j I Ik zie Carmen, want ik heb Philips televisie I PHILIPS TELEVISIE L. VAM GEELEN LIGTVOET Fa. v. BERGE HENEGOUWEN 1 Voor PHILIPS TELEVISIE natuurlijk: A. ZWART Universitaire studie gewenst voor meer volksgroepen Honderdjarige" Duitser hield autoriteiten voor liet lapje Vrij grote Paasdrukte verwacht I Zie 't op zijn best met C. IK LIGTVOET over PIIILIPS-TELEVISIE Voor de complete Philips Televisie 97ste jaargang Woensdag 2 april 1958 Derde blad no. 29407 Het talent mag niet verloren gaan (Van onze parlementaire redacteur) In de moderne wereld worden veel meer en steeds hoger eisen gesteld op weten schappelijk gebied. Het land, dat op dit terrein achterblijft verliest de concurren tiestrijd. Daarom hield de heer Van Riel (VVD) gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van de begroting van Onderwijs, een indrukwekkend pleidooi voor de inschakeling van de kinderen van arbeiders, kleine middenstanders en boeren bjj de universitaire studie. Tegenover Rusland, zei hij, dat de proletarische jeugd intellectueel tot ontwikkeling brengt, zal het Westen het zich niet kunnen ver oorloven bepaalde groepen van de bevolking uit te sluiten van het hoger onderwijs. Het is moeilijk bij de jeugd de intelli gentie - en daarmede de geschiktheid voor universitaire studie - te meten. Nog altijd acht de heer Van Riel daarbij van groot belang wat het kind door de op voeding in het eigen gezin heeft meege kregen. Dat is de reden waarom een in telligent arbeiderskind toch de vereiste brede ontwikkeling mist om universitaire studie te volgen. Het grote probleem is daarom, volgens de heer Van Riel. dit ontwikkelingste kort aan te vullen alvorens de universi taire studie begint. De bestaande uni versiteiten zullen voor dat nieuwe sys teem niet geschikt zijn, maar aan de komende nieuwe universiteiten in Rot terdam en in Hengelo (derde technische hogeschool) zal er gelegenheid moeten zijn op dit gebied te experimenteren. Er moet aan de universiteit een overgangs figuur zijn. die meer weet dan de stu denten. maar hen toch zeer na staat, een hoogleraar, geen schepper van we tenschap. In het algemeen vond de heer Van Riel, dat men bij het universitaire on derwijs niet te streng de eis moet stel len van het zuiver wetenschappelijk le ren denken, want dat is maar aan wei nigen beschoren en hangt helemaal af van de persoonlijkheid. Van het Ame rikaanse hoge onderwijs kunnen we nog iets Ieren voor de praktijk van het leven. Ook de heren Gielen (KVP) en Van Hulst (CHU) betoogden, dat geen talent verloren mag gaan. maar prof. Diepen horst (AR) waarschuwde voor universi taire studie, die tc sterk is gericht op de praktijk. Hij wilde de oude geest van de Europese universiteiten hoog houden, waaruit voortvloeit, dat de universiteit niet iedereen binnen haar poorten kan nodigen. Natuurlijk kwam ook het tekort aan j schoolgebouwen en leerkrachten ter sprake, maar in het algemeen ondervond j het beleid van minister Cals weinig kri- j tiek, al sprak de heer Schipper (AR) van een noodtoestand bij het nijver- i heidsonderwijs. Een belangrijk sluime- rende reserve aan leerkrachten ver moedde mevr. Schouwenaar-Franssen (VVD) onder de gehuwde leraressen, die ervan worden weerhouden in deze tijd het onderwijs bij te springen om fiscale redenen. Met haar klaagde de heer Al- gra (AR) over het indringen in het ge zinsleven door middel van onderzoekin gen op scholen met formulieren van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Voor een hogere beloning voor de kleuterleid sters pleitte vooral de heer Derksen (KVP). Alleen de heer De Roos (PvdA) was zeer kritisch ten aanzien van het tekort aan schoolgebouwen en hij vroeg de toe zegging. dat daarvoor voldoende midde len "in dringende gevallen beschikbaar