Splitsing in de C.P.N.-fractie in de Tweede Kamer St. Matthias te Warmond vierde feest bij veertig jarig bestaan Raad van Leiderdorp herdacht wijlen wethouder L. C. Snel DINSDAG IS APRIL 195» Twee verklaringen (Van onze parlementaire redacteur) De splitsing in de communistische fractie in de Tweede Kamer is vanmid dag aanleiding geweest tot het afleggen van verklaringen in de Tweede Kamer namens elk van de twee groepen. Mede namens mevrouw LipsOdinot en de heren Wagenaar. Brandsen, rei de heer Gortzak, dat zü door de CPN zün geroyeerd en dat van hen is geëist hun zetels in de Tweede Kamer ter beschik king te stellen. Zij hebben geantwoord, dit niet te zullen doen, omdat in de CPN de heer De Groot een beleid voert, dat in strijd is met de Leninistische be ginselen. waardoor een kameraadschap pelijke discussie over de meningsver schillen in de partij onmogelijk is. Men noemt ons besluit zetelroof, aldus de STADSNIEUWS Blokwachter versliep zich Op 17 februari j.l. 's ochtends om 6.20 uur was er in de treinenloop Haar lem—Leiden stagnatie ontstaan, omdat de overweg te Voorhout niet gesloten was en de treinen moesten stoppen of langzaam moesten rijden. De blokwach- ter bleek niet aanwezig te zijn. De po litie. die het verkeer regelde, had aan de stationschef te Leiden kennis gege ven van de stagnatie, waarna de wagen voerders hiervan op de hoogte werden gebracht. Voor de kantonrechter hier ter stede stond de blokwachter gisteren terecht. Hij had zich die ochtend ver slapen. De officier van justitie eiste f 30 boete of 15 dagen. De raadsman mr. heer Gortzak, maar ik noem het zetel- roof wanneer iemand een zetel in de Kamer bezet houdt, maar nooit in de vergadering verschijnt. Dit was een steek op de heer De Groot waar de Kamer hartelijk om lachte. ..Wij wensen strijd te blijven voeren voor het communisme", vervolgde de heer Gortzak Zodra in de CPN weer kritiek mogelijk is. zullen wij ons aan de wil van de partij onderwerpen. Maar van heden af vormen wij in de Kamer een zelfstandige communistische fractie. Wij betreuren deze splitsing. Deze toe stand zou binnen korte of langere tijd worden gecorrigeerd. De toekomst be hoort aan het communisme. Ook in ons land zal het communisme uiteindelijk zegevieren, maar daarvoor is het nodig, dat de communistische partij van fouten wordt gezuiverd. Wij staan in dienst van het commu nisme en voor anti-communisme. in welke vorm ook. is voor ons geen plaats. Mede namens de heren Bakker en Borst zei de heer Paul de Groot, dat de Kamerleden Gortzak. Wagenaar. Brand sen en LipsOdinot uit de partij waren gezet, omdat zij de CPN schade hebben berokkend. Het is politiek verraad aldus de heer De Groot dat zij hun zetels in de Kamer blijven bezetten. Zü maken geen deel meer uit van de fractie der CPN in de Tweede Kamer. De heer Burger (P. v. d. A.) noemde de gebeurtenissen in' de CPN kiezersbe drog. kenmerk van grondeloze immora liteit. De communisten spreken over demo cratie, maar dat is misbruik van het woord. Uit deze hele geschiedenis spreekt gewetenloze machtsiust van de dictatuur. De heer Gortzak klaagt over een Van der Hout begreep niet waarom de I rechter zich nog met dit geval moest laster. die over hem en de heer Wage- bemoeien, daar verdachte reeds een be risping had gekregen. Ook is hij niet voor het sluiten aansprakelijk, als hij niet aanwezig is. De plv. kantonrechter mr. De Koning veroordeelde verdachte tot f. 15 boete of vijf dagen. Een blokwachter uit Leiden moest te rechtstaan. omdat hü op 24 Juli jJ. de overweg te Warmond niet gesloten had De officier van Justitie eiste f. 20 boete of acht dagen. De raadsman mr. Witlox verklaarde, dat de verdachte voortdu rend op de klok had gekeken. Was de trein op tijd geweest, dan was het niet gebeurd. De plv. kantonrechter mr. De Koning veroordeelde verdachte tot f. 25 boete of tien dagen. Roekeloos gereden Een inwoner van Oegstgeest had op 21 september j.l. met ziin auto in de Treubstraat in Voorschoten op roekeloze wjjze gereden en het verkeer in gevaar gebracht. Enkele personen waren dien tengevolge