f 1 1 \C" Dames MOEHEID en I MATHEID worden v erdreven 1 Jfe TOKIiril k A YC ATYk 1 wnlwU Indiase ergernis over de ontwikkeling in Indonesië IJ IV Felle hotelbrand in de Bilt Groep van vijf mail verdacht van een aantal „brandkastkraken" Welterusten Met een enkel woord Agenda MAANDAG 14 APRIL 1958 Zelfs begrip voor Nederlands standpunt (Van onze reisredacteur) Singapore, april. Het Aziatisch land, dat op Malakka na, het meest met de huidige gebeurtenissen in Indonesië in de maag zit, is India. De Indiase politici, niet vrü van superioriteitsgevoelens, hebben altijd gemeend dat zU president Soekarno wel op het door Nehroe afgepaalde pad der positieve neutraliteit zouden kunnen houden, maar leidende Indiase politici, intellectuelen en diplomaten staan thans voor een enigszins pijnlijke herwaardering van die wensdroom. Een van hen zei mij: „Hoe de revolte ook verloopt, voor ons is het resultaat altijd negatief. Wanneer de opstandelingen winnen, lopen wij het risico dat Sjafroeddm en de zijnen zich via Seato, het Zuid-oost Aziatisch pact, met het Westen verbin den. althans een uiterst pro-Westerse vorm van positieve neutraliteit gaan voeren. Op een pro-Westerlijk, uitge sproken mohammedaanse staat, een tweede Pakistan, in Azië zij wij geens zins gesteld. Wanneer de opstandelingen verliezen, moet de kans groot worden geacht, dat Indonesië tenslotte geheel in communistisch vaarwater zal verzei len en dat zou nog erger zijn. Zeker zal Nehroe proberen Soekarno alsnog tot redelijker gedachten te bren gen, maar het geringe succes dat hij tot nog toe daarmee heeft gehad, geeft niet veel hoop. Het is niet te ontkennen, dat de gang van zaken in Indonesië, een zusternatie die wij altijd als steunpilaar voor onze politiek gezien hebben, een bedreiging voor ons land en een klap in het gezicht voor ons beleid is"! (Advertentie) Hoewel de beleidslijn van New Delhi nog altijd op steun aan Soekarno is gericht en thans een aantal van India's grootste jachtvliegers in Dja karta vertoeven om Indonesische pilo ten te trainen (met het oog op de be stelde Migs?), is het interessant, dat kortelings uit Indonesië in Singapore gearriveerde Indiase journalisten een bijzonder geërgerde indruk maken. Z|j verzekerden stellig van plan te zjjn om ondanks de mogelijke toorn van het Indiase ministerie van Buitenlandse Zaken en de grote populariteit van Soe karno bij de man in de straat, van dat ongenoegen blijk te geven. Hun ergernis scheen mede Ingegeven door het feit. dat Djakarta niet alleen volgens het beproefde recept der posi tieve neutraliteit Oost en West tegen elkaar uitspeelt, maar ook India zelf in Landdag der Rotary „Van kind tot leider" De ochtendzitting van de tweede en laatste dag van de 27e Rotarylanddag district 160. gehouden in het Passage theater te Sohiedam, begon met toe spraken door vertegenwoordigers van naburige districten, zusteiroganisatiee en de Rotary Foundation Fellows. Hierna hield de heer W. Kloppenburg uit Breda een inleiding, waarvoor hij als titel had gekozen „Het legeropvoe der?" Mr. C. E. J. Maitland uit Den Haag sprak vervolgens over „Van kind tot leider". In tal van gevallen is men, zo zeide hij, tot de conclusie gekomen, dat er lei ders zijn die onvoldoende zijn toegerust, zich niet de maatschappelijke verande ringen realiseren noch dat er bepaalde grondslagen zijn waarop leiding geven moet berusten. De arbeidende mens heeft van 1870 tot vandaag een grote ontwikkeling doorgemaakt. Hij wil er kend worden in zijn waardigheid als mens. Persoonlijk gezag zal aanvaard baar moeten worden gemaakt We zijn volgens mr. Maitland al te laat als we de zeer eenvoudige principes van socia le formele en organisatorische aard willen bijbrengen aan mensen, die in de regel de 30-jarige leeftijd gepasseerd zijn. Met het fundamentele van het leider schap zou men. aldus deze spreker, reeds in de tweede helft van de middel bare schooltijd moeten beginnen. De ouders kunnen de jongens veel bijbren gen: zelfstandigheid, verantwoordelijk heid. stijl, beshssingsvaardigheid. Maar als het er niet in zit. kan het er ook niet uitkomen. 