Teleurstellende ontmoeting tussen Nederlandse en Belgische reserves Het Nederlands hockeyteam kwam in Wales tot een goede prestatie (5-0) Wolves kwamen weer dichter bij titel, Sunderland bij degradatie Belgen wonnen verdiend met 4-3 Twee doelpunten in zes minuten beslisten de strijd vroegtijdig Bijna was de Nederlandse jeugd in België zelfs nog verslagen- Zaterdagelftal kwam in Utrecht uitzonderlijk pover voor de dag MAANDAG 14 APRIL 1968 Elek Schartz ktvam voor niets Nederlandse dames overklasten België Voor de ongeveer 2000 kleumende toe schouwers op de tribunes van het Sport park Aalsterweg te Eindhoven heeft de hockey-interland, Nederland—België (da mes) nogal een teleurstellend verloop gehad. De Belgische ploeg maakte een uitgesproken zwakke Indruk en ook het homogener Oranje-elftal, dat gedurende de gehele wedstrijd de toon heeft aan gegeven, leverde maar weinig opvallende prestaties. Dankzij betere combinaties, verrassender aanvalsspel en een groter stickvastheid van onze nationale verte genwoordigsters, won Nederland de ont moeting met 3—0. Hoewel de Belgische verdediging het na de rust het zwaarst te verduren heeft gehad, werden alle doelpunten reeds in de eerste helft ge scoord. De BDHC-speelster H. Dekker opende in de veertiende minuut de score uit een door Tri Nillesen lEHMC) ge nomen strafcorner. Maaike Weytens (Oranje Zwart) bracht in de 25ste en in de 29ste minuut de beide andere treffers op haar naam, na uitstekend voorbereidend werk van mevrouw Jos van Grimbergen-Heezemans <EMHC> en een strafcorner van mejuffrouw Nil lesen, die de beste speelster in de Ne derlandse ploeg was. Duidelijker dan in de uitslag komt het aanzienlijker krachtsverschil tussen de teams onge twijfeld tot uiting in het feit, dat de Nederlandse dames in totaal zes straf- corners en vier lange corners hebben genomen, de Belgische tegenstandsters van elk slechts één. VOETBAL QUICK BOYS—MILITAIR ELFTAL Quick Boys speelt morgenavond op Nieuw Zuid te Katwijk een wedstrijd te gen een sterk militair elftal (semi-profs) Aanvang 6 uur. Voetbal in Engeland Het was het weekeinde der gelijke spelen in het Engelse voetbal: vijf wed- artüden bijna de helft van het gepro jecteerde aantal eindigden onbeslist, een slechte dag voor de wedders. Ook topploeg Wolverhampton Wan derers kwam slechts tot een puntenver deling in het duel met Burnley (11) maar funest was dit niet. Preston North End, nummer twee in de rang schikking, speeOde namelijk eveneefns gelijk en daardoor bleef de marge van vjjf punten ongewijzigd. De Wolves zijn met nog drie wedstrijden te spelen nog slechts op twee punten van de titel verwijderd. Mogelijk is het dus volgende week reeds feest in de Midlands. Gemakkelijk is het overigens niet ge weest voor de topploeg, zij trad aan zonder de internationals Billy Wright en Bill Slater, terwijl bovendien Bobby Mason ontbrak, allen wegens blessures. Slechts na een enerverende strijd kon een 11 stand worden bereikt. Preston North End verspeelde op eigen veld een punt aan Aston Villa: 11, een teleur stellende prestatie van de „runner up". West Bromwich Albion handhaafde zich als derde door Leicester City met forse cijfers te verslaan (62). DEGRADATIESPOOK Ie de stryd om de titel reeds beslist, die tegen degradatie allerminst. Vijf clubs vechten om het behoud van het eerste klasserschap: Sheffield Wednesday, Newcastle United. Sunderland, Ports mouth en Leicester City. Sheffield Wed nesday en Newcastle kregen weer hoop. De ploeg uit Sheffield won met 21 van Everton, en Newcastle bereikte een 33 score tegen Arsenal, na een 31 achter stand. De dupe van deze resultaten werd1 Sunderland, dat met 31 van Manches ter City verloor en nu