Receptie Chr. Besturenbond Katwijk Kroonkolonie Singapore uitkijkpost voor Indonesische burgeroorlog Sinds 1918 is veel veranderd Geref. School ver. te Katwijk-Zee opende Johannes Calvijnseliool Uw garantie voor: ECHTHEID ZUIVERHEID SHELLE WERKING DINSDAG 15 APRIL 1958 Speedboats ronken in tropische nachten Wanneer de opstand mislukt, zijn de Op velerlei wijze is gisteravond tijdens de in de Oranjezaal van het Jeugdhuis onder voorzitterschap van de heer C. van der Plas gehouden receptie, uiting gegeven aan de grote dankbaarheid voor het feit, dat de Katwijkse Christelijke Besturenbond het veertigjarig bestaan onder deze omstandigheden mocht geden ken. Alle sprekers wezen op de betekenis en de zegenrijke resultaten van de christelijke sociale beginselen, een zegen, die niet alleen verplicht tot dankbaar heid, doch ook tot het uitdragen en toepassen van deze beginselen in het maatschappelijk leven. Er bestond voor deze receptie, zoals te verwachten was, grote belangstelling uit velerlei kringen, zij het dan dat het voor namelijk de leden en vertegenwoordigers waren uit de Christelijke Vakbeweging, die de jubilerende Chr. Besturenbond gelukwensen kwamen aanbieden. Namens het gemeentebestuur kwamen burge meester H. Duiker, wethouder H. P. Bloot en gemeentesecretaris D. C. O. Boek hoven. Ook de pioniers ontbraken niet; met name willen wij noemen de heren L. van der Zwan, Van der Bent en Haas noot, die tot de oprichters van de Kat wijkse Chr. Besturenbond behoren. Ver der waren er vertegenwoordigers van de Centrale Kerkeraad. ds. Jac. de Vos, ds. W A. B. Hagen en de heer H. de Groot, vertegenwoordigers van de Ohr. Histo rische Kiesvereniging, de heren S. H. van Eijbergen, A. Pronk en Fl. Schaap en de heren J. Pluimgraaff en P. Mar- tijn, van het Gewestelijk Arbeidsbureau, bijkantoor Katwijk. De heer C. van der Plas, voorzitter van de Katwijkse Chr. Besturenbond gaf een terugblik over de afgelopen veertig jaren. Veel is er in deze jaren door de besturenbond bereikt, veel is er ook in deze periode veranderd. Want toen de Katwijkse Chr. Besturenbond werd opgericht, waren het moeilijke tij den van werkloosheid en weinig begrip voor de arbeider. In verband hiermede aldus spr. hebben de pioniers ingezien, dat een centraal lichaam moest worden opgericht, waarin alle afdelingen waren verenigd. Het eerste werk was toen, om bij het gemeentebestuur erkenning te verkrijgen. Toen deze erkenning een maal werd verkregen, werd de heer L. van der Zwan bij de distributie aange legenheden betrokken. Ook werd de be sturenbond bij de verschillende sociale voorzieningen ingeschakeld. Aan de aankoop van bouwgronden en woning bouw werd eveneens medewerking ver leend. Spreker wees tevens op de toe stand in de crisisjaren en de bezettings jaren toen de bond ondergedoken is ge weest. Het aantal leden bedraagt thans 2000 Gestegen export naar Afrika De stijging van de Nederlandse ex port naar Afrika heeft zich, ondanks de minder gunstige wending in de we reldconjunctuur, ook in 1957 voortge zet. aldus mededelingen van het Afrika Instituut. De export van Ne derland naar Afrika had in 1957 een lotale waarde van f 668 miljoen tegen f641 miljoen in 1956 en f590 miljoen in 1955. De Nederlandse export naar de ster- linggebieden is gestegen, als gevolg van de gestadige economische ontwikkeling in de meeste dezer gebieden, alsmede van het verzachten van de beperkende invoerbepahngen in Zuid-Afrika. In de meeste gebieden van de Frankzone in Afrika is de Nederlandse export daar entegen iets gedaald. Dit vond o.in. zijn oorzaak in de minder gunstige econo mische situatie in de Noordafrikaanse gebieden als Algerije, Marokko en Tu nesië. De grootste stijging van de Neder landse export kon geconstateerd worden ten aanzien van de Unie van Zuid-Afri- ka. t.w van f98 miljoen in 1956 tot f 117 miljoen in 1957 (1955 f 113 