6?s Bouw 218 woningen en 28 garages in omgeving van de ChurchilIIaan 0/—MARKT School-en Sporthemden 5* PeeksCloppenburg Herv. school in Haagwegkwartier Elke woensdag tisaite Kandidatenlijst voor Leidse Gemeenteraadsverkiezing Elf raadsleden keren niet terug „De hoekten succes met nogal zwak stuk 97ste jaargang Dinsdag 15 april 1958 Tweede blad no. 29418 Voorstellen aan Leidse raad Het College van B. en \V. heeft aan de Leidse raad, welke a.s. maandagmiddag bijeenkomt, een plan aangeboden, dat voorziet in de bouw van 218 woningen en 28 garages op een terrein ten oosten van de ChurchilIIaan (omgeving Vjjf Meilaan) waar men slechts één buitendeur aan treft, t.w. die van de bergruimte. Het maken van een buitendeur in de keuken stuit hier niet op bezwaren ten aanzien van het plan. B. en W. zijn dan ook voornemens een wijziging van het type B in deze zin te bevorderen, doch geen verandering in het type A te doen aan brengen. Het ontworpen type etagewoning wijkt op een belangrijk punt af van het tot nu toe in Leiden gebouwde type. De centrale ruimte, van waaruit alle ver trekken bereikbaar zijn, is vervangen door twee portalen, welke door de „natte cel" zijn gescheiden. Voordelen hiervan zijn, dat de natte cel in het midden van de woning is geconstrueerd, de w.c. bij de toegangsdeur van de woning is ver dwenen, terwijl daarnaast de mogelijk heid is ontstaan voor een extra berg- kast. Bij de grote woning ig hierdoor een geslaagde scheiding tussen het woon- en slaapgedeelte verkregen. Deze scheiding is bij de twee-slaapkamer- woning, waarin het trappenhuis is gele gen, veel minder duidelijk. R.K. school aan Oppehheimstraat D.„ .ungen, naar een ontwerp van architect D. Zuiderhoek te Baarn, zullen worden gebouwd in 19 blokken, t.w. de blokken t.m. 6, bevattende in totaal 29 eengezinswoningen, geschikt voor acht personen; de blokken 6 t.m. 11 bevat tende in totaal 33 eengezinswoningen, geschikt voor zeven personen; de blok ken 12 t.m. 16, uit te voeren in vier bouwlagen, bevr'cende: a. op de begane grond twaalf woningen voor gezinnen van bijzondere samenstelling (eventueel voor bejaarden, de bergruimten voor deze woningen en de bergruimten voor de bovengelegen woningen; b. op de drie verdiepingen 36 woningen, geschikt voor vier personen en 36 woningen, geschikt voor zeven personen; de blokken 17 t.m. 19, uit te voeren in vijf bouwlagen, be vattende: a. op de begane grond de bergruimten voor de bovengelegen wo ningen; b. op de vier verdiepingen 36 woningen, geschikt voor vier personen en 36 woningen, geschikt voor zeven personen. INDELING DER WONINGEN Omtrent de indeling van de verschil lende typen delen B. en W. de raad het volgende mede: Op de begane grond van de eenge zinswoningen in de blokken 1 t.m. 5 be vinden zich een woonkamer, een eet- keuken, twee ingebouwde bergruimten, waarvan één voor berging van rijwielen en één voor het bergen van keukenge reedschap e.d., een w.c. en een gang. Op de verdieping zijn vier slaapkamers, elk geschikt voor twee personen, een was ruimte en een gang. De eengezinswoningen in de blokken 6 t.m. 11 bevatten op de begane grond een woonkamer, een eetkeuken, een inge bouwde bergruimte, een w.c. en een gang en op de verdieping drie slaap kamers, waarvan twee kamers geschikt zijn voor twee personen en één kamer voor drie personen, een