MARGARETHE, WASHINGTON! KAPITOOL Veel feestelijk vertoon in Spanje tegen verontrustende achtergrond Epidemie Ie Leiden (1669-1670) DEENSE TROONOPVOLGSTER, PRINSES WORDT 16 APRIL 18 JAAR „LIEVELING VAN DE NATIE" STEEDS LACHEND, STEEDS OPGETOGEN stemming van arbeiders geladen: ook zU vroegere leiders van het toneel te lage lonen en hoge prijzen zoals ook toen de omschrijving in Madrid De siecte tot Leyden syn al coortsen. ontstaen door het brack, stinckent water en bier daeruyt gebrouwen; men maeckt het getal wel op veertich duy- sent. t' is gewis, dat geen huys sonder siecken is. daer sterven 120 a 130 ter weeck (5 Sept.) Tot Leyden sijn acht doc toren gestorven; het getal van dooden per weeck loopt daer al tussohen de 5. 6 k 7 hondert; doch is, soo men seggen moet. geen pest off behaeli.icke (be smettelijke) sieckte...." 3 Oc- tob.) Het getal is nu sweecks maer 360. en doet men de luyden geloven, dat 't sedert den 14de Juny maer 1900 sou den gestorven sijn, maer is te vresen dat een nul off ootie sal vergeten sijn(12 Dee.i. Hoewel de vorst de lucht *ewoon is te suyveren, evenwel Ls de sterfte tot Leyden t' sedert noch vermeerdert en sterven in plaets van 150. 170, in de vorst nu 300. 320 ter weeck. die alle blauw gespickelt uitslaen (6 Febr. 1670). Briefw. Gebr van der Goes, uitg. Gonnet, II 81.84. 92.106. (Overgenomen uit het Leidsch Jaarboekje van 1913, orgaan der Ver. „Oud-Leiden"). „Monumentale verspilling"PLAN TOT VERBOUWING VAN Deze foto werd genomen. to$n Prinses Margarethe in de kapel van Fredensborg werd aangenomen. De Prinses in een speciaal voor die ge legenheid gemaakte witte iutk. temidden van haar ouders. Koningin Ingrid en Koning Frederik. Intussen wordt zij ook op die dag aan de plichten herinnerd, welke haar aanstonds wachten. Samen met de verjaarsgeschenken van vader en moeder en haar twee zusjes ontvangt zij namelijk de insignes, die behoren bij de Orde van de Olifant en die zU zal dragen, als zy door de Koning en de minister-president zal worden toe gesproken en de eed van trouw aan de grondwet zal afleggen. Het gewicht van deze dag wordt nog onderstreept door de aanwezigheid van haar grootvader, de Koning van Zwe den. die met Koningin Louise uit Stockholm zal overkomen om het feest luister bij te zetten. Er is weinig over deze Prinses ge schreven. Dat is ook niet nodig, want de vele aardige foto's, gedeeltelijk door haar vader genomen, vertellen alles, wat men wil weten. Men ziet haar steeds lachend, steeds opgetogen. Foto's hoe zij met haar zusjes Benedikt (die op 29 april 14 jaar wordt) en Anne- Marie (die op 30 augustus 12 jaar hoopt te worden i uit een tent kijkt en een van een zeiltocht, vertellen hep] wat over het leuke stel. En als zij eens met haar vader samen is. heeft men steeds de indruk, dat de een de ander grappen vertelt. Het was haar ook vergund, de zor gen van vele landgenoten weg te lachen. Dat was tijden*, d* beaêtüng Zij werd immers een week na de Duitse inval geboren en al spoedig zag men moeder Ingrid met de kinderwa gen door de Utad trekken. Dat gaf de bevolking even veel moed als de dage lijkse tochten van de toen al 70-jarige Koning Christiaan. ZU heeft de middelbare meisjesschool bezocht, ging voor de taal naar een Engels internaat en kwam terug om zich onder goede leiding voor het eind examen H B S. voor te bereiden. Ze zal het wel met een glimlach halen. Problemen Inmiddels zijn er enkele problemen. De republikeinse gedachte heeft in Denemarken nog niet zoveel vorderin gen gemaakt als in