zullen worden gesteld, maar van andere zijde werd erop attent gemaakt, dat het vooral een financieel probleem is. waar voor minister Hofstra verantwoordelijk gisteren de laatste dag, dat de adviezen van de onderwijsinstanties voor de voor bereiding van dit wetsontwerp konden worden ingediend. De adviezen zullen wel tegenstrijdig zijn, maar van ver schillende kanten werd minister Cals voorgehouden, dat dit geen reden mag zijn voor een tekort aan besluitvaardig heid. Voor kunst en cultuur vroeg vooral de heer Cammelbeeck (PvdA) meer geld. Er valt een achterst and in te halen. De heer De Loor (PvdA) vroeg aandacht voor de jeugdzorg. Tot na middernacht Prof. Weve over de oorzaken van blindheid Laag cijfer voor Nederland Prof. dr. H. J. M. Weve heeft op de Universiteitsdag te Utrecht gesproken over vóórkomen en voorkómen van blindheid. In Nederland zijn blijkens gegevens, die prof. Weve verzamelde, 6000 volkomen blinde mensen. Vijf per tienduizend. In vergelijking met de V.S. en Engeland is dit een bijzonder laag cijfer. Over de gehele wereld zijn er tussen de 15 en 20 miljoen blinden. Het aantal blinden in Nederland is de laatste jaren ondanks de bevolkingsgroei bijna niet toegenomen. Wat betreft de oorzaken van blindheid zei prof. Weve: 16.5 ontstaat door erfelijke aandoe ningen van het netvlies, 12.5 door het afsterven van de oogzenuw. 9 door groene en 1 door grijze staar; 3 ontstaat door suikerziekte, die een afwij king van het netvlies tengevolge kan hebben. Voorts zijn ontstekingen van het vaatvlies, ongevallen en de bokssport veroorzakers van blindheid. Ook babies die in de couveuse behandeld worden, kunnen blind worden. Bij de ongevallen die blindheid tot ge volg hebben, noemde prof. Weve het spelen met scharen door kinderen en het spelen met vuurwerk. (Bij de jaarwisse ling telde Den Haag 24 ernstige oogver wondingen) en ook ongevallen in de industrie. In Groot-Brittannië komen in de mijnindustrie 21.000 oogverwondingen uitten ook de communisten, de heren per jaar voor. Te denken geeft, dat bijna Seegers en Polak, nog diverse wensen. I00r; van deze ongevallen voorkomen Vanmorgen antwoordde minister Cals. had kunnen worden Achterstand kunst en cultuur Het actuele probleem op onderwijsge bied is de hervorming van het voortge zet onderwijs. Het wachten is op het desbetreffende wetsontwerp. Het was Noord-Tirol staakt tegen vonnis van rechtbank in Trente (Van onze correspondent te Wenen) De gehele bevolking van het Oosten rijkse Noord-Tirol zou vandaag vijf mi nuten het werk staken om daarmee te protesteren tegen het jongste vonnis van de Italiaanse Rechtbank in Trente. die zes Zuidtiroolse boerenjongens uit het dorpje Pfunders in tweede instan tie nog zwaarder heeft veroordeeld dan in het eerste vonnis was gebeurd. Een half jaar geleden had de Recht bank van Bolzano de jongens, tussen 18 en 22 jaar, zeer zwaar gestraft om dat zij een" Italiaanse gendarme zouden hebben gedood. Na hervatting van het proces werden de straffen tegen alle verwachtingen in nog verhoogd tot 18 jaar. en in één geval tot levenslange gevangenis. Aan de proteststaking in Noord-Ti rol heeft de Oostenrijkse Centrale Vak vereniging haar toestemming gegeven, omdat zij dit vonnis als een politiek oordeel beschouwt, waardoor de Duits sprekende bevolking van Zuid-Tirol onder druk wordt gezet. Bovendien twijfelt men er aan of de schuld bewe zen is en bovendien noemt men de straf ongemotiveerd hard en hoog. De Oostenrijkse kanselier Raab ge raakt nu in moeilijkheden, omdat hij juist nu een bezoek aan Italië brengt en de bewoners, zowel van Noord- als van Zuid-Tirol een verklaring van hem verwachten, die hun protesten steunt. Het bezoek van Raab heeft echter een zuiver privé-karakter en stond reeds