NEDERLAND VERPLETTERT BELGEN IN DE Faas Wilkes, in briljante vorm, scoort, evenals Lenstra, tweemaal Trieste record-das voor Vic Mees De triomf van de binnenspelers Maandag 14 april 1958 Derde blad no. 29415 (Van onze sportredacteur) Als een verzengende mistral heeft gistermiddag het Nederlandse elftal in het Antwerp-stadion gewoed. Een geteisterd, totaal kapot gespeeld Belgisch elftal sloop om kwart voor vijf naar de kleedkamers, terwijl het scorebord een 2—7 stand aangaf en een begeesterd Nederlands legioen stormachtige toejuichingen losliet over een dol gelukkig Oranjeteam. Het was een verschrikkelijke middag voor de sympathieke Belgische aanvoerder Vic Mees, die zijn 62e interland speelde en daarmee het voor oorlogse record van Voorhoof verbeterde: een smadelijke nederlaag in het stadion waarin hij zijn grootste triomfen vierde.Vijftien minuten had het Nederlands elftal in de tweede helft nodig om zich van een 0 1 voorsprong bij rust op te trekken naar een 0—4 stand. In een kwartier tijd werd het team der Rode Duivels, dat mogelijk na de eerste helft nog de hoop koesterde op een ommekeer, totaal onder de voet gelopen. Het was de triomf, evenals in november te Rot terdam, van de binnenspelers Faas Wilkes en Abe Lenstra. Zij waren de briljante bouwers in de Oranje-aanval en had midvoor Fons van Wissen meer begrip getoond voor hun combinatiever mogen na de rust schakelden Wilkes en Lenstra over op de voortreffelijke Moulijn de ramp zou voor de Belgen, nu al hard genoeg aan gekomen, niet meer te overzien zijn geweest i De donderende „Abe-Abe"-yeIl van het Nederlandse publiek na afloop overigens nam Lenstra deze hulde van zjjn ..onderdanen" met een vorstelijk gewuif dankbaar in ontvangst was eigenlijk een pijnlijke onbillijkheid ten opzichte van Faas Wilkes. Want Wilkes was deze middag in Antwerpen de meest complete, briljante speler van het veld. Het formidabel maatgevoel van de zwartharige, nerveuze voetbalatleet van het Venlose VVV, zijn verbeten, scherp geslepen dribbels, zijn surplus aan techniek en zijn gave combinaties met de als altijd listige, ditmaal ook zeer actieve Abe Lenstra, waren de wapenen die de Belgische defensie neersloegen. Wilkes speelde als in zijn beste jaren. Lenstra, de „maestro", was.... bijna.... zijn evenknie. De twee sterren van de Oranjeploeg, welke op hen dreef, namen elk twee van de zeven treffers voor hun rekening. Teleurstellend Natuurlijk was het uitstorten van deze hoorn van overvloed aan doelpunten voor de Nederlandse toeschouwers op de tribunes een luisterrijk schouwspel. Maar als men de zaak redelijk beschouwt, was het eigenlijk een teleurstellende wed strijd. Voor de rust was het krachts verschil nog niet zo opvallend, al viel ook in die eerste 45 minuten al wel te constateren, dat het spel van het oran jeteam aanzienlijk geschoolder en veel 'meer inhoud had dan dat van de zelden tot een gave combinatie komende Belgi sche ploeg. Maar in de score kwam dit toen nog niet tot uitdrukking. Spelers-rapport De Munck toonde zijn grote klasse bij het stoppen van de door Mathonet ge nomen penalty. Ook in zijn verdere op treden was de .zwarte panter" van het Utrechtse DOS zeer betrouwbaar. Als altijd, mogen we wel zeggen. Pieters Graafland, die hem in het laatste kwar tier verving, kreeg weinig te doen en had geen schuld aan de treffer, die de volkomen vrijstaande Coppens in de laatste minuten scoorde. Linksback Kees Kuys was