Wordt Indonesië een tweede Korea? WEERBERICHT 95 Russische Migs voor Djakarta? Parijs aarzelt om bemiddeling Murpliy-Beeley voort te zetten Maison ZURLOH „Lekke ventielen van gasmaskers betekenen schade van drie ton!" zakdoeken 97»te jaargang VRIJDAG 11 APRIL 1958 No. 29413 LEIDSCH Directeur: J W Henny Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.059 per week DAGBLAD Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Verklaring van Premier Sjafroeddin: Invasie wordt tegen 15 april verwacht De premier van de tegenregering, mr. Sjafroeddin Prawiranegara, heeft gisteren verklaard, dat, indien de Indonesische regering wapens en geld uit Rusland kreeg, hij mogelijk ook buitenlandse militaire hulp zou moeten aanvaarden, aldus Radio-Padang. „En indien Sumatra een tweede Korea wordt, zal dit Soekarno's schuld zijn". Hij zei, dat het de Westelijke mogendheden haast niet kon ontgaan waar hun belan gen liggen op Sumatra, alsmede dat Amerika een trouw verdediger van de Indonesische onafhankelijkheid was geweest tijdens de strijd met de Nederlanders en sindsdien een goed vriend van de republiek. Rusland aan de andere kant was in de eerste jaren van de republiek vijandig jegens Indonesië geweest en trachtte thans Indonesië om te vormen tot een satellietstaat, aldus Sjafroeddin. Voor het eerst pessimisme? Volgens onbevestigde berichten in Djakarta zou de Indonesische regering een overeenkomst hebben getekend voor de aankoop van 95 Russische Migs. Vol gens deze berichten zouden de Russische vliegtuigen van 28 april af in Indonesië aankomen. Een aantal Indonesische pi loten was volgens deze onbevestigde be richten naar Egypte gezonden voor een opleiding voor straalvliegtuigen. Volgens een Indonesische bron verwacht Indone sië met de gemelde aankomst van deze vliegtuigen na China en India het land met de grootste luchtmacht in Zuidoost- Azië te worden. Naar aanleiding van bovenstaande verklaarde de regeringswoordvoerder vandaag dat „zowel het aantal als de datum" onjuist zijn. Hij weigerde op deze kwestie verder in te gaan, doch ge woonlijk welingelichte kringen achten het waarschijnlijk, dat Indonesië om streeks een dozijn Mig's heeft aange kocht, die binnen enkele maanden zullen worden afgeleverd. De Indonesische premier, ir. Djoean- da. heeft vandaag besprekingen gevoerd met de minister van Buitenlandse Za ken, dr. Soebandrio, de gouverneur van de Bank Indonesia, Loekman Hakim, en de secretaris-generaal van het mi nisterie van Defensie, Hidayat, over de wens van Indonesië om in het buiten land kleine oorlogsschepen aan te ko pen. De vorige week had premier Djoe- anda onthuld, dat Indonesië hierover Engeland had benaderd. Gisteren zijn vijf van de acht Gru- man Albatros-vliegtuigen, die de Indo nesische luchtmacht in de V.S. heeft be steld, op de luchtbasis in Bandoeng aan gekomen. Ook werd in Djakarta gemeld, dat, de luchtmacht voornemens is nog meer Gruman Albatros-amfibietoestel len te kopen, evenals helikopters voor „opsporings- en reddingsdoeleinden". Avondklok te Padang De revolutionaire regering heeft giste ren de avondklok ingesteld in Padang, nadat inlichtingen waren ontvangen over een voorgenomen invasie van cen trale strijdkrachten in Padang. Volgens de inlichtingen zullen troepen uit Dja karta op 15 april een landing uitvoeren bij Padang. Gelijk met een aanval van zeezijde zouden centrale strijdkrachten Padang ook willen aanvallen van Pakan Baroe en Rankat uit. Volgens de inlichtingen zullen de troepen