ijf jubilarissen bij Zaalberg Een recordbegroting voor bouw van scholen nog niet voldoende Voordracht voor buitenstaanders der Vrijmetselarij over wezen Jaargang Woensdag 2 april 1958 Vierde blad no. 29407 voor J. van Tongeren onderscheiding fï.V. Kon. Ned. Fabriek van i Dekens v/h J. C. Zaalberg had gisteren niet minder dan bilarissen in haar midden. Het de heer J. van Tongeren, die de jaar bjj dit bedrijf volmaakte, en H. Keyzer en Ph. Starre, die lveren jubileum vierden, de heer der Waard, die tussentijds zyn g jubileum herdacht en mej. E. Bernard, die deze dag in „ko- boeien geslagen was". Jegenheid van deze jubilea vond jdag om zes uur in de koffie- (an „Den Burcht" een gemeen- iïjke huldiging plaats, iidste directeur, de heer W. A. t, die als eerste spreker het perde, had zeer veel waardering ;e gemeenschappelijke trouw aan ;yf. Voorts belichtte spreker het dat elk der jubilarissen heeft OEGSTGEEST IIJKSPOSTSPAARBANK t kantoor Oegstgeest van de tspaarbank werd gedurende de maart ingelegd f. 98.079.75 en ld f. 75.258.85. VOORSCHOTEN Igd De heer J. Roest behaal- Icheveningen het patroonsdiplo- ibekwaamheid voor het motor- idryf. DIDATEN GEMEENTERAAD Je KVP is nu gekomen met een ge kandidatenlijst voor de ge- laadsverkiezingen. Deze lijst is in alfabetische volgorde opge- omdat de stemming voor de laatsen nog moet plaats vinden. Idaten voor de lyst zijn: 1. dr. J. leier, 2. J. R. Eysink Smeets, 3. C. er; 4. C. J. Hendriks; 5. L. den ter; 6. G. van der Hulst; 7. Th. 8. J. C. Knynenburg; 9. N Lam- A. I. J. Maas; 11. Ch. 't Manne- ir. W. C. M. Rombouts; 13. G. ia. 14. P. J. Stumpel; 15. mevr. Wohl-Warendorf. lebben alle partijen, die aan de verkiezingen hebben deelgeno- j die in de gemeenteraad verte- tdigd zijn, hun voorlopige lijsten gemaakt. Slechts de Prot. Chr. ung en de PvdA hebben reeds hun (eve lijst bekend gemaakt. WARMOND Meerrust heropend juist voor de aanvang van het ieseizoen kon het reeds ruim der- 'tc in deze gemeente gevestigde ust" worden heropend. Dit bij ptersportvrienden bekende café- ant, dat één seizoen gesloten is t, staat thans onder directie van r J. Dirksen, tevens exploitant toyal" aan de Doezastraat te Lei- gelegenheid van deze heropening, En een grondige restauratie, met I van de sfeervolle inrichting, iging, vond gistermiddag een druk te receptie plaats. De burgemees- x. mr. L. M. E. von Fisenne, die genwoordigheid van wethouder r de symbolische opening: het ten van de toegangsdeur verricht- bk er zijn vreugde over uit, dat 1st eertijds een boerderij eropend kan worden. Met het oog plaats, welke Warmond ook op sch gebied vervult, achtte hij deze ipenstelling voor de gemeente van Behalve vele zakenrelaties boden liddag ook tal van watersport- sn de heer en mevr. Dirksen ge- isen aan. ligt in de bedoeling om „Meerrust" toen tot 15 oktober in exploitatie den, terwijl plannen in voorberei- fijn om het bedrijf met hotelac- Idatie uit te breiden. KAARTAVOND P.-P. Personeelsvereniging van Padox- ro hield in haar kantine een ■vond. De voorzitter, de heer J. ring, opende deze avond. Hij deel de, dat er in het bestuur een ver lig plaats moet vinden, daar de 3. C. A. de Groot heeft bedankt s vertrek. Zijn plaats is nu inge- door de heer B. C. Klein. I. Lamers moest bedanken we- Srukke werkzaamheden. In haar is mej. R. Eigenbrood gekozen, prijzen werden als volgt behaald: flen: 1. J. Brakels. 