goed op dreef en had het trouwens niet moei lijk, daar de debutant Stockman vrijwel nimmer op de rechtsbuitenplaats was te vinden. Rechtsback Roel Wiersma toonde zich als gewoonlijk een bijzonder be kwaam verdediger. Een enkele maal werd hij door de snelle Orlans gepas seerd, maar de PSV'er wist zich steeds prima te herstellen. Stopper Cor v. d. Hart domineerde in het centrum en speelde aanzienlijk beter dan in de oefenwedstrijd tegen Sofia. Coppens kreeg weinig kans bij hem, ontweek hem 'trouwens zoveel mo gelijk. Linkshalf Jan Klaassens zwoegde hard op het middenveld, maar was geen op vallende figuur. Rechtshalf Jan Notermans scoorde een mooi doelpunt, nam dikwijls aan de aanvallen deel en deed soms opval lend goed werk. Daarnaast liet hij ech ter ook lelijke steken vallen, zoals het veroorzaken van de penalty. Verder be hoorde hij met zijn soeplesse tot de beste Nederlandse spelers. Linksbuiten Moulijn was handig, snel en in één woord voortreffelijk. Het zal Carlier moeite kosten hem van de links buitenplaats te verdringen. Linksbinnen Lenstra goede wyn behoeft geen krans. De Fries was ge slepen als altijd, scoorde twee maal en was met Wilkes de grondlegger van de fraaie Nederlandse zege. Middenvoor Van Wissen de MVV'er was te traag in zijn reacties en daar door een rem op de combinaties, die niet altijd goed door hem werden begrepen. Overigens was hij een goede doorzetter. •Als kanthalf of binnenspeler is hij echter beter. Zijn op de middenvoorplaats-spelen was echter een noodoplossing en men mag hem dan ook over zijn minder goe de spel niet al te hard vallen. Rechtsbinnen Faas Wilkes briljant als ln zijn beste jaren en veruit de beste speler van het veld. Hij inspireerde de Oranjeploeg en scoorde eveneens twee beheerste doelpunten. Rechtsbuiten Piet van der Kuil ten slotte viel tegen. De Ajacied had de zwakste Bvióisch* verdediger tegenover zich. Thfi»'»*- "i^ar kon desondanks niet tot aanvaaiwbaai sPel komen. Van na ture is hij een miinenspeler en dat was opnieuw goed te merken. Door zijn te individualistisch spel werkte ook hij meermalen remmend op de combinaties. Opvallend was echter wel, dat de ploeg van de Rode Duivels slechts één klassespeler telde: Rik Coppens. De Antwerpse viskoper heeft in deze wedstrijd alle mogelijke pogin gen gedaan om met zijn mede-aan vallers tot combinaties te komen. Hij probeerde het eerst met rechtsbin nen Vliers. die in de eerste helft meerdere malen tot goede schoten kwam, maar van de bedoelingen van Coppens geen syllabe begreep. Geen spelinzicht! Daarna poogde de Ant werpse crack iets te bereiken met rechtsbuiten Stockman, de debutant. Deze - van huis uit middenvoor - was evenwel meer in het centrum te vinden dan op zijn vleugel en was ronduit gezegd, een totale misluk king. Ook bij het lanceren van zijn pas ses op links vond de zwervende Cop pens zelden begrip - Jurion draafde maar wat mee en de snelle Orlans verprutste na rust zo'n juiveeltje van een kans dat men aan het vervelen de woord „onkunde" moest denken. Tenslotte ging Coppens. die j kelings Tangs het heiligdom van De soms, als hij in vrije positie stond Munck - nam de Oranjeploeg het ini- wanhopig met de armen gebaarde, j tiatieï over. sloegen Wilkes en Lenstra het maar alleen proberen. En daar- aan het combineren en begonnen Mar- mee haalde hij zich enkele malen, nette c.s. prompt in een paniekachtige FAAS WILKES ster van het veld Belgische achterspeler