wasruimte en een gang. De ruimte in de kap van alle eenge zinswoningen kan als zolder worden ge bruikt; voor de woningen in de blokken 1 t.m. 5 wordt deze ruimte bereikt via een vliezotrap, voor die in de blokken 6 t.m. 11 via een vaste trap. De étagewoningen voor gezinnen van bijzondere samenstelling bevatten een woonkamer, een slaapkamer, geschikt voor twee personen, een keuken, een wasruimte, een w.c. en een portaal. De étagewoningen voor vier personen hebben een woonkamer, twee slaap kamers, elk geschikt voor twee personen, een keuken, een wasruimte een w.c. en twee portalen. De étagewoningen voor zeven perso nen bevatten een woonkamer, twee slaapkamers, elk geschikt voor twee p:rsonen, één slaapkamer, geschikt voor drie personen, een keuken, een was ruimte. w.c. en twee portalen. In dit plan is er naar gestreefd voor alle woningen het woonvertrek op het zuiden of het westen te situeren. Voor de eengezinswoningen is een in gebouwde bergruimte ontworpen. De stedebouwkundige opzet van het plan gedoogt niet de bergplaatsen in de ach ter de woningen gelegen tuinen te bou wen. De plaatsing in de tuinen zou een zeer storend element vormen. Ten aan zien van de keukens in deze woningen bestaat er verschil in de opvatting van de Vrouwen-advies-commissie en die van de Commissie voor de Openbare Werken. De eerstgenoemde acht een buitendeur in de keuken ongewenst, de laatstgenoemde commissie acht deze deur noodzakelijk. Het aanbrengen van een buitendeur in de keuken zou nopen tot een algehele omwerking van dit plan, daar de aanwezigheid van een drietal deuren in de voorgevel niet aanvaard baar moet worden geacht, afgezien van de bezwaren, welke de Vrouwen-advies- commissie terzake ontwikkelt. Bij type B (blokken 6 t.m. 11) liggen keuken en berging aan de achterzijde van het huis, BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Gerda, dr van W. van Klaveren en C. Houwer: Helena Emille, dr van C. J. E. A. Bulder en B. Herweijer; Johannes Nlcolaas zn van J. N. van Bemmel en G. Verworst; Jacob Frans, zn van J. J. Hamming en L. Cleton; Ronald Johan. zn van A. Tegelaar en A. P. van der Henst; Hendrica Petro- nella, dr van A. van Loenen en G. W. Helj; Philomena Helena Maria Jacinta, dr. van H M. A. van de Sanden en H. F. J. M. Bertens; Willem Frederik, zn van J .Du- Boswa en H. Gressie; Jan Kasimlr. zn van J K. Raspen M. van der Bent; Elseline Brigitte De6lrée, dr van P. de Graaf en H. W van Duijn; Fredericus Franciscus, zn van A. J. Bruljns en S. P. Leenhouts; Pe- tronella, dr van L. Verhoek en R. J. Vink; Adrlana Catharlna Wilhelmina Wytske, dr. van A. Abcouwer en M. W. L. Jansen. GETROUWD p. G. Buren en S. J. van den Bos: J T. Riedel en C. P. M. van Cleef; M Keereweer en G. Sefjn; J. van Vliet en D. Herurer; R. van den Hoven en M. M. van der Pol. OVERLEDEN N. Sintemaartensdijk. 82 Jaar. weduwe van A. A. van Nood; J. Wabeke. 74 jaar. man; J. van Dam, 74 jaar, man; G. de Jong, 95 Jaar, man; F. M. Mosseveld. 