^Geruchten nadrukkelijk tegengesproken^) GEEN AANLEIDING TOT BELGISCHE GELDKLOPPERIJ LOGIESRUIMTE ENORM OPGEVOERD Zwarte artiesten uit Kongo op Wereldtentoonstelling-Brussel De opening is op 17 april BEROEMD BOLSJOI-BALLET IN JUNI OOK IN BRUSSEL (Van onze Brusselse correspondent) De heer Arthur Haulot, de Belgische commissaris-generaal voor het toerisme heeft met de meeste nadruk de geruchten tegen gesproken als zouden de Belgen klaar staan om de miljoenen buiten landse gasten van de Wereldtentoonstelling door overdreven prijzen het geld uit de zakken te kloppen. Het is onjuist, dat de hoteliers de toestemming kregen om de prijzen met 25 a 40 procent te verhogen. Op de prijzen van 1956 mogen de Belgische hotels een toeslag zetten van 10 pet. Alle andere prijzen van diensten bleven ongewijzigd. Het is onjuist aldus de heer Haulot dat er minimum 20 gulden per dag en per persoon zullen nodig zijn om de „Expo" te bezoeken. Haulot gaf de enkele prijzen van de verschil lende dienst op de Wereldtentoonstel ling. 1. Het entreegeld bedraagt 30 frank of f. 2.30, 20 franken of f. 1.50 voor kinderen. 2. Wie op 110 meter hoogte wil stij gen in het Atomium (de hoogste bol) zal extra 50 cent moeten betalen op f. 3.80. 3. Het entreegeld in „België 1900", dat een particuliere onderneming is van de Belgische brouwerijen, bedraagt 25 franken of ca. gulden. 4. De reis per kabelbaan door heel het terrein van de Wereldtentoonstel ling kost 20 franken of f. 1.50. Het par keren van een auto kost eveneens f. 1.50. In feite behoeft de bezoeker om de 150 gebouwen en paviljoens van het 200 ha. grote terrein te zien, niet meer uit geven dan het entreegeld van 30 fran ken. De heer Haulot gaf een voorbeeld van redelijke prijzen voor pensions: aan de eigenaars van het grote motel was toestemming gegeven 111 franken of ca. f. 11.per dag te berekenen, aan de arbeiders, die momenteel op de werken van de Wereldtentoonstelling werken. De privé-directie van het motel vroeg 125 franken per dag, ech ter voor vol pension. d.w.z. twee maal tijden en een ontbijt, wat ook voor Nederlandse begrippen een zeer goed koop verblijf is Haulot antwoordde op onze vraag, dat het nu nóg steeds zo is, dat een buitenlandse of Belgische gast, die in Brussel arriveert zonder gereserveerd te hebben, by de „Logeexpo" organisa tie binnen de minuut een kamer krijgt. Behalve op feestdagen zoals op 15 augustus, wanneer niemand in geen enkel vakantiecentrum ter wereld het vraagstuk van het logies kan oplossen, en heel wat mensen in hun auto over nachten. De Wereldtentoonstelling is dus veel goedkoper dan denkt, aldus zeide Haulot. In verhand met de eetgelegen- heden wees hij erop, dat talrijke pavil joens hun eigen restaurant hebben, o.m. het paviljoen van de Sovjet-Unie, de Ver. Staten, Nederland en het Vaticaan. In deze restaurants zal men maaltijden serveren tegen een maxi mumprijs van 50 franken of f. 3.80 inclusief bediening. Enkele van deze restaurants verzorgen zelfs maaltijden van 38 Belgische franken af. Op het ogenblik zijn reeds 3.200.000 overnachtingen voor de Wereldten toonstelling geboekt. De logies-ruimte bij particulieren in Brussel werd tot 6.300 kamers voor 10.000 personen op gevoerd. De totale logiesruimte in Brussel en omgeving bedraagt op het ogenblik 60.000 bedden, tegen 12.000 bedden een jaar geleden. Een buitenopname van het Britse paviljoen op de „Expo '58", dat vrijwel voltooid is. (Van onze Brusselse correspondent) De zeven paviljoens van de Kongo lese afdeling van de Wereldtentoon stelling te Brussel schieten flink op. Wij bezochten deze afdeling enige tijd geleden en maakten kennis met de zwarte artiesten, die speciaal uit Kongo naar Brussel werden gestuurd om de binnenversiering van de Kon golese afdeling te verzorgen. Het zijn zes artiesten, gevormd op de academie voor inlandse schilderkunst te Leo- poldstad, en op' de academie voor