D. Ligtvoet Van NeHebrengf- poederkoffie Van Nellés friétfê/k Onderzeeboot jager „Amsterdam" In Engeland dreigt Bodegraaf se „Vijfjaarlijkse" is insteren in dienst orPSteld een spoorwegstaking I\ienwl)onwprogrannna Marine nu voltooid Nieim-Guinea-expeditie kampt met financiële moeilijkheden bestaat deze maand 60 jaar! Als LIGTVOET het zegt.... I Beter en stukken goedkoper ook in de SCHOONMAAK....!! DE KLEINE WINST VAN DONGEN BREESTRAAT 110 LLXOR KROONPRINSES BEATRIX IN DE WEST Z.K.H. PRINS BERNHARD IN LIBERIA BEZOEK ENGELS VORSTENPAAR AAN NEDERLAND VRIJDAG 11 APRIL 1958 «.loiLl Lil vJJ.V/J.101- «—C/O 1/VyXvl. In Engeland heerst thans het sombere Met de indienststelling van Hr Ms onderzeebootjager ..Amsterdam", die gistermiddag geschiedde op de werf van de Ned. Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam. Is het in 1947 begonnen nieuwbouwprogramma van de vloot der Koninklijke Marine voltooid. Dit heeft de minister van Defensie, ir. C. Staf. medegedeeld tij dens de door talrijke marine en bur gerlijke autoriteiten bijgewoonde plech tigheid. Ter gelegenheid van de afsluiting van het bouwprogramma, uitgevoerd door de Verenigde Nederlandse Scheepsbouwbe drijven. heeft minister Staf de toeken ning van een achttal Koninklijke onder scheidingen tevens geldend als waar dering voor allen, die aan de bouw dei- schepen hebben medegewerkt bekend gemaakt en aan de betrokkenen uitge reikt. Nadat ir. A. A. Gaasterland, directeur, namens de N.D.S.M. en Werkspoor de „.Amsterdam" aan minister Staf had overgedragen verzocht de bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal H. H. L. Pröpper, het schip door de com mandant, luitenant ter zee 1ste klasse, A. van Noortwijk <uit Den Helden in dienst te doen stellen. Dit geschiedde met het gebruikelijke Marine ceremo nieel, dat besloten werd met het uit brengen van een driewerf hoezee op H.M. de Koningin. Met de indienststelling van de „Am sterdam" werd de bouw van 12 onder zeebootjagers (4 in de A- en 8 in de B- klasse, waartoe de „Amsterdam" be hoort» voltooid. De jagers kregen de namen van tien provincies en de haven steden Rotterdam en Amsterdam. OOK IN VREDESTIJD. Minister Staf wees er in zijn toespraak op. dat onderzeebootjagers van natio naal belang zijn voor de bescherming Moeder van verhongerde baby verdacht van moord (Van onze Haagse redactie) Uitvoerig is de 30-jarige vrouw, die dinsdag jL te Den Haag is aangehou den, verdacht van schuld aan de dood van haar drie maanden oude baby, door de politie verhoord. Vast is ko men te staan, dat het onthouden van de noodzakelijke levensbehoeften, op zettelijk met voorbedachte rade is ge schied. De vrouw, zal morgen, ver dacht van moord, voorgeleid worden voor de officier van Justitie. Als beweegredenen voor haar daad heeft de vrouw opgegeven, dat het kind. wat de verhouding van haar hu welijk betreft, in de weg stond. De vrouw, die van beroep verpleeghulp is, is, aldus de politie, niet geestelijk gestoord. Op 5 april jl. is de baby overleden. Ongeveer 10 dagen voor het overlijden is de kinderarts nog geweest. Nadien is de toestand van de baby sterk achter uitgegaan. Naar de politie meedeelt, heeft de moeder het kind het nodige voedsel, alsmede vitamine-preparaten onthouden. Aan de controlerende kin derarts gaf zij foutieve opgaven van het gewicht van haar kind op. Op 11 januari jl. werd het kind geboren. Toen de kin derarts voor de eerste maal kwam. ge dijde de baby al niet goed. Na dit be zoek bleef het op hetzelfde peil, waarna, na het laatste bezoek, de baby steeds slechter werd. De vader, zo meldt de politie, gaat