WINNERSHAG tse receptie in Huis ter Duin STADSNIEUWS Kerkelijk Leven tastrofaal ongeluk noopte de Sovjet-Unie proeven te staken Rook er van Lekker.als de èc/ïte Amerikaanse er gelegenheid van zilveren (ileum directeur Tappenbeck jaargang Maandag 14 april 1958 Tweede blad no. 29415 Onthulling van een Deens blad Advertentie aardoor is grote radio-actieve neerslag noord-Europa en Amerika veroorzaakt {oïjet-Unie heeft op 25 maart een ontploffing onder de grond tevveeg- ht, die op een afstand van meer dan achtduizend kilometer werd waar in, aldus heeft Senator Hubert Humphrey, voorzitter van de subcommissie ontwapening van de Amerikaanse Senaat, zaterdag medegedeeld. Deense blad „Berlingske Tldende" heeft bericht, dat de Russen door „een rofaal ongeluk" gedwongen werden hun jongste kernwapenproeven te staken, ijeluk zou een toeneming van radioactieve neerslag 'tot een gevaarlijk 1 jn Rusland en aangrenzende landen tengevolge hebben gehad. ;evraagd zei het State Department („Buitenlandse Zaken" in Washington), tde juistheid van dit bericht niet kon bevestigen. itor Humphrey (zie boven) zei zondag voor de televisie dat er gegevens it deze bewering steunen. Hij verklaarde, dat deze Russische proeven een radio-actieve neerslag hadden veroorzaakt in Scandinavië, Noord-Europa, itn delen van de V.S. tland vroeg geheim van Amerika's H-bom tas de diplomatieke correspondent .Sunday Dispatch" heeft Enge- tsident Eisenhower medegedeeld, zijn proeven met de waterstof st "zomer zal staken als de Ver- Staten het geheim van hun eigen n met Engeland delen. Deze me- \j was door de Amerikaanse am- >ur in Londen, John Hay Whit er het Witte Huis doorgezonden, liaer van de Britse socialistische Gaitskell, heeft zondag op een cijeenkomst op Trafalgar Square een ervoor gepleit, dat het Westen ssische besluit tot stopzetting van tven met kernwapens navolgt, reer 12.000 mensen uit Londen itving hadden zich op het Lon- ilein verzameld om aan de bljeen- georganiseerd door de socialisti- irtij en het verbond van vakver- len. deel te nemen, keil zei. dat zijn partij zo aan- beëindiging van de proeven t oog op het gevaar van vergif- Tan de atmosfeer en het gevolg voor hen die nog niet zijn ge- Geen enkele regering heeft het iet leven van onschuldige men- vernietigen die duizenden mij- verwijderd wonen. Een andere oor een onmiddellijke beëindiging proeven, is. dat een derde we- 'og het einde van de beschaving ticenen. aldus Gaitskell. merikaanse oud-president Harry heeft op een bijeenkomst van iders te Washington als zün me- kennen gegeven, dat de topcon- van de grote mogendheden tot idt, als de Sovjetrussische rege ring haar politiek niet wijzigt. Een der gelijke wijziging achtte hij overigens niet waarschijnlijk. „De Sovjet-Unie is er slechts op uit, de wereld volgens haar plan voor de dictatuur communistisch te maken", aldus de oud-president. Gouden jubileum ds. A. Verhagen Ds. A. Verhagen, de nestor van de dienstdoende predikanten van de Ge reformeerde Gemeenten en thans nog als predikant werkzaam te Gouda, zal donderdag zijn gouden ambtsjubileum vieren. Ds. Verhagen was van 19081914 werk zaam te Westzaan als lerend ouderling en daarna nog een jaar te Meliskerke. Op 19 september 1915 werd hij te Leiden in het predikambt bevestigd. Hij diende de gemeenten van Dlrksland, Middel burg. Lisse. Kampen en werd 21 juli 1955 predikant te Gouda. Donderdagmiddag zal de jubilaris van half drie tot vijf uur recipieren in het kerkgebouw aan het Stationsplein te Gouda waar 's avonds een herdenkings dienst wordt gehouden. NED. HERV. KERK Beroepen te Nleuw-Lekkerland (wijk Kinderdijk) J. Klein