's Middags vertrokken de rotarians weer naar de werf Wilton-Feijenoord, terwijl de dames in de gelegenheid wer den gesteld een modeshow bij te wo nen. In de kantines van deze scheeps werf werdea groepsvergaderingen ge houden, waar men gelegenheid kreeg met de inleiders van gedachten te wis selen. Na afloop hiervan begon de derde ple naire zitting, waarop gouverneur G. Nieveen een jaaroverzicht gaf. Hij deel de o.a. mede, dat Nederland thans 26 clubs telt met 1727 leden, althans wat district 160 betreft. Na 1 juli van dit jaar zullen er in plaats van twee drie distric ten zijn elk met ongeveer 1200 leden. Een gezonde aanwas van clubleden achtte hij echter nog nodig. Voorts be sprak hij de diverse activiteiten van de rotaryclubs. Als plaats voor de volgende landdag van district 160 werd Middelburg aan gewezen. Te Enschede zal moeten wor den uitgemaakt, waar de landdag van het nieuwe district 159 zal worden ge houden. vermoedelijk zal dat Zeist zijn. De Landdag wisselbeker werd toege wezen aan de club Oostburg. Oud gouverneur A. J. de Jong hield een na beschouwing. RESULTATEN BEZOEK DER GHANA-MISSIE De minister van Handel van Ghana, de heer P. K. K. Quaidoo, die aan het hoofd van een uit vijf personen be staande handels- en goodwillmissie een bezoek aan ons land heeft gebracht, heeft medegedeeld, dat als resultaat van zijn bezoek Nederlandse tropische ken nis. vooral op het. gebied van de be vloeiing en de suikercultuur, ter be schikking van Ghana zal komen. Een ander resultaat van zijn bezoek aan Ne derland zal zijn, dat Nederland zijn commerciële verkenning van Ghana zal tiitbreiden. Hiermede zal dit jaar wor den begonnen met een handelsmissie van het Afrika-Instituut te Rotterdam. REPATRIANTENSCHEPEN Voor belangstellenden liggen aan ons Bureau de passagierslijsten ter inzage van het. m.s. ..Oranje", dat a.s. zaterdag te Amsterdam wordt verwacht en van het m.s. ..Bawean", dat vermoedelijk op 26 april te Napels zal aankomen. Zind in hoger beroep Ludwig Zind. de wiskundeleraar te Of- fenburg. die wegens belediging van de joodse bevolkingsgroep vrijdag tot een jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft tegen dit vonnis beroep aangete kend. De zaak zal dan dienen voor het federale hof te Karlsruhe. die politieke chantage betrekt, hetgeen natuurlijk uiterst vervelend is. Zij zeiden voorts verontwaardigd te zijn over „de janboel, de corruptie en de bankroet- politiek", die zij in Indonesië aantroffen en toonden zich als burgers van een arm, maar hardwerkend land verbitterd over het feit, dat Indonesiërs van hun potentiële rijkdom zo'n slecht gebruik maken. ZU meenden kortweg, dat de Indo nesische ontwikkeling het politieke, morele en economische krediet van het neutrale Azië in gevaar brengt en legden zowaar belangstelling voor het Nederlandse standpunt aan de dag. Het zou zeker voorbarig zijn hieruit een komende ommezwaai van India's politiek jegens Indonesië te distille ren. Maar uit dit gewetensonderzoek zou mogelijk wel een wat reeëler en fermer standpunt kunnen groeien. uHAMPA.r handen ruw of jchrool HAMEA-GELEI[!»Enï3 door regelmatig gebruik van (Bevat Vitamine O) Ex-nazi streek een groot pensioen op (Van onze correspondent in West-Duitsland) Het gevecht met de ex-nazi's in West- Duitsland is aan de orde van de dag, want overal steken zij de hoofden op, hoewel hier en daar er af en toe een flinke tik op wordt gegeven. In Kiel is nu een kort proces gevoerd tegen Lautz, die tijdens de oorlog openbaar aankla ger was van de beruchte nazi-volksge rechtshoven en die ervan is verdacht misbruik te hebben gemaakt van zijn ambt. In deze functie heeft Lautz 393 Duitsers ter dood laten veroordelen. Hij werd indertijd te Neurenberg tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens oorlogsmisdaden, maar na zes jaar vrij gelaten. Daarna kreeg hij van de Westduitse staat het vorstelijke pensioen van 1048 mark per maand 'ongeveer 950 gulden). Het ambtenarenhof te Kiel nam dit niet en heeft Lautz de pin op de neus gezet: zijn pensioen werd ingetrokken en ver vangen door een onderhoudsbijdrage van 760 mark per maand (680 gulden), nog altijd een aardig bedrag voor een man. die men als beul heeft afgeschil- 17 -a t ue ve Ligenaai en zijn gezin ternauwernood gered door De w «/O o leidine r Een felle brand heeft gistermorgen in zeer korte tijd het hotel Huize De Poll te De Bilt in de as gelegd. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de ijlings gealarmeerde brandweerkorpsen van De Bilt, Bilthoven, Zeist en Utrecht bij aankomst al voor een vrijwel hopeloze taak stonden. Het was een laaiende vuurzee, waarin de samenwerkende spuitgasten duizenden liters water stortten. De brand die te ongeveer half vijf in de ochtend werd ontdekt door een voorbijganger, overrompelde de eigenaar, de heer L. Vellekoop. en zjjn gezin. Een politieman sloeg met zijn gummistok een ruit in. toen hij bemerkte dat het gezin Vellekoop. bestaande uit man, vrouw en vier kinderen, nog onkundig was van het naderend onheil. Het gezin werd wakker door het schreeuwen van de politieman en het glasgerinkel. Met moeite kon men het inmiddels al als een fakkel brandende hotel verlaten. Het vuur greep zeer snel om zich heen en vond gretig voedsel in de voorname-1 lijk rieten meubelen van het hotel, dati de laatste jaren als café-restaurant en dancing was ingericht. Zaterdagnacht had men er tot 3 uur gedanst. Gewoonte getrouw was na slui ting gecontroleerd of de bezoekers mis schien ook brandende peukjes op de grond hadden achtergelaten. De heer Vellekoop had evenwel niets ontdekt dat gevaar zou kunnen opleveren. Tegen half vier had hij zich ter ruste begeven. De brandweer bestreed het vuur met 14 stralen. Een gelukkige omstandigheid was, dat de vuurhaard van alle zijden kon worden bestreden. Met donderend geraas stortte om kwart over vijf de kap van het hotel naar beneden. Het vuur bereikte door de straffe wind ook de aan het hotel grenzende garage. Ook deze werd een prooi der vlammen evenals een erin gestalde personenauto. De brandweer slaagde erin het Hervormd Centrum dat achter het hotel ligt te redden. Tegen 6 uur was men het vuur meester en kon de brandweer zich tot nablussen beperken. Het blussingswerk werd ernstig bemoeilijkt door het instor ten van grote puigedeelten. Om 7 uur rukte de brandweer voor het grootste gedeelte in. Het pand moet geheel als verloren worden beschouwd. Ook van de inboedel en de bezittingen van de fa milie Vellekoop is niets gered. De heer Vellekoop is nog het brandende perceel in geweest om zijn geldkist en waarde papieren te redden. De heer Vellekoop is verzekerd. Hij had juist voor het komende seizoen grote voorraden ingeslagen voor in middels door talrijke reisverenigingen gecontracteerde diners. Het gezin dat in pyjama het perceel moest verlaten werd bjj biiren ondergebracht. Het pand dateert uit 1726 en werd ge bouwd nadat het voorgaande gebouw in 1725 was afgebrand. derd. Lautz verloor voorts het recht zich Generalstatsanwalt te noemen. Inmid dels heeft hij sedert 1952 reeds niet min der dan 125.000 mark aan pensioen en andere staatsinkomsten ontvangen. Van socialistische zijde is onmiddellijk te gen deze veel te geringe verlaging ge protesteerd: men heeft er daarbij aan herinnerd, dat aan de slachtoffers van het nazi-retgime. die jarenlang in con centratiekampen hebben gezeten, een pensioen kan worden uitgekeerd van maximaal 600 mark per maand (onge veer 540 gulden). Woensdag verkiezingen in Zuid-Afrika voor Volksraad Ongeveer anderhalf miljoen blanke kiezers zullen woensdag a.s. in Zuid- Afrika naar de stembussen gaan om te beslissen of de huidige regering van de Nationale Partij de volgende vijf jaar in het zadel moet blijven. In de huidige Volksraad heeft de Nationale Partij meerderheid van 36. Vierentwintig leden zijn reeds zeker van het behoud van hun zetel, daar er geen tegenkandidaten zijn gesteld. Deze 24 behoren allen tot de Nationale Partij. Voor 132 zetels zijn er 272 kandidaten. Van hen zijn 125 lid van de Nationale Partij. 