vrij uit. In geen enkel opzicht is voorshands iets tegen hem gebleken. Hij moet, vanwege zijn drukke werk kring, niets bemerkt hebben van de locstand waarin zijn kind de laatste tijd verkeerde. der Nederlandse koopvaardijvloot. Niet alleen in oorlogstijd, maar ook in vredes tijd en in dit verband gewaagde de mi nister van het recente optreden van de onderzeebootjagers .Drenthe" en „Gro ningen" in de Indonesische wateren: „een daadwerkelijke bescherming van onze koopvaardijschepen". Namens het gemeentebestuur van Am sterdam bood burgemeester Van Hall een scheepsbel aan met daarop het de vies van de stad: „Heldhaftig, vastbera den, barmhartig". Voorts nog vijf foto boeken met teksten in 5 talen. Een aantal gangen en ruimten op de „Amsterdam" draagt de naam van be kende hoofdstedelijke pleinen en straten. De vereniging de Amsterdamse Haven schonk een mal, waarmede bij bezoek aan het buitenland een afdruk van het wapen van het schip aldaar kan worden achtergelaten. De scheepsbouwers schonken een aan tal muziekinstrumenten voor de beman ning, en minister Staf ontving als per soonlijk geschenk van de Verenigde Ned. Scheepsbouwbureaus een grote prent met oorlogsschepen er op. Binnenkort 100.000 Ned. immigranten in Australië? „Indien de westerse wereld als geheel wil blijven bestaan zullen zowel Austra lië als Nederland de steun nodig heb ben van andere westerse landen om de moeilijkheden te overwinnen die de stroom van Europese immigranten naar Australië dreigen te onderbreken", aldus de plv. commissaris voor de emigratie, mr. J. A. V. M. van Grevenstein. Het voornaamste probleem is de huisves ting. immigranten in Australië van na de oorlog 100 000 zal bedragen tegen het einde van dit jaar. Dit is ruim 10% van de meer dan een miljoen na-oorlogse In Engeland heerst thans het sombere vooruitzicht van een gelijktijdige bus- en spoorwegstaking, doordat het tribunaal van de spoorwegen gisteren de looneis van de spoorbonden «heeft verworpen. Op zichzelf werd de eis redelijk geacht, doch het tribunaal was van oordeel, dat het bedrijf, dat alleen door leningen het hoofd boven water kan houden, de ge vraagde loonsverhoging niet kan dragen. Deze zou alleen gevonden kunnen wor den door ingrijpende en hoogst schade lijke inkrimping van de diensten. Het enige lichtpunt is, dat de bonden, welke uiterst verbitterd zijn. nog niet met staking hebben gedreigd. Zij willen trachten de besprekingen te heropenen, maar het is onwaarschijnlijk, dat er een uitweg zal worden gevonden. Massale vogelsterfte in Gelderse buurtschap De Rijkspolitie te Harreveld (gemeen te Lichtenvoorde) is momenteel bezig met het onderzoek naar de mogelijke oorzaken van de raadselachtige dood van een groot aantal in het wild levende vogels. Sinds zondag jl. kan men in deze buurtschap in akkers èn weiden dage lijks tientallen dode vogels aantreffen, ja zelfs bij wijze van spreken dood uit de lucht zien vallen. Naar de Rijkspolitie te Harreveld ons mededeelde, waren reeds donderdag avond naar voorzichtige schatting ruim 300 vogels een mysterieuze dood gestor ven. Aangezien aanvankelijk slechts dode houtduiven werden gevonden, was men de mening toegedaan, dat deze vogels het slachtoffer waren geworden van het eten van een vergiftigde graansoort, achteraf bleken echter ook andere soor ten kleinere vogels, zoals lijsters, merels, geelgorzen, vinken, verschillende soorten meesjes, en kneutjes, die geen graan soorten eten, te zijn gestorven. De mo gelijkheid wordt derhalve niet uitgeslo- Hij zei.