Kranenburg te Hil versum. GEREF. KERKEN Beroepen te Loenen aan de Vecht H J Bavinck. te Amsterdam-Oost; bedankt voor Diever W. H J. de Boer te Heeren veen. GEREF. KERKEN (Onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Schouwerzijl H. Smits, kand. te Utrecht. Dr. Rasjid: „Oorlog eindigt in compromis' Djakarta lieeft nog een maand deviezen'' Dr. Rasjid, voormalig Indonesisch am bassadeur in Rome, nu algemeen am bassadeur van de revolutionaire rege ring te Genève, heeft verklaard dat hjj beschikt over documenten die hem wet telijk recht geven op het geld dat hij meenam van de ambassade in Rome. Volgens dr. Rasjid behoorde het geld niet tot de ambassadefondsen, maar was het afkomstig van handelstransacties voor goederen die voor het grootste deel uit Sumatra kwamen. „We namen dus alleen maar terug, wat ons al toebe hoorde". zei hij. Rasjid liet ook de offi ciële aanstellingsbrief zien, waarin de revolutionaire regering hem machtigt in haar naam op te treden. Dr. Rasjid voorspelde, dat Soewito nog voor een aantal grote verrassingen zal komen te staan, als namelijk nog een aanzienlijk aantal 'diplomatien overgaat naar de revolutionaire regering. Dr. Rasjid heeft alle vertrouwen, dat de Indonesische burgeroorlog zeer bin nenkort beëindigd zal worden, aange zien „de toestand aan beide zijden slecht is". Volgens een andere diplomaat heeft de regering van Djakarta nog slechts de viezen voor een maand en vertrouwt de revolutionaire regering er daarom op, dat Djakarta de strijd spoedig zal moe ten opgeven. Volgens Rasjid zal de oorlog eindigen in een compromis, aangezien dat altijd het geval Is in Indonesië maar eerst zal de centrale regering nog moeten door gaan met vechten om enkele overwin ningen te boeken terwille van het pres tige. Op de vraag, waarom hij juist was overgegaan nu het er militair slecht uit ziet voor de revolutionaire regering, antwoordde dr. Rasjid. dat het nu juist een goed ogenblik was vanwege de mo rele steun voor Padang. Hij herinnerde eraan, dat hij tien jaar geleden militair gouverneur was op Su matra en dat de Nederlanders toen on danks hun groot overwicht in strijd krachten en uitrusting geen kans zagen het eiland te veroveren. Hij achtte zich dus wel in staat te beoordelen, hoe het de ook superieure regeringstroepen op Sumatra zal vergaan. „Van guerilla-oor- logvoering weten wij alles' zei hij. tatel „Huis ter Duin" te Noordwijk werd zaterdagmiddag een fe gehouden ter gelegenheid van het zilveren jubileum als direc- fan de heer W. Tappenbeck en tevens ter gelegenheid van het ig bestaan van het hotel. Zeer velen zijn de directie en de com- iwen geluk komen wensen met deze jubilea. De gelukwensen i natuurlijk in het bijzonder de heer W. Tappenbeck, de derde it het hoteliersgeslacht, dat het hotel stichtte. Verder recipieer de commissarissen mr. J. Donath uit Arnhem, de heer G. J. fcn uit Ellecom, mr. W. de Clercq te Leiden en de adviseur van !<1 van beheer, de heer F. A. L. Biemen, uit Den Haag. fon de eerste delegaties, die ge- jen aan kwamen bieden, was een %ing van de Lions International, fats-gouverneur dr. P. J. Koste- "e de heer Tappenbeck van drie k hebben leren kenneen. Over je 4 gastheer behoeven wij niet veel fa aldus spreker, want niemand overtreffen. In de tweede plaats wij je leren kennen als mens. c alle functies ben je oprecht ftbleven en de functies hebben overhand gekregen, aldus dr. In de derde plaats kennen wij M van de Lions, waarvan de 'ppenbeck sinds twee jaar secre- wningmeester is. Ondanks zijn Wjke werkzaamheden, wist hij Hid vrij te maken voor deze functie. Als blijk van waardering