ALGERIJNSE CONTRABANDE IN NICE IN BESLAG GENOMEN WEERBERICHT Murphy en Beeley in het slop... V.S. verstrekken wapens, noeli aan centralen noch aan opstandigen Staalstaking in liet Roergebied voorkomen laatste ogenblik Schoonmaak - zon! Oorlogsmateriaal uit Tunesië (bestemd voor de rebellen) door Franse douane onderschept 97ste jaargang WOENSDAG 9 APRIL 1958 No. 29411 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal: f.255 per maand; f.059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Paryse correspondent) Op het vliegveld van Nice heeft de Franse douane gisteren elf kisten met een gewicht van 20 tot 30 kilo elk in beslag genomen, waarin zich een honderdtal draagbare Radiozenders en -ontvangers bevond. De zending was van de Tunesische ambassade in Marokko afkomstig en voor Tunesië bestemd, om. volgens het communiqué van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, vervolgens naar de Algerijnse rebellen te worden doorgestuurd. Een attaché van de Tunesische ambassade in Marokko, die in hetzelfde vliegtuig zat, beweerde niets met de parlement, die nu een belangrijke post bezet in de FLN, het Algerijnse Bevrij dingsfront. heeft gisteren in een inter view verklaard, dat een vrije Algerijnse regering op het punt staat te worden uitgeroepen. De Algerijnse nationalisten hopen op die wijze by het verdere ver loop der besprekingen over de oorlog in hun land als volwaardige partij op ministerieel niveau te kunnen worden ingeschakeld. Parijs staat nog altijd op het stand punt, dat Bourguiba, door de laatste Franse voorstellen inzake de neutrale grenscontrole te weigeren, aansprakelijk .y. zou zijn voor het mislukken der Anglo- zending le maken le hebben. \an haar kant heeft de Tunesi.-che regering een Amerlkaanse bemiddelingspogingen officieel protest by Frankrijk ingediend, omdat de Franse autoriteiten zich niet aan de internationale afspraken gehouden zouden hebben. De zending vond namelijk plaats onder diplomatiek etiket. Ofschoon dit geschil op zichzelf maar een der talrijke incidentjes is, die de laatste maanden periodiek tussen Parijs en Tunis uitbreken, is de vrees gewettigd, dat het tevens als laatste druppel zal fungeren, die de volle emmer zal doen overstromen. Liever geen kwestie voor Veiligheidsraad Vandaag zouden de Anglo-Ameri- kaanse bemiddelaars Murphy en Beeley premier Felix Gaillard in zijn vakantie verblijf gaan opzoeken om hem van de diplomatieke situatie voor zover hij die nog niet zelf kent op de hoogte te brengen. Ook in officiële Franse krin gen maakt men er nu geen geheim meer van, dat de bemiddelingspogingen in het slop zijn beland. Dat men er in Tunesië net zo over denkt, kan blijken uit het bericht, dat Bourguiba morgen de mis lukking der Anglo-Amerikaanse be moeiingen officieel bekend zou maken. De centrale vraag is, of vooral de Amerikaanse diplomaat Murphy er nog in zal magen slagen te voorkomen, dat Tunesië het geschil met Frankrijk op nieuw bij de Veiligheidsraad aanhangig maakt. Ook Washington is er evenals Parijs bijzonder veel aan gelegen, dat de Tunesisch-Franse tegenstellingen geen officieel voorwerp worden van een internationaal beraad, omdat dan de deur geopend zou worden voor Rus sische interventie in Noord-Afrika en in het bijzonder in Tunesië en Algerije. Volwaardige tegenpartij Het „Algerijnse Bevrijdingscomité" schijnt zich intussen al op deze ontwik keling voor te bereiden. De heer Bou- mendjel, een vroeger lid van het Franse de gebeurtenissen, die daaruit zullen voortvloeien. Het is echter de vraag, wie van die verdere ontwikkeling het zwaar ste gelag zal krijgen te betalen. Het is mogelijk, dat de Amerikaan Murphy vandaag Gaillard als laatste redmiddel voor zijn onderneming zou voorstellen neutrale waarnemers op Al gerijns grondgebied toe te laten, zelfs indien Tunesië van zijn kant in een weigering zou blijven volharden. Het is echter niet zeer waarschijnlijk, dat de Franse regering, met het oog op haar nationalistische vleugel, zo'n eenzijdige schending van de nationale souverei- niteit zou wensen te aanvaarden. SOLEX bromiietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Nog koud Nadat gisteren een uit het noorden komende storing met enkele buien ons land gepasseerd was, volgden in de af gelopen nacht opklaringen tijdens welke de temperatuur in het binnen land tot enkele graden beneden het vriespunt daalde. Op het vliegveld