IV lossen 2000 en 5000 onderdelen tormen één motor voor de visserij KEN ZELF L m DE VANGARMEN DER VISSERIJ (III) j Gereedschapsmacli i nes en kosten raak vele tonnen wegen EEN HONDERSTE MILLI METER IS BELANGRIJK! Minstens 50 uur proefdraaien WOORD VAN BEZINNING jfe laargang no. 15 Zaterdag 12 april 1958 Wanneer een motor zyn plicht doet, lijkt alles erg een voudig, maar o wee wanneer er iets gaat haperen! Dan moet je verstand hebben van zo'n machine, moet je weten waar de storing kan zitten. En het dagelyks onder houd vereist natuurlijk ook vakmanschap: hier moet wel olie, daar niet; deze knop mag je aandraaien, deze mag Je niet aanraken. De machinisten weten natuurlijk goed met het „hart van het schip" om te gaan, maar zy zijn niet de enigen, die er mee te maken hebben. Ieder be manningslid heeft er mee te maken is er althans af hankelijk van. In dit artikel willen wy het wordingsproces van een machine eens onder de loep nemen. Daartoe hebben wij ons licht opgestoken bij de Motorenfabriek „De Industrie" te Alphen, die de in de visserij veel gebruikte „Industriemotoren" vervaardigt. (Van een onzer redacteuren) Een logger of treiler, die buiten gaats is, trilt van leven. Niet alleen dat er altijd bedrijvigheid aan boord is, want die is er natuurlijk: de aandacht mag geen ogenblik verslappen; anders, gebeuren er in de meest letterlijke zins des woords, ongelukken. Neen, dat is niet het enige: de motor is voortdurend in bedrijf en zorgt er voor dat het schip vooruit- achteruit- of bij ruwe zee of tegenwind op zijn plaats blijft. Wanneer je een tijdje op het schip bent, voel je het gedreun van de motor bijna niet meer, maar wie voor korte tijd aan boord stapt, voelt wel degelijk de motor door het gehele schip trillen. De motor zou men het hart van het schip kunnen noemen. Staat dat hart stil, dan is er iets fout in de meeste ge vallen. Een schip met een kapotte motor, is overgeleverd aan de elemen ten, is een willoze speelbal van wind en golven. Een motor bekleedt dus een zeer belangrijke plaats in de visserij en is een van de factoren, die de vis serij mogelijk maken. Om het in termen van deze serie te zeggen: de motor is een van de vangarmen der visserij. Het maken van een motor is geen eenvoudige zaak. Er zijn twee grote afdelingen voor nodigeen constructie werkplaats en een montage-afdeling. De machines worden geheel in eigen bedrijf vervaardigd op enkele onder delen na. en dat betekent dus dat er een 2000 tot 5000 onderdelen vervaar digd moeten worden. Deze uiteenlo pende getallen krijgt men, omdat men twee verschillende definities van „on derdelen" kan gebruiken. Alle bouten van gelijke afmeting kan men één onderdeel noemen, doch men kan ook elke bout apart rekenen, zodat men op een veel groter aantal komt. Elk onder deel is betrekkelijk klein, ook voor de motoren van 1600 pk, maar men staat versteld hoe groot de machines zyn, die men nodig heeft. Er zijn dan ook grote kapitalen geinvesteerd in de ge reedschapsmachines. die niet alleen vele tonnen wegen, doch ook vele ton nen kosten. Keuze Men vervaardigt vier typen machi nes, waaruit de reder dus een keuze kan maken, al naar gelang de behoefte. Elke machine kan men weer in twee soorten leveren, zodat men totaal kan kiezen uit acht machines. Het is hier niet mogelijk speciale wensen kenbaar te maken, althans ze kunnen niet worden uitgevoerd. In ons vorige arti kel schreven wy dat de bouwer by de indeling van het schip rekening kan houden met de wensen van de reder. Bij de machin' heeft men de keus tussen motoren 5055, 7585 en 142 pk per cilinder. Elk van de vier types wordt geleverd met een wisselend aantal cilinders. Men kan dus byv. type A met 2„ maar ook met vier of 6 cilinders kiezen. Drukvulling Ieder type wordt geleverd in twee soorten, zoals wy hierboven reeds schreven. Men kan een „gewone" mo tor kiezen, doch ook een motor met „drukvulling". Deze laatste uitvoering geeft een veel hoger aantal pk per cilinder. Toch wil men er in de vissery nog niet zo erg aan, deze drukvulling. Men is daar over het algemeen wat behoudend en van die nieuwe dingen moeten de vissers niet altijd wat heb ben. Dat wordt gedeeltelijk ook