in moeilijkheden gekomen. De officier van Justitie van het Leid- se kantongerecht, waarvoor hij gisteren terecht stond. mr. Van der Schans, eis te f. 100 boete of 30 dagen. De plv. kan tonrechter mr. De Koning veroordeelde verdachte tot f. 75 boete of 20 dagen en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van zes maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Er waren nog andere verkeersovertre ders: een Hagenaar, die op 27 januari met zijn auto op woeste wijze bij het Haagsche Schouw had gereden - opper wachtmeester T. J. Opdam vond het. een ergernis, zoals verdachte had gereden - hoorde zich tot f. 50 boete of 25 dagen veroordelen: een Wassenaarse dame. die op 21 januari met haar auto op de smal le brug bij het Haagsche Schouw was gaan inhalen, terwijl er reeds een tegen ligger op de brug was, kreeg een boete van f. 25 of tien dagen; een bewoner van Voorburg had op 20 januari met zijn auto bij dichte mist met. klein licht ge reden. waarvoor hij veroordeeld werd tot f. 20 boete of acht dagen. Een chauffeur uit Noord-Scharwoude stond terecht, omdat hij op 30 januari met zijn zeswielige vrachtauto met aan hangwagen. welke te zwaar beladen was. op de trambaan in de Schoolstraat te Voorschoten had gereden, terwijl een tram uit de richting Leiden in aantocht was. Een botsing was het gevolg. Eis: f. 50 boete of twintig dagen. De raads man. mr. Van der Voort, achtte ver dachte niet schuldig, omdat hü zijn richtingwijzer had uitgestoken, toen hij van richting wilde veranderen. Ook had hij signalen gegeven. De plv. kanton rechter mr. De Koning veroordeelde ver dachte tot f. 25 en f. 10 boete of veer tien dagen. Eenzelfde straf kreeg een vertegen woordiger uit Leiden die op 14 februari met zijn auto bij de kruising Voorstraat te Katwijk geen voorrang had verleend en de bocht te ruim had genomen. Een chauffeur uit Katwijk had op 6 fe bruari met zijn vrachtauto op de Leid- seweg te Voorschoten geen voldoende af stand bewaard voor. een twaalfjarig meisje, dat met haar vriendinnetje ge heel rechts van de weg fietste en dat daardoor werd gewond. De fiets werd ernstig beschadigd. Hij werd veroordeeld tot f. 40 boete of twintig dagen. Een Amsterdamse koopman had op 1 januari met zijn auto bij de kruising bij de Commandeurslaan te Katwijk geheel links van de weg gereden en ook geheel links door de bocht gereden, waardoor hij met een berijder van een motorrij wiel in botsing was gekomen, die dien tengevolge was gewond. Het motorrij wiel was beschadigd. De eis luidde f. 30 boete of 10 dagen. De plv. kantonrech ter mr. De Koning veroordeelde ver dachte tot f. 25 of tien dagen. Leidse Dahliavereniging Johan Mater DE JAARVERGADERING. De Leidse Dahliavereniging Johan Mater hield gisteravond onder leiding van de voorzitter, de heer L. J. J. Doovenburg, in het gebouw voor Chr. Belangen haar jaarvergadering. De voor zitter opende de vergadering en heette alle aanwezigen welkom, in het büzon- der de voorzitter van de Leidse Bond, de heer A. Zaalberg en de heer J. H. Smit. die deze avond bü een plaatje een praatje hield over dahlia's Voorts me moreerde spreker in het kort het wel en wee der vereniging. Het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Monten- berg. vermeldde enkele belangrüke ge beurtenissen in het afgelopen vereni gingsjaar. Het ledental is stabiel ge bleven. De penningmeester, de heer A. Cats, bracht een financieel rapport uit, dat niet ongunstig was. Tot kascontro- leur werd de heer H. J. Broeksema ge kozen In het bestuur kwam geen wijziging. De secretaris en penningmeester had den zich weer herkiesbaar gesteld ei werden met algemene stemmen herko zen. Tot slot vertoonde de heer Smit enkele films over dahlia's en het bloe mencorso van 1957. De films, die uit stekend de bloemenpracht tot haar recht deden komen, vielen bij de leden zeer in de smaak Na de rondvraag sloot de voorzitter deze leerzame avond, naar wordt uitgespreid, maar waar was de heer Gortzak, toen de laster zich uitte ten aanzien van Koos Vorrink? Het is alles de consequentie van het wal gelijke