miljoen). Stereofonische grammofoonplaten op komst? (Van onze Haagse redactie) De introductie van stereofonische grammofoonplaten en afspeelappara tuur zal in Engeland, zo vernemen wy, niet lang meer op zich laten wachten. De stereofonische weergave schijnt een nog realistischer weergave van de op de grammofoonplaat vastgelegde geluiden te beloven. Stereofonische grammofoon platen hebben t.wee geluid.skanalen in één groef, terwijl de afspeelapparatuur tiwee gescheiden versterkers vergt, die het geluid naar gescheiden luidsprekers voeren. Het schijnt dat het Britse bedrijf Pye morgen in Londen dit nieuwe systeem, waar al jaren mee geëxperimenteerd wordt zal demonstreren. Toen wij in Baarn bij Philips Phonografische In dustrie informeerden of ok in Neder land deze nieuwe apparatuur zal wor den geïntroduceerd, gaf men ons te kennen geen commentaar te kunnen leveren. Bij Philips is men, zo is alge meen bekend, reeds geruime tijd bezig met stereofonische geluidsweergave, waarbij men o.m. naar de ontwikkeling van grammofoonplaten in dit genre streeft. TAL VAN SPREKERS Oud-voorzitter de heer L. van der Zwan sprak enkele woorden over de oude toestand en de reden waarom des tijds de Katwijkse Chr. Besturenbond werd opgericht. Om een organisatie toen op te richten bracht vele moeilijkheden met zich mee. omdat de patroons zich hiermede niet konden verenigen. De nood in de arbeidersgezinnen was heel groot, aangezien de vissers met onge- Oud-voorzitter, de heer L. v. d. Zwan wenst de voorzitter, de heer C. van der Plas geluk. (Foto L.D./Jaap van Duljn. Katwijk) veer f. 6.per week in het levensonder houd van hun gezin moesten voorzien. Namens de Centrale Kerkeraad bracht ds. W. A. B. Hagen de gelukwensen over. De derde spreker was de districtsbe stuurder, de heer J. van Leeuwen, die er op wees dat het aanzien van de ar beider heel anders is geworden. Dit is, aldus spreker, een zegen van God en die zegen verplicht. De burgemeester, de heer H. Duiker, sprak namens het col- f lege van B. en W., de heer S. H. van Eijbergen namens de CHU, de heer A. i Wassenaar namens ..DEL," de heer C. i Benschop namens de Noordwijkse Chr. Besturenbond, de heer P- Sittard na- mens de Leidse Chr. Besturenbond en i de heer W. Brouwer namens de Chr. Be sturenbond te Rijnsburg. Aan het einde van de avond dankte de voorzitter met een handdruk allen nog maals voor hun vriendelijke woorden. Nederlandse belangen afgeschreven (Van onze reisredacteur) Singapore, april. Zo dicht ligt Singapore bij Indonesië dat men 's avond op het terras van de „Chicken Inn" achter de warme kreeft gezeten, de lichtjes van Tandjoeng Pinang kan zien. En wanneer het Italiaanse orkest zijn cha-cha-cha even staakt en de witte dinner- jackets de ranke Chinese meisjes in Shanghai-dress kuis gesloten boord maar een split tot op het dijbeen naar haar tafeltjes hebben geëscorteerd, dan hoort men in de plotselinge stilte van de tropennacht waar de palmsilhouetten zich over de fluisterende zee buigen, soms het ronken van een verre speedboat. Een Indonesische patrouilleboot, een smokkelaar, een opstandelingenkoerier? Men kan slechts gissen, zoals trouwens alles gissen is in Singapore, deze vreemde Britse eiland kolonie aan de voet van het schiereiland Malakka, met Hongkong Engeland's voelhorens, voorposten of bruggehoofden in Zuid- Oost-Azië. Schooltje van 1889 kostte slechts f. 2319,— Het was voor de Gereformeerde Schoolvereniging te Katwijk aan Zee gisteren een zeer bijzondere feestdag. Zij kon de tweede school in gebruik nemen. Geen wonder dat de vlag gistermiddag hoog in top woei, toen het schoolbestuur de gasten ontving, die voor deze officiële ingebruikneming waren uitgenodigd. Gezien de groei van het aantal leerlingen werd in september 1955 een tweede school begonnen, zonder dat men over een eigen gebouw beschikte. Na vele omzwervingen heeft men nu