Deelen werd zelfs een temperatuur van 4 graden onder nul gemeten. Over Scandinavië bewoog intussen een volgende storing naar het zuiden. Het erbij behorende front naderde vanmor gen vergezeld van enkele buien ons land Achter dit front stroomt een nieuwe hoeveelheid koude lucht naar het zui den. In de komende nacht kan daarom tijdens opklaringen in het binnenland opnieuw lichte vorst voorkomen .Intus sen is de luchtdruk in de omgeving van IJsland flink gaan dalen, waardoor de barrière van hogedruk die zich daar in de afgelopen dagen had gevormd weer wordt afgebroken. Er ontstaat daar een depressie 'De in oostelijke richting zal bewegen. Morgen zal deze depressie de koude lucht ech ter nog niet uit ons land verdrijven. Koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Plaatselijk enkele buien, maar oc'.: op klaringen, voornamelijk in de nacht en ochtend. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen noord en west Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 10 APRIL. Zon op: 5.56 uur; onder: 19.28 uur. Maan op: 1.45 uur; onder: 10.45 uur (11 april L.K.). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 7.44 en 20.21 uur; laagwater te 3.25 en 15.52 uur. Minister Dulles verklaart: Indertijd vrees voor aanval opN. Guinea De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren verklaard, dat de Indonesische regering in juli vorig jaar voor een bedrag van 600 tot 700 miljoen dollar aan wapens van de V.S. had verzocht. De V.S. hadden echter beslist, dat enige bedreiging van agressie tegen Indonesië, die zulk een hoeveelheid wapens noodzakelijk zou maken, niet waarschijnlijk scheen. Minister Dulles zeide voorts, dat het niet verstandig leek, dat de V.S. in de positie verkeren van wapens te verschaffen hetzy aan de Indonesische regering hetzij aan de opstandelingentroepen op Sumatra. De minister van handel van de negerrepubliek Ghana, de heer P- K. K. Quaitoo. heeft met zijn staf een bezoek gebracht aan minister president. dr. W. Drees. Links van dr. Drees de minister van handel van Ghana. Het gezelschap uit Ghana oriën teert zich op de mogelijkheden voor het handelsverkeer tussen beide landen. Het Amerikaanse .ïisterie van Bui tenlandse Zaken uitte gelijk gemeld maandag teleurstelling uit over het feit, dat Indonesië communistische wapens aankoopt ,.voor mogelijk gebruik bij het doden van Indonesiërs die zich openlijk verzetten tegen de groeiende invloed van het communisme in Indo nesië". Minister Dulles zei, dat deze verklaring jde ruime Amerikaanse politiek met be trekking tot wapens weerspiegelde, een politiek, die, naar hij tot zijn spijt mee- I deelde niet gedeeld scheen te worden i door de landen van het Sovjet-blok Hij zei. dat wapens alleen in overeen stemming met goed omschreven begin selen moeten worden verschaft. Een daarvan was de noodzaak van een land zich te verdedigen tegen mogelijke agressie van buiten. Het andere was het bezit van kleine wapens, die nodig zijn voor een normale politieke-macht, ten einde de binnenlandse rust tegen sub versieve actie te handhaven. De VB. geloven niet, dat het zonder onderscheid verspreiden van grote hoe veelheden belangrijke wapens over de wereld een goede praktijk was. De V.S. trachtten zich ni->f hieraan over te seven Vliegtuigongelukken o C cr in Noortl-Ecuador Een hef schroef vliegtuig heeft dinsdag in de bergen van Noord-Ecuador (in het westen van Zuid-Amerika) het wrak van een Ecuadoriaans passagiersvliegtuig gesignaleerd, dat maandag met 32 per sonen aan boord was neergestort. De bemanning was echter niet bij machte waarnemingen omtrent eventuele over levenden te doen Bij de hoofdstad Quito stortte een ander vliegtuig neer, waarbij drie van de dertien inzittenden om het leven kwa- Advertentie) De zon zet u op 't goede spoor: naar 'n winkel voor uw het goedkoopste goede zongordijn met de sleufjes Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. De markiezin Carmen Campori. j met „La Traviata' hield in Amster- directrice van de weldra in Rome te dam een persconferentie. Daarna openen Nederlandse kamer-opera ging zij met de eerste zangeres van en dirigente voor de Nederlandse j het gezelschap lvana Fosini toernee van de Italiaanse opera (rechts) oud-Amsterdam bekijken. en zouden verheugd zyn indien anderen dezelfde gedragslijn volgden, aldus minister Dulles. De minister zei voorts, dat het Indo nesische