Tamme Engelse begroting wegens de nog onzekere economische toestand Voor het grote publiek vielen alleen ivat kruimels van tafel Minister Vondeling bestudeert uitbreiding visserij-inspectie IIÏJHUHrt'IH Mei een enkel woord Agenda PRONONCE voor Uw ONDERGOED WOENSDAG 16 APRIL 1958 (Van onze correspondent in Londen) Ook Engeland bevindt zich tussen hangen en wurgen. Hoewel de toestand de laatste maanden aanzienlijk is verbeterd, is de inflatie nog steeds niet bedwongen. Anderzijds dreigt de Amerikaanse economische teruggang, welke tot dusverre weliswaar weinig of geen invloed op het Britse bedrijfsleven heeft uitgeoefend, maar afgewacht dient te worden hoe de toestand zich in de komende maanden zal ontwikkelen. Gezien deze onzekerheid en de allereerste noodzaak om het pond sterling te beschermen, was de gisteren door Heathcoat Amory, de nieuwe Britse kanselier van de schatkist, ingediende begroting uiterst tam. Hij achtte de tijd nog niet gekomen om de financiële teugels wer kelijk te vieren. Voor het grote publiek vielen er slechts een paar kruimels af. Maar de conservatieven doen hun woord gestand. Ook Het begrote overschot op de gewone dienst bedraagt thans 415.000000 pond I sterling. Hiervan geeft de kanselier in een vol jaar 108.000 000 pond weg in de vorm van belastingverlichting. Het te kort van de kapitaaldienst bedraagt 600.000.000 pond. zodat het totale defi- ciet 185.000.000 pond bedraagt. Oppositieleider Gaitskell verweet de regering dat zij er zelf de schuld van is dat de produktie al ruim twee jaar stag neert. Volgens hem heeft de kanselier zijn kans gemist. (Advertentie) DE WAARHEID OMTRENT NO-IRON Lang niet alle overhemdendie no-iron hetenkunnen zonder strijken volstaan. Kerko „Espres so" shirts, de nieuwe, sneeuw witte little or no-iron poplin over hemden zijn echter volkómen no-iron! Ze hoeven inderdaad niet te worden gestreken. Wilt u ze echter nóg beter dan best hebben - strijkt u ze dan heel even, heel licht, heel gemakkelijk. Een werkje, dat u doet voor uw pleziert Kerko „Espresso" shirtsslechts f 13.50. Tweede onderzoekingsvaartuig wenselijk? De Vaste Commissie voor de Visserij uit de Tweede Kamer en de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening hebben op 11 maart j.l. monde- ditmaal zijn zij voortgegaan met vermindering van de belastingdruk. ling overleg gepleegd over het visserijbeleid. De minister was daarbij vergezeld I door de directeur van de Visserijen, de directeur van de Economische Visserij- j aangelegenheden en de directeur van het Rijksinstituut voor visserij-onderzoek. Het verslag van het mondeling overleg is thans verschenen. hoe gering dan ook. Alleen voor bejaarden is er enige aftrek. Rt 'sclierming pond sterling eerste doel De algemeen gehate aankoopbelasting is voor een hele reeks artikelen vermin derd. Dit is vooral gedaan om de indus trie aan de gang te houden. De accijns op port en sherry en andere zware wij- j gens de kanselier, een gouden kans om gie opbrenge'n^om zich Staande 'te~hou- nen is aanzienlijk verlaagd om deze in j eindelijk de prijzen in de hand te hou- qen jn het spel van economische krach- Hoongelach van Labour Amory gaf de verzekering dat deze nooit mag worden bereikt door middel van werkloosheid. Labour ontving deze woorden met hoongelach. Een groot voordeel is dat de import- prijzen met gemiddeld 11 pet. zijn ge daald, zodat de export een stootje kan De minister onderstreepte de passage uit de memorie van antwoord waar zijn ambtsvoorganger zegt. dat het optreden van de overheid steeds aanvullend en onder bepaalde omstandigheden stimu lerend moet zijn, zodat in eerste aanleg het bedrijfsleven zelf zijn innerlijke velen. Deze gunstige toestand dient, vol- i sterkte zal moeten bewijzen en de ener- overeenstemming te brengen met die op lichte wijnen. Dit zal o.a. Australië en Zuid-Afrika helpen. Aankoop van huizen wordt iets ver gemakkelijkt door verlaging van zegel rechten. De regering heeft de noodkreten van de filmindustrie gehoord en voor de kwijnende bioscopen de vermakelijk heidsbelasting met meer dan de helft verlaagd. Omdat niemand weet, hoe de wind zal waaien, heeft de kanselier geen