een definitieve woning gevonden in de „Johannes Calvijnschool". Huisman namens het personeel van de school te Weesp, waar de heer Gilhuis voorheen werkte, de heer Flinterman namens de herv. scholen, de heer J. A. Blom namens opleidingsschool en u.l.o. en de heer A. Haasnoot namens het per soneel van de herv. scholen. De rij van sprekers werd besloten door de heer Gilhuis. Na de pauze werd een rondgang door de school gemaakt. In 1889 werd het eerste schoolgebouw, bestaande uit twee lokalen, geopend in de Burgersdijkstraat. Het gebouw kostte toen f. 2.319. wel een groot verschil met de nieuwe school, die ongeveer f. 300.000 kostte. Aan het oude schoolgebouw werd in 1903 een derde lokaal aangebouwd In september 1922 kon men een nieuwe school met zeven lokalen aan de Sluis- weg in gebruik nemen, en werd het oude schooltje verlaten. Gistermiddag is dan het derde schoolgebouw betrokken, en kreeg de tweede school van de vereniging definitief onderdak. De bijeenkomst stond gisteren onder leiding van de heer N. Parlevliet jr.. die zich bijzonder verheugde over de bouw van deze prachtige school. Burgemeester H. Duiker vertelde indertijd met schrik kennis genomen te hebben van de beste dingsbeperking, omdat toen het bericht van ..geen bezwaar" voor de bouw van de school nog niet binnen was. De toe stemming werd echter toch gegeven, en zo kon met de bouw worden begonnen. U bent nu uit de problemen, aldus de burgemeester, maar wij nog niet. aange zien Katwijk nog minstens 20 leslokalen nodig heeft. TE GEMAKKELIJK De voorzitter herinnerde er daarna aan. dat de school reeds in 1955 was ge sticht, maar dat het lang niet gemak kelijk was voor het personeel hier te werken, omdat op drie plaatsen les werd gegeven. Verder besteedde spreker aandacht aan de schoolstrijd en vroeg zich af of het soms niet te gemakkelijk wordt gemaakt tegenwoordig. Wij kunnen christelijk onderwijs geven, zonder dat het ons een cent kost. God beware ons er voor, aldus spr., dat wij de grote zegen van het christelijk onderwijs gaan zien als een vanzelfsprekendheid. De heer Parlevliet dankte het gemeen te bestuur voor alle medewerking en verder allen, die hebben geholpen bij de bouw zelf of bij de voorbereidingen daartoe. Ook hen. die de school tijdelijk onderdak hebben verschaft werd dank gebracht. Tenslotte riohtte de heer Par levliet zich tot het hoofd van de school, de heer T. M. Gilhuis, die hij hulde bracht voor de wijze waarop hij het onderwijs verzorgt. Christelijk onderwijs is mooi. maar moeilijk. Het is echter onbegrijpelijk dat er christen-ouders zijn, die hun kinderen niet naar een christelijke school sturen. De opvoeding ligt wel in de eerste plaats bij de ouders, maar de school kan toch veel bijdragen aan deze chr. opvoeding. VELE SPREKERS De derde spreker was de heer J. M. Bartelse, hoofd van de school aan de Sluisweg. Verder voerden het woord de heer J. van Geldere namens de ouder commissie, die samen met mevrouw Van der GugtenSmit een filmprojector, een kleinbeeldprojector, een soherm en film stroken aanbood namens de ouders, ds. F. Pijlman namens de kerkeraad en de geref. kerk. pastoor Van Vliet namens de r.-k. scholen, de heren J. Vink namens het b.l.o, N. Heukels ales propaganda leider van de Unie „Een school met den bijbel", C. v. d. Boem, architect, G» Minder Nederlanders in de staf van V.N.-secretariaat In het secretariaat Van de Ver. Naties werken 23 Nederlandse staffunctionaris sen, zo heeft de secretaris-generaal van de Ver. Naties gemeld in een rapport aan de twaalfde Algemene Vergadering. Dit aantal is kleiner dan dat van enige jaren geleden. Toen waren het er nog 30. België heeft 26 staffunctionarissen. De Sovjet unie is met 31 staf mensen vertegen woordigd. van wie 10 in 1957 pas wer den benoemd. De Ver. Staten eisen het leeuwedeel van de functies op: 333. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat de V.S. ook de grootste bijdrage leveren aan het secre tariaat van de V.N. Engeland levert 147 ambtenaren voor de V.N.-staf. Frankrijk 94. Het secreta riaat telt verder 51 ambtenaren uit In dia. 48 uit China. 44 uit Canada en 21 uit Australië. Zwitserland, dat geen lid is van de VN. is toch vertegenwoordigd met 22 ambtenaren van Zwitserse na tionalities de Noren leveren 20 mensen, Zweden 18. waaronder de secretaris-ge neraal. dr. Hammarskjöld zelf. Polen 19 en Pakistan 12. Veertien leden-staten van de Ver. Naties zijn in het geheel niet in de staf vertegenwoordigd, terwijl acht landen slechte één onderdaan voor de staf afstonden. West-Duitsland. zelf geen lid van de VN. leverde één func tionaris. In Singapore, grote stad op een klein eiland, komt alles wat mag en niet mag, alles wat goed en wat slecht, wat donker en licht, wat blank, geel en bruin is, te I samen. Britse koloniale ambtenaren, de meesters van de geleidelijke terugtocht, i wissen er roze gin uit hun rode snor I voordat zij zich stijfjes achter de lams- i kotelet met pepermuntsaus zetten. Chi- I nese multi-miljardairs in bespottelijke paleizen klimmen er met gouden tan- denglimlach steeds hoger in de glibbe rig ingezeepte paal der westelijke eman- j cipatie, totdat mistige voorgeslachten hen weer aan hun hemdslippen een I eindweegs omlaag trekken. Nijvere Chi nese handwerksmannetjes en koelies (Singapore is 80% Chinees) zwoegen er 16 uur per dag onduidelijk voort, slechts pauzerend om wat viskoppen, zeewier, kippedarmen of vage diepzeemonster tjes in kokosolie te braden. Mateloos ongewassen sikhs met ontzaggelijke bui ken onder gore overhemden houden sla pend de wacht voor futuristische wol kenkrabbers. En op de wijde blauwe re de liggen spierwitte Zweedse schepen naast Chinese jonken. Verrukkelijk, niet geruststellend Deze krioelende sterk ruikende en schreeuwende metropool, waar men bin nen redeijke grenzen handelen, knoeien, intrigeren, rijk worden of van de hon ger sterven mag, waar nieuwe air-con ditioned gebouwen en pastelkleurige arbeidersflats boven de oude krotwjjken torenen, waar Engelse landhuizen naast Chinese tempels staan en trishaw-rij- ders over dubbelbaans autostrada's fiet sen is een verrukkelijke stad, zy het een niet geheel geruststellende. Want hoewel de bedaarde practici van het Britse Ministerie van Koloniën in Singapore een stevige blanke vinger in de antikoloniale pap houden, is de na burige Maleise federatie onafhankelijk geworden en vertegenwoordigen de ge meente- en eilandraden van Singapore al een flink stuk autonomie. En daarin vertegenwoordigt de pap (de volksactie partij) met haar heetgebakerde burge meester Ong een even flink stuk rood- Chinese invloed. De vermakelijkheid der debatten waarin de geachte raadsleden elkaar voor rotte vis schelden, doet daar helaas weinig aan af. De op stroom geraakte driften en emoties van Azië omspoelen ook de kroonkolonie Singapore en wie het eiland als uitkijktoren gebruikt, slaat de schrik wel eens om het hart! Het is er de laat ste weken dringen geweest cp die ob servatiepost want. correspondenten uit de hele wereld zaten in de bar van 'het Cockpithotel, het rendez-vous van de internationale pers op een visum voor Djakarta of clandestien transport naar Padang te wachten, inmiddels pogend uit de onwaarschijnlijke uitzendingen van Djakarta en Padang. de propagan da speeches van vertegenwoordigers der centrale regering en der opstandelingen, tips van Chinese handelaars en diploma tieke bronnen, achtergrondkennis van Nederlandse correspondenten en de ontzagwekkende leugens der Singapo rese krtanten, redelijke berichten en commentaren te distilleren. De luttele uit Padang weggeslipte reporters werden be- RECHTZAKEN Rijbewijs ingetrokken De kantonrechter te 's-Hertogenbosch, jhr. mr, E. Verheyen, heeft gistermid dag een aantal