Kerkdiensten Leiden en omgeving Polen bezit moderne vloot vai vele typen vissersvaartuigen „Expo-koorts" in Brussel stijgt - VAST TAPIJT BULTHUIS Boskoopse export verloopt vlot ZATERDAG 12 APRIL 1958 Zondag 13 april Leiden Hervormde Gemeente, Pie terskerk.: 10 uur ds. D. Ter Steege, Sant poort (Jeugddienst); 7 uur ds. J. F. Roth te Hoogmade. Hooglandse Kerk: 10.30 uur dr. P. L. Sclioonhelm. Oosterkerk; 10 uur ds. D. Bouman te Katwijk; 5 uur ds. P. Kloek. Marekerk 10.30 uur ds. M. Ottevauger. Koolkapel: 10 uur ds. G. E. Zevenber gen te Hekelingen. Maranathakerk: 9.30 uur ds. J. Groot. Herv. school Boshulzerkade: 11 uur ds. J. Groot Herv. muloschool Asserstraat;: 10 uur ds. H J. v. Achterberg; 7 uur ds. D. J. Vos- sers. Ver. Vrljz. Herv. (Leldse Volkshuls) 10 30 uur dr. P. Smits te Den Haag. Egllse Wallonne: 10.30 uur ds. J. de Watteville van Den Haag. Academisch Ziekenhuis: 10 uur ds. P. Kloek (Heilig Avondmaal). Dlaconessenhuls: 10.30 uur ds. J. de Wit. Geref. Kerk. Zulderkerk: 10 uur ds. J C Baumfalk, van Ommen; 5 uur ds. Heule. School Tlmorstraat: 10 uur dr. Weste rink; 5 uur ds. Maaskant. Oude Vest: 10 uur ds. Maaskant; 5 en 7 uur dr. von Meyenfeldt. Maranathakerk: 11 uur ds. Heule; 5 uur ds. J. C. Baumfalk. School Telderskade: 10 uur dr. von Meyenfeldt; 5 uur dr. Westerink. Chr Geref. Kerk: 10 uur (ond.: We nende bulten het graf) en 5 uur (ontf.: Maria. Rabboeni) ds. C. v. d. Weele. Geref Kerk (art. 31): 10 en 5 uur ds. W. G. de Vries. Geref Gem 10 en 5 uur ds. Molenaar. Evang. Luth. Gem.: 10,30 uur ds. H. J. A Haan. Rem Gemeente: 10.30 uur ds. J. Th. Mackenzie. Doopsgez. Gemeente: 10.30 uur ds. S. L. Verheus. Christian Science (Steenschuur 4)10.30 uur dienst. Baptistengemeente: 10 en 5.30 uur evangelist A. H. Agtereek van Amsterdam. (Vrijdag 8 uur bidstond). Oud-Kath. Kerk (Zwslngel 50): 9.45 u. Hoogmis (woensdag 9 uur H. Mis). Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19): 10 30 uur gezongen H. Mis. Leger des Hells: 10 uur Helllgingsdienst; 6.45 uur Openluchtstamenkomst Gangetje 7 30 uur Opwekkingssamenkomst 0.1.v. sr.- kap. A. de Graaff. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds E. G. Boesenkool Geref. Kerk: 10 en 6 30 uur dr. F. L. Bakker. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur leesdlenst. Abbenes Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. L Breeuwsma (v. Zevenbergen); 3.30 uur ds. J. A v. Boven. Alplien aan den Rijn Herv. Gem.: Ju- lianastraat: 9 uur ds. M. Hanemaaijer; '10.30 uur vie. J Zagema; 0.30 uur ds. J. H. Bogers Kapel Gouwsluls: 10 uur ds. P A Lefeber. Gebouw Jonathan: 6.30 u. ds P A Lefeber. Kapel Hooftstraat: 9.30 uur ds. A. J. Jorissen; 6.30 uur drs. J. J. Tigchelanr te Oegatgeest. Oudshoornse- weg: 10 uur ds. G. Cadée. Martha-Stlch- tlng: 10 30 uur ds. J. H. Bogers. Geref. Kerk. Zulderkerk: 10 uur ds. W. Wijma; 6.30 uur ds. J. J. Beukenkamp te Amster dam. Noorderkerk: 10 uur ds. G. Mulder; 6 30 uur ds. W. Wijma. Aula Chr. Lyceum: 10 uur ds. J. J. Beukenkamp; 6.30 uur ds. G. Mulder. Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom Geref. Kerk (art. 31) Hotel Centraal: 9 en 6.30 uur stud. A. Kooy van Driebergen: Chr. Geref. Kerk van Reede- str.aat: 10 en 6 uur ds. M. S. Roos. Oud- Geref. Gem van Mandersloostraat: 9.30 en 4 uur leesdlenst Rem. Geref. Gem. van Mandersloostraat: 7 uur kandidaat J. C. M van der Shiys. Evangelisatie. IJsbaan- gebouw: 10 uur H.A.; 3 uur Jeugddienst onder leiding van de heer L. Pasman uit Haarlem; 6.30 uur de heer L. Pasman tilt Haarlem. Bonthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. J. A. de Bruyn. Lage Vuurse. Ge ref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. C v. d. Bosch: 6.30 uur ds. J. C. Terlcmw. i Nieuwer,brug)10 uur ds. J. C. Terlouw; 6.30 uur ds. C. v. d. Bosch. Herv. Evang 4 30 en 7 uur ds. G. H. v. d. Woord van Haarlem. Ger. Kerk- 10 en 6.30 uur drs. H. schut v. H'sum (Nieuwerbrug) 9.30 en 6.30 uur ds. J. Boer van Waarder. Ger. Kerk (art. 31): 1045 en 4.30 uur kand. A Kooil van Driebergen Ger. Gem.: 10 en 6 uur leesdlenst. Luth. Gem.: 10 uur ris w F ten Rouwelaar. Evang. Kring: 10 uur' Ere-dlenst; 7 uur dhr. Th. Dlkkes van Lelden. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. A. de Leeuw: 6.30 uur ds. J. Pronk. Geref. Kerk: 9 30 en 5 uur ds. G. Leene i HAChr Geref. Kerk: 9 30 en 4 uur ds P. J. de Bruin. Geref. Gem.' 9.30 en 6 uur leesdlenst. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. G. C. Dulnker,. Hazersivoude Herv. Gem.: 9.30 en fi 30 uur ds. Chr. v. d. Leeden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. P. H. van Eljk van Maartensdijk. TllIIegoni Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Veenendaal; 5 trur ds. F. Brouwer. Geref. Kerk: 10 uur (bev. nieuwe lidmaten) en 5 uur ds. A K Krabbe. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. H. Schippers. Ifoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J Roth. Kaag Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Steenbeek van Wateringen; 3 uur afscheid ds. A. van Leeuwen. Katwijk aan den Rijn Herv. Gem.: 9 30 en 6 uur ds. A. Makkenze; 10.30 uur i gymnastieklokaal Narclsotraat) dhr. J. Vink te Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9 30 en 5 uur ds. G Th. Rothuizen, stud.pre dikant te Lelden. Katwijk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 10 uur ds. W. A. B. Hagen; 6 uur ds. Jac. de Vos. Oude Kerk: 10 uur ds. P Moerenhout: 6 uur ds. Lekkerkerker. Valkenburg. Kapel: '.O uur ds. De Ruiter. Leiden: 5 uur ds. W A B. Hagen. Zee hospitium: 6.45 uur ds W. A. B. Hagen. Geref Kerk: 9 en 10.30 uur ds. Nawijn: 5 uur ds. F Pijlman. Chr. Ger. Kerk: 10 en 5 u ds. Baan. Dordrecht Geref. Gem 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gem. In Nederland: 10 en 5 uur leesdlenst. Geref Kerk (art3110 en 5 uur ds. C. J.Breen. Koudekerk Herv. Gem.- 10 uur ds. G Koerselman; 7 uur ds. De Ruiter te Lp'den. Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds •Zijlstra. Leiderdorp Herv Gem.: 10 uur ds. J. P Honnef (HD.l: 6 30 uur ds. Hane- nioayer van Alphen a. d. Rijn. (Kerkzaal) 6 30 uur ds. J. P Honnef. Geref Kerk: in uur ds. Banga: 6.30 uur ds. Dijk. (Kerkzaal): 9 uur ds. Dijk: 5 uur ds. P. D Kuiper van Sassenheim. Ver. Vrijz Herv (gebouw Lindelaan 12a): 10.30 uur dr J Hoftijzer van Leiden. Leiniulden Herv. Gem.: 9.30 uur vi caris S Brandsma uit Uithoorn. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. H. J. Koffrle. Usse Herv. Gem.: 9 uur kand. Snij ders van Vlaardlngen: 10.30 uur ds. G. Pettlnga: 5 uur ds J. H. Boerlijst van Den Haag. Geref. Kerk 10 uur ds. J. van Leeuwen, van IJmulden- 5 uur ds O. Rane. van Vijfhuizen Chr Geref. Kerk" 10 en 4 uur ds H W. Eerland Geref Gem.: 10 en 4 uur leesdlenst. Geref. K^k (art. 31)- 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gem 9 30 en 3 uur leesdienst. iVrildac 7.30 uur ds. E du Marchie van Vrrorthuvsen. van Leersum). Ned. Prot. Bond- geen dienst Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 de heer Goedhart; 6.30 uur, ds. J. Stehouwer. Rem. Kerk: 10 uur dz. L. J. v. d. Lof (Amersfoort). Geref Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. Van Reenen (Hilversum). Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur leesdlenst. Nleuwveen Herv. Gem.: 9.30 en 2.30 uur de heer J. van den Hoek; 7.15 uur ds. Kater van Amsterdam. Ger. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Snel. N'leuw-Vennep Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. G. Messee (van Beunlngen) (Be- thelkapel): 10 uur, ds. J. A v. Boven. (Pnlël): 10 uur ds. H. Brons. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. D. Hoornstra (v. Hoofd dorp i Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. L. Floor. N'oorriw(|k Binnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Van Dok. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. Heinen (H.A.). (v. d. Bergh- stlchtlng)11 uur ds. Kuiper van Sassen heim. Ned Protestantenbond (lokaal Lln- denplein): 10.30 uur geen dienst. XoordwlJk aan Zee Herv. Gem.: 10 en 5 uur ds. Cupédo. Sole Mlo: 10 uur ds. De Vos van Katwijk. Jeugdkerk: 10 uur ln de De Vlsserschool. Huls ter Duln- 1 straat. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Bouman Herv. Geref. Evangelisatie: (lo kaal Schoolstraat) 10 uur dhr. Wildschut van R'dam en 5 uur ds. Ottevanger van Lelden. Oegstgeest Herv. Gem. (Groene- of Wllllbrordkerk)10.30 uur Wika M. A. de Vlieger (Jeugddienst): 7 uur dr K. E. H. Oppenheimer. (Pauluskerk)10.30 uur ds. H Perdok. (H. Mors): 9 uur dhr. J. F. G. Sierat. Ver. v. Vrijz. Herv. (W. de Zw kerk) 10 30 uur. ds. A. J. Engels (Zaandam). Ger. Kerk Mauritslaan: 10 en 5 uur ds. Van der Hout (Hazerswoude)Ger. Kerk (art. 31) W. de Zw.kerk: 8.45 en 3 uur ds. R. Brands. Omle Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus: 2.30 uur ds. Brou wer van Hillegom. Jeugddienst. Geref. Kerk: 9 30 en 6.30 uur ds. A. G. Kornet (H.A.). Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Rijnsaterwoude Herv. Gem.: 10.30 uur ds. H. van Amstel van Ter Aar; 7 uur ds. T D van Soest Sacsenlielin Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. Wal vaart: 5 uur ds. Steenbeek uit A'foort (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9 30 uur ds. v. d. Berg: 5 uur ds. Banga uit Leiderdorp. Chr. Geref. Kerk- 10 uur leesdlenst; 3 uur ds. v. d. Weele., Lelden. Ned Prot. Bond: 10.30 uur ds. De Lange uit -Noordwljk. Rijnsburg Herv. Gem. Grote Kerk): 10 uur ds H. van Gosllga; 5 uur ds. M. C. Groenewoud. (Kleine Kerk): 10 uur ds. M C Groenewoud: 5 uur ds. G. G van Embden. Dred. te Zoeterwoudef Jeugd- dlensti. Geref. Kerk (Rapenburg): 9 30 uur ds. H Post: 5 uur ds H. v. d. Berg van Sassenheim (Voorhouterweg) 9 30 u. ds. P. D Kuiner van Sassenheim: 5 uur ds. J. Biileveld (Maranathakerk) 9.30 uur ds. J. Biileveld; 5 uur ds. H. Post. Geref. Kerk (art. 31)10 en 5 uur ds. K. Brtlnlng. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Ter Aar Herv. Gem 9.30 uur ds.Van Soest uit Rijnsaterwoude: 6.30 uur ds. Van Amstel. Geref. Kerk: 10 en 2.30 uur ds. Meynen uit Den Haag. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. D. Lekkerkerker: 6.30 uur ds. J. v d.Wlel uit Lelden Geref Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler. Geref. Kerk (art 31) 10.15 uur ds. R. Brands; 3 uur ds. C. J. Breen. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur vicaris T. Bronsgeest van Den Haag. Voorschoten Herv. Gem. (Dorp) 10 uur ds. Saraber (H.D.)7 uur ds. Wlers- ma. Wassenaar. Open Deur dienst. (Rijn dijk) 10 uur ds. Metering. (Hulp en Heil) 10 uur ds. Kousemaker. Westmaas. Jeugd- kapel (Nieuw Voordorp) 10 uur de heer Viveen. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. M. den. Boer. Geref. Kerk (art. 31) 8.30 en 3.15 uur ds. De Vries, Lelden. Waddlnxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. L. Vroeglndewelj te Gameren: 6.30 uur Wouhrugge Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Joh. Stehouwer te Alphen a/d Rijn; 6 30 j uur ds. Jorissen te Oudshoorn. Geref. j Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. G. Hengeveld. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. VerweU (De Hoef) 7 uur ds. W. Ver- welj. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. P. van Dijk, em. pred. te Krommenie. Zwanimerdam Herv. Gem.; 10 en 6 30 uur ds. C. L. van den Broeck. Geref. Kerk: 10 uur drs. P. de Bruyn van Woerden; 6.30 uur ds. S. A. Boonstra. Rem. Geref. Gem.; geen dienst. l\erkelijk lieven NED. IIF.RV. KFRK. Aaneenomen de benoeming tot vicaris te Berltcum A. Wcstra. kand. te Bui tenpost. GFRFF. KERKEN. Beroepen te Leerdam P. A. Bohlmeijer tr Wllnls Te Woerden (vac. P. de Bruijn) C. L. Timmers te Slnt-Pancras. C1IR. G FR FF. KERKEN. Bedankt voor Delft G. de Vries te Zeist. Voor Woerden D. Biesma te Utreoht-Centr Hollanders leerden Polen kaken en zontei Een Poolse missie, in betrekking staande tot de visserij bezoclj onlangs Engeland en bracht enige tijd door met het onderzoeken va verschillende takken van industrie, die met de bouw en de uitrustin van vissersvaartuigen te maken hebben. Evenals de andere Baltische landen heeft Polen vis nodig als nood zakelijk voedsel. Dit land vist zowel in de Oost- als in de Noordzei Na de oorlog is een groot aantal geallieerde mijnenvegers omgebouw, tot vissersvaartuigen. De schepen waren hoofdzakelijk van hout gc bouwd en gezien het ruwe bedrijf als de visserij gingen deze schepc dan ook niet lang mee. Geleidelijk aan zijn deze vaartuigen vervange door nieuwe moderne schepen. Momenteel heeft dit land een zee moderne vloot. Hierbij is Polen geassisteerd door scheepsbouw kundigen van de visserij-afdeling van de Voedsel- en Landbouv Organisatie van de Verenigde Naties. van „Autumn Sun" en ..Autumn Star] in de vaart gebracht. Dit was voor c Engelsen een nieuw experiment. De ïr. richting van deze schepen was zodam dat zij tonnen en zout aan boord hac den. waardoor zij hun lading kondc kaken en inzouten. Deze werkwijze kend men in Engeland niet. daar voordie: alles in verse toestand aan de wal weg gebracht. da. J. R. Cuperus. (Wijkgebouw)9.30 uur ds. J. R. Cuperus; 6.30 uur ds. L. Vroeg lndewelj te Gameren. Herv. noodgemeente ..Wet en Evangelie": 9.30 uur ds. H. M. Cnossen te Amsterdam; 7 uur ds. E. H. Kalkman te Voorhout (opendeurdlen-.t) Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Snoey. Remonstr. Geref. Kerk: 10 uur de heer E. Vellbrief, theol. kand. Chr. Afgesch. Gem.; 9.30 en 5 uur leesdienst. Warmond Herv. Gem.: 10 uur, ds. H. L. Boonstra; 7 uur ds. H. van Goslinga te Rljnsburg. Wassenaar Herv. Gfem. (Dorpskerk): 10 uur ds A. K. Straatsma, Den Haag; 7 uur dr,. H. J. Honders. (Zuiderhout)10 uur vicaris J. P. B. Visser. (Deylerhuis) 10.15 uur ds. A. v. d. Ven-, Roosen-daal Gld.)7 uur Jeugdkerk J. Kooy. Leiden. Geref. Kerk (Zijllaan): 10 uur ds. R. de Vries. Den Haaj*; 5 uur ds. D Rlngnalda. Oosterveen. (Bloemcamplaan)10 en 5 uur ds. G. van Duinen. Ned. Prot. Bond: 10 35 uur ds. J. E. Tulninga, Voorburg. Johannahuis: 10.30 uur ds. G. Ch. Duln ker, Boskoop. A d verte d tie) frisse adem een heerlijke smaak fris lekker gezond Nederland toont lioe met weinig geld een maximum resultaat bereikt kan worden (Van onze Brusselse correspondent) De „Expo-koorts" in België stygt zienderogen. Op 15 april wordt een gTote persexcursie georganiseerd, waarop niet minder dan 1200 journalisten worden ver wacht. Zo'n groot aantal werd alleen bij grote internationale conferenties, zoals die van Potsdam of bij de troonsbestijging van Koningin Elizabeth van Engeland, overtroffen. W(j zijn dezer dagen nog eens op het terrein geweest en hebben kunnen con stateren, dat momenteel de grote schoonmaak van de Expo is begonnen. Er zijn een 25 kilometer wegen aangelegd, en er komen er nog een vijf a zes kilometer bij. Grote spuitwagens van de stad zyn begonnen met het besproeien en het afkrabben van de beslijkte asfaltwegen. vier grote tentoonstellingen van kern energie. die in vier van de bollen wor den georganiseerd. In de bovenste bol op 