INasoetion zon naar een compromis zoeken; invasie weer uitgesteld? Donderdag inleiding topgesprek door de ambassadeurs in Moskou WEERBERICHT Ondanks de beproevingen geven opstandelingen de moed niet op Amerikaanse vertegenwoordiger in Londen informeerde Dulles over de stemming in Europa BAGGERMOLEN OMGESLAGEN 97ste jaargang DINSDAG 15 APRIL 1958 No. 29419 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; J W flenny Hoofdredacteur; J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaalf.2.55 per maand; f.059 per week Witte Singel l. LeldeD - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Tapanoeli spoedig in regeringshanden? (Van onze reisredacteur) Singapore, 14 april. Terwijl gelijk gemeld een Indonesische vloot van vier korvetten en de torpedojager „Gadja Mada" (ex-Tjerk Hiddes) voor het palenstrand van het eens propere en welvarende, maar nu uitgestorven stadje Padang klaar ligt om met een beschieting uit zee Nasoetions langverwachte invasie in te leiden, gonst Singapore van nieuwe speculaties en geruchten. De morsezender van de opstan delingen was gisteravond niet in de lucht, maar wordt vanavond terugverwacht, mogelijk met de bevestiging van een bericht uit Dja karta, dat de invasie alsnog enkele dagen is uitgesteld. Naar de redenen daarvan kan men slechts gissen, maar steeds weer duikt de speculatie op dat Djakarta's opperbevelhebber Nasoetion, die in 1953 zijn kanon nen op Soekarno's paleis richtte en eigen ambities heeft, alsnog in de laatste minuut naar een compromis zoekt. Kawilarang populair Voorts gelooft men in Singapore dat de populairste officier van Indonesië, kolonel Alex Kawilarang, ex-militair attaché in Washington, die zich dagen lang in Singapore had verstopt, mis schien eindelijk Padang heeft bereikt. De Menadonees Kawilarang. die eens met de Siliwang-divisie Turko Wester ling bevocht en kortelings naar de op standelingen overging, zou dan nu die Siliwang-divisie tegenover zich vinden en het is de vraag of zijn vroegere troe pen bereid zijn tegen hun geliefde com mandant te vechten. Kawilarang zou ook de eenboms-aan- val van zondag op Makassar hebben ge organiseerd, een aanval die nog eens de aandacht vestigde op een tweede front in Celebes, waar Soemoeals, thans zwaar bewapende troepen ook duizend ex- KNIL-soldaten heten te omvatten en dat zijn dan met Djakarta's parachu tisten de enige goedgetrainde vechtjas sen in deze burgeroorlog. De bom op Makassar veroorzaakte overigens meer politiek-psychologische dan materiële schade. Berichten over aanvallen van de Da- roel Islamleider Kahar Moezakhar op Makassar geven voorts enige kracht aan de hoop der opstandelingen, dat de Da- roel Islam-voorman Kartosoewirjo de ganse Daroel Islam in Celebes. Atjeh en West-Java binnenkort officieel aan de zijde der opstandelingen zal brengen, waarmee zij overigens een zware wissel trekken op de overtuigingen van hun intellectuele en linkse aanhangers. In het huidige stadium is de militaire kracht echter beslissend en Daroel Is- lamacties tegen Medan. Bandoeng en Makassar zouden opluchting kunnen ge ven. Zowel de benoeming van de nieuwe Indiase ambassadeur Arthur Lall in Djakarta als de wederzijdse Indonesi sche beschuldigingen omtrent buiten landse hulp duiden op een toenemende internationale spanning rondom het In donesische conflict. Reeds deed Djakarta het voorkomen alsof de aanval op Ma kassar door een buitenlands vliegtuig zou zijn uitgevoerd en beschuldigde het de Royal Air Force dat vliegtuigen voor het afwerpen van wapens gebruik maak ten van de Changi-basis in Singapore omdat de actie-radius van de DC 4- vliegtuigen onvoldoende is om zonder tussenlanding