JANVONK Tekeiiingeiisliow van lustrumcorso uit Rijnsburg WILLEM II Westduitse leraar in Offenhurg verdedigde massa-moord op Joden VVV-Katwijk nam afscheid van haar voorzitter, de lieer B. G. Lammens UW BRAVO IS VLIELAND S Zaadhandel Burgerzaal van Leidse Stadhuis wordt weer een bloementuin Kerkelijk Leven VOOR MEUBEL- EN MAÏRASSENREPARATIE „Wie uitlatingen ah deze in de mond neemt, behoort niet in fatsoenlijke gemeenschap Wonden opengerukt, zegt leider van Joden in Berlijn „Staat Israël moet ausradiert worden" Uitkomsten van vorig jaar zijn beslist niet onbevredigend 97ste jaargang Vrijdag 11 april 1958 Derde blad no. 29413 - v - i DE FIJNE BOLKNAK VOOR 20 ct Spaaroverschot bij Boerenleenbanken Bij de stichtingen spaarbank van de Boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Cen trale Raiffeisen-bank te Utrecht, be droegen de stortingen en terugbetalin gen in maart 1958 resp. f 131.500.000. en f91.900.000—, zodat er een spaar overschot was van f 39.600.000. In de vorige maand bedroeg het spaaroverschot f 25.400.000. (Advertentie) VOGELKOOIEN va. f 5.95 KOOISTANDAARDS vanaf f 11.75 zowel in chioom als goudchroom. NIEUWE RIJN 50 bij 't Gangetje. In navolging van vorige jaren werd gisteravond in een van de zalen van „Flora" te Rijnsburg een tekenshow gehouden voor het Bloemencorso van dit jaar. Dit jaar zal het corso voor de vijfde maal rijden. De heer A. Zandbergen, als voorzitter van de stichting „Rijnsburgs Bloemencorso", sprak een openings woord. Het verheugde hem dat ook dit jaar weer reeds zo vroeg het eerste contact met de deelnemers kon worden gelegd. Een bijzonder woord van welkom riep de heer Zandbergen toe aan de artistiek adviseur van het corso de heer Kiersch en echtgenote en vertegenwoordigers van diverse verenigingen. De heer Zandbergen herinnerde aan het uitstekende werk, dat de heer G. Hogewoning heeft gedaan als voorzit ter van het comité. Het is voor mij, al dus spreker, niet gemakkelijk zijn werk voort te zetten. Het corso zal op 2 augus tus voor de vijfde maal de hallen van Flora verlaten voor de zegetocht door Rijnsburg, Oegstgeest en Leiden. Het zal rijden onder het motto „Bloemen- cocktail", en het is de bedoeling dat het mooier wordt dan enig voorgaand jaar. Het bestuur heeft het voornemen naast de bestaande prijzen dit jaar ook geld prijzen beschikbaar te stellen om zo doende een goede afwerking van de wagens te stimuleren. Ook het avond corso zal weer rijden. LEIDSE BURGERZAAL Er zal dit jaar in binnen- en buiten- j land veel reclame worden gemaakt, j aoch tijdens het corso zullen er geen I reclamewagens behangen met adres kaarten e.d. meerijden. Het zou het cor so niet ten goede komen, wanneer er te veel nadruk kwam te liggen op de re clame. Het verheugde spreker dat dit jaar de Burgerzaal van het Leidse Stadhuis weer ter beschikking is, en ik ben ervan over tuigd, aldus spreker, dat de heer Kiersch hiervan iets moois zal maken. De heer Zandbergen bracht tenslotte dank aan de Veilingvereniging Flora, die het co mité geen bestedingsbeperking heeft op gelegd. Na dit openingswoord vertoonde de heer Bol uit Oegstgeest de corsofilm 1957 In zijn dankwoord merkte de voorzit ter op dat men de handen vol zal heb ben het corso van dit jaar weer mooier te maken dan dat van vorig jaar. Vele verenigingen schijnen er echter echt zin in te hebben, gezien tenminste het feit dat vorige maand al opgaven binnen zijn gekomen voor deelneming, iets wat vroeger nooit is gebeurd. TOELICHTING