triest op de laat ste plaats staat. Sunderland is in zijn rijke historie nog nimmer gedegradeerd, maar nu lijkt herstel vrijwel onmoge lijk.... De volgorde der laagst-geklas- seerde teams is: Portsmouth 3931; Lek cester City 4031: Sheffield Wednesd\ 4029; New Castle Unitel 3728 en Suderland 4028. Alle clubs spelen 42 wedstrijden. Manchester United verloor in Londen tegen Tottenham Hotspur «10). Het duel werd door een strafschop beslist. De andere cupfinalist, Bolton Wande rers bereikte een 22 score tegen Chel sea De stand aan de top van de eerste divisie is: 1. Wolverhampton Wanderers 3960; 2. Preston North End 39—55; 3. West Bromwich Albion 4048: 4. Manchester City 3947; 5 Tottenham Hotspur 40—47. UITSLAGEN Eerste divisie: Birmingham City Leeds United 11; BurnleyWolver hampton Wanderers 1—1; Chelsea—Bol ton Wanderers 22: Manchester City Sunderland 31: Newcastle United- Arsenal 33: Nottingham ForestLuton Town 10; PortsmouthBlackpool 12; Preston North EndAston Villa 11; Sheffield WednesdayEverton 21Tottenham HotspurManchester United 10: West Bromwich Albion Leicester City 6—2. Bijna 87 minuten heeft het geduurd, voordat er wat sfeer kwam in de semi-interland Nederland BBelgië B. Het Haagse publiek toch al niet verwend met officiële wedstrijden zal de ontmoeting, die zaterdag op het ADO-terrein werd gespeeld wel heel gauw vergeten. Het was niet alleen een sfeerloze wedstrijd, het was een duel waarin beide ploegen bijzonder slecht speelden. De omstandigheid, dat de Belgen doeltreffender voetbalden, de bal sneller afgaven, heeft de strijd in het voordeel van de Rode Duivels beslist. De gasten wonnen met 4 3, ondanks verwoede pogingen van de Nederlandse aanval om in die laatste drie minuten de gelijkmaker nog te forceren. Daarin slaagden onze voorwaartsen niet, en dat was eigenlijk maar gelukkig ook want een gelijk spel hadden de Nederlandse B-spelers zeker niet verdiend. zeker niet slecht gespeeld en ook de voorhoede kwam te weinig tot goed spel, te veel moest het aanvals-quintet het hebben van fouten van de Belgen. De teams speelden in de volgende op stellingen Nederland: Doel: Cox (Rapid JC). Achter: Brull (Rapid JC) en Van der Lee (Sparta). Midden: Munsters (Fortuna '54), Wal- hout (NOAD) en De Koning (Sparta). Voor: Heinen <HVC) na rust: Rut ten (MVV) Vonhoff Amsterdam), Schuurman (ADO), Voges (Spel. En schede) en Clavan (ADO). België: Doel: Colette (Verviers). Achter: De Vogelaere (Anderlecht) en Dries (Berchem Sport). Midden: Dullers (Waterschei). Storme (La Gantoise) en Close (Union St. Gil- loise) Beslissing viel in het eerste kwartier De 20.000 toeschouwers, die naar het Zuiderpark gekomen waren, zullen niet lang over deze ontmoeting napraten. Na een kwartier was de beslissing in feite al gevallen. Toen rechtsbinnen Vanden- berg in de 14e minuut uit een hoekschop de stand op 30 bracht begreep ieder een, dat een Nederlands B-team, spelend in deze vorm, reeds verslagen was. Blun ders van de verdediging hebben de strjjd beslist. Eerst waren het doelman Cox (Rapid JC) en stopper Walhout (NOAD), die gezamenlijk de Belgische linksbuiten Leenders een niet te missen kans gaven even daarna aarzelde Walhout juist te lang met ingrijpen, zodat linksbinnen Vanherpe zijn snelle ren door onze ver dediging kon besluiten met een schuiver waarop Cox geen ontwoord wist. In de eerste fase van de wedstrijd bleek al, dat de Nederlanders te weinig kwaliteiten hadden om het de Belgen erg moeilijk te maken. Van een sterk Belgisch overwicht was geen sprake, maar toch, de aanvallen van de gasten waren sneller en daardoor ook gevaar lijker. De Nederlandse voorhoede faalde als formatie. Rechtsbuiten Heinen toon de keer op keer, dat