10 meter, is het restaurant vrijwel klaar. In een andere bol komt een goedkoop bier-restaurant van een be kende Brusselse brouwerij. Het staat nu vast, dat het Atomium tien jaren op het terrein van de Heizei zal blijven staan. Het is een voldoend lange periode om de kosten af te schrijven en er ook nog aan te verdienen. De toren-deskundigen zeiden ons, dat de televisietoren van Stuttgai-t 24 miljoen franken per jaar opbrengt. Een aantal toeristen wil abso luut de hoogte in en van het panorama genieten. Tijdig gereed komen ook de Russische, Amerikaanse, Canadese. Duitse, Oosten rijkse en Noorse paviljoens., het gehele complex van het. Vaticaan met kerk en paviljoens, de talrijke Belgische pavil joens, Belgische Kongo, de grote ont vangstpaleizen. enz. In een aantal van die paviljoens zal waarschijnlijk nog wel een veertien dagen aan de binneninrichting worden voortgewerkt. Maar de grote lijn is er. Het elektrische treintje is gearriveerd en men legt de laatste hand aan de kabel baan. die U in 40 minuten het gehele terrein laat zien. Op donderdag 17 april, de dag van de opening door Koning Boudewijn en de Belgische koninklyke familie, wordt een enorm vuurwerk afgestoken. Duizenden zullen op die dag een zucht van verlich ting slaken. Want de Expo heeft veel zweet en moeite gekost. Gelukkig vielen er op dit 200 hectaren grote terrein, naar de adjunct-secretaris-generaal van de tentoonstelling, dr. Marcel Thien- pondt. ons zei, slechts twee dodelijke arbeidsongevallen te betreuren. Heel klein en heel eenvoudig is het remonstrantse kerkje van Zwammerdam (Foto L.D./Van Vliet) Verplicht-verzekerden moeten meer betalen voor tandartsenhulp De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft een nieuwe be schikking uitgevaardigd betreffende de tandheelkundige hulp voor verplicht- verzekerden van algemene ziekenfond sen. Deze beschikking regelt naar de Zie kenfondsraad mededeelt onder meer de bijbetalingen, welke de verzekerden voor bepaalde tandheelkundige verrichtingen aan de tandarts verschuldigd zijn. De nieuwe regeling, die op 1 april 1958 in werking treedt, houdt verband met de tarieven, voor tandheelkundige hulp, die gelden van 4 september 1957 af. Krachtens genoemde beschikking zijn de bijbetalingen voor gedeeltelijke tand prothesen (kunstgebitten) deels ver hoogd deels verlaagd. De bedragen, ver* schuldigd voor reparaties van prothesen, zijn verhoogd met f. 0.25 tot f. 1.50, naar gélang van de aard der herstelling. Tot nu toe werd een zogenaamd sane- ringsbewijs kosteloos verstrekt. Een der gelijk bewijs wordt afgegeven als het ge bit zich in gesaneerde toestand bevindt. Voor het laatste onderzoek, voorafgaan de aan de uitreiking van het sanerings- bewijs is de verzekerde voortaan f. 1.- verschuldigd. Voor tandsteenverwijdering en vullin gen wordt van een gesaneerde geen bij betaling gevraagd, van de niet-gesaneer- de wel. Deze betaalt voor een vulling van 1 april af f. 1.75. voordien f. 1.50. Tot nu toe was tandsteenverwijdering ook voor niet-gesaneerden kosteloos. Volgens de nieuwe beschikking dient de niet-ge- saneerde verzekerden hiervoor een met de tandarts overeen te komen bedrag te betalen. Dit bedrag zal afhankelijk zijn van de omvang der behandeling, welke bij tandsteenvenyijdering sterk uiteen loopt. Maximaal zal echter f. 4 zijn ver schuldigd. Momenteel werkt zijn scheepsbouw op tweeërlei basis, gedeeltelijk voor export en voor een groot gedeelte voor eigen behoefte. Zij werkt speciaal met stand aardtypen in alle soorten, zowel voor het bouwen van tankers, als van vrachtsche pen, kustvaartuigen, sleepboten en vis sersvaartuigen. Deze schepen worden voor verkoop aangeboden door de Cen- tromor. welke optreedt als de ..alleenver tegenwoordiger voor