2. F. Maksfj- 3. D. Versluis. isjassen: 1. A. Lagas, 2. J. Hogen- 3. L. Corver, 4. D. Hogenboom. doeren: 1. J. v. Beek, 2. P. Kol- in, 3. P. Kienjet. Verjassen: 1. W. v. d. Lubbe, 2. Kooperen, 3. J. van Leeuwen, 4. Bladel, 5. B. Hanselaar. ige: 1. F. Blom, 2. C. Brouwer. Burgemeester Von Fisenne is mor- jerhinderd spreekuur te houden. WASSENAAR enry Blackman (Porgy) zingt in Geref. Kerk bijzondere paasdienst tweede paasdag wordt in de Geref. aan de Zijllaan van 10 tot 11 uur bijzondere paasdienst gehouden, h de beroemde negerzanger Henry man, die de hoofdrol vervulde in and Bess, negrospirituals zal zin- Het Wassenaars Jongerenkoor on- 1 De heer van Tongeren stond gisteren in het middelpunt van de vijfvoudige huldiging: hij ontving i een koninklijke onderscheiding. Loco-burgemeester, wethouder J. C. van Schaiky speldt deze onder scheiding op. (Foto LD./Van Vliet) in het produktieproces, t.w. mej. Ber nard als stenotypiste op de afdeling export, de heer J. van Tongeren in het magazijn, de heer J. v. d. Waard in zijn kwaliteit als procuratiehouder/verkoop leider, de heer H. Keyzer als onder houdsmonteur en de heer Starre als dekenruwer. Voor alle jubilarissen had spreker een enveloppe met inhoud. De loco-burgemeester, wethouder J. C. van Schaik, die deze middag eveneens aanwezig was, richtte zich in het bij zonder tot de heer Van Tongeren, die het „nu reeds veertig jaar tussen en I onder de dekens heeft uitgehouden", aldus de wethouder. Spreker, die bijzon-1 dere waardering had voor deze trouw aan het bedrijf, kon tot zijn vreugde j mededelen, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Van Tongeren de bronzen ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te verlenen. De heer P. Kruit, die namens de Alg. Bond van arbeiders(sters) in de Textiel- en Kledingbedrijven „De Eendracht" felicitaties aanbood, schonk het veel vreugde, dat de samenwerking tussen werkgevers en -nemers thans zo hecht is en dat men in de arbeider ook de mens ziet. Voorts voerden nog het woord de heer J. Bavelaar, voorzitter van de Onder nemingsraad en de heer A.M. Thorn, lid van deze raad. Enkele geschenken wer den overhandigd. Na afloop van deze huldiging volgde nog een gezellig sa menzijn. Onwilligen zullen gedwongen worden (Van onze Haagse redactie) Op de juridische afdeling van het Departement van Maatschappelijk Werk worden maatregelen voorbereid om onwilligen onder de uit Indonesië gerepatriëerden te dwingen, 60f£ van hun inkomsten af te staan als vergoe ding voor de verzorging en inwoning, die zij in de contractpensions genie ten of hebben genoten. De inhoudin gen gaan in, zodra de betrokkenen ln Nederland werk hebben gevonden. De maatregelen welke in voorbereiding zijn. zullen van gelijke aard zijn als die, welke gelden voor de inning van de ver schillende belastingen. Tot dusver is het slechts sporadisch voorgekomen, dat een gerepatrieerde botweg weigerde de vereiste 60 van zijn inkomsten af te staan. Vaker komt het voor, dat gerepatrleerden de betaling op de lange baan trachten te schuiven, door zich er periodiek aan te onttrekken. Zij geven dan op, dat zy het geld heb ben besteed aan belangrijker uitgaven. Deze weigeringen liggen in hetzelfde vlak als die, welke worden ontmoet bij de diverse heffingen van belastingen. Achteraf wordt steeds aan de verplich tingen voldaan. De ambtenaren van Maatschappelijk Werk trachten de gerepatrieerden er van te overtuigen, dat zij zich aan de eenmaal getroffen regeling hebben te houden. Veel ongerief spruit voort uit onbekendheid met de in ons land ge volgde budgettaire werkwijzen. Dode bij bomdemontatie Vanmorgen is op de vliegbasis Deelen van de Kon. Luchtmacht bij het oprui men van enige, onlangs gevonden bommen uit de tweede wereldoorlog, de laatstaangetroffen bom bij het de monteren geëxplodeerd. Hierbij is een soldaat van de Mynopruimingsdienst ernstig gewond en later overleden. Churchill weer naar huis Sir Winston Churchill vertrekt mor gen per vliegtuig naar Londen. Sir Win ston is