Amerika had Moskou s propaganda heel gemakkelijk kunnen voorkomen WEERBERICHT Maar Washington wilde niet de verantwoordelijkheid offeren Staat beslissing Midden-Suniatra thans voor de deur? 97ste jaargang WOENSDAG 2 APRIL 1958 No. 29407 LEIDSCH iÊk DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Russen hebben met hun besluit om de kernproeven eenzijdig te staken een mooi propaganda-succes geboekt, aldus gaf de Amerikaanse minister van Buiten- 'andse Zaken, John Foster Dulles, gisteren op zijn persconferentie in Washington toe. Maar, zo vervolgde hij, wy hadden het besluit verwacht. De Amerikaanse regeringsleiders hadden de vorige week met president Eisenhower nagegaan, of de Ver. Staten de Russen niet voor konden zyn met een dergelijke verklaring. Na zorgvuldige bespreking van het voor en tegen was men echter tot de slotsom gekomen, dat de Ver. Staten hun verantwoordelijkheid niet konden opofferen aan een poging om een kortstondig propagandasucces te behalen. Dulles onderwierp hierop de Russische verklaring aan een kritische beschou wing. De Russen hebben zojuist een zeer uitgebreide serie kernproeven genomen, zo zei hij. De Ver. Staten hebben enige maanden geleden reeds een serie proeven, die de volgende maand beginnen, aangekondigd. De Russen konden dus gemak kelijk, omdat zij toch geruime tijd nodig hebben om een nieuwe serie proeven voor te bereiden, hun verklaring afleggen, uiteraard met het voorbehoud dat zij de proeven kunnen hervatten als de Ver. Staten hun proeven voortzetten. Westerse nota's geen verzachting van het standpunt der V.S. De Ver. Staten zijn altijd bereid ge weest de kernproeven te staken, aldus Dulles, doch de vraag is of dit moest gebeuren als onderdeel van een program, dat tot verwijdering van de kernwapens uit de wapenopslagplaatsen der grote mogendheden zou leiden. Amerika en de Sovjet-Unie bezitten op het ogenblik genoeg kernwapens om elkaar en mogelijk een groot deel van de mensheid te vernietigen. De Sovjet- Unie is kennelijk bereid om de zaak zo te laten, maar de Ver. Staten willen deze dreiging opheffen. Volgens hen moeten de kernwapens verdwijnen of men moet ze zo ontwikkelen dat ze alleen defen sief en zonder gevaar voor de mensheid kunnen worden gebruikt. Dulles deelde mede, dat het Ameri kaanse standpunt ten aanzien van een topconferentie ongewijzigd is. Voor de V.S. kunnen besluiten aan een topconfe rentie deel te nemen, moeten eerst op diplomatiek niveau de standpunten van Oost en West ten aanzien van belang rijke politieke kwesties nader tot elkaar worden gebracht. De Britse. Franse en Amerikaanse no ta's. die maandag in Moskou zijn over handigd. betekenen geen ..verzachting" van dit Amerikaanse standpunt. Journalisten vroegen of wordt over wogen dat op een conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken (die als aanvulling op het diplomatieke overleg Belgrado sluit grens voor het Westen Opzienbarend besluit (Van onze Weense correspondent) Tot algemene verbazing van waarne mers in de Oostenrijkse hoofdstad heeft de Joegoslavische regering besloten na 8 april a.s. geen visa meer te verstrekken aan reizigers of toeristen uit het Westen. Dit wekt temeer verwondering, omdat Joego-Slavië in de laatste jaren alle moeite heeft gedaan om toeristen uit het Westen aan te trekken en ook omdat op het eind van april de jaarbeurs van Agram wordt gehouden, waarvoor men in het buitenland vrij grote belangstel ling heeft. De Joegoslavische instanties hebben alle buitenlandse bezoekers laten weten, dat zij het land voor 8 april moe ten verlaten. Dit geldt ook voor zaken mensen. die hun artikelen of produkten op de jaarbeurs willen exposeren. Alleen voor Oostenrijkse firma's heeft Belgrado een uitzondering gemaakt. Tegenover belangstellenden uit