^ dat het aantal Nederlandse ten geacht, dat de vogels zijn gestorven als gevolg van vergiftige stoffen, die ter bescherming van landbouwgewassen op landerijen zijn gespoten. De politie heeft ■VH op verschillende plaatsen grond- en immigranten, die Australië's bevolking zaadmonsters genomen, welke voor on- tot 9 miljoen zielen deed stijgen. derzoek naar Den Haag zijn gezonden. Mr. Van Grevenstein wordt volgende i Eerst als de resultaten van dit onder- week in Den Haag verwacht, waar hu 1 zoek bekend zijn, zal kunnen worden de regering een volledig rapport zal uitgemaakt, of en in hoeverre van over- voorleggen over de Nederlandse immi- I treding van de vogel- of jachtwet sprake gratie in Australië. I is. De totale geldswaarde van hetgeen tot nog toe in dit verband is gedaan, kan worden gesteld op ongeveer f370.000 Voorts is op de begroting van het mi nisterie van O. K. en W„ voor het dienstjaar 1958 een bedrag van f30.000 geraamd als subsidie, ten einde de stichting in staat te stellen reeds in dit jaar een aantal bestellingen te plaatsen. Boven hetgeen van rijkswege is ver strekt en in uitzicht gesteld, heeft de stichting nog een subsidie gevraagd van ongeveer een half miljoen. De regering heeft het onder de huidi ge financiële omstandigheden niet ver antwoord geacht dit bedrag alsnog op de begroting te brengen. Zij meent ook, dat daardoor een wanverhouding zou ontstaan tussen de rijksbijdrage en het geen van andere zijde beschikbaar werd gesteld. Ook de regering betreurt het, dat de verkenning van een der föatste witte plekken op de kaart van Nieuw-Guinea. naar het zich laat aanzien, in dit jaar geen voortgang zal kunnen vinden. Zij hoopt, dat de actie van de stichting tot het vormen van een fonds uit particu liere bijdragen het gewenste resultaat zal hebben, aldus het antwoord. Regering acht half miljoen extra nu onverantwoord Minister-president Drees heeft ge antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Weiter over de voor dit jaar voorgenomen ex peditie naar het Sterrengebergte in Ne derlands Nieuw-Guinea. waarin Leidse geleerden een belangrijk aandeel zouden hebben. De voor dit iaar voorgenomen expe ditie is vertraagd, omdat de Stichting Expeditie Nederlands Nieuw-Guinea er nog niet in is geslaagd voldoende mid delen bijeen te brengen. In opzet is deze stichting een particuliere onderneming, die in eerste instantie zou trachten voor ce financiering van de expeditie parti culiere bijdragen te verkrijgen, aldus dr. Drees. De regering heeft zich bereid ver klaard steun te verlenen, die een aan vullend karakter zou dragen. Het Gou vernement van Nederlands Nieuw-Gui nea en de Koninklijke Marine hebben substantiële hulp verleend en verder toegezegd in de vorm van leveringen in natura en dienstenverlening. In 1898, kort voor de troonsbestijging van Koningin Wilhelmina. sloegen vele toenmalige Bodegraafse vroede vaderen de handen ineen en besloten tot oprich ting van een vereniging, die de Bodegraafse kroningsfeesten zou kunnen orga niseren. Het initiatief slaagde uitstekend en men besloot toen er maar een definitieve organisatie van te maken, die eens in de vijf jaar deze kroning feestelijk zou kunnen doen vieren. Opgericht werd zo de „Vereniging tot vijfjaarlijkse viering van de troonsbestijging van Hare Majesteit de Koningin", een door en door en typische Bodegraafse vereniging, die in de wandeling kortweg de „Vijf jaarlijkse" wordt genoemd, en die op 23 april a.s. precies zestig jaar zal bestaan. Belangrijke vereniging In verband met het jubileum van deze belangrijke vereniging, die in de loop van haar bestaan zeker haar sporen verdiend heeft, leek het ons interessant in