lange tijd op het programma. Raab zal de Zuidtiroolse kwestie hoogst waarschijnlijk niet ter sprake brengen om de wederzijdse betrekkingen tussen Oostenrijk en Italië niet in gevaar te brengen. Wel zal hij door de Paus wor den ontvangen. Bij deze gelegenheid zal het Oostenrijkse concordaat onge twijfeld ter sprake komen, nadat de onderhandelingen hierover in januari j 1. waren vastgelopen. De Oostenrijkse regering en ook premier Raab zelf. die praktiserend rooms-katholiek is. zijn van mening dat het concordaat van 1934 verouderd is en derhalve door een nieuw vervangen dient te worden Het Vaticaan staat echter op het stand punt. dat het concordaat juridisch gel dig en in hoofdzaken onaantastbaar is. zodat hoogstens enkele kleine veran deringen zijn toegelaten. Raab zal het Oostenrijkse standpunt, wel kunnen be lichten, maar een toenadering om een oplossing schijnt vooralsnog onwaar schijnlijk. Dreigende scheuring bij de Hongaarse communisten (Van onze Weense correspondent) Nu Kadar, die eerst door de Hongaarse pers ten onrechte als „ziek" werd ge meld. een bezoek aan de Joegoslavische president, Tito heeft gebracht, is het bekend geworden, dat Tito er op heeft gestaan dat dr. Miinnich, Kadars op volger als premier, niet aan het bezoek mocht deelnemen. Kadar heeft nu zijn positie versterkt door zich de steun van Tito en vooral van de Roemeense com munistische partij te verzekeren. Zijn tegenstander dr. Miinnich bracht in tussen een bezoek aan de Stalinistische regering in Oost-Duitsland, maar deze tegenzet schijnt aan kracht te hebben verloren nu Kadar nog altijd de sympa thieën van Kroesjtsjef geniet. Er is nu een scheur gekomen in de communistische partij van Hongarije, want terwijl de ene groep rondom Kadar de strijd tegen de Stalinisten aankon digt, roepen de aanhangers van Miin nich de Hongaren op om het „revisio nisme" te bestrijden. Bonaire Amerikaanse vlootbasis? Blijkens een bericht in de „Amigoe di Curaqao" heeft het eilandsbestuur van Bonaire zich tot de regering gewend naar aanleiding van het bericht in een krant in Panama, als zouden de Antil len belangstelling hebben voor een Ame- nkaanse vlootbasis. nu die op Trinidad in verband met de voorgenomen bouw van een hoofdstad voor de Brits West- I indische federatie in het gedrang zou komen. Het bestuurscollege van Bonaire I wijst op de ruimte die er op Bonaire is en op de diepe baai en het goede vlieg- I veld en merkt op. dat indien Bonaire in aanmerking zou kunnen komen, dit arme Benedenwindse eiland plotseling ook een welvaartsbron zou hebben ver kregen. welke vermoedelijk de stijgende werkloosheid waaronder de plaatselijke economie gebukt gaat. teniet zou doen. Het is niet uitgesloten dat het denk beeld op Aruba en Curagao een gunstig I onthaal vindt al was het alleen maar om een einde te maken aan de huidige toe- stand die Aruba en Curagao dwingt jaarlijks grote bedragen aan Bonaire af te staan om de Bonairiaanse begroting sluitend te maken. Britse mijnwerker wint 2 miljoen in voetbalpool De 58-jarige Britse mijnwerker Tho mas Riley, uit Horden, in het Engelse graafschap Durham, heeft zaterdag j 1. de hoofdprijs van de Britse nationale voetbalpool, ten bedrage van f2 226 237.40 gewonnen. Riley heeft de afgelopen elf jaar, in verband met een bij het ondergrondse werk opgelopen verwonding, slechts bo vengrondse arbeid verricht, waarmede een basissalaris van f 84,80 per week verdiende. Thomas en zijn 57-jarige vrouw Eliza beth reisden dinsdag, in gezelschap van vijftien familieleden.onder wie zich zo wel een 82-jarige grootmoeder als een zuigeling bevond, naar Londen, voor het in ontvangst nemen van de prijs. Het echtpaar-Riley heeft vier kinde ren. onder wie een in de Verenigde Sta ten wonende getrouwde