systeem, dat zü aanhangen. Wan neer zü hopen op een zege van het communisme, dan hopen zü op al die walgelijkheden, waarvan zü vandaag maar een heel klein beetje ondervinden. Deze verklaringen werden afgelegd na de installatie van de heer Brandsen als nieuw Kamerlid, opvolger van de heer Reuter, die was afgetreden als gevolg van zyn conflict met de heer Paul de Groot. Interacademiale B.V.S.V. De interacademiale sportwedstrijden van de Bond van Vrouwelijke Studen ten Verenigingen zijn gisteravond in onze stad begonnen met schermen en tafeltennis. De schermwedstrtjden werden gehou den in het schoolgebouw aan de Antho- nie Duycklaan. De uitslag was: 1. Utrecht, 2. Delft. 3. Leiden. 4. Amsterdam. De strijd op de tennistafels had plaats in de Chr. School aan het Noordeinde 40. Hier waren de resultaten: 1. Amster dam. 2. en 3. Leiden en Utrecht. 4. Delft. 5. Wageningen, 6. en 7. Rotter dam en Groningen. Gelijkstelling tijdvokken universitaire studie De minister van Buitenlandse Zaken i. heeft aan de Tweede Kamer mee gedeeld het op 15 december 1956 te Parus mede voor het Koninkrük der Nederlanden ondertekende Europees ver drag inzake de gelükstelling van tüd- vakken van universitaire studie. Wat het Koninkrijk der Nederlanden betreft, zal het verdrav alleen voor Nederland gelden. De regering is voornemens het verdrag aan de goedkeuring der Sta ten-Gene raai te onderwerpen. Vreemde theezaak De kok van het opleidingsschip voor de binnenvaart „Hollands Glorie", dat gelegen is in het Wanty te Dordrecht, heeft enige tijd geleden in een heg een aantal pakjes thee gevonden, waarvan de waardebonnen waren verwüderd. Hü stelde de politie van zün vreemde vondst in kennis. Een paar weken later vond de kok. die het hegje veiligheidshalve in de gaten hield, wederom een aantal pakjes thee, ook weer zonder waardebonnen. De geschiedenis heeft zich nog een keer herhaald, want weer heeft de kok de politie op de hoogte gesteld van een vondst van 14 pakjes thee van goede kwaliteit, maar met uit de verpakking geknipte waardebonnen. Weggestuurde leerling niet terug (Van onze Haagse redactie) De president van de Haagse rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in het korte geding, dat de vader van een van school gezonden leerling voert tegen het bestuur van de Groen van Prinsterer ULO-school aan de De Ruüterstraat te den Haag. De vader, de Haagse advo caat jhr. mr. A. M. C. Sandberg. eiste dat zün 17-jarige zoon Coen weer tot de lessen zou worden toegelaten. De pre sident van de rechtbank heeft op deze eis afwüzend beschikt. Het belang van de school, in casu de handhaving van de orde en de tucht vereist voor het geven van goed onderwijs prevaleert in dit geval boven het belang van de leerling, zo meende de rechter. Amerikanen schieten voortaan op vreemde duikboten i LEIDERDORP LEIDERDORP SE DAMCLUB In de wedstrüd om het persoonlük damkampioenschap van Leiderdorp is de beslissing gevallen tem gunste van C A. Deegenaars die. evenals in 1956 en 1957 de titel behaalde Hij komt nu ook in het bezit van de wisselbeker, die destijds beschikbaar was gesteld door de toenmalige secretaris, de heer A Krui denier. Deegenaars heeft thans de be ker driemaal achter elkaar gewonnen De tweede plaats zal hoogs twaar- schünlük voor J van Sandijk zijn. die theoretisch nog bedreigd wordt door H Verhoogt. Hier volgen de uitslagen van de laatste weken: H. VerhoogtD. Has- sefras 11. L MatzeC de Koning 11. J. van SandükP. v. d. Zwan 2—0, A DiseraadA. Spies 2—0, C de Ko ningJ van Sandük 1—1, H. Verhoogt C Verweü 20, C. A. DeegenaarsH. Verhoogt 1—1, A. SpiesJ. v. Sandük 0—2. In ons bericht van gisteren betref fende een auto, die op de driesprong Provincialeweg-zyidyk door een hek reed. zün enkele fouten geslopen. Het betrof hier een inwoner van Leiderdorp, die met zün auto tegen de enige boom ter plaalse botste en door de Leider- dorpse politie uit zijn wagen bevrijd werd. De G G D. uit Leiden vervoerde hem naar het Ac. Ziekenhuis te Leiden Het spreekuur van de burgemeester wordt morgen gehouden van 8 30—10 uur v.m. (i.p.v. van 1012 uur). A de Waal Malefüt-Spruüt; 6. A. J. Stemerding; 7. dr. J. F. Sirks; 8. J M. A. M. Paanakker. 