bood dr. Kostelijk de jubilaris een model van een Lions-vlag aan, daar de grote vlag i nog niet gereed is. H.t.D.: EEN BEGRIP De heer L. van Sterkenburg voerde het woord namens de Noordwijkse hote liers. Huis ter Duin is een begrip ge worden en zonder dit „mammoeth- bedrijf" zou Noordwijk niet zijn gewor den. wat het nu is. Tal van evenementen hebben in Huis ter Duin hun „tehuis" gevonden, waarbij spreker om. dacht aan de tulpenrally. In het bijzonder bracht de heer Van Sterkenburg ook hulde aan mevrouw Tappenbeck, die een uitnemende gastvrouw is. Dr. P. J. Kostelijk (rechts) biedt namens de Lions International een model van de Lionsvlag aan aan de heer W. Tappenbeck. Links mevr. Tappenbeck. (Foto L.D./Van Vliet) TAL VAN GASTEN Onder de naar schatting 500 receptie- gangers merkten wij o.m. nog op de directie van het Diaconessenhuis te Lei den, de heer T. H. M. van Waveren, voorzitter van Keukenhof en van de Kamer van Koophandel te Leiden, hote liers uit het gehele land. deputaties van het hoofdbestuur van de Horecabedrij ven. het voltallig comité van de Tulpen rally. afgevaardigden van de Stichting VVV-Noordwijk, leveranciers van Huis ter Duin. die een filmapparatuur aan boden, de burgemeester van Noordwijk. mr. G. F W. van Berckel en de wet houders de heren G. Vogelaar en J. van Leeuwen. DINER Na afloop van de receptie was er een diner, waaraan o.m. aanzaten dr. G. M. J. Veldkamp, staatssecretaris van het ministerie van Economische Zaken, en de voorzitter van de Horeca, de heer Meyer uit Den Haag. De heer Tappenbeck ontving schrif telük bericht, dat hy was benoemd tot commandeur in de Confrérie des Taste vin. Instituut voor Arbeidersontwikkeling SLUITING WINTERSEIZOEN. In de bijeenkomst van gisterochtend in het Lidotheater van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, afdeling Leiden, werd een film vertoond, gebaseerd op de historische non-stopvlucht over de oceaan van Charles Lindbergh met de „Spirit of St.-Louis', die hij 20 mei 1927 volbracht. Het vliegen is Lindberghs grote liefde en aanvankelijk maakt hij pleziertochtjes voor enkele dollars voor het publiek om zodoende aan de kost te komen. Later gaat hij post vervoeren in een oude machine uit de eerste wereld oorlog. Aan deze bezigheid komt een on tijdig einde als hij in een zware sneeuw storm zijn machine per parachute moet verlaten. Zonder geld maar met een on wrikbaar geloof in de toekomst van het vliegwezen begint hij een moeizame campagne om geld in te zamelen voor een non-stopvlucht tussen New-York en Parijs. Een enthousiast bewonderaar van de vliegsport heeft voor z'n vlucht een prijs van 25.000 dollar uitgeloofd. Ein delijk slaagt hij erin, het benodigde geld voor de bouw van een geschikt vliegtuig bij elkaar te krijgen. Een kleine vliegtuigfabriek bouwt dan de „Spirit of St.-Louis. Om zoveel mogelijk brandstof te kunnen meenemen voor de 3600 mijl lange vlucht ziet Lindbergh ervan af de zo hoog nodige instrumenten als bijv. een radio mee te nemen. Het kompas wordt boven zijn hoofd gemonteerd en kan hij slechts via een klein spiegeltje aflezen. In de vroege ochtend van 20 mei 1927 start hij van Roosevelt Field. New-York en de lange en zenuwslopende tocht over de Atlantische Oceaan is begonnen. Ruim 34 uur lang vecht de eenzame vliegenier tegen vermoeidheid en slaap en tegen angst, dat hij uit de koers zal geraken. Tenslotte zet de volkomen uitgeputte Lindbergh zijn machine op Le Bourget bij Parijs aan de grond en wordt hij op de schouders van een jubelende me nigte uit de cockpit getild en in optocht naar Parijs gebracht. Een nieuw tijdperk is aangebroken: 'twee