Rampzalige daling zuivelprijzen op de internationale markt WEERBERICHT Melkopbrengst 100 miljoen Jager 7 Wassenaarse familie met auto in Rotterdam te water gereden Opstand op de Molukken tegen Djakarta uitgebroken Kroesjtsjef doet in Boedapest beroep op „goede wil" in Westen 97ste jaargang ZATERDAG 5 APRIL 1958 No. 29409 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; t 0.59 per week Witte Singel l. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 1 - Hoop op een regeling Garantie-melkprijs wordt niet verhoogd; j Frankrijk-Tunesië geen grotere winstmarge melkslijters schijnt af te nemen Tengevolge van een rampzalige ontwikkeling van de pryzen van de zuivel op de buitenlandse markt, zal de opbrengst van de melk in de periode november 1957november 1958 ongeveer f 100 miljoen lager zyn dan aanvankelijk werd ver wacht, zodat rekening moet worden gehouden met een veel grotere garantie uitkering dan de geraamde f 220 miljoen aan de melkveehouders. Het geraamde tekort van het Landbouw-Egalisatie Fonds van f 326 miljoen wordt hierdoor zeer aanzienlijk hoger, hetgeen de regering dwingt tot de uiterste behoedzaamheid ten aanzien van de uitgaven. Aan bepaalde verlangens, zoals invoe ring van de werkclassificatie in de land bouw met verbetering van de land- arbeiderslonen, verhoging alsnog van de garantiemelkprys voor de vee houders en verbetering van de slijters marge voor de gestandaardiseerde melk, kan dan ook nog niet direct of slechts ten dele worden tegemoetgekomen. Ook bij de garantieprijzen voor de akker- bouwprodukten moest mede hierdoor enigszins van de voorstellen van het landbouwschap worden afgeweken, zo deelt de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mee. De regering heeft zich bij de vaststel ling van de garantieprijzen voor de pro- Cubaanse regering bereid tot amnestie Op het eiland Cuba (men zie ook het hoofdartikel in de eerste kolom van pa gina 2» heeft de regering een stap on dernomen om tegemoet te komen aan de opstandige beweging onder leiding van Fidel Castro. De premier, Guelle, heeft namelijk medegedeeld, dat de re gering van president Batista bereid is tot amnestie. Indien de rebellen hun wa pens neerleggen, zulks „om een ernstige catastrofe te voorkomen". De voorwaar den van een dergelijke amnestie kunnen worden besproken, indien de rebellen zich bereid tonen op het aanbod van de regsering in te gaan en zij hun wapens hebben neergelegd. Verkiezingen zijn de enige mogelijk heid om uit de moeilijkheden te gera ken, zei Guell. Hij herinnerde eraan, dat zij tot 3 november zijn uitgesteld op ver zoek van de oppositie. Alle oppositie partijen zullen volledige waarborgen krijgen voor de verkiezing. De regering is bereid toezicht van de Ver. Naties te aanvaarden, indien de oppositie daarom zou verzoeken. De regering is van oordeel, dat zij de toestand in de provincie Oriente, waar de rebellen het actiefst zijn, in de hand heeft. Volgens Guell zetten communisten en andere agitatoren op tot onrust op Cuba. Hun acties kunnen van invloed zijn in het Caribische gebied, zo meende hij. Verder zei de minister-president, dat de j onlangs ingevoerde censuur spoedig zal worden opgeheven. Tenslotte toonde hij zich teleurgesteld over de wijze waarop de buitenlandse journalisten de toestand hadden versla gen. Zij hadden volgens hem alleen be richten gegeven van de zijde van de op standelingen. Massagraven gevonden in Polen en Tsjecho-Slowakije Bij een vroeger Duits kamp voor krijgs gevangenen uit de tweede wereldoorlog bij Swietoszow in West-Polen is opnieuw een groep massagraven ontdekt. Het zijn 33 graven die elk 400 m lang zijn. Zij bevinden zich in een bos van 14 jaar oude berken. Hoewel lijken in de graven liggen is niet gezegd. De Poolse autoriteiten hebben geschat dat tussen de twintigduizend en dertig duizend voormalige krijgsgevangenen uit elf landen begraven liggen in de eerder ontdekte zeventien massagraven bij