^OCCÖNA Tal van paviljoens op openingsdag van de EXPO '58 nog niet voltooid i diepbruine MOCCONA heeft 'n krachtiger koffiesmaak Alleen Nederland en Zwitser la ml geïnvesteerde miljarden een verstrek- staan netjes opgepoetst gereed NEDERLANDSE PAVILJOENS MAKEN EEN GOEDE INDRUK 97»te jaargang Woensdag 16 april 1958 Derde blad no. 29417 HET ATOM1UM uitzichtgaierij .restaurant yifzicht-en tentoonstel-, linqsnjimhen insrvi- iift in25 «c.neer- de fop roltrap uirgeng -engs "gewone trappen uitgang^ Tentoonstellingstemperatuur loopt op All ~\T 1 I 1 rw t f j zouden de voor de Wereldtentoonstelling Bonte imitaties Men kan aannemen dat het in „België 1900" druk zal worden. De naam is niet geheel terzake, want men ziet er een collectie gevelimitaties uit vele eeuwen, die echter stuk voor stuk zeer geslaagd zijn. Alle provincies en steden zijn op die manier met een van hun historische schoonheden vertegenwoordigd en het effect bezorgt de bezoekers een aange name verrassing; evenals in de pavil joens van Malta, Marokko en Tunis her leeft hier nog de traditionele tentoon stellingsstijl van gips en staff, temidden van een geheel dat door de toepassing van staal en beton de indruk van een permanente bebouwing wekt. Voor een deel ligt dat ook in de bedoeling. De zogenaamde grote paleizen, nog daterend van de wereldtentoonstelling van 1935, blijven in elk geval als totdusver in ge bruik als Jaarbeurshallen; maar die gebouwen,, die hele Heizelvlakte met een wegenaanleg en riolering zal door Brus sel ook als troefkaart worden gehanteerd in de stedencompetitie om de vestiging der Europese instellingen. Op die manier kend rendement opleveren. En vérstrek kender dan alleen maar voor een half jaar. dat deze „Stad der broederschap" duurt. Datzelfde geldt voor de acht mil jard Belgische franken, welke geïnves teerd werden in de verbetering der ste delijke verkeerswegen, zoals de tunnels en viaducten in de ringweg om de bin nenstad. Het Atomium blijft nog tien jaar staan om de bouwkosten te com penseren. Hpt is niet uitgesloten, dat men tegen die tijd er net zo aan gehecht is geraakt als aan de Eiffeltoren. ook 'n tentoonstellingskunststukje, zoals men weet. De negen aluminium voetballen atomen van een metaalkristal zijn nu reeds toptrekkers van een actieve souveniersindustrie. Dan zal men misschien met een tikje vertedering terugdenken aan dat grootse evenement waartoe de waar digheid, het genie en de ontplooiing van de menselijke persoonlijkheid de inzet vormden. De grotere en kleinere ongemakken van een nog wat stroef- lopende en onvoltooide organisatie zullen dan allang vergeten zijn; al was het jammer, dat de drukpers die in het paleis van papier en grafische industrie gekleurde prentbriefkaarten van de Expo moet afleveren, nog niet op gang was. Nu moet men het maar doen met deze eerste, noodzakelijker wijs onvolledige impressies. (Van onze speciale verslaggever Brussel droeg gisteren de wat vermoeide en nerveuze glimlach van de gastvrouw, die na een lang durig uitsloven het welslagen van een partijtje aan de loop der ge beurtenissen moet overlaten: de gasten staan voor de deur en zij heeft het gevoel dat er nog niets klaar is. „Niets" is overdreven, wa^t landen van de klok als Zwit serland en Nederland zijn natuur lijk wel klaar en hebben gister middag in hun afgestofte pavil joens de eerste receptie gehouden. En wanneer men tussen 't voortdu rend in de knoop raken van het ver keer der honderden vrachtwagens vorkheftrucks, ladderwagens, graaf