het kort het een en ander over deze zestig jaar te vertellen. Allereerst komt dan de vraag op. waarom was men zo voor een viering van eenmaal per vijf jaar? In vele plaatsen werd in die dagen een vereni ging „Koninginnedag" of een Wilhel- minavereniging opgericht, die jaarlijks op meer of minder geslaagde wijze een Oranjefeest zou organiseren. In Bode graven bewandelde men evenwel an dere wegen. Allereerst bepaalde men door de oprichting van deze vereniging, dat niet de verjaardag van Hare Ma jesteit, maar de kroning feestelijk zou worden herdacht en vervolgens, dat dat niet ieder jaar zou geschieden, maar Dadag. i In de afgelopen acht dagen zijn tien professoren en lectoren van Oostduitse universiteiten naar het Westen uitgeweken, zo meldt het anti-communistische voorlichtings bureau „West" in West-Berlijn. Hierdoor is het aantal Oostduitse hoogleraren, dat dit jaar is uitge weken, tot meer dan veertig geste gen. Zij zijn voornamelijk afkom stig va nde Karl-Marx-universiteit in Leipzig, de Friedrich-Schiller- universiteit te Jena, en de Hum- boldt-universiteit in Oost-Berlijn. Overval op veehandelaren fe Leegkerk (Gr.) Gebonden mannen bevrijd (Speciale berichtgeving) Drie mannen, gewapend met revolvers en dolken hebben vannacht in Leeg kerk (Gr.) een brutale roofoverval ge pleegd. Een overval die hun echter weinig heeft opgeleverd. Doordat zij gestoord werden, moesten zij vluch ten. Tegen een uur vannacht zaten de twee veehandelaren te wachten op een expediteur. Plotseling drongen twee gemaskerde mannen de kanier binnen, die via de schuur toegang tot de woning hadden gekregen. Een derde bandiet bleef bui ten op wacht staan. De veehandelaren wilden alarm slaan, maar zij werden neergeslagen en gekneveld. Daarna werd de woning overhoop gehaald en alles doorzocht, waarbij slechts weinig geld werd gevonden. Toen de veeauto het erf op kwam rij - den, raakten de bandieten in de war. De chauffeur ging de schuur in en op dat moment verlieten de overvallers de wo ning door de voordeur Met de auto van de veehandelaar verdwenen zij in de richting Hoogkerk. De fietsen, waarop zij gekomen waren, lieten zij staan. De beide mannen werden door de chauffeur weer van hun knevels bevrijd. De Rijks politie is direct met het onderzoek be gonnen. I eenmaal per vijf jaar. Waarschijnlijk ha dmen met dit laatste voor. dat er zodoende telkens vyf jaar hard ge had men met dit laatste voor, dat er zeker eenmaal per vjjf jaar een goed geslaagd feest zou kunnen worden ge geven, wat uiteraard, uit financieel oog punt. moeilijk ieder jaar zou kunnen. Dan werd het veel te duur en zou het veel minder groots kunnen! In de eerste jaren heeft men zich stipt aan deze regel gehouden. In 1903. 1908 en 1913 waren er grote feesten, waarover nog lang werd nagepraat. Door de oorlog kwam het feest van 1918 te vervallen en in 1923 was de „Vijf jaarlijkse" al niet meer alleen. Inmid dels was namelijk de Ohr. Oranjever eniging opgericht, die zich ten doel stelde, niet de kroning maar de ver jaardag van Hare Majesteit jaarlijks feestelijk te vieren VERANDERING VAN KARAKTER Het karakter veranderde enigszins. Aanvankelijk werkte men naast elkaar voort. Totdat er in 1923 een Burger comité werd opgericht, dat het zilveren jubileum van Hare Majesteit feestelijk zou doen vieren. In dit comité werkten „Vijfjaarlijkse" en Chr. Oranjevereni ging in goede harmonie samen- Lang- zamerhand begon evenwel het karakter van de „Vijfjaarlijkse" te veranderen, i Het oude doel. de vijfjaarlijkse herden king. ging enigszins naar de achter grond en de vereniging werd meer een