschouwen is als de be- Het corso-comité heeft gisteravond vergaderd om o.a. de datum vast te stellen, waarop het bloemencorso zal rUden. De oorspronkelyke datum van 26 april is nu, in verband met het koude en gure weer verzet naar 10 mei. Op die dag vertrekt het corso vanaf de Uiver (gem. Sassenheim) om 11 uur en zal op het keerpunt, Benne- broeker Dreef, Bennebroek, om half twee aankomen. Daar wordt anderhalf uur gerust en om 3.00 uur weer ver trokken. Einde van het corso om half zes by de Uiver, waar de stoet wordt ontbonden. De af te leggen afstand bedraagt 2 x 13 km. In de stoet lopen 18 muziekkorpsen mee Het komt er dus op neer. dat om de vijf wagens een muziekkorps meemar- cheert en in het corso steeds zes mu ziekkorpsen meewandelen. Het corso bestaat uit 35 praalwagens en drie per sonenauto's, benevens de comité-wagens. Om over voldoende voorraad bloemen te beschikken moet men op 5 mei al begin nen met de afgesneden bloemen in depot te brengen. Voor gebrek aan bloemen behoeft niet te worden gevreesd. Voor het corso zijn, naar de heer C. Gehrels, de bloemendepothouder, ons mededeelde, ongeveer benodigd 10.000 manden bloe men, d.w.z. 5000 mud bloemen. Als alles tegelijk bloeide zou dit 'de oogst zijn van 10 bunder bollengrond. Door het niet gelijktijdig bloeien rekent men voor deze 10.000 manden de opbrengst van 20 hectare. Met het steekwerk van de bloe men op de geraamten van de wagens begint men reeds op donderdag. De nacht van vrijdag op zaterdag wordt doorgewerkt. Op 9 mei zijn des avonds de reeds opgetuigde en nog in bewerking zijnde wagens tentoongesteld in de hal len van de H.B.G. Aan de VVV heeft het corso-comité geadviseerd om de mozaieken te leggen op 2 mei. Hoewel de temperatuur nog steeds beneden normaal is, zet de bloei toch langzaam door. Tijdens het komende weekeinde zal men grote velden nar^^u en de eerste hyacinten in bloei zien, afgewisseld met hier en daar een veld tulipa's. Op de Keukenhof komt dagelijks meer kleur. In de grote verwarmde kas bloeit een pr chtig en zeer uitgebreid sorti ment tulpen. Ook in de tweede kas komen reeds verschillende partijen in bloei. langrykste man in de Sovjet-Unie en ook als de man die voor Westerse diplo maten het meest aanvaardbaar is. Waar Gromyko meer ambtenaar dan staats man is, meer spreekbuis dan zelfstan dige woordvoerder, daar is Mikojan een man met een scherpe blik en een grote kennis van Westerse economische toe standen. Deze econoom wordt beschouwd als de enige, die het tijdperk van Stalin als politicus heeft overleefd en die aan de macht is kunnen blyven. Jarenlang is hij belast geweest met handelsproble men op internationaal niveau; men heeft hem daarom wel eens de „grootste koop man ter wereld" genoemd. Van hem is bekend, dat hU een dergenen is, die de Stalinistische methoden in een moderne staat al jaren onaanvaardbaar achtte. Voor buitenlandse uitstapjes als de on dertekening van het Duits-Russische verdrag: acht men hem te Bonn geknipt, juist omdat Mikojan in tegenstelling tot Kroesjtsjef een elegant man is, die de Russische co-existentie politiek op uiter- Iyk beschaafde wyze zal weten voor te dragen. Geen „Rapallo" Inmiddels krijgt men de indruk, dat de Westduitse regering het hernieuwde contact met de Russen zo voorzichtig mogelijk behandelt. De laatste dagen is in het buitenland diverse malen gewezen op een herrijzenis van „de geest van Rapallo". Op 22 april 1922, juist 36 jaar geleden, werd in de Italiaanse haven plaats Rapallo tussen de Duitse staats man Rathenau en de Russische diplo maat Tsjitjerin een verdrag gesloten, waarby Duitsland Rusland erkende. De betekenis van dit verdrag lag in de eer ste plaats m het feit, dat Duitsland hierdoor weer een zelfstandige buiten landse politiek ging volgen. De Ameri kaanse voormalige minister van Buiten landse Zaken, Acheson heeft er gisteren op gewezen, dat ontwapening en neu tralisering van Duitsland er na de eer ste wereldoorlog toe leidden, dat dit land toenadering zocht tot de Sovjet-Unie. Een herhaling daarvan, dus van Ra pallo, achtte Acheson onaanvaardbaar. In Westduitse kringen hoopt men, dat een dergelijk wantrouwen niet door de ondertekening van het verdrag op 25 april a.s. zal worden versterkt. Offi cieel is te Bonn reeds gezegd, dat de grondbeginselen van de Westduitse po litiek door