132 van de Verenigde Partij en de overigen behoren tot andere groepen of zijn partijlozen. De Nationale Partij onder minister president Strijdom biedt de kiezers haar apartheidspolitiek en de gedachte aan uitroeping van een Zuidafrikaanse re publiek. De Verenigde Partij, die geleid wordt Villiers Graaff. staat ..blanke leiding met rechtvaardigheid" voor, be vordering van harmonische betrekkin gen tussen de rassen, verwerping van de republikeinse idee en zeer nauwe banden met het Britse Gemenebest. Anders dan gewoonlijk hebben zich deze keer geen heftige incidenten tijdens de verkiezingscampagne voorgedaan. De verkiezingsbijeenkomsten zijn rustig verlopen. Van de zijde der zwarte bevolking worden in de komende dagen evenwel demonstraties verwacht. De grootste or ganisatie der Bantoes heeft opgeroepen tot een algemene staking, in verband waarmee de regering de politie versterkt heeft met militairen. VOOR HEDENAVOND Hilversum I (402 m.) NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Sport 18.40 Engelse les. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Schoolzang. 19.35 Parlementair comm. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Vraaggespr. 20.45 Te voet van Jemen naar Jeruzalem, hoorsp. 21.35 Gram. 21.45 Musette-ens. 22.05 Boek- bespr. 22.15 Kamerkoor en muziekcollege. 22.45 Avondoverdenklng. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.4024.00 Evangellsatle-uit. i. d. Hongaarse taal. Hilversum II (298 m.) AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Regeringsultz.: Pledewiet en de bosvarkens. Een beschou wing over mogelijkheden en onmogelijk heden op het gebied van de openlucht recreatie door B. M. van Griethuysen. hoofd onderafd. alg. zaken en vrijetijds besteding v. h. ministerie van O., K. en W. 18.25 Amus. muz. 18.50 Openbaar Kunstbezit. 19.00 Twee violen, cello en klavecimbel. 19.30 Muz. caus. 19.45 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 Radloscoop. 22 55 Sport. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.30—24.00 Prontloge. TELEVISIEPROGRAMMA VPRO: 20.30 Rotonde. 2125 Internat, persfcrto-tentoonstelllng. 21.40—22.00 Licht progr. Kunt U niet slapen door reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere midde len falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. BIJ apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en i 8.88 (Van onze Haagse redactie) I lege brandkast - aan de achterzijde opengescheurd, - werd in Stompwijk in j een sloot gegooid. j Het vijftal wordt er ook van verdacht I debet te zijn aan de inbraak, die in de I nacht van 25 op 26 januari van dit Jaar i werd gepleegd in een kantoor aan de Den Haag. Een vloermatje, dat door de recherche werd gevonden bij een „oude bekende" vormde de aanwijzing, waardoor in de afgelopen «eken vijf Hagenaars, die er van worden verdacht betrokken te zijn bij een aantal inbraken, konden wor- Koninginnegracht te Den Haag. Hier den gearresteerd. Vier van deze arres- i vercjween een brandkast, waarin een tanten werden reeds^ enige weken gele- aantal sieraden was geborgen. De lege den door de recherche gevat, de vijfde [brandkast werd teruggevonden in het een 55-jange koopman, had lont gero- j water langs de Leeghwaterkade. ken en zijn \voning verlaten. Een inten- De recherche beschikt daarnaast over sief onderzoek naar zijn verblijfplaats, aanwijzingen, dat dit vijftal, dat in ver- de i schillende combinaties werkte, op 9 fe- bruari heeft geprobeerd de brandkast van de HOKY. waarin f. 6000. te openen. waarbij verscheidene personen uit onderwereld dagenlang werden gescha duwd. leidde tenslotte tot succes. Vlak kaii uc uuuu. lc bij zijn onderduikadres werd hij gearres- j De ^ast werd aangeboord, doch, doordat teerd. VLOERMATJE DIENDE ALS TRANSPORTHULP Het vloermatje, dat de recherche vond. was afkomstig uit de kantoren van een fabriek in de Waldorpstraat te Den Haag. waar in de nacht van 3 op 4 fe bruari van dit jaar de brandkast met bijna f. 13.000 verdween. De inbrekers hadden het matje onder de brandkast gelegd om deze zware last zonder al te veel moeite door de gangen te kunnen slepen. De brandkast werd met een auto. die zij op de binnenplaats van de fabriek hadden gereden, verder vervoerd. De