in Thailand of het schier eiland Malakka van Formosa uit de tocht naar Sumatra te ondernemen. Het is voorts niet onwaarschijnlijk dat Dja karta binnenkort de Amerikaanse in lichtingendienst van Allan Dulles (broer van John Foster) er van zal betichten het afwerpen van wapens te financieren. Anderzijds sprak ook Radio-Padang van internationalisatie van het conflict. De eerste Mig-jagers uit Tsjecho-Slowakije worden eind dezer week in Djakarta verwacht. Zij worden door Tsjechische piloten overgevlogen. Een Tsjechische handelsmissie arriveerde bereids voor een wekenlang bezoek in Djakarta en een Russische missie kwam voor de re geling van een dollarlening van 100 mil joen. Ondanks mogelijk zware beproevingen in de komende dagen voor de opstande lingen geven Sjafroeddin en de zijnen intussen de moed niet op. Hoewel de ommezwaai van de ambassadeur in Advertentie ties verliep, is er toch tevredenheid over het in beslag nemen door Rasjid van een half miljoen dollar, bestemd voor de af betaling van de 4 in Italië bestelde kor vetten. Twee hiervan ziin thans in de Rode Zee onderweg. De opstandelingen hopen dat zij koers zullen zetten naar Menado. Meer diplomatieke defecties worden nog verwacht na de verdwijning van de militaire attaché in Singapore, majoor Noedin, die overigens totaal on vindbaar is. Tot zover onze reisredacteur. Slot pag. 2 Kawilarang leidt opstandelingen Het dagblad „Pedoman Rakjat" in Makassar heeft gemeld, dat kolonel Alex Kawilarang, die kort geleden zijn functie van militair attaché in Washington heeft neer gelegd, is benoemd tot opperbevel hebber van de opstandige strijd krachten. Het blad had dit bericht ontleend aan Radio-Menado, in Noord-Celebcs. Kolonel Kawilarang en kolonel Simbolon, de minister van Buiten landse Zaken van de revolutionaire regering, zijn zeer goede vrienden. Kawilarang stond twee jaar geleden in het centrum der belangstelling, toen hij in zijn functie van militair commandant van West-Java, opdracht gaf tot arres tatie van de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken der centrale rege ring .Roes!an Abdoelgani, teneinde deze te ondervragen in verband met corrup tie. Spoedig daarna werd Kawilarang be noemd tot militair attaché in de V.S. en 1 Canada. Deze huizen staan op een zeer Men vond het jammer om daar- merkwaardige plaats: in de bogen voor kostbare bouwgrond op re of- i an een spoorwegviaduct in Stutt-\feren en plaatste ze dus op deze gart. De woningen werden ge-1 toch verloren grond. Maar ze waren bouwd om de bestendigheid van het bouwmateriaal te onderzoeken. zo degelijk, dat ze nog steeds wor den bewoond Ze werden gebouwd voor de eerste wereldoorlog. Het Westen aanvaardt Russisch voorstel SOLEX bromli H. Walenkamp Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien, maar ook opklaringen. Vannacht en morgenochtend plaatselijk mist. Ma tige tot vrij krachtige wind tussen noord en noordwest. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 16 APRIL Zon op: 5.43 uur; onder: 19.38 uur. Maan op: 4.34 uur; onder: 17.08 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.01 en 14.18 uur. Laagwater te 9.52 en 22.19 uur. (Van onze correspondent in Londen) De Westelijke mogendheden hebben een Sovjetrussisch voorstel aanvaard om donderdag via de ambassadeurs te Moskou voorbe reidende besprekingen te laten beginnen over de mogelijkheid van een topconferentie. Dit is vooral aan Engeland te danken, want de Britse regering heeft Washington laten weten dat zij geen verder uitstel wilde. Vandaar dat de Amerikaanse ambassadeur in Londen, John Whitney, gedurende het weekeinde plotseling naar de Verenigde Staten vloog. Volgens