9. mevr. J. E. Wiert-ae- man-van den Boom; 10. J. P. Turion; 11. J. Kalverkamp; 12 G. P. Kamermans: 13. R H de Vries; 14. mevr. Th. H. Kuy- per-Groenewegen15 F H. Scheurkogel; 16. A. Beydals; 17. W. Jansen; 18. G. A. Alers. UITVOERING ST.-GENE8IUS De Toneelvereniging St -Genesius heeft voor leden en donateurs het blij spel ..Een Wespennest", geschreven door J. W. v .d. Heiden en Henk Bak ker. opgevoerd Hel was een zeer ge slaagde avond. De inhoud was een vrolijk vakantiespel. maar rare voorvallen, die echter tot een goed einde leidden De regie was in handen van de heer C. P. Meegdes. Na afloop volgde nog geruime tijd een gezellig samenzijn Op zondag 20 april wordt een reprise gegeven. VOORSCHOTEN Kandidatenlijst V.V.D. De definitieve kandidatenlijst van de VVD voor de gemeenteraadsverkiezing van Voorschoten is vastgesteld als hier onder vermeld. Hierbij zij aangetekend, dat de heer J. H. van Eist. bhans raads lid. geen kandidatuur meer heeft aan vaard en dat de heer G. J. Stoop zich heeft teruggetrokken. 1. A. de Groot: 2 M. C. Tideman; 3. H. A. Korthals; 4. P. D. Burggraaf; 5 mevr. Voor de Amerikaanse kust worden ge regeld Russische duikboten gesigna leerd. In het vorig jaar werden er 184 geteld. De Amerikaanse Marine is er in geslaagd verschillende duidelüke foto's van deze vreemde oorlogsbodems te ma ken. De duikboten werden vooral in de buurt van Cape Canaveral de raket- basis van de Verenigde Staten waar genomen. De Amerikaanse Marine heeft nu opdracht gekregen onmiddellijk te vuren op vreemde onderzeeboten in de territoriale wateren van Amerika. Het was zaterdag een grote dag voor de R.-K. Harmonie-. Zang- en Toneel vereniging St.-Matthias, zoals wij giste ren reeds meldden. Om 5.30 uur trad de harmonie aan om een rondgang te maken door het dorp en voor het eerst de nieuwe uniformen te tonen. Tijdens de rondgang marcheerde het korps naar het huis van de heer Giesbers. Hier werd het woord gevoerd door de voorzitter van de harmonie, de heer P. de Vetten. Voordat de overdracht van de uniformen plaats vindt, aldus spreker, hebben wij gemeend U eerst een hulde te moeten brengen. Bij ons eerste bezoek aan uw huis om een bijdrage voor het unifor menfonds kwamen wij niet zo optimis tisch teruc. maar de volgende dag reeds werden wij uitgenodigd voor een nieuw bezoek. Wü konden onze oren niet ge loven toen U ons mededeelde, dat U alle stoffen voor de uniformen zou verzorgen. In zün antwoord zei de heer Giesbers. dat hij stof geschonken had omdat hij 10 jaar Warmonder ls. aan de heer P. de Vetten een enveloppe met inhoud. KONINKLIJK ZILVER Tüdens de rondgang door het dorp, vervolgde de burgemeester, zag ik bij het korps een aantal zeer jeugdige per sonen en ik vroeg mij af of dit vroeger ook zo was geweest. Dit moet wel het geval geweest zijn en ik heb vernomen, dat de onder-kapelmeester, de heer L. van Noort. reeds 50 jaar muziek beoefent waarvan 40 jaar bij Matthias. Hü was een van de mede-oprichters, is hoofd bestuurslid der vereniging. Daarnaast heeft hij vele jaren de jeugdige spelers opgeleid en hen als het ware het in- Spaans vliegtuig in zee: zestien doden Een vliegtuig van de Spaanse Lucht vaar tmaatschappü ..Aviaco", dat uit Bilbao naar Barcelona was vertrokken, is maandagavond j.l ter hoogte van de kust van deze stad door nog onbekende oorzaak in zee gestort. Aan boord van het toestel bevonden zich veertien pas sagiers en een bemanning van twee koppen. Alle zestien zün om het leven gekomen. De passagiers bezaten allen de Spaanse nationaliteit. Premier Djoeanda over aanval op Makassar De Indonesische premier Djoeanda heeft bevestigd, dat het onbekende vliegtuig, dat zondag een aanval deed op de vliegbasis Mandai bü Makassar, een twee-motorige „B-25" was. „Vlieg tuigen van dit type worden gewoon lijk in de V.S. gebouwd", voegde de premier er aan toe. Hü reide voorts, dat het toestel uit noordelijke richting was gekomen. De aanval door een vliegtuig van de opstandelingen