Vervolgens gaf de heer G. Kiersch een toelichting op de tekeningen. Hij was verheugd dat de Rijnsburgers ondanks het winterse weer toch reeds dachten aan het corso, dat dit jaar zeker op een hoger plan moet komen. Het corso is het visitekaartje van Rijnsburg en dat j moet er in alle opzichten uitstekend uit- j zien. De stoet zal geopend worden door eern grote lustrumwagen. Enkele namen van andere wagens zijn „Bloemenland", „Crescendo". „Feest tooi". ..Kleurenpalet", ,.De jaargetijden" en „Snarenspel". Dan zijn er nog vrije Een van de tekeningen, die gisteren tentoongesteld werden. onderwerpen, waarbij men de fantasie de vrije loop kan laten. Onderwerpen daarvoor zijn o.m. „Maanlandschap met aankomst eerste Rijnsburgse bloemen", „Bloemenhof" en „Hollands Glorie". Hierop zochten verscheidene personen en vertegenwoordigers van verenigingen tekeningen uit. Het bestuur van het co mité ziet er na het vertrek van de heren G. Hogewoning en A. Vletter als volgt uit: K. Zandbergen, voorzitter, N. Hen nes, secretaris. C. Leeuwenburg, pen ningmeester, C. Vianen, P. v. d. Kwaak. W. Zandbergen, leden. Er is één vaca ture. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Margje A., dr. van P. Overvliet en A. Star; Johannes C., zn. van C. N. Blase en D. K. de Mooij; Emma Chr„ dr. van H. van der Tuin en E. G. van den Hart; Elizabeth M.. dr. van L. F. Kool loos en M E. Segaar; Adrlana C. M., dr. van N. J. M. .van der Voort en F. C. HeiJ- boer; Gezlena J.. dr. van G. M. M. Kop pers en T. Vreeman. Ondertrouwd: G. A. Brandt. 25 Jr. en A. M. E. Nagtegaal, 24 Jr.; W. Ravensbergen, I 24 Jr. en C. van Iterson.. 22 Jr. Getrouwd: F. R. J. van Egmcmd. 24 Jr. en E. H. Tijl. 25 jr.; H. A. Veldhoven. 30 I Jr. en A. C. Borst. 26 Jr.: J. B. van der I Kwaak. 22 Jr. en L. Th. Voorham, 20 Jr.; I N. P. J. Schrama, 53 Jr. en S. Th. W. H. Smarius. 40 Jr. I Overleden: A. M. K. M. Raat, 62 Jr.; M. J. F. RobiJns, 76 Jr. Ds. Jac. Poort 40 jaar predikant Maandag is het veertig jaar geleden, dat ds. Jac. Poort van Haarlem werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Poort stond achtereenvolgens te Oost Vlieland; Eikerzee in de classis Zierikzee. Almen in de classis Zutphen; Beverwijk en tenslotte nog drieentwin tig jaar te 's Gravenhage. waar hem met ingang van 1 mei op vijfenzestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat heeft hij sinds een jaar bijstand in het pastoraat verleend te Eerbeek en in 1956 vestigde hij zich tc Haarlemen s ndsdien verleent hij nog bijstand in het pastoraat te Spaamdam. NED. HERV. KERK Beroepen en aangenomen naar Nijme gen als zendlngspred. voor de Chinese kerk van West-Java met standplaats Ban doeng J. Schipper, kand te Oegstgeest: te Neerlangbroek (toez.i H. van der Linden te Scherpenzeel (Geld.); te Broek ln Wa terland (toez.i H. van Coeverden. oud- secretaris Oecumenische Jeugdraad ln Nederland te Utrecht. GEKEF. KERKEN Beroepen te Culemborg A. Bolwijn, kand. te Amsterdam: te Delft (vac. E. de Vries) H. D Bruggeman te Rotterdam-Schie- broek; te Gorredljk H Bade te Valther- mond CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Aarlanderveen-N.euwkoop G. Blom te Meerkerk; te Driebergen D. Slagboom te 's-Gravenzande. REM. BROEDERSCHAP Benoemd tot leider van de vrljz prot. centrale voor maatschappelijk werk met standplaats Hoogvliet ds. G Ch Du inker te Bos koop-Waddlnxveen. die deze be noeming ook aannam (Advertentie) altijd weer Goedkoper, beter en vlug terug. STOFFEERDERIJ - MATRASSENMAKERIJ HAARLEMMERSTRAAT 81, LEIDEN - TELEFOON 22580 Het anti-semitisme leeft nog... (Van onze correspondent in West-Duitsland Een jaar geleden zei de 51-jarige gymnasium-leraar in de Westduitse stad Offeijburg, Zind, tegen de half-joodse zakenman Lieser, dat naar zijn mening in de concentratiekampen van het derde rijk veel te weinig joden vergast waren. Zind was toen misschien door de drank en wat opgewondenheid een beetje over zijn toeren, maar toen hij woensdag te Offenburg op de eerste dag van dit be langrijke proces voor deze zware belediging terecht stond, kon van hem verwacht worden, dat hü weer bij zijn positieven was. In plaats daarvan bleek dat Zind, tegen wie ook een aanklacht is ingediend wegens moord, ook thans nog in staat is tot de meest gemene anti-semitische opmerkingen. Het geval-Zind wordt in West-Duitsland hoog opgenomen. Er bestaat van Franse, Britse en Amerikaanse zijde grote belangstelling voor. Het gaat hier tenslotte om epn leraar van een gymnasium, waarheen genoemde Lieser van plan was zijn kinderen te sturen. De hogere school-autoriteiten lieten Zind nog van april tot Kerstmis '57 les geven. Zij beweerden, dat hij als leraar wiskunde en biologie politiek geen kwaad kon uithalen, omdat zijn vakken onafhankelijk van de politieke inzichten van de leraar kunnen worden gedoceerd. In januari j.l. werd Zind gearresteerd, waarna hij echter weer werd vrijgelaten. leraar heeft kunnen brengen, en aan wiens hoede toch honderden kinderen in de loop der jaren zijn toevertrouwd, is, zoals gezegd, ook een aanklacht inge diend wegens moord. Hij zou namelijk gezegd hebben, dat hij tijdens de oorlog met zijn mannen „honderden joden de hersens had ingeslagen". Voor het ge recht verklaarde deze moderne Duitse „pedagoog", dat hij geen joden maar Russen had bedoeld Terecht kon een van de joodse bele digden, die een aanklacht had ingediend zeggen, dat hij geschrokken was over het feit, dat elementen als Zind thans een vooraanstaande plaats in het Westduitse openbare leven innemen. Deze gymnasiumleraar was vroeger lid van de Stahlhelm en de nazipartij. Aan Lieser heeft hij volgens getuigen gezegd, dat het het beste geweest was als ook deze zelf in rook was opgegaan en voorts dat de beginselen van het nationaal- socialisme nog altijd juist waren. Het is alleszins begrijpelijk, dat Lieser zich op dat moment afvroeg wat zijn kinderen van leraren als Zind moeten leren. In- de rechtzaal zei Zind woensdag opnieuw, dat het n^tionaal-socialisme wel reden had om de joden in concen tratiekampen op te sluiten. Hjj volhardde er in. dat Israël „ausradiert" moest wor den, zoals hij ook op de bewuste april- avond van 1957 tegen Lieser gezegd had. De staat Israël is „een pestbuil", zei Zind brullend tegen de rechters, terwijl hij met zijn vuist in de lucht zwaaide. Tegen deze blijkbaar opnieuw genazi- ficeerde ex-nazi, van wie het een raadsel is, dat hij het na de oorlog weer tot lijkste, die sinds de oorlog in Duitsland gebezigd werden, zei Galinsky. Niet alleen de joden maar ook Duitsers erge ren er zich aan. Zij hebben oude wonden opengerukt, waarvan men aannam, dat zij geheeld waren. Galinsky riep in herinnering, dat de Joodse Gemeenschap van Berlijn vóór Hitier 180.000 leden telde en nu 6.000, dat van de 560.000 joden in het oude Duitsland nu nog slechts ongeveer vijf procent over is. Geen Duitser kan de verantwoordelijkheid hiervoor afwijzen, zei hij. De joden zijn naar Duitsland terug