zoon. Het ver klaarde thans in staat en voornemens te zijn deze zoon en zijn gezin in Ameri ka te gaan opzoeken. Advertentie Koningin Juliana en de oudste twee Prinsessen zijn in het Oosten rijkse wintersportoord Sankt Anton aangekomen voor een korte vakan tie. Zij werden daar begroet door de skileraar van de Koningin Johan Fahrer (geheel rechts). Convair vliegt om Frankrijk heen (Speciale berichtgeving) Op de lijn Amsterdam - Brussel Bar celona v.v., die de KLM doorgaans on derhoudt met Convair-toestellen, is van daag een grote DC-6 machine ingezet. De bedoeling is hiermede om Frank rijk heen te vliegen. De KLM wenst geen enkel risico te nemen, nu in Frankrijk door de 24 uurs staking ook de verkeerstorens niet functioneren en de overvliegende toestellen dus geen verbinding met de grond kunnen hou den. Normaal vliegt de Convair op de bewuste lijn over Frans gebied. Goud en deviezen weinig veranderd Uit de weekstaat van de Ned. Bank per 31 maart blijkt, dat in de goud en deviezenvoorraad weinig verandering is gekomen. De lichte daling van het goud is van weinig betekenis. Goud en devie zen tezamen belopen nu f. 4520 miljoen, tegen vorige week 4518 miljoen. T>J Toen men achterdochtig nerd. dool; hij onder, maar nu sit hij Een bejaarde Duitser, lie pas in januari met jngeveer 580 volksgenoten lit een voormalig Duitse ?n thans onder Pools be stuur staande streek naai de „Heimat" was terug gekeerd, heeft de West- duitse officiële instanties aardig voor het lapje ge houden. want hü wist hen wijs te maken, dat hij 108 jaar oud was. Om dat te bewijzen, haalde hij een pas voor de dag, waarir zwart op wit te lezer stond, dat hij, Franz Gro bauer. op 30 juli 1849 - dat is dus in het jaar waarop onzp Konine Wil lem II afstand van zijl troon heeft gedaan ir Koblenz was geboren. Hr was daardoor de oudste inwoner van heel de Bondsrepubliek geworden. Persfotografen en film- reporters zochten hem op en maakten opnamen op het ogenblik, dat hoog waardigheidsbekleders hem glimlachend de hand (rukten. De man werd op de .ekkerste hapjes getrak teerd. In de stad Trier, waar hij zijn levensavond wilde slijten, werd een feest voor hem op touw gezet, waarbij van offi- ciële zijde werd verklaard iat men er „trots" op was iat de oudste burger var. iet land zich juist hier '■>d willen vestigen. Op d vraag hoe hij he' tad klaar gespeeld zo oud e worden, antwoordde hij met een ondeugende tin- 'eling in zijn ogen: „geen sterke drank, niet roken en niet met meisjes uit gaan...." Geen angst voor gebrek aan accommodatie Oschoon Pasen dit jaar vroeg valt, Uit Zweden. Denemarken en Engeland j j '- zijn berichten over een groeiende reis lust voor de paasdagen binnengekomen. Uit Brussel wordt geen bijzondere drukte gemeld- Onze zuiderburen weten al zo goed de weg in ons land, dat dit geen bevréemding behoeft te wekken. In verband met de minder gunstige omstandigheden in Frankrijk, heeft het ANVV-kantoor te Parijs betrekkelijk weinig te doen. Het is echter best mo gelijk. dat in het bijzonder de Noord- Fransen bij goed paasweer de tocht naar Nederland zullen maken. De grootste aantallen bezoekers echter worden uit Duitsland verwacht in het büzonder, omdat ons land niet langer het internationale rijbewijs, het internationaal kentekenbewijs en een triptiek of carnet de passage voor Westduite wagens verplicht stelt. Ook het feit, dat men op vertoon van een identiteitsbewijs in plaats van een pas poort de grens vrijelijk overkomt, zal een stimulans voor bezoek uit Duits land zijn. De logies-informatiedienst L.I.D. van de samenwerkende VVV's en ANVV zal ook dit jaar weer dag en nacht voor de toeristen, die geen logies bespraken, klaar staan. Ofschoon men niet zoveel belangstelling als vorig jaar verwacht, is