de Poolse scheeps- bouwindustrie". Hiervoor heeft zij een aardig boekje uitgegeven getiteld; „Po len bouwt schepen". FABRIEKSSCHIP Om een voorbeeld te geven van de diverse scheepstypen, die al gebouwd zyn, noemen wij,een moederschip voor de haringvissersschepen met een laad vermogen van 9300 ton. Voorts een fa- biiekstreiler van 1250 ton. Dan is er nog een vriestreiler gebouwd van 1000 ton. Dit schip vist over de achtersteven, d.w.z. de netten worden via de achtersteven aan boord gehaald. Dit laatste schip heeft veel overeenkomst met de Engelse fa- briekstreiler ..Fairt^" en is gebouwd zowel voor de haring- als de gewone visvangst. Alles wordt hier verwerkt, de vis wordt gefileerd en dan in kleine kartons in het visruim ingevroren. De afval wordt verwerkt tot vismeel en de levers tot traan. Tenslotte zijn er nog treilers van 550 ton. Deze vissen alleen met hun netten over stuurboordzijde, waardoor een be tere accommodatie voor de bemanning aan bakboordzijde kan worden verkre gen. Er zijn trouwens ook nog andere type treilers, die wel kleiner zijn dan 500 ton. DRIJFNETSCHEPEN In het type dryfnetschepen nomen 2 belangrijke typen naar voren en wel die van 40 cn 30 meter, zowel gebouwd voor de haringdryfnet- als voor de treil- visserij. Dit type komt dan ook veel over- I een met onze grote motorlogger. Hun werkwyze is dezelfde als onze haringver werking n.l. kaken en zouten. Trouwens de Hollanders hebben de Polen deze vis serij geleerd. De 40 meter schepen zijn geheel gelast en versterkt voor het varen in ysgebie- den en het 30 meter type is gedeeltelijk gelast en geklonken. Dit kleinere type heeft een visruim voor 612 vaten haring, welke op een temperatuur van 4 graden onder nul kunnen worden gebracht. Dit type Is uitgrust met een Bucha Wolf diesel motor en die van 40 meter lengte met een Widdop motor met verstelbare schroef. Behalve de hierbovengenoemde zijn er ook nog vaartuigen van 28 en 24 meter. NAAR ENGELAND VERKOCHT Vorig jaar zyn twee in Polen gebouwde vaartuigen aangekocht door een firma in Lowestoft en deze zijn onder de naam Vrijwel alles gereed Op het eerste gezicht ziet men. dat het Franse paviljoen, dat een achter stand had. niet geheel klaar zal komen, speciaal dan wat de binneninrichting betreft. Het indrukwekkende stalen ge vaarte van het Franse paviljoen, ge bouwd door de onderneming Eiffel, wordt, overigens de „clou" van de ten toonstelling. Zelfs het atomium lijkt ons niet zo'n gewaagd architectonisch com plex als het Franse Paviljoen, dat als het ware twee grote bogen laat rusten op één enkele centrale pijler, die het gehele gebouw schraagt. Op de Nederlandse afdeling zit men als het ware reeds op de bezoekers te wachten Dit wil zeggen, de machines, de grote fotomontages, het moderne interieur, de chemische afdeling, de tex tiel. alles is klaar. Het werk is af. De Nederlandse afdeling is geslaagd. Men kan er zo het etiket op plakken van: hoe men met weinig geld het maximum resultaat uit een wereldshow kan halen en Nederland op zijn best kan tonen. Het restaurant heeft reeds rond 5 april zijn eerste maaltijden geserveerd en voor het personeel is er een kantine. Het mooie paviljoen van Philips, ge bouwd door Le C'orbusier, waar het spel „muziek en geluid" van Edgar Varèse, de Franse avant-garde musicoloog, tel kens door 500 personen zal kunnen wor den gevolgd, is eveneens klaar gekomen. Atomium blijft tien jaar Op woensdag 9 april werd de laatste bol, de negende, van het Atomium af gewerkt Men is nu volop bezig met de installatie van het materieel voor de (Advertentie) Wollen JASPÉ 12.90 Hoogpool kwaliteit 17.50 (kleuren beige of grys). Superieur HAARBOUCLÉ 15.75 (kleuren antr. en blauw) WONINGINRICHTING BOTERMARKT 23 Prijsuitreiking Atlantische