STURKA Samenzangavond in Pieterskerk van de Stichting „Orgelcentrunl,, Prof essortjes op de planken gekleed-sportieve stijl! Miinclieii gaat op luisterrijke wijze 800ste verjaardag vieren 97ste jaargang Woensdag 16 april 1958 Tweede blad no. 29417 Met medewerking van organist Feike Asma Uitgaande van de Stichting „Orgelcentrum" werd gisteravond in het kader van een serie samenzangavonden in ons land een zodanige bijeenkomst in de Pieterskerk gehouden, waaraan medewerkten de organist Feike Asma, Jan van der Waart, dirigent van de samenzang en de dirigent Hans Boelee met zijn zangkoren uit Katwjjk Rjjn, Oegstgeest, Leiderdorp en Woubrugge. Ter stimulering van een juiste beoefening van de kerkzang had deze avond zeker betekenis, want nog altijd wordt er helaas meermalen verre van goed door de gemeente gezongen en hierin verbetering te brengen is dan ook een nobele opgave. De leider van de samenzang gaf doeltreffende raadgevingen, al konden wij de wüze, waarop hij Feike Asma aan het orgel vanuit de verte meende te moeten toeroepen, bepaald niet waarderen. Feike Asma leidde de avond in met een vrije bewerking van het koraal „Jezus leven van mijn leven", waarop psalmen en gezangen, o.a. Psaim 150 (Looft God, looft Zijn naam alom), Psalm 42 (Het hijgend hert der jacht ontkomen). Gezang 96 (Een vaste Burcht) en Gezang 174 (Vaste Rots) gemeenschappelijk opklonken. Feike Asma leek ons vervolgens in Bach's „Toccata en fuga in d moll". wel licht in verband met de koude in de kerk, lang niet zo'n gelukkige hand te hebben als anders: wij hebben hem deze compositie tenminste wel eens veel beter horen spelen. Overigens: Asma's speeltrant kent vu rige bewonderaars, doch ook, hoofd zakelijk in verband met artistieke en stylistische overwegingen, ook even vu rige bestrijders. Een avond als deze leent er zich ech ter minder toe, hierop uitvoerig in te gaan. Belangrijk is zijn propagandistisch werk voor het orgel, waarmee hij de traditie van zijn indertijd eveneens om streden leewneestr Jan Zwart voortzet, ondanks de gesignaleerde bezwaren in tussen voor vele toehoorders wel. Ook in een Allegro van Handel en een naspel met het koraal „Alle roem is uitgeslo ten" heeft hij zich doen horen en met het laatste Jan Zwart willen eren. De koren van Hans Boelee, reeds her haaldelijk in deze kolommen met waar dering besproken, muntten uit door een fraai, evenwichtig en beschaafd klank- gehalte, rustig en met duidelijke inten ties in hun vertolkingen door de diri gent voorgegaan. O.a. in diverse Engelse kerkliederen, door Boelee met inzicht bewerkt, wisten zij zich in waardeerbare homogeniteit in gunstige zin te onder scheiden. Bevruchtend werkten de koren ook op de gemeentezang, waarmee zij zich af- afwisselend, dan wel gezamenlijk deden horen, ook m tegenzang in de bewer king van Asma. Al met al was dit een avond, die zijn waarde bezat voor vele getrouwe kerk gangers, die in en door deze zang vol komen werden opgenomen en die tege moet kwam aan een behoefte, voort komend uit een religieus gemoed. Gezien een der doelstellingen van de Stichting Orgelcentrum, opgericht tot voortzetting van het levenswerk van Jan Zwart, namelijk het vergroten van de belangstelling en liefde voor het kerkorgel, heeft deze samenkomst aan het doel beantwoord, waarbij wij mo gen aannemen, dat zij ook een richtige bevordering van de kerkzang tot nut heeft doen komen en het begrip daar voor versterkt is. In ieder geval heeft de in de kerk heersende bittere aprilkou geen afbreuk gedaan aan het