68 Jaar. echtgenote van T. W. Duivenvoorden. Officiële publikaties STEMMEN BIJ VOLMACHT De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat ter gemeente-secre tarie, afd, bevolking c.a., kosteloos ver krijgbaar zijn de formulieren om bij vol macht te stemmen ter verkiezing van de leden van de Gemeenteraad. De gelegenheid tot het stemmen bij vol macht is opengesteld voor de kiezer, die mededeelt vermoedelijk niet in staat te zullen zijn in persoon aan de stemming deel te nemen. Het verzoekschrift moet uiterlijk 14 mei a.s. ter secretarie der gemeente, in welker kiezersregister de kiezer op de dag der kandidaatstelling (15 april 1958) is opge nomen, worden Ingediend. Leiden, 15 april 1958. De Burgemeester voornoemd F. H. VAN KINSCHOT BOUW KOST BIJNA 4 MILJOEN De stichtingskosten worden geraamd op rond f 3.800.000.Hierin zfjn be grepen de kost-en van de bouw van 28 garages, de aanleg van een centrale antenne voor radio en televisie en de aanschaffing van 218 gasgeisers. De grondkosten moeten worden gesteld op f 3000.per woning. Thans bestaat weer de mogelijkheid, dat op voet van het bepaalde in artikel 56 de woningwet aan de gemeenten voorschotten uit 's Rijks kas worden ver strekt. Aangezien de Rijksvoorschotten uitsluitend worden verstrekt voor de bouw van woningen, zal geen voorschot verkregen worden voor de bouw van de garages. Voor de bouw hiervan stellen B. en W. voor, de nodige gelden ter be schikking te stellen. Aangezien nog geen woningbouwver eniging is aangewezen, die de onder havige woningen zal beheren en exploi teren, dienen de Rijksvoorschotten voor lopig ten name van de gemeente te worden gevraagd. B. en W. verwachten, dat de huur ge middeld ongeveer f 14.50 per week zal bedragen. STICHTING BIJZ. SCHOOL HAAGWEG Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk (hervormd) Onderwijs, al hier, heeft medewerking voor de stich ting van een school voor gewoon lager onderwijs met zeven klasselokalen en een vaklokaal, in het Haagwegkwartier verzocht. Aan het voorschrift, dat bij het verzoek moet worden overgelegd een verklaring, waaruit blijkt, dat de school zal worden bezocht door tenminste 100 leerlingen, is voldaan. Aangezien de aanvraag ook overigens aan de wet telijke eisen voldoet, moet de gevraag de medewerking, volgens B. en W., worden verleend. De financiële conse quenties zullen nog nader worden ge regeld. BOUW R.-K. SCHOOL OPPENHEIMSTRAAT Zoals bekend verleende de raad in 1954 reeds in principe medewerking tot stichting van een r.-k. school voor g.l.o. aan de Oppenheimstraat (Bruggraven- laan). Het bestuur van de Stichting R.-K. Scholen heeft thans bij het Col lege van B. en W. een verzoek ingediend om in het bouwplan niet één, doch twee vaklokalen te mogen opnemen. Het col lege is hiertoe bereid. Voor de stichting van de school, waar van de financiële consequenties nog niet zijn geregeld, is naar raming f 400.000 nodig. In dit bedrag zijn om. begrepen de kosten voor de grond en de eerste in richting. De door het bestuur verschul digde voorlopige waarborgssom bedraagt 15% van f400 000—, of f60.000,—. Voor financiering van de stichting van deze school is de medewerking van het Rijk ingeroepen. Van de minister van Onderwijs, K. en W. is inmiddels be richt ontvangen, dat een bedrag van f260 000,—, voldoende voor de bouw, bij de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten kan worden aangevraagd. Het uitzicht is geopend, dat voor het reste rende bedrag van f 140.000.