SJAFROEDDIN WEIGERT ALLE ONDERHANDELINGEN WEERBERICHT Communistische tegeurevolutie in Midden-Sumatra mislukt Eisenhower geeft tie hoop op een verzoening met Moskou niet op K.P.M. -schepen liggen thans doelloos in Singapore 97ste jaargang DONDERDAG 3 APRIL 1958 No. 29408 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer Dr. Sjafroeddin Prawiranegara, de premier van de revolutionaire regering van Midden-Sumatra, heeft gisteren op een persconferentie in zijn hoofdkwartier te Boekit Tinggi categorisch elk denkbeeld van beëindiging van de strijd door onderhandelingen verworpen. Hij ver trouwt dat de opstandige regering de overwinning zal behalen, doch dit zal eerder een economische en politieke overwinning zijn dan een militaire. Sjafroeddin noemde de economische blokkade, die Djakarta tegen Midden-Sumatra is begonnen, een „volledige mislukking". De maat regelen zouden waarschijnlijk voor de centrale regering schadelijker zijn dan voor de opstandelingen. „De tijd werkt in ons voordeel", zo zei hij. De garnizoenscommandant van Boekit Tinggi. majoor Noematias. was met ver scheidene compagnieën soldaten naar het oerwoud op 30 km. ten noorden van de stad gedeserteerd, aldus Djambek, doch de meeste soldaten zijn na een op roep van kolonel Hoessein, de opperbe velhebber van de troepen der opstande lingen en hemzelf, weer teruggekeerd. Het hoofd van de politie van Midden- Sumatra. Kaharoeddin, zou zich bij Noermatias gevoegd hebben. Na de vlucht van Kaharoeddin bleek dat drie miljoen roepia uit de kas was verdwe nen. Onder de gearresteerden bevinden zich een lid van de socialistische partij in Djakarta. Djoebir Mohammed, en een lid van die partij in Boekit Tinggi, Gan- to Soero. Voorts zijn twee leden van de nationalische partij aangehouden. Mi nister Djambek verklaarde, dat de com munistische agenten die bij de samen zwering betrokken waren, uit Djakarta en Singapore waren gekomen met de op dracht de bevolking en de militairen op te stoken en de tegenregering omver te werpen. Djambek deelde verder mede. dat ver scheidene bestuursfunctionarissen in Midden-Sumatra zijn vervangen. Wij blijven Wat de militaire krachtmeting betreft gaf Sjafroeddin toe, dat de revolutionai re eenheden aanvankelijk tegenslagen hebben ondervonden, vooral bij Pakan Baroe, waar naar hij zei de landing van parachutisten een zekere paniek had veroorzaakt. De toestand is echter gewij zigd. In de afgelopen paar dagen hebben de opstandelingen de parachutisten op de oostelijke fronten aanzienlijke tegensla gen bezorgd. De regeringstroepen hebben geen enkele kans om de uitgestrekte bergachtige gebieden van Midden- en West-Sumatra, die de guerilla's van de rebellen begunstigen, te paseren. De premier sprak met klem geruch ten tegen, volgens welke de opstandelin genleiders naar het oerwoud zullen vluchten om daar een guerilla te voeren, als de regeringstroepen in Padang op Boekit Tinggi landen. „Wij blijven hier en zullen om elk huis en elke straat vechten", zei hij. Sjaffroeddin verklaarde nog, dat de troepen der opstandelingen nu goed ge wapend zijn, al zou men meer geweren kunnen gebruiken omdat een 20 tot 30.000 recruten opgeleid moeten worden. Hij legde er voorts de nadruk op. dat zijn regering geen betrekkingen onder houdt met de „Daroel Islam", die veel aanhangers in Atjeh heeft. De regering in Djakarta heeft zich volgens Sjaffroeddin door haar hande lingen, en vooral door de ontvoering van prof. Djohan van het volk vervreemd. Een woordvoerder van de opstandelin gen in Singapore verklaarde gisteren, dat de regering van plan is de gehele burgerbevolking van Boekit Tinggi te evacueren om de verdediging gemakke lijker te maken. Als de stad zou vallen, zou de strijd in het oerwoud voortgezet worden.De woordvoerder zei, dat het kritieke'punt in de