blanken en zwarten te Elisabeths tad De panelen, die ver zijn gevorderd, zijn in de eerste plaats bedoeld als decoratieve el inenten. Het is dus functionele kunst, niet speciaal omdat voor de binnenversiering van de pa viljoens decoratieve elementen onmis- De gastvrouwen van de Nederlandse afdeling hebben reeds een bezoek gebracht aan hun toekomstig werkterrein. Bij die gelegenheid hadden zij een ontmoeting met hun Belgische collega s. Natuurlijk waren er direct fotografen bij, die een plaatje moesten maken en hoe anders dan met het sprekende Atomium op de Achtergrond? Eerste derde, vijfde en zevende van links zijn de dames Standaert, van Liebergen, Nienhuis (die met de leidJng is belast) en Timmers. Alle even hardnekkige als onjuiste geruchten over ver zakte Atomiums en massa's dodelijke ongevallen en an dere van dergelijke verzinsels ten spijt, het staat als een paal boven waterdat Ko ning Boudewijn in tegen woordigheid van het volledi ge Corps Diplomatique met grote plechtigheid de We reldtentoonstelling te Brussel op 17 april a.s. zal openen. Er wordt in de 180 dagen, dat de Expo dagelijks van tien tot zes uur is openge steld op 170.000 bezoeken per dag gerekend, dus in totaal 35 miljoen bezoeken (niet be zoekers). Dagelijks worden circa tweeduizend autobussen verwacht. Parkeerruimte be staat voor 30.000 wagens. De Belgische staat heeft in de afgelopen drie jaar drie miljoen gulden geïnvesteerd in de verkeers- en samen hangende objecten, dat is een derde deel van het jaar lijkse staatsbudget. Tweeder den van dit geïnvesteerde ka pitaal keert onmiddellijk uit de Expo terug in de vormen van belastingen, concessies etc. Men verwacht, dat een veelvoud van de rest terug keert uit de zijdelings econo mische voordelen, die het land - deels zelfs blijvend - verwerft. Het budget van de Exploi tatiemaatschappij der Alge mene Wereldtentoonstelling sluit met een winst, al wor- 1°n geen getallen genoemd België en speciaal de velen die direct bij de totstandko ming der tentoonstelling zijn betrokken, hopen (om niet te zeggen verwachten) dat de ruimten en een deel der ge bouwen van de Expo na de sluiting daarvan, gebruikt zullen gaan worden door or ganen van het groeiend Ver enigd Europa. Ter gelegenheid van de Wereldtentoonstelling zullen dit jaar nog meer Nederlanders dan normaal naar België gaan. België is een drietalig land. De meeste Belgen spreken Nederlands. Frans komt naar het aantal in de tweede plaats en de Duits sprekenden vormen slechts een kleine minderheid van enkele honderdduizenden. De taalgrens loopt dwars door het land. Als men bij Maastricht te beginnen een lijn naar het westen trekt dan heeft men in grote lijnen de taalgrens. Antwerpen, Gent. Brugge. Hasselt zijn dus steden met een eentalig Nederlandse bevolking. Luik. Namen. Bergen (Mons) zijn eentalig Frans. Met Brussel is het een ander geval. Bijna ieder in Brussel kent zowel Nederlands als Frans. Dat wil niet zeggen, dat het Nederlands of Frans altijd onberispelijk is. Parijse journalisten die in Brussel zijn geweest schrijven nogal eens grappige stukjes in hun bladen over het Frans van de Brusselaars. Maar een Brusselaar denkt toch in ieder geval, dat hij Frans spreekt en een Noordnederlan der. die in het algemeen weinig met de Franse taal op de hoogte is. zal het wel niet opvallen, dat het Brusselse Frans soms nog maar in de verte iets met echt Frans te maken heeft. Het Ne derlands van de Brusselaar is ook niet altijd schitterend of schoon het naar verhouding misschien beter is dan het Frans. Een Nederlander, die in België komt kan in het grootste gedeelte van België (Brussel inbegrepen) zijn eigen taal spre ken en ieder zal hem begrijpen. Maakt er echter geen probleem van. Vraagt niet aan een verkoopster in een warenhuis „Spreekt U Hollands" want dan zal zij antwoorden ..neen, alleen Vlaams". Stel U voor. dat een Belg in Amsterdam