verzoek om een grote hoeveel heid wapens in juli vorig jaar gevolgd werd door het niet verkrijgen van de noodzakelijke tweederden meerderheid voor Indonesië in de V.N. in de kwestie vun Westelijk Nieuw-Guinea. Daarna i gaf Indonesië aan, dat het mogelijk I geweid wilde gebruiken om een resul taat te verkrygen, dat het niet kon I behalen door de vreedzame procedure van de V.N. In het licht van deze aanwijzingen leek het niet, dat het in overeenstem- I ming met de politiek van de V.S. zou zyn een zo grote hoeveelheid wapens te I leveren, zoals door Indonesië gevraagd. I Dulles zei, dat de V.S. nog van mening waren, dat de toestand op Sumatra in i de eerste plaats een binnenlandse kwes tie van Indonesië was. De V.S. zijn voornemens zich strikt te houden aan de beginselen van het internationaal recht, die op zulk een toestand van toe- i passing zijn. In Saoedi-Arabië zou niets veranderd zijn Onthulling van Iraakse reizende diplomaat De Iraakse reizende ambassadeur dr. Abdoellah Damaloeji heeft gisteren in Bagdad na een bezoek aan Saoedi- I Arabië medegedeeld, dat „daar niets is veranderd" sinds Koning Saoed kortge leden zekere bevoegdheden aan zijn broer Kroonprins Faisal heeft overge dragen. Volgens dr. Damaloeji heeft Koning Saoed de macht volkomen in handen en j voert Kroonprins Faisal zyn opdrachten uit. Berichten die het tegendeel beweer den waren „volkomen onwaar". Koning Saoed heeft altijd een demo cratische staat willen vestigen en de beste man voor de uitvoering van zo'n beleid was zyn broer Prins Faisal, aldus I Damaloeji. I Hy sprak ook ten stelligste de berich ten teg~n. dat de Saoedische minister van Defensie, de minister van Economi sche Zaken en twee adviseurs van Saoed ontslagen zijn. De betrekkingen tussen Saoedi-Arabië en Irak zouden „op de meest vriend schappelijke en broederlijke basis" blij ven bestaan. JORDAANSE BESCHULDIGING VAN NASSER Een woordvoerder van het Jordaanse Koninklijke paleis heeft president Nas ser van Egypte ervan beschuldigd in Jordanië, Irak, Libanon en Saoedi- Arabië Egyptische agenten te gebruiken voor „terroristische en sabotage-doel- einden". De woordvoerder verklaarde, dat Nas ser zich van deze methoden bedient om de „Arabische regeringen en volken te dwingen hem te volgen op de weg, die leidt naar de duisternis van het interna tionale communisme". De woordvoerder, die commentaar gaf od een onderhoud, dat Nasser aan een Vakbond aanvaardde te elfder ure nieuw compromis-aanbod van de werkgevers (Van onze correspondent in West-Duitsland) De spanning om het staalconflict in het Roergebied hebben waarlijk tot de laatste uren van deze strijd geduurd: in de afgelopen nacht aanvaardde de tariefcommissie van de metaalarbeidersbond te Dusseldorf namelyk toch nog een nieuw aanbod van de werkgevers. Hiermee kon de voor hedenmorgen 6 uur aan gekondigde staking van 180.000 metaalarbeiders in het Roergebied afgelast worden. De overeenkomst kwam de afgelopen nacht zo Iaat tot stand, dat verscheidene arbeiders, in de verwachting dat er toch gestaakt moest worden, hedenochtend niet op hun werk waren verschenen. Het was opnieuw de Noordryn-Westfaalse minister van Arbeid Hemsath, die alles, maar dan ook alles heeft geprobeerd om de vakbond en de werkgeversorganisaties tot elkaar te brengen. Hy heeft het genoegen gesmaakt, dat de ondernemers met een nieuw aanbod ter tafel kwamen en dat de vakbond dit tenslotte te elfder ure aanvaardde. Vrijdag zullen de leden van de Industriegewerkschaft Metall (de metaalarbeidersbond) hierover persoon lijk stemmen en het hoogst waarschijnlijk accepteren. een oproep gepubliceerd tot beide par tijen. Van Bondskanselier Adenauer was bekend, dat hij te allen tyde bereid was in te grijpen. De plaatsvervangende minister-president van het land Noord- rijn-Westfalen Weyer nam eveneens een belangrijke plaats in het geheel van de slotonderhandelingen in, waaraan ten slotte niet slechts de vertegenwoordigers van de metaalvakbond, maar ook de hoogste functionarissen van het Duitse Algemene Vakverbond (DGB) deel namen. De bedoeling van de metaal arbeidersbond was om hedenmorgen om 6 uur de staking te laten beginnen, en wel in drie etappes: eerst zouden 65.000 arbeiders in acht grote bedrijven te Bochum, Dortmund. Witten en Hattin- gen het werk neerleggen. Daarna moes ten op vrijdag 23 fabrieken volgen, met 43.000 arbeiders, en tenslotte zou maan