strijd over drie maanden verwacht kan worden. „Dan zal het verloop van de burger oorlog en de toekomst van Indonesië be slist worden", zei hij. Samenzwering verijdeld Kolonel Dahlan Djambek, minister van Binnenlandse Zaken van de revolu tionaire regering van Padang, heeft gis teren in Boekit Tinggi bekendgemaakt, dat verleden week een samenzwering van communisten, die gesteund werden door Djakarta, tegen de regering van Padang is ontdekt. De vier voornaamste samenzweerders zijn gearresteerd. Ver scheidene samenzweerders - o.w. de gar nizoenscommandant van Boekit Tinggi - zijn gevlucht. SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Vrij veel wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk nog weinig, later van het zuiden uit toenemende bewolking met voornamelijk in het zuiden van het land plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen oost en zuidoost. Over het algemeen iets hogere tempe raturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 4 APRIL Zon op: 6.10 uur; onder: 19.17 uur. Maan op: 20.20 uur; onder: 6.06 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.11 en 15.30 uur. Laagwater te 11.19 en 23.43 uur. Het Indonesische leger had eerder op de dag in een communiqué bekendge maakt. dat de trouw gebleven troepen door numeriek sterkere opstandelingen uit Gorantalo waren verdreven. Niet-communistische Chinezen verontrust Bittere gevoelens onder de niet-com munistische gemeenschap te Djakarta over de recente regeringsmaatregelen te gen de ,.Kwomintang"-organisaties en de voortdurende campagne in de rege ringsgezinde pers nemen toe. In niet-communistische Chinese krin gen te Djakarta werd gezegd, dat een aantal leden van hun groep verontrust was door de campagne, die gisteren werd uitgebreid door een eis in bladen tot uitwijzing van statenloze Chinezen. De Indonesische regering erkent de Chinese volksrepubliek en de overzeese Chinezen, die tegen Mao Tse Toeng zijn, werden statenloos. Andere eisen houden in het sluiten van scholen, het verbieden van organisaties en het sluiten van kranten in Chinese druk, die „pro-For- mosa" worden beschouwd. Volgens het communistische blad „Ha- rian Rakjat" is op de bijeenkomst van het centrale comité van de Indonesische communistische partij dinsdag uitvoerig gesproken over „komplotten van de Kwomintang". Russisch oorlogsmaterieel De Indonesische regering is begonnen oorlogsmaterieel, in het bijzonder vlieg tuigen, in Oost-Europa te bestellen, al dus heeft een correspondent van de Londense „Times" uit Djakarta gemeld. Volgens deze correspondent zijn reeds vliegtuigen van Russische makelij in Tsjecho-Slowakije besteld. Deze orders betreffen 65 straaljagers van het type Mig-17 en straallesvliegtuigen van 'het type Mig-15, 30 IL-38 bommenwerpers en 10 IL-14 transportvliegtuigen. Strijd op Ncord-Celebes Djakarta heeft gisteravond gemeld, dat hij Gorontalo op Noord-Celebes ge vochten wordt en dat de troepen die trouw zijn gebleven aan Djakarta, zich in de voorsteden van de stad energiek weren tegen aanvallen der opstandelin gen. Advertentie ZAAI NU GRASZAAD! Een goed gazon maakt Uw tuin mooier. VLIELAND'S ZAADHANDEL NIEUWE RIJN 50 bU 't Gangetje De staking, die 25 maart In Barcelo na en de volgende dag ln Baskenland ls uitgebroken, ls nagenoeg ten einde ln de grote Catalaanse stad en verloopt snel ln de provincie Qulpuzcoa, aldus werd gis teren ln Madrid vernomen. Gaillard wil twee maanden arbeidsvrede (Van onze Parijse correspondent) Alvorens naar zyn buitengoed te ver trekken om daar de Paasdagen door te brengen, heeft de Franse minister-pre sident Felix Gaillard via de radio een oproep tot de ambtenaren en de arbei ders gericht, om nog twee maanden ge duld te hebben. Eind mei zouden dan vermoedelijk de looneisen kunnen wor den onderzocht, die