andere Westelijke landen heeft men weliswaar verklaard, dat van 1 mei af een nieuwe regeling zal worden getroffen, maar er valt niet aan te twijfelen, dat Joego-Slavië zich met het bovengenoemde besluit in het eigen vlees heeft gesneden en dat nu slechts weinig toeristen hun zomerva kantie in het land zullen doorbrengen. Advertentie H. Walenkc maandag door het Westen is voorge steld) kwesties van wezenlijk belang zouden worden besproken. Dulles ant woordde hierop, dat hij zou verwachten dat het onderzoek van de kwesties in de eerste plaats op diplomatiek niveau zou geschieden. Macmillan blijft nog hoopvol gestemd Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Premier Macmillan heeft in het La gerhuis een voorlopige verklaring afge legd over het Sovjetrussische besluit om de H-bomproeven stop te zetten. Hij deed zulks in antwoord op vragen van de oppositie en verklaarde dat de tekst van Gromyko's rede op het ogenblik zorgvuldig wordt bestudeerd. Er is geen formele mededeling van de Sovjetrussische regering ontvangen, zei hij. en de Engelse regering kan over de zaak nog niets officieels zeggen omdat eerst overleg dient te worden gepleegd met bondgenoten en deelgenoten. De eerste zijn natuurlijk de NAVO-leden, de laatste de leden van het Britse Gemene best, waaronder neutrale landen als In dia. Macmillan zei, dat Engeland en de andere Westelijke landen reeds in juli hebben voorgesteld een commissie van deskundigen te benoemen om een in spectiesysteem inzake ontwapening uit te werken. Dit dikwijls herhaalde aan bod is nog steeds van kracht. De plaats om de kwestie van opschorting van bomproeven te behandelen, is een top conferentie. IMacmillan sprak de hoop uit dat de nota, welke de drie Westelijke mogend heden maandag in Moskou hebben inge diend. zal leiden tot vroegttijdige voor bereiding van een topgesprek, waar dan de hele kwestie kan worden opgelost. Van de Labourbanken werd de vraag gesteld, of indien Amerika niet bereid is de leiding te nemen, Macmillan dan de verzekering kon geven, dat wij niet de nieuwe Sovjetrussische premier zullen brengen tot het pathologische uiterste, waarin Stalin is gebracht, maar dat wij hem aan zijn woorden zullen houden en nagaan of er een zekere mate van over eenstemming kan worden bereikt. Macmillan antwoordde hierop, dat hij verantwoordelijk is voor de politiek en veiligheid van het land. Het is een zware taak. die hij van plan is naar beste we ten te vervullen. Hij geloofde dat hij over het geheel genomen hierbij het Lagerhuis achter zich heeft. Macmillan herhaalde wat zijn hoop is, namelijk dat het tot de Sovjetrussische regering gerichte voor stel de topconferentie dichterbij zal brengen. Hugh Gaitskell, de leider der opposi tie, zei dat indien het vele maanden ge leden door de Sovjet-Unie gedane voor stel tot wederzijdse opschorting van bomproeven onder behoorlijke controle zou zijn aanvaard, wij thans niet door het besluit van Moskou zouden zijn ver rast. I Prins Bernhard naar Rome vertrokken Voor zjjn vertrek naar Rome heeft I Prins Bernhard gisteren in Istanboel j verklaard dat hij met Turkse kabi netsleden o-m. gesproken heeft over I de handelsbetrekkingen tussen Turkije en Nederland. De Prins dankte voorts voor de har telijke ontvangst die hem in Turkije ten deel was gevallen. Bij het vertrek van de Prins waren tegenwoordig de Turkse minister van Defensie, de gouverneur van Istanboel en de Nederlandse ambassadeur. Op het vliegveld stonden kinderen van de Ne derlandse kolonie in Istanboel opge steld, die met Nederlandse vlaggetjes zwaaiden. Prins Bernhard is gisteravond uit Is tanboel in Rome aangekomen. Hij heeft de nacht op de Nederlandse ambassade doorgebracht en is vandaar doorgereisd naar Nederland. Opstandelingen zouden strijd