Za- gan en een onbekend aantal in elf gra ven te Szprotawa. Een graf met de resten van enkele honderden mensen is in de streek Oesti- nad Labem in Noord-Bohemen ontdekt. Vermoed wordt, dat men hier te maken .heeft met de lijken van inwoners van 'het. Duitse concentratiekamp Flossen - burg, die aan het eind van de oorlog naar Noord-Bohemen gezonden waren om te werken aan de bouw van een fabriek onder de grond. Noordelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: De wind zal de komende dagen in hoofdzaak uit noordelijke richtingen waaien, waardoor koude lrcftvt over de Noordzee zal worden aangevoerd, en wolkenvelden 't land zullen binnenidrij- j ven. De kans op neerslag is gering, daar de storingsgebieden verder in activiteit afnemen. (Opgemaakt te 10.15 uur). 6 APRIL. Zon op: 6.06 uur; onder: 19.21 uur. Maan op: 22.48 uur: onder: 7.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.36 en 16.58 u. Laagwater te 0.26 en 12.54 uur. advertentie SOLEX broi H. Walenkc ducenten van tarwe, voedergranen, sui kerbieten en fabrieksaardappelen van de oogst. 1958, opnieuw beraden over de nieuwe garantieprijs voor melk, die op 3 maart 1958 werd bepaald op f 28.85 per 100 kg met 3.7 c,'r vet. Het beraad stond uiteraard ook in het licht van de gedachtenwisseling over het melk- en zuivelbeleid in de volksvertegenwoor diging en de door de Tweede Kamer aanvaarde moties. Slot op pag. 2 Advertentie Autoverhuurinr. „TIP-TOP" St. Aagtenstr. 14, tel. 25709, Lefcfen Mercedes 180 D 10.- -f 15 ct. per km, inclusief brandstof. Volkswagens 6.- per dag 6 ct per km. Volkswagen-busjes 35.- per dag. In Bourguiba's omgeving is men niet optimistisch De Amerikaan Robert Murphy en de Brit Harold Beeley. die proberen een Frans-Tunesische verzoening tot stand te brengen, zijn thans in Tunis aangeko men. Zij hebben deze week in Parijs en Londen besprekingen gevoerd, o a. met de secretaris-generaal van de Ver. Na ties. Dag Hammarskjöld. In gewoonlijk goedingelichle kringen in Tunis gelooft men. dat zij aan presi dent Bourguiba van Tunesië zullen voor stellen. dat Tunesië als uitgangspunt voor een regeling met Frankrijk neu traal toezicht op de Tunesisch-Algerijn- se grens aanvaardt. De Fransen eisen dit toezicht om te verzekeren, dat uit Tu nesië geen hulp aan de opstandelingen in Algerije wordt gegeven en dat vanaf Tuneslsch gebied geen overvallen in Al gerije worden gedaan. Functionarissen uit de omgeving van Bourguiba zijn niet optimistisch ge stemd. Zij geloven dat Bourguiba zal eisen, dat eerst alle Franse militairen uit Tunesië vertrekken, voor bij instemt met neutraal toezicht in het grensgebied De hoop op het welslagen der Amerikaans-Britse bemiddelingspoging neemt af. Bourguiba zou echter willen voorkomen, dat de bemiddelingspoging in Tunesië vastloopt. De verantwoorde lijkheid voor een mislukking zou op re kening van de Franse regering moeten komen. Mail en vrouw verdronken, 2 dochters gered Ten aanschouwe van een vrü talrijk publiek is gistermiddag op de Parkkade te Rotterdam de auto van de familie Van Wessel uit Wassenaar te water geraakt. De bestuurder, de 49-jarige directeur van een N.V., W. van Wessel van de Kievitslaan uit Wassenaar, en zijn echtgenote, de 47-jarige G. P. van Wessel- Diepering, kwamen door verdrinking om het leven. De andere twee inzittenden, zijn 21-jarige dochter Marijke, studente, en zfjn 13-jarig dochtertje Ankie, konden worden gered en kwamen met de schrik vrij. De familie Van Wessel kwam gister middag omstreeks kwart over drie met haar auto uit de richting van de Wes terlaan de Parkkade oprijden. Hier lie pen, aangelokt door het zonnige weer, tal van wandelaars. Ook voer juist het vlaggeschip van de Holland-Amerika Lijn, de „Nieuw Amsterdam", weg van de Wilhelminakade naar het dok. Ook de aandacht van de heer Van Wessel zou zijn afgeleid door het ver trek van het schip, maar daarnaast zou hij met zi.in auto. aldus het verslag van een