Behandeling van de zaak majoor K. in hoger beroep voor het H.M.G. Heeft hij giften aangenomen K.P.M.-directie lieeft vertrouwen Mario Lanza trad in Hamburg in de voetsporen van Maria Callas geprikkeld "AKKERTJES" Kandidaten gemeenteraad Katwijk R.K.-koren zongen met veel succes in Katwijk a. d. Rijn WOENSDAG 16 APRIL 1958 Enorme publieke belangstelling (Van onze Haagse redactie) Vanochtend om 10 uur heeft het Hoog Militair Gerechtshof een aanvang gemaakt met de behandeling van de zaak van majoor H. E. Koopman, die op 9 oktober verleden jaar door de krijgsraad te veld- West was veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit de militaire dienst, zonder ontzetting uit de be voegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De eis van de auditeur-militair was indertijd twee jaar gevangenisstraf en ontslag uit de dienst. Majoor K. had dit vonnis van de Krijgsraad gekregen, omdat dit militaire rechtscollege bewezen achtte, dat hij, terwijl hij als inkoper voor het buitenland verbonden was aan het directoraat- materieel Landmacht, steekpenningen ofwel giften tot een bedrag van ongeveer f 22.000.— had aangenomen. Van het vonnis van de Krijgsraad was majoor K. bij het Hoog Militair Gerechtshof in hoger beroep gegaan. De zitting van het HMG werd in de grote zittingszaal van de Hoge Raad aan het Plein te Den Haag, gehouden. Het voor deze gelegenheid verplaatsen van het H.MG. naar het gebouw van de Hoge Raad. heeft plaats gehad, omdat de normale zittingszaal van het Militaire Hof. in een villa aan de Johan van Oldenbarneveldtlaan. te Den Haag, van wege de grote belangstelling voor het proces, te klein gebleken was. Lang voordat de zitting begon, hadden zich vele belangstellenden op het bordes voor de glazen toegangsdeuren van het ge bouw van de Hoge Raad opgesteld, om zich een plaatsje in de zittingszaal te kunnen'verzekeren. In de zittingszaal waren speciale maatregelen getroffen, vooral ook om de vele journalisten van een schryfgelegenheid te voorzien. Om even over half tien kwam de echt genote van majoor K. in de zaal. waar zij zich gedurende korte tijd onderhield met de beide verdedigers mr. Th. Muller Massis en mr. Joh. K. M. Mathuisen, beiden uit Amsterdam. Vele belangstel lenden van het ministerie van Defensie, zowel in burger als in militair, waren aanwezig. De samenstelling, waarin het H.M.G. vandaag bijeen kwam was als volgt: president: mr. J. W. U. Doornbos; leden: vice-admiraal C. H. Brouwer, luit.-gene- raal M. F. van der Kroon, lult.-generaal mr. J. D. Schepers, generaal-majoor- vlieger-waarnemer J. L. Zeegers en mr. J. E. v. d. Meulen, Raadsheer in de Hoge Raad. Drie getuigen afwezig Om 10 minuten voor tien mocht het publiek, dat buiten had staan wachten, de zittingszaal binnen komen. Alle zit plaatsen waren toen al door speciale belangstellenden ingenomen, zodat velen zich met een staanplaats achteraan te vreden moesten stellen. De getuigen hadden een plaats gekregen op twee banken voor in de zaal. Majoor K. in uniform zat vlak vooraan, tussen zijn beide verdedigers. Om precies tien uur werd de zitting geopend, met de medede ling dat militairen beneden de rang van majoor de zaal moesten verlaten. Nadat de president de personalia van beklaagde had gevraagd, nam de advo caat-fiscaal, mr. D. J. van Gilse, het woord voor het voordragen van de dag vaarding. Aan majoor K. werd ten laste gelegd, dat hij in de functie van officier toege voegd aan het hoofd van de sectie aanschaffingen-buitenland van de afde ling commerciële zaken van het directo raat materieel Landmacht in de jaren 1953, '54 en '55 en '56 van een zekere C. van Benthem, agent van een Engelse firma, giften of bedragen, ten bedrage van f. 7500, of althans een dergelijk bedrag, zou hebben aangenomen. Het zelfde zou beklaagde gedaan hebben met H. J. Davids. Van hem zou majoor K. in totaal f. 15.000 aan steekpennin gen aangenomen hebben. Na het voorlezen van de dagvaarding, hetgeen geruime tijd in beslag nam. werd gecontroleerd of alle getuigen aanwezig waren. Het bleek, dat drie getuigen niet aan wezig waren: majoor Van Poeteren, die in het buitenland is, res.