vermijden Neutrale waarnemers in Djakarta menen, dat de beslissende slag in Midden- Sumatra thans voor de deur staat. Zij verwezen naar het legercommuniqué van 1 gisteren, waaruit blijkt, dat de regeringstroepen zyn doorgedrongen in de resi dentie West-Sumatra en thans vorderen in de richting van Pajakoemboeh, dat slechts 25 km. van Boekit Tinggi ligt. Zij baseren hun mening voorts op de mededeling van het legerhoofdkwartier, dat een „veiligheidszone" zal worden in gesteld voor de evacuatie van buitenlanders, die zich nog steeds in het gebied van Padang bevinden. Deze buitenlanders is gisteren aangeraden voortdurend naar de uitzendingen van Radio-Djakarta te luisteren. De waarnemers hebben er echter ook op gewezen, dat zowel Padang als Boekit Tinggi slechts bereikbaar zijn door het overtrekken van de Boekit Barisan, welk gebergte voor de opstandelingen - gelijk gemeld - een natuurlijke verdedigings linie vormt. daten heeft met mitrailleurs de wacht bij het vliegveld betrokken. Kolonel Dahlan Djambek, minister van Binnenlandse Zaken in de tegen regering heeft medegedeeld, dat ma joor Nangolan zijn troepen reorgani seert en opnieuw bewapent met het oog op een aanval op Medan. De troe pen van kapitein Pohan staan bij Pematang Siantar, op 65 km van Medan, zei hij. Radio-Padang verklaarde gisteren, dat 1000 studenten in het district-Kaintji in Midden-Sumatra zich voor de strijd tegen de regeringstroepen hebben ge meld. Tegenover het bericht van de zijde der centrale regering, dat haar troepen zijn doorgedrongen in het westelijke deel van Midden-Sumatra, stelde Radio-Padang gisteravond, dat in het zuiden de troe pen der Centrale regering zijn terugge- I dreven. Volgens hetzelfde bericht van i deze radio bevinden zich de troepen der opstandelingen, na oostwaarts te zijn opgerukt met als basis de weg van Padang naar Palembang. thans in de i omgeving van Taloek, dat volgens som mige berichten thans in hun handen is. „Bijna geen tegenstand" De legercommuniqué's en berichten van een aantal journalisten, die in Midden-Sumatra zijn, hebben aange toond, dat de opstandelingen tot dus verre de regeringstroepen bijna geen tegenstand hebben geboden. Waarnemers vermoeden, dat zij heb ben gewacht tot het ogenblik, dat de regeringstroepen zijn doorgedrongen tot het centrum van het door de op standelingen beheerste gebied. Ook wordt echter mogelijk geacht, dat de opstandelingen de strijd zullen blijven vermijden en zullen verdwijnen in de moeilijk doordringbare oerwouden om een guerilla te gaan voeren. De eerstvolgende dagen zullen het antwoord moeten geven. Inmiddels zijn de regeringstroepen thans aangeko men aan de voet van het bergketen van Midden-Sumatra en volgens de jongste berichten maken zij nog steeds vorderingen. Volgens Radio-Padang heeft president Soekarno aan de chef staf van het Indonesische leger, gen. majoor Nasoe- tion, opdracht gegeven, de opstand in Sumatra te bedwingen voor het isla mitische nieuwjaar (29 april). Volgens Radio-Padang zou, als dit niet gelukt, Nasoetion stellig worden vervangen als j chef-staf. Bescherming vliegveld De revolutionaire regering heeft nieu we maatregelen genomen om het vlieg veld van Boekit Tinggi te beschermen tegen aanvallen van parachutisten, die volgens bepaalde inlichtingen spoedig verwacht kunnen worden. Er zijn hon derden scherp gepunten bamboestam- men rondom het veld en de landings banen geplant. De landingsbanen zelf zijn bedekt met tonnen. Een tiental sol- Dulles: „V.S. zijn correct" De minister van Buitenlandse Zaken van de V.S., Foster Dulles, heeft op een persbijeenkomst verklaard, dat de Advertentie NU BLOEMZAAD ZAAIEN per pakje 25 ct. VLIELAND'S Zaadhandel NIEUWE RIJN 50 bij 't Gangetje opstand op Sumatra een binnenlandse aangelegenheid van