die aan de landing deelnemen, worden vervoerd door sche pen die door Rusland zijn geleverd. De woordvoerder verklaarde verder, dat. de invasie-strijdkrachten een sterkte hebben van ongeveer 15.000 man; ze zou den zijn samengetrokken op eilanden van de Metawei-groep ten westen van Sumatra. Advertentie SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Aanhoudend koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met opklaringen, matige, overdag tijdelijk krachtige noordooste lijke wind. Aanhoudend koud. (Opgemaakt te 11.15 uur). 12 APRIL Zon op: 5.52 uur: onder: 19.31 uur. Maan op: 2.58 uur: onder: 12.53 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.01 en 22.52 uur. Laagwater te 5.10 en 18.06 uur. Een speciale verslaggever van AFP bericht, dat voor de eerste keer sedert het begin van dc burgeroorlog op Suma tra, de opstandelingenleiders pessimis tisch schenen inzake de kansen voor een overwinning. Premier Sjafroeddin her haalde, dat zjjn regering hoopte dat de overwinning „eerder door politieke en economische factoren dan door de wa pens verzekerd zou worden". De Indone sische opstandelingen hebben nog niet openlijk militaire hulp van het buiten land gevraagd, maar het lijdt geen twij fel dat zij binnenkort een dergelijk ver zoek zullen doen. De opstandelingenleiders schijnen ech ter niet te zeer verontrust te zijn door de vorderingen van de regeringstroepen. Zij mei-ken op dat het meer dan een maand geduurd heeft voordat de lucht landingstroepen deze vorderingen hebben kunnen maken, ondanks het feit dat het verzet van de opstandelingen zwak was. De inwoners van Boekit Tinggi, waar van het aantal in één maand is gedaald van 80.000 tot 60.000. zoeken geen schuil plaats meer in de naburige dorpen en voeren hun normale bezigheden uit zon der het minste teken van zenuwachtig heid. Er zijn geen volksbetogingen meer; de enige drukte is iedere ochtend het voor bijtrekken van de studenten die een mi litaire opleiding volgen. Hoe de loop der militaire gebeurtenis sen ook zal zijn, opgemerkt wordt, dat Boekit Tinggi zeer gemakkelijk te ver dedigen is tegen een eventuele aanval van de regeringstroepen, door de geografische ligging en de bergen die de plaats omringen. Bovendien zouden de opstandelingen gemakkelijk een schuil plaats in de bergen kunnen vinden. Radio-Padang meldde gisteravond, dat burger-employés van de Indonesi sche Luchtmacht in Padang om bewa pening verzocht hadden om te strijden voor de tegenregering. De chef van politie van Midden-Su- (Advertentie) matra, Soetan Soeis, heeft verklaard, dat alle „onzekerheden" onder de func tionarissen bij de politie in de provincie verdwenen zijn, aldus Radio-Padang. De leden van de politiemacht zijn thans niet slechts bereid him normale taak uit te voeren, maar willen ook strijden voor de vernietiging van het regime van Soe- karno. zo zei hij. Radio-Padang heeft verder gemeld, dat de Indonesische regering zes miljoen roepiah had bestemd voor de militaire acties in Midden-Sumatra, doch dat zij reeds 270 miljoen heeft uitgegeven bij haar pogingen de opstand in de provin cie te onderdrukken. 