de ambtenaren dins dag met een staking, waaraan 1 miljoen mensen hebben deelgenomen, kracht trachtten bij te zetten. Gaillard achtte het moment terecht gekomen een woord van uitleg over zijn financieel-economische politiek te geven, want na het „succes" van 1 april heb ben de vakverenigingen voor de 16de van deze maand nieuwe stakingen aan gekondigd voor een algehele salarisver hoging in de publieke sectoren. De jonge Franse premier heeft het publiek nu een bescheiden blik in het kasboek van de natie gegund en daarbij de hoop uitgesproken, dat eind van deze maand de stabiliteit van de prijzen zou kunnen worden hersteld. Die pnjsstij- i gingen waren binnen het jaar gemiddeld al zo zei hij van twee tot een pro cent per maand gedaald en indien maart niet zo koud was geweest, zou de inflatie nu al tot stilstand zijn ge bracht. Inwilliging van de looneisen, zo stelde de premier echter vast, zou n elk geval de hele Franse economie op nieuw ondermijnen en daarom meende Gaillard op hetzelfde begrip van de vak verenigingen te mogen rekenen, dat hij zelf voor de moeilijkheden der loon trekkers zei te gevoelen. Zonder de tamelijk optimistische ver klaringen en voorspellingen van de Franse regeringschef in twijfel te wil len trekken, mag men niettemin betwij felen of zijn oproep zal worden ver hoord. De sociale onrust en het onbe hagen nemen eerder toe dan af en vooral de communistische C.G.T, is ver moedelijk niét bereid enkel op een vrij vage belofte van regeringszijde het hoofd in de schoot te leggen, juist op het moment, dat de eenheid van actie met de andere vakverenigingen kon worden hersteld. Vrouwen in Brits Hogerhuis Het Britse Lagerhuis heeft gisteren met 292 tegen 251 stemmen een wets ontwerp goedgekeurd waardoor het mo gelijk wordt, dat vrouwen zitting nemen in het Hogerhuis. Als Koningin Elizabeth haar hand tekening onder het wetsontwerp zet, betekent dit dat een traditie van niet minder dan 700 jaar doorbroken wordt. De miniatuurstad Madurodam is het Hilversumse stadhuis, waarbij gistermiddag door de Commissaris hij assistentie kreeg van de uijjiari- van de Koningin in Zuid-Holland, ge Barbara Glastra van Loon de mr. J. Klaasesz officieel heropend kleindochter van de initiatiefneem- door de opening van de deuren van ster van Madurodam. Jongste besluit van het Kremlin is een slimmigheidjezegt rle president „Ik heb de hoop niet opgegeven, dat de Sovjet-Unie eens een zodanig ver zoeningsgezinde houding zal aannemen, dat "het mogelijk is een topconferentie te houden, waarvan resultaten kunnen worden verwacht", aldus verklaarde president Elsenhower gisteren op zijn wekelijkse persconferentie. HU zei ook: „Een opschorting van de proefnemingen met kernwapens is geen hoofdvraagstuk. Ik beschouw de Russische mededeling hierover als een slimmig heidje, dat m.i. niet ernstig kan worden genomen". De president was ervan over tuigd, dat een ieder, die deze zaak grondig zou onderzoeken, ermee zou instemmen, dat dit niet teveel was gezegd. „Doch dit houdt niet in dat de V.S. er niet naar zullen streven punten van overeenstemming te vinden, wanneer eenmaal een begin is gemaakt met het opstellen van overeenkomsten, waarin Amerika en de Sovjet-Unie beter kunnen samenwerken dan thans het geval is", aldus de president. Eisenhower las daarop een lyst met onderwerpen voor, waaromtrent de Ver enigde Staten eenzydig hadden ver klaard dat zij bereid waren deze aan te snyden. HU begon met het in 1946 op gesteld z.g. „plan-Barueh", dat voorzag in toezicht op de toepassing en der kernenergie. Vervolgens noemde hU zijn in 1955, op de Geneefse topconferentie, gedane voorstel voor wederzUdse inspectie van uit de lucht, het Amerikaanse plan voor een uitsluitend vreedzaam gebruik van de oneindige wereldruimte, het overdra gen van kernwapens