automobilisten veroor deeld tot geldboeten plus intrekking van het rijbewijs voor een maand wegens overtreding van de maximum snelheids bepaling. „Toen vorig Jaar de maximumsnelheid in de bebouwde kommen van kracht te wijzen en dan te zeggen: „Wat regent het vandaag weer". En op Goede Vrij dag de daaropvolgende zaterdag als mede beide Paasdagen waren consula ten van regering en tegenregering bei den broederlijk gesloten. De revolutie en haar onderdrukking werden pas dinsdag weer voortgezet. Laat ik eerlijk zijn; de opstandelingen beschikken vooral op het economische vlak over enige mensen van kaliber, zo als de vrijwel onvindbare minister Soe- mitro en een professor in de economie van de Universiteit van Bandoeng. En zo men al de neiging krijgt geërgerd te raken over gebrek aan efficiency en organisatie, hardheid en doelbewust heid, te ironiseren dat de Indonesiërs niet alleen incapabel schijnen een staat te besturen, maar zelfs onbekwaam een zwak regime omver te stoten, dan blijft aan de zijde der jonge kolonels, al wil het met hun strijd niet erg lukken, toch een hoge mate van gelijk, goede wil, ge zond verstand en fatsoen te ontdekken, die sympathie verdient. Definitief verloren Die overweging in gedachten houdend ziet men in Singapore nog een verschijn sel dat Nederland niet onverschillig mag laten. De Nederlandse zakelijke belan gen uit Indonesië hebben zich voorlo pig op Singapore teruggetrokken: „Dutch Corner", het pleintje aan de haven waar het consulaat-generaal, KPM, KLM. Nederlandse Handelsbank en Nederlandse Handelmaatschappij hun zetel hebben, is er het centrum van. Hier zijn een deel van de Nederlandse maat schappijen, die 3% van ons nationale inkomen vertegenwoordigen, doende hun verliezen te overzien, zioh te hergroepe ren voor nieuwe actiè op het harde slag veld van de internationale handel in Zuidoost-Azië. Hier zitten de Nederland se employés achter hun bureaus ln witte lange broek, wit overhemd en das! Zij werken er zich ongans voor hiin maatschappij, scherp attent en soms geljjk in het oude Indië nog wat erg ondergeschikt wanneer de „baas" bin nenkomt en het woord tot hem richt. Maar bazen en empolyé's weten één ding: wanneer de revolte faalt, dan zijn de Nederlandse belangen in Indonesië definitief afgeschreven en in dat geval is het onwaarschijnlijk dat dit ganse commerciële apparaat op volle sterke elders in Zuidoost-Azië ingezet zal kun nen worden, alle Singaporese gastvrij heid en alle Nederlandse energie ten «Pijt. Boterconferentie adviseert „Drink vettere melk" Breng vettere melk met zo moge lijk een natuurlijk vetgehalte in de handel, juist daar waar thans laag gestandaardiseerde melk wordt ver kocht. Moedig het melkverbruik aan, in het bijzonder op scholen en op ander maatschappelijk gebied. Zorg voor een vergroting van het boter- verbruik door het tot elkaar brengen van de prijzen van boter en marga rine en maak er propaganda voor met alle beschikbare effectieve middelen. Zo luidt de raad aan de boerenorga- nisaties van de dezer dagen te Londen gehouden tweedaagse boterconferentie, bijeengeroepen door de internationale federatie van agrarische producenten IFAP. waarvan de drie Nederlandse centrale landbouworganisaties lid zijn. Nederlandse deelnemers aan deze con ferentie waren de heer F. Kriellaars, ir. Ritsema van Ykema en de heer J. H. Heerkens. De regionale commissie van de IFAP in Europa zag de uitnodiging tot deze conferentie beantwoord door afgevaardigden van Australië, Denemar ken. Finland. Frankrijk, Luxemburg, Nederland. Nieuw-Zeeland. Noorwegen, het Ver. Koninkrijk en Zweden. De vergadering was de voorloper van de OEES-besprekingen op regerings niveau, die donderdag a.s. te Parijs be ginnen. Aannemer in de piepzak (Speciale berichtgeving) Bij een aanbesteding in Hoogeveen zat gisteren een vertegenwoordiger van een wegenbouwbedrijf uit