0 Slot op pag. 2 Volgend jaar nieuwe netnummers Voor Den Haag en Rotterdam (Van onze Haagse redactie) Het kengetal voor het teleloom erkeer met Den Haag 'K 1700) zal tn de loop van het volgende jaar geleidelijk aan worden vervangen door een nieuw en korter netnummer, namelijk K 70. De PTT hoopt in 1959 het gehele omschake lingsproces te kunnen voltooien. Tot na der aankondiging zal het oude netnum mer 0 1700 normaal in gebruik bliiven. Voor Rotterdam is een dergelijke om schakeling in uitvoering. Het nieuwe netnummer voor Rotterdam zal 0 10 worden Van enkele plaatsen in het dis trict Rotterdam uit kan dit nummer thans reeds worden gebruikt. Ook voor Rotterdam bli.ift het netnummer 0 1800 vanzelfsprekend gehandhaafd tot de om- i schakeling op 0 10 volledig is voltooid Het geschil tussen Frankrijk en Tunesië Veel nooduitgangen zijn er niet meer (Van onze Parijse correspondent) In Parijse politieke kringen is men het er nog niet geheel over eens, of de bemiddelingspogingen van de kant van de Amerikaan Murphy en de Brit Beeley ten behoeve van het herstel van de normale betrekkingen met Tunesië, na zeven weken estafette, nu moeten worden afgebroken dan wel voortgezet. In ieder geval kan de „eerste fase" van de goede diensten thans als afgesloten worden beschouwd. Vandaag zou de regering in een speciale zitting onder leiding van president René Coty de weg verder trachten te verkennen, nadat gisteren minister Christian Pineau de Kamercommissie voor buitenlandse zaken vast voorlopig in- en voor gelicht heeft. Bjj die ontmoeting is wel gebleken, dat de verdeeldheid onder de Franse partijen zo mogelijk nog is toegenomen. Ook in de regering zal het daarom niet eenvoudig blijken tot een beslissing en een keuze te komen. Veel nooduitgangen zijn er in het complex der Noordafrikaanse problemen stellig niet meer te bekennen. dat doel is aller aandacht dan nu ook geconcentreerd. De grote moeilijkheid doet zich echter weer voor, dat het rechtse kamp in de Franse politiek nu wel graag Bourguiba voor zijn verantwoordelijkheden zou wil len plaatsen en tevens een punt zetten achter de Anglo-Amerikaanse bemidde lingspogingen, die in deze hoek altijd met onverbloemde argwaan bejegend werden. Deze kringen menen nu de kans schoon te zien het Tunesische staatshoofd Habib Bourguiba als hand langer van de Algerijnse rebellen te ont maskeren en door de internationale consequenties van zo'n operatie wordt men hier, zo ze al overwogen worden, in genen dele afgeschrokken. Na Mur- phy-Beeley nu de secretaris-generaal der Verenigde Naties Hammerskjöld als bemiddelaar aan en op te laten treden is in de Kamercommissie intussen door minister Pineau gisteren vrijwel afge ketst. Hammerskjöld zou, zo merkte Pineau op, eerst van de Assemblee of van de Veiligheidsraad een opdracht in die richting moeten ontvangen en voor zo'n stap voelt, als gezegd, Washington weer niets. Alles bijeen vraagt men zich in Parijs nu met spanning af hoe de regering-Felix Gaillard zich uit dit wes pennest van politieke, diplomatieke en juridische complicaties zal weten te be vrijden. „Rechts" zou Bourguiba nu voor verantwoordelijkheid willen plaatsen Logischer wijze zou Tunesië na zijn verwerping der Franse voorstellen in zake neutrale controle van de Algerijns- Tunesische grenzen, nu het initiatief moeten nemen het geschil met Parijs opnieuw bij de Veiligheidsraad aan hangig te maken. Omdat Amerika dan echter verplicht zou worden een keuze tussen Frankrijk en Tunesië en indirect geheel Noord-Afrika te doen, oefent Murphy al zyn invloed en pressie op Bourguiba uit om deze ontknoping ten minste zo lang mogelijk te voorkomen. Tot dusver is de Amerikaanse diplomaat in die opzet ook wel geslaagd, en zo heeft Bourguiba gisteren zijn wekelijks radiopraatje afgelast, waarin hij aan vankelijk de mislukking van de Anglo- Amerikaanse