grote dingen durven doen. Op zichzelf is dit een aanwijzing dat de regering er nog niet aan denkt om naar de stembus te gaan. Maar in elk geval maakte de kan selier een begin met lang bepleitte be lastinghervormingen. De winstbelasting werd vereenvoudigd in de hoop dat meer dividend zal wor den uitgekeerd en voor herbelegging worden bestemd. De oppositie sprak de vrees uit dat deze maatregelen een ave rechts gevolg zullen hebben, tenzij ge koppeld aan belasting op kapitaalwinst, het socialistische stokpaardje. Een andere stimulans voor het be drijfsleven Is de versnelde afschrijving en de verhoging van de investeringsaf trek. Vergroting van de expert Over de werkloosheid, welke gemid deld 2 pet. bedraagt, maakt de regering zich in het algemeen nog niet bezorgd, maar wel over de bijzonder zwaar ge troffen gebieden, welke nu geholpen zul len worden door leningen aan de indus trie en opheffing van bepaalde finan ciële beperkingen. In het bijzonder zal de aanleg van droogdokken, die in staat moeten zijn ook super-tankboten op te nemen, wor den bevorderd. Ook de export-industrie krijgt zekere tegemoetkomingen. De kanselier legde de nadruk op de noodzaak om het Britse Gemenebest op de been te houden en uitbreiding van de wereldhandel, waarmede Engeland staat of valt. Hij wilde niets weten van degenen, die Engelands bankiersfunctie in het sterlingblok wensen op te geven. Gezien de val van de prijzen van pri maire produkten bereidt Engeland er zich thans op voor dat in de komende maanden verscheidene landen van het Gemenebest aanspraak zullen maken op hun sterling-saldi in Londen. Van daar dat de regering extra-risico's met de valuta wil vermijden en een uiterst voorzichtig beleid voert. Alles wordt gedaan om het economisch evenwicht te handhaven. Maar het doel van de begroting is een stevige basis te vormen voor nieuwe economische ex pansie. welke zal worden hervat, zodra prijsstabilisering is verkxegen. Acheson ontraadt topconferentie Aan vijf voorwaarden zal moeten worden voldaan „Ik hoop, dat de Verenigde Staten zich niet in topconferentiebesprekingen zullen begeven", aldus verklaarde van daag de Amerikaanse oud-minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson. Acheson noemde vijf factoren, waar aan z i. voldaan moet zijn, willen bespre kingen tussen Oost en West succes op- leveren, n.l.: 1. Oost-Europa wordt thans door de Sovjet-Unie overheerst, terwijl de West- europese landen zich door haar bedreigd gevoelen. West-Europa heeft voorts Amerikaanse hulp nodig voor zijn verde- diging. Eerst wanneer West-Europa al thans in eerste aanleg in staat is zelf zijn onafhankelijkheid te verdedigen, is aan een basisvoorwaarde voor bespre kingen voldaan; 2 West-Europa moet in staat zijn zich in een strijd, waarbij gebruik wordt gemaakt van met gangbare wapens uit geruste strijdkrachten, te verdedigen; 3. De voortschrijding der Westeuro- pese eenwording moet zodanig gevorderd zijn. dat West-Europa hierdoor wordt versterkt, hetgeen zal leiden tot vermin dering van de vrees voor de dreiging uit het Oosten; 4. Er moet een zekere stabiliteit zijn bereikt in de ontwikkeling van kernwa pens; zolang dit niet het geval is. is het bijna onmogelijk met goed gevolg te onderhandelen over een akkoord hier over; 5. Er moeten, als tegenwicht voor de anders overheersende kracht der strijd krachten van de Sovjet-Unie en de Oost- europese communistische staten. Ameri kaanse en Britse troepen in West-Europa blijven. Noodtoestand in Gaza Radio-Jeruzalem, de Jordaanse zen der, meldde gisteren, dat in de strook van Gaza de noodtoestand is afgekon digd. Er zouden talrijke arrestaties ver richt zijn. Egyptische strijdkrachten in het gebied waren versterkt om verdere betogingen te voorkomen. Maandag wa ren er betogingen gehouden voor terug keer van de Egyptische bezetting in de plaat-s van de V.N.-troepen, die het thans bezet houden. den, of zelfs te verminderen. 