het gereedschap kapot ging, moest men onverrichterzake weggaan. Ook een inbraak in een constructie- werkplaats aan de Schenkstraat te Den Haag. enige dagen daarna, mislukte, in de arrestantenbewaarplaats van het hoofdbureau van politie zijn behalve de 55-jarige koopman, opgesloten een 35- jarige vertegenwoordiger een 27-jarige varensgezel, een 24-jarige koopman en een 41-jarige monteur. Hoewel allen ontkennen iets met deze inbraken en pogingen tot inbraak te maken te hebben, meent de recherche voldoende bewijzen van hun schuld daaraan in handen te hebben. VOOR DINSDAG 15 APRIL Hilversum I (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Lichtbaken, caus. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.35 Poolse volksliederen. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - Noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Pla- tennleuws. 13.30 Dansmuz. 14.00 Klein koor. 14.30 V. d. plattelandsvrouwen 14.40 Pleidooi voor een non. hoorsp. 15.35 I Gram. 16.00 V .d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 1 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultz Rijksdelen Overzee: mr. G. A. A. M. Boot: Nieuw-Gulnea-impressies. KRO: 18.00 Planoduo en soliste. 18.20 K.V.P.. caus. 18.30 Lichte muz. 18.50 Van klanten en wanten weten, vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.20 Katechismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Viool en piano 21.15 Wij Europeanen: Engeland, klankb. 21.35 Radlophilharmonisch ork. en soliste. 21.55 Gram. 22.40 Schaakrep. 22.45 Avond gebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Nouveauté's. Hilversum II (298 m.) AVRO: 7 00 Nws. 7 10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00Nws. 8.15 Gram. 9.0Ö Gym. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10 50 V. d. kleuters. 11.00 Lichte muz. 1130 Sopr en piano. 11.50 Gram. 12 00 Idem. 12.20 Regeringsultz.: Landb.- rubr.: Hoe zijn de bijen de winter door gekomen. 12 30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram 12.48 Idem. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Gram. 13.55 Beurs ber. 14 00 Gram. 14.40 V. d. Jeugd. 15.00 Planorecital. 15.30 V. d. zieken. 16.30 V. d. Jeugd. 17.30 Jazzmuz. Te Nieuw-Dordrecht (Dr) is gister-De Amerikaanse luchtmacht heeft middag tengevolge van brand een loods zaterdag te Dayton In Ohio bekendge- een dors- en sproeibedrijf en het er maakt, dat reed? acht jaar geleden een BINNENLAND De minister van O. K. en W.. mr. Cals. heeft te zijnen departemente geïn stalleerd de commissie spreiding technisch en hoger onderwijs, welke onder voorzitter schap staat van dr. L. Neher, voorzitter van de raad voor het technisch hoger on derwijs. In het bijzonder zal de commissie hebben te adviseren over maatregelen met het oog op de te verwachten toeneming van het aantal studenten. Op 24. 25 en 26 Juni a.s. belegt de centrale der Nederlandse verbruikscoöpe raties Co-ophaar jaarlijkse algemene vergadering, welke ln ..De Harmonie" te Leeuwarden zal worden gehouden. Woensdag a.s. wordt het nieuwe bin nenvaar tlaboratorium van het Nederlands scheepsbouwkundig proefstation te Wa- genlngen officieel in gebruik gesteld door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera. Naar aanleiding van het toenemen van het aantal werklozen heeft de staats secretaris van Sociale Zaken in een circu laire de gemeentebesturen opgewekt bij zondere aandacht te blijven geven aan de sociale werkvoorziening voor de moeilijke plaatsbaren, teneinde te voorkomen dat deze werknemers van de thans heersende omstandigheden zouden hebben te lijden De heer W. Jos de Gruyter. directeur van het Gronings Museum voor stad en ommelanden te Groningen, heeft zaterdag middag te Delft, ln het Stedelijk Museum ,,Het Prinsenhof", de zevende tentoonstel ling ..Contour onzer beeldende kunst" ge opend. Enige brutale inbrekers hebben kans gezien een flinke inbraak te plegen ln een villa aan de Rijksweg 1 te Naarden De to tale bult wordt op meer dan f 10.C00. geschat. Gistermiddag is de 9-jarige B. R. Resoord uit de Zuidlandsestraat te Schie dam op de Gustoweg te Rotterdam onder een trekker met oplegger geraakt en vrij wel op slag gedood. De knaap was met en kele vriendjes gaan fietsen, maar schijnt nerveus te zijn geworden, waardoor hJJ met zijn rijwiel ging slingeren, viel en overreden werd. De 45-Jarlge landbouwer C. Roest uit' Heenvllet. werd zaterdagmiddag bij het i betrekkingen: het Internationale Persin- eggen van zijn land dodelijk verwond, toen stituut (IPI) te Zurich ontvangt 50.000 naast gelegen woonhuis verloren gegaan. De totale schade wordt op meer dan f 200.000 geschat. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Aan de veiling „Westerlee" in De Lier werden de eerste Frankenthaler drul ven van dit seizoen aangevoerd door de kwekerij J. M. Keijzer. Zij brachten f 8.50 per kilo op. De gistermiddag in het RAI-gebouw te Amsterdam gehouden Internationale hondententoonstelling „Winner 1958" heeft 8.000 bezoekers getrokken .een resul taat. waarmee de organisatoren, de Kon. Ned. Kennelclub „Cynophllia". best tevre den waren. Nadat bijna 1100 honden door de strenge keurmeesters en keurmeesteres sen waren bekeken, bleek de boxer luiste rende naar de naam ..Boris v. d. Buchen- klinge" van de Zwitserse mevr. Gertrud Isler door de Internationale lury tot de ..beste hond" van de expositie'' te zijn uit verkoren. Mevr Isler veroverde daarmee de zilveren medaille, uitgeloofd door H M. de Koningin. BUITENLAND Meer dan 15.000 gemeentearbeiders in Oslo. die al tien dagen staken om kracht bij te zetten aan hun els tot loonsverho ging hebben zich gisteren door middel van pen stemming uitgesproken voor her vatting van de arbeid. Zij zouden vandaag weer aan het werk gaan. Zij stemden voor hervatting van het werk op voorwaarde dat hun looneisen zullen beschouwd wor den als een onderdeel van de algemene loononderhandelingen, die de volgende maand zullen worden gevoerd. Amerikaans transportvliegtuig, een C-47 een geheel automatische vlucht heeft ge maakt De vliegers die aan boord waren hebben niet eenmaal behoeven ln te grij pen Sedertdien heeft de Amerikaanse luchtmacht 800 van dergelijke vluchten ondernomen. In 1955 is een geheel auto matische bestuurde T-29 in dertien en een half uur van Los Angeles naar Patrick ln Florida gevlogen. Wereldburger nr. 1. Garry Davis, heeft zich zondagmiddag te Napels Ingescheept op het Amerikaanse passagiersschip ..Con stitution". waarmee hij naar zijn land van herkomst, de Verenigde Staten, terug keert Davis, die verscheidene weken te Napels en op Japri heeft doorgebracht. Is van oordeel, dat hij voldoende publiciteit heeft gegeven aan zijn zending voor af schaffing van de landsgrenzen. Als enig Identiteitsbewijs beschikt, hij over een reis document. dat hij van de Italiaanse rege ring heeft gekregen en waarin wordt ge zegd. dat hij de zoon van een Amerikaanse staatsburger ls. Hij heeft nog steeds de Amerikaanse nationaliteit niet terug, waarvan hij Indertijd afstand heeft ge daan Zijn voornemen ls na terugkomst zijn loopbaan als toneelspeler voort te zet ten. die hij tien Jaar geleden heeft afge broken. Een militaire woordvoerder heeft za terdag te Aden medegedeeld dat Jemenl- tlsche artillerie actief ls geweest ln het grensgebied met Aden. en wel in de om geving van de plaats Harib. Britse vlieg tuigen kwamen de beschoten grondstrijd krachten te hulD. Zij werden door Jemenl- tlsche luchtdoelartlllerle beschoten, doch Winston Churchill ls gekozen in een v.yy lr —"I" Brits voetbalelftal dat volgende maand te- i dlt werd tot zw|J8en gebracht. gen West-Duitsland zal speler Winston is een 17-jarlge loodgieter, hij zal spelen ln een elftal, dat de nationale bond van Jon gensclubs zal vertegenwoordigen tegen een Duitse Junlorenploeg. „De mensen denken dat lk niet goed bij m'n hoofd ben als ik zeg dat mijn naam Winston Churchill is", zei Winston. Hij ls geen familie van Sir Winston. De Amerikaanse Fordstichting heeft voor verschillende doelen 4.5 miljoen dol lar beschikbaar gesteld. De Franse Stich ting voor politieke wetenschappen te Pa rijs krijgt 250 000 dollar voor onderzoekin gen op het gebied van de internationale