nóg een keer in de luren te leggen. Het was een haast onbegrijpelijke vertoning, omdat de ma noeuvres van Moulijn immer hetzelfde patroon droegen en een internationaal speler dergelijke foefjes toch onmiddel lijk door zou moeten hebben. Dat de Belgische defensie niet be trouwbaar was kwam overigens zeer spoedig aan het licht. Na enkele felle openingsaanvallen van Coppens c.s. - de Belgische aanvalsleider gaan sc|100t in de eerste minuut het leer ra ontworstelen en slaagde Vliers er ln - overigens in alle gevallen van grote af stand - enige felle schoten op De Munck af te vuren, evenwel zonder succes. Penalty In 4e 84ste minuut kwam de Neder landse voorsprong aan een zijden draad te hangen. Toen Vliers poogde door te breken meende Jan Notermans dit te moeten verhinderen door de Belgische rechtsbinnen te haken. want het kostte Cor v. d. Hart nu niet veel moeite om de heerschappij uit te oefenen in het Nederlandse strafschopgebied, de toorn van het Belgische publiek op de hals. Maar Coppens was toch onbetwist de beste man van deze uitermate zwakke Ro de Duivelsploeg en tenslotte was het voor hem nog een pleister op de ivonde, dat hij in de tweede helft de beide Belgische doelpunten kon sco ren, in periodes dat de Oranje-de fensie in de stemming leefde van „ons lukt alles Falende defensie Ook de Belgische defensie faalde. Linksback Thellin was een fiasco, stop per Marnette uiterst zwak en rechts back Diricx werd net zoveel malen door Moulijn gepasseerd als het de Feijenoor- der lustte. Soms stoof de snelle £>ranje- linksbuiten langs Diricx. kwam bij de achterlijn in een positie die hem niet zinde en keerde dan vrolijk terug om de stemming te verkeren. In de zevende minuut leidde dit tot het eerste doelpunt. Na een combinatie tussen Lenstra en Wilkes belandde het leer voor de schoen van Fons van Wis sen. De MVV-er zond een harde kogel in. recht op de Belgisch.- doelman Ley- sen af. Deze liet de bal uit ziin handen springen, precies voor de voeten van Abe en die maakte onmiddellijk gebruik van de unieke kans: 01. Van dat moment af begon de Oranje ploeg. geïnspireerd door het voortreffe lijke spel van Faas Wilkes, de strijd te dicteren. Paniek in de Belgische defensie! Maar meerdere doelpunten bleven toch uit. Voor een belangrijk deel was dit te wij ten aan de remmende werking van de wat trage Fons van Wissen op de combi naties. zodra Lenstra en Wilkes hem hierin betrokken, aan het teleurstellend onzuivere spel van rechtsbuiten Piet van der Kuil en aan het te weinig inschake len van Moulijn bij de Nederlandse aan vallen. Tenslotte konden de Belgen zich weer een weinig aan de Nederlandse druk Lenstra bedreigt Beb Bakhuis Bep Bakhuys, de legendarische midvoor uit de dertiger jaren, zal dit seizoen waarschijnlijk een trots record kwijtraken. Tijdens zijn briljante interland-carrière scoorde hij 30 doelpunten en werd daardoor topscorer. Abe Lenstra benaderde hem zon dagmiddag tot op één treffer. De Fries heeft dus in de drie komende interlandduels tegen Curasao, Tur kmen en Noorwegen volop de kans om Bakhuys te overtreffen. Ook Faas Wilkes maakte vorderingen: hij passeerde Kick Smit en staat nu als derde geklasseerd. De meest produktieve internationals waren: 1. Bakhuys (ZAC en HBS) 30 doelpunten; 2. Lenstra (Hoerenveen en Spel. Enschede), 29 doelpunten. 3. Wilkes (Xerxes, Italië en Span je en VVV), 26 doelpunten. 4. Smit (Haarlem). 