machines, dienstauto's en de acht tien lilliputtreintjes op de 25 kilome ter wegen en lanen goed oplet, kan men ontwaren dat Finland en Noor- tt» i i i 11 it wegen er ook al netjes bijzitten, dat lil KrilSSCl llfft CIC WCrClCl 3311 LiW VOClCll de Britse industrie gereed is om de vooruitgang der vormgeving te tonen dank zij de activiteit van de raad voor industriële ethiek. Ook de Hon garen gaven gisteren een ontvangst partijtje met tal van lekkernijen en zigeuner muziek opgefleurd, hetgeen in tegenstelling stond tot de sober heid waarmede minister-president Drees zijn gasten inhaalde. Maar voor het overige.kon zelfs het gebrul van een reusachtige leeuw in het attractiepark het luidruchtig lied van de arbeid op de 200 ha Heizelvlakte, waar nog werd gewerkt aan wegen en plant- soens, aan gebouwen zowel van binnen als van buiten, niet overstemmen. Dat lukte alleen aan griffier-beiaardier mr. Romke de Waard, die in zijn glazen kooi het hele Nederlandse repertoire van Valerius tot en met „Kun je nog zingen" op arbeiders en bezoekers liet neertui melen. Hoog boven in zijn belvedere ver moedden we de dynamische bankier baron Moens de Fernig, commissaris- generaal van de Expo voor de Belgische regering, die de chaotische bedrijvigheid aan zijn voeten gadeslaat. Wellicht vraagt hij zich minder af. of het geniaal ontworpen Franse paviljoen, een reus achtige stalen en glazen vlinder, die door een formidabele stalen pijl in balans wordt gehouden, nog voor de officiële sluitingsavond geopend kan worden, dan wel of de bedragen op de kasregisters in enig evenwicht zullen komen met de investeringen: twee mil jard Belgisohe franken voor de eigen lijke exploitatie, aoht miljard aan palel zen en paviljoens, een miljard aan ten toongestelde voorwerpen, zoals in het Paleis van de Wetenschap, twee miljard in dat der Schone Kunsten, terwijl ook nog een miljard werd geïnvesteerd in de infra-structuur van het terrein, zoals wegen en rioleringen. Grote getallen Aandacht gevraagd veer werklozen met gebreken (Van onze Haagse redactie) De Staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. Van Rhijn, heeft er in ver band met de toenemende werkloosheid bij de gemeentebesturen op aangedron gen grote aandacht te blijven geven aan de tewerkstelling van die personen die om specifiek persoonlijke redenen moei lijk zijn te plaatsen. De Staatssecretaris doelt hierbij op werklozen met lichame lijke of geestelijke gebreken. In dit verband moeten de objecten van de gemeentelijke sociale werkvoorzie- ningsregeling <GSW) niet in de eerste instantie worden bestemd voor werklo zen, die aan de slag kunnen worden gebracht door middel van aanvullende werkgelegenheid of door herscholing op een van de rijkswerkplaatsen. De Staatssecretaris is er, zo voegt een woordvoerder van het departement van Sociale Zaken er aan toe. wel van over tuigd, dat dikwijls de normaal en moei lijk aan de slag te brengen werklozen niet eenvoudig uiteen te houden zijn. Gebouwen Fridor voor f510.000 verkocht (Van onze Haagse redactie) Gistermiddag vond in het Vendu-huis der notarissen aan de Nobelstraat te Den Haag de gunning plaats van de ge bouwen der Fridorfabriek. Vorige week was hierop een hoogste bod gedaan van f. 315.000 door de heer D. H. Pasman uit Wassenaar. De vraag, die de talrijke aanwezigen gistermiddag bezig hield, was dus of er iemand zou verschijnen, die bij het af slaan, voordat het bedrag van f 315.000 was bereikt, „mijn" zou roepen. Afgeslagen werd van f. 800.000 