sedert 15 januari in Roquebrune aan de Franse Rivièra met vakantie ge weest. Zijn terugkeer naar huis was uit gesteld. omdat men op mooi weer wachtte. De oud-premier heeft geruime tijd wegens longontsteking en pleuritis het bed moeten houden. Politie-optreden zal onderzocht worden De Haagse politie acht haar optreden tegen een grote groep leerlingen van de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten tae 's-Gravenhage, die giste ren een april-grap met de „Scala- maagd"aan de Grote Marktstraat wil den uithalen (menz ie elders), juist. „De politie moest wel zo optreden," verklaarde een woordvoerder van de po litie, „want dit is geen april-grap en het houden van optochten met redevoerin gen in het openbaar is wettelijk ver boden". De polite meent ook dat „men uit was op een rel", „Het kan zyn dat er incidenteel fouten zijn gemaakt", zo zeide de politie, „maar het optreden in zijn geheel achten wij volkomen juist". Er zijn 'tot nu toe geen klachten inge diend, maar de affaire zal volledig en tot in details worden onderzocht. 14.400 eieren voor repatrianten (Van onze Haags,e redactie) Het Produktschap voor Pluimvee en Eieren gaat de uit Indonesië gerepa trieerden een vrolijk Pasen bezorgen. Het Produktschap heeft hiervoor 14.400 eieren bestemd. Aan 2400 gerepatrieer den zal de zaterdag voor de eerste paas dag namelijk een doos met zes eieren worden toegezonden. De eieren worden uitgedeeld aan de gerepatrieerden, die zijn ondergebracht in Budel. Holterhoek (Eibergen), het opvangcentrum Me- demtolik en aan de bejaarden van 18 tehuizen. Verder zal er nog een extra kist gekookte en gekleurde eieren naar Budel worden gezonden, waarmee de jeugdleiding van het C.C.KP. het eie- renzoeken voor de jongens en meisjes zal houden. Engeland oppert uitbreiding van drie- tot zesmijlszone Op de zeerechtconferentie. welke te Genève wordt gehouden, heeft Enge land het verrassende voorstel gedaan de territoriale wateren uit te breiden van 3 tot 6 mijl. Amerika en Griekenland hebben zich reeds uitgesproken voor handhaving van de 3-mijls zone, Cey lon bleek veel te voelen voor het nieuiwe Engelse voorstel- Geen geheimen, behalve dat van de sfeér en liet beleven van de beginselen EvLahmÏhm Lama u/mmfHa de Vrijmetselarij beoogt. Dit vindt in de Erkenning von hoge wooroe eerste piaats zijn oorzaak daarin, dat de menselijke persoonlijkheid I Vrijmetselarij geen geloofsbelijdenis r 1 kent. Zy is een levenshouding. waar- In het Logegebouw hield de heer J. G. Spaan uit 's-Gravenhage gisteravond een voordracht over doel en wezen der Vrijmetselarij. Het is niet eenvoudig, aldus spreker, buitenstaanders duidelijk te maken, wat In Leids Stadhuis Vader voltrekt huwelijk van doehter Onder de vele huwelijksvoltrekkingen, welke vrijwel dagelijks in het Stadhuis plaatsvinden, nam die van hedenmid dag een bijzondere plaats in: een vader voltrok n.l. liet huwelijk van zijn doch ter. Het was het oud-raadslid, de heer J. C. Elsgeest. die in zijn kwaliteit als ambtenaar van de Burgerlijke Stand zo wel van zijn dochter, mej. C. J. W. Els- geest als van zijn schoonzoon, de heer G. Groenendijk het ja-woord vroeg. Reeds eerder had hij. doch nu als vader, het ja-woord voor deze verbintenis ge geven. Ditmaal ging het er - en dit ligt voor de hand - iets vertrouwelijker tóe dan bij een normale trouwplechtigheid en richtte de vader ambtenaar zich met een ..Guus en Corrie" tot het jonge paar. Aangezien bruid en bruidegom het on derwijs dienen, bestond er voor deze hu welijksvoltrekking bijzonder grote be langstelling. Onze foto brengt het mo ment in beeld, dat bruid en bruidegom elkander trouw beloven. (Foto LD Van Vliet) der leiding van Gerard Akkerhuis ver