— een over eenkomstige regeling mogelijk zal wor den gemaakt. Voor de bouw is de vereiste urgentie verklaring reeds afgegeven. MEUBILAIR VOOR REMBRANDTLYCEUM In verband met de per 1 september a.s. te verwachten toeneming van het aantal leerlingen van het Rembrandt- lyceum moet voor 2 klassen nieuw meu bilair worden aangeschaft. Het verdient aanbeveling dit meubilair te laten be staan uit tafels en stoelen (één-per soonsleerlingen sets) in plaats van uit banken. Bovendien komt het B. en W. gewenst voor om voor één bestaande klas de 40 jaar oude schoolbanken door leerlingensets te doen vervangen. De kosten van aanschaffing van sets voor deze drie klassen zullen naar raming f 6.000.bedragen. Voorts bestaat bij het Rembrandt-ly- ceum dringend behoefte aan 5 opberg- kasten voor de vaklokalen, waarvan de kosten op f 1250.— worden geraamd. In totaal is derhalve nodig een bedrag van f 7250, hetgeen B. en W. beschikbaar wensen te stellen. BENOEMINGEN. In verband met zijn vertrek naar Almelo heeft mr. E. Brederveld ont slag gevraagd als secretaris van het College van Curatoren van het Gym nasium en van de Commissie van Toe zicht op het M O. In beide functies wen sen B. en W. mr. M. J. Blok, referenda ris ter secretarie, te benoemen. In een tweetal vacatures in het on derwijzend personeel van de openbare lagere scholen aan de Willem de Zwij gerlaan en de Haverstraat zouden B. en W. willen voorzien door benoeming van mej. M. van der Hoek. onderwijzeres te 's-Gravenhage en van de heer M. Beek- ma, tijdelijk onderwijzer bij het open baar- lager onderwijs, alhier. Op 4 maart 1957 besloten de raden van Leiden en Zoeterwoude. zoals be kend. een gemeenschappelijke regeling aan te gaan inzake de vorming van een industrieschap, genaamd: Het In dustrieschap de Grote Polder. Deze gemeenschappelijke regeling is door Ged. Staten der provincie Zuid- Holland goedgekeurd en in de Neder landse Staatscourant bekend gemaakt. Ingevolge artikel 58 der gemeenschap pelijke regeling is zij op 1 april j.l. in werking getreden. Als orgaan van het industrieschap is bij deze gemeenschappelijke regeling een raad van bestuur ingesteld, bestaan de uit 8 leden, die bij voorkeur worden benoemd uit de leden van de gemeente besturen van Leiden en Zoeterwoude. De zittingsduur van de leden valt samen met die van de leden van de raad Artikel 5. lid 3. van de gemeenschap pelijke regeling bepaalt, dat de raad twee leden benoemt. In verband met het vorenstaande ge ven B. en W. de raad in overweging tot benoeming van 2 leden van de raad van bestuur, over te gaan. TWEE GELDLENINGEN. B. en W. wensen ten laste van de gemeente met de N.V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten te 's-Graven hage een geldlening aan te gaan groot f 260.000.nominaal kapitaal A pari, af te lossen in één bedrag op 2 januari 1971, tegen een rente van 5 5/8% per jaar, halfjaarlijks te voldoen; idem met de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten een geldlening groot f740.000 nominaal kapitaal pari. af te lossen in 20 gelijke jaarlijkse termijnen, aanvan gende in 1964. tegen een rente van 5 1/4% per jaar, halfjaarlijks te voldoen. Voorts komen deze middag de vol gende voorstellen aan de orde: met in gang van 1 mei 1958 tot en met 30 april 1959 aan de heer H. Hoorn te verhuren het perceel De Gijselaarstraat no. 17, tegen een jaarlijkse huursom van f 1300,20; met ingang van 1 mei 1958 tot en met 30 april 1959 bij verlenging aan de heer N. van Loef, te verhuren het winkel-woonhuis aan de Nieuwe Rijn no. 21 tegen een huurprijs van 