Harlingen danig in wat men noemt de piepzak. Er kon op twee manieren worden ingeschreven en de totaalbedragen beliepen onge veer f. 150.000 tot f. 170.000. Voor de eerste uitvoering had de Harlinger inge schreven voor f. 161.000 en voor de tweede bedoelde hij f. 19.500 minder dan deze f. 161.000. Hij had echter op zijn formu lier alleen maar het verminderingsbedrag van f. 19.500 geschreven, en deze post bekrachtigd met zijn handtekening. Wijziging was wettelijk niet toegestaan, zodat het werk (de beperkte uitvoering van de ontsluiting van het plan-Zuid te Hoogeveen) voor dat schamele bedrag aan zijn maatschappij kon worden ge gund. De vraag is nu of de gemeente Hoogeveen zo wreed zal zijn. De Har linger heeft nog ncoit zó vurig gehoopt. stormd door gehaaste Amerikanen die j dat hij een werk niet krijgt.. wel eens wilden weten of de doelstellin gen de opstandelingen overeenkomen met de propere principes van de heer Abraham Lincoln, door Engelsen, voor namelijk benieuwd waarom Indonesische intellectuelen altijd zo vreemd gichelen wanneer zij het over ernstige zaken hebben, door ernstige India'ers die er geen enkel been in zagen het verhaal te onderbreken voor een huiveringwek kend vervelend betoog vol nogal kleuter achtige theorieën omtrent positieve neu traliteit en imperialisme. Door Neder landse journalisten tenslotte, spijtig be- seffend dat hun blauwe paspoort mo- I menteel niet het geschiktste entree bewijs voor het nieuwsfront is. Uiterst voorkomend Daarmee wil niet gezegd zijn, dat wjj niet zowel door het Indonesische consu laat-generaal als door de vertegenwoor digers der opstandelingen met de uiter ste voorkomendheid worden ontvangen. De officiële persattaché is zo vriendelijk, Onderzoek 1 april-rel nog niet beëindigd. De 'burgemeester van 's-Gravenhage, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, heeft gis termiddag in een vergadering van de gemeenteraad medegedeeld, dat het on partijdig onderzoek, dat de hoofdcom missaris van politie heeft laten instellen naar de gebeurtenissen in de Haagse binnenstad op 1 april J.l. nog niet is af gelopen. Een groot aantal personen wordt gehoord over hun handelingen en hun waarnemingen bij de rel die is ont staan bij de aprilgrap van de leerlingen van de Academie voor Beeldende Kun sten. Zodra het onderzoek klaar is zal de burgemeester de raadsleden inlich tingen geven. REIZIGERSVERKEER MET DUITSLAND. Ter bevordering van het reizigersver keer zyn de regeringen van Nederland en Duitsland overeengekomen, dat Ne- dat het lijkt alsol hU van Irian Barat of'derlanders voortaan, behalve op een gel- 9S..V x-p^i vipiiir r;11inp i nocr nimm»r heeff i dig Nederlands paspoort, op een niet werd leek het aanvankelijk, dat daaraan vernomen' De opstandelingen vinden meer dan iaar verlopen pas- goed de hand zou worden gehouden. De h t vervelend dat Neder- 1 Po°rt dan wel. zoals reeds bekend, op laatste maanden echter is het aantal |and zijn n|et heKTljïit en hen mi geldige toeristenkaart zonder visum niet enkele tientallen miljoenen toe- schuift. overtredingen aanzienlijk toegenomen en nu gebleken is, dat hoge geldboeten niet helpen, is van hoger hand verzocht tegen deze overtredingen met meer kracht op te treden", zo zei de kantonrechter. Daarom legde hij, zoals de Officier van Justitie ook had gevraagd, behalve boe Duitsland in en uit kunnen reizen. Duitsers kunnen behalve op een geldig nationaal paspoort ook op een zoge- Zelfs onderling doen de twee Indone- naamde Personal Ausweis visumvrij Ne- sische partijen nauwelijks lelijk tegen dei-land in- en uitreizen, elkaar, zij wedden bij de races op de- Diegenen die zich echter naar een zelfde paarden, bezoeken dezelfde nacht- ander land begeven voor een verblijf ten ook intrekking van het rijbewijs op. clubs en krijgen ten hoogste herrie met van meer dan drie maanden dienen in meestal voor de