prijsvraag Vanmorgen reikte mr. H. R. Nord, de voorzitter van de Atlantische Commissie in de zittingzaal van de Tweede Kamer twee prijzen uit voor de beste artikelen series, betrekking hebbend op de Atlan tische Gemeenschap, die sedert begin 1957 in dagbladen of periodieken ver schenen waren. Eerste prijswinnaar is P. Gerssen, ko lonel gen. staf b.d. en docent krijgswe tenschap, defensie-politiek en geopoli tiek aan de universiteit van Amster dam. aan de Hogere Krijgsschool en de Luchtmachtstafschool, met een serie artikelen in het tijdschrift „Nederlandse Gedachten". De tweede prijs viel toe aan de jour nalist L. Hanekroot, voor een serie ar tikelen in het dagblad „De Tijd". De eerste prijs bedraagt f. 3000; de tweede f. 1000. De uitreiking geschiedde gedurende de Atlantische conferentie die ter herden king van de negende verjaardag van de NAVO door de Atlantische Commissie in de Tweede Kamer werd gehouden. Mr. H. R. Nord dankte de leden van de jury. dr. E. van Raalte. prof. mr. B. V. A. Röling en Bernard Verhoeven, en deelde mee. dat in het najaar nog twee maal twee prijzen zullen worden uitge reikt voor boeken, politiek of weten schappelijke enerzijds en aan de andere kant literaire. Exporteurs waarderen het koude weer Dreigde aanvankeiyk de lang aanhoudende vorst de export dit voorjaar goed in de war te sturen, thans zijn de Boskoopse exporteurs bly dat april nog zo weinig warme dagen heeft gebracht. Door de vorst in maart was het niet goed mogelijk de planten, welke voor de export waren bestemd te rooien; dit was voor de exporteurs uiteraard zeer onplezierig, terwijl ook de kwekers niet met de voor jaarswerkzaamheden konden beginnen. De grote vrees was, dat na deze vorst- peripde er terstond een periode van grote warmte zou volgen, hetgeen funest zou zyn geweest voor de handel. Het is immers zo. dat wanneer de zon in volle kracht schijnt, de planten snel gaan uitlopen, waardoor bij het trans port. veel planten zouden gaan broeien, zodat de planten nagenoeg verbrand by de buitenlandse afnemers zouden arri veren. Nu april ook zo weinig warme dagen telt. wrijft men zich in de han den, omdat het plantgoed nog maar weinig ammo vertoont om de groene blaadjes te ontplooien. Bo-vendien is, vooral in de landen dn Noord-Europa, de vorst nog niet verdwenen, zodat het voor de importeurs in die landen ook geen katastrofe betekent, dat nu het plantgoed wat later arriveert Met name in Finland blijkt het uitzetten van plantgoed momenteel nog niet mogelijk te zijn, hoewel reeds belangrijke contin genten naar dat land zijn verscheept. Toch begint er thans tekening in dit voorjaarsseizoen te komen. Algemeen is men de mening toegedaan, dat de ex portcijfers dit jaar die van het vorig jaar nog wel zullen overtreffen. Dit hoeft, evenwel nog niet te betekenen, dat de afzet nu zo buitengewoon is ge stegen, doch de prijzen vertonen, al thans voor sommige artikelen, een zekere styging. Naar te verwachten valt zal over on geveer tien dagen de balans van dit voorjaarsseizoen wel kunnen worden opgemaakt. Daarna zullen de vertegenwoordigers van de talrijke exportfirma's zich weer gaan gereedmaken om de buitenlandse afnemers te gaan bezoeken om orders te noteren voor de najaarsexport. In biljart wereld is vrede hersteld! Gisteravond is de vrede in de Neder, landse biljartwereld getekend. In het restaurant „De Rode Leeuw" li Amsterdam hebben de heren Christiaac J. J. Bolle, vice-voorzitter van de KNBB en mr. J. Knecht, voorzitter van d' NNBB, met hun handtekening een over. eenkomst bekrachtigd, volgens welke di eenheid in de Nederlandse biljartwercl( wordt hersteld. Ook Henk Seholte heefj omdat zyn naam in de overeenkomst wordt genoemd, het historische docu- ment getekend. Er is dus een