-lt.-kolonel J. IV. van der Heide, die met vakantie in Spanje is en J. H. P. Koot, die voor zaken in het buitenland vertoeft. Verklaring van beklaagde Voor de aanvang van het verhoor van de getuigen, legde de beklaagde, majoor K., een verklaring af. Hy meende, dat er enige onjuistheden waren begaan in zake het ontvangen van een brief, die door hem zou zijn geopend, hetgeen hy ontkende. Vele zaken kunnen volledig uit de stukken gehaald worden, hetgeen, aldus bekl., door de instructie is nage laten. „De heer Van Benthem," aldus spr.. „heeft als agent van de minister niet geschroomd my in de loop der tijden 13 maal schriftelijk te misleiden." Enkele hiervan belichtte majoor K., doch hij wilde ze niet alle uit de doeken doen. De heer C. van Benthem is in dit pro ces gedagvaard als getuige A charge. Hij is voormalig majoor van het D.M.L. te Londen, later particulier handelsagent en tegelijkertijd vertegenwoordiger van het ministerie van Oorlog in Engeland. De verklaring van majoor K.. die gerui me tijd duurde, droeg een deducerend en combinerend karakter. „Uit de stukken", zo zei bekl., „is eigenlijk nooit naar voren gekomen wat de heer Van Benthem moest doen en wat voor rol hi' als agent speelde". In de loop van zijn betoog wees bekl. erop. dat er een dossier-Van Benthem" is. en een dossier-Davids". „Het aan wezig zijn van deze beide dossiers wordt nnj verweten", aldus majoor K. „en hierdoor zou de gehele zaak ontstaan zijn". ij. H Davids, eveneens getuige a charge, is degenen, waarmee majoor K., als inkoper van het D.M.L., in Engeland zaken heeft gedaan). „Mijnheer de president", zo zei be klaagde, „het is voor mij o.a. van het grootste belang, dat de plaats waar, en de datum waarop de heer Van Benthem f. 30.000 aan commissie voor Piat-onder- delen heeft ontvangen, wordt vastge- tteld". Majoor K. vroeg de president van het HMG om afschriften van de introducties waarmede de heer v. B. officieel als agent van de Nederlandse regering bij de leveranciers en overheidsinstanties werd aangediend. Ook dit achtte be klaagde voor de gang van zaken tijdens dit proces van zeer groot belang. Beoordelingsstaat: 8Y2 Verder wenste majoor K., dat bij de stukken overlegd zal worden zijn beoor delingsstaat als officier over de jaren 1953-1955. „Uit deze staat zal dan blij ken", aldus beklaagde, „dat ik van meer deren die thans in de stukken ook ge noemd worden, een goede „8V2" heb ge kregen. als waarderingscijfer". ,.Als ik nu weer even hard moet lopen om mijn onschuld te bewijzen", zo zei- de majoor K.. ..dan is dat voor mij een teken, dat de officier-commissaris jam merlijk gefaald heeft". Bijna anderhalf uur had de uiteen zetting van beklaagde geduurd. Hierna werd de eerste getuige gehoord. Het was de 44-jarige C. van Benthem uit Was senaar. Deze bleef bij zijn reeds eerder afgelegde verklaringen, die vervolgens door de president doorgenomen werden. Toen de positie van deze getuige ter sprake kwam. maakte hij een onder scheid tussen ..aanschaffingsagent" en ..bemiddelingsagent". Uitvoerig ging mr. Doornbos nog eens na welke rol getuige bij het totstandkomen van contracten had gespeeld. Gezien de zeer slechte akoustiek in de zittingszaal van de Hoge Raad. stelden de beide verdedigers en beklaagde zich vlak naast deze ge tuige. voor de groene tafel, op. Douceurtjes