926.60 per jaar; aan te kopen, in het belang van de volkshuisvesting, het per ceel bouwterrein, gelegen aan de Heren gracht op de hoek van de Oosterkerk straat. groot 1302 m2, voor de prijs van f 28.000.vermeerderd met de op de aankoop vallende kosten van rond f325.derhalve voor een bedrag van' rond f28.325; aan te kopen, in het be lang van de volkshuisvesting, het win kelwoonhuis met erf en afzonderlijke bovenwoning staande en gelegen aan de Kerksteeg 4. hoek Vestestraat 29, groot 72 m2, voor de prijs van f5.150; intrek king raadsbesluiten uitneming van grond uit het grondbedrijf in verband met de bouw van een r.-k. kleuterschool in plan „Noord" en overdracht in eigen dom van deze grond op de voet van artikel 58, derde lid, der kleuteronder wijswet aan de Stichting r.-k. scholen; aan te kopen, in het belang van de volkshuisvesting, het perceel weiland en water, gelegen nabij de Voorschoterweg- Trekvliet voor de prijs van f 0.79 per m2, derhalve in totaal voor f37.161.60 en verpachting van wei- en teelland over 1958. (Advertentie) ito ,Z~Sil5yp_:" 4 sportieve kleuren, wasecht enkleurecht Perma - stiffboord - dus bh|vend correct Leeftijd 6 jaar i N o - i r o n Een luxe v moeder (niet meer sir ijl en zoon (elke dag een schoon shirt) leeftijd 6 jaar kleine stijging per moot W//. Y/U/M////////A MR. TH. J. C. VERDUIN TWEEDE LOCO-SECRETARIS Aan het begin van deze zitting zal mr. Th. J C. Verduin als opvolger van mr. E. Brederveld beëdigd worden als tweede loco-secretaris. S.G.P. doet ook mee Hedenmiddag om twee uur waren de volgende kandidatenlijsten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing in Leiden in gediend P. v. d. A. 1. J. C. van Schaik, 2. A. J. Jongeleen, 3. J. Goslings. 4. mej. A. J. van Nienes, 5. M. Sommeling, 6. C. J. Piena, 7. J. Winsemius, 8. H. Zunderman, 9. mej. A. C. Bekker, 10. M. van Aken, 11. G. A. /Spierenburg geb. Beekhuizen, 12. W. G. den Dubbelden. 13. S. Sannes, 14. C. F. Lardee, 15. S. J. Roorda, 16. P. Fakkel, 17. L. van Praag, 18. H. de Kruis geb. Wagemaker, 19. H. van Duyne, 20. J. A. van der Horst, 21. J. de Vos, 22. J. Berg man, 23. T. van Zonneveld geb. Van der Lecq, 24. J. G. Fokkema, 25. D. van Ryn, 26. G. Dallinga, 27. A. Galjaard, 28. S. C. Wijrdeman geb. Quaadgras, 29. B. Haneveld. De P. v .d. A.-fractie telt thans 15 le den. De heer A. J. v. d. Pompe, die op de groslijst een verkiesbare plaats in nam, komt op deze lijst niet meer voor, daar hij zijn kandidatuur heeft inge trokken. Prot. Chr. Groep 1. D. van der Kwaak, 2. C.J Woudstra, 3. J. van Iterson, 4. S. M. Stolp, 5. B. de Kier, 6. H.' D. M. Knol, 7. P. S. Harm- sen, 8. J. G. Lamers, 9. L. Questroo, 10. A. G. de Mey geb. Schellingerhout, 11. J. Ravestein, 12. J. van der Have, 13. I Geelkerken geb. Brusse, 14. A. Leeu- wenburgh, 15. J. Verduyn, 16. G. van der Vliet, 17. W. Bonda, 18. J. Pison, 19. P. M. de Joode, 20. J. A. N de Leeuw. De Prot. Chr.-fractie telt tahns 9 leden. K.V.P. 1. S. Menken, 2. K. F. de Bree, 3. J. C. J. Lambermont, P. C. A. ten Broek, 5 J. van de Poel. 6. J. W. J.Wiertz, 7. H. M. J. W. J. Kortmann, 8. A. van Dijk, 9. J. Lijten, 10. M. B. van dei- Klugt, 11. J. J. Klein, 12. A. H. van Oudenhoven geb. Schurs, 13. C. P. W. Schinck. 14. F. Th. Goddijn. 