aan een internatio nale organisatie en het geschikt maken van deze wapens voor vreedzame doel einden. het denkbeeld van het instellen van wederzijdse vrijheid van reizen en het beperken van het in de Veiligheids raad geldende recht van veto. „Ik wil hiermede onderstrepen dat de Verenigde Staten geen negatieve hou ding aannemen, wanneer zij krachtig vasthouden aan hetgeen zy als de waar heid, de feiten en het welzijn van de vrije landen, dat der Verenigde Staten zeker niet in de laatste plaats inbegre pen, vasthouden", aldus de president. „Eenzijdige actie onjuist" De president herhaalde wat Dulles reeds had onthuld, n.l. dat hij en zijn raadgevers hadden gesproken over de mogelijkheid van een eenzijdige Ameri kaanse verklaring, dat de Verenigde Staten het nemen van proefnemingen met kernwapens zouden staken, „doch wij zijn hierbij tot de slotsom gekomen, dat dit thans niet in het belang van het land zou zijn" Een journalist vroeg hierop of „aan de Sovjetrussische bekendmaking wat venyn zou zyn ontnomen, indien de Amerikaanse regering tevoren had medegedeeld dat zij overwogen had de proefnemingen met kernwapens te sta ken, doch hiervan had afgezien, omdat zij een eenzijdig optreden ten deze on juist acht". Eisenhower antwoordde: ..Ik kan dat niet zonder meer beamen. Uit propagan distisch oogpunt gezien zou dat wel licht beter zyn geweest en juist daarom komt het mij beter voor hier thans niets over te zeggen. Maar ik kan mij hierin vergissen". 3^ Zonnig voorjaarsweer 't Is nu het goede tijdstip voor H het aanschaffen het goedkoopste goede zongordijn met de sleufjes ï>it Blad bestaat nit 24 pagina's. J Het eerstvolgende nummer van i dit Blad verschijnt zaterdag 5 april. f Onze bureaus zullen morgen, Goede j VrUdag, de gehele dag geslote.i zijn f t Advertentie Een tijdvak eindigde Gevolg van hysterische fantomen jacht (Van onze reisredacteur in Singapore) De 4256 tons witte „Ophir" uit Dja karta en de 2100 tons zwarte „Karossa" uit Palembang ankerden gisteren op de rede van Singapore als voorhoede van de 36 KPM-schepen uit Indonesië De sche pen waren slechts bemand met de of ficierenstaf en enige wal-employé's die kookten, stookten en anderszins de han den uit de mouwen hadden gestoken. Vrijwel het gehele walpersoneel komt met de vloot mee. Het wordt „uitge smeerd" als noodhulp over de verschil lende schepen waarvan sommigen op sleeptouw moesten worden genomen. Anderen zijn zwaar aangegroeid door het stilliggen. De KPM heeft thans 27 schepen varen in Zuidoost-Azië. Wan neer de uittocht voltooid is zullen 48 andere schepen onder de Nederlandse driekleur werkloos in Singapore liggen. Het KPM-schip „Both" bRjlt ln Pa dang. De bemanning is al geëvacueerd. De KPM schepen op weg naar Singa pore komen uit Djakarta. Makassar, Ambon, Belawan en Soerabaja. Zij wor den in Singapore door nieuw aange monsterde bemanningen schoon en va rensree gemaakt. De „Ophir" wordt ho telschip voor 90 man KPM-personeel wachtend op transport naar Holland. Een deel van het personeel is reeds ont slagen volgens een gunstige afvloeiings regeling. De gehele vloot wordt voor 15 april verwacht. De grote VTaag is: wat nu? De vloot omvat moderne schepen maar ook dertigjarigen. Niet allen zijn voor de grote vaart geschikt. De Azia tische vrachtenmarkt is thans zeer slecht en emplooi vinden is derhalve voor het merendeel der schepen uiterst moeilijk. De KPM hult zich in volledig stil- zwUgen omtrent haar plannen. Men weerde gisteren zelfs Nederlandse jour nalisten van de schepen. Wij konden nog net de Karossa bezoeken met aan boord de KPM-agent uit Palembang Koper, een bekend ex-HFC-voetbal!er. Het schip is in perfecte conditie hoewel beman ningloos. De ligging hoog op het water symboliseerde echter de trieste situatie. Deze KPM-er die eens het