1 ten en zich verder te ontplooien. Amory was vrij optimistisch. Vooral Onder de huidige omstandigheden zijn het record aan spaargelden was bemoe- er voldoende redenen, welke een actieve digend. bemoeiing van de overheid met de vis- De inkomsten voor '58—'59 zijn ge- serij rechtvaardigen, schat op 5.490 000.000 pond sterling, de uitgaven op 5.075 000 000 pond sterling, of 155 000.000 miljoen meer dan vorig jaar. Het meeste hiervan komt op re kening van de sociale verzorging. Amory's voorganger Thorneycroft was afgetreden omdat hij weigerde de rege ringsuitgaven hoger te begroten dan de werkelijke uitgaven van vorig jaar. (Advertentie) Leef verstandig! Werk niet onder hoogspanning. Doe het liever geleidelijk aan. MAAR.... dat is vaak gemakkelijker gezegd dan gedaan. GEEN NOOD Bij hoofdpijn poeders, tabletten en cachets Ze helpen *nclrn afdoend,behouden lange I lijd hun werking en veroorzaken geen I vermoeidheid of veraufTing. Zijn daardoor I gevrhikl om lijdena hel werk Ie worden I Vrachtauto met asfaltketel gleed onbemand van helling Aannemende, dat het E.E.G.-verdrag op reële wijze zal worden uitgevoerd, mag naar de mening van de minister, de toekomst van onze visserij in het kader van de Euromarkt met vertrou wen tegemoet worden gezien, mede ook op grond van de gunstige ligging van ons land. Het betoog van de minister bleek de ongerustheid van verschillende leden over de toekomstige ontwikkeling van onze visserij niet geheel te hebben weggenomen. Men herinnerde opnieuw aan de krachtige overheidsmaatrege len, die in West-Duitsland genomen zijn om de visserij te bevorderen en die o.m. tot een snelle en royale ver nieuwing van de vissersvloot geleid 0 Vervolg van pag. 1 Wie zal opvolger van Gaillard worden? Wij zeiden al, dat de weg, die eens ook uit deze crisis zal moeten leiden, nog uiterst moeilijk te overzien valt en in ieder geval gebarricadeerd blijft met tal van obstakels. Uitgesloten is dat de ultra-rechtse oppositie, die voor Gail- lards val opnieuw verantwoordelijk moet worden gesteld, zelf in staat zou zijn een regering te vormen. Vermoedelijk zal. om tijdverlies te voorkomen. Soustelle niet eens een opdracht in deze richting ontvangen. Wel staat ongetwijfeld weer op de kandidatenlijst de gematigde Gisteravond laat is op de Amstel op I conservatief Antoine Pinay. die bu een de hoek van de Prinsengracht een ern- vorige gelegenheid a mislukte, en vooral stig ongeluk gebeui'd. De chauffeur van de socialist Guy Mollet, die de touwtjes een vrachtwagen, die achter zich een!va1}, het parlement achter de schermen rijdende asfaltketel voorttrok, bemerkte i altijd stevig in handen houdt. Mollet midden op de hoge brug dat er iets met heeft vannacht echter al gezegd, dat zijn de koppeling niet in orde was. Hij en een I partij zich nu afzijdig bij de vorming j/-ii P I 1 naast hem zittende 43-jarige keteldrij- jvan een nieuwe regering wil houden. ijhaiia S llOOICIStaCl hebben. Daarnaast wordt ook in an dere E.E.G.-landen een actief over heidsbeleid tot steun aan de visserij gevonden, b.v. in de vorm van han delspolitieke maatregelen. Men vreesde, dat het voor onze visserij met haar vrij sterk verouderde vloot wel uitermate moeilijk zal zijn om haar po sitie te midden van de andere landen te handhaven. De minister kon de indruk niet van zich afzetten, dat het belang van de maatregelen, die de regering na de oorlog genomen heeft om tot vlootver- nieuwing te geraken, veelal ernstig on derschat wordt. De minister deelde mee. dat bfj het Landbouw-Economisch Instituut een op een breed vlak gericht onderzoek is op gezet naar de rentabiliteit van het rederijbedrijf voor de grote zeevisserij. TWEEDE ONDERZOEKINGS- VAARTUIG. De minister verklaarde zich bereid de eventuele wenselijkheid en mogelijkheid van een tweede onderzoekingsvaartuig voor voortgezet technisch en econo misch onderzoek nader te bezien. De bewindsman deelde voorts mede, dat de oprichting van een Produktivi- teitscentrum voor het Visserijbedrijf en de beschikbaarstelling van een subsidie hiervoor uit de tegenwaarde gelden bij de Commissie Opvoering Produktiviteit is aanhangig gemaakt. De opzet is, dat het bedrijfsleven in al zijn geledingen in genoemd centrum zal samenwerken. INSPECTIE. De minister heeft gezegd, dat een uitbreiding van het aantal inspectie vaartuigen zijn aandacht heeft. Op de begroting is een bedrag beschikbaar van f. 200.000 