15. H. J. Dirk. 16. J. J. M. Castelein, 17 J. M. van AsDerdt, 18. J. M. Silvester. De KVP-fractie telt thans 8 leden. V.V.D. 1. J. G. Hagens, 2. J. Drijber, 3. F. Portheine, 4. J. J. G. van Hoek, 5. J. E. Glastra van Loon geb. Boon, 6. J. P. Duijverman, 7. L. Zitman, 8. J. H. van der Kloot. 9. mej. J E M. ten Dijk. 10 C. J. F. Böttcher, 11. T. van Praag geb. Taconis, 12. D. van Eok, 13. F. C. de Vos. 14 H. J. Lam. 15. M. A. Kakebeeke geb. Van der Put. 16. C. E Schippers, 17. M. Blok. 18. L M. Kukenheim geb. Gorter. 0e VVD-fractie telt thans 3 leden. C.P.N. 1. H. van Weizen, 2. J. M. van der Blom geb. Vijlbrief. 3. D. Schreuder, 4 W. F van Riet. 5. R. Pet. 6 H. Kooien geb. Wagemaker, 7. D. Hoeven, 8. J. van Als de raven van de Tower uit Londen verdwijnen, zal het Britse rijk ten onder gaan en zal de Tower instorten. De waarheid van die cude legende moge dan in de mo- a erne tijd aan enige twijfel onder hevig zijn, toch worden de vogels nog steeds met bijzondere ~nrg om- geven. Er is zelfs een in schilder- achtig uniform gestoken ..raven- meester". die als enige taak heeft de vogels te verzorgen en er voor te waken, dat zij niet de neiging krij gen een beter woonoord op te zoe ken. De ravenmeester met enkele van zijn pupillen. Baldadige jeugd Toen het hoofd van de Herv Kleuter school aan de Asserstraat gisteren met haar werkzaamheden wilde beginnen zag zij dat er brand was gesticht in de brievenbus. Zeer waarschijnlijk vond de jeugd het een goede afsluiting van de paasvakantieEen aantal brieven was verbrand en het houtwerk van de bus volkomen geschroeid. De baldadige jeugd heeft gistermid dag ook een brandje gesticht bij de Marekerk, waardoor een loden afvoer pijp smolt. De jonge daders zijn bekend, en de ouders zullen dus voor de schade aansprakelijk worden gesteld. ROOK IN HUIS Gisteren omstreeks twaalf uur vond een hevige rookontwikkeling plaats in het pand P. J. Blokstraat 16. Een en ander was het gevolg van het feit. dat er zich een kraaiennest in de schoor steen bevond. De brandweer maakte de schoorsteen schoon. De causerie van de heer F Zand vliet over „Verleden. Heden en Toe komst in de Luchtvaart", welke morgen avond voor K. en O. gehouden zou wor den in de Foyer der Stadsgehoorzaal, Jkan door omstandigheden niet doorgaan Putten, 9. A. van Gellecum geb. Uytten- boogaart. 10. D. Teske, 11. M. Delfos geb. Overvliet, 12. E. van Maurik, 13. A. van der Veen geb. Vlam, 14. M. J. Teske geb. Berkhout, 15. J. Volkers, 16. Th. J. de Zwart. De CPN-fractie telt thans 2 le den. S.G.P. 1. L. W. Jongeleen. 2. A. Wendt, 3. G. van Essen, 4. L. van Leeuwen, 5. G. Schipaanboord, 6. C. Scheurwater, 7. J. Schouls, 8. Ph. v .d. Berg, 9. J. Meertens. In tegenstelling met 1953 heeft de SGP thans een kandidatenlijst ingediend. Aan de hand van deze lijsten en re kening houdende met de huidige po litieke samenstelling van de raad, keren elf leden niet in de nieuwe ge meenteraad terug. Het zijn de heren J. H. Schüller, J. A. v .d. Horst, E. Meester, W. F. v. d. Burg en mevr. C. Braggaar-de Does (P.v.d.A.). de he ren J. Ravestein en B. .1. Huurman (Prot. Chr.) en mejl M. M. J. Noord- man en de heren F. C. de Hosson en J. A. E. Aalders (KVP). Holland Festival Kynologenver. „Rijnland" GOED BEGIN VAN NIEUWE SEIZOEN Zondag j.l. werd het tentoonstelllngs- seizoen 1958 geopend met de traditionele Internationale „Winner-tentoonstelling" in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. 