hij zich op die vleu gelplaats helemaal niet thuis voelt. Josje Vonhoff deed wel eens aardige dingen, maar alles duurde te lang bij de Am sterdammer. Slechts de snelle Clavan voortreffelijk gelanceerd door zijn club genoot Sohuurman flitste enkele malen goed door de Belgische verdedi ging. Het was Clavan ook. die zorgde voor het eerste Nederlandse doelpunt. Een foede pass van Vonhoff bracht de bal ij de ADO-er, die in één lange ren op het Belgische doel afstoof. Hard en on houdbaar schoot hij in (13). Heinen vervangen Amper hadden de toeschouwers ge merkt dat rechtsbuiten Heinen was ver vangen, of invaller Rutten had al ge zorgd "dat" er een wijziging kwam op het scorebord. In de tweede minuut na de hervatting speelde Sohuurman de bal de op de rand van het doelgebied staande MVV-er toe. Voordat Colette begreep wat er ging gebeuren lag het leder al achter hem (23). Zou Nederland dan toch nog tot een gelijk spel komen? De mogelijkheid heeft erin gezeten, maar een nieuwe blunder van doelman Cox maakte, dat de Belgen in de 24e minuut opnieuw met twee doel punten verschil leidden. Na een hoge voorzet van links onderschept te heb ben liet de Rapid-doelman de bal vallen. Dankbaar greep midvoor Mallants de kans die hem geboden werd (24). Tot de 42e minuut van de tweede helft slaagde de Belgische verdediging er zon der al te veel moeite in de Nederlandse aanvallers in bedwang te houden. Toen, geheel onverwachts, loste Josje Vonhoff van de rand van het strafschopgebied een laag en hard schot. Doelman Colette gehinderd door de vele spelers die voor hem stonden, zag de bal te laat (34). Een heftig Nederlands slotoffensief volgde. Colette haalde zich de woede van de toeschouwers op de hals door demonstratief lang te talmen met uit trappen; zelfs stopper Walhout poogde nog te scoren, het mocht niet baten. De gelijkmaker bleef uit. Geen perspectieven Elek Schwartz had zjjn vertrek naar Antwerpen uitgesteld om de Nederlandse B-ploeg aan het werk te kunnen zien. Of de Nederlandse bonds-coach daar erg veel spjjt van heeft gehad weten wij niet. wel is zeker dat deze wedstrijd hem weinig nieuwe gezichtspunten heeft ge boden. Niet slechts als ploeg viel de Nederlandse combinatie immers tegen, ook individueel kwamen de spelers tot prestaties die nauwelijks redelijk kunnen worden genoemd. De verdediging wai ■wak, al heeft De Koning (S paria) Een beeld uit de op het ADO- terrein te Den Haag gespeelde wed- strijd tussen de Belftallen van Nederland en België. Doelman Cox van de Nederlandse reserves doet hier een vergeefse poging om het derde Belgisch doelpunt te voor komen. Voor: Piters (Standard Luik), Van- denberg (Union St. Gilloise), Mallants (Standard Luik), Vanherpe (La Gan toise) en Leenders (St. Truiden). Uitstekend spel van midvoor De Beer Duits hockey-elftal De Duitse Hockeybond heeft voor de landenwedstrijd NederlandDuitsland (heren) op 27 april a.s. te Amstelveen, het Duitse team samengesteld. Als de rechtsbuiten van het nationale elftal Hugo Dollheiser, in verband met zijn werk beschikbaar is. speelt Duitsland in dezelfde opstelling als in de wedstrijd op de Olympische Spelen te Melbourne. Het won toen door een 31 zege op Engeland de bronzen medaille. De opstelling is als volgt: doel: Lücker (Etuf Essen); ach ter: Helmut Nonn (Uhlenhorst Mül heim) en Ullerich (Rotweiss Keulen) Midden: Brennecke (GSC 08-Goslar), Delmes (Rotweiss Keulen) en Terstl (Wacker Münchem). Voor: Dollheiser (Uhlenhorst Mülheim), of Wöller (TSV '57 Saksenhausen), Radzikowski (Bran denburg Berlin), Wolfgang Nonn (Uh lenhorst Mülheim). Budinger (Dussel- dorp '99) en Rosenbaum (Wacker Mün- ohem). Reserves zijn: Grüneklee (Raffel- berg) doelman en Detlefsen (Hanno ver 78). In Penarth. een klein winderig badplaatsje in de buurt van Cardiff, heeft het Nederlands hockeyelftal zaterdagmiddag de onprettige nasmaak van de trieste nederlaag tegen de Belgen gedeeltelijk kunnen wegslikken. Want al behoort Wales niet tot die hockeynaties, waarbij het behalen van een overwinning een historische wapenfeit betekent, een 50 zege op Britse bodem is toch altijd nog een prestatie van formaat. Deze 50 over winning (ruststand 20 voor Nederlandwas het resultaat van een re delijk en na rust soms uitstekend gespeelde wedstrijd, waarin het gehele team zijn deel had. Helaas heeft ook deze wedstrijd, on danks de nul tegenover de vfjf, nog eens onderstreept, dat andere problemen om de hoek komen kijken. In de verdediging werden vooral voor rust fouten gemaakt, die tegen een sterkere aanval onherroe pelijk fataal waren geweest. Doelman De ploeg die op het fraaie veld van 'de J Ruiter, snel en resoluut, weerde zich uit- Penarth Football and Rugbyclub" een I stekend, maar voor hem was Drijver on bijzonder sterke rol speelde: midvoor zeker en evenals in Brussel bleek Log- De Beer. Van de vijf doelpunten scoor- gere voor de 75e maal aanvoerder - - - - - njet jn staat zjjn dubbele taak geheel te vervullen. De mogelijkheden van de nu 36-jarige spil zijn na ruim 80 interlands zonder twijfel beperkter geworden. Behoudens enkele slordigheidjes speelden Terlin- gen, Wagener en voor de technicus Van Dijck hun bekende, betrouwbare spel. Niet alle problemen werden opgelost Maar er was één man in de oranje- de de Nederlandse aanvalsleider drie, en al deze treffers waren typische produkten van zijn razendsnel ma- noeuveren. Na dit succes tegen de zwakke „Welshmen" en met de zware strijd tegen Duitsland (27 april) nog voor de boeg is voorzichtigheid geboden, maar toch kan men zeggen dat het probleem van de middenvoorplaats voorlopig is opgelost. Na een 3—0 voorsprong Elf jeugdige Nederlandse voet ballers, tussen achttien en twintig jaar, hebben zaterdagmiddag in Turnhout met moeite een 44 ge lijk spel bereikt, tegen een ploeg Rode Duivels, die in de eerste helft teleurstelde, maar die na de rust naar een vorm groeide, die de Oranjehemden in de slotfase nog bijna noodlottig werd. Reeds kort na het begin bleek, dat het Belgische elftal bepaald minder goed combineerde dan de Nederlandse ploeg. De Belgen vielen weliswaar meer aan, maar hun combinaties liepen telkenmale dood op de sterke en resoluut ingrijpen de Oranje-defensie. Nederland daaren tegen was veel gevaarlijker. Herhaalde lijk drongen de Nederlandse aanvallers door tot ver in het Belgische strafschop gebied en het gebeurde meermalen, dat de verdediging van de Rode Duivels hopeloos van het kastje naar de welbe kende muur liep te rennen. Het was dan ook niet verwonderlijk, dat Nederland de leiding nam. In de 15e minuut gaf rechtsbuiten Seelen een prachtige voorzet, die door Groot werd ingekopt (01) en vyf minuten later kon De Vries uit een strafschop de stand zelfs op 02 brengen. Terwijl het flink bezette stadion nog niet van de emotie was bekomen joeg Groot, die profiteerde van een fout van de Belgische achter speler Bogaerts. nummer drie achter doelman Lemaire: 03. De Belgen leken knockout. Maar ze herstelden zich. Links en rechts werden enige rake opmerkingen uitgedeeld en de Belgjes werden weer echte duiveltjes. Dit had tot gevolg, dat doelman Van Heeswijk reeds in de 29e minuut een snelle ren van Ritzen met een buiten zijn bereik suizende kogel besloten zag: 1—3. Beide partijen waren nu volkomen tegen elkaar opgewassen en er ontwik kelde zich een boeiende strijd met aan beide zijden verscheidene goede kansen, die vooralsnog onbenut