af. Eerst zakte de prijs met sprongen van f. 10.000 tot f. 700.000. Daarna met vijf duizend gulden tegelijk tot f. 600.000. Vervolgens zakte de afslager met bedragen van dui zend gulden tot op f. 510.000, tot onver wacht „mijn" werd geroepen. Het makelaarskantoor Falkenburg en Co te Den Haag, was koper. De verte genwoordiger hiervan wilde niet vertellen in wiens opdracht hjj de koop had ge sloten. krachtige koffie...de kleur zegt 't al! -Tt T OTAflL GEWICHT ca 1200 TON- (De E i f feitorgn weegt ca 6500 ton) Het grote moment is aangebroken en morgen wordt in Brussel de grote Wereldtentoonstelling geopend. Het is de eerste sedert „New York 1939" en de eerste in Europa sedert 1937 in Parijs. Na dit jaar zal men tot 1964 moeten wachten eer er weer een algemene Wereldtentoonstelling komt. Brussel 1958 is dus voorlopig de laatste kans en er is dan ook ruimschoots tijd en gelegen heid, want de Wereldtentoonstelling blijft geopend tot zondag 19 oktober 1958. De tentoonstellingsterreinen blijven elke dag toegankelijk van 10 uur 's morgens tot middernacht. Middelpunt is ongetwijfeld het ca. 100 meter hoge Atomium, waarvan U hierbij een duidelijk overzicht ^indt. De Expo '58 is met recht een Wereld tentoonstelling van grote getallen. Er werden door soms wel vijftienduizend werklieden tegelijk zestig miljoen man uren gepresteerd. De oppervlakte der gebouwen beloopt een miljoen kubieke meter, voor de gebinten werd 30 ton staal aangevoerd, voor de wegen was 25.000 ton asfalt en 150.000 ton steen- werd meer dan 60.000 kiv.a. geïnstal- „Fellowships" Koningin Wilhelmina Fonds leerd. waarmee ondermeer 45.000 t.l.- 1 buizen aangloeien. Dat alles werd ge daan om 35 miljoen bezoekers van de ene verbazing in de andere te laten vallen. Komen die 35 miljoen niet dan klopt de rekening niet meer, hetgeen 'koren op de molen zal zijn van de katholieke oppositie, die heel Brussel heeft volgeplakt met affiches met het opschrift „En dat noemen zij regeren". De socialistische „Volksgazet" heeft al gewaagd van een fluistercampagne om de Expo in een kwaad daglicht te stel len en zijn lezers opgeroepen de Wereld tentoonstelling toch vooral niet te ver zuimen; de naar Nederlandse begrippen niet malse prijzen ten spijt. Een derge lijke gelegenheid om zijn kennis van de wereld en de techniek te verrijken komt immers niet spoedig weer, zo schrijft het blad. Gisteren officieel voor-geopend Belangrijke bijdrage kunsttentoonstelling KUNSTBIJ DRAGEN Buiten het Nederlands paviljoen zal ons land een belangrijke bijdrage leve ren voor de twee grote internationale kunsttentoonstellingen. Voor de tentoon stelling ..Vijftig jaar moderne kunst" worden uit Nederlandse musea en privé- collecties werken ingezonden van Vin cent van Gogh. Piet Mondriaan. Charley Toorop, Jan Sluyters. Karei Appel en Mari Andriesen. Echter zullen ook wer ken van buitenlandse schilders door Ne- Eenzijdig Een eenzijdige kennis, want elk van de 53 exposerende landen legt uitsluitend zijn beste brood in de etalage. De Rus sen bijvoorbeeld laten een twaalf meter hoge bronzen Lenin goedkeurend neer zien op een glimmend model van de Spoetnik, dat omringd wordt door een indrukwekkende batterij van machine rieën ten teken van de technische stand van zaken in een land, waar, zoals men in Frans en Nederlands op de wanden kan lezen, „vrijheid van godsdienst, drukpers, vereniging, vergadering en op tocht" bestaat. Dat is ongetwijfeld het nieuwste wat men in het Sovjetrussische paleis, slechts bereikbaar door