25 doelnun- ten; 5. Vente (Feyenoord en Neptu- nus). 18 doelpunten. De Schotse arbiter Mowar. getooid met een zonneklep, wees onverbiddelijk naar de witte stip: penalty Linkshalf Mathonet kogelde het leer hoog in het Nederlandse doel, maar met een fantastisch snelle reactie sloeg Frans de Munck de bal tprug in het veld. Dat was een fantastische redding van de zwarte panter. Van der Hart, Wiersma, Kuys, iedereen vloog De Munck enthou siast om zpn hals en op de tribunes brulde het Nederlandse publiek alsof Lenstra een goal had gemaakt. Dit fortuinlijke moment van de Oran je-doelman sloeg opnieuw een deuk in het Belgische moreel en in het resteren de deel van de eerste helft was het, op een gemene, lage schuiver van Coppens na. weer alles Oranje wat de klok sloeg. A be Lenstra juicht. Zojuist heeft hij het vierde Nederlandse doelpunt gescoord. Nog één kans Na de hervatting, in de eerste minuut, kreeg België nog éénmaal de kans de stand gelijk te trekken. Met een razend snelle spurt kwam Orlans langs Wier sma. De Belgische linksbuiten kwam eveneens voorbij Frans de Munck, die weliswaar het leer nog met de hand be roerde maar het niet kon bemachtigen. En toen lag de weg voor de gelijkmaker open. Maar tot grote ontsteltenis van onze zuiderburen liep Orlans met het leer in het zijnet van het Nederlandse doel. Een onbegrijpelijke blunder, want dit had een doelpunt moeten zijn Vier minuten later volgde na een door Cor v. d. Hart genomen vrije schop een prachtige combinatie Lenstra-Moulijn- Lenstra-Wilkes en deze elegante dans door de Belgische defensie, die volko men weerloos stond, werd besloten met een formidabele omhaal, van Fons van Wissen. Leysen had geen schijn van kans: 02. Zielige afbraak En m snel tempo begon de Oranje ploeg daarna de zielige afbraak van het Belgische team te voltooien. In de tiende minuut zond de handige, snelle Moulijn op een pass van Lenstra een fraai, maar beslist niet onhoudbaar schot in. Ley sen dook over de bal heen: 03. Er was nu nog slechts één ploeg die voetbal speelde: Nederland. Klassen en klassen verschil gaapten er nu tussen het Nederlandse en Belgische spel. De ene prachtige combinatie, waarin nu Moulijn een groot aandeel kreeg, volgde op de andere en de Belgische defensie wist tenslotte niet meer waar zij het zoeken moest. Schoten van Wilkes, Mou lijn en v. d. Kuil flitsten langs of over het doel van Leysen of werden op soms zeer fortuinlijke wijze door achterspelers uit de doelmond getrapt. In de vijftiende minuut kwam de vier de Nederlandse treffer. Na een lange pass van Cor v. d. Hart kwam de bal bij Lenstra, die het leer met 't hoofd mee nam langs stopper Marnette en het ver volgens listig over de uitlopende Leysen wipte: 40. De paniek van de Belgische verdedi ging was nu zo volkomen, dat Marnette en Thellin bij het wegwerken de meest zonderlinge vuurpijlen begonnen te produceren. Inmiddels was het Oranjeteam in een feestelijke stemming en in de veronder stelling geraakt, dat nu alles zou geluk ken. al was het nog zo gek. En toen Jan Notermans met een non chalant tikje het leer eigenlijk een beet je plagerig voor Coppens wilde weghalen en dit mislukte, kon de Antwerpenaar de hatelijke nul van het bord wegschie ten. Dat gebeurde in de 22ste minuut. Kort daarop werd Frans de Munck bij een botsing met Vliers geblesseerd. De DOS-doelman liet zich vervangen door Eddy Pieters Graafland. Na de treffer van Coppens probeerden de Belgen hun offensief