1100 honden werden er ingeschreven, waar onder uit Zweden. Zwitserland en Italië. De leden van de K V. Rijnland kwa men met hun fraaiste honden uitstekend voor de dag. Door het grote aantal en de enorme drukte kunnen we slechts een greep doen uit de voornaamste uit slagen. Een uiterst elegant dwergpoedeltje van mej. N L. v. d. Kasteele uit Wassenaar werd beste van alle dameshondjes en wist zich bovendien te plaatsen bij de beste zes honden van de gehele tentoon stelling. Verder zagen we in de erering parade ren als besten van hun ras; een Bobtail en een Schapendoes van mevrouw H. Backx—Bennink uit Reeuwijk, een Gol den Retriever van mevr. C. v. Crevel van Oss, Den Haag. een Basset-Artésien Normand van mevr. P. GondrexonIves Browne, Den Haag, een Bearded Collie van mevr. S. van KrevelenSimons, Den Haag, een Steenbrak van mej. Hetty Martin, Wassenaar, de eerste in ons land aanwezige Norwichterrier en een Caim- terrier van mevr. C. Gravin van Zuylen van Nijevelt, Wassenaar, een Airedale- terrier van de heer P. Spierenburg, Rot terdam, een Greyhound van mevrouw M. DonathSeeuwen. Den Dolder en een Amerikaanse Cocker Spaniel van mevr. R. WoesthoffStoker uit Voorschoten. Onder de „Winners" en uitmuntende honden merkten we verder op; een CC1- Gelijk gemeld zal onder leiding van Iskar Aribo en met medewerking van leden van het Concertgebouworkest het Gemengde Toonkunstkoor op 17 juni een uitvoering geven van Bachs „Hohe Messe". Aan deze uitvoering, die binnen het raam van het Holland Festival zal plaatsvinden in de Pieterskerk, verlenen Erna Spoorenberg sopraan t. Aafje Heynis (alt), Tom Brand (tenor) en David Hollestelle (bas) solistische mede werking. De Zwitserse cellist Henri Honegger zal op 21 juni in het Stedelijk Museum „De Lakenhal" de zes solo-suites voor violon cel van Bach uitvoeren. Op 23 juni zal het Concertgebouw orkest onder leiding van Eduard van Beinum een concert geven in de Pie terskerk. Het programma bestaat uit de Ouverture Leonore I van Beethoven en de Vierde Symfonie van Bruckner. Gouden bruidspaar Morgen gaan voor onze stadgenoten W. Crama en H. J. CramaSchuLler de gouden bruidsdagen in. Op 29 april zal het precies een halve eeuw geleden zijn, dat zij elkander voor de ambtenaar van de Burgerlijke Stand in Leiden het ja woord gaven. Bruid en bruidegom zijn beiden in de Sleutelstad geboren en ge togen. Zij hebben de leeftijd van 73 jaar reeds bereikt en genieten nog een goede gezondheid. Geen wonder dus dat de heer Crama levenslustig is en zijn vrouw zelf voor het huishouden zorgt. De bruidegom heeft niet minder dan vijftig jaar achtereen bij een hetzelfde bedrijf als metselaar gediend. Hij is al 55 jaar donateur van „Werkmans Wils kracht" en slaat het liefst geen enkele uitvoering van dit korps over. Het echt paar woont sedert het eerste huwelijks jaar in de Hansenstraat, eerst op no. 54 en thans op no. 46. Uit het huwelijk zijn drie meisjes en een even groot aantal jongens geboren. Alle kinderen zijn nu getrouwd. Het aantal kleinkinderen be draagt op het ogenblik zestien. Onge twijfeld zullen zeer velen op woensdag avond 23 april gebruik maken van de gelegenheid tot feliciteren Zij nog vermeld, dat het gouden echtpaar reeds vijftig jaar ons blad leest. lie van mevr. C. CroinDijkstra, Oegst- geest, Bassets van