voor de bouw van een vaartuig en voorbereidingen zyn ge troffen om zo spoedig mogelijk tot de bouw over te gaan. Voorts wordt aan de mogelijkheid gedacht om voor het uitoefenen van de inspectie mede gebruik te maken van een helikopter. Het komt de minister wenselijk voor deze mogelijkheid nader te onderzoeken alvorens te overwegen tot verdere uit breiding van de vloot over te gaan, te meer daar aan het in de vaart brengen en houden van schepen grote kosten verbonden zijn. Afrikaans overleg in ver uit Amsterdam, stapten uit en gin gen de koppeling onderzoeken, nadat zij eerst de asfaltketel voor wegglijden met blokken hadden verzekerd. De wagens stonden n.l. net even over de top van de brug op de helling naar beneden. Terwijl de twee mannen de koppeling onderzochten, schoot door nog onbeken de oorzaak de vrachtauto plotseling weg en nam de asfaltketel mee. De ke teldrijver werd door het gevaarte ge- I niet vergemakkelijken. Vanmiddae troffen en moest in zeer ernstige toe- gint het staatshoofd René Coty Een opmerking, die vermoedelijk vooral wel is bestemd om uiteindelijk de prijs voor een socialistische leiding of deel name zo hoog mogelijk op te voeren De crisis die in de lucht hing. maar toch over het algemeen nog niet werd ver wacht. is. tegen de traditie in. uitgebro ken naar aanleiding van een kwestie van buitenlandse politiek en ook die omstandigheid zal een oplossing zeker be- zijn stand naar het Weesperpleinziekenhuis I politieke consulates. maar men voorziet worden overgebracht. De chauffeur jeens te meer een langdurige, pijnlijke en klaagde over pijn, maar behoefde niet vooral voor Frankrijk uiterst kostbare te worden opgenomen. crisis. Afgevaardigden van acht Afrikaanse staten zijn te Accra, de hoofdstad van Ghana, een conferentie van negen da gen begonnen met de bedoeling tot nauwere banden op het gebied van bui tenlandse aangelegenheden, economie en cultuur te komen. De vertegenwoordigde landen zijn Ghana. Ethiopië. Liberia. Li bië. Marokko. Soedan. Tunesië en Egyp te Er zal van gedachten gewisseld wor den over kwesties als die van de toe komst van afhankelijke Afrikaanse ge bieden. het Algerijnse probleem en de rassendiscriminatie. De premier van Oost-Nigeria, Azlkhve, heeft in een ope- BINNENLANDj Besloten ls de 5de Nederlandse ver- pakklngsbeurs te houden van 1128 april j 1959 in het RAI-gebouw te Amsterdam. De nieuwe Nederlandse ambassadeur I ln Spanje, mr. W. Cnoop Koopmans, is vandaag met zijn echtgenote te Madrid aangekomen. De Nederlandse organisatie voor Zui ver! heer in de Muziekwetenschap, leend voor de uitgave van een thematisch- bibliografisch catalogus van de werken van Willem Pijper. De heer Kloppenburg, die directeur van de Stichting Leeuwarder Muziekschool en hoofdleraar in de Mu ziekgeschiedenis de Cultuurgeschiedenis en de plano-methodiek aan het Toon kunstconservatorium te Utrecht is. heeft niet minder dan vier Jaar aan de samen stelling van deze catalogus besteed. Met de voorbereiding van de druk ls bereids een aanvang gemaakt. Het werk. dat ruim 200 pagina's zal tellen, komt tegen het einde van dit Jaar van de pers. De 45-Jarlge directrice van hst be jaardenpension uit Haarlem-Zuid. die don derdag 3 april aangehouden was naar aan leiding van klachten, is gisteren voor de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank geleid en later door de rechter commissaris op vrije voeten gesteld. De belde kustmijnenvegers Hr. Ms. Brulnlsse en Brouwershaven brengen thans een tweedaags bezoek aan de plaat sen waarnaar deze schepen genoemd wer den. Aangezien de haven van Brulnlsse niet als ligplaats ln aanmerking kon ko men. werd daartoe de nabij gelegen vluchthaven van Zijpe gekozen, waar Hr Ms. ..Brulnlsse'' gistermiddag afmeerde Ook Hr. Ms. ..Brouwershaven" meerde ln deze haven af. om vandaag gedurende de dag ten anker te gaan op de rede van Brouwershaven. Voor de bemanningen van belde schepen staat o.m. op het program ma een ontvangst ten gemeentehuize van de twee gemeenten. BUITENLAND Malik Firoz Chan Noen. de premier van Pakistan, heeft gisteren voorgesteld, dat Pakistan en India een verklaring te kenen waarin gezegd wordt, dat deze