Zweden, maar toch werden al enkele protesten gehoord toen het over de vergoeding aan de Prinses ging. Zij zal het voorlopig met 75000 Deense kronen moeten stellen. Aanvankelijk had men 250.000 in het hoofd, omdat haar oom. Prins Knud (vader van Prinses Elisabeth, 22 jaar. Prins Ingolf, 18 jaar. en Prins Chris tian 15 jaar) een dergelijk bedrag ont ving. „Maar Margarethe woont toch thuis", werd geconstateerd en dus moest zij het goedkoper doen. Over drie jaa>" zal zij echter verhuizen - schuin over 1e straat staat nog het. paleis var. C> - aan IX leeg en zU ontvangt dan 100000 kronen phs een duurtetoe !ng van 31 000 kronen. Haar „loon" zal maandelijks worden uitbetaald en zij zal zich dan verplich ten geen betaling te kunnen vragen voor werk in *s lands dienst uitge oefend. (Van onze Amerikaanse correspondent Vrijwel iedere dag kan men in een Amerikaanse krant een ar tikel of een ingezonden stuk vinden tegen de plannen, die er bestaan om het Kapitool te Washington te verbouwen. In dien de Amerikaanse Senaat echter niet spoedig tot actie overgaat, zullen de verbou wing s-contracten getekend wor den en daarmede zou dan een reconstructie op gang worden gebracht, die Edmund Purves, directeur van het Amerikaanse Instituut van Architecten, geka rakteriseerd heeft als „een mo numentale verspilling van open bare fondsen". Wat wil het plan? Men wil het Kapitool. de vergaderplaats van het Amerikaanse Congres, van een nieuwe voorgevel voorzien. Dat zou betekenen dat de huidige zandste nen oostgevel van het centrale ge bouw zou verdwijnen en dat men een nieuwe gevel van marmer zou bouwen, ongeveer tien meter verder naar voren. Op die manier wil men wat cafetaria- en kantoor ruimte. winnen! Toen deze plannen bekend werden gemaakt, ging er een storm van verontwaardiging op. want deze verbouwing zou beteke nen. dat men het decor ging ver nietigen. dat als achtergrond heeft gediend bij de inauguratie van vele Amerikaanse presidenten. Het is namelijk traditie dat de president de ambtseed alfegt op de trappen van het Kapitool. Weliswaar zou de nieuwe mar meren gevel een kopie worden van de ouden zandstenen, maar de „echte" gevel zou in elk geval ver dwenen en bovendien zouden de proporties van de open voorhof vóór het gebouw veranderen en zou men. staande voor het Kapitool. minder te zien krijgen van de grote koepel, die het gebouwencomplex bekroont. Men ziet, de bezwaren zijn van historische- en esthetische aard. maar meer en meer hoort men thans ook protesten van mensen, die vooral getroffen zUn door de kostbaarheid van het plan. De ruimte, die men op die manier hoopt te winnen, zou nameiyk... by na 7000 gulden per vierkante meter kosten! Nu heeft men de laatste tyd. in de omgeving van het centrale Ka- pitoolgebouw. enorme kantoren op gericht waar Senatoren en leden van het Huis onderdak hebben ge vonden voor zichzelf en hun staf. Indien beslist nodig, kan men op 9 1*1 11 taties aan het begin van het jaar zagen verdwijnen, tegelijk met ongeveer zeven- lig „communistisch gelinte elementen", t luidde. (Van onze correspondent te Madrid» De recente stakingen in Barcelona tonen aan op welke wankele pijlers het bewind van Franco rust. Nog geen week nadat luitenant-generaal Camillo Alonzo Vega, de minister van Binnenlandse Zakert, troebelen in het mijngebied van Asturië afdoende dacht te hebben geregeld, sloeg de arbeidsonrust over naar Cataloniè. En bU de snel in beweging gebrachte arbeiders van dat industrie gebied is het heel wat moeilijker gebleken de „rust" te