dit verdrag met de Sovjet- Unie niet worden bedreigd. Het gaat er hierbij om, dat door dit verdrag de ont spanning in de wereld gediend kan worden. Deens Prinses kreeg o.a. een auto en een boerderij Een glanzend blauwe auto stond bo venaan op de eindeloze lijst van verras singen. welke de Deense erfgename van de troon, Prinses Margrethe, gisteren op haar 18-de verjaardag ontving. Meer derjarig geworden, kreeg de Prinses ook een complete boerderij, maar dat wist zy reeds maanden tevoren. De auto was zó voor het paleis gepar keerd, dat het oog van de Prinses er onmiddellyk op moest vallen toen zy gisterochtend uit haar raam keek. An dere geschenken waren verzameld op een speciale „cadeau-tafel", die ook de grote belangstelling had van haar zus jes, de Prinsessen Benedikte en Anne- Marie. Op de tafel lagen alle zaken waarvan een meisje van achttien ooit kan dro men: zilveren kandelaars met mono gram, geschonken door de vereniging van Deense marktsteden, kleine glazen diertjes, geschonken door een glasfa briek. boeken, schilderyen. Overal in het paleis stonden bloemen. Ook kreeg de Prinses een palissanderhouten schrijf tafel, met bybehorende stoel in de zelfde, eenvoudige sty 1. Van haar ouders kreeg zy een bijouteriedoos van 6.000 gulden, met gouden randen en haar koninklijk monogram, een hoofdletter M. Een gé- schenk, dat de Prinses vermoedeliik ook met veel vreugde zal ontvangen, is een antieke Chinese dons voor visitie-kaart- jes. De doos is in 1852 door een scheeps kapitein naar Denemarken gebracht. Majoor K. arriveert met zijn ver dedigers mr. loh. K. MMathuisen rechtsen mr. Th. Muller Massis (links) bij het gebouw van de Hoge Raad. waar ijn zaak gisteren be* handeld werd. Prins en Prinsessen terug naar Innsbruck Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene keren vandaag terug van hun ski-tocht naar het dal van Oetz. Prins Bernhard zal morgen waar- schynlijk met zijn eigen vliegtuig naar Nederland terugkeren. De Prinsessen zullen met de trein naar Zürich gaan, van waar zü eveneens een vliegtuig naar België zullen nemen. Advertentie NIET-STRIJK in alle soorten bij BREESTRAAT 114B Ook voor Uw reparatie. Tweehonderd zetels winst voor Labour De Britse Labourpartij heeft by de plaatselüke verkiezingen in de 56 raden, waarvoor tot op heden gestemd is, btf elkaar 237 zetels gewonnen en 36 ver loren, een nettowinst dus van 201 zetels, zo heeft de partü gisteren in Londen bekend gemaakt. Bij de verkiezingen in 1955 had Labour in deze raden een nettoverlies van 137 zetels geleden. De Labourpartij heeft de meerderheid in de grote graafschapsraad van Midd lesex, een plaatselük bestuurslichaam voor een groot deel van het westelijk gebied van Londen, heroverd door een winst van tien zetels. De conservatieven, die in 1949 de meerderheid kregen, ver loren elf zetels. De liberalen veroverden één zetel op de conservatieven. In de Londense graafschapsraad zelf vergrootten de socialisten volgens de voorlopige uitslagen hun meerderheid in sterke mate. De verkiezingen in de afgelopen week betroffen graafschapsraden in Engeland en Wales. Oltmans weer op ,vredespad'? Geen goede beurt (Van onze reisredacteur uit Singapore) Willem Oltmans schünt thans weer op „vredespad" te zün. Deze zich journa list noemende jonge Nederlander wilde een jaar geleden de Nederlands-Indone sische betrekkingen „verbeteren" door zich bü Soekarno binnen te vleien en vervolgens met behulp van prof. Pieter Drost, Nederlands hoogleraar in Dja karta, een manifest op te stellen, waar in de overdracht van Nederlands Nieuw Guinea bepleit werd. Oltmans ging de perken te buiten, toen hü op onbehoor lijke manier bü de Nederlanders in In donesië aandrong op ondertekening van een manifest, hen daarmede in een pünlüke positie brengend. Oltmans ia wederom onderweg naar Indonesië, zich thans uitgevend voor correspondent van het Wallstreet Journal. Het welkom zal ditmaal waarschünlük wel niet zo warm zijn, want het blad kwam hierachter en telegrafeerde zyn Azië-correspondent Oganessof om de Indonesische regering alsmede de Amerikaanse ambassade in r akarta en die op Oltmans' reisroute te verwittigen, dat het Wallstreet Jour nal met Willem Oltmans hoegenaamd niets te maken heeft, hetgeen Oganessof met innig genoegen deed.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1