continenten 7>i verbonden, dank zij de moed, de geest kracht en het doorzettingsvermogen van een enkele man. In bonte afwisseling van spanning en humor voltrekt zich in deze film nogmaals de historische ge beurtenis, die het aanschijn der twin tigste eeuw definitief bepaalde. Met deze filmbijeenkomst werd een vruchtbaar winterseizoen van het Leidse Instituut afgesloten, waaraan, blijkens het openingswoord van de voorzitter, de heer H. van Woudenberg, ruim 3500 be zoekers hadden deelgenomen, waarvoor j deze zijn erkentelijkheid uitsprak. Ring van christelijke zangverenigingen BB KOMEN WEER ZANGERS AVONDEN. In .De Harmonie" werd de voorjaars- vergadering gehouden van de Ring Lei- den en omstreken van Chr. Zangvereni gingen. De voorzitter, de heer Goedhart, heette alle aanwezigen hartelijk welkom. De notulen werden door de secreta resse gelezen en onder dankzegging goedgekeurd. De voornaamste punten van deze ver gadering waren de zangersavonden. Be sloten werd eind juli weer een zomer- zangersavond te houden in Katwijk Zee. De winterzangersavonden zijn in prin cipe vastgesteld in oktober 1958, januari 1959 en maart 1959 De ontvangende ver enigingen zyn dan: Zoeterwoude, Al phen a. d. Rijn en Katwijk a. d. Rijn. j Ook het door de Ring te organiseren concours op 10 Juli in de Stadsgehoor zaal kwam ter sprake. De voorzitter be tuigde zijn spijt dat, terwijl het bestuur aan de leden goedkeuring had ge vraagd voor het organiseren van dit concours, zich nog maar één koor had opgegeven. Alsnog rekent het bestuur op de deelname van meerdere ringkoren; inschrijving is momenteel nog mogelijk bij de secretaresse. Bij de rondvraag kwam de muziek aan de orde. De bibliothecaris ontvangt vrij wel geen aanvragen meer voor muziek. Dit begroot hem zeer. omdat er ver schillende grote stukken en mooie werk jes in zijn muziektent aanwezig zijn. Besloten werd de muziek voor porti- prijs te verzenden, zodat de muziek nu voor niets aan de leden wordt geschon ken. De catalogi kunnen bij de biblio thecaris worden aangevraagd. HERVORMDE JEUGDRAAD HIEI.D BEHENDIGHEIDS WEDSTRIJDEN. De onderlinge secties van de Hervorm de Jeugdraad hielden zaterdag wedstrij den in behendigheid en spoorzoeken, waaraan ruim honderd jongeren deel namen. Na een broodmaaltijd in de kantine van de H.C.W. en de N.E.M. maakte de voorzitter, de heer Vermeer, de uitslag bekend. Zowel in groepsverband als in dividueel wist de Jeugdvereniging „De Eendracht" de meeste prijzen in de wacht te slepen. Tijdens deze bijeenkomst, welke met muziek van U.K.S. werd afgewisseld. zorgden enkele Jongeren o.l.v. de heer Van der Luit voor een •portdemonstra- I tie, weèke op een Jonathan overleden Zaalberg r hoog peil etand. Geünieerde Loge van Theosophen ZELFTUCHT Het onderwerp, dat zondagmorgen be handeld werd. was „Zelftucht". Over het algemeen verstaat men onder „tucht" onvoorwaardelijke gehoorzaam heid aan voorschriften en bevelen. Zij wordt van buitenaf aan de mens opge legd b.v. door de Staat. Individueel legt ae mens zichzelf ook tucht op door be paalde principes geleid, of door eerzucht, trots of egoisme. Dit is ook een disci pline. welke door een invloed van bui tenaf wordt gewekt De Theosophle stelt daar een geestelijke tucht boven. De eerstgenoemde tucht is vaak noodzake lijk, voor zover het de samenleving be treft. maar zij is van tijdelijke aard. want zij kan veranderen, indien de vorm van de samenleving en haar mentaliteit zich anders richten. De laatste is on veranderlijk. De Theosophie gaat uit van een eeuwig, goddelijk Beginsel, dat in de mens leeft en dit hoogste Beginsel moet de lagere persoonlijkheid