leent ook medewerking. GELDINZAMELING RODE KRUIS In café v. d. Zalm werd een vergade- Deyleroord. Dat was het gevolg van het boomplantfeest voor de hoogste klassen van de drie lagere scholen in dit gebied: de christelijke, openbare en rooms- katholieke. Voor alle leerlingen uit zwermden werden zij in de hal van de ring gehouden van het campagne-comité openbare school toegesproken door wet- voor de geldinzameling voor het Ned. houder Huybrechtse, die hoopte, dat de Roode Kruis, welke zal plaats hebben leerlingen zuinig zullen zijn op hun eind mei begin juni. De voorzitter van de afdeling van het Rode Kruis, de heer J. J. M. Wiegman, merkte bij de opening op, dat de collectes tot en met 1956 een stijgende lijn vertoonden, de opbrengst in 1957 daarentegen belangrijk minder was. Hij sprak de hoop uit, dat het comité er in zal slagen de weer te doen stijgen. Het voorzitterschap van het comité, waarin vele plaatsgenoten zitting heb ben, wordt vervuld door jhr. ir. R. E. Laman Trip. Er zijn voorts drie sub commissies, een voor de huis-aan-huis- en straatcollecte met als voorzitter de I getracteerd. heer G. A. van Leijenhorst, een voor de publiciteit, voorzitter de heer L. M. C. Ancion, de derde voor de administratie, voorzitter de heer A. M. Hekking. „eigen" boom, evengoed als op die van hun vriendjes. Wij planten onze bomen om het natuurschoon te verhogen en om de vruchtbaarheid van het land te be houden. Hij wekte de jongens en meisjes op over al het natuurschoon te bewaren. Daarop ontvangst ging men bomen planten in de Hoframp- laan, de Burmanl., de Clematisl. en de Groeneveltlaan. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de directeur van gemeentewerken, de heer A. J. Bolten en namens Staatsbosbeheer de heer P. J. Eggink. Na afloop werden de kinderen ZOETERWOUDE mede de vrijmetselaar zijn idealen zo goed mogelijk in zijn gewone leven tot uitdrukking tracht te brengen. Het ont breken van een confessie is de oorzaak vaneen waas van geheimzinnigheid dat voor de buitenstaander over de Vrijmet selarij hangt. In wezen heeft ze geen ge heimen. behalve het geheim van de sfeer en van het beleven der beginselen, het welk alleen diegenen kunnen verstaan die dit hebben beleefd. De vrijmetselaar streeft naar het zui ver menselijke en tracht dit tot steeds groter ontplooiing te brengen. Spreker lichtte vervolgens twee arti kelen der beginselverklaring van de Orde nader toe en legde er de nadruk op. dat de Vrijmetselarij een uit innerlijke drang geboren geestesrichting is en dus niet van buiten af wordt, opgelegd. In de beginstelverklaring komen o.m. tot uitdrukking de erkenning van de hoge waarde van de menselijke persoon lijkheid en de gewetensvrijheid. In deze laatste culmineert het vrijheidsbeginsel. De gewetensvrijheid brengt de mens tot erkenning van zijn doen en laten en stelt de hoge morele eis. zijn eigen in nerlijk te onderzoeken, waarbij de ver antwoordelijkheid bij hemzelf blijft be rusten. Wanneer de Vrijmetselarij de gelijk heid van alle mensen belijdt, betekent dit geen vervlakking, maar geschiedt zulks in de overtuiging, dat de zozeer verschillende mensen bij hun ontmoe ting in de Loge gezamenlijk een hoger geestelijk peil zullen bereiken door de aldaar in die richting strevende drang. Na hiermede de Vrijmetselarij als geestesrichting te hebben behandeld, be sprak de heer Spaan nog uitvoerig haar organisatie, waaraan wij ontlenen, dat een der doelstellingen is. dat de leden zich door gestadige arbeid aan zichzelf zullen ontwikkelen tot persoonlijkheden en de beginselen zullen uitdragen in de samenleving. Evenals de dieren, hebben de mensen onderling individuele verschillen Wat de mensen meer hebben dan de