ooggetuige tegenover de politie, een fietser hebben aangereden. Hierop voort- Ruim 180.000 nieuwe rijbewijzen in 1957 Ruim 180.000 Nederlanders hebben in 1957 een rijbewijs gehaald, zo blijkt uit het verslag van het Centraal Bureau voor de Afgiften van Rijvaardigheidsbe wijzen. Van de 390.349 afgelegde rijexamens werden 328.928 afgelegd door mannen en 61.421 door vrouwen Het eerstvolgende nummer van X ons Blad verschijnt dinsdag 8 april. J T Onze Bureaus zullen op beide paasdagen gesloten zfjn. bordurend meent de politie, dat de heer Van Wessel op het verkeerde pedaal trapte, want, zo zeide wederom de ge tuige, opeens schoot de auto vooruit, het water in De auto zou nog even zijn blijven drijven, voordat hij in de diepte verdween. Hoe de meisjes gered zijn, schijnt nog niet helemaal vast te staan. Na ruim een uur slaagde men erin de auto op de kant te krijgen. De stoffe lijke resten van de heer en mevrouw Van Wessel zijn naar het ziekenhuis Coolsingel overgebracht. Misdadige verwaarlozing in Brussels rusthuis De eigenaars van een rusthuis voor ouden van dagen, een man en een vrouw, zijn door de politie in verzekerde bewa ring gesteld wegens misdadige verwaar lozing van de bewoners. In dit tehuis hebben zich sedert 1957 niet minder dan 53 sterfgevallen voorgedaan. De bewo ners waren merendeels tussen de tachtig en negentig jaar oud. in veel gevallen personen, die door ziekenhuizen en par ticuliere klinieken waren afgewezen. De meeste sterfgevallen schijnen het gevolg van longontsteking te zün geweest. Een aantal bewoners, die 150 k 175 frank per dag betaalden, woonden op de eerste verdieping. Van hun kant is niet geklaagd De anderen verbleven op een gemeenschappelijke zaal of in zolder- vertrekken. Voor hun verzorging werd door openbare instanties of organisaties een kostgeld van 95 h 110 frank per dag bijgedragen, maar zij zouden ten zeerste verwaarloosd zijn. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel. Sir Winston Churchill is in ge- uit zijn auto de vele bewonderaars, zeischap van zijn echtgenote volle- die hem op het Londense vliegveld dig hersteld van de Rivièra in Lon- verwelkomden, den teruggekeerd. Churchill groet T orderingen der centrale hoepen SimbolonHoogtepunt van burgeroorlog kan over enkele dagen verwacht worden Op de Molukken is een opstand uitgebroken tegen de centrale rege ring in Djakarta, zo heeft Radio-Padang donderdagavond bekend gemaakt. De opstandelingenradio zei berichten hierover opgevangen te hebben van Radio-Menado. Volgens Padang hebben officieren van het commando van de Molukken zich aangesloten bij de opstandelingenbeweging. Intussen schijnt de aanval op Padang door de troepen der centrale regering nu ieder ogenblik verwacht te kunnen worden. Koningin-Moeder Elisabeth van België, het eerste lid van een Euro pees Vorstenhuis dat na de revo lutie van 1917 Rusland bezocht be wondert tijdens een rondgang door het Kremlin de kroonjuwelen van de Tsarenfamilie. Radio Medan deelde gisteravond mede, dat de troepen van de centrale regering, die in opmars zün in het oosteijke ge deelte van Midden-Sumatra, de rivier Indragiri zijn overgestoken Dit is door de tegenregering bevestigd. De opmars naar Padang vanuit het noordoosten was gedurende vier dagen gestuit. De over tocht over de Indragiri werd gesteund door artillerie en aanvulling van voor raden door vliegtuigen. De opstandelin gen hadden zich na lichte weerstand teruggetrokken. Voorbereiding tegen offensief Radio Boekit Tinggi verklaarde don derdagavond, dat de opstandelingen een gToot offensief voorbereiden, om alle ver loren eegane posities op Sumatra te heroveren De radio zond een verklaring van de minister van defensie in de opsfcandelingenregering, Harahap, uit, waarin de troepen der opstandige rege ring worden opgeroepen gereed te zijn om alle nodige offers te brengen. Hara hap gaf de verzekering, dat de opstand niet alleen naar Celebes, maar ook naar Java