gaan be heersen. Dit is dus een proces, dat van bin nen uit gaat; men legt zichzelf dus tucht op door te gehoorzamen aan dat Eeu wige, Goddelijke Beginsel, het Hoger Zelf. Doel is om volmaking te bereiken door in harmonie te leven met de na tuur en dit is het geval, wanneer de lagere persoonlijkhe'd gehoorzaamt aan het Hoger Zelf. dat één is met de Uni versele Alziel. Daar men dit niet in één leven kan bereiken, incarneert het Hoger Zelf steeds weer om ervaring op te doen uit en door de stof heen met ais stoffelijk voertuig het lichaam. De Theosophie leert, dat deze wet van Reïncarnatie onafscheidelijk is verbon den met de wet van Karma of lotsbe- paling: de mens heeft zijn lot zelf In handen, n.l. door te pogen zijn gedarh- tenleven te richten naar het Hogere, waaruit als gevolg hoogstaande daden voortvloeien Zodoende bepaalt hij zijn huidig en toekomstig leven. Daar het werkterrein van de mens de aarde is. vindt het disciplineringsproces ook op do aarde plaats. De eerste stap tot, zelf tucht is te leren in te zien en begrijpen, dat wil allen uiteindelijk één zijn. n 1. verbonden door de Universele Alziei. Men komt zo tot Universele Broeder schap. het, belangrijkste beginsel van de Theosophie. Zelfkennis is ook een be- langrijkp factor, wil de mens zich kun nen richten naar het hoogste, dat in hem leeft, en zijn lagere beginselen daar aan onderwerpen. BH de pogingen om tot. zelftucht te komen, dient rekening gehouden te worden met. drie gebieden, n 1 lichaam, hart en denkvermogen. Het denkvermogen moet concentratip be trachten Door ons te bepalen bU het Hoger Zelf en zuiver waar te nemen, verkrijgt men zielewljsheid en handelt de mens met. meer verantwoordelijk heidsbesef De mens moet leren door middel van het denkvermogen en de zelfverkregen kennis zijn lagere emo ties en gevoelens te beheersen Daardoor komen de hogere gevoelens tot ontwik keling en de emoties maken olatas voor een oneindig groot mededoeen Het lichaam moet. als voertuig van het Ho ger Zelf worden beschouwd. Als ..tempel der ziel" moet het in goede staat gehouden worden, onv de ziel te kunnen dienen, maar het is van tijdelijke aard en men moet de waarde en het, behoud ervan niet overdrijven, zoals heden zo dikwijls geschiedt. Zelf tucht begint, reeds bil de pogingen om kleine fouten in onszelf te herstellen en vooral daarbii te streven naar perliik- he'd en oprechthpfd De wil dient inge schakeld te v-orden. indien men iets wenst te bereiken. De Theosophie ziet de wil als een geestelllk-d-namische kracht., die overal aanwezig is en op alle gebied werkt. Oude kunst op ,E\po' Onze stadgenoot, de antiquair Marcel B. Keezer had tot vandaag zeker voor een half miljoen gulden aan zeldzame objecten in zijn ateliers aan de Haag- weg. Hij ls namelijk vertegenwoordiger van de Oude Kunst- en Antiekbeurs te Delft op de Wereldtentoonstelling te Brussel en richt thans in het Neder landse paviljoen een expositie in van antiquiteiten, welke in vitrines worden opgesteld, zulks als propaganda voor de Oude Kunst- en Antiekbeurs. De ..Vereniging van handelaren ln oude kunst" organiseert deze herfst de tiende beurs, welke een speciaal karak ter zal dragen. Men hoopt nu door de propaganda te Brussel op deze wijze tal rijke buitenlanders tot een bezoek te stimuleren. Iedere twee maanden zullen de voorwerpen verwisseld worden. Tot de objecten, die vandaag naar Brussel geëxpedieerd zijn behoren o a. twee prachtige schilderijen van Hendrik Avercamp (wintergëzicht) en Savary bosgezicht), alsmede vele voorwerpen, welke ook grote historische waarde heb ben. waaronder een collectie interessante en