het be klimmen van .een monumentale trap. kan vernemen! Men behoeft slechts een paar meter te lopen om andere waar heden te horen verkondigen in de Amerikaanse paddestoel. Daarachter wordt in het circarama de transatlan tische levenswijze op een projectiescherm van 360 graden gepropageerd. Het Evan gelie hoort men weer een stap verder, in een rooms-katholieke versie in Vatikaan- stad, en in de schaduw van het Atomium in een sierlijke kapel van protestantse huize. Deze is nog in aanbouw en wordt pas zondag geopend, hetgeen het gemeen heeft met het elektronisch gedicht, dat Le Corbusier voor Philips ontwierp. Bestemd voor liet kankeronderzoek „Het Koningin Wilhelmina Fonds" heeft „fellowships" (beurzen) ingesteld, welke door de Wetenschappelijke Raad van de Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding alhier worden toegekend. Deze „fellowships" zijn in principe bestemd voor afgestudeerden medici, biologen, chemici, fysici, farmaceuten, veterinairen en tandartsen, by wie het voornemen bestaat om in de toekomst hun werkkracht in dienst te stellen van het kankeronderzoek. Doctorandi in de geneeskunde, veeartsenijkunde of tandheelkunde kunnen eventueel ook in aanmerking komen. Zy. die met goed gevolg het examen van arts, dierenarts of tandarts hebben afgelegd genieten de voorkeur. Voor de gekozen „fellow" wordt een bij zijn of haar verlangen en aanleg passende werkgelegenheid gezocht in een of achtereenvolgens meer instituten, waar hij of zij zich in diverse methodes van wetenschappelijk onderzoek kan be kwamen onder supervisie van ervaren onderzoekers. De opleiding zal gericht zijn op vor ming tot zelfstandig werker op het gebied van de kanker. Elk „fellowship" wordt telkens voor een jaar tot een maximum van 3 jaan toegekend. Verwacht wordt, dat na deze periode van wetenschappelijke vorming voor de „fellow" de mogelijkheid zal zijn ontstaan in Nederland een passende positie in het kankeronderzoek te ver werven. B v. aan een instituut voor kankeronderzoek, een kankercentrum, een universiteits-laboratorium of enig ander wetenschappelijk instituut, waar onderzoek in verband met het kanker vraagstuk wordt verricht. Verder worden „senior-fellowships" ingesteld voor hen. die met succes de termijn van 3 jaar als opleiding-fellow volbracht hebben of op andere wijze een geëigende vooropleiding hebben door gemaakt en voor wie niet onmiddellijk een passende vaste positie aan een dei- bovengenoemde instituten of labora toria beschikbaar is of gecreeërd kan worden. In elk zodanig geval overweegt de wetenschappelijke raad of de hoe danigheden van de opgeleiden van dien aard zijn, dat het als een nadeel voor het kankeronderzoek in Nederland be- die gelijk is aan het salaris van een wetenschappelijk ambtenaar le klas. Deze toelage zal tenslotte kunnen stij gen tot het salaris van een wetenschap pelijk hoofdambtenaar A. Het ivas gisteren voor de mannen, die het Nederlandse paviljoen op de Wereldtentoonstellmg hebben ge bouwd een grote dag. De bijkans vol tallige ministerraad onder leiding van minister-president, dr. W. Drees ivas aanwezig op de officiële voor opening van de Nederlandse afde ling. En iedereen was er trots op, dat het Nederlandse werkstuk zo goed was geslaagd. Temeer, daar dit alle maal tot stand is gekomen zonder overdreven kosten. Het budget van zeven en een half miljoen gulden werd niet overschreden, ondanks de tegenvallers, zoals de slechte toestand van het terrein. Een deel van het geld moest dan ook worden