lan den geen oorlog tegen elkaar zullen begin nen. Deze verklaring zou verder voorzien ln' een oplossing van alle geschillen tussen belde landen door onderhandelingen, be middeling of arbitrage, zo meldt Radlo- Paklstan. Engeland heeft gisteren krachtig bij Jemen geprotesteerd tegen twee „duide lijke gevallen van agressie" ln het Britse protectoraat Aden. Het protest was ver vat ln een nota, die aan de Jemenltlsche zaakgelastigde te Londen is overhandigd. Honderdzeventig uur onafgebroken regenval ln Noord-Italië heeft ernstige materiele schade veroorzaakt. Talrijke we gen zijn door het water afgesneden, In de omgeving van Milaan ls een aanzienlijke oppervlakte bouwland verwoest. In dè delta van de rivier de Po 16 de toestand weer kritiek. De rivier wast voortdurend als gevolg van stortregens en de toevloed van dooiwater. Zeshonderd Noordafrikanen, die ln Lyon gevangen zitten, zijn dinsdagavond in opstand gekomen. ZIJ vernielden de deuren en celraampjes en richtten ln het overige deel van de gevangenis grote ver woestingen aan. Politie en gendarmerie slaagden er pas na een uur ln de toestand meester te worden. De Jordaanse autoriteiten hebben twee Duitse Journalisten vrijgelaten, die gearresteerd waren nadat zij zaterdag per ongeluk de grens tussen Israël en Jordanië hadden overschreden. De Britse politieofficier, die maandag ln Famagusta op Cyprus met pistoolscho ten ernstig werd gewond, ls dinsdag over leden. In een bioscoop te Famagusta zijn tien bommen ontdekt, die ter plaatse tot ontploffing moesten worden gebracht, waardoor het gebouw ernstig werd bescha digd. Voor het palels van de aartsbisschop van Napels, mgr. Alfonso Castaldo, speel den zich gUteren rumoerige tonelen af. toen zich geruchten verspreidden, dat er geen geld genoeg ln het palels was om alle armen die om een paas-bljJ te helpen. Door deze geruc! 4000 armen die zich nog bulten het p leis bevonden zodanig opgewonden, dut een paniek ontstond. waarin verscheidene mensen gewond geraakten. Pas nadat de politie had ingegrepen en de aartsbisschop had meegedeeld, dat niemand zonder iets naar huls zou worden gestuurd, kwamen de oudjes weer tot bedaren. Reddingsploegen hebben gisteravond meegedeeld, dat zij de vermiste vijftig koe wachters. Inclusief vrouwen en kinderen. hebben terui iggevonden ln verschillende hutten op de berg Grappa. De koewachters vertrokken in het begin van de vorige week naar hun bestemming. Sindsdien had men niets meer van hen vernomen. Reden waarom gevreesd werd dat zij het slachtoffer waren geworden van het slech te weer. Bij het Int. Persinstituut, dat ln Washington vergadert, ls gisteren een ver. klaring van 26 niet met name genoemde Egyptische Journalisten ingediend, waarin président Nasser beschuldigd wordt van ..tirannieke onderdrukking en vervolging' van de persvrijheid in Egypte. De Amerikaanse vakverenigingsleider George Meany, president van de samenge. smolten Amerikaanse vakvereniglngsorga. nlsaties Congress of Industrial Organlza. tions-American Federation of Labor (C,L O.-A.F.L.) heeft in een brief aan de leden van het Congres aangedrongen op snel handelen, aangezien Amerika zich aan de rand van een recessie bevindt. Reeds meer dan 5.2 miljoen Amerikanen zijn zonder werk. zo schrijft hij, en als er niet direct gehandeld wordt, ls het onvermijdelijk, dat er nog miljoenen werklozen bij komen. De leider van de uiterst rechtse Fran se groep „Jeune Nation", de advocaat Blaggi. ls gisteravond door de Franse po litie gearresteerd op de Place de la Con corde. Hier stonden 300 man van de po litie opgesteld om eventuele betogingen de kop te kunnen Indrukken. Blaggi had een demonstratie aangekondigd voor de Ame. rlkaanse ambassade om te protesteren te gen de Amerikaanse en Britse bemoeienis met het Frans-Tuneslsche geschil ln de vorm van het aanbod van goede diensten, De weduwe van Mike Todd. Elizabeth Taylor, ls voor het eerst weer na de tra gische dood van haar man. voor de carye- ra's verschenen. In de week vóór haar man bij een vliegtuigongeluk ln Nieuw Mexico op 22 maart omkwam, had zij reeds deel genomen aan de opnamen van de film ..Kat op een heet zinken dak". ZIJ had