door te zetten en kreeg him defensie even lucht. Zo stopte Zwarte Panter Frans de Munck de door Mathonet ge nomen strafschop. Matt Busbv mag J O uit ziekenhuis Matt Busby, de manager van Man chester United, die bij de vliegramp te München van 6 februari ernstig werd gewond, zal het ziekenhuis te Mün chen donderdag mogen verlaten Die zelfde dag nog zal hij per trein naar Londen vertrekken. Oud-internationals wonnen van Quick-Nijmegen Ter gelegenheid van het 70-jarig be staan van Quick N. werd zaterdagmid dag te Nijmegen een wedstrijd gespeeld tussen de jubilerende vereniging en een team van oud-internationals. De oud internationals wonnen met 4—3, nadat zij de rust een 3—1 voorsprong hadden gehad. Voor Quick N. scoorden rechts binnen Klein Schiphorst <2 maal) en middenvoor Vonk; voor de oud-interna tionals middenvoor Roozen, rechtsbin nen Han Engelsman, rechtsbuiten Ar- dre Roosenburg en Kick Smit. die tijdens de wedstrijd inviel voor linksbuiten Guus Drager. Er waren 8000 toeschouwers. Duits Davis-Cupteam Het Duitse team, dat op 25, 26 en 27 april te München voor de eerste ronde (Europese zone) van het toernooi om de Davis Cup tegen Nederland uitkomt, zal bestaan uit de volgende spelers: Wilhelm Bungert, Rupert Huber en Pe ter Scholl. Niet-spelend aanvoerder is Ferdinand Henkei. KNVB-uitsIagen Betaald Voetbal ERE-DmSTE BWBlauw Wit 1 le DIVISIE A A GO W—Volend am Wilkes' grande Maar intussen had Faas Wilkes, zijn briljante spel ten spijt nog geen doel punt gescoord en kennelijk verdroot dit de VVV-er zeer. Zonder ophouden bleef hij naar openingen zoeken of. liever ge zegd: bleef hij ze maken. Acht minuten voor tijd had Wilkes succes. Op een pass van Van der Kuyl omspeelde hij eerst doelman Leysen en vervolgens stopper Marnette en dit beheerste staaltje bal- techniek van Faas bracht de stand op 1—5. Twee minuten later zoefde een ko gel van Wilkes over de deklat en op nieuw twee minuten later wandelde hij in gezelschap van Van Wissen door de Belgische achterhoede om rustig zijn tweede treffer te laten aantekenen: 16. Kort daarop liet de Nederlandse de fensie bij een corner Coppens onge dekt staan en de Antwerpenaar strafte dit onmiddellijk af. 26. Maar nog was de Nederlandse doel- puntenhonger niet gestild. Ook Jan Notermans wilde een duit in het zakje doen. In de laatste minuut dreef hij de bal uit de achterhoede op. Iedereen zag dat de kleine Fortunees het plan had opgevat zelf te schieten, ledereen. be halve doelman Leysen, die. veel te laat reageerde op het 25-meterschot van de Geleense kapper: 27. Enkele seconden later maakte de uit- tekend fluitende heer Mowar een einde aan de ongelijke strijd, die opnieuw HelmondSVV Roda SportEDO Ie DIVISIE B SHSHaarlem Hermes DV SLimburria RCH—Xerxes 2e DIVISIE A EBOHEmma 2e DIVISIE B VelocitasOldenzaal OosterparkersEnsch. Boys Om de KNVB-beker DWSElinkwijk 't GooiFortuna HeerenveenGraafschap VeendamWageningen Dl O '30—Rh eden DOSKO—Willem II Amateurs le KLASSE A RFCl'nitas 7-eeburglaDWV 3e KLASSE A Alphia—DHL HPSVWestlandia 3e KLASSE B RijswijkTYBB HillegomRipperda 4e KLASSE D StolwijkOud< water BodegravenADS 4e KLASSE E Nieuwerkerk—Schoonhoven UNIO—St. Volharden 2—0 3—2 uitg. 2—0 3—1 2—0 1—1 3—0 2—3 1—1 2—0 3—0 2—2 0—2 1—0 1—3 ultg. 2—1 1—1 1—1 1—0 0—5 3—0 aantoonde, dat het Nederlandse voetbal het Belgische op alle spel onderdelen ver achter zich heeft gelaten.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7