gekeerd met de bedoeling te vergeten en samen te werken voor een democratisch Duitsland. De joden waren steeds de mening toegedaan, dat er een ander Duitsland was dan het nationaal-socia- listische. „Het doet mij bijzonder veel pijn me te moeten realiseren, eiat er nog mensen zijn die in het openbaar zulke onmenselijke maatregelen als de vervol ging van de joden goedkeuren". Dit proces dient een waarschuwing te zijn voor alle Duitsers om zich aaneen te sluiten tegen alle bedreigingen van menselijkheid en vrijheid. Iedereen die uitlatingen als die van Zind in de mond neemt heeft het recht verbeurd lidmaat te blijven van een fatsoenlijke mensen gemeenschap. De plaatselijke Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer hield gisteravond in café-restaurant „De Zwaan" haar jaarvergadering onder voorzitterschap van mr. J. van der Plas. In deze tijd van econo mische teruggang, aldus de heer J. C. Tieleman die als secretaris het jaarverslag uitbracht, is het nodig dat onze gemeente zijn aantrek kingskracht op de gasten blijft behouden. Wij allen moeten trachten de goede naam van Katwijk hoog te houden, door de gasten met respect en voorkomendheid te ontvangen en geen al te hoge huren te vragen. Het bestuur van V.V.V. maakt propaganda voor de badplaats en de gasten mogen niet beschaamd worden door hun ervaringen hier. Het aantal leden bedraagt 1543, het geen een bescheiden stijging is ten op zichte van het voorgaande jaar. Toch zijn er nog inwoners, die profiteren van het werk van V.V.V. en geen lid zijn. Het bestuur zal zijn lankmoedige houding tegenover deze inwoners moe ten laten varen. De heer B. G. Lammens is bij zijn besluit, af te treden als bestuurslid, ge bleven. Hij wil het werk aan jongere krachten overlaten. Wij betreuren het. dat een zo deskundig voorzitter ons gaat verlaten, aldus spreker, want hij heeft zeer veel gedaan voor onze vereniging. Hij heeft begrepen dat men met zijn tijd mee moet, en de bakens moet ver zetten als er ander getij komt. aldus de heer Tieleman. VEEL PROPAGANDA. Het personeel in het informatiekan toor heeft het ook het afgelopen jaar weer zeer druk gehad, aldus het ver slag. Over de uitkomsten mag men, ze ker gezien het minder gunstige weer, niet ontevreden zijn. Veel dank is ver schuldigd aan het gemeentebestuur, dat de vereniging een unieke kans heeft geboden zich te ontplooien. In het buitenland is veel propagan da gemaakt, o.m. door 25.000 fotofol ders en persoonlijke bezoeken van de direeteur aan diverse reisbureaus in Duitsland, België en Frankrijk, nis voor de badplaats. Waardig getuigenis Gisteren trad in het proces-Zind het hoofd van de Joodse Gemeenschap in Berlijn, Heinz Galinsky. als getuige op. Zelf werd Galinsky in 1943 naar Ausch witz overgebracht, waar hij zijn vrouw, zijn ouders en het grootste deel van zijn familieleden verloor De uitlatingen van Zind zijn de vrese- Negenjarige jongen te Zwolle verdronken De negenjarige Menno van der Kolk uit Zwolle is gisteren in de Stadsgracht aldaar verdronken. De jongen speelde op een stapel hout die op de kade van de Thorbeckegracht lag. Aan het spel namen ook zijn 12-jarig broertje en vijf vriendjes deel. Een voorbijganger riep de jongens toe, dat ze er af moesten gaan. Zij deden dit, maar daarbij gleed de jongen uit en viel in het water. Bijdrage aan Nieuw-Guinea in 1957: 66 miljoen Uit de begroting van Nederlands Nieuw-Guinea voor 1957, die thans bij de Tweede Kamer is ingediend, blijkt, dat de