toegewijde en eens gezinde zingen. H. Studentenparlij neemt deel aan gemeenteraads verkiezing Enkele Leidse Studenten die van me ning zijn dat de Leidse gemeenteraad te weinig aandacht aan hun belangen be steedt hebben gisteren in het Stadhuis een kandidatenlijst ingediend. Lijstaan voerder is de heer H. L. Boter, student in de scheikunde. Als no. 2 en 3 staan op deze lijst de heren A. J. F. A. Kerst en D. M. Bakker die in Leiden resp. me dicijnen en Nederlandse taal studeren. Als naam van de „partij", die deze stu denten pretenderen te vertegenwoordi gen. is gekozen Tera: Totale Eensge zinde Radicale Actie. Voor zover ons bekend is dit de eerste maal in ons land. dat een studenten- I partij aan verkiezingen deelneemt. (In ons hoofdartikel op de eerste pagina leveren wij op deze daad afkeu rend commentaar Red. „L.D.") Nationale biertapwedstrijd LEIDEN EN OMGEVING WAS GISTEREN AAN DE BEURT. Ook dit jaar worden in ruim dertig plaatsen van ons-land biertapwedstrij den gehouden. Deze door het Centraal Brouwerijkantoor georganiseerde wed strijden hebben ten doel het vakman schap aan te moedigen. Behalve Hore cabedrijven, die met een team inschrij ven. kunnen ook eenmanszaken aan deze vreedzame bierduels deelnemen. In het kader van deze landelijke wed strijd vond gistermiddag in het St.- Antoniusclubhuis een regionale ontmoe ting plaats. Talrijke employé's van Horeca-bedrijven en eenmanszaken uit Leiden en omgeving bekampten elkaar hier in een vriendschappelijke strijd, waarbij gelet werd op het tappen, resp. inschenken en serveren van een glaasje bier. Na vele ronden plaatsten zich in de demi-finale de teams van café Sport te Oegstgeest. „In den Vergulden Turk" Leiden, de Leidse Stationsrestauratie, café „De Waag" en de Drie Pottekens, eveneens uit Leiden en Americain te Katwijk aan Zee. Bij de eenmanszaken waren dit „De Branding" te Katwijk aan Zee. „De Kroon" Leiden, „Bob" te Noordwijk aan Zee en café Van der Bi.il te Voorschoten. Na een korte pauze volgde de finale, welke voor de teams het volgende resul taat opleverde: 1ste prijs '903 pt.). Café „Sport" te Oegstgeest (de dames M. L. Hankart en C. HankartBron). 2de pr. (882 pt.) Americain. Katwijk aan Zee (mej. D. van Asperen en de heer H. van Asperen). 3de prijs (855 pt.) Stationsrestauratie Leiden (de heren C. Smetzers en J. Kieft). Bij de eenmanszaken legde Henk Arnoldus van café „Bob" te Noordwijk aan Zee met 392 pt. beslag op de eerste prijs. Tweede in deze afdeling werd de heer W. de He.v (372 pt.) van café „De Branding" te Katwijk aan Zee. Alle prijzen bestonden uit een enve loppe met inhoud. Beide eerste prijswinnaars, die uit zullen komen in de in september te houden landelijke finale, ontvingen bo vendien een door het V.V.V. aangebo den legpenning. (On)bewaakte overwegen Ter vermijding van mogelijk misver stand. dat zou kunnen ontstaan naar aanleiding van het bericht in ons blad van gisteren over de blokwachter (dit blijkt een stations-assistent geweest te zijn), die voor de Leidse kantonrechter moest verschijnen, omdat hij zich ver slapen had. dient te worden gezegd, dat het station Leiden ervan op de hoogte was, dat de overweg te Voorhout niet was bezet. In zo'n geval vertrekt de trein wel. maar bij de overweg passeert de trein zeer langzaam, terwijl de con ducteurs met rode vlaggen de overgang dekken, 's Avonds gebeurt dit met een rode lantaarn. Men denke dus niet. dat de treinen op volle snelheid een niet-be- zette overweg passeren. Concert Residentie Orkest Het Residentie-Orkest