besteed aan verbetering van de bodem, een mod- derachtige Iössgrond. Commissaris-gene raal. mr. Van Walsum wees erop, dat het Nederlandse paviljoen door samenwer king tot stand was gekomen, ondanks het feit. dat enkele takken van bedrijf hun medewerking meenden te moeten weigeren, met name de sector van de banken en het verzekeringswezen. De woorden van lof, die gisteren geuit werden, waren talrijk. Wat trekt nu het sterkst de aandacht op de Nederlandse afdeling? Wij zouden een lang verhaal kunnen schrijven over de machines, de groeien de specialisatie van de Nederlandse in dustrie illustrerend, of de textiel-afde- ling beschrijven, die door haar moderne vormgeving deze traditionele Nederland se tak van bedrijf in een bijzonder gun stig licht plaatst, of de boerderij met haar kraakheldere open stallen. TOTALE BEELD Maar de Belgische en buitenlandse be zoekers zullen ons inziens veel meer door het totale beeld worden beïnvloed. Wan neer men over het polderlandschap van de Nederlandse afdeling kijkt, wanneer men over de bruggen naar de koepel van het Waterloopkundig Laboratorium wan delt. en de vuurtoren passeert, terwijl het carillon een oud-Nederlands wijsje laat horen, dan wordt men getroffen door de rust en orde. die de gehele Ne derlandse afdeling uitstraalt. Het ultra-moderne Philips paviljoen van Le Corbusier geeft het geheel nog de aanleg van twee nieuwe spoor- een internationale toets. In dit paviljoen ,nn,i, wrik* nrrr rlrir iaar zal namelijk een internationaal elektro- I we9'""neis. ivelKe over drie Jaar derland worden afgestaan, o.m. schilde rijen van Renoir, Duffy. Chagan en Ko- köska. Voor de grote tentoonstelling „Da mens en de kunst" zullen doeken van Rembrandt. Vermeer. Pie ter de Hoogh en Frans Hals naar Brussel worden ge stuurd. Wy namen ook nog een kijkje in het Atomium. dat niet ver van het Neder landse paviljoen ligt. Ook hier verdron gen zich vele van de twee duizend jour nalisten. die gisteren over het Expo- terrein zwierven. De lift bracht vier honderd man per uur naar de hoogste sfeer, 110 meter boven de grond, van waar men het mooiste uitzicht op de Wereldtentoonstelling heeft. De clou van de Wereldtentoonstelling, zoals het Ato mium tereeht wordt genoemd, is prak tisch klaar en de heer Waterkein. de in genieur die dit complex ontwierp, zeide ons dat Koning Boudew ijn het Atomium volgende week langdurig hoopt te bezoe ken. Morgen wordt de Wereldtentoonstel ling officieel door Koning Boudewijn ge opend. Rotterdammer lichtte pluimveehouders op Mooie praatjes over Evangeliesatiewerk (Speciale berichtgeving) De politie te Rotterdam heeft een 44-jarige man uit Rotterdam aangehouden, die ervan wordt verdacht pluimveehouders in o.a. Zeist, Doorn, Barneveld te hebben opgelicht. HU kocht by deze pluimveehouders eendagskuikens, slachtkip- pen, jonge hanen enz. en wist zó het vertrouwen te winnen, dat hU grote partijen los kreeg zonder direct te behoeven te betalen. HU zou het verschuldigde wel per giro overmaken. Zo tussen de bedrijven door schudde de man wat teksten uit zijn mouw. Hij was, zo loog hy, een belangrijk figuur in het evangelisatiewerk. Langzamerhand kreeg men echter, ondanks zijn mooie praatjes toch genoeg van hem en hij werd op de zwarte lijst geplaatst. gemaakt, vervalst Een dag of tien geleden kocht hij in Doorn 700 eendagskuikens, welke te Rot kan mijn terdam moesten worden bezorgd. Op- „Geen nood", dacht de man, JHIHQH naam maar veranderd!" nieuw had hij door zijn maniertjes En hy ging