uitgaven f 135.679.000,en de middelen f 69.701.400 bedroegen. De Ne derlandse bijdrage ter dekking van het begrotingstekort bedroeg f 65.977.600—, waarvan f 38.869.100.voor de gewone dienst en f27.108.500.voor de kapi- taaldlenst. Oe heer Van der Plas (rechts) i voor al zijn werk in het belang van dankt de heer Lammens (links) V.V.V. I (Foto L.D./Jaap van Duijn, Katwyk) BATIG SALDO. Het financieel verslag werd uitge bracht door de heer P. C. Bloot, die bij een telling van f48 344 een batig saldo van f702 vermeldde. Bij de bestuurs verkiezing werd de heer A. Verdoes her kozen. terwijl in de vacature van de heer Lamme .s de heer J. G. Schone- veld werd gekozen. .j AFSCHEID. Hierna richtte de heer Van der Plas zich tot de scheidende voorzitter. Wij betreuren het zeer. aldus spreker, dat U het bestuur gaat verlaten. Het offi ciële afscheid is op deze vergadering vastgesteld, omdat wij niet wilden dat U zonder meer zou vertrekken. Uw ver diensten voor de vereniging zijn groot, gezien Uw 27-jarig bestuurslidmaat schap, waarvan 19 jaar als voorzitter. Veel is er in deze 27 jaar veranderd. Van een onbekende badplaats ging Kat wijk voor de oorlog flink vooruit. In de oorlog viel alles stil en na de oorlog begon een periode van opbouw. Op voorstel van de heer Van der Plas benoemde de vergadering de heer Lammens tot ere-lid. Hij is het eer ste ere-lid van de vereniging. Ook de heer Tieleman sprak waarderend over het werk van de scheidende voorzit ter. Namens de leden ontving dc heer Lammens een schemerlamp. V.V.V., HET GA U WEL. De heer Lammens zeide dat het af scheid hem niet onberoerd liet. hoewel hij dit zelf heeft gewild. Hij schetste de moeilijkheden, die er zijn geweest om de juiste koers te varen. Desondanks waren het zeer prettige jaren van wer ken voor de vereniging en voor Katwijk in zijn geheel. Na woorden van dank gesproken te hebben tot alle medewer kers. bracht de heer Lammens dank voor het geschenk en de benoeming tot ere-lid. Met een „V.V.V., het ga U wel" besloot de heer Lammens zijn toe spraak. In de rondvraag kwam weer dc kwes tie van de openstelling van het kantoor op zondag ter sprake, waarbij van be stuurszijde werd opgemerkt dat dit aan het bestuur overgelaten moet worden. Nog verschillende andere punten kwa men aan-de orde, die er alle op ge richt waren het de gasten gemakkelijker en geriefelijker te maken. Hierop sloot de heer Van der Plas deze vergadering. De heer Tieleman ging verder nog in op de kwestie van de openstelling van het informatiekantoor op zondag. Hij merkte daarbij op dat als men de goe de naam van Katwijk hoog wil hou den en het karakter van de badplaats wil bewaren, er ook een einde dient te komen aan de ergerlijke toestanden op de Voorstraat gedurende de zondag avond. CONJUNCTUUR GEVOELIG. De waarnemend voorzitter, mr. J. v". d. Plas had in zijn openingswoord op gemerkt dat het vreemdelingenverkeer een zeer conjunctuurgevoelige zaak is. Het is moeilijk voorspellingen te doen. maar men heeft goede hoop dat Kat wijk ook dit jaar een goed seizoen tege moet gaat. Toch moeten wij voorzich tig zijn. want de bestedingsbeperking wordt voelbaar Wij moeten ons allen inspannen het seizoen goed te maken. Er bljjven altijd wensen, aldus mr. Van der Plas en enkele daarvan zijn een flinke gehoorzaal. waar Katwijk volledig re»*h« on heeft, en een rijwiel pad door de duinen naar het Panbos, een recreatiegebied van grote beteke-

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5