toen aangekondigd dat zij met filmen zou ophouden om zich geheel aan haar man en kinderen te kunnen wijden. Enkele Franse schilderijen (o.a een Monet en een Seurat) hebben schade op gelopen tengevolge van een brand ln het beroemde Museum voor Moderne kunst ln New York. Een brandweerman kwam door verstikking om het leven. Het werk „De Waterlelies" van Monet. ter waarde van 40.000 dollar, werd zodanig beschadigd, dat herstel niet meer mogelijk zal zijn. De schade aan het gebouw wordt op 300.000 dollar geraamd. Zes Amerikaanse militairen zijn l woensdag in Philadelphia in de verzegel- I dc cabine van een watervliegtuig een denk I beeldige vlucht naar de maan begonnen Hun „reis" zal zeven dagen en zeven nachten duren. VOOR HEDENAVOND Hilversum I (402 ra.) NCRV: 18.00 Gram. 18.15 Spectrum v. het chr. organisatie- en verenigingsleven. 18.30 RVU: Dodenbezorging ln de prehis torie. door dr. P. Glazema. Derde lezing: Voorstellingen van leven en dood. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Blokfluittrio en soliste. 19.30 Bui- tenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Phllharm. ork. 21.15 Naar een rechtsorde van de arbeid, caus. 21.35 Geestelijke liederen. 22 00 Vakantierubriek 22.10 Kon. Mil kapel. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20 -24.00 Platennieuws. Hilversum II (298 m.) VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Ham mondorgelspel. 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.00 V. d. Jeugd. 19.10 Tussen twee ver kiezingen. caus. 19.25 VARA-Varla. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Op vleugelen van de Adelaar, hoorspelrep. 21.30 Lichte muz. 21.55 Marimba. 22.35 Gram. 22.45 Tussen, mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nws. 23.15 Dansmuz. 23.50—24.00 Soc. nws. ln Esperanto. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00—17.30 V. d. Jeugd. NCRV: 20.00 School voor vrouwen, blijspel. 21.50 Dagsluiting. VOOR DONDERDAG 17 APRIL Hilversum I (402 m.) KRO- 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen- ;ebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 50 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NORV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V .d. zieken. 11.45 Koorzang. 12.00 Middagklok - Noodklok. 12.03 Gram. 12 25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tulnb.- meded. 12.38 Gram. 12.45 Herhaling v. d. opening der Wereldtentoonstelling te Brussel. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Platennieuws. 13.30 Blaaskwint «n so liste. NCRV: 14.00 Metropole-ork 14.45 V d. vrouw. 15.15 Instr. septet. 15.40 Vo cal. ens en sol. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Tenor en plano. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. .50 Oratorium vereniging. NCRV: 18.10 Huismuz. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief 19.30 Lichte muz. 19 50 C.H.U.. po! caus. 20.00 Radiokrant 20.20 Gevar. progr. 21.lo Gram. 22 00 Periodiekenparade. 22.10 Or- gelconc. 22.40 Nabeschouwing schaken. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.2024.00 Gram. Hilversum II (298 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: Dagopening AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 V. d vrouw. 9.1 o Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Opening Wereldtentoonstelling te Brussel. 10.50 V. de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip. caus. 11.15 Kamerork. en solist. 12.00 Dansmuz 12.30 Land- en tulnb.- meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het be drijfsleven 13.00 Nws. 13 15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Altviool en klavecimbel 14.30 V. d. vrouw. 15 00 Logboek 1941. 15.30 Zang en plano 15.45 Gram. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 V. d leugd. 17.45 Orgelspel. AVRO- 18.00 Nws. 18.15 Gevar. progr. v. d. militairen. 18.4$ Sportproblemen 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 V d kmd. 19 05 Wie rment de kluis? 20.00 Nws. 20 05 Radio Phllharm. ork.. koor en sol 21.20 Wat Iedere vrouw wel weet. hoorsp 22.30 Journ. 22.40 Gram. 22.50 SDortaot. 