geeft donder dag 24 april een abonnementsconcert on der leidin van Willem van Otterloo, met medewerking van de violist Ricardo Od- noposoff. De navolgende werken komen tot uitvoering: Petrassi, Invenzione con- certata, Vioolconcert in g van Max Bruch en de Vierde Symfonie van Joh. Brahms. Gisterochtend is een 10-jarig meisje op de Herensingel, toen zij plotseling van het trottoir de rijweg opstapte door een wielrijder aangereden. Het meisje brak haar rechteronderbeen. Leidse Ambachtsschool bestaat 75 jaar DE VOLA HERDENKT ZESDE LUSTRUM. Zoals bekend is het in mei 75 jaar geleden, dat de Leidse Ambachtsschool werd opgericht. Het zal dan tevens dertig jaar geleden zijn, dat de Vereniging van oud-leerlingen van deze school, de Vola, tot leven kwam. In verband met beide jubilea wordt van 7 t.e.m. 10 mei in de school een 'tentoonstelling van werkstukken der leerlingen gehouden. Donderdag 8 mei verzorgen de leer lingen een feestavond. Vrijdag 9 mei zal het bestuur van de Vereniging „De Ambachtsschool" recipiëren. Tenslotte volgt op zaterdag 10 mei in alle zalen van de Stadsgehoorzaal een feestelijke bijeenkomst. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand.ex. A Wis- en Natuurkunde de heer H. Loeven (Lei den); kand.ex. F1 Wis- en Natuurkunde mej. A. Roos (Den Haag); kand.ex. I Wis- en Natuurkunde de heer W. P. F. H. de Graaf (Leideni; kand.ex. Wis- en Natuurkunde mej. G. W. Koster (Lei den); doct.ex. Natuurkunde de heer J. v. d. Linden (Leiden) cum laude. Noerdin naar Djakarta ontboden De legerwoordvoerder in Djakarta heeft medegedeeld, dat de militaire attaché van het consulaat in Singa pore, Tengkoe Noerdin, door de chef staf van de landmacht, generaal-ma- joor Xasoetion, naar Djakarta is ont boden. om rapport uit te brengen over plannen van een groep Indonesische kolonels om zich meester te maken van het consulaat-generaa' Singa pore. Majoor Noerdin wordt in de ko mende dagen in Djakarta verwacht. Toch Japanse schepen De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, maakt van zijn bezoek aan Tokio gebruik om te trachten de aankoop door de Indonesi sche regering van zeven Japanse koop vaardijschepen te bespoedigen. Volgens deze kringen zouden de onderhandelin gen hierover tussen vertegenwoordigers der Indonesische regering en Japanse rederijen in e§n vèrgevorderd stadium verkeren. Bij aankoop zou Indonesië de beschik king hebben over 19 schepen, ter ver vanging van de vertrokken vloot van de KPM. Dit zou betekenen dat Indonesië dan voor de in ter-insulaire diensten over niet meer dan een kwart van de vroeger aanwezige tonnage zal beschikken. (Advertentie) 74nteaüa, De zuilenzaal van de tempel te Karnak Brusselse hoogleraar sprak in Leids Museum Prof. dr. P. Gilbert uit Brussel hield gisteravond in het Rijksmuseum van Oudheden een lezing over „De grote zuilenzaal van de tempel te Karnak". Een van de meest indrukwekkende monumenten, die uit het oude Egypte tot ons zijn gekomen, aldus spreker, is de grote zuilenzaal van de tempel te Karnak. In de architectuur van dit bouwwerk komt een onderdeel van dua listisch karakter voor, dat in tegen spraak is met de gebruikelijke eenheid der Egyptische kunst. Dit dualisme kan verklaard worden eensdeels als een ge volg van de verschillende bouwfasen, anderdeels als een uitvloeisel van de symbolische opzet. Er is een tegenstel ling tussen de donkere, lage zijbeuken met zuilen, voorzien van kapitelen in de vorm van bloemknoppen en het lichte, hoge centrale schip met zuilen, voorzien