normale oranjevereniging, die herhaal delijk jaarlijkse feesten organiseerde, soms in samenwerking met de zuster vereniging, soms alleen. Zo was er in 1929 samenwerking, in 1930 ontbrak die. doordat de Chr Oranjevereniging haar medewerking niet kon geven aan een bioscoopvoorstelling, in 19^1 brachten beide verenigingen echter weer geza menlijk een groot openluchtspel, wat evenwel op een groot financieel fiasco uitliep. Vier jaar lang moest er zodoende ge spaard worden om weer uit de schuld te komen, want begrijpelijk beschikten geen van beide verenigingen over een goed gevulde kas Van 1936 tot en met 1940 werd er weer op goede wijze geza menlijk opgetrokken. Vijf jaar lang moest de vereniging toen stil zitten en zelfs aanzien, dat de bezetters de kas stalen. GOEDE SAMENWERKING Na de gezamenlijk georganiseerde be vrijdingsfeesten in 1945 en 1946 kon er in de daarop volgende jaren maar geen goede vorm van samenwerking worden gevonden. Ook bemiddelingspogingen van burgemeester Croles hielpen niet. In 1948. tijdens de grote feesten, werd er een algemeen Bodegraafs Comité ge vormd onder leiding van de heer J- Groenendijk, waarin de voorzitters van de verenigingen ondervoorzitter waren, daar ook toen een ideale vorm van j samenwerking nog niet aanwezig was. Cerst in 1950 werd de juiste vorm weer gevonden en sindsdien trekt men dan ook weer gezamenlijk op. Tot een van de jaarlijks weerkerende taken van het sindsdien weer bestaande Oranjecomité behoort de organisatie van de schóól- wedstrijden op Koninginnedag, die steeds weer een groot succes zijn. Ove rigens is de veremging, ook in de Jaren, waarin de samenwerking met de Chr. Oranjevereniging ontbrak, steeds aan haar regel om ieder kroning?lustrum feestelijk te doen vieren, trouw geble ven Wij behoeven U maar te herinne ren aan 1953. het jaar waarin, in -a- menwerking met de Marktcommissie, zo'n groots feest werd georganiseerd. PLANNEN VOOR DIT JAAR Uiteraard hebben wy de voorzitter van de vereniging, de heer J Martens, ook gevraagd naar de plannen voor dit jaar Allereerst zal er op 24 april een jubileumvergadering worden gehouden, waarvoor de medewerking is verkregen van het Rotterdamse Theaterbureau Gerzee. Verder zullen ook dit jaar weer op Koninginnedag de schoolwel-1rijden worden gehouden, terwijl bovendien in september, naar men hoopt in samen werking met de Marktcommissie en de middenstandsorganisaties, één grote feestdag zal worden georganiseerd. In feite vallen de dag van de vijfjaarlijkse herdenking van de kroning van Hare Majesteit en de Najaarsmarkt wel met precies op dezelfde dag. maar hiervoor is gemakkelijk een oplossing te zoeken. Zo zal dus deze zestigjarige vereniging ook dit jaar weer volop gaan tonen, dat ze nog zeer levenskrachtig is. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 11 april Veemarkt: Aange voerd 6 stieren. 110 melkkoeien. i40 vette koeien. 138 vare koeien. 35 pinken, 81 vette kalveren, 344 nuchtere kalveren. 45 vette schapen. 80 fokschapen, 909 vette lammeren. 276 weldelammeren. 43 var kens (zeugen) 318 schrammen. 599 biggen. 