Prinses Gracla heeft zaterdag de eerste lading dynamiet tot ontploffing ge bracht voor het maken van een spoorweg tunnel van drie kilometer onder het klei ne vorstendom. De tunnel zal drie miljard franken (ruim 25 miljoen gulden) kosten. Te Kjeller ls zaterdag een Nederlands Noorse reactorschool geopend: de eerste cursus van negen weken over fundamen tele vraagstukken bij de bediening van reactors zou maandag beginnen. Er zijn hiervoor vijftien deelnemers uit Nederland, tien uit Noorwegen en twee uit Zwitser- li nd De school zal worden bestuurd door het Reactorcentrum Nederland en het Noorse Instituut voor atoomenergie. Ne- MAANDAG De Doelen: Leden verg. Leldse Amateur Fotografenver. 8 uur nam. Schouwburg: R -K. Toneelgroep „De Gastspelers". „Het nlchtle uit Buenos Aires" 8 uur nam. Tltus Brandsmastraat 174: Volle Evang. Kerk: Spr. B. J. W Robert. 7} uur nam. Stadszaal (foyer): K. en O.-jeugdpro- gramma. uur nam Oegstgeest Willem de Zwijgerkerk: Baptistengemeente. Spr. de heer H. Schouten jr. 8 uur nam. DINSDAG Den Burcht (grote zaal). Feestavond Professorenwijk. 7.30 uur nam. St. Antoniusclubhuls: Nationale bier tapwedstrijden. 25 uur nam. Pieterskerk: Concert Feike Asma met koor- en samenzang. 8 uur nam. Universiteit (filmzaal)K. en O.-fllm- studlekrlng ..Calle Mayor". 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing Erof. dr. P. Gilbert: „Het drama van de ypostyle-zaal van Karnak" 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Kapconcours. 7 uur nam. Leiderdorp. Gebouw Irene: A A- klesver. Bespreking kandidatenlijst. 7.45 uur nam. Oeg6tgeest: Gebouw Irene. Ouder avond openbare school no. 1. 8 uur nam. WOENSDAG Gulden Vlies. Ledenvergadering Kon. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. Rilksmuseura voor Volkenkunde: Lezing C. Ouwehand „Japan, ervaringen en in drukken". 8 uur nam. Den Burcht: Toneelavond Selsklp „Frys- l&n". 7 3/4 uur nam. Oegstgeest (Kempenaerstraat 42) Ledenvergadering Groene Kruis. 8 uur nam. DONDERDAG De Doelen: Genootschap Nederland Engeland. Spr mr. D. Coleman over Cam bridge. 8 uur nam. Rehoboth: Leden verg. „Het Zonnehuis". 8 uur nam. Vroom en Dreesmann. Modeflitsen te 10.30 uur voorm. en 2.30 en 4 uur nam. Voorschoten Grote Vink: Uitvoe ring Toneelver. „Leldseweg-Noord". Op voering van „Boemerang". 8 uur nam. Voorschoten Cultureel Centrum Uitvoering Herv. Gem. Zangver. „Zang zij onze leus". 8 uur nam. VRIJDAG Schouwburg. Balletuitvoering o.l.v. Toos Zandvliet S uur nam De Doelen: Leden verg. Ver. „Volkson- AViRO: 18.00 Nieuws 18.15 Journaal. 18.30 Amusementsprogramma. 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kind. 19.05 Gram. llng. 23.21—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20.45 Wereldtentoonstelling 1958, filmdocumen taire. 21.10—22.45 Europa '51. film. Engeland. BBC Honie Serv. 330 m. 12.00 Recital. 12.30 Onbekend. 13.00 Ork.- conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Dis cussie. 14.55 Marsen en walsen. 16.00 Caus. 16.15 Recital. 16.30 Hoorsp. 17.00 Caus. 17.15 Moderne muz. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.20 Stad en land. 19.40 Sport. 19.45 Ras-blariton en piano. 20.00 Ork.conc. 21.00 Liederen. 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.30 Donderdagavondconcert. 23.30 Voordr. v. gedichten. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.060.11 Koersen. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dales dagboek. 12.30 Nws. en orgelspel. 13.00 Gram. 13.30 Nws. Daarna: V. d. arb. 14.00 Dansmuz. 14.30 Nws. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Nws. 16.00 Dansmuz. 16 30 Nws. 16.45 Mil. ork. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Lichte muz. 18.30 Nws. 19.00 Lichte muz. 19.30 Nws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en Have a go! 21.00 Ge var. progr. 21.30 Nws. en caus. 21.35 Voordr. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. Progr. onbekend. 23.15 Gram. 23.30 Nws. 23.40 Rep. 23.50 Dansmuz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.55 1.00 Nws. Nord Westdeutseher Rundfunk 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 14 00 Operetteconc. 