veroor zaakt door de praatjes, die over dit soort machines de ronde doen. Er zou den veel storingen optreden, doch in de praktijk is gebleken dat deze storingen niet de schuld van de machine zijn, doch van verkeerd gebruik of van on gelukjes, waaraan de motor zelf part noch deel heeft. Nu is de visser ook weer niet zó behoudend, dat hij niets wil weten van het nieuwe als dat in derdaad goed blijkt te zijn. Zodoende komt dan ook het druk vulling systeem veel meer in gebruik. Wie zou ook niet willen profiteren van een groter aantal pk uit dezelfde motor? Men behoeft het woord ,Jia- ringrace" maar te laten vallen, of men ziet onmiddellijk dat een krachtiger motor van groot belang kan zijn. HET zou geen kwaad kunnen, geloof ik, wanneer deze spreuk, al stammend uit de grijze oudheid, boven de ingang van al onze vergaderlokalen en confe rentiezalen werd aangebracht Wan neer men al die vergaderende men sen gadeslaat, vaak met loodzware ernst en dodelijke gewiohtigheid, discussierende, betogende, oordelen de en veroordelende, komt wel eens de gedachte op: nu moesten zij zichzelf eens een ogenblik kunnen zien, zoals anderen hen zien. Ik ben ervan overtuigd, dat de gesprekken en discussies in vele gevallen een totaal andere loop zouden nemen, het oordeel over anderen veel mil der zou zijn, veel beslissingen vlot ter en anders genomen zouden wor den, en dat er plaats zou zijn voor een bevrijdende lach. Want. zelf kennis maakt deemoedig, maakt dat men om zyn eigen gewichtigdoene rij eens kan glimlachen. En niets is gezonder. Het opent de weg tot het gesprek met de ander, die immers net zo is als wy zelf zijn. Ik werd hieraan opnieuw herin nerd toen ik. deze week. de film ..Sissi, keizerin en moeder" zag. De historie wordt in deze film nog al geromantiseerd, maar, een beet je romantiek in ónze verzakelijkte wereld mag ik wel. Wat mij echter in deze film trof, was de scene van het statiebezoek van het Oosten rijkse keizerlijke echtpaar aan Mi laan en Venetië. De politieke spanning tussen Milaan en Wenen is op het kookpunt gekomen. Dit statiebezoek moet dan ook dienen om enige ontspanning te brengen. De adel van Milaan weigert echter de keizer en de keizerin te ontmoe ten. Men stuurt zelfs naar de gala- vorstelling in het Scalatheater de koks, de koetsiers, de werksters en de keukenmeiden, inplaats van zelf te verschijnen. Wanneer de keizer en de keizerin de ereloge in het theater betreden, zet de muziek de eerste maten van het Oostenrijkse volkslied in. onmiddellijk overgaan de in het vrijheidskoor uit één van de opera's van Verdi. Dit wordt meteen door het publiek overgeno men en het geheel wordt één groot se manifestatie van haat tegen Oos tenrijk. Als het lied beëindigd is, valt een doodse stilte. Hoe zullen de keizerlijke gasten hierop reageren? Dan is het de keizerin, die de span ning verbreekt, door, eerst alleen, daarna gevolgd door de keizer, in de handen te klappen. Groot is de consternatie! Dit is zo ontwape nend, dat men elkaar verbaasd staat aan te kijken en tenslotte niets beters weet te doen dan de voorstelling gewoon te laten door gaan. Van de opzet, de boel in de war te sturen, komt niets terecht. De keizerin heeft de impasse volko men doorbroken door haar houding en geste. Ziet U, hier hebt U het. Een grootheid van geest, die bele digingen neemt, de weg vindt tot een bevrijdende humor en daarmee de weg tot het gesprek met anderen Of houdt. Het geheim? Zij kent zich zelf! Had Sissi niet tijdens dit in cident tot haar man gezegd: „Het is geen wonder, dat deze mensen ons haten! De keizers van Oosten rijk hebben het er immers naar ge maakt?" Deemoed, die zichzelf kent, die kritiek, terecht of ten on rechte, met een glimlach nemen kan. omdat zij ook de ander kent en begrijpt, beter dan hy zichzelf begrijpt, en zo de weg uit de im passe vindt. Ach ja, als al die vergaderende en confererende mensen, in wier handen vaak wereldomvattende be slissingen gelegd zijn vóór dat ze aan de conferentietafel gingen zit ten, zich eerst, vóór ze van huis gingen, eens lang en aandachtig in de spiegel bezagen; als ze op weg naar de vergadering eerst nog eens bedachten, dat hun vrouwen ^en- morgen