bemoeiingen wereldkundig had willen maken. Maar omdat er toch wel iets gebeuren moet, zou Parys een nieuw initiatief dienen te nemen en op Bewezen betere regenkleding. Alléénverkoop voor Leiden Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. Eén en al oog zou men deze jon geman kunnen noemen, die een zeldzame zegel bestudeert op een I Londense postzegeltentoonstelling. Padang teleurgesteld Over Rasjid's geruisloos heengaan (Van onze reisredacteur in Singapore) Het vrijwel geruisloze ontslag van de I Indonesische ambassadeur Rasjid in Rome en die thans in Genève vertoeft heeft in kringen der opstandelingen te- j ieurstelling verwekt. Naar verluidt zou I Rasjid als eerste van een serie Indone- sische diplomaten met Soekarno breken 1 en trouw aan de tegenregering betuigen. Het had tien dagen geleden zuilen ge- i beuren, maar Djakarta rook onraad en zond toen de secretaris-generaal van Buitenlandse Zaken Soewito voor een inspectiereis naar Europa. Vermoedelijk werd Rasjid benauwd, schuifelde achteruit en zo werd het zo veelste plan van de opstandelingen ge torpedeerd. De voorbereide politieke om schakeling van Indonesische diploma ten en militaire attachés is nu waar schijnlijk voorlopig van de kaart. Het is inmiddels geen geheim meer dat de Indonesische diplomatieke mis sies zijn doorspekt met Padang-voor- standers, sommigen heimelijk, sympathi serend, anderen onbedekt de tcgenrege- j ring helpend. Juist in intellectuele krin gen in Indonesië is de sympathie voor Padang het grootst. Nu het plan om politieke sensatie te verwekken door de Indonesische pro- Pad ang-diplomaten als een rij domino stenen te laten omvallen, voortijdig is uitgelekt, zullen deze nog niet ontpopte opstandelingen voorshands rustig op hun posten blijven. Volgens Pia had de Indonesische re gering kortgeleden instructies gezonden aan de Indonesische diplomatieke ver tegenwoordigingen in het buitenland om te rapporteren over de bezoeken aan verschillende landen van de minister van Financiën der „rebellen-regering", Soe- mitro Djojohadikoesoemo. Ambassadeur bedoeld om de schoolkinderen ver- Rasjid heeft zulk een rapport nooit in- "Oitwd te maken me, dc geschiede. «oSÜ r.is, het gebruik en de vervaardr- in feite tweemaal aan onderhoud me: g-.ng ran postzegels. ^v^°™a"ge h0°elm""- Wad. Deze teleïoto uit Luxemburg welke gisteren in het Groot het tog- toont Prinses Beatrix in gezelschap dom in het middelpunt van de be- van Prins Jean van Luxemburg op langstelling stond, weg naar de vorstelijke bruiloft. (Advertentie) DELICIOUS CIGARETTES Onrust in Noord-Rhodesië De politie heeft donderdag in de plaatsen Main en Kaboesji bij Ndola in Noord-Rhodesië met automatische ge weren en met traangasbommen een menigte van 5000 oproerige Afrikanen uiteengedreven. Vijf negers moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Van twee van hen is de toestand ernstig. De Afrikanen, onder wie vele vrouwen, be toogden tegen verhoging van de huis huren. De door de menigte aangerichte schade door plundering en brandstich ting wordt geschat op tienduizenden guldens. Ongeveer 21 Afrikanen zijn in hechtenis genomen. Minister geeft uitvoerig antivoord Duurde vijf jaar eer gebrek vaststond In een zeer uitvoerig antwoord op vragen van het Tweede Kamer lid, de heer Ritmeester, geeft minister Staf het volmondig toe: de uitlaatventielen van ruim 400.000 gasmaskers, die in de jaren 1951 1954 aan de Nederlandse krijgsmacht zijn geleverd, zijn ondeugdelijk gebleken en