doen weerkeren. Bovendien deelde de Catalaanse geest van opstandigheid zich ook nog mee aan andere delen van het land. De rechtstreekse aanleiding van de recente stakingen lag volgens de autoriteiten in het stoken van communistische en andere linkse agitatoren, een bewering, die nog maar moeilijk geloof vindt sinds alle tegenslagen in het bijna twintigjarige bewind van Franco aan deze „linkse agitatoren" zijn toegeschreven. In de door de overheid geïnspireerde commentaren 'der dagbladen ls overigens ook herhaal delijk gewezen op de „misplaatste gevoelens van solidariteit", welke de Catalaanse arbeiders zouden voelen voor de mijnwerkers van Asturië. Deze „misplaatste solidariteit" zorgde overigens ook voor een vrij snel overslaan van de stakingen in Barcelona. Andere oplossing Deze politieke achtergrond is er, maar de arbeiders zien die over het hoofd voor hun eisen tot loonsverhoging. Er wordt dan ook door de overheid getracht deze politieke bijbedoelingen los te weken van andere eisen der arbeiders en steeds op nieuw wordt gezegd, dat voor arbeiders- geschillen toch wel een andere mogeiyk- heid tot oplossing te vinden is. In Catalonië wordt gewacht tot arbei ders in andere delen van het land zich solidair zullen verklaren, vooral in het industriegebied van Noord-Spanje. Daar is echter de invloed van de (verboden) rooms-katholieke vakbonden de laatste tijd groter geworden en deze houden hun mensen in toom Afgewacht wordt hoe lang dit nog zal kunnen. Intussen vierde heel Spanje de „Semana Santa" en het officiële deel vierde de overwin - nine in de burgeroorlog, 1 april 1939. Feestelijk vertoon tegen een veront rustende achtergrond! PRINSES MARGARETHE altijd lachend Extra inkomsten Dat neemt niet weg. dat zy nog ex tra inkomsten kan hebben. De boeren byvoorbeeld zullen haar thans verras sen met een boerderij en een lap grond van 40 ha. Men hoopt, dat zij daar door belangstelling krijgt voor de Deense landbouw. En dat is wel nodig in dit land van boter en ham.dat niet voldoende afzetgebieden heeft. ZU zal zioh overigens nog met meer bezig moeten houden, aangezien zij van 16 april af bU afwezigheid van haar vader de Koning dient te ver vangen. Zeker is het echter niet dat zU in het vervolg Kroonprinses zal heten. Dit is nameiyk een titel welke de vrouw van de Kroonprins toekomt. Wij heibben de indruk, dat de Prinses een zucht van verlichting zal slaken, als haar officiële verjaardag voorbij is. Maar drie dagen later begint haar pret. Dan heeft zij namelijk 50 vrien den en vriendinnetjes te gast op een groot bal ten paleize. Politieke oogmerken spelen een bij-rol Het begin van deze stakingen was aar zelend, In de verspreide vlugschriften was opgeroepen tot een algemene sta king op 25 maart, maar slechts in drie grote en enkele kleine bedrijven werd daaraan toen gevolg gegeven. Die be drijven werden prompt door de provin ciale gouverneur Colunga gesloten en daarvan werd. tegen de gewoonte in, melding gemaakt in de dagbladen. Colunga heeft o.a. in Andalusië en Bilbao op deze manier stakingen gebro ken. In Barcelona was het resultaat ech ter teleurstellend. Er braken stakingen uit, zoals-in grote bedrijven als „Laseda de Barcelonaeen onder Nederlandse leiding staande kunstzijdefabriek, een als zusterbedrijf van Philips werkende lampenfabriek, het automobiclbedrüf SEAT, en andere, in totaal meer dan twintigduizend arbeiders, in staking. Bij de gesloten bedrijven zou slechts aan de werkwilligen loon worden uitbetaald, maar ook die bedreiging slaagde