kostbare legpenningen en ivoren en zilveren drijfwerk. Hetgeen wij ervan zagen, heeft ons de overtuiging gegeven, dat ook de oude kunst - naast de te organiseren tentoon stellingen voor moderne kunst - op de Expo uitstekend vertegenwoordigd zal zijn en dat speciaal de vele buitenlandse taezoekers kennis zullen maken met een uitgelezen voorproef, van al hetgeen op de komende Antiekbeurs te zien sal zijn. In de ouderdom van 74 jaar is te zij nen huize in Wassenaar overleden de heer Jonathan Zaalberg oud-directeur van de N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wol len Dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zonen alhier. De heer Jonathan Zaalberg trad in. 1904 in dienst van de firma J. C. Zaal berg. werd in 1909 als deelgenoot in de Foto van de heer Jonathan Zaal- berg, genomen ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum in dienst der firma op 1 augustus 1929. firma opgenomen en trad in 1924. in welk jaar de firma werd omgezet in een naamloze vennootschap, op als gedele geerd commissaris. Hij bleef als direc teur werkzaam tot 1934. toen hij zich uit het zakenleven terugtrok en zijn woon plaats Oegstgeest (de hertenkamp!) ver wisselde met Wassenaar. De heer Zaal berg was een bekend pluimveeliefhebber en een der oprichters van de Leidso Pluimveevereniging en de landelijke bond „Avicultura". Hij was een rechtstreekse afstamme ling van J- C. Zaalberg, die op 1 januari 1814 de toenmalige lakenfabriek over schakelde op de produktie van wollen- dekens en tevens de laatste Zaalberg, die in dit bedrijf werkzaam was. De bijzetting van het stoffelijk over schot in het familiegraf op „Rhijnhof" heeft heden in alle stilte plaats ge vonden. INBRAAK SLAGERIJ Zaterdagavond tussen 10 en 12 uur ls ingebroken in een slagerij aan de Doe- zastxaat. Ontvreemd werd een bedrag van f. 68.-. Aan de achterzijde van het perceel heeft men zich toeeang tot de slagerij weten te verschaffen. De politie heeft, zaterdagavond een 34-jarige Leidse textielarbeider aange houden, verdacht van diefstal van een gomballenautomaat. geplaatst aan een gevel van een pand aan de Oude SingeL Bij zijn arrestatie verklaarde hij tegen over de politie de automaatgevon den te hebben. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Catharina Elisabeth, dr van J. G. G. Paauw en W. van der Bent; Thea, dr van H J. de Waal en M. Emke: Hans Ronald, zn van J. Overmars en H. Metz; Marrlgje dr van J. Zitman en G. Bleljenberg; Ru- dolf, zn van J. Zitman en G. Bleljenberg; Gerardus Mattheus Johannes, zn van G J. A. Bronsgeest en D. M. G. I Riethoven: Vera Monika, dr van Z. L Dokoupll en J. E. van Voorst van Beest; Margje. dr van J. Vlasveld en J. Arnoldus. GETROUWD H. Binnendijk en J. de Nobel. OVERLEDEN H. Verllnd. 58 Jaar, man; J. Fransen, 85 Jaar, weduwe van W. Knoppert: P. Haber. mehl, 72 Jaar, man; W. P. vis, 6 dagen, zn. Officiële publikaties ONDERZOEK GELDIGHEID KANDIDATENLIJSTEN VOOR DE VERKIEZING AN DL LEDEN VAN DB GEMEENTERAAD De Voorzitter van het hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van de Gemeenteraad, brengt ter kennis, dat dit hoofdstembureau ln een openbare zitting, te houden op vrijdag 18 april a s te 9 30 uur voorm ln kamer 263 (2e verdieping) van het Stadhuis, zal beslissen over de geldigheid der op 15 april as Ingeleverde lijsten van kandidaten voor de op 28 mei d.a.v. te houden stemming ter verkiezing van de leden van de Gemeenteraad, alsme de over d® handhaving der op die lijsten voorkomende kandidaten. Lelden, 14 april 1958. De Voorzitter voornoemd F. H. VAN KEItJHOT

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3