bleven. Nederland nam tenslotte weer het heft in handen, vooral danks zjj de Lim burger Seelen. De Nederlandse rechts binnen kreeg de bal toegespeeld en ste vende in z\jn eentje op het Belgische doel af. Twee, drie verdedigers zaten hem op de huid, maar met een weer galoze handigheid ontdeed Seelen zich van zijn belagers. Een schot volgde en weer moest Lemaire zich gewonnen geven (14). De Rode Duivels hadden nu echter een passend antwoord op het Nederland se spel gevonden en enkele minuten voor de rust werd het 42, toen Van Hees- wijk na een schot van Cote de bal liet vallen en de toegeschoten Mantel de achterstand tot 42 reduceerde. Na de hervatting waren de Belgen sterk in de meerderheid. De voorhoede vuurde spectaculaire schoten af en alles wees op een naderend onheil voor de Nederlandse ploeg. Dat kwam In de 67e minuut toen Goeyvaerts op onrecht matige wijze door rechtshalf De Jong ten val werd gebracht. Scheidsrechter Smidts kende een strafschop toe, die door Goeyvaerts zelf werd benut: 34. De eindstand werd tenslotte 44. Vijf minuten voor het einde werd een prachtige combinatie tussen Mantel en Goeyvaerts door laatstgenoemde met een keurige treffer afgerond. De Belgen, die nog een kleine kans op een overwinning zagen, drongen nu sterk-op, maar de Nederlandse verdedi ging met Van Heeswijk aan het hoofd slaagde er in doelpunten te voorkomen. Een beeld uit de jeugdwedstrijd België-Nederland te Turnhout. Seelen (VVV) passeert voor de vierde en laatste maal de Belgische doelman Lemaire. Merkwaardig debuut Behalve De Beer speelde Zwier een voortreffelijke wedstrijd en linksbuiten Kristen was goed zonder uit te blinken, zoals hij dat in Brussel deed. Rechts buiten John Berkman van BMHC had een merkwaardig debuut. Hij had een uiterst zwakkestart en 25 minuten lang bleef hij langs de lijn schutterig naar zjjn vorm lopen zoeken. Maar ineens lukte het en in de tweede helft behoorde hij zelfs tot de beste aanvallers van het veld. Vooral toen Zwier naast hem ging spelen, want hoe verdienstelijk het af stoppende spel van Overdijkink in terug getrokken positie ook is. als aanvaller staat deze lange Delftenaar beslist niet op zijn plaats. Overrompelende start Het begin van de wedstrijd overrom pelde de enthousiaste elf van Wales. Na zes minuten stonden zij reeds met 20 achter en eigenlijk was toen het vonnis reeds geveld. De strijd was nog geen twee minuten oud, toen Overdijkink een pass van Loggere in de lengterichting door zond en De Beer met een snelle dribbel langs drie man schuin rechts voor het open doel kwam en van korte afstand in de hoek schoot. Wales schrok van dit snelle succes, maar niet in het minst ontmoedigd kwamen de gastheren met snelle aanvallen de Nederlandse achter hoede op de proef stellen. Maar in de zesde minuut al kwam de tweede treffer aan de andere zijde. Vanaf de midden lijn flitste De Beer met de bal aan zijn stick langs de te trage spil Owne en pre cies op tijd plaatste hij naar de meege komen Zwier, die vervolgens linksback Downard en doelman Gerhard omspeel de: 0—2. De basis voor een overtuigende zege was gelegd. Doch voor de rust zou niet meer worden gescoord. Nederland was sneller en technisch minstens een klasse sterker, maar de uitvallen van de voor hoede van Wales bleven komen en De Ruiter moest zich enkele malen tot het uiterste inspannen om een misser van zijn medespelers goed te maken. Goede wijziging In de negende minuut mocht de steeds beter op dreef rakende Berkman weer een lange hoekslag nemen. Drijver stopte en sloeg zo hard in, dat niemand de bal zag voordat hij in het net lag. Aanvoer der Loggere had intussen een juiste wij ziging in zijn aanvalsformatie aange bracht. Zwier werd