16.00 Symf.- conc. 17.00 Nws. 17.45 Dansmuz. 19.00 Nws. 20.00 Klankb. 21.00 Amus. muz. 21.45 Nws. 23.30 Pianotrio. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. Frankrijk 3 (Nat. Progr.) 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Gram. 13.35 Hoorsp. 14.10 Viool en piano. 14.30 Vocale en symfmuz. 17.00 Kamermuz. 17.25 Gram. 20.05 Kamer- muz. 23.5224.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nws 17.10 Planorecital. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. Jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Syndicale kron. 20.00 Voor dracht. 20.30 Gram. 21.00 Omr.ork. en so list. 22.00 Nws. 22.15 Belgische muz. 22.40 Gram. 22.5523.00 Nws. 484 m.: 12 00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Idem. 14.45 Omm.ork. en solist 16.05 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18 55 Idem. 19.20 Idem 19.30 Nws. 20.00 Symf .ork. en solist. (Om 21.00 Gram.). 22.07 Nws. 22.55 Idem. hij omstreeks half vijf bedolven werd on- j dollar, terwijl er voor de uitwisseling van derland heeft, voor de oprichting van hetdcrwijs". 7± uur nam. der de achterovergedraalde tractor en de daarachter hangende egge. ^programma's tussen de V S. eri Eu- j instituut een bedrag van 130.000 gulden I Wljkgebouw Levendaa.1 Jaarver*. Ned 200.000 dollar beschikbaar ls gesteld. 1 beschikbaar gesteld. Chr Vrouwenbond. 8 uur nam. 6 uur: Hogewoecrd 171. tel. 20502. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 6 Helsinki zwaar bew. rmo 3 Stockholm zwaar bew. zw 3 Oslo mist windstil Kopenhagen zwaar bew. z 3 Aberdeen half bew. windstil Londen motregen nno 5 Amsterdam onbewolkt nno 6 Brussel onbewolkt no 9 Luxemburg licht bew. nno 8 Parijs half bew. nno 8 Bordeaux geh. hew. nnw 6 Grenoble geh. bew. zzw 1 Nice regen wnw 5 Berlijn onbewolkt 0 4 Frankfort Udht bew. no 7 München zwaax bew. 0 5 Ztirlch geh. bew. no 3 Genéve eeh. bew. windstil Locamo regen windstil Wenen zwaar bew. zo 5 Innsbruck zwaar bew. z j Rome HBO 3 Alacclo naif bew. windstil Madrid sneeuw nno 2 Mal lor ca regen w 7 Algiers wzw 10 ZATERDAG Oud-Hortu6zlcht. Jaarvergadering Gere- patrieerden. 8 uur nam. Volkshuls. Poppentheater „Harlekijn" „Het geheim van de flesgeest". 2.30 en 4 uur nam. Schouwburg. Kon. Ver. .Lltteris Sacrum*. „Bonaventura". 8 uur nam. Prediker. Feestavond afd. Lelden „Unl- tas". 7.30 uur nam. Den Burcht (grote zaal). Toneelclub „Ons Grunnegerlaand". „De störm". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdageD 2-4 uur. BIOSCOPEN Casino „De nachten van Cabirla". 18 Jr, Dagelijks 7 en 9.15 uur. Vakantiematl- nees „Sjors van de Rebellenclub". Lldo „Eén kwam terug". 14 Jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30; 4.45, 7 en 9.15 uur. Luvor ..SlssL. keizerin en moeder". A.l, Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2 30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Dagelijks van 102 uur Prinses Beatrix ln dë West. Prins Bernhard ln Liberia en Engeli Vorstenpaar ln Nederland. Trianon „Meisjes, mambo's en whisky", 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex „De dief van Bagdad". 14 laar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag cyclus en schiep de vrouw". Avond-, nacht- en zondagsdienst van de Apotheken. Te Leiden is geopend Apo theek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136; bovendien is geopend tot zaterdagmiddag c Apotheek Herdingh Blankem d 17' Te Oegstgeest:Apotheek Oegstgeest, Wij- helminapark 8, tel. 26274; behalve zondag van 8 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds. De dienst der huisartsen te Leiden word! van hedenmiddag 2 uur tot maandag morgen 8 uur waargenomen door de dok toren De Jong. 'sGravensande. Teeuwen, Gaasbeek en Kortmann. Te Oegstgeest door de doktoren Hugen- holtz sr.. tel. 20390 en Hugenholtz jr., tel. 32277. J Bij geen gehoor bjj Uw huisarts of specialist hel op dokterstelefoon 22222. h 2* Is 0.2 0 2 0 3 0 6 0 5 04 9 IJ 2 0 4 0 4 0 4 0 3 0 6 23 5 0 2 0 13 22 10 6 1 11 9 18 10 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2