Franse Kamer zal inzake Tunesië een bittere pil moeten slikken WEERBERICHT Regering-Gaillard laat eis van neutrale grenscontrole vallen Centrale troepen dringen steeds meer Tapanoeli binnen Chauffeur overvallen en met baksteen bloedend geslagen Tweede Russische kunstmaan hij Barbados neergestort 57ste jaargang MAANDAG 14 APRIL 1958 No. 29415 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel l. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Paasrecès onverivacht onderbroken (Van onze correspondent in Parys) Honderden telegrammen zyn zaterdagnacht naar alle delen en hoeken van Frankrijk gezonden om de leden van de beide Kamers van het parlement voor een speciale zitting op morgen, dinsdagmiddag, naar Parys te roepen. De oorzaak waarom het parlement zo plotseling op bevel van de regering zyn paasreces moet onderbreken, schuilt in het conflict met Tunesië. De Franse regering is zaterdag gedurende bijna elf uren byeengeweest, een samenkomst, welke tot de meest dramatische zittingen wordt gerekend, die ooit een kabinet in de Vierde Repu bliek gehouden heeft. Voor de keuze gesteld in de Tunesische kwestie ófwel de onderhandelingen met president Bourguiba af te breken en tevens een ernstige crisis met Amerika en Engeland te riskeren, ófwel een breuk met zyn conservatieve minister te riskeren, heeft Felix Gaillard een handig compromis gevonden, dat door beide genoemde partijen kon worden onderschreven. Volgens een speciaal communiqué van de regering stelt Frankryk zich nu voor ran de goede diensten van de Anglo-Amerikaanse bemiddelaars. Murphy en Beeley, voorlopig nog gebruik te blyven maken. Over de volgende vier punten meent men in Parys dat er een basis voor een overeenkomst met Tunesië zal ijjn te vinden: de ontruiming van de Franse garnizoenen en de neutrale controle der Tune sische vliegvelden; het statuut van Bizerta; de heropening van zekere Franse consulaten in Tunesië het herstel in hun vroegere rechten van de Franse onderdanen, die na het bombardement van Sakiet door de Tunesische regering werden uitgewezen. Parijs ging door de knieën onder druk van Eisenhower Voor de kwestie, die door Frankrijk altijd als fundamenteel werd beschouwd: een doelmatige controle door neutrale troepen van de Tunesisch-Algerijnse grens, kon door Bourguiba's weigering geen akkoord worden gevonden. Dit punt wordt nu dus van de agenda der Anglo-Amerikaans bemiddelaars afge- roerd, terwijl Frankrijk zich het recht roorbehoud eventueel later dit vraag stuk bij een internationale instantie ferenigde Naties of NAVO aanhangig e maken. Het is de minister-president Felix Baillard met de actieve bijstand van bet staatshoofd René Coty, tenslotte gelukt op deze basis de zeer bedreigde eenheid van zijn regering te herstellen of te handhaven. De inzet werd in het bijzonder door de rechtse ministers ech ter te veel omvattend en te verreikend beschouwd dan dat zij de verantwoor delijkheid uitsluitend op de eigen schou ders durfden en wilden nemen. Om die reden werd dus het parlement samen geroepen. Spannende dagen Inderdaad valt moeilijk te ontkennen, dat Frankrijk onder de persoonlijke druk van president Eisenhower voor Tunesië door de knieën is gegaan. Bour- Koningin Juliana in ons land terug H-M. de Koningin is zaterdagochtend om ruim elf uur per trein in Utrecht aangekomen. Per auto heeft zij zich daarna naar paleis Soestdyk begeven. SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Noordelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: In de kustprovincies veel bewolking met hier en daar wat motregen, tijde lijk mist en vrij koud. Elders weinig bewolking en droog weer met ongeveer dezelfde temperaturen als guiba heeft de grenscontrole geweigerd en zich ook verder tot weinig of niets gebonden. Een regeringscrisis, die door het uit treden van de conservatieve ministers een feit zou zyn geworden, kon afgelo pen weekeinde dus op het laatste nip pertje worden afgewend. Het is echter allerminst zeker, dat ook het parlement deze nieuwe bittere pil voor het Franse gevoel van eigenwaarde morgen zal ge lieve te slikken. En zonder een nieuwe vertrouwenskwestie zal de operatie