is uitgebreid. De troepen van majoor Nangolan. die zich de vorige maand uit Medan terug trokken, worden bij Tapanoeli gereorga niseerd voor een tweede aanval op Me dan. aldus de radio. Tegen-revolutie van Javanen Radio Padang heeft donderdag bekend gemaakt, dat de opstandelingen begin deze week een „tegen-revolutie" van 40 Javaanse kolonisten hebben neergeslagen bü Sasak, 60 km ten noorden van Pa dang. De kolonisten waren door rege ringsvliegtuigen voorzien van geweren mortieren en machinegeweren. Zij scho ten op politie-troepen van de opstande lingen die hen wilden ontwapenen. Een aantal kolonisten is gedood of gevan gen genomen, anderen zün gevlucht. Radio Padang noemde berichten van radio Djakarta, volgens welke de Ja vaanse kolonisten het hoofdkwartier van de opstandelingen te Padan en Boekit Tinggi hadden belegerd, ongegrond. „Hun moreel was gebroken", aldus radio Padang. Simbolon verklaart Kolonel Simbolon minister van Bui tenlandse Zaken in de tegenregering heeft verklaard, dat, als de opstandelin gen langer gewacht hadden met het aanbinden van de strijd, geheel Indone sië naar het communistische kamp zou zijn overgegaan. De burgeroorlog kan onbeperkt voortduren, aldus Simbolon, als er geen inmenging van buiten is. Doch als Djakarta hulp van de Sovjet - I'nic ontvangt, kunnen de opstande lingen niet met gekruiste armen afwach ten. Simbolon achtte het mogeljjk, dat de revolutionaire regering binnenkort door „bepaalde anti-communistische landen" wordt erkend. HU voorspelde, dat de bur geroorlog over enkele dagen zijn hoogte punt zal bereiken. D? regering in Djakarta zal het hoofd moeten bieden aan een uitbreiding van de vijandelijkheden: kolonel Ventje Soemoeal zal met zijn 15 000 man. die nog door de Nederlanders zün opgeleid, op Noord-Ceebes een tweede front ope nen. Mogelük zullen vrüwel gelijktijdig do troepen van majoor Nangolan en ka vermoord. Zo waren vier politiemannen die bij de strijd te Pakan Baroe gevan gen genomen werden, afgemaakt. In de gevangenis van Pematang Siantar, 60 km van Medan, zijn de vorige maand tien gevangen opstandelingen gedood, aldus Simbolon. De minister gaf de verzekering, dat toepassing van dergelijke methoden door de troepen der opstandige regering niet geduld zullen worden. Hij deed een be roep op de regering in Djakarta om de regels van de menselykheid te eerbiedi gen. Simbolon verklaarde voorts geen mogelijkheid voor een compromis met Djakarta te zien, zolang president Soe- karno, niet ontsnapt aan de klauwen van de communisten". pitein Sita Pohan een offensief in Oost- Sumatra ontketenen. Simbolon gaf toe, dat kolonel Soe moeal de vorige week de steden Paloe en Donggala had moeten opgeven en dat Djakarta economische moeilykheden kan veroorzaken in verscheidene Suma- traanse gebieden, die voor hun bevoor rading van het buitenland afhankelük zün. Wreedheden Voorts heeft kolonel Simbolon, de regeringstroepen beschuldigd van wreed heden b\j de oorlogvoering tegen de op standelingen. HU zei, dat Javaanse pa rachutisten verscheidene malen gevan gen genomen opstandelingen hebben I ,,Auto voor meneer. I De Russische ambassadeur in In- I donesië, D. Sjoekow, heeft de vice- j voorzitter van de Indonesische Na- I tionale Adviesraad, Roeslan Ab- I doelgani. als „teken van de vriend- g I schap tussen de beide landen" een g prachtige auto cadeau gegeven, al- B dus meldt Antara. Het was een zes cylinder „Gim Gim", speciaal ge- bouwd voor de tropen. De Sovjetre gering had Abdoelgani zo'n wagen beloofd, toen hü in Moskou op be- zoek was! Kritische reactie in Washington In Parijs is men iets milder gestemd De Sovjetrussische premier en partysecretaris Kroesjtsjef. die thans in Hon- garye vertoeft (ter gelegenheid van de herdenking dat het Russische leger Hongarije dertien jaar geleden heeft bevrUd) heeft het gepresteerd in Boedapest, de stad, waar de Sovjetrussische tanks ruim een jaar geleden een bloedbad aanrichtten