Indonesische eilandenrUk mee hielp te leven, wacht Prins Bernhnrd heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan het con gres Student en Koninkrijk"dat in het conferentieoord Woudscho- ten te Zeist is gehouden. De Prins aan het woord in de grote conferen tiezaal Kroesjtsjef opnieuw li Hongarije nu doelloos op de bedrUvige blauwe rede van Singapore, verdreven door Soekar- no's destructieve nationalistische fanto- menjacht. Wanneer straks drie dozijn KPM-ers met varend en walpersoneel. dat be kwaam en toegewijd werk deed. hier werkloos liggen, zullen vele Indonesiërs aan hun lege magen ervaren hoe hoog de prijs is voor de nationalistische hyste rie! De twaalf Russische schepen, voor alsnog primair nodig voor militaire doel einden. zullen het verlies niet kunnen opvangen. Het vrygeven van deze sche pen betekent zeker ook een strop voor de maatschappij die liever de verzekerings som van 120 miljoen gulden had geïncas seerd. Maar veel groter is de ramp voor Indonesië dat de eigen slagaders door sneed. De uitwijzing was uiteindelijk een grote verrassing voor de KPM. die zich begrijpelijkerwijs onmisbaar waande in Indonesië en een situatie zonder de KPM ondenkbaar achtte. Gisteren ein digde werkelijk een „tUdvak" Een grote menigte Hongaren was gis teren ter verwelkoming aanwezig op het zwaarbewaakte vliegveld bij Boedapest, toen daar de Sovjetrussische premier Kroesjtsjef voor een bezoek arriveerde. I Premier Miinnich en partijleider Kadar j begroetten hun Sovjetrussische collega, die de functies, welke zij zelf waarne men, in zijn persoon verenigt. Nadat Kroesjtsjef een erewacht had geïnspee- I teerd en Kadar hem een „oude vriend I van het Hongaarse volk" had genoemd, stak de Rus een korte toespraak af. I waarin hij de samenwerking tussen beide landen roemde. Dit is thans de tweede keer na de oktober-revolutie van 1956, dat Kroesjtsjef een bezoek aan Hongarye brengt. Er is nog geen officieel programma bekendgemaakt, maar het is waarschijn lijk dat Kroesjtsjef ongeveer een week zal blijven en twee tochten buiten de Hongaarse hoofdstad zal maken De Hongaarse menigte toonde by Kroesjtsjefs aankomst grote belangstel ling voor het TOE-104 straalvliegtuig, waarmee de Russische delegatie was ge arriveerd. Er waren geen leden van "de Westelijke diplomatieke missies bU de ontvangst aanwezig. Langs met Russische en Hongaarse kleuren versierde wegen werd het Rus sische gezelschap naar het parlements gebouw gebracht, waar het plechtig door het presidium van de Nationale Verga dering werd ontvangen Daarna begaf men zich naar de zetel van de Hongaar se communistische partU. waar de Rus sen zich onderhielden met Kadar en le den van het politieke bureau. VOOR PASEN NOG IETS NIEUWS NATUURLIJK VAN Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZABONNEN voor onze cliënten. Reizen Joego-Slavië na 1 mei normaal De Joegoslavische ambassade ln Den Haag hVeft gereageerd op het ook ln ons blad gepubliceerde bericht, dat Joe go-Slavië na 8 april zyn grenzen zal sluiten voor Westerse toeristen en za kenlieden. Hoewel tot 1 mei zekere restricties zullen gelden waarvan men ons de reden niet kon mededelen zal aan zakenlieden, die kunnen aantonen dat zy voor hun belangen bijv de jaarbeurs van Agram in het eind van april in Joego-Slavië moet enbezoeken. en aan toeristen, die reeds accommodatie in dat land hebben besproken, niets in de weg worden gelegd Zo heeft men giste ren aan de ambassade in Den Haag nog enkele visa uitgereikt. Na 1 mei zal dus. zoals gezegd, de toestand weer volkomen normaal zijn. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltteH s'nfe't Le'"e° ,"°5,5 1.7.50 per Kwartaal; 1.2.55 per maand; 1.059 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 }AG

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1