berichten uit Washington zou Whitney van daag naar Engeland terugkeren met de verzekering, dat Dulles zich thans volkomen bewust is van de stemming in Engeland en de rest van Europa, welke op zijn minst een poging tot contact met de Russen eist. Het was Whitney, die Dulles hiervan tenslotte schijnt te hebben overtuigd. West scheiden en ook dat het van het resultaat van deze verkenning zal af hangen of er een kans is dat een top gesprek succes zal hebben of niet. Het Westen blijft weigeren zich van tevoren te binden om de weg naar de top tot het einde toe af te leggen. De Russen daarentegen willen dat de rege ringsleiders elkaar ontmoeten, los van de uitkomst van de besprekingen op lager niveau. De bij de aanvaarding van het voorstel uitdrukkelijk door het Wes ten gestelde voorwaarden betekenen, dat de Russen duidelijk verantwoordelijk zullen worden gesteld voor een weigering om besprekingen te houden. De Britse ambassadeur in Moskou, Sir Patrick Reilly, die met verlof naar Londen komt, heeft zijn reis 24 uur versneld om vandaag besprekingen te ktfnnen voe ren met de Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd. Ook in Londen heerst nog twijfel of de Russen bereid zijn donderdag de voor-conferentie te beginnen op de door het Westen gesteld voorwaarden. Men weigert dan ook reeds in dit stadium te beweren, dat de vooruitzichten op een topgesprek zijn verbeterd. Alles hangt er van af of er in Moskou wezenlijke vor deringen worden gemaakt en dat er niet slechts over technische bijzonderheden wordt gesproken. Alleen wanneer onom stotelijk blijkt, dat er met de Russen politiek zaken valt te doen. zal een verdere stap in de richting van de top mogelijk zijn. Het gesprek met de am bassadeurs wordt door het Westen als de proef op de som beschouwd. Proef op de som Het Westen houdt overigens voet bij stuk. De nota. welke binnen 48 uur aan de Russen zal worden overhandigd, zal het voorbehoud bevatten, dat de ambas sadeurs in hun discussies met het Sovjetrussische ministerie van Buiten landse Zaken zal moeten worden toege staan om dieper in te gaan op de ver schillende vraagstukken, welke Oost en Dit nummer bestaat nit 12 pagina's. Internationaal reelit verbiedt het gebruik van kernwapens „Krachtens het internationale recht is het gebruik van kernwapens aan iedere oorlogvoerende verboden", aldus de conclusie van een rapport, op ver zoek van de Westduitse minister van Defensie uitgebracht door het instituut voor internationaal recht van de uni versiteit van Kiel. Prof.. E. Menzel, de hoogleraar onder wiens leiding het rapport tot stand kwam, verklaarde dat de juridische be schikkingen van de verdragen der West- europese Unie of van de NAVO dit ver bod niet ongedaan kunnen maken. Slechts een uitzondering zou kunnen worden toegestaan: als vergelding op een werkelijke kernaanval. De hoog leraar zag in dat rechtsgeleerden een eventuele derde wereldoorlog met een dergelijke conclusie niet zouden ver mogen te voorkomen maar „wij moeten de staatslieden op hun verantwoorde lijkheden wyzen", zo zei hjj Komt Kroesjtsjef op 20 april naar Bonn Westduitse geestdrift is (en terecht) zeer gering (Van onze correspondent in West-Duitsland) De laatste dagen is het aantal geruch ten volgens welke de Russische premier Kroesjtsjef het Duits-Russische han dels- en repatriëringsverdrag op 20 april persoonlijk te Bonn zal ondertekenen, zeer groot geworden. Te Bonn zelf is evenwel duidelijk gemaakt (nadat dit probleem van Sovjetrussische zijde enige malen voorzichtig zou zijn aangesneden) dat men er niets voor voelt, dat dit ver drag met grote propaganda omgeven wordt. Men acht het hier voldoende, dat het verdrag