dieren, zijn de verschillen in persoonlijkheid. Door deze persoolijkheidsvorming nu. wordt de mens zich steeds meer bewust van zijn menselijkheid. Spreker gaf tenslotte een overzicht van de gebruikelijke en zoals hij zeide sim pele en rijke symboliek en ging nader in op de betekenis van de bouwwijze van de tempel. Ook in de kerkbouw vindt men i»'s van deze symboliek. De Vrijmetselarij kenmerkt zich door een idealistische levensbeschouwing, maar een die gegrond is op de erkenning van de realiteit van de eeuwige strijd tussen goed en kwaad. Deze beide polen móeten in het menselijk leven tot even wicht komen, anders wordt de mense lijke gemeenschap een schandplaats. In he: punt waarin alle geluk van de mensen besloten ligt. daar ligt de eeu wigheid. Spreker citeerde hier het ge dicht van Jan Luyken ..waar woont mijn God?". Het doet er niet toe hoe onze godsvoorstelling is. maar het komt erop aan. dat wij ons op dit middelpunt rich ten en hiernaar leven, ondanks alle te genslag en dat wij voortgaan in de over tuiging dat alle dingen mede ten goede werken tot het bereiken van een betere wereldorde, aldus besloot de heer Spaan zijn voordracht. KONINGIN NAAR DEVENTER EN VRIEZENVEEN Koningin Juliana is voornemens op dinsdag 6 mei een bezoek te brengen aan de gemeenten Deventer en Vriezen- veen. BoompJautfeest Vanmorgen heerste er grote en vrolijke bedrijvigheid in he* nieuwe gedeelte van Inenting tegen kinderverlamming De eerste inenting tegen kinderverlam ming van de kinderen, geboren in 1952, '53, '64, '56 en '57, is een succes ge weest: de opkomst zowel van het dorps gedeelte als van de Hoge Rijndijk was zeer goed. Complicaties hebben zich niet voorgedaan. De tweede injectie aan ge noemde kinderen wordt gegeven on derdag 10 april van 8.3032.3n huize van dokter Kortman-- dorpsgedeelte en voor d~ op woensdag 9 in .Het W - (Van onze parlementaire redacteur) Bij de verdediging van z\jn begro ting van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen in de Eerste Kamer heeft minister Cals vanmorgen verklaard verheugd te zijn, dat ditmaal van ver schillende kanten instemming was be tuigd met zijn beleid. Sinds 1952 zijn de jaarlijkse uitgaven voor onderwijs en cultuur gestegen van 450 tot 1200 j miljoen, omdat onderwijs en weten schap van groot belang zijn voor de toekomst van ons volk. De laatste adviezen voor de voorberei ding van het wetsontwerp voortgezet onderwijs zijn nog niet alle binnen De grote moeilijkheid zou zijn de doortrek king van de financiële gelijkstelling voor openbaar en bijzonder onderwijs. Men kan wel redeneren, dat de door trekking van de financiële gelijkstelling logisch is, omdat het voortgezet onder wijs ook volksonderwijs is geworden, dat door 85 pet. van de kinderen wordt ge volgd. maar in tegenstelling tot het la ger onderwijs telt het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs veel ver schillende schooltypen. De oprichting van een middelbare school, aldus minis ter Cals, mag niet afhangen van de toe vallige activiteit van een dominee, een Bijzetting Prins Willem V op 29 april Koningin en Prins aanwezig De stoffelijke resten van de ln 1806 overleden Prins-Stadhouder Prins Wil lem V zullen op dinsdag 29 april wor den bijgezet in de Koninklijke grafkelder te Delft. Aan de bijzetting zal een korte kerkdienst voorafgaan, die zal worden bijgewoond door Koningin Juliana en Prins Bemhard. In deze dienst zal voor gaan de oud-hofpredikant ds. J. F. Ber- kel te Apeldoorn. Het stoffelijke overschot van de prins zal op 29 april per auto uit Brunswijk, waar het thans rust, naar Delft worden overgebracht. De te Wolfenbüttel resi derende bisschop van de Brunswijkse Evangelisch-Lutherse kerk, de heer