noemde de premier een ..voorbereide militaire actie, die tot doel had de situatie te verwarren". Hij her innerde er in dit verband aan. dat „vreemde oorlogsschepen manoeuvres hielden, toen de regeringstroepen de vorige maand op het punt stonden bü Pakan Baroe, in Midden-Sumatra, te landen". Kennelijk doelde de premier op de drie oorlogsbodems van de Amerikaanse zevende vloot, die zich toen in de wa teren van Singapore ophield. Reorganisatie van de legerindeling Met ingang van vandaag heeft het Nederlandse leger, na een overgangs periode van een halve maand, een territoriale reorganisatie ondergaan, die vandaag volledig in werking is getreden. Deze organisatie komt erop neer. dat het aantal territoriale bevelhebbers is teruggebracht van vijf tot drie. terwijl strument in de hand gegeven. Uw faam voor de verschillende provincies negen 's Avonds was de harmonie aanwezig - daille op de borst is niet alleen in Warmond bekend ge bleven, maar ook buiten de grenzen van de gemeente en 't heeft Hare Majesteit behaagd U toe te kennen de zilveren ere-medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Vervolgens speldde de burgemeester de heer L. v. Noort de me- in de zaal van hotel „De Zon". Tevens was hier aanwezig het bestuur van St. Matthias en vele genodigden om het 40-jarig bestaan van de vereniging te vieren. De voorzitter der vereniging, de heer Th. R. de Vroomen. heette allen welkom in het bijzonder burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, als beschermheer, met echtgenote. Naast vele andere verenigingen op ander gebied, aldus spreker, neemt St. Matthias als culturele vereniging een belangrijke plaats in, in de Warmondse gemeenschap. Spreker herdacht de on langs overleden oud-voorzitter en ere voorzitter, de heer Zwetsloot. Jarenlang is hü voorzitter geweest en van den be- I ginne af een groot üveraar voor de vereniging. Vervolgens dankte de voorzitter het j gemeentebestuur voor de steun die het altüd aan de vereniging heeft gegeven. Op de eerste plaats door het tot stand komen van de muziektent en tevens voor de jaarlükse subsidies. Vandaag, aldus de voorzitter, is een lang gekoesterde wens in vervulling ge gaan en loopt onze harmonie rond in keurige uniformen. Hij dankt hiervoor alle Warmondse ingezetenen, die door hun steun de aanschaf van uniformen in zo'n korte rijd hebben mogelijk ge maakt. Vervolgens kreeg pastoor J. Gussen- hoven het woord. Namens het unifor men-comité droeg hü de uniformen aan de vereniging over. Spr. wilde hierbü speciaal noemen mej. Jansen, die geheel belangeloos alle overhemden heeft gemaakt en de heer J. Sikking. die in zün eentje f. 1200 voor het uniformenfonds wist op te halen. De heer De Vroomen dankte de pastoor voor de uniformen en zei. dat het voor hem nog steeds onbegrijpelijk is. dat dit ^n zo'n korte tüd tot stand kon worden' gebracht. Hierna speelde het korps onder leiding van de onder-kapelmeester, de heer L. van Noort. een pittige mars. waarna de burgemeester het woord kreeg. Als be schermheer feliciteerde hij de vereni ging met het jubileum en sprak vervol gens als burgemeester. Het gemeente bestuur heeft altijd het bestaan van culturele verenigingen van een groot be lang geacht Belangrük voor de inwoners territoriale commandanten zün aange wezen De provincies Groningen. Fries land en Drente worden beschouwd als een provincie. Ook het aantal garnizoenen heeft een drastische reorganisatie ondergaan Tot nu toe was Nederland verdeeld in 42 garnizoenen, het zün er nu nog slechts 27. Razzia's in Djakarta De woordvoerder van het plaatselük militair commando van Djakarta heeft medegedeeld dat tüdens gisteravond door de veiligheidsdiensten in de Kra- mat-wük van Djakarta uitgevoerde raz zia's, een aantal verdachte personen voor nader onderzoek werd aangehou den. Op Kramat. de hoofdverkeersweg van Djakarta, werden alle auto's aam- voorzitter der vereniging, de heer De j gehouden voor een onderzoek naar Vroomen. nogmaals woorden van geluk- 1 vuurwapens, terwül ook de papieren der wens werden gesproken. passagiers werden gecontroleerd De heer Van Noort dankte Hare Majesteit en burgemeester voor deze on derscheiding. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer C. A. Volgering. voorzitter van de Bond van R.-k. Muziekgezel schappen in Zuid-Holland. Tot slot werden woorden van felicita tie gesproken door de heer Van Bladel namens Warmonds Fanfare. Zondagmiddag bracht het nieuw ge- uniformeerde korps een serenade aan de heer L. van Noort. waarbij door de AANBESTEDING Gisteren heeft in het Gemeentehuis te Voorschoten de openbare aanbesteding plaatsgevonden voor het bouwrijp ma ken van het derde gedeelte van de Vliet- wijk, het gedeelte tegenover de Raad huislaan en Vlietzicht. Er werd door 12 aannemers ingeschre ven: 1. J. Visscher te Leiden voor f. 67.500: 2. L. P v. d. Geer te Leiden voor f. 68.500: 3. fa. J. Stam te Voor schoten voor f. 72.750; 4. C. A Lange- veld te Alphen aan den Rün voor f. 73.000; 5. H. Ringen te Wassenaar voor f. 73.900; 6 A. P. Stuyfzand te Leiden voor f. 75.800; 7. J. Mens te Lisse voor f. 77.300; 8. fa. Koster en Visser te Waddinxveen voor f. 77.500: 9. Gebr. Schouls te Leiden voor f 78.500; 10. N.V. Aannemersbedrijf N.B.M. te Zaan dam voor f 78.500; 11. D. de Rooy te Badhoevedorp voor f 80 495; 12. W. Hennipman te Leiderdorp voor f 86.500. De gunning is aangehouden WASSENAAR Realistische oefening B.B. Knalbommen kondigden gisteravond acht uur het begin aan van de grote BB-oefening van Wassenaar-zuid in het plan Zijlwatering. Dat daar een tiental bommen was gevallen werd veronder steld. maar overigens was het net echt, want de van de blokposten uitgezonden verkenners meldden een grote en enige kleine branden, benevens een groot aan tal verspreid liggende gewonden. Zo snel mogelyk werd hiervan kennis ge geven aan de commandopost, waar aan wezig waren de burgemeester, de com missaris van politie, de hoofden van de gemeentediensten, het kringhoofd e.a. De blokploegen waren intussen op het door de reservepolitie afgezette terrein al in actie gekomen om de gewonden op te halen en met ambulances te vervoe ren naar een gewondennest, voorts ook om te pogen de kleine branden meester te worden Aangezien de plaatselijke brandweer onvoldoende werd geacht werd vanuit de commandopost assistentie gevraagd van een brandweer uit de kring, welke spoedig arriveerde. Voorts werd de me dische dienst ingezet, zo ook de vrou welijke dienst voor sociale verzorging, welke de mannen van de blokploegen had te voorzien van koffie en de in het Deylerhuis ondergebrachte daklozen van eten. Op het terrein werden twee rovers aangehouden, die op het politiebureau werden ingesloten. Om 9.15 uur werd het sein gegeven, dat de oefening was geëindigd/waarna alle deelnemers zich naar het Deyler huis begaven voor een bespreking. Gai'age Jansen bestaat 60 jaar Eén van de oudste garagebedrijven in ons land. Garage Jansen aan de RUks- straatweg te Wassenaar viert zaterdag a.s. het zestigjarig bestaan. In 1898. toen er nog maar weinig fiet sen en vrijwel geen auto's waren, legde de thans 84-jarige heer Frans P. Jansen de grondslag voor het bedrijf met een be scheiden rijwielzaak, die enkele jaren later werd uitgebreid met een rüwielfa- briekje Na enige tüd werd er een mof- fel-inriehting gebouwd, die verhit werd met grote benzinelampen De verkoop van nieuwe fietsen verliep echter niet altüd even vlot: de heer Jansen wist er wat op en organiseerde loterüen Toen er langzamerhand meer auto's en ..stoomfietsen" op de weg verschenen, verpandde de heer Jansen zijn hart aan deze nieuw igheden. Vakopleiding bestond er in die dagen nog niet. maar de op richter van het bedrijf wist zich zelf de nodige kennis te verschaffen om de auto's van die tüd. die uiteraard nogal eens kuren vertoonden, weer op gang te brengen Het zou echter nog verschei dene jaren duren, voordat het bedrüf ge heel op het gemotoriseerde verkeer kon overschakelen Gedurende de eerste wereldoorlog werd er zelfs een rüverbod van enkele jaren opgelegd Deze tijd werd in het bedrüf van de heer Jansen overbrued door weer terug te grijpen op de rijwielhandel. Na 