door de beide ministers van Buitenlandse Zaken. Gromyko en Von Brentano, wordt ondertekend, ook al blijft het mogelijk dat Kroesjtsjefs trou we partner. Mikojan, de plaatsvervan gend premier van de Sovjet-Unie. naar Bonn zal komen. Russische diplomaten zouden er de laatste dagen op hebben gewezen, dat Kroesjtsjef van plan is binnenkort de Wereldtentoonstelling te Brussel te bezoeken en daarvan gebruik zou kunnen maken -eveneens te Bonn te komen. Het is bekend, dat de Russen het verdrag gaarne door Kroesjtsjef en Adenauer ondertekend zouden zien. om datzij er thans bijzonder veel prijs op zouden stellen, dat er een Duits-Russisch gesprek op hoog niveau zou plaats vin den. Te Bonn meent men. dat het bij de Russen voorzit tussen West-Duitsland en zijn Westelijke bondgenoten onrust te zaaien. Opvallend is ook. dat van Russi sche zijde getracht wordt een Sovjetrus sische handelsvertegenwoordiging, welke Rusland van plan is overeenkomstig het nieuwe verdrag met West-Duitsland te Bonn of Keulen op te richten, zwaar te bemannen. Men spreekt over zestig tot zeventig diplomatieke ambtenaren! Ook zouden de Russen te Hamburg een han delskantoor willen oprichten met een bezetting van tien man. Te Bonn had men tesamen op hoogstens twintig man gerekend. De Russische plannen komen erop neer. dat de totale Russische di plomatieke staf in West-Duitsland zou worden verdubbeld van honderd tot tweehonderd man AMERIKAANSE KUNSTMAAN Gisteren is men op de Amerikaanse raketbasis te Cape Canaveral begonnen met het monteren van een Vanguard- raket voor het lanceren van een nieuwe kunstmaan. Als alles naar wens verloopt, zal de kunstmaan over een dag of tien gelanceerd kunnen worden. Een 64-jarige machinist verdronken Gistermiddag omstreeks kwart over vijf is de baggermolen „Eureka V" van de firma Blom van cjer Vlies uit Sliedrecht bij het invaren van de vluchthaven te Zijpe tengevolge van de stroom en de harde wind gekapseisd. De 64-jarige M. J. van den Boom uit Dordrecht is daarbij verdronken. Vijftig personen in Tirol vermist In Italiaans Tirol worden sinds een week een vijftigtal personen - herders en hun gezinnen - vermist. Zij zijn op 7 en 8 dezer, met een mondvoorraad voor enkele dagen, naar bergweiden ver trokken. om het zich aldaar bevindend vee te voederen. Het weer is na bet ver trek der herders slechter geworden. Er viel overvloedig sneeuw, die op sommige plaatsen lagen van twee meter dikte vormde. Reddingsploegen zjjn erop uit getrokken. om te pogen de herders en hun gezinnen te helpen. „Geheime" atoomexplosie Volgens de „New York Post", heeft Groot-Brittannië een kernontploffing teweeg gebracht, die niet door anderen is waargenomen. Het gaat om een kleine atoombom, die door een vliegtuig werd uitgeworpen en die op een hoogte van meer dan 12.000 meter is ontploft. De proef is volgens het blad, speciaal voor dit doel genomen in de reeks Britse kernexplosies vorig jaar in het gebied van het Christmas Island in de Stille Oceaan. De kracht van !e ontploffing was minder een kiloton (1.000 ton t.n t Op 800 kilometer van de ontploffing is ztf niet geregistreerd. Volgens het blad dacht minister-presi dent MacMillan aan deze proef, toen hij zei. dat atoomontploffingen die niet worden waargenomen mogelijk zijn. De beeldhouwer Donald Potter uit Blandford in Engeland aan het werk aan een beeld van Lord Baden Powell, de stichter van de padvin derij, dat bestemd is voor de Domi nicaanse Republiek. De baggermolen en twee bakken wer den getrokken door de motorvlet „Sie- neke" van dezelfde maatschappij. Door de sterke ebstroom en de harde wind sloeg de baggermolen om. Met de ja kobsladders naar beneden bleef