D. M. Erdmann zal daags tevoren in de Domkerk te Brunswijk een korte uit vaartdienst leiden. Spanje draagt zone over aan Marokko Spanje en Marokko zijn gisteren te Sin tra in Portugal overeengekomen, dat de Marokkaanse autoriteiten op 10 april een zone ten zuiden van het vroegere Spaanse protectoraat in Marokko zullen overnemen. De over te dragen zone wordt in het noorden begrensd door de rivier de Draa. in het oosten door de elfde lengtegraad en in het zuiden door een lijn langs 27 graden 40 minuten noorderbreedte. Aan de besprekingen werd deelgeno men door de Spaanse en de Marokkaan se minister van Buitenlandse Zaken, resp. De Gastiella en Balafredj. De overeenkomst is gesloten op grond van het verdrag van 27 november 1912. De Spaanse troepen zullen in de zone gele gerd blijven en wel onder dezelfde bepa lingen als de Spaanse troepen in andere delen van Marokko. Garoeda-dienst op Europa? Volgens Radio-Djakarta hoopt de Garoeda Indonesian Airways binnen de twee jaar een dienst naar Europa te openen. Dit was vernomen van de pre- j sident-directeur van de Garoeda. Soe- toto. Deze zei volgens Radio-Djakarta, dat een Europese dienst zou moéten worden geopend met het oog op het toenemend aantal Indonesiërs dat naar Europa reist. pastoor of een burgemeester, die veel handtekeningen weten te verzamelen. Er zullen maatschappelijke organen moeten komen, die samenwerken en overleg plegen. Dit zal blyken het moei lijkste punt te zyn bij de tot stana- koming van de nieuwe, alomvattende wet op het voortgezet onderwas. De ongerustheid over het tekort aan schoolgebouwen valt niet op korte termün weg te nemen. Er wordt ech ter een beleid gevoerd, volgens het plan dat de scholenbouw gelijke tred moet houden met de woningbouw. Aangenomen, dat de woningnood om streeks 19651966 in het algemeen zal zijn opgeheven, zal dan ook de scho lenbouw bij moeten zijn. Vorig jaar zijn scholen gebouwd tot een bedrag van 142 miljoen gulden. Het is te weinig, maar het Is een record, dat nimmer tevoren is bereikt. In 1952 was het 60 miljoen. Voor dit jaar is 190 miljoen beschikbaar gesteld en dat bedrag zal wel worden gebruikt. Omtrent de onderzoekingen op scholen met formulieren, die de leerlingen moe ten invullen, bijv. over de invloed van de televisie en of de ouders straffen, verklaarde minister Cals, dat hij het on toelaatbaar zou achten, indien dit zou gebeuren zonder toestemming van de ouders. Omtrent de gestelde vragen op de formulieren is een gesprek gevoerd tussen deskundigen. Men kan van me ning verschillen over de vraag of de grens van het toelaatbare is over schreden. (Deze pagina ls gedeeltelijk gecorrigeerd) BEURSOVERZICHT Aku's willig Amsterdam, 2 april. In het laatste beurshalfuur kwam plot seling flinke beweging in de A.K.U.- hoek. De beroepshandel waagde een gokje. De grootbanken gingen tot aan kopen over, premies werden afgesloten, terwijl bovendien de stukken wederom voor Duitse rekening uit de markt wer den genomen; de verkooplimites waren vrijwel opgedroogd. Begrijpelijk, dat al leen maar aan deze opmerkelijke vraag kon worden voldaan tegen oplopende prijzen. Na een opening op 157 3/4 ging de koers zelfs door de 160 naar 162%. In de overige hoeken waren de koers fluctuaties gering. Aandelen Kon. Olie of circa f. 154,30, noteerden 60 cent bo ven gisteren. De drukte in de Philips- hoek was weer verdwenen, doch de koers vertoonde een opwaartse tenden tie; de koerswinst bedroeg circa 1 punt. Unilevers waren goed prijshoudend, evenals K.L.M., die f. 108 noteerden. Het Jaarverslag van de Stoomvaart maatschappij Nederland was nog te wei nig bekend. Het fonds lag op 140 1 punt lager. Kon. Boot daarentegen iets beter, en Van Ommeren werd 