De president vroeg deze getuige, of beklaagde inderdaad bij hem was ge weest met mededelingen over de slechte financiële toestand van zijn gezin. Dit beaamde deze getuige. Deze zou majoor K. - nadat hij hem van tijd tot tijd wat toegestopt had - van zijn provisie van een contract een bedrag geven. Van een contract kreeg deze getuige, zo zei hij, 3000 pond (was tien procent commissie): hiervan gaf hij aan majoor K. een vier de gedeelte. Getuige Van B. kon zich niet herinne ren ooit aan majoor K. geld geleend te hebben, zoals indertijd beweerd was. Voor geld lenen was helemaal geen reden, aldus deze getuige. Verder was tijdens dit getuigenverhoor nog even de samenwerking aangeroerd tussen de heren Van Benthem en Davids, welke soms niet zo best was. Mr. Mathuizen vroeg hoe vaak deze getuige aan „een majoor" in Engeland of in Nederland geld gegeven had. Getuige: „Daar heb ik geen boekhou ding van bijgehouden". Verdediger: „Waar werd het geld in Londen afgegeven?" Getuige: „Dat kan ik mij niet meer herinneren". Of er in café „De la Paix" op 26 augustus '56 een bespreking zou zijn geweest over de uitbetaling van „com missie", kon getuige Van B.. op een vraag van mr. Mathuizen, zich niet meer herinneren. Na de Prat-zaak ben ik met dit soort affaires opgehouden, zo zei de getuige. Deed U dan ook nog andere „za ken?". vroeg de president, „Ik begrijp Uw vraag niet", ant woordde getuige. Filantropisch Hierna werd getuige a charge J. H. Davids. 51 jaar, gehoord. Deze gaf toe dat hU maar één jaar met de heer Van Benthem had samengewerkt. Deze getuige vertelde dat hij wel eens op verzoek van Van B., in ons land (Den Haag) en in Engeland aan ma joor K. geld had gebracht. Voor deze getuige was het brengen van geld aan majoor K. een soort „filantropische" handeling geweest. President: „Hoe kunt U dat rijmen, filantropische handeling?" Oetuige: „Als iemand mij zegt, dat het geld is voor een vriend ln nood, dan geloof ik dat". Getuige Davids vertelde, dat hij voor het brengen van het geld van majoor K. geen bepaalde beloftes gevraagd had. Ook met deze getuige nam de presi dent nog eens vroeger afgelegde verkla ringen door. Vele nieuwe facetten kwamen daarbij niet naar voren. (Zitting duurt voort). Hoger beroep tegen vrijlating aangetekend (Speciale berichtgeving) De Haarlemse officier van Justitie, mr. G. W. F ,v. d. Valk Bouman, heeft hoger beroep aangetekend tegen de beslissing van de rechter-commissaris, mr. L. W. M. M. Drabbe, volgens welke de 45-jarige directrice van een rusthuis in Haarlem op vrye voeten is gesteld, nadat zjj op grond van de tegen haar gerezen verdenkingen sinds 3 april in arres is geweest (men zie elders). Volgens de Haarlemse politie berusten de berichten als zou zij bekend hebben 400 ampullen morfine door heling te hebben verkregen, niet op de waarheid. Het betreft hier een oude zaak, die on geveer vier jaar geleden heeft plaats gehad, en die destijds door de officier van Justitie is geseponeerd. De direc trice heeft thans bekend, dat zij de in dertijd gebruikte morfine heeft gekregen van een 43-jarige verpleegster in een der Haarlemse ziekenhuizen. Naar wij vernemen zal deze zaak geseuoneerd blijven en zullen de destijds gepleegde feiten niet tenlaste gelegd worden. Illllllllllllllllllllllllllll Wanneer U al eens een reddings- haak van de L.R.B. gebruikt om Uw hoed uit het water te vissen, leg hem dan tenminste weet op z'n plaats! iiiiiiii'iiiiiii-i.iii.iiih^.iiiiiiiHiiiiiiiiiiiiniiiitiuiiHiiHuiiiiUiiniiiiiiiiiiiiiiUiiiiiHtiiuitimunu Niet pessimistisch! Welkom en interesse in Singapore (Van onze reisredacteur) Wij hebben een harde klap gehad maar zyn over de toekomst niet pessimis tisch; aldus verklaarden de president-directeur De Geus en directeur Ter Brake van de K.P.M. ons in een interview in Singapore. De K.P.M.