in geen geval kunnen slagen. Uitgeweken Hongaren steunen de anderen (Van onze Amerikaanse correspondent) De Nederlandse ambassadeur te Wash ington dr. J. H. van Roijen. heeft 100 dollar ontvangen ten bate van de uit gewekenen uit Indonesië. De zenders van deze gift waren Hongaren, die kort geleden zelf hun land hebben moeten verlaten en thans in Amerika een toevluchtsoord hebben gevonden De Hongaren schreven in een begeleidende brief, dat zij zich helder bewust zijn van het grote lyden van hen. die hun haardsteden hebben moe- ton verlaten Onze fondsen zo ver- U j klaarden zy - zijn beperkt, maar onze Doch ook indien Gaillard het voortbe- s thie voor dezc „jdende mensen staan van zyn kabinet opnieuw op het - - -- spel zet, lijkt het vooralsnog twijfel achtig of de Nationale Vergadering be reid zal zyn deze week de jonge pre mier, wiens prestige vooral op de rechter vleugel de laatste weken zichtbaar heeft geleden, te blyven volgen. In elk geval staan Frankryk in zyn binnenlandse politiek deze week weer eens spannende dagen te wachten. kent geen grenzen. Zy verzoeken de Ne derlandse ambassadeur het geld aan zijn regering over te dragen met de verze kering dat meer gaven zullen volgen. De ambassadeur heeft in zijn ant woord aan de Hongaren zijn erkentelijk heid betuigd voor de gift en hun doen weten dat het zijn geloof in de mensheid I versterkt heef' .tóen hij vernam dat mensen die zelf alles verloren hebben, j andere gevluchten te hulp komen Diverse plaatsen bezet; ui enne landing op Celebes; „vloot" voor Padang Troepen van de centrale regering waren gisteren diep doorgedron gen in Tapanoeli. Deze aanval, samen met een nieuwe landing op Celebes, ten zuiden van het plaatsje Paloe op de westkust van Celebes, volgde na een periode van twee weken van betrekkelijke rust aan de grenzen van het ingekrompen gebied van de opstandelingen in Midden- Sumatra. Militaire waarnemers te Singapore zeiden gisteren dat deze beide aanvallen het begin zouden kunnen zijn van een offensief op grote schaal tegen de opstandelingen. Berichten uit Djakarta zeggen, dat het grootste deel van de Indo nesische zeevarende vloot, de torpedoboot Gadja Mada en vier korvetten, thans is samengetrokken voor Padang. Volgens Radio Medan is een der colonnes van de regeringstroepen in Tapanoeli opgerukt over een afstand van ongeveer 80 km., sedert twee dagen geleden de operaties daar zyn begonnen. Deze colonne heeft giste ren de plaats Goenoeng Toea bezet, die ongeveer 220 km. ten zuiden van Medan is gelegen. Ten zuiden van Daders in stadsbus aangehouden (Speciale berichtgeving) Zaterdagavond omstreeks kwart over tien is de 50-jarige taxichauffeur L. H. R. Kwisthout uit de IJschihslraat te Rotterdam, door twee passagiers aangevallen. Dit gebeurde op de stitle Ommoordseweg in de Maasstad, welke naar Terbregge leidt. Doordat de chauffeur zich hevig verzette en om wonenden op zyn geschreeuw afkwa men, moesten de daders zonder buit vluchten. Nauwelijks 20 minuten later heeft de politie hen in een stadsbus ingerekend. Op de Coolsingel waren een 24-jarige fabrieksarbeider en zijn evenoude vriend een oliewerker, bij de heer Kwisthout in de wagen gekomen. Zy reden naar de Bergse Dorpsstraat in voormalig Hille- gersberg, waar zij de chauffeur uitno digden met hen in een café een kopje koffie te gaan drinken Op het cafébe zoek volgde de rit naar de Ommoordse weg. Daar zou. zo fantaseerden de pas sagiers. het meisje van één van hen wo nen. Eén hunner wees het pand aan. waarvoor moest worden gestopt. De taxi stond bijna stil, toen hij de be stuurder plotseling beet greep en ach terover trok. Eén der mannen gaf de heer Kwisthout enkele slagen met een halve baksteen, welke hy bij zien had. De aangevallene verzette zich, ondanks het feit. dat het bloed langs zyn gelaat stroomde, hevig. Gelukkig werd zyn geschreeuw ge hoord door bewoners van de Om moordseweg. Men zag (wee mannen hard weglopen en het weiland invluch ten. Bij de taxi trof men de chauffeur aan, die er aanvankelijk niet al te best aan toe scheen (e zyn. Gelukkig viel dat erg mee, al had de heer Kwisthout schaafwonden, een bloed uitstorting en