1918 begon Garage Jansen zich met volle energie toe te leggen op de auto mobielhandel en het garagebedrijf. De verkoop van benzine kreeg steeds meer betekenis. Deze brandstof werd tot dan toe alleen geleverd in 10-literbussen en dat bracht hoge vrachtkosten met zich mee De heer Jansen hoorde dat er in Amerika pompen gebruikt werden Hü schafte er zich een aan. liet een tank maken van 2000 liter Inhoud en werd de eerste benzine-pomphouder in ons land De nieuwigheid sloeg in. al wa ren er ook mensen, die geloofden, dat de heer Jansen een ondergrondse ben zinebron had aangeboord Intussen waren de beide zoons, de he ren H. en G. Jansen, die thans de di rectie voeren, in het bedrüf opgenomen. Hun wachtte na de tweede oorlog een moeilüke taak. Het bedrijf was n.l. in 1 beslag genomen en had door beschie- I tingen ernstig schade geleden Daarna I werd Garaee Jansen nog enige maanden I door Canadese militairen bezet In sep- tember 1945 kon de wederopbouw een aanvang nemen. Het zestigjarig bestaan zal op zaterdag 19 april a.s. worden gevierd met een re ceptie in Kasteel Oud Wassenaar. BEURSOVERZICHT Ver. Deli zeer vast: Kon. Olie beter Amsterdam, 15 april Aandelen Ver. Deli trokken vanmid dag de grootste belangstelling. De arbi trage was actief en ook het publiek ging tot aankopen over. Voor welke rekening de aankopen van de arbitrage zijn. was moeilijk te achterhalen. Amerika en Duitsland werden genoemd, terwül ook de mogelijkheid niet uitgesloten werd geacht, dat de maatschappü zelf voor aankopen in de markt lag Hoe het zü. het fonds trok aan van 68'.tot 72' waarop een reactie volgde tot 711 i tegen gisteren als slotprijs 67'Ook HVA's mochten zich in enige belangstelling verheugen en waren ruim een punt hoger. De gunstig gepubliceerde eerste kwar- taalcüfers van de AKU. tde nettowinst was f 700 000 hoger dan die van het eer ste kwartaal 1957) waren reeds in de koers in de voorafgaande dagen verdis conteerd. Het fonds lag vandaag onbe wogen en bleef goed prüshoudend De tendentie van de oliewaarden was vandaag beslist goed Aandelen Kon. Olie stonden in de belangstelling van het buitenland. Brussel en Parijs, en lie pen op van f 154.20 tot f 154.60 tegen gisteren f 152.90. Aandelen Philips en Unilever konden zich goed handhaven. KLM verbeterde circa 30 cent. in de scheepvaarthoek ging de belang stelling vooral uit naar KPM. Aanlei ding hiertoe was een bericht van het ANP uit Djakarta, dat de KPM in In donesië zal worden omgezet in een scheepvaartlijn onder toezicht van de regering aldaar men zie elders De aandelen verbeterden circa 2 punten De ondertoon voor de overige scheepvaart waarden was goed: de koersen lagen iets boven gisteren. Staatsfondsen Iets hoger. WISSELKOERSEN Amsterdam. 15 april Londen 10-594 10 60'i; New York 3 783i»3 784 Montreal 3 90,%—3.90,%: Parüs 89 75— 89 95: Brussel 7.594 —7 60; Frankfurt 90.334 9038';Zurich 86 57' 2—86 624 Zürich (vr. fr.t 88.32 4 —88 37 4: Stock holm 70.07'2—173.12*4: Kopenhagen 54 77 —54 82; Oslo 52 96—53 01Milaan 60 734 60.784; Wenen 14.594—14.60'». Beurs van Amsterdam Dinsdag 15 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— L. Los werd tot wethouder gekozen De raad van Leiderdorp kwam gisteravond in buitengewone vergadering büeen. Na opening wydde burgemeester v. Diepeningen allereerst enige woorden aan de pas overleden wethouder, de heer L. C. Snel. Precies een week geleden, aldus spreker, werden we diep getroffen door het bericht van het plotseling overlüden van de heer Snel. Op 11 april hebben we hem naar zün laatste rustplaats ge bracht, op sobere wyze, juist zoals hij dat gewenst zou hebben. tectenbureau v. Bruggen e.a. Rotterdam en van de heer Quant, socioloog. En voor zich zelf. en voor anderen was wethouder Snel niet gemakkelijk, maar hij had een groot rechtvaardig heidsgevoel en sterke trouw, en wist los van de a.-r.