-directie, die zich voor lopig in Singapore terugtrok en overweegt daar een bureau te vestigen, is thans bezig een nieuw arbeidsterrein in Azië aan te snyden, terwijl de vloot 44 schepen op de rede van Singapore wordt nagezien en gerepareerd. Wat er daarna zal gebeuren De KPM-directie houdt haar concrete was ^e8en inbezitneming van de plannen nog geheim, maar. zo zeide men ons: „Eén ding is zeker. Wij kunnen de schepen vandaag-de-dag weer in de vaart brengen en de kosten goed maken. Wij doen dit echter nog niet omdat de vrachten ons niet liggen. Wij willen geen vrachtenstrijd ontketenen of de vrachtenmarkt bederven". De algemeen te volgen politiek zal aldus zijn: een aantal verouderde schepen, zoals de be jaarde „Tasman", waarmee de KPM veelal in Indonesië verlieslijntjes gaande hield, wordt afgestoten in sloop of ver koop. Met de overblijvende vloot van moderne of gespecialiseerde schepen wil men in de eerste plaats vaste lijndien sten gaan onderhouden volgens de soli de KPM-traditie van regelmaat die vrachten aantrekt. Het scheepvaartmotto luidt „Handel volgt de vlag". Wanneer de diensten gaan lopen, komt de lading óók! Daarnaast zal men trachten ook lucra tieve ongeregelde vrachten te krijgen, maar de KPM zal zeker geen tramp- maatschappij worden. Reeds vaart de KPM op de Perzische Golf en andere geregelde verbindingen zullen volgen. Wanneer de Indonesische verhoudingen tot rust zijn gekomen, moeten zelfs vaarten van uit Singapore op Indonesië niet onmogelijk worden geacht, want hoewel de interinsulaire vaart aan de KPM is verboden, is buitenlandse vaart gelijk ook door de Nederlandse Lloyd geschiedt, nog wel mogelijk. Ook in Djakartaanse regeringskringen zien be paalde groepen het belang in, dat zij bij de KPM hebben. Men denke slechts aan de veeschepen, die alleen de KPM heeft. Voorlopig hebben de emoties in Djakar ta echter nog de overhand, zodat de KPM-voorstellen, die geen verkoop van schepen maar wel nieuwe vormen van samenwerking behelsden, in de afgelo pen maanden door Djakarta zijn afge wezen. Nasoetion zelf zo zeide men Hoewel de KPM op politieke en econo mische gronden met een geleidelijke teruggang van het bedrijf in Indonesië had rekening gehouden en eind van het vorig jaar al een verlies leed, was de december-overname een uiterst pijnlijke operatie, waarbij voor vele tientallen miljoenen guldens aan wal- outillage teloorging en 200 leden van het walpersoneel zijn afgevloeid. Deze gebeurtenis sneed diep in het vlees van de maatschappij. De directie staat thans voor de taak het bedrijf te stroomlijnen en van een enorm veel omvattend apparaat tot een normale rederij terug te brengen. Gelukkig is de KPM redelijk welkom in Singapore waar het bedrijf werk voor arbeiders cn secundaire industrieën brengt. Ondanks de gedrukte vrachtenmarkt en de algemene wereldrecessie behoudt de directie haar vertrouwen in de toekomst. Advertentie Een grote textielshow in de Albert Hall te Londen werd geopend door de filmster Sheree Winton, die zich een toepasselijk gewaad had aan gemeten: de meest overtuigende zak-lijn, die tevens associaties op riep aan de industriële aspecten van de textieltentoonstelling Schandaal rond Amerikaanse zanger door voortdurende pijn helpen direct (Van onze correspondent in West-Duitsland) Tot een enorm tumult in de Ham- li urgse Musik Halle leidde gisteravond de aankondiging dat de Amerikaanse zanger Mario Lanza te elfder ure be sloten had niet op te reden. De dui zenden bezoekers, die al een paar maal van hun ontstemming over een ver traging in het optreden hadden bljjk gegeven, bestormden het toneel, schreeuwden