23.00 Nws 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.2524.C0 Nieuwe gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS- 9.5012.00 Eurovisie: Opening Wereldtentoonstelling te Brussel. 19.30— 20.00 Idem (film). 20.00 Jcrarn. en weer- overz. AVRO: 20.15 Sportpanorama. 20.45 Optreden Johnny Ray. 21.3022.00 Is dit ook uw probleem? Engeland. BBC Home Serv. 330 m. 12.00 Lichte muz. 12.30 Onbekend. 13.00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Meded. 14.15 Gevar. muz. 15.00 Ork.conc. 16.00 Lichte muz. 16.45 Kritieken. 17.30 Tentoonstelllngsrep. 18 00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Stad en land. 19.40 Soortber. 19.45 Pianospel. 20.00 Ork. conc. 21.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22 30 Lichte muz. 23.15 Caus. 23.45 Pari. overz. 24 00 Nws. 0.060.11 Koersen. Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's daeboek. 12.30 Nws. en fabrleks- fanfare. 13.00 Verz.progr. 13 30 Nws. en V. d. arb. 14.00 Pianospel. 14.15 Lichte muz. 14.30 Nws. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Nws. 16.00 Lichte muz. 16.30 Nws. 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Lichte muz. 18.30 Nws. en gevar. muz. 19.00 Lichte muz. 19.30 Nws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en hersengym. 21.00 Gram. 21.30 Nws. en brievenbeantw. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. en gevar. progr. 23.00 Twintig vragen. 23.30 Nws. 23.40 Jazzmuz 0.15 Lichte muz. 0.30 Nws. 0.55 1.00 Nws. Nord Westdeutscher KundTunk 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 14.00 Omr.koor en -ork. en sol. 16.00 Filmmuz. 16.25 Dansmuz. 17 00 Nws. 17.45 Operettemuz. 19.00 Nws. 19.20 Dansmuz. 19.45 Klankb. 20.45 Jazzmuz. 21.45 Nws. 22.30 Symf.-ork. en sol. 23.35 Amus. muz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 0.30 Filmmuz. FrankrUk 3 (Nat. Progr.) 280 en 235 m, 12.00 Nws. 12.05 Operamuz. 14.05 Kamer- muz. 16.40 Zang en piano. 17.10 Gram. 17.15 Orgelconc. 18.00 Muz. caus. 20.00 Gram. 20.05 Nationaal ork. 23.5224.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Amus. ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Eng. les. 14.15 Gram. 14.30 Franse los. 14.45 Gram. 15.30 Idem. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Kamer - muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18.15 Vlaamse liederen. 18.30 V, d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Caus. 20.00 Vrije politieke tribune. 2-0.10 Verz.progr. 22 00 Nws. 22.15 Internat. Radlo-Unlversiteit. 22.30 Orgelconc. 22.55—2£.00 Nws. 484 m.: 12 30 Gram. 13.00 Nws. 14.15 Gram. 14.30. 15.30 en 16.05 Idem. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.30 Gram. 22.55 Nws. ningsboodschap voorgesteld te pogen tot een verdrag van wederzijdse verdediging te komen, waarbij hb verwees naar de „inval in Egypte en de in Algerlë bedre ven wreedheden". In een toespraak veroordeelde deGha- nese premier Nkroemah alle „vormen van kolonialisme en het maken van rassen onderscheid" en hij waarschuwde zin spelende op het communisme tegen het „nieuwe imperialisme", dat poogt zijn doeleinden niet slechts met militaire middelen te bereiken, doch ook wapens aanwendt als economische doordringing, het aanknopen van culturele banden, ideologische overheersing, psychologi sche infiltratie en ondergrondse acties, waarbij wordt aangezet tot de klassen strijd en zelfs niet wordt teruggedeinsd voor het aanprijzen van moord". Nkroemah zei ervan overtuigd te zijn. dat alle vormen van kolonialisme in Afrika zullen verdwijnen. Afrika is het laatste bolwerk van het kolonialisme. „Daarom hebben wij, vrije onafhanke lijke Afrikanen, de plicht de totale be vrijding van Afrika te verhaasten". Duurzame vrede en veiligheid zijn niet denkbaar zolang het kolonialisme in enigerlei vorm bestaat. Studie over exploitatie van vangfabrieksschip De verhoudingen welke binnen de Europese Economische Gemeenschap en een eventuele vrijhandelszone zullen ontstaan, zijn nog niet met enige zeker heid te voorspellen. De eisen, waaraan de Nederlandse visserij binnen dit raam zal moeten voldoen aldus dr. A. Von deling in zijn memorie van antwoord bij de landbouwbegroting 1958 aan de Eer ste Kamer over de visserijenzijn