naar de rechtsbin nenplaats gecommandeerd en Overdij kink werd linksbinnen. De Nederlandse defensie, waarin Loggere nu op zijn plaats bleef en Drijver zijn ^vastheid ge deeltelijk had teruggevonden, liet geen gevaarlijke doorbraken meer toe. Wales werd volkomen overklast en De Beer maakte dat zijn tegenstonden tussen vele lange en korte corners dour op gevoelige wijze duidelijk. In de twintigste minuut pikte hij een voor zet van Berkman op, om de kogel ver volgens hard langs Gerhard te jagen en zes minuten voor het einde sprong hjj als een panter op een slecht door Downard genomen vrije slag. Hij had de bal onmiddellijk onder controle en de uitlopende doelman was kansloos. Slechts v. Duijn en Woudsma waren goed (Van een onzer verslaggevers) We kunnen ons voorstellen dat er diepe rimpels staan op de ge zichten van de leden van de Keuze-Commissie na de wel zeer teleur stellende strijd van het voorlopig Nederlands zaterdagelftal tegen het Utrechts KNVB-elftal. We kunnen ons bovendien wel voorstellen, dat dit „voorlopige" stellig niet definitief zal worden, daarvoor was het spel van de meeste spelers, die toch bij vorige gelegenheden toonden wat in de mars te hebben, wel te pover van inhoud. We hebben zelden een zaterdag elftal zó slecht zien voetballen als zaterdag op het zeer winderige en koude Veloxterrein het geval was. Sleohts twee spelers koti men goed noemen: v. Duijn eti Woudsma, de overigen haalden nauwelijks vol doende of bleven daar zelfs ver on der. Behalve in de eerste 10 minuten, toen fris aanvalsspel tegen wind in het Utrechtse doel. dat knap door Vooistra werd verdedigd, in moeilijk heden bracht, was het een pover po gen van falende spelers. We hebben de opstelling van dit elf tal ook niet kunnen begrijpen. Dat er een achterhoedeprobleem is. wel dat weet iedereen zo langzamerhand. Maar hoe men er toe kan komen een pure binnenspeler als Nieuwstraten op de vleugel te zetten en als linkshalf een middelmatige speler als Breman op te stellen, zal voor ons wel altijd een mys terie blijven. Laten we slechts hopen, dat de K.C. duchtig te rade zal gaan. voor dat men overgaat tot de definitieve sa menstelling van het elftal, dat op 26 april tegen Frankrijk zal aantreden. Over de wedstrijd zelf willen we maar kort zijn. Zoals gezegd begon het bonds- alftal goed en het binnen trio (in het bij zonder v. Dalfaen en Kerkdijk) sneed knap door de Utrechtse defensie, waar men met veel geluk de situatie meester bleef. Bijna kwam er een doelpunt toen Nieuwstraten prachtig werd gelanceerd en een fel schot binnen de paal het re sultaat was. Vooistra kon zich languit- werpend al dadelijk een bekwaam doel man noemen. Het was echter gauw afge lopen en de eerste tegenaanvallen van Utrecht legden meteen de zwakte van de verdediging bloot bij het zater- dagelftal. Kriek kreeg geen vat op de uiterst snelle-Velox-rechtervleugel en stopper v. d. Schee stond allerraarst te schutteren. Dat dit op den duur tot doelpunten moest leiden, was duidelijk. Maar ook de zwakte van de Stichtse aanval bleek duidelijk; er was een dom me terugspeelbal van v. d. Vuurst voor nodig om v. d. Horst een niet te missen kans te bieden. Daarna redde Woudsma nog een keer subliem op een felle schui ver van dezelfde speler. Dat het voor rust nog 20 werd was meer geluk dan wijsheid want een toevallig schot van Uitenbosch kreeg door de wind zoveel effect, dat de bal voor Woudsma onbe reikbaar werd. Na rust is de strijd wel wat levendiger geweest, maar verder dan één tegengoal. door v. Dalfzen ingekopt uit een voorzet van De Graaf, kwam het toch niet. Meer zou trouwens beslist niet verdiend zijn geweest.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11