voortaan onder de naam 1 hij kwam voorraden in een fonkelende Oskamp door het zakenleven. „Oskamp, de grootleverancier van Chinese en Indische restaurants", zo kondigde hij zich aan En wéér trapten verscheidene pluim veehouders er in. Toen een boer vroeg waar zijn geld bleef van de vorige transactie, liet de man heel laconiek een strookje van een girobiljet zien. waarmee hy wilde bewij zen dat hij het bedrag al lang had over- In Monaco heeft Prinses Gracia een enorme lading dynamiet tot ontploffing gebracht als begin van nisch gedicht van de Franse avant garde componist Varese ten gehore wor den gebracht, in totaal zeven duizend maal en telkenmale voor vijfhonderd personen. wagen met chauffeur het vertrouwen weten te winnen. Maar bij aflevering bleek dat er een héél andere naam op de deur van het huis, waar de bestelling moest worden gebracht, prijkte dan Os kamp. Er werd aangifte gedaan van op lichting want de betreffende pluimvee houder kreeg nog f. 600.van de han delaar. Voorts kwamen nog aangiften binnen uit Zeist en Barneveld van resp. f .300 en f.1500 het treinverkeer door het Vorsten dom aanzienlijk zullen bespoedigen. De Prinses drukt op de ont- stekingsknop. terwijl (links) Prins Rainier toeziet. Jammer genoeg werden de luidspre- schouwd moet worden als hij daarvoor kers, welke de „gang der mensheid" in acht minuten moeten verkondigen, de vorige week symmetrisch opgesteld, hetgeen de architect zeer verdroot, omdat In zijn schepping een volslagen afwezigheid van symmetrie is te bespeu ren. Er zat niets anders op dan alle kabels weer uit de betonnen muren te hakken. wegens het ontbreken van een voor hem geschikte plaats toch nog verloren zou gaan. Een senior-,.fellowship" wordt toegekend voor een periode van ten hoogste 5. jaren. De opleidings-fellow ontvangt een toelage, die gelijk is aan het salaris van een assistent aan een Rijksuniversiteit. De „senior-fellow" ontvangt een toelage* Nieuwe Luchtvaart Nijverheidsschool Kosten 3 a 4 miljoen (Van onze Haagse redactie) De Luchtvaart Nyverheldsschool (een instituut, dat enig is in Nederland), welke thans gevestigd is aan het Zee zwaluwhof te Scheveningen, krijgt een nieuw modern gebouw aan de Binck- horstlaan in Den Haag. Met de bouw, welke 3 a 4 miljoen zal kosten, zal nog dit jaar een aanvang worden ge maakt. Binnen twee jaar zal de nieuwe school j voltooid zijn. Zy is berekend op 350 leer lingen en omvat een grote hal voor 1 het monteren, demonteren en opstellen van vliegtuigen, 7 praktijklokalen en 10 theorielokalen. De oppervlakte van het beschikbar® terrein is 12 000 vierk mr. waarby gere- i kend is op uitbreiding van de gebouwen in de toekomst. Het doel van de school is het ten bate van de Nederlandse luchtvaart opleiden van onderhoudsper soneel en wel vliegtuigmonteurs, vlieg- tuigelektro-instrumentmonteurs en vlieg tuig-elektronische monteurs. Brabantse dag in Keukenhof De aanhoudende koude heeft het Keu- kenhofbestuur doen besluiten om de Brabantse Dag vast te stellen op don- I derdag 24 april. Aan deze manifestatie wordt medewerking verleend door: de i Harmonie van de Voltfabriekcn te Til burg. het Gilde van St.-Martmus uit Tongelre, o.a. met een demonstratie i vendelzwaaien en een volksdansgroep van de jonge Boerenstand en Boeun- nenbond uit Woensel-Tongelre Met de uitvoering van het programma voor deze dag wordt te 11 uur een aan vang gemaakt en dit duurt met een onderbreking voor de lunch voort tot i 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5