toch wel gelijk haddesn, toen ze zeiden dat ze onredelijk waren in hun dnft tegen de kinderen, en als ze dan tenslotte, boven de ingang van de zaal, nog eens lazen:. „Ken U zelf", en zo in alle deemoed zich gingen zetten tot een wellirht grote taak, gelooft U niet met. mij, dat het er in ieder geval veel mense- lyker, minder „Hoog vaa de toren" zou toegaan en dat in veel gevallen de weg uit de impasse en in ieder geval de weg tot de ander zon wor den gevonden? De weg tot een be vrijdende lach, tot de rtaad. van een verlossende humor, die de ander neemt zoals hij is, orndafc men ook zichzelf kent en moet. nemen zoals hij is? Maar ja. daarmede zou men dan in de buurt van het 'Evangelie te recht komen. Het evangelie zegt ons immers dat dit hef geheim van een christen is dat fyij zichzelf door de ogen van een ander heeft leren zien, door de ogen van God n.l. En 'een mens, die dat geheim heeft ontdekt, kan alleen maar, in grote deemoed, de weg vinden tot een bevrijdende lach. Een bevrijdende lach inderdaad, omdat hij zichzelf gedragen en geduld mag weten door een alles vergetende genade. Hij kan zich daarom zetten, in alle dee moed, tot de grote taak, de weg tot de ander te vinden en open te hou den. Hij kan de ander nemen zoals hij is. omdat hij weet van de ander, die hem neemt zoals hij is, met al zijn zonde en schuld. Dat is het wat Paulus noemt: „Gij hebt de zin van Christus". Ik weet wel, daar zijn we voorlopig nog ver van af :n de wereld. Wij zouden echter, in ieder geval, wel kunnen beginnen met het „Ken U zelf". Misschien kwamen we dan ook wel verder. De verhoudingen zouden er vast en zeker veel soepeler door worden, en niet meer gedrukt worden aoor de loodzware gewichtigheid, die de hu mor verleerd en kwijt geraakt En. zelfkennis is nog altijd een e>- ment van de bekerine. 6 w.z. de w»g terug, tot God. b(j Wie alle dingen mogelyk zijn. J. P. Honnef. hervormd predikant te Leiderdorp. Gespannen aandacht aan een van de gereedschapsmachines (Foto LJX/Lox, Alphen) Aan de boormachine (Foto LD./Lux, Alphen) Veel tekenwerk Voordat een motortype in produktie kan komen, komt er natuurlijk heel wat kyken. Er moet een tekening ge maakt worden, of beter gezegd tien tallen tekeningen, die ieder een bepaald onderdeel van de motor uitbeelden. Heeft men eenmaal een type, dan wykt men daar niet. één, twee drie van af, vooral als de deugdelijkheid van de machine vaststaat. Natuurlijk sluit men de ogen niet voor nieuwe vindin gen. die men, wanneer dit een beter produkt tot stand zal doen brengen, vanzelfsprekend gaame aanbrengt. Ook houdt de constructeur nauw contact met de praktijk, want daar moet be wezen worden dat zyn idee voldoet aan de hoogste eisen. Het contact met de praktijk wordt onderhouden door de service-afdeling, die alle mogelijke re paraties verricht op de schepen zelf, en door de montageafdeling, die even tuele fouten moet opsporen in machi nes welke in het ongerede zijn geraakt en naar de fabriek worden opgezonden. Alleen door een goede samenwerking tussen theorie en praktijk kan men een bruikbaar produkt afleveren. Overal ter wereld De personeelsleden van de service- afdeling moeten nog al eens op reis. Want waar ook ter wereld een schip vaart met een Industriemotor, daar worden reparaties verricht, of dat nu is by New Foundland of in Zuid-Ame- rika, in India of Noorwegen. Iemand, die voortdurend aan een be paald soort motor werkt, is volledig op de hoogte van die machine, en ziet vaak geen kans een motor van een andere fabriek goed te herstellen. Elke fabriek heeft dus haar eigen repa ratie-afdeling, voor de ingewikkelde herstellingen. Normaal onderhoud kan natuurlijk door ieder, die verstand heeft van motoren worden gedaan. Van de servioe-afdeling doen we weer even een stapje terug naar de tekenkamer, waar de verschillende types dus ontworpen worden. Is men het eens over de constructie, dan kan men aan de werkplaats opdracht ge- ven de onderdelen te gaan maken. Het ruwe materiaal wordt daar gevormd tot de vereiste vorm en afmeting. Dat is een precies werkje, want een hon derdste millimeter verschil kan funeste gevolgen hebben. Voldoet een onderdeel niet geheel aan de