en krijsten en gingen later naar het hotel van Mario Lanza om daar het spektakel voort te zetten, in de Hamburgse Musik Halle waren werkelijk duizenden mensen gestouwd van alle leeftijden en uit alle lagen van de bevolking, die al weken lang lekker waren gemaakt met het vooruitzicht Lanza te mogen horen zingen. Het was strikt gedisciplineerd, ook toen niet be gonnen werd om acht uur. Wel fluis terde men in de zaal dat zelfs Caruso nooit zo lang op zich liet wachten. Toen na twintig minuten de bekende impresario Collien op het toneel kwam en meedeelde dat Marie Lanza ziek was geworden en niet kon optreden, begon het rumoer dat nog groter werd toen Collien er aan toevoegde, dat hij als Impresario in geen vijf en twintig jaar ooit zo iets had meegemaakt en dat hij nu al twee jaar lang moeilijkheden had gehad met de Amerikaan. HU riep het publiek op maar af te zien van een vol gende voorstelling van Lanza. Dreunend joelden de aanwezigen hun „nein, nein" door de zaal, aldus als het ware over Mario Lanza een volksreferendum houdend. Een ware regen van program ma's daalde daarop op het toneel neer. De pianist* van Lanza. Callinnicos. trachtte tevergeefs aan het woord te komen om een nadere uitleg van het ge- j val te geven. Men schreeuwde hem als I het ware van het toneel af. OP DE REPERBAHN Later bleek dat een Hamburgse arts Mario Lanza had onderzocht en bij hem een verkoudheid had geconstateerd. Blijkbaar was Lanza, van wie bekend is dat hU voor ieder concert uren lang er het zwygen toe doet om zijn stem te sparen, hiervan zo geschrokken, dat hy zes uur nodig had om zijn impresario mede te delen, dat hU niet instaat was te zingen. Sarcastisch merkten de Ham burgers overigens op, dat Lanza een nacht tevoren tot 's morgens half zes zich best had kunnen vermaken in alles behalve kinderachtige vermaakcentrum rond Hamburgs Reperbahn. Van andere zyde wordt erop gewezen dat Lanza werkelijk fysiek niet in staat is de eerste drie of vier dagen op te treden Uiteraard veroordeelt men te Hamburg het gejoel van honderden jon geren. die gisteravond voor Hamburgs duurste hotel. .Die Vier Jahreszeiten", tegen Lanza tekeer gingen en pas na lange tyd door dertig politieagenten uit eengedreven konden worden. Egyptische radio roept op tot opstand in Irak Radio-Cairo heeft gisteren het Iraakse volk opgeroepen op te staan tegen „de Hasjemitische heersers, teneinde een nieuwe imperialistische samenzwering tegen de Verenigde Arabische Republiek (Egypte, Syrië en Jemen» te verhinde ren". De oproep werd uitgezonden na mens Irakiërs die in Syrië wonen De radio beschuldigde premier Noeri al Said ervan, dat hij de „bevrUding van Irak en Jordanië van vreemde overheer sing" belemmert. Voorts uitte Radio-Cairo de beschuldi ging. dat Israël troepen samentrekt aan de Syrische grens en dat ook Iraakse troepen aan de Syrische grens worden geconcentreerd „om een verraderlyke Israëlische aanval" te steunen. Kerkelijk Leven DOOPSGEZINDE PREDIKANTEN Ongeveer zeventig predikanten, leden van de Algemene Nederlands Doopsge zinde Predikantenvereniging, hebben gisteren hun tweedaagse jaariykse voor jaarsvergadering te Amsterdam beëin digd. De bijeenkomst, die tot onderwerp had „Onze godsbeschouwing" stond on der leiding van mej. da. M. de Boer uit Vlissingen. Ds. F. van der Wissel uit Leeuwarden sprak over „Godsbeschouwing en Gods beleving". Ds. H. C. Valeton uit Nymegen hield een inleiding over „Retraite" en pleitte voor meer geestelyke training in klein verband van kerkeraden, groepen van nieuwe leden e.d. Ds. A. L. de Boer uit Hilversum trad af als secretaris-penningmeester van de vereniging en werd opgevolgd door ds. Th. van der Veer uit Arnhem. C.H.