t.jjd van een maand, i elkaar als zy met dezelfde taxi-girl wil- het bezit te zijn van een geldig pas- Verscheidenen van de veroordeelden i len dansen. Zy lachen geweldig om poort, voor het verrichten van arbeid kondigden aan, hoger beroep te zullen dezelfde grapjes. Een zeker succes is bij- blijven de normale bepalingen van taatofceoen. voorbeeó naar de gloeiende eon buiten I kracht. Ook in België zijn vele clandestiene zenders (Van onze Brusselse correspondent) De rechter te Heist op den Berg. in de Antwerpse Kempen, heeft de eige naar en exploitant van een clandestiene radiozender veroordeeld tot een boete van 1500 gulden en tot verbeurdverkla ring van het materiaal. Hiermee werd nogmaals de aandacht gevestigd op een ook in België meer voorkomende wets overtreding. Alleen de nationale radio- omroep heeft tegenwoordig het recht nationale en gewestelijke zenders te exploiteren, 'zulks in tegenstelling tot de vooroorlogse periode, toen een groot aantal particuliere zenders mocht func tioneren, zenders die soms meer werden beluisterd dan de officiële, en waarbij het publiek blijkbaar de reclame even goed verdroeg als vandaag nog bij Radio-Luxemburg het geval is. Waarom clandestiene zenders in Bel gië het geregeld proberen, kan op het commerciële vlak worden verklaard. Dit bleek een van de verrassende elementen van het proces van Heist op den Berg te zyn. De clandestiene zender zond het grootste deel van de dag gewone popu laire muziek uit, maar af en toe werden de uitzendingen onderbroken om voor een bepaald produkt reclame te maken entegen een ander produkt een fluistercampagne te beginnen. Blijkbaar leverde dat nogal winst op. Deze clan destiene zender noemde zichzelf „De zwarte kat" en zijn zendkracht was ongeveer 15 k 20 kilometer. Hij zond meest uit op een golflengte, vlak naast Radio-Luxemburg. Vandaar dat de exploitant vroeg of laat tegen de lamp moest lopen. Britse militair werd op Cyprus ernstig gewond Op het eiland Cyprus zijn gisteren twintig jongelui in arrest gesteld in ver band met een aanslag op een Brits militair te Fa;, ngusta. De Brit werd bij de ingang van een bioscoop neergescho ten en ernstig gewond. Dit was de eerste maal, dat een Britse militair het slacht offer werd van de acties, welke een maand geleden weer begonnen van de zijde der Eoka. de verzetsorganisatie op Cyprus. Prinses Soraja gisteren naar de V.S. vertrokken Prinses Soraja, de 25-jarige ex-keize rin van Perzië, is gisteren met het Amerikaanse passagiersschip Constitu tion uit Genua naar New York vertrok ken. Een grote menigte was op de wal samengestroomd. Op haar aandringen verscheen Soraja op de brug en wuifde, zichtbaar ontroerd, langdurig naar de mensen. In haar appartementen aan boord van de Constitution vond zij tal rijke bloemstukken en honderden tele grammen uit alle delen van de wereld. Talrijke journalisten hebben plaatsen gereserveerd op de Constitution, in de hoop een onderhoud te mogen hebben met de Prinses. Deze heeft echter reeds laten weten, geen enkele verklaring aan de pers te zullen verstrekken. Ook „wereldburger nummer een", Gary Davis, die naar de V.S. terugkeert na zijn „missie" te hebben volbracht, reist met de Const-' 'ution. Nederlandse missie naar Mexico Op uitnodiging van de minister van Economische Zaken van Mexico zal op 25 april a.s. een gemengde Nederlandse goodwill-missie, bestaande uit vertegen woordigers van het particuliere be drijfsleven en van de overheid, naar Mexico vertrekken. Doel van deze mis sie is het versterken van de Mexicaans- Nederlandse handelsbetrekking'en. Als leider van de missie zal optreden prof. dr. ir. H. J. C. H. Gelissen. direc teur-generaal van de N.V. Provinciale Limburgse Elektriciteitsmaatschappij, oud-minister van Economische Zaken. Het vertrek uit Mexico is bepaald op 7 imei.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4