-beginselen altijd personen en zaken gescheiden te houden. Wij spreken er onze grote dankbaarheid over uit wat de heer Snel voor Leider dorp heeft gedaan. Hü zal lang in onze gedachten blijven voortleven. De herdenking werd door de raads leden staande aangehoord Namens de raad sprak het oudste lid de heer Schoppen. Hu dankte de burge meester voor de woorden over wethou der Snel gesproken, er aan toevoegend dat de hele gemeenschap van ons dorp. met het heengaan van de heer Snel een gevoelig verlies heeft geleden Hierna werd 1 minuut stilte in acht genomen. De burgemeester deelde nu mede. dat maar ook voor degenen, die de cultuur bij de ingekomen stukken verschillende beoefenen Matthias heeft een grote j brieven van deelneming waren binnen- functie in de gemeente. gekomen o.a van het gemeentebestuur De burgemeester overhandigde hierna •van Leiden en Boskoop; van het archl- C. MEERBURG RAADSLID De heren Kuilenburg, Van Winkel en Peereboom onderzochten vervolgens de geloofsbrieven van het nieuw te benoe men raadslid, dc heer C. Meerburg, waarna deze de eed aflegde Met een kort woord heette de burge meester de heer Meerburg welkom in de raad. L. LOS WETHOUDER Vervolgens ging men over tot stem ming voor een nieuw te benoemen wet houder. Gekozen werd het a.-r. raadslid de heer L. Los. Ook hem heette de bur gemeester welkom in het college van B en W waarop de heer Los antwoordde, dat hü hoopte te werken tot heil van de gemeente. Hierna werd deze buitengewone ver gadering gesloten. Vorige Slotkoers koers v heden 93*4 93*4 804L 91A MA 95'.4 95 91 '2 91A 91% 86 91A 86 "4 86''8 87'4 864 81A 88'4 B 884B 85-4 86' it 108A 107 3,4 924 93 93,% 93 A 92 4 92 s4 59'2L 59'4 89 V4 90 86 4 Ned. '53 3^4 1 Grootboek obl374 Ned *47 34 (3) Ned '51 3'2 Ned '53 (374) Ned '56 34 Ned 48 34 Ned '54 3'4 Ned '55 I 34 Ned '55 II 3'4 Ned '37 3 I Ned. W.B lening 6% Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned 62-64 3 Cert. NWS Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl.en Ind. B Nat. Handelsbank Ned. Handelmü Amst. Rubber Deli My .en (Ver.) H.V.A Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert. Kon Pap. v Gelder Hoogovens cert Mülleren Co. N3. Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olle gew Kon Petr <f.20.— Idem (50 A f 20— Holl Amer lün Java China Paket KLJH Ned Stoomv My Kon Paket Mij Stoomvaart Mü Ned Nievelt Goudr cert v Ommeren cert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unle NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam 47 13 'it3 92 '4 92', Den Haag 1937 1 3.. 86 Leiden 1947 90 R'dam *37 I-m 34 92 23*4 238/4 73 73 149% 150 51 5174 67»4 71*4 8974 914 30 29 57'2 5574 9*4 1074 171 170*2 192 19174 278 278 178 17674 271 270'2 312 310'4 223'4 22274 264*4 265'» 1547; 154 328 329 4 2004 200'2 16574 1684 640 648'4 153.20 152.85 154 65 13174 130'4 115 11774 170.20 107.90 i27y4 128% 108 1104 13774 13974 138*i 140*4 198 200 111% 11174 11474 11574 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 964 96 Premieleningen 974 97 86*4 87 A'dam '56 I 274 894 80)1 A'dam '56 II 274 944 944 Eindhoven '54 274 81*4 824 Enschede '54 274 824 814 Den Haag '52 I 24 907» 904 94 R'dam '52 I 274 90*4 904 Idem II 274 904 904 Utrecht '52 24 92 924 213 354 354 168 170 97 98 62 604 470 470 874 7174 707» NIET-ACTIVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Amst. Bank 205 206 H.B.U cert185 184', Rott. Bank 178 175 Twentsche Bank1534 155 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Borneo Sum H Mü Ned G en Sp fabr Kon. Ned Grofsm Internatlo Rott. Droogdok Mü Tieleman en Dros Ned. MU Walv.vrt. Spoorwegen Dell Spoorweg My 84 8 Amerik. fondsen Canadian Pacific R 24 A 244 Intern Nickel 72*4 72 Anaconda 44 45 Bethlehem Steel 36737,% Cities Service 48*4 49 General Motors 3435'2 Kennecott83 74 84 Republic Steel 39,% 394 Shell Oil 67 7i 67'- Union Pacific 26'4 27'4 Un States Steel 55'.4 56 Nog enkele fondsen alt Leiden en omgeving Aandelen V K 14/4 Edelmet Kon AA 464 464 Pref WA Idem 57GB 378GB 374 Holl Constructie 393G 389 Ing our v Bouwnyv 1244 Int Kunststof! Ind 37 3974 Leldsche Wolsplnn 145 143L Sikkens Lakfab "63 430B Ver Touwfabrieker 152 Wernink's Betonm 88GB 86 Van wyk Textiel 6574 6óB Zaalberg 118 118

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9