Indonesië is. Hij zeide dit i antwoord op een vraag om een uiteenzetting van de houding der V.S. ten aanzien van de tegenregering op Sumatra te willen geven, met name wat betreft de blokkade van Midden- Sumatra door de Centrale Indonesi sche regering. Dulles zeide, dat de V.S. trachten, in deze kwestie een volkomen correcte houding te handhaven en dat hy niets wenste te zeggen wat aan dit standpunt afbreuk zou kunnen doen. Wel deelde hij mede, dat volgens door hem ontvangen inlichtingen, Indonesië hulp krijgt van Rusland. Het betrof een Russische lening van 100 miljoen dollar waarvoor enige maanden geleden een overeenkomst werd gesloten. De lening wordt verstrekt in de vorm van levering van goederen, waarvan de eerste, een aantal schepen, onlangs te Djakarta is aangekomen. Prof. Djohan niet ontvoerd? Het Indonesische ministerie van Voor lichting heeft de verklaring van de tegenregering tegengesproken volgens welke prof. Bahder Djohan ontvoerd is, aldus maakt Radio-Djakarta bekend. Volgens Radio-Djakarta is de politie in het bezit van een door prof. Djohan ondertekende verklaring, „dat hij niet ontvoerd is". Chinese padvinders niet meer in uniform Het Indonesische ministerie van On derwijs heeft oefeningen van de Chinese padvinders van de „Tsjoeng Kwo Toeng Tse Tsjoeng" in geheel Indonesië ver boden. Ook mogen zij niet meer hun uniform dragen. Het verbod is gebaseerd op de ordonnantie inzake controle op particuliere en buitenlandse onderwijs instellingen en „noodzakelijk om de rust en orde op scholen en opleidingsinstitu ten te handhaven". Tijdens zijn bezoek aan Turkije heeft Prins Bernhard te Ankara een krans gelegd op de graftombe van Kemal Ataturk .de grondvester van de moderne Turkse republiek (tele- 1° to). Aanhoudend koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid voorkomende sneeuwbuien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen noord en oost. Vannacht overwe gend lichte vorst. Morgenmiddag onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 3 APRIL. Zon op: 6.12 uur; onder: 19.16 uur. Maan op: 18.46 uur; onder: 5.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.28 en 14.49 u. Laagwater te 10.30 en 22.58 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Zelfs de lammetjes, die geen ver gelijking met andere jaren kunnen trekken, vertrouwen het wonderlijke 'lenteweer niet erg. Tegen Je kou\ weten! helpt dit wel niet. maar tegen regen. I doende, sneeuw en hagel (..je kunt nooit Nieuwe staking in Frankrijk na die van gisteren (Van onze Parijse correspondent) Hoewel zij als zodanig niet waxen be doeld, hebben de Fransen toch hun best gedaan de stakingen in alle trans portbedrijven der genationaliseerde tak ken. waar samen twee miljoen mensen werken, gisteren als een 1 april-mop op te vatten. In Parijs stonden de vaste klanten van de metro en de autobussen al vroeg, overigens zonder doodgravers gezichten, by de halten op een vriende lijke automobilist te wachten, die hun wel een lift zou aanbieden. De radio had namelijk alle autobezit ters reeds opgewekt de slachtoffers van de transportstaking een eindje op weg te helpen en voor dovemansoren bleek dat verzoek over het algemeen niet te zijn gedaan. Ook de militaire auto's droegen weer hun steentje bij om het ongerief zoveel mogelijk op te vangen en alles bij elkaar hebben de meeste Parijzenaars hun bestemming dan ook wel bereikt. Ook de posterijen hadden van de sta king te lijden en bij andere overheids bedrijven, zoals gas, water en elektri citeit. liepen de zaken minder gesmeerd. Het Franse publiek heeft in de loop der jaren wel geleerd dergelijke stakingen als onvermijdelijke natuurverschijnselen te beschouwen en men heeft er zich dan ook niet bovenmatig druk over ge maakt. In regeringskringen neemt