dag de rest het slachtoffer worden. Verkorting arbeidstijd Het nieuwe voorstel omvat een loons verhoging van tien pfennige per uur voor de tijdloners, en van acht pfennige per uur voor de overige arbeiders in de staalindustrie. Voorts deden de werk gevers concessies op het punt van ver lenging van de collectieve arbeidsover eenkomst. die nu met terugwerkende kracht van 1 februari af loopt. Tenslotte zal de arbeidstijd van 1 januari 1959 af verkort worden van 45 tot 44 uur per week. In het Roergebied hebben talloze auto riteiten het hunne ertoe bijgedragen om 1 de staking te voorkomen. Zo had de bisschop van Essen, Hengsbacht, zelfs Nationale schuld '57 daalde 261 miljoen Naar het ministerie van Financiën mededeelt is het algemeen verslag ver schenen van de stand der Staatsschuld op 31 december 1957. De totale natio nale schuld bedroeg op genoemde datum f. 18.200 miljoen, hetgeen be tekent dat zy in de ionp van 1957 met f. 261 miljoen is afgenomen. De geconsolideerde buitenlandse sch d daalde met f. 124 miljoen tot f. 1823 miljoen. De vlottende schuld in vreemde valuta bedraagt f. 261 miljoen <1956: nihil). Dit bedrag heeft betrekking op verplichtingen wegens bij het I.M.F. op genomen vreemde valuta. De binnen landse schuld verminderde met f 398 miljoen tot f 16.116 miljoen (waarvan f. 10.826 miljoen gevestigde schuld en f. 5.290 miljoen vlottende schuld). In de binnenlandse vlottende schuld zijn begrepen de schulden uit hoofde van vergoedingen wegens oorlogsschade en watersn odschade. Deze schuldver plichtingen. welke aan het einde van 1956 tezamen f. 752 miljoen bedrccgen, zijn in de loop van 1957 gedaald met f. 214 miljoen. De overige vlottende binnenlandse schulden stegen met f. 87 miljoen, terwijl de geconsolideerde bin nenlandse schuld daalde met f. 271 mil joen. De totale binnenlandse schuld, exclusief de schulden uit hoofde van vergoedingen wegens oorlogsschade en watersnoodschade. liep derhalve in 1957 met f. 184 miljoen terug. Nieuw vervolgverhaal t Nu gisteren de laatste aflevering is verschenen van de levensgeschie- J J denis van Heinrich Heine, beginnen f v wij vandaag met de publikatie van t t een nieuw vervolgverhaal „Gevan- (1 i gene ontsnapt", een spannend j) t relaas van de hand van de Enge.se j) schrijver Belton Cobb. Wij hop- n dat het met evenveel J belangstelling zal worden gelezen als zijn voorganger. 'f medewerker van een Canadees radio station had toegestaan, verklaarde ook dat „Egyptische agenten samenzweren tegen Koning Hoessein van Jordanië en pogen het Jordaanse volk tot wanorde lijkheden en revolutie te brengen". K.P.M. directeuren zijn bezorgd Trieste uittocht voltooid (Van onze reisredacteur uit Singapore) Op Singapore's „dutch corner" het bruggehoofd van de Nederlandse han delsbelangen in 7,uid-Oost-Azie waar de kantoren van de KPM. de Handelsbank en de Handelsmaatschappij zijn geves tigd, verlieten gistermiddag vier mannen met sombere gezichten het KPMkantoor. Het «aren de president-directeur van de KPM, de heer De Geus. en de KPM- agent te Singapore, de heer Kruyt, die de gehele dag hadden geconfereerd met de uit Indonesië gearriveerde KPM- directeuren Brand en Ter Brake Naar verluidt, heeft de DJakartaanse directie tot het laatste moment gepoogd om de Indonesische regering tot rede te bren gen. Niet alleen de sombere zwijgzaamheid van de vier heren wees op het vergeefse van deze poging, doch ook het op Sin gapore's - rede arriveren van de laatste twee KPM-schepen. de 2800 tonners „Kaimana" en „Karaton" Twee KPM- schepen bleven echter nog achter de „Both" in Padang en de kustvaarder „Soengeideli". die vermoedelijk ergens in Midden-Sumatra ligt. De trieste uittocht zowel het wal- personeel als de koks, tremmers. stokers en matrozen hielpen mee met het over brengen van de vloot is thans vol tooid Slechts vier man KPM-walpersoneel vertoeven nog in Balikpapan. Tweede Russische kunstmaan zal zaterdag neerstorten De tweede Russische kunstmaan zal zaterdag neerstorten, zo heeft het Smithsonlsch astrof.vsisch observatorium In Cambridge (VS) bekendgemaakt. Deze spoetnik werd op 3 november met de hond Laika aan boord gelanceerd De eerste Russische kunstmaan, die in oktober gelanceerd werd. is reeds ver dwenen Na zaterdag zullen dus de drie dit jaar gelanceerde Amerikaanse kunst manen „het rijk alleen hebben".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1