van kapitelen in de vorm van open bloemen. Het is opvallend, dat. naast deze bloemkronen, zich ont plooiend in het licht van de ruimte in de top van het middenschip, de lagere zuilen in de zijbëuken hun kapitelen in de vorm van gesloten bloemknoppen dompelen in de halfschaduw van de nauwelijks verlichte plafonds. Deze te genstelling schijnt verband te houden met de voorstelling van de zonnegod, die des nachts opgesloten is in een ge sloten bloem en des morgens opgaat uit een geopende bloem. Het is waarschijn lijk, dat de reusachtige zuilen met ka pitelen in de vorm van open bloemen, die het centrale schip vormen, niet al leen tot uitdrukking brengen de levens kracht van de aarde, verwekt door de zon, maar ook het vermogen om de dag en het leven voort te brengen. Deze opstandingssymboliek was vooral actueel onder de regering van Hor-em- heb, toen volgens de jongste onderzoe kingen het bouwplan van de grote zui lenzaal ontworpen werd; immers nooit eerder was voor de Egyptenaren het „Door de jeugd voor de jeugd'' BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Leonardus Jan Pieter, zn van A J. P. van Platerink en A. Jager; Pieter. zn van J Bronsgeest en C. de Graaf; Ingeborg Antoinette Maria, dr van H. P. M. Goddijn en E. M. Crefjghton; Jolanda Cornelia Ma ria. dr. van H. P. M. Goddijn en E. M. Creijghton; Adriana Ida Johanna, dr van P. van Diest en C. J. C. van Zeijl; Antho- nlus Abram Engelbertus, zn van A. A. E. Bakker en M. Hoppenbrouwer; Gemma Alida Wllhelmlna, dr van A. M. van Kam pen en J. H. A. Witjes; Victor, zn van C. van der Zwart en G. van der Niet; Marcel zn van C. van der Zwart en G. van der Niet; Wllhelmlna Elisabeth Maria, dr van A C. Paddenburg en J. M. Duindam, Ca- tharina, dr van N. Hoppers en C. Krom hout. OVERLEDEN W. J. E. M. Simons. 71 Jaar. man; W. H. Phllippo. 66 Jaar, man;-J. van den Akker. 76 Jaar, weduwe van F. J. Schmltz. De Buurt- en Speeltuinvereniging „De Professorenwük" toont zich de laatste tijd bijzonder actief. Zo was er gisteravond weer een uitvoering in de grote zaal van „Den Burcht", waar voor veel belangstelling bestond. De verschillende kinderclubjes van de speeltuinvereniging verschenen om beurten op het podium en oogstten hoe zou het in zulk een geval ook an ders kunnen heel wat succes. Vele uren van ingespannen oefening waren aan deze gezellige avond dan ook vooraf gegaan! Het feest werd wederom gehouden onder het motto .Door de jeugd voor de jeugd". Niettemin zaten er in de zaal ook tientallen ouders. Allen hebben ten zeerste genoten van de prestaties der jongeren. Vanzelfsprekend komt veel hulde toe aan hen, die veel van hun vrije tijd offeren om zich toch maar vooral met 'de jonge „professortjes" be zig te kunnen houden. De voorzitter, de heer J. P. A. de Vrind, stak op deze avond zijn dank baarheid voor een en ander niet onder stoelen of banken. Wat het programma betreft, dit was vrij gevarieerd. Er wer den twee toneelstukjes opgevoerd, nl. „Het wapen van de Elfenkoningin" en „Het jongetje dat niet lachen kon". Verder lieten de kinderen zien wat zij op het gebied van de danskunst reeds hebben weten te bereiken en zorgden drie stevige jongens voor veel spanning bij het nummer acrobatiek. Veel waar dering had men ook voor de uit een aantal jongens samengestelde Banana- band, welke onder leiding van P. F. Hurrelbrink populaire melodietjes ton gehore bracht. Allerliefst waren de de meisjes, die een aantel balletdansjes uitvoerden en trots de ouders, die haar op het toneel zagen. Het