men daar entegen de gebeurtenissen van gisteren iets minder gelaten op. De weigering van het kabinet-Gaillard om op looneisen van de vakvereniging in te gaan, werd van officiële zijde gemotiveerd met het argument, dat inwilliging de staatskas op een nieuwe uitgave van ruim twee miljard gulden te staan zou zijn geko men. Het blyft echter zeer de vraag of deze motivering by de vakbonden in de toekomst op meer begrip zal kunnen rekenen en of, anders gezegd, de staking van gisteren niet een nieuw, speciaal 1 offensief-in-grote-styl zal hebben inge luid. Onze ondernemingen en de toekomst „Hangt af van houding inzake Nieuw-Guinea" „De toekomst van de Nederlandse cul tuur-ondernemingen, die door de 'Indo nesische» regering zijn overgenomen, hangt af van de Nederlandse houding ten opzichte van de kwestie West-Irian, aldus verklaarde de Indonesische minis ter van landbouw gisteren op een bij eenkomst in Dj ember, Oost-Java. De minister, dr. Soedjarwo. kondigde verder aan. dat voorbereidingen zullen worden getroffen voor „onze volgende stap. indien de Nederlanders koppig blijven". ..Vaststaat dat we de bevoorrechte po sitie van de Nederlanders in Indonesië niet zullen herstellen", vervolgde hij. „de Nederlandse koloniale economische posi tie in Indonesië is voorgoed vernietigd". Soedjarwo deed een beroep op de In donesiërs die thans de bedrijfsleiding van de Nederlandse cultuur-onderne mingen voeren dit „efficiënt" te doen en zich niet schuldig te maken aan corrup tie. Jacht op Nederlanders in Noord-Duitsland (Van onze correspondent in West-Duitsland) In geheel Noord-Duitsland zou een ware politiejacht aan de gang zijn op een drietal jonge Nederlanders, die di verse roofovervallen zouden hebben ge pleegd. Met een in Nederland gehuurde auto hebben zij lifters meegenomen. Onderweg beroofden zij hun slachtof fers en wierpen deze op eenzame plaat sen uit hun auto, een donkerblauwe ford. Een 25-jarige monteur uit Essen be weert dat hij op 25 maart j.l. reeds ken nis gemaakt heeft met de Nederlanders, die hem hadden mishandeld en zijn gouden polshorloge hadden gestolen. Te Lübeck. zo verluidt het verder, zouden zij twee lifters hebben beroofd. Een laatste overval bij deze stad zou zijn mislukt, waarna zij de auto lieten staan en te voet vluchtten. Commissaris mr. J. Klaasesz: „Wij zijn te lankmoedig" (Speciale berichtgeving) Op een bijeenkomst van de Vereni ging voor Veilig Verkeer te Rotterdam heeft de Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, mr. .1. Klaa sesz, gezegd, dat men in ons land veel te lankmoedig is, wat verkeersovertredingen betreft. Men treedt niet krachtig genoeg op tegen de overtreders. Mr. Klaasesz noemde verschillende organisaties op het gebied van de verkeersveiligheid een ramp. „Wij zfjn op de verkeerde weg als we de weggebruikers in vijandige kampen gaan verdelen. We moeten gezamenlijk optrekken in één organisatie" Voorts betreurde spreker het dat het verkeers- onderwijs is onttrokken aan de politie en in handen is gelegd van het onder wijzend personeel. Nigeriaans oppositieleider door tegenpartij behekst Bij opstootjes in de omgeving van Ibadan (Nigeria), die drie dagen hebben geduurd, zijn veertien mensen om het leven gekomen. De politie moest van vuurwapens gebruik maken, nadat zij vergeefs gepoogd had de menigte met traangas te verspreiden; 300 mensen zijn gearresteerd. De relletjes laaiden op na een auto-ongeluk, waarbij een in het ge bied van Badan zeer populaire oppositie leider in het Nigeriaanse parlement om het leven kwam De bevolking van het gebied, die zeer bijgelovig is is ervan overtuigd dat de man het slachtoffer is geworden van een betovering. Zijn poli tieke tegenstanders hadden hem be hekst 1

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1