maten, dan komt het onherroepelijk terug van de mon tage-afdeling, waar men alleen maar onderdelen kan gebruiken, die precies voldoen aan alle eisen. Voorraad-vorming Heeft men eenmaal een bepaald type machine in produktie genomen, dan komt de moeilijke kwestie van de voorraadvorming aan de orde. De af zet van machines voor de vissery is beperkt, en dus mag men niet te veel onderdelen in voorraad maken. Toch wil men wel enige reserve hebben, aangezien de levertijd te lang zou wor den. Het vinden van de middenweg vergt heel wat van de leiding van het bedrijf! In principe is het mogelyk een motor binnen een maand tyd ge reed te maken, maar in de praktijk blijkt dat nooit mogelyk, zodat men minstens op een levertijd van enkele maanden moet rekenen. Montage Is een bepaald onderdeel gereed, dan gaat dit naar de montage-afdeling, waar de monteurs er dus voor moeten zorgen dat de 2000 tot 5000 onderde len samen één motor gaan vormen. Elke opbouwploeg telt ongeveer 7 man. Daar niet alle onderdelen direct aan wezig zijn, heeft men veelal meer dan één motor onderhanden. Evenals in de constructie-afdeling, werken ook in de montage-afdeling vakmensen. Wie nog nooit een kraan bediend heeft, waar mede een onderdeel op zijn plaats wordt gebracht, maakt onherroepelijk „brokken". Een kleine beschadiging immers maakt een onderdeel soms al waardeloos. Denk bijv. maar eens aan de zuiger, die precies moet passen, omdat de motor anders niet goed kan draaien. Proefdraaien Zyn alle onderdelen eindelijk een motor geworden, dan wordt er proef gedraaid: 50 uur lang dendert de mo tor, zodat er in deze afdeling flink wat lawaai wordt gemaakt. Na deze proef wordt een grondig onderzoek ingesteld, om te kunnen vaststellen of alles naar wens verlopen is. Werkt alles goed en hebben de constructeurs de motor weer geheel in elkaar gezet, dan wordt er gedurende korte tijd proef gedraaid, waarna het produkt wordt afgeleverd, hetzij aan een werf, hetzij direct in een schip dat voor de wal is gekomen bij de fabriek. De reparatiewerkzaamheden worden langs de bestaande produktiekanalen geleid, aangezien reparatie meestal neerkomt op het vervangen van een of meer onderdelen. Veel reparaties ko men er overigens niet voor, daar dit soort motoren aan weinig slijtage on derhevig is. De motoren in de vissers schepen draaien in vergelijking met andere soorten motoren, langzaam (bij de kleinste motoren 750 omwentelingen per minuut» en dat betekent dus ook geringere slijtage. „Direct omkeerbaar'' Men hoort tegenwoordig vaak spre ken over een „direct omkeerbare mo tor". Bij vele motoren duurt het en kele minuten voor de machinist de motor van vooruit op achteruit heeft gezet. In de praktyk kan dat natuur- lyk grote nadelen hebben. Men heeft daarom gezocht naar een systeem, waarby in enkele seconden overro- schakeld kan worden. De oplos:.; g voor dit probleem is gevonden, ro ?->t de machinist thans in enkele feconvi de motor „om kan keren", met andere woorden van voor- op achteruit ka;i stellen. By dreigende aanvaringen kan dit van zeer groot belang zijn, om t elke seconde er dan één is. Produh ..Hoe groot is de produktie van i motorenfabriek?" Een precies antwoo: i op deze vraag fcrygt men eigenlijk n. Er worden wel enkele getallen o; geven, doch die zeggen byzonrier w - nig. Het is nl. de gewoonte dat men C produktie uitdrukt in paardekrach Een fabriek levert, dus bijv. 60 000t per jaar. Nu zegt dit natuurlyk w 1 iets. want een grote machine met 8 cilinders, elk ter grootte van 142 c vraagt natuurlijk meer tijd dan een motor van twee cilinders, elk ter waarde van 37'i pk. Hierbij moet ech ter rekening gehouden worden met het feit dat een motor met drukvulling weinig meer produktietyd vraagt dan een gewone motor, terwyl het aantal paardekrachten ongeveer anderhalf maal zo groot is. In ieder geval is h"t wel duidelijk dat er heel wat motoren de fabriek verlaten, die alle hun bij drage leveren aan de goede naam. welke onze vissersvloot heeft. De motor nadert zijn voltooiing: een van de zuigers wordt geplaatst, hetgeen een uiterst nauwkeurig werkje is. (Foto fc.D-./Lux. Alpben)

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11