was een in verschillende opzichten uitstekend verzorgde feestavond, welke goede verwachtingen voor de toekomst heeft gewekt. dreigend gevaar van een nederlaag te gen de zegevierende Hethieten zó dicht bij als toen. De contrasterende architec tuur van de zuilenzaal wil tot uitdruk king brengen de wanhoop van het land en het geloof in een wedergeboorte. In de onbewegelijkheid van een enorm stenen bouwwerk heeft men dit sym bolisch vastgelegd, hetgeen voor ons. aldus spreker, des te belangrijker is, omdat dit bouwtype het voorbeeld is ge weest voor de vorm van de Latijnse basiliek, waaruit zich weer de christe lijke kerk ontwikkeld heeft. Nationaal kapconcours Gisteravond heerste er in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal een ge spannen sfeer. Scharen klikten, juryle den volgden met strenge blik de mani pulaties van kappers en kapsters, die deelnamen aan de tweede rond* van hét nationale kapconcours, dat wordt geor ganiseerd door de Technische Commis sie van het Katholiek Instituut voor Technisch Artistieke Ontwikkeling in het Kappersbedrijf. Dit is een actie, die wordt ondernomen door de Nederlandse Katholieke Bond van Kapperspersoneel „St.-Cosmas". Deze tweede ronde leidt naar de finale. In verschillende steden is nu al ge knipt voor de eerste ronde, de besten van de deelnemers waren gisteren in Leiden bij elkaar. De besten van hen komen op 18 mei te Amsterdam uit in de finale. Het maximum te behalen aantal punten in beide afdelingen be draagt 90 punten. He't minimum-aantal, dat toegang geeft tot de finale, be draagt 66. Tegen tien uur maakte de jury de volgende uitslag bekend: Damesvak: 1. mevr. J. de LeeuwVan Wenen, Dor drecht, 80 punten; 2. H. Heemskerk, Sassenheim. 70 punten: 3. M Versteden, Alblasserdam, 74 p.; 4. T. Heemskerk, Sassenheim, 72 p.; 5. T. van Musscher, Leiden, 71 p; 6. J. Duivenvoorden. Sas senheim. 69 p.; 8. S. Kennis .Warmond, 69 p.; 9. T. Bisschop, Sassenheim, 68 p.; 10. A. Bergholz, Den Haag, 66 p. Herenvak; 1. J. F. Bierhuis, Berkel, 78 p 2. D. Heesen, Den Haag, 76 p 3. M. Vat. Barendrecht, 74 p 4. P. Peper, Voorschoten, 73 p.: 5. P. Zwet sloot, Haarlemmermeer, 66 p. DIT IS DE NIEUWE Iedere man is een 'eerste klas passagier' in zijn Sturka sport-ensemble! De Anglo-Italian coupe voor het colbert is internationaal aan vaard ...de nieuwe 'Muted Tone' dessins zijn lexclusief ...en de bijpassende pantalons vallen slank op de voet. Volmaakte snit, volmaakte zit: 'Man about Town'stijl! MAN! ABOUT TOWN Centraal rampenmagazijn van het Roode Kruis Op een gisteren gehouden veiling is het Nederlandsche Roode Kruis eigenaar geworden van het pand aan het Leegh- waterplein 27 te Den Haag, de voor malige bedrijfsgebouwen van de Fridor- fabrieken. In het nieuwe pand zal het centraal rampenmagazijn worden geves tigd, d.w.z. er zullen goederen worden bewaard, die nodig zijn om bij grote rampen op ruime schaal snelle hulp te kunnen verlenen. Het pand is reeds in de eerste jaren na de oorlog bij het Ned. Roode Kruis in gebruik geweest. Het waren in hoofd zaak financiële redenen, die overplaat sing van de dienst intendance naar een gebouw aan de Fluwelen Burgwal nood zakelijk maakten. Door een gift van het Nationaal Rampenfonds, die uitdrukke lijk bedoeld is om een verantwoorde op slag van hulpgoederen te verzekeren, is de aankoop mogelijk geworden. Grandioos feest in juni Grootse optochtconcerten en congressen Teneinde tegemoet te komen aan een betere doorstroming van het verkeer op het drukke verkeerspunt Bi