zullen door nieuwe vervangen worden. Deze nieuwe, aan alle te stellen eisen voldoende, ventielen zullen op ongeveer 75 cent per stuk komen, zodat dit de schatkist ruim 300.000 qulden qaat kosten. Twintig procent ontoelaatbaar Over de ruim 400.000 gelaatstukken met uitlaatventielen, die van de N.V. Rubberfabriek Vredestein te Loosdui nen en de N.V. Ver. Ned. Rubber fabrieken te Heveadorp werden afge nomen en waarvan er 40.000 door de Kon. Marine werden afgenomen moest de Rijksverdedigingsorganisatie T.N.O. in februari 1956 rapporteren, dat 20 procent van de ventielen een ontoelaatbaar groot lek vertoonde, vüftig procent alleen by een goede bevochtiging te gebruiken was en 30 procent zonder meer aanvaardbaar bleek. Dat het zolang geduurd had eer men tot deze conclusie kon komen weet de minister aan het feit, dat eerst medio 1953 toen het „comité tot bescherming van de strijdkrachten tegen atomische, bacteriologische en chemische gevaren" van het comité verenigde chefs van staven in twijfel trok of het by de Ne derlandse strijdkrachten gebruikte gas masker wel geacht kon worden voldoen de bescherming te bieden tegen de moderne strijdgassen. Aan de Rijks verdedigingsorganisatie T.N.O. werd toen een algemeen onderzoek opgedragen. Deze ontdekte in een der uitlaatven tielen een lek, dat groter was dan nor maal kon worden geacht. Doordat echter de beproevingsmethoden ook ver betering behoefden heeft het tot eind 1955 geduurd eer definitief het gebrek kon worden vastgesteld. In het prak tisch gebruik van de gasmaskers, bij oefeningen in de gaskamers en bij in internationaal verband gehouden proef nemingen te velde waren deze gebreken nimmer geconstateerd. Mogelijk was de oorzaak hiervan, dat de bij bedoelde oefeningen en proefnemingen toege paste gasconcentraties te gering zyn om kleine lekken te kunnen opsporen. Totale vernieuwing Na ampele besprekingen werd beslo ten een geheel nieuw te laten ontwikke len, aangezien uitsorteren en vervangen van onaanvaardbare en twijfelachtige ventielen een zeer tijdrovende en kost bare arbeid zou zijn, welke toch slechts een halve maatregel zou betekenen, ter wijl voldoende tijd beschikbaar leek voor ontwikkeling van een beter ventiel. Aanvankelijk werd gedacht aan behoud van zoveel mogelijk onderdelen, maar dat gaf geen voldoende verbetering. Dus werd een totaal nieuw type ontworpen, een proeffabricage werd opgedragen en toen een honderdtal ventielen was ge- 1 lever l werden deze onmiddellijk zowel aan I boratoiumproeven als aan troe pen!, o. r vin onderworpen. De resul- I taten waren ^unstig, zodat thans nog slechts de juiste vorm, afmetingen en i rubbersoort van het ventiel dient te wor den vastgesteld in verband met de aan staande massaproduktie. De produktie zal vermoedelijk op 1 oktober a.s. kunnen beginnen en een half jaar later zijn voltooid. De aan- maakkosten van het nieuwe ventiel, met inbegrip van het nieuwe ventiel huis, zyn op ongeveer 75 cent per stuk geraamd. De eonstructie ervan is zodanig, dat zonder meer de oude ventielen door de nieuwe kunnen wor den vervangen. Advertentie Om nooit te vergeten Prinsessen weer in Oostenrijk De Prinsessen Beatrix en Irene, die haar vakantie ln St.-Anton onderbroken hadden om het huwelijk van Prinses Mario-Atlelaide en graaf Karei Josef Henckei von Donnersmarck ln Luxem burg bij te wonen, zijn vanochtend per vliegtuig in Innsbruck teruggekeerd om haar vakantie voort te zetten.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1