onder de bevolking, een rede te houden, waarin hij scherpe kritiek oefende op de Verenigde Staten. Kroesjtsjef deed in zün rede een beroep op president Eisenhower en premier Macmillan van Engeland hun „goede wil" te tonen en het Russische voorbeeld inzake het staken van de kernwapen-proeven te volgen. In Washington vraagt men zich intussen af, of het misschien veel betekenend is, dat Kroesjtsjef zün verklaring juist in Boedapest aflegde, waar de Russen hun „goede wil" toonden door het Hongaarse volk af te slachten. In Parüs was men Iets milder gestemd over deze nieuwe verklaring van de Sovjetrussische premier en hechtte men vrü veel waarde aan de daarin uitge sproken bereidheid in te stemmen met internationaal toezicht op het staken van de proeven met kernwapens. Dit beschouwt men in de Franse hoofdstad als de belangrykste stap in de richting van een topconferentie, sinds de Russen het vorige jaar, op een dergeiyke conferentie begonnen aan te dringen. „Decadentie" in de V.S. betaalt werkloze beter dan Russische arbeider Kroesjtsjefs woorden blüken voor tweeërlei uitleg vatbaar. Waarnemers in Londen waren er verwonderd over, dat Kroesjtsjef niet uitdrukkelük is inge gaan op het Westerse aanbod tot in stelling van een commissie van deskun digen, die moet controleren of de kern wapenproeven werkelük gestaakt zün Blükbaar las men in Londen niet zoveel in de woorden van de Russische woord voerder als in Parüs. In Washington werd nog gezegd, dat het sterkste bewüs van goede wil (niet alleen met betrek king tot de kernwapenproeven, maar ook inzake de produktie van kernwapens en andere daarmee verband houdende ont wapeningskwesties i de resolutie is. die met grote meerderheid in november van het vorig jaar door de Alg. Vemadering van de V.N. is aangenomen, doch door de Russen werd verworpen. Waar het om gaat. aldus de verklaring van het State Department (Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken), zün de woorden van Kroesjtsjef, dat geen lid van de V.N. er mee akkoord kan gaan, dat een anoer land de be voegdheid krügt om zün politiek stelsel te bespreken. Want het is juist Kroesjt sjef. die in Boedapest en niet in Moskou de politieke toestand in Hon- garüe uitlegt! En dan spreekt Kroesjt sjef over de VS.. volgens hem een oud en decadent land, zo vervolgt de ver klaring. Het is misschien van belang er hier even op t« wijzen, dat het oude en deca dente systeem in de V.S. in staat ls om zelfs een werkeloze een hoger inkomen te verschaffen dan de gemiddelde wer kende arbeider krygt in het land dat de heer Kroesjtsjef vertegenwoordigt, aldus de verklaring van het State Department. Lincoln White, de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, die nader commentaar gaf, merkte in dit verband op dat een werkloze In de V.S. gemiddeld 35 dollar per week krügt. terwül een arbeider met een volledige dagtaak in de Sovjet-I'nie het moet doen met gemiddeld 24 dollar per week. Flauw applaus Kroesjtsjef sprak nadat ongeveer 3500 militairen, matrozen, grensbewakers en leden van de arbeiderstroepen voorbij getrokken waren. Zeventien straaljagers van Russische makelü en een bommen werper vlogen over terwijl twee en dertig Russische tanks en twee en zeventig vrachtwagens met Hongaarse infante risten alsmede Hongaarse infanteristen en kanonnen over het Heldenplein reden. Het plein was versierd met vlaggen en portretten van communistische lei ders onder wie Kroesjtsjef en Janos Kadar. Er waren ook portretten van Hongaarse patriotten zoals Sandor Pe- tdfi en Lajos Kossuth, leiders van de revolutie van 1848 in Honearüe. die ten slotte door Tsaristische troepen werd onderdrukt Een flauw applaus klonk op toen Kroesjtsjef met zün hoed opgeheven als eerste op de officiële tribune verscheen, gevolgd door andere Russische en Hon gaarse leiders. Maar tüdens de plechtig heid werd slecht* weinig gejuicht.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1