2 punten hoger op 200 genoteerd. De Cultuurwaarden konden zich goed handhaven. De krappere geldmarkt werd gisteren reeds in de koers van de Staatsobligaties verdisconteerd en vandaag accentueerde zich dit. De koersen van de Staatspapie ren waren nauwelijks prijshoudend. Het onveranderde dividendvoorstel van 10% van de Ver. Ned. Rubberfabriek werd gunstig ontvangen, met een bied- koers op 118 <112%). De dividendver la ging van de Algemene Vruchten Import Maatschappij van 8 tot 6% had een la gere koers tot gevolg: deze werd ver nomen op 96 <98). Aandelen Van der Giessen en Zonen 2 punten lager op di videndverlaging van 12 tot 10%. WISSELKOERSEN Amsterdam, 2 april Londen 10 63% 10.64%; New York 3 79%—3 79%; Montreal 3 89%—389%; Parijs 89 95— 90.05; Brussel 7.61%—7.62; Frankfurt 90 53—90 58. Zilrich 86 76%—86 81 Zü- rich (vp fr) 88 50%—88.56%; Stock holm 7322%—73.27%; Kopenhagen 54 92%—54.97%; Oslo 53.13%—63 18% Milaan 60.92%—60.97%; Wenen 14.62— 1463. Beurs van Amsterdam Woensdag 2 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 93% 83% Grootboek obl.3% 81 Ned. '47 3% (3) 92 91H Ned. *51 3% 94 94B Ned '53 <3%) 91% 91 ;»B Ned '56 3% 91% 91H Ned '48 3% 86% 86 Ned. '54 3% 87 87 Ned 55 I 3% 87 87% Ned. '55 II 3% 88 88% Ned. *37 3 86 86% Ned. WB. lening 6% 107% 107H Dollarlng *47 3 91% 92 Investeringscert. 3 93* 93% Ned. 62-64 3 93% 93 Cert NWS 60% Indië "37 A 3 90% 90% Grootboek '46 3 86% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 24 24 Nat. Handelsbank 72% 71% Ned. Handelmij148% 150 Amst. Rubber 50% 50% Deli My .en <Ver.) 63 63% H.V.A86% 87 Java Cult28% 29 Senembah 55% 55 Vorstenlanden9% 9% A.K.U 157% 162% Berkel's Patent (v.) 192% 193% Calvé Delft cert. 292 293 Kon. Pap v Gelder ns% 178% Hoogovens cert290 292 Miilleren Co. N.B. 321% 323 Ned. Kabelfabr223 223% Philips 263 263% Philips pref153 152% Unilever334*; 33514 Wilton Feyenoord 202% 202% Biliton 2de r171 173 Dordtse Olie gew. 641% 649% Kon. Petr (f. 20.—154.20 154 Idem <50 A f 20.—) ^355 254 45 Holl Amer UJn 130v 131 Java China Paket 119 120% K-L-M 108 108 Ned Stoomv Mij J26' 127 Kon Paket My 108 107% Stoomvaart Mij Ned 141 139% Nievelt Goudr cert 144, 145% O-nmeren cert 198 201 Kon Rott. Lloyd tan i is-i Ned Scheepv Unie 11714 117% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES v - en Gem. leningen 47 <3%» 3 92 91% - "V*7 1 3 86B I Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96 96% j Premieleningen A'dam '53 3 96% A'dam '51 2% 87% A'dam '56 I 2% 84 82L 1 A'dam '56 n 2% 94% 94% Eindhoven '54 2% 82% 82% Enschede'54 2% 83% 83% I Den Haag '52 I 2% 91 91 I Idem II 2% 93% 94 I R'dam '52 I 2% 91 91% Idem II 2% 91V4 90% Utrecht '52 2% 91 91% NIET-ACTIVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 201% 205 HB.U. cert185% 184% Rott. Bank 172% 174% Twentsche Bank154 156 Industrie Ondernemingen Albert Heyn ?15 Borneo Sum H. My 34 Ned G en Sp. fabr 170 169 Kon. Ned Grofsm 96 Internatio 58% 61% Rott. Droogdok My. 470 465% Tieleman en Dros 9 Ned. My. Walv.vrt. 75 73 Spoorwegen Dell Spoorweg My 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 24% Intern. Nickel 74% Anaconda 46% Bethlehem Steel38% Cities Service 49% General Motors 34% Kennecott 87% Republic Steel 41B Shell Oil 69% Union Pacific 26 A Un. States Steel 57% 8% 74* 46% 38% 48% 34* 87% 40% 68 26% 56% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 1/4 Edelmet Kon AA 48% 46% Pref w.a idem 57GB 330 340B Holl Constructie 350 Ing. our v Bouwnyv 125 Int. Kunststoff. Ind 31 81 Leidsche Wolsplnn 145 1470 Sikkens Lakfab *53 400L 398 Ver Touwfabrieker 153 154 Wernink's Betonm 78% 78% Van Wyk Textiel 66% 68 "'"ilberg 114 116

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7