eestraat-Gangetje-Hogewoerd- Korevaarstraat, worden momenteel enkele wijzigingen in het wegprofiel aangebracht. De belangrijkste daar van zijn de aanleg van een breed trottoir, het verwijderen van de verkeersheuvel langs de trambaan n de Kor ev aar straat en het aan brengen van voor sorteringsvakken j in deze straat. Nu men de beschik king krijgt over een breed trottoir, dat zich vlak achter de politiepost (de duiventil") bevindt, zal het cok mogelijk zijn de oversteekplaats voor voetgangers, die momenteel nog aan het begin van de Korevaar- straat ligt. meer in de richting Bree- J straat te, verplaatsen. Met het uit-\ voeren van al deze wijzigingen, zal I het kruispunt ongetwijfeld overzich telijker worden. Bovendien moet nu al het verkeer, komende uit de rich ting Korevaarstraat en gaande in de lichting Hogewoerd en Gangetje de verkeerspost passeren. Voorheen kon men ook vóór deze post heen tijden. hetgeen in vele gevallen een reden tot twijfel gaf. (Foto L.D./Van Vliet) (Van onze correspondent in West-Duitsland) Münehen, de levendige, plezierige en bovendien zeer kunstzinnige hoofd stad van Beieren, die sedert kort meer dan een miljoen inwoners telt, gaat deze zomer zijn 800ste verjaardag vie ren. De stad werd in 1158 door de Beierse hertog Hein rich de Leeuw ge sticht dat was dus meer dan een eeuw voordat de Ridderzaal in Den Haag door onze graaf Floris V werd gebouwd. Het. geslacht aer Wittelsbachers heeft zeer duidelijk zijn stempel op Münehen gedrukt. Geen andere dynastie in heel Europa heeft zo lang op een troon gezeten. De Wittelsbachers hebben van 1180 eerst als hertogen, sedert 1623 als keurvorsten en van 1806 af tot 1918 als koningen over Beieren geregeerd. De graven uit het Beierse huis die in de 14de en 15de eeuw over Holland heersten, behoorden ook tot het geslacht der Wittelsbachers. De stad Münehen heeft haar fraaiste gebouwen en haar uitgebreide Kunst verzamelingen aan de Wittelsbachers te danken. Münchens jubileum zal op luisterrijke wijze worden gevierd. De feestelijk heden. die ontelbaar veel vreemdelingen van heinde en ver moeten lokken, zul len een paar miljoen mark kosten. Op de avond vóór de voornaamste feestdag zal een schitterende optocht, die de geschiedenis van de stad in beeld brengt, door de binnenstad trekken. De straten en de pleinen blijven dan in het donker gehuld, maar honderden schijn werpers. duizenden fakkels en enkele grote vreugdevuren zullen de stoet in een fantastische gloed zetten, zodat men van een sprookjesachtig tafereel zal kunnen genieten. De 14de juni zal de grootste feestdag j zijn. Dan zal voor het eerst de door het I stadsbestuur geschonken jubileumklok 1 in Münchens oudste kerk. de nog uit de twaalfde eeuw stammende Peterskirche, wprden geluid. In het Duitse Museum, dat op een eiland in de Isar ligt. wordt een teest- bijeenkomst gehouden en in een protes tantse en een r.k. kerk hebben plech tige diensten plaats. Op 15 juni wordt de vierde grote ten toonstelling van de Raad van Europa geopend. De vorige drie werden in Brus sel. Amsterdam en Rome gehouden. Deze expositie draagt de naam „De eeuw van het rococo". Een fontein voor Richard Strauss, een fontein voor Frank Wedekind en een monument voor Heinrich Heine zullen worden onthuld, en verder zullen de hele zomer door concerten worden ge geven en congressen worden gehou den. In juli zullen zich een hele week lang koren uit tal van landen, o.a. uit Ne derland, Engeland. Frankrijk. Noord- Amerika, Oostenrijk en Zwitserland laten horen. Nieuwe