de molen drijven. Twee opvarenden geraak ten bij bet kapseizen te water, maar werden door te hulp snellende schepen 'opgepikt Een derde, machinist Van den Boom, bleef in het ruim van de bagger molen achter en gaf door klopsignalen j te kennen, dat hij nog in leven was.j Men haalde staaldraden onder de bag germolen door om het casco drijvende te kunnen houden en uit Bruinisse werd personeel van de firma Maaskant en de firma Van Duivendijk gerequireerd om met snijbranders een gat in het ruim te branden. Toen men met een drietal branders een flink gat had gebrand, was de in het ruim achtergebleven man echter niet meer te bekennen. Het water stond in de ruimte veel hoger dan men had gedacht, en doordat de lucht ontsnapte begon het ijzeren ge vaarte in de mond van de vluchthaven snel te zinken. De redders, die by het branden be hulpzaam waren geweest, moesten zich snel van het wrak verwijderen om niet zelf te water te raken. De in het ruim achtergebleven man, die vermoe delijk al bewusteloos was, kwam niet meer boven en verdween omstreeks kwart over zes met het gevaarte on der water. De sleep was op weg van Dordrecht naar Vlissingen. De bedoeling was in de vluchthaven te Zijpe de nacht door te brengen. Van der Taks Bergings bedrijf zal vandaag trachten de bag germolen te bergen. Winnaar fotoprijs in ons land De Amerikaanse persfotograaf Douglas Martin, die met zijn foto ..Little Rock" de ereprijs heeft gewonnen op de ten toonstelling „World Press Photo 57", die in het Amsterdamse Stedelijk Mu seum wordt gehouden, is gistermorgen op Schiphol gearriveerd. De Nederlandse vereniging van foto-journalisten, die de tentoonstelling heeft ingericht, heeft hem in een ijltempo vanuit zijn woon plaats Virginia Beach naai- ons land doen overkomen om hem hier voor zijn prestatie te kunnen huldigen. Martin zelf heeft nooit vermoed, dat zijn foto hem ooit een ere-prijs in han den zou bezorgen. Zonder dat hij het wist heeft een groot Amerikaans pers bureau de plaat „Little Rock", die overi gens in Charlotte (North Carolina) onder soortgelijke omstandigheden als in het inmiddels zo bekend geworden plaatsje werd genomen, voor mededin ging naar Amsterdam gestuurd. 17-jarig meisje doodde haar pasgeboren kind (Van onze Haagse redactie) Verleden week donderdag zag een jongetje in de sloot langs de Schaap- wijk te Rijswijk (Z.-H.) een bood schappentas drijven. Met een stok haalde hjj het voorwerp naar zich toe en opende de tas. Tot zijn ontzetting ontdekte hij, dat er een lijkje van een pasgeboren kindje in zat. Onmiddellijk rende hij naar huis en stelde zün vader op de hoogte, die op zün beurt de politie waarschuwde. De politie stelde een onderzoek in en het bleek, dat de moeder van het kindje een 17-jarig meisje uit Den Haag was. dat uit vrees voor ontdekking door haar huisgenoten, het kindje had vermoord. Zy had het ïykje daarna in een boodschappentas gedaan en deze in de kast gezet, met de bedoeling zich er te eniger tyd van te ontdoen. Zy werd ech ter ziek en moest in het ziekenhuis wor den opgenomen De tas bleef in de kast staan en werd enige tyd later door de vader van het meisje ontdekt. Deze ondenfroeg zyn dochter, die hem het trieste verhaal vertelde. Zij had haar toestand angstvallig voor de fa milie verborgen gehouden en toen zy in januari van dit jaar alleen thuis was, werd het kindje geboren. De vader heeft de boodschappentas in de sloot geworpen, waar deze donderdag door het Rijswijkse Jongetje werd ge vonden. Het 17-jarig meisje is inmiddels door de politie aangehouden en voorge leid, waarbU zij een volledige bekentenis heeft afgelegd.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1