-wethouder sticht nieuwe partij Bij de gisteren gehouden kandidaatstelling voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing werden acht kandidatenlijsten bjj het hoofdstembureau ingeleverd, in totaal vermeldende de namen van 87 kandidaten. Behalve de partyen die ook de vorige maal aan de verkiezing deelnamen, werd een lUst Ingeleverd van een nieuwe groepering, zich noemende „Protestants Christelijke Unie". De hierop voor komende kandidaten behoren grotendeels tot de Gereformeerde Bond in de Ned. Herv. Kerk. Lijstaanvoerder is de heer D. J. Kleen, die in de huidige raad zitting heeft als vertegenwoordiger van de Christelijk Historische Unie en als zodanig een wethouderszetel inneemt. lysten laten wy nieronaei voigen. Haan; w dp visger; 8 K van der Christ. Hist. Unie 1. A. Pronk; 2.Meij; 9. J. van der Plas. C. van der Plas: 3. H. P. Bloot; 4. J. J. vvn /r.m«,ni»K»iin.,«.n 1 t Timmermans; 5. dr. G. W. Overdijkink; V.V.D.,/G<emeentebel;nnni» «.t 6 N J van Duijvenbode: 7. J. N. Ouwe- „Y' P; i "'e ï£n hand; 8. L van der Zwan: 9. A. C. Berk- J- F- p'5,°'., AF.'dS, ripn Duik' 11 D de Koning' 1 Azn, 6. W. van der Reyden, 7. D. den Duik. li. D. de Koning. p E Meerburg. 8 D Bokslag; 9. A. heij; 10. T. den Duik; 11. D. de Koning; 12 H A. Dijksman; 13. B. Vooys; 14. T. Güijt'; 15. H. M. Flinterman: 16 I. Prins; 17. A. van den Oever; 18. W. Kulk; 19. A. van Duijn; 20. P. de Wit. A.R. Party 1. mr. J. van der Plas; 2. N. Parlevliet jr.; 3. A. Wassenaar; 4. D. Ouwehand Azn; 5. Jac. Zuijderduijn; 6. W. Duindam; 7. T M. Gilhuis; 8. mr S. H. Attema; 9. C. van der Plas Azn; 10. J Minnee C. Jzn; 11. A. Noort; 12. A. Óuwehand Rzn; 13. H. A. Kuipers; 14. P. A. Schoneveld; 15. J. van der Lee; 16. R van Andel; 17. H. Scheele; 18 T. de Haas. P. v. d. A. 1. H. Haasnoot; 2. D. Nasveld; 3 J. C. de Krijger; 4. J. v. d. Plas; J. C. Zuijderduijn; 6. A. Hollinga; 7. M. Vijselaar; 8. A. G. Hessing; 9. G. J. van der Voort; 10. C. Vermaas; 11. C. van der Bent; 12. J. van Duijn. S.G.P, 1. J. H. van Neerbos; 2. D. TITUS BRANDSMA In het Vaticaan zyn dinsdag inlei dende besprekingen gevoerd over de mogelijke zaligverklaring van de Neder landse karmeliet, pater prof. Titus Brandsma. Zoals bekend is pater Titus Brandsma in de laatste wereldoorlog door de nazi's gearresteerd wegens zijn krachtig verzet tegen het regime van Hitier. Hij werd naar een concentratiekamp in Duitsland gebracht waar hy stierf. Goede vooruitgang In de goed bezette aula van het Missiecollege „Slnt-Willibrord" gaven gisteravond het R.-K. gemengde Koor „Semper Melius" en het R.-K. Kinder koor „De Duinpiepers", beide onder leiding van de heer Willy Verburg en begeleid door de pianist de heer Per deck, hun jaariykse uitvoering. Kapelaan G. F. M. van Breugel. die de avond met een kort woord opende, wees erop dat de vorige uitvoering goed geslaagd mag heten. Gezien de naam van het koor ..Semper Melius" (Steeds beter», waren dan ook deze avond de verwachtingen hoog gespannen. Hoewel men er rekening mede moet houden, dat de vereniging niet uit vakmensen bestaat, is het toch prettig wanneer men geheel met eigen krachten een uitvoe ring kan verzorgen. Het programma voor de pauze werd verzorgd door het kinderkoor en wel met de opvoering van de kindcroperette Prinses Rozelijn. in twee bedrijven, waarin bekende melo dieën van Schubert. Mozart en Johan Strauss waren verwerkt. In dit stuk. dat ongetwijfeld veel studie vereist zal hebben, sloegen de kinderen een uitste kend figuur Weliswaar was zo nu en dan in ae zang wel een zekere schuch terheid te merken, doch hoeft geen ver wondering te wekken als men bedenkt dat het koortje voor de eerste maal muziek van dit genre ten gehore brengt. Dit deed echter weinig afbreuk aan het geheel, dat een