leden Wereldfed. dierenbescherming Het bestuur van de Wereldfederatie tot bescherming van dieren is dezer da gen te Luxemburg bijeengekomen. De avond te voren had de voorzitter van de federatie, onze stadgenoot, dr. mr. W. Hugenholtz de bestuursleden 22 in getal en afkomstig uit vele landen ontvangen ten huize van het bestuurs lid dr. Blum, oud-minister van justitie van Luxemburg en oud-ambassadeur van dat land te Moskou. Tot de wereld federatie werden veertien nieuwe ver enigingen toegelaten, onder meer uit Zwitserland. Portugal. Canada, Brits- West-Indië. IJsland en Ceylon. De wereldfederatie telt thans 160 ver enigingen. waarvan vele honderden onderafdelingen bezitten. Zij vertegen woordigen tezamen enige miljoenen le den. Als nieuwe bestuursleden werden toegelaten: prof. dr. S. Hofstra, die te vens hoofdbestuurslid is van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren: de heer Horace Campbell uit Jamaica: baron Baelen uit Madrid, mej. Edith May Goode uit New York en mevr. von Herwarth uit ZUrich. Na de eerste ochtendvergadering wer den de bestuursleden ontvangen in het stadhuis te Luxemburg, waar de burge meester hun verzocht vooral de jeugd bij het dierenbeschermingswerk te be trekken. De voorzitter, mr. Hugenholtz, gaf hem de verzekering, dat de wereld federatie bij haar arbeid inderdaad de jeugd zou inschakelen. De vergadering verzond verschillende protesten. Aller eerst werd bij de regeringen van België. Frankrijk en Engeland geprotesteerd tegen de wrede St.-Hubertusjacht, waar bij honden opgejaagde herten verscheu ren. Voorts werd bij de regering van Spanje geprotesteerd tegen de stieren gevechten en tegen het vertonen van films over stierengevechten. Onder voorzitterschap van dr. Pichler uit Wenen werd een subcomité „jeugd en opvoeding" ingesteld. Betrekkingen Japan-Indonesië hersteld De normale diplomatieke betrekkin gen tussen Japan en Indonesië werden gisteren hersteld, door de ratificatie van de tussen de beide landen gesloten vre- des- en herstelbetalingsverdragen. De plechtigheid werd bijgewoond door de ministers van Buitenlandse Zaken van Indonesië en Japan, Soebandrio en Fuyijama. 'llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllüHlllllllliillllllllllllllllillliliii, iJiüfi} Bescherm de reddingshaak en -lijn 't Kan voor Uw eigen redding zijn! MARKTBERICHTEN RIJNSBURG. 15 april. Bloemenvei ling FLORA. Tulpen per bos: Cordell Huil 1.20—1.35; Camplire 1.001.20; Edith Ed dy 75—1.00; Copland 1.00—1.10; Beatrix 85—1.00; Korniforus 851.00; Prunus 1 20 1.30; Bartlgon 85—1.10; Ned. Matador 1.201.40; Red. Champ 1.201.40; Eliza beth 1.40—1.50; Sunshine 1.201.35; Blue Parrot 1.25—1.40; Ibis 80—95; Kreiage 60 —85; Elmus 1.201.40; Orient Express 1 20 1 40; Apeldoorn 2.002.40; Silver Cloud 8090; Golden Harvest 1.00—1.25; Admi raal 80—90: Basra 1 40—1.50; Sweet Home 2 00210; Cansas 1.201 40; Albino 1.25— 1.35; W. Gold 7090: Br Star 50—65, Hll- legarde 6080. Rijzende Zon 1.00—1.20: Narcissen 1.502.70 per bos. Anemonen 3.00—3.70 per 100; Fresia 80—90 per bos; Hyacinten 6035 per bos. KATWIJK AAN DEN RIJN. 15 april Groenteveiling waspeen A export (per kist) 11.3015 80; idem A binnenland <p kist) 8 9011 80; idem A2 binnenland ip. kist) 4 705.10; idem B export (per kist) 9.2012 60; witlof 1 107.00; Idem 2 74 00 Aanvoer waspeen 30.000 kg. waarvan 18 000 kg voor export werd afgenomen WOERDEN. 16 april. Kaasmarkt. Aan voer 5 partijen, notering f196 tot f 2 lu. Handel kalm.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3