dien tengevolge nog moeilijk te bepalen. Aan genomen. dat de vangsten op de Noord zee in de toekomst constant zullen blij ven. laat het zich aanzien dat de EEG voor onze visserij als producent van haring en hoogwaardige platvis- en rondvissoorten, mogelijkheden biedt. Nauw overleg met de partnerlanden, ten einde het beleid in deze sector op elkaar af te stemmen, zal met kracht moeten worden nagestreefd. Hoewel van de zijde van de over heid getracht werd de verre visserij door middel van een steunregeling te stimu leren. moet worden vastgesteld, dat de ondernomen pogingen tot een misluk king hebben geleid. Dit neemt niet weg. dat de ogen dienen te worden openge houden voor mogelijkheden, welke zich ln de toekomst bij gewijzigde omstan digheden kunnen voordoen. Het produktschap voor vis en vispro- dukten bestudeert in hoeverre de exploi tatie van een of meer vangfabrlekssche- pen voor de Nederlandse visserij ver antwoord ls. De resultaten van het on derzoek die moeten worden afgewacht, zullen mede bepalend zijn bij het vor men van een standpunt ten aanzien van hernieuwde pogingen ter stimule ring van de visserij in ver afgelegen wateren met deze «>ort schepen. WOENSDAG Gulden Vlies. Ledenvergadering Kon. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Lezing C. Ouwehand „Japan, ervaringen en In drukken". 8 uur nam. Den Burcht: Toneelavond Selskip „Frvs- Iftn". 7 3/4 uur nam. Stadszaal (grote zaal). Franz Schubert in „Die schone Müllerin". 8 uur nam. Oegstgeest (Kempenaerstraat 42): Ledenvergadering Groene Kruis. 8 uur nam. DONDERDAG De Doelen: Genootschap Nederland Engeland. Spr. mr. D. Coleman aver Cam bridge. 8 uur nam. RehobothLedenverg. „Het Zonnehuis". 8 uur nam. Vroom en Dreesmann. Modeflltsen te 10.30 uur voorm. en 2.30 en 4 uur nam. Doelenkazerne. Cabaret Koksschool. 8 u. nam. Voorschoten Grota Vink: Uitvoe ring Toneelver. „Leidseweg-Noord". Op voering van „Boemerang". 8 uur nam. Voorschoten Cultureel Centrum: Uitvoering Herv. Gem. Zangver. „Zang zij onze leus. 8 uur nam. VRIJDAG Schouwburg. Balletuitvoering o.l.v. Toos Zandvliet. 8 uur nam. De Doelen: Ledenverg. Ver. „Volkson derwijs". 7i uur nam. Wijkgebouw Levendaal: Jaarverg. Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur nam. ZATERDAG Oud-Hortuszlcht. Jaarvergadering Gere- patrieerden. 8 uur nam. Volkshuls. Poppentheater „Harlekijn" „Het geheim van de flesgeest". 2.30 en 4 uur nam. Schouwburg. Kon. Ver. .Lltterls Sacrum*. „Bonaventura". 8 uur nam. Prediker. Feestavond afd. Lelden „Unl- tas". 7.30 uur nam. Den Burcht (grote zaal). Toneelclub „Ons Grunnegerlaand". „De störm". 8 uur nam. MAANDAG Stadszaal (foyer)Filmavond Ned. Rels- vereniglng. 8 uur nam. Tltus Brandsmastraat 174. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. Stadhuis. Gemeenteraad 2 uur nam. DINSDAG Stadszaal (grote zaal). Italiaans strijk orkest „Angelicum". 8 uur nam. Rijkslaboratorium (Nonnensteeg). Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark l. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feeatdageD 2-4 uur. BIOSCOPEN Casino „De nachten van Cablrla". 18 Jr. Dagelijks 7 en 9.15 uur. Vakantiemati nees „SJora van de Rebellenclub". Lldo „Eén kwam terug". 14 Jr. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor „Slssl. keizerin en moeder". A.l. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Dagelijks van 102 uur Prinses Beatrix ln de West, Prins Bernhard ln Liberia en Engels Vorstenpaar ln Nederland. Trianon „Meisjes, mambo's en whisky". 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex „De dief van Bagdad". 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag cyclus en schiep de vrouw". De avond- en nachtdienst der apothe ken wordt tot zaterdagmorgen 19 april 8 uur waargenomen te Lelden door Apotheek Reyst. Steenstraat 35, tel. 20136 en te Oegstgeest door: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Bi] geen gehoor bij Uw hulsarts of specialist hel op dokterstelefoon 22222. Advertentie LEIDEN OEGSTGEEST Breestraat 65 Geversstraat 41 Telefoon 21800 Telefoon 23917 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur)

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2