een wond boven het rechteroog opgelopen. Hy verklaarde zich, nadat zyn wonden waren ver zorgd, direct bereid met een radiosur veillancewagen mee te ryden. Twintig minuten na de overval zag een politieman in een autobus van lijn 46. welke ïn Terbregge aan het begin punt stond, twee mannen zitten, wier signalement overeenkwam met de be schrijving, welke de chauffeur in het kort van de daders had gegeven. De po litieman ging eens kijken en weinige ogenblikken daarna kon hy per mobi- lifoon doorgeven, dat hy de daders van de overval had gearresateerd. De verdachten hebben verklaard uit geldnood te hebben gehandeld. Zij had den het voorzien op.de portefeuille van de chauffeur. deze plaats zou thans hevig worden gevochten. Volgens radio Medan zijn de opstandelingen goed uitgerust met mortieren en anti-tankwapens De regeringstroepen worden ondersteund door aanvallen op de opstandelingen met bombardements- en gevechts vliegtuigen. Volgens radio Djakarta bereiden de opstandelingen te Padang en Boekit Tinggi zich blijkbaar voor op het eind van de opstand. Grote groepen vluchtelingen zouden beide plaatsen verlaten, aldus radio-Djakarta. In Midden-Sumatra bestaat thans dienst plicht voor jongemannen en er is een uitgaansverbod ingesteld. Ook hebben de eenheden van de Centrale regering bij hun opmars in Tampanoeli Porsea aan het Tobameer bezet. Oprukkend van het oosten uit, hebben zij daarmede de lijn Porsea Goenoeng Toe bereikt, zy staan voor de oostelijke helling van de Boekit Barisan. „Tof de laatste man" vechten! Een woordvoerder van de tegenrege ring heeft gisteravond bevestigd, dat de regeringstroepen van Djakarta gis termorgen de plaats Goenoeng Toea hebben bezet, In het noorden van Tapanoeli, aldus deze woordvoerder, hebben de troepen van de tegenregering onder majoor Hoetabarat de troepen van de Centrale regering tegengehou den. Overste Djambek, de minister van Voorlichting van de tegenregering heeft te Boekit Tinggi medegedeeld, dat de troepen van de centrale rege ring op 15 of 16 april een aanval zul len ondernemen op Padang. Hij zeide, dat de tegenregering alle mogeiyke maatregelen voor de verdediging heeft genomen. De minister van defensie van de tegenregering. Boerhanoeddin Hara- hap, heeft tot de opstandige troepen een dagorder gericht, waarin hun wordt verzocht door te vechten „tot de laatste man". In de dagorder wordt gezegd, dat „deze heilige oorlog" een gevolg Is van ..de domheid van het regime van Soekarno. Ambassadeurs achter Rasjid? Een woordvoerder van de tegenre gering heeft gisteren meegedeeld, dat drie Indonesische ambassadeurs in het Midden-Oosten aan de regering te Djakarta hebben medegedeeld, dat zij voornemens zijn het voorbeeld te volgen van de voormalige Indonesi sche ambassadeur te Rome. Moh. Rasjid, en zich bij de opstand aan te sluiten. Volgens de woordvoerder zijn het de Indonesische ambassadeurs in Egypte, In Irak en de zaakgelastigde in de Libanon. Nasoetion terug naar Djakarta Volgens een mededeling van radio- Medan van gisteravond is de chef-staf van het Indonesische leger, generaal- majoor Nasoetion, gisteren per vlieg tuig van Medan naar Djakarta vertrok ken. Tevoren had hij overleg gepleegd met de burgerlijke en militaire autori teiten in Noord-Sumatra. Minister Soebandrio heeft ver klaard te verwachten, „dat de op stand" binnen een week onderdrukt zou zijn. Het Nederlands elftal heeft gis termiddag in Deurne het team van de Rode Duivels met 27 verplet terd. Op de foto ziet men de Oran je midvoor Rons van Wissen in duel met doelman Leysen en de Bel gische stopper. Maatregelen in Kenia tegen Kikoejoe-organisatie Veiligheidsstrijdkrachten in Kenia hebben in twee dagen tijds 153 leden van de Kikoejoe-stam in hechtenis ge nomen, aldus heeft het bestuur van Kenia zondag te Nairobi bekendgemaakt. De arrestanten worden ervan verdacht een leidende rol te spelen in de sedert januari van dit Jaar verboden organisa tie Kiama Kia Moeingi. In totaal zijn nu 250 leden van de KKM gearresteerd. Volgens een regeringswoordvoerder heeft een onderzoek aangetoond, dat de KKM in cellen is verdeeld en haar oorsprong heeft gevonden in kringen van