einde ge komen aan de ongewenste situatie, dit mei van het vorige jaar ontstond, toet een aantal topspelers uit De KNBB trai en de Nieuwe Nederlandse Biljartboni oprichtte. In de overeenkomst wordt vermeld, dat de NNBB met ingang van 11 april 1958 in liquidatie zal gaan. Deze liqub. datie zal op zondag 20 april a.s. beëin digd zyn. omdat de beide partijen er ak koord mee gaan. dat het oorspronkelijk vastgestelde NNBB kampioenschap ka- der 71/2 te Uden van 17 tot en met 25 april a.s. doorgaat. De organisatie u reeds te vergevorderd om het toernooi nog onder auspiciën van de KNBB tsj verspelen. Na de laatste carambole is de liquidatie van de NNBB een feit. Voorts staat in de overeenkomst, dal de KNBB een generaal pardon ver leent aan alle ex-leden, die thans lid zijn van de NNBB. Uitdrukkelijk wordt echter vastgesteld, dat mr. J. Knecht en Henk Seholte oud-bestuursleden var. KNBB. gedurende de eerstvolgende vijf jaren geen enkele bestuursfunctie in de KNBB of een kandidatuur daarvoor zul len aanvaarden. HERENIGINGSTOERNOOI Op een nog nader te bepalen datum, waarschijnlijk in juni. zal in Amsterdam een groot herenigingstoernooi worden gehouden, waaraan de topspelers van de KNBB en de NNBB zullen deelnemen. Dit toernooi zal vier dagen duren en zal worden gehouden in de spelsoorten: li- bre, driebanden, anker kader 47/2 en anker kader 71/2. Tenslotte wordt in de overeenkomst gesproken over het geven van demon straties: het zal aan topspelers voortaan worden toegestaan demonstraties te ge ven en deel te nemen aan invitatie- en dergelijke toernooien, zowel op groot als klein biljart, mits die zijn aangevraagd en geautoriseerd door het dagelijks be stuur van de KNBB. Sportagenda Antwerpen (3 uur) BelgiëNeder land. Leldse Hout (2 uur) Korfbalwed strijden Vicus-OriëntLs—Deetoe en KNS —Actief. Zoeterwoudse Singel (2 uur) Korf balwedstrijd FluksOSCR. WIELRENNEN Swift Zondag ryden de nieuwelin gen een selectierit over een afstand van 50 km. De afstand voor de A- en B- klasse is 60 km. C- en D-klasse 40 km. Start 10 uur te Oud-Ade. In de Ronde van Noord-Holland (2201 km) starten J. v. Wetten, C. Plasmeijer.j W. Knappert en H. v. Gent. Reinier Riethoven komt in Zaandam in de adspirantenwedstrijd uit. A. v. Houwelingen is gekozen in de ploeg, waarin o.a. A. Geldermans, J. de Roo en A. v. Egmond zijn opgenomen, om mor gen in Luxemburg de Nederlandse kleu ren te verdedigen. SCHAKEN Frits Roessel studenten schaakkampioen De Amsterdammer Frits Roessel heeft ongeslagen het Nederlands studenten-1 schaakkampioenschap, waarvoor de af- j gelopen vier dagen in Amsterdam werd gespeeld, op zijn naam gebracht. Roessel behaalde het maximum aantal punten, namelijk zeven uit zeven partijen. In de eindstand wordt Roesel gevolgd J door Van Oosterom 5 punten, Staal 41: punt, Langeweg en Weiland elk met 4 punten. Sportsplinters De Nederlandse Davis Cup-ploeg speelt op zaterdag 19 en zondag 20 april te Hilversum een oefenwedstrijd. Tegen- I standers van de Nederlandse ploeg die nog moet worden samengesteld zijn de Finnen Salo en Nyyssonen. Koningin Elizabeth van Engeland j heeft professor Georg Maurer, hoofd van de chirurgische afdeling van het Rechts-der-Isar hospitaal te München. j benoemd tot Commandeur in de Orde van het Britse Rijk. Zoals men weet zijn de Engelse voetballers die op 6 februari bij de vliegramp te München werden gewond, allen verpleegd in het Rechts- der-Isar hospitaal. Het bestuur van PSV en Trevor Ford hebben de geruchten, volgens wel ke de Britse middenvoor na dit seizoen naar Engeland zou terugkeren, catego risch tegengesproken. Het contact tus sen de Eindhovense vereniging en Ford zal komend jaar normaal worden ver lengd.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4