mevr. P. Gondrexon— Ives Browne, Den Haag. Boxers van de heer D. de Jongh, Oegstgeest, een Boxer van de heer D. Onderwater, Voorscho ten. een Dalmatische hond van mevrouw C. Oppelaar, Voorburg, een Cocker Spa niel van mrs. Patricia Rey, Den Haag, New-Foundlander van dr. Ruhaak. Lei den, een Amerikaanse Cocker Spaniel van mevr. R. WoesthoffStoker. Voor schoten. Engelse Cocker Spaniels van mevr. Woesthoff. wier 4-jarig dochtertje Mary-Ann op uitstekende wijze een Cairnterrier voorbracht en Foxterriers van mevr. H. VisserKraaienzang uit Den Haag. De groep Bassets van mevr. P. Gon drexonIves Browne werd de op drie na beste in de Groepsklasse. Onder de keurmeesters uit diverse landen waren de leden van de K V. „Rijnland": prof. dr. A. J M Holmer, de heer en mevr. prof. dr. KV Antal. de heer H. Strelin en de heer F A. J. Alofs, terwijl de heer J. J. v. Koolbergen door ziekte verstek moest laten gaan Voor de K V. Rijnland betekende „de Winner" 1958 een uitstekend begin Klucht in drie bedrijven In de Leidse Schouwburg kwam gis teren „Het nichtje uit Buenos Aires" op bezoek bij alle donateurs en bewonde raars van de r.-k. toneelgroep „De Gast- spelers". De groep, die zich met zijn spel reeds grote bekendheid heeft verworven in Leiden en ook ver daarbuiten, heeft met deze ontvangst de lange reeks van suc cessen geprolongeerd. Het nichtje uit Buenos Aires, een klucht in drie bedrijven door J. Delauré en P. Mossinkhoff, is een spel. waarvan de intrige te doorzichtig is en de tekst te ver uitgesponnen. Daardoor zijn de rollen niet erg dankbaar. Wanneer men desondanks kan spreken van een succes, dan betekent dat. dat de spelers zonder uitzondering beseffen, wat toneelspelen is. Het is het verhaal van een onnozele rentenier, die alles mooi vindt, als het maar niet uit het „muffe" Holland komt. De trots van zijn familie is wel zijn broer, die fortuin gemaakt heeft in Ar gentinië. Het bericht, dat broer Albert naar Nederland terug zal keren verwekt daarom grote beroering in het stille huis en in het hart van Van Drongens pleegzoon, die door de correspondentie de dochter van de Argentijnse planter heeft leren kennen als het meisje van zijn dromen. De beroering neemt uitgebreider vor men aan. als - bij afwezigheid van vader en zoon - nicht Anette arriveert en blijkt een „bijzonder exemplaarte zijn. Ze loopt in rijbroek en slaat op tafel, drinkt alcohol op de vroege morgen en brengt het stille huis in opspraak. Van Drongen, de rentenier, meent dat dèt pas de ideale stijl van leven is en. hoe moeilijk het hem ook afgaat, „flink" te zijn, hij aapt het meisje in alles na, zich daardoor onsterfelijk belachelijk ma kend. Als het bedrog uitkomt, doordat Al- bert eveneens in het huis van zijn broer zijn intrek neemt en meent in een psy chiatrische inrichting beland te zijn, dreigt een breuk in de relatie tussen nicht en pleegzoon. Dan springt „Oom" Albert bij en na een aantal dwaze ver wikkelingen komt alles nog tot een goed einde: Van Drongen aanvaardt het on gelijk van zijn zienswiize en zijn pleeg zoon het nichtje uit Buenos Aires als zijn toekomstige bruid. Na afloop van de toneelvoorstelling was er bal in het St. Antoniusclubhuls o.l.v. Evert Castelein en met medewer king van ..The Rhytme Club' waarvan de leiding berustte bij Theo Wisse.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3