er niet in de bedreven weer op gang te brengen. Gelijktijdig met de arbeiders was onder de studenten van de Barcelonese univer siteit ondanks enkele „zuiveringen" van vorig jaar een protestbeweging gaande, in beginsel alleen tegen verlen ging van de studieduur aan enkele fa culteiten. maar gaandeweg meer gericht op de universitaire onvrUheid. Studenten in Madrid sloten zich daarbij aan. Bepaald niet onverwacht... Deze ontevredenheid is zeker niet plotseling of onverwacht gekomen, al verbaast het waarnemers, dat zy juist voor de .semana santa", de „heilige week" voor Pasen, aan de oppervlakte kwam. Deze week pleest immers met alle Spaanse prachtlievendheid te worden gevierd en het is de grootste leligieuze gebeurtenis van het jaar. Dezelfde waar nemers beweren, dat 't de ..Semana San ta" was welke voorkwam dat de stakingen een gewelddadiger karakter kregen Het is namelijk niet te loochenen, dat de stemming onder de arbeiders geladen is. Zoals altUd in de lente en bU de komst van de eerste toeristen, gaan de prUzen voor consumptiegoederen weer langzaam omhoog, nadat zy, sinds het eind van het vorige jaar, even stabiel zijn geweest. De lonen zijn laag, te laag. en iedere prijsstijging is fataal. De eisen der sta kers zijn daarom ook vooral gericht op betere lonen en dat is een eis, die iedere Spaanse arbeider begrijpt. Anderzijds is echter ook niet te loo chenen, dat deze algemene ontevreden heid door enkele groepen is geëxploi teerd voor politieke doeleinden. Aller eerst zUn daar de linkse groeperingen, die belang hebben by iedere vertroebe ling van de atmosfeer, dus ook by deze. Verder zijn er groepen, die voortkomen uit het kamp der vroegere medestanders van Franco. Gefluisterd wordt byv. dat Glron, die vele jaren minister van Ar beid was in kabinetten van Franco, een der dryvers achter stakingen zou zyn, sinds hy het vorige jaar uit de regering werd verwyderd. Sommige Falangisten, die hun positie in gevaar zien sinds Franco willens en wetens ruimte tot groeien gaf aan de monarchistische groe pen, wroeten al geruime tyd. By arree- (Van onze correspondent) Op 16 april gaan in Denemarken de vlaggen In top. Dan is er feest. Dat is namelijk de dag waarop de troonopvolgster, Prinses Marga rethe, 18 jaar wordt. Iedereen hoopt, dat het zonnetje zal schijnen. als de „lieveling van de natie" in een open rijtuig door de versierde hoofdstad zal rijden. WMHf>lttlllllllllllltlllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIUimHI|1NmUtt<llll|«HIIMUWimiNIIII|H||tl|||||||lM||||||HttN!lllinilllllllllllllHllt;.ilUUlÉèL9fltt;jJUM1t1HltlMMC die manier nog wel wat meer kan toor- of cafetariaruimte scheppen. Het centrale gebouw kan men dan onaangetast laten (ondergrondse treintjes zorgen ervoor, dat de Con gresleden. als er gestemd moet wor den. snel de vergaderingen in het oude gebouw kunnen bereiken" Het Kapitool, in zUn huidige vorm. kan men zeker geen wonder van harmonie noemen. Het is ty pisch een „gegroeid" gebouw Het oudste deel. het midden, moet goed van proportie geweest zijn. Maar de koepel, die men er later op heeft gezet en de vleugels, die men er in het noorden en zuiden aan heeft gebouwd, hebben het complex als geheel er niet harmonischer op ge maakt. Maar dit oomplcx staat cr nu al zo langDe Amerikanen zUn ervan gaan houden en bekUken het niet al te kritisch meer (mis schien de ware liefde" Hoe het zU. de verontwaardiging is groot, nu „face-lifters" de voorgevel willen gaan wUzigen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5