aan een verkoopster vraagt ..spreekt U Vlaams?", dan zal het antwoord ongeveer hetzelfde zijn, namelijk ..neen, maar wel Hollands". baar waren, maar omdat de zwarten, die een opvallend goede aanleg voor kleurencomiposities hebben, hierin het natuurlijkst en het meest uitgesproken artistiek zijn. Dit uitgesproken gevoel voor het decoratieve en functionele in de kunst is een eigenschap van de ontwikkelde inlandse artiest, die nog dicht bij de natuur leeft. Wij herinneren ons hier over lange discussies te hebben gehad met de Franse marine-officier Pierre Romain-Desfossez, die enkele jaren geleden overleed. Een bezoek aan zijn „Academie voor Schone Kunsten" te Elisabeths tad was voor ons een openbaring. Desfossez is een van de mannen, die met Charles de Gaulle in Engeland was in 1940. Maar na de oorlog wou hij niet. zoals velen, met roem en eer en voordelen overladen worden. Hij liet zijn kasteel in Bretagne achter en vestigde zich te Elisabethstad, de hoofdstad van de koper- en uraniumprovincie Katanga. In het contact met de zwarten, waar uit hij de meest begaafde artiesten rekruteerde, heeft hij veel levenserva ring en kennis van Afrika opgedaan. Zelf schilder, wilde Desfossez nooit zijn „stijl" aan de zwarten opdringen- Den bleek dat de inlandse artiesten liever hun vingertoppen in de verf doopten dan een penseel te gebruiken, liet Desfossez hen begaan. Wij kregen v i hem een gebeeldhouwde vis-fetish cadeau en een stok met een fraai ge beeldhouwde kop. En nu zijn de leer lingen van wijlen Desfossrz op de Wereldtentoon>tell.ng. Ook Koor van het Rode Leger naar Expo (Van onze correspondent te Brussel) De directie van het Brusselse wereldfestival heeft officieel mede gedeeld, dat het Bolsjoi-ballet van Moskou tijdens de Wereldtentoon stelling te Brussel zal optreden. De première heeft op 22 juni plaats in het grote auditorium van de tentoonstelling. Voor dit eerste optreden, dat waarschijnlijk met de aanwezigheid van Koning Bou dewijn zal worden vereerd, is een speciaal programma samengesteld: passen en variaties, waarin de ster ren van het ballet optreden. De eigenlijke voorstellingen zullen in de Koninklijke Munt Schouwburg van Brussel plaatsvinden van 24 juni af met de integrale uitvoering van Romeo en Julia, op muziek van Serge Prokofief. De rol van Julia wordt ge danst door Galina UlanQva. Het gezelschap blyft in de Munt Schouwburg tot en met 13 juli en geeft verder nog Giselle .eveneens in integrale versie, choreografie van Corelli. Perrault en Peutpas. en Swan lake. Het gezelschap komt met 150 dan sers, danseressen en technici en en kele tientallen tonnen decors. De directie van het Bolsjoi-ballet eiste overigens een ongelofelijk aantal repetities met het Belgische orkest. Het gerucht, als zouden er op het ogenblik geen plaatsen meer verkrijg baar zijn, is onjuist, aldus de directie van het Festival. Uit Rusland komt verder ook nog het Koor van het Rode Leger, dat dit jaar zijn dertigste verjaardag viert. In 1928 werd het opgericht door prof. Alexander Alexandrof van het Staats- Conservatorium van Moskou. Thans is de leider van het koor de zoon van de oprichter, Boris Alexandrof. Het Koor van het Rod Leger staat bekend om de manier, waarop het de mooiste mi litaire liederen, Russische volksliede ren en zelfs liederen uit West-Europa populariseert. Het ensemble omvat niet alleen een koor, maar ook een orkest, dansers en zelfs danseressen, samen zo'n twee honderd man. Het koor zal te Brussel zingen op 3 mei in het Groot Auditorium en van 4 tot 11 mei in het Brusselse Sport- H maag mm Voor degenen onder de bezoekers van de Wereldtentoonstelling, die aan het einde van hun rondwandeling nog energie over hebben, is er een enorm Lunapark gebouwd. Hier ziet men de grote roetsjbaan in aanbouw, op de achtergrond is nog net een achtbaan zichtbaar.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 13