de pas sieve vleugel van de vroegere Mau Mau. De KKM. waarvan de plechtigheden doen denken aan die van de Mau Mau, is gericht tegen Kikoejoes, die tijdens de noodtoestand tegen de Mau Mau zijn geweest. Toen de nieuwe organisatie werd ver boden. is op lidmaatschap van de orga nisatie een maximumstraf van zeven jaar gesteld. «maag. Meest matige wind tussen noordoost noord. (Opgemaakt te 11.15 uur) 15 APRIL Zon op: 5.45 uur; onder: 19.36 uur. Maan op: 4.12 uur; onder: 16.05 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.20 en 13.41 u. laagwater te 9.04 en 21.40 uur. Advertentie MOOI SCHOONMAAKWEER 2- 'S^ t Is voorjaar en de zon komt door. het goedkoopste goede zongordijn met de sleufjes Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Dit is het hoofdkwartier van het revolutionaire troepen in het oer-1 het huis staat de stafchef van het Riau-reniment van de Indonesische\ivoud van Midden-Sumatra. Voor\ regiment, kapitein Samad. Bemanning van Nederlandse tanker zag de spoetnik als vurige bol ten onder gaan De tweede Sovjetrussische kunstmaan is naar alle waarschijnlijkheid vannacht tegen drie uur (2.55 uur Nederlandse tijd) ter hoogte van Maagdeneiland in de Kleine Antillen ten onder gegaan en in zee gestort. De bemanning van het Nederlandse tankschip Mitra (ruim 8000 ton) heeft althans een vuurbol met een staart van vonken en rook waargenomen, welke een snel dalende lUn beschreef. Dat was dus het ogenblik waarop de tweede Russische kunstmaan, die op 3 november j.I. werd gelanceerd, door de wryving met de luchtlaag rondom onze aarde verbrandde. In deze kunstmaan (met een gewicht van 500 kg.) bevonden zich de stoffelyke resten van het hondje Laika. Reuter meldt nog uit Bridgetown op Barbados, dat honderden daar de tweede spoetnik als een vurige komeet ten onder hebben zien gaan. Barbados ligt op ongeveer 640 km. ten zuidoosten van de positie, waarin de Mitra de spoetnik waarnam. Omstreeks negen uur gister avond was de kunstmaan nog zichtbaar geweest boven ons land. zy was zeer helder en, in tegenstelling tot de verwachting, veel hoger, namelyk ongeveer in het zenit. Er waren toen ruim 2350 omwentelingen om de aarde volbracht, met een snelheid van ongeveer 28.000 kilometer per uur. Binnenkort een nieuwe Amerikaanse kunstmaan? De Amerikaanse republikeinse afge vaardigde uit Connecticut James Pat terson heeft vandaag tegenover de pers verklaard, dat omstreeks 24 april een nieuwe Amerikaanse kunstmaan zal worden gelanceerd. Patterson zei niet hoe hy aan dit nieuws komt. Wel deel de hy mede. dat deze kunstmaan byna 10 kg. zal wegen. Zy zal een doorsnede van 50 cm hebben en op een afstand van 480 tot 640 km. van de aarde haar baan beschrijven. De radiozender van de nieuwe kunstmaan zou gedurende on bepaalde tijd kunnen blijven werken. De plaatsvervangende minister van Defensie van de V.S., Donald A. Quarles, heeft zondag verklaard, dat zyn land nog steeds op Rusland de leiding heeft op het gebied van de ontwikkeling van projectielen, maar dat niemand kan zeggen, wie het eerst de beschikking zal hebben over het projectiel voor lange afstanden. Quarles zei, dat de Russen „waar schijnlijk" niet voor zyn in de ontwik keling van intercontinentale ballistische projectielen. Over de krachtsverhouding tussen de VB. en Rusland zei Quarles dat de Rus sen beschikken over 500 onderzeeboten in actieve dienst, maar dat de Ameri kaanse luchtmacht sterker is dan die van Sovjet-Rusland. Wat de grond strijdkrachten betreft, is het Ameri kaanse leger veel kleiner dan dat van de Russen. Het is echter in sommige opzichten superieur aan het Russische leger, ondanks de numerieke minder heid. Fraaie archeologische vondst in Tanganyika Antropologen van de universiteit van Chicago hebben in Tanganjika (Afrika) een terrein met beenderen van uitge storven dieren en ten voorhistorische werkplaats gevonden, waar 100 0' ar geleden gereedschap werd gemaakt. De vondsten werden gedaan bij Isimila in Midden-Tanganjika Clark Howell van de universiteit van Chicago zei, dat naar schatting 100.000 primitieve gereed schappen zijn gsveoden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1