alleraardigste indruk achterliet. Het optreden werd dan ook een succes, dat door de enthousiaste reacties van het publiek werd onder streept. Na de pauze, die naar ons oor deel wel wat erg lang duurde, kwam het koor „Semper Melius" voor het voet licht, met een zeer gevarieerd program ma. dat. beginnende met het Pelgrims koor uit Tannhauser van Richard Wagner .via De Zigeunerbaron en de wals Rosen aus dem Süden van Johann Strauss en Schenkt man sich Rosen in Tirol van Carl Zeiler, eindigde met het Halleluja koor uit Der Messias van Georg Friedrich Handel. Ook hier was. in vergelijking met de vorige uitvoe ring. wederom een vooruitgang te be speuren. Jammer is het dat zich ook in dit koor het vrijwel algemeen voorko mende verschijnsel van een te geringe bezetting van de bassen voordoet. Ove rigens kunnen we voor de wijze waarop de verschillende nummers werden uit gevoerd niets dan lof hebben Het was reeds tegen middernacht toen kapelaan van Breugel zijn slotwoord uitsprak, waarin hij de koren, de dirigent en de begeleider gelukwenste met het be haalde succes. Roosdorp. K.V.P. 1. H J. Grimbergen; 2. G. A. van Schooten; 3. J. J. Verhart; 4. P. C. Schaerlaeckens. G.P.V. 1. j. Ippel; -2. A. Bomas; 3. M. Schoneveld. Prot. Chr. Unie 1. D. J. Kleen; 2. J. Haasnoot; 3. A. van DuUn; 4. A. van Rijn; 5. J. van Ryn; 6. G Bloot; 7. mr. J. J. van Rijn; 8. J. van Dyk; 9. G. van der Plas; 10. G. Vooijs; 11. Kr. Haas noot; 12. J. van der Plas. Moeten kerkdiensten in de ochtend worden gehouden? (Van onze correspondent in West-Duiteland) In de Westduitse Bondsrepubliek wordt zo nu en dan de vraag gesteld of het wel verstandig is de protestantse godsdienstoefeningen voornamelyk op zondagochtend te houden. De meningen over deze kwestie lopen nogal uiteen. Interessant is het oordeel van een predikant, die daarover in een veelgelezen blad schyft. HU wijst erop, dat er mensen zijn, die uit zichzelf graag vroeg opstaan, en anderen, die pas later op de dag en soms eerst tegen de avond helemaal wakker en geestelijk het meest actief worden. Wanneer iemand zes dagen achtereen vroeg uit de veren moet, heeft hij toch wel het recht op de zevende dag wat langer te blUven liggen. In vroeger eeuwen is de zondagoch tend vermoedelijk de gunstigste tUd voor de kerkdienst geweest. Het paste de landbouwende bevolking goed tussen het voeren van het vee in naar de kerk te gaan. Maar de predikant betwyfelt of het tegenwoordig nog wel verstandig is de gelovige christenen hun enige vrije ochtend te laten offeren Hy geeft toe dat men allerlei argu menten kan aanvoeren om de dienst op zondagmorgen te verdedigen. De zon dagochtendkerkdienst is een oud en eer biedwaardig gebruik .dat al meer dan duizend jaar in zwang is. Maar „ouder" hoeft nog niet altijd „beter" te zijn. De kerk moet er natuurlijk aan biyven vasthouden, dat er één bepaalde dag is, waarop de mensen >tyd voor het Opper wezen moeten hebben, maar kan de kerkdienst niet 's middags of 's avonds worden gehouden? Veel mensen zyn juist 's avonds veel meer ontvankelijker voor indrukken dan in de morgenuren. De kerk moet, aldus deze predikant, meer experimenteren. En ze moet steeds overwegen hoe ze de mensen de gang naar de kerk gemakkeiyk kan maken- GEKEF. KEKKEN Beroepen te Avereest H .E. Wtjnja te Godllnze (Gron.); Aangenomen naar Noorden-Zevenhoven J. W. Genuplt, kanrl. te Sprang-Capelle, die bedankte voor Heer-Hugowaard, Houwerzijl. Meeden. Neede en voor Ni wijl; Aangenomen naar Appelscha D Barten te Holwerd; Bedank» voor Oost- en West-Souburg (2de pred. pl.l B Berends te Beetsterzwaag. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zaandam M. W. Nieuwen- huljze te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4