11 gelten Totaal 3335. Notering: Melk koeien f850—f 1050: vette koelen, schoon gewicht f2.70f3.15; vare koelen f600 ?825: pinken f 300—f 475. vette kalveren levend gewicht f 1.80f 2 40. nuchtere kalveren, levend gewicht fl.20f140 en f45f55 per stuk. vette schapen f 7o— f 100: fokschapen niet 2 lammeren f 140— f190 vette lammeren f85f115; drach tige zeugen f275f350; schrammen f75— fllOen biggen f4858. Overzicht: han del voor melkkolen rustig, vette koelen le vendig. vare koeien stug. pinken stil. vette kalveren redelijk, nuchtere kalveren tamelijk vlug. vett eschapen stug. vette lammeren willig, fokschapen willig, zeu gen. schrammen en biggen atug duur. LEIDEN 11 april Kaasmarkt: Aan gevoerd 14 partijen Goudse kaas. Note ring: Goudse eerste kwaliteit f2.13f 2 22. Goudse tweede kwaliteit 1212.12. Han del kalm. KATWIJK AAN DEN RIJN. 10 apr.l Groenteveiling Waspeen A export (per klsti 15.301980. Idem A binnenland (per kisti 9.10—14.70, idem A2 binnenland (per kist) 4.205.90. Idem B export (per kist.) 11.4016.50; kroten (per kist) 1.40: wit lof 80—98: breekpeen (per kist) 3.50— 4 80. Aanvoer waspeen 24.000 kg., waar van 12.000 kg. voor export werd afge nomen. RIJNSBURG. 10 april Bloemenveiling Flora- Tulpen: Copland 175180; Edith Eddv 120140; R. Zon 150160; Bart 2on 145165: Red. Champ 145195: Arrlsto- craat 165—200: Cordell Huil 140—170; Krelage 115—125: Campflre 135—175; Gol den Harvest 150—175; Prunus 125—1C0; Preludium 125145; Galata 140150; Her Grace 135165; Apeldoorn 220—250; Weber 115145: Cornlforus 145160, Ca- rara 175245: Livingstone 125-155; Hllle- garde 129—135: Rose Marie 125—160; W. Sael 140—175; K N M Fr. 165—175; PaC. Blossom 105—125: Brill. Star 65—85. Al bino 180205; v. d Eerden 120—155; Mr. v. d Hoef 95—125: W Vlrgine 180—220; Or Express 185200; Blauwe druiven 30 37; Hyacinten 80120. alles per bos. Am. Anjers 2027 per stuk Anemonen 540 670 per 100. ROELOF ARENDSVEEN 9 april Bloe menveiling; Doronlcum 3238; Narcissen 3590; Anemonen 4269; Fresia's 66 73; Lathyrus 89129. Tulpen: Moederdag 152—157; White Sael 121—143; v d. Eer den 128—154; Golden Harvest 140179; Zenober 98—112; E Eddy 104—143; John Gay 115—127; Bartigon104—134; Hllle- garde 105122; Rose Copland 115—163; Cordell Huil 122—152; Snowdon 121—132; Wintergold 96—125; Piccadilly 115—137; Earlv Queen 93—118; White Vlrgine 151 180; Basra 160—168; Br. Star 6895; W. Pltt 99—141; Reforma 140—142; Queen Elisabeth 122—154: Krelage 102—107; El- mus 150164: Albino 180192; Lotus 140 143. Parkiettulpen 140230; dubele tulpen 83135 per bos. Am. Anjers 22 48 per stuk. kunt U ervan op aan dat de nieuwe RS rijwielen subliem zijn. Nooit eerder zag U zoveel opzienbarende snufjes tegelijk V RS fietser fantastische JJ fietsen KRAAIERSTRAAT 10 - TEL. 22356 Grootste keuze BEHANG vanaf 78 ct. per rol Grootste sortering Afgepaste GORDIJNEN vanaf 1.95 per st. Meer dan 100 dessins O VERGORDIJNSTOF vanaf 2.49 per meter Pracht collectie VITRAGE vanaf 69 ct. per meter Nieuwste collectie BALATUM 3.06 per meter Rapsodie in kleur LINOLEUM Krommenie vanaf 6.90 per meter HOLTAPKARPETTEN 200x280 cm. vanaf 41.50 Fantastische collectie 1 WILTON KARPETTEN 200 x 280, vanaf 94.50 Moderne en klassieke HAARVELOURS 'vanaf 115. KROON KARPETTEN pracht dessins 200 x 300 254.— AUPING - PULLMAN - EPEDA matrassen 2-persoons vanaf 111.50 1-persoons vanaf 74.50 LEDIKANTEN - FLAT- TUIMEL- en DIVANBEDDEN 2-persoons, vanaf 43.— 1-persoons, vanaf 28.50 Haarlemmerstraat 51 - Telef. 24958 Neem dan geen I genoegen met een j onflatteuze schoen. wy lichten U -ïaame deskundig in over de zo vermaarde FEDRA voetvormschoentjes. Voor elk voettype de Ideale leestvorm. Voor elk toiletje de juiste kleur combinatie. Voor elke smaak de gewenste snit. De FEDRA voetvormschoen is gemaakt voor Uw gemak. U loopt er (zo) mee weg. de pittige poederkoffie in hei rood-wit-blauwe busje DAGELIJKS VAN 10—2 UUR wegons groot succes voortzetting van de speciale voorsteljingen van de prachtige kleurenfilms en de POLYGOON-reportage van het TOEGANGSPRIJS f 0.50. Alle leeftijden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11