de LID toch op een stormaanval voor bereid. Indien men bedenkt, dat naar conservatieve schatting, buitenlandse toeristen het vorig jaar Pasen tien mil joen gulden aan deviezen binnenbrach ten, dan kan men het belang van deze dienst ongeveer meten. ziet het er naar uit, dat desondanks buitenlanders in vrij groten getale deze dagen in ons land door zullen brengen. Het aantal boekingen in de grote hotels in het westen des lands is aan zienlijk. Er is echter nog heel wat plaats, zodat er voorlopig geen angst behoeft te bestaan voor een tekort aan accommodatie. Volgens de ANVV zal het dit jaar niet zo storm lopen als in vorige jaren, hoe wel een beetje schappelijk weer vooral in Duitsland een enorme stroom toeris ten kan verlokken om een bezoek aan de reeds gedeeltelijk bloeiende bollevel- den en de zeekust te brengen. Het kan toor van de ANVV te Keulen heeft het zeer druk met het geven van inlichtin gen. gevangen (Van onze correspondent in West-Duitsland) Maar hij zag er ondanks zijn kale hoofd en zijn witte baard nog zo jeug dig voor zijn hoge leeftijd uit de dokters gaven hem niet meer dan ze ventig! dat de autori teiten een en ander toch nog wel eens wilden con troleren. In Koblenz kon men geen enkel document vinden, waaruit kon blij ken dat hij daar wel de gelijk in 1849 ter w ?reld vas gekomen. Toen de oude nerkte dat men achter dochtig was geworden, Geen verkoop van boter en margarine in slagerij? (Van onze Haagse redactie) De Procureur-Generaal bij de Hoge Raad is van mening, dat in een slagerij geen boter en margarine mag worden verkocht. Een Haagse weduwe, die een slagerij houdt, was in cassatie-beroep gekomen van een vonnis van f. 25 van de economische politierechter, omdat zij I boter en margarine had verkocht. De pleiter was bij de behandeling van de innir hi,- nnrfor Moov rir. zaak tot de conclusie gekomen, dat de !?iïie JonH him hpPft vestigingsregeling, gemaakt op basis van ninn fppMMi? OP 1 het orKanisatiebesluit voedselvoorziening lem nu in hechtenis ge- 1941 thans niet bindend meer is. De Procureur-Generaal zei in zijn conclusie, dat het hier gaat om een vestigingsver ordening, waarbij een factor als vakbe kwaamheid o.a. van belang is. Hij con cludeerde tot verwerping van het beroep. Uitspraak 13 mei. lomen. Zij gelooft dat niet alleen zijn geboorte datum, maar ook sjjn naam vals is! Ook met de Paasdagen heeft televisie weer veel te bieden Met Philips televisie ziet u alles en goed! Philips televisie is méér waard, omdat u kunt rekenen op een helder, scherp, stabiel beeld-op een betrouwbare werking van het toestel, zelfs onder de ongunstigste omstandigheden - op dubbele service: de directe service van uw handelaar en de landelijke, unieke Philips service. Philips geeft u gulden voor gulden meer techniek, meer service en bovenal meer betrouwbaarheid. PAASPROGRAMMA'S die u met Philips televisie haarscherp kunt volgen le PAASDAG Hamburg: Opera CARMEN 2e PAASDAG Filmver slag reis H.K.H. Prinses Beatrix naar de 1 Vest Kurhaus Scheveningen: AVRO Europees danstocrnooi 12 APRIL: Volledige t.v.-uitzending van Toon Hermans' One-man-show U kunt kiezen uit 5 Philips SUPER ONTVANGERS met beeldbuis-dia meters van 43 tot 68 cm, in prijzen vanaf f 795.- 21 TX 180 U f 1065.- 53 cm beeldbuis Hooigracht 18 - Tel. 23951 en 100% service! DE KEUR-COLLECTIE PHILIPS TELEVISIE-APPARATEN Verkrijgbaar bij: Haarlemmerstraat 55 - Leiden - Tel. 20593 t.o. Rex-theater U SPREEKT MET KRAAIERSTRAAT 10, LEIDEN - TELEFOON 22356 (na 6 uur 34946) EN HET KOMT MET DE BETALING ALTIJD IN ORDE! GANGETJE 12 TELEFOON 23005 LEIDEN ALLEEN AL om de SERVICE koopt U Uw TELEVISIE APPARAAT bij de Aalmarkt 12 LEIDEN Dag- en avondservice tel. 21782

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5