Gunstige liquiditeits positie van Coöp. Boerenleenbank Rook een excellente cigaret Lekkere half-zware shag van Douwe Egberts! 97ste jaargang Maandag 31 maart 1958 Tweede blad no. 29405 Uitbreiding Leids kantoor gebouw De Coöp. Boerenleenbank „Leiden Oegstgeest" hield haar 69ste algemene ledenvergadering, welke onder leiding stond van de heer P. J. Kolderman. In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter speciaal de heer B. van Vliet, voorzitter van de Coöp. Groente veiling te Leiden. In het afgelopen jaar werd regelmatig een beroep op de bank gedaan tot voor schot- of kredietverstrekking, afschoon in de tweede helft van dat jaar hierin enige vermindering merkbaar was- De stijging der spaargelden hield met deze verstrekkingen ongeveer gelijke tred. De uitgifte van de woningbouwleningen de den echter in de maanden november en december de stijging der spaargelden afnemen. De discontoverhogingen van de Neder- landsche Bank hadden een algemene renteverhoging tot gevolg. Mede door maatregelen in verband met de beper king der bestedingen en door verhoging van de rente voor spaargelden tot 3.12% kon renteverhoging voor de kredietne mers niet uitblijven. Een gelukkige om standigheid is het, dat het te berekenen rente-percentage nog beneden de alge mene rentetarieven is gebleven. De voorzitter besprak tevens de resultaten van de zuivelindustrie en tuindersbe- drijven in het afgelopen jaar. daarbij constaterend, da-t de bedrijfsresultaten wel bevredigend konden worden genoemd al zullen wat betreft de differentie der bedrijven de uitkomsten ook wel uit el kaar lopen. Na. gewezen te hebben op de noodzakelijkheid tot uitbreiding van het kantoorgebouw en de dienaangaande bestaande plannen toelichtend, ver klaarde hij deze vergadering voor ge opend. Bij de gehouden verkiezing voor een lid van het bestuur en een lid van de Raad van Toezicht, werden de aftre denden, de heren L. Snoeker en J. van Vliet, herkozen. Kasteleiulag 1958 in Leiden gehouden Na de succesvolle proefneming van vorig jaar, achtte het bestuur van de Nederlandse Kastelenstichting het ver antwoord ook een Kastelendag 1958 te organiseren, welke zaterdag in de Sleu telstad werd gehouden. Ook ditmaal bestond er grote belangstelling, zodat de directeur van de Stichting, de heer J. H. E. baron van Nagell, velen kon welkom heten aan het begin van de eerste bijeenkomst van die dag in de filmzaal van het Academiegebouw der Leidse Universiteit. Het openingswoord werd gesproken door de rector-magnificus, prof. dr. S. E. de Jongh, die zich verontschuldigde, dat hij slechts als „liefhebber" van oude bouwkunst en verstokt zwerver door ons land" kon spreken. Maar als buiten staander had hij toch enkele wensen. Hij wilde voorbijgaan aan het verzoek tot herstel en behoud van de bestaande kastelen, daar hij zich de financiële con sequenties daarvan kon indenken, maar hij verzocht de kasteel-eigenaren toch wel nadrukkelijk de bordjes „Verboden toegang" een beetje te verhangen, zodat aantrekkelijke plekjes niet altijd „beslo pen" behoefde te worden en als er er gens onverhoopt een kasteel moet wor den afgebroken, laat men dan tenminste een teken achterlaten, waar het gestaan heeft, zodat de geïnteresseerden de plaats kunnen terugvinden. Baron van Nagell sprak uitsluitend de hoop uit, dat het „Nederlandse volk in middels zo was opgevoed, dat in de toe komst geen kasteel meer moet worden afgebroken". Vervolgens gaf hij het woord aan de oud-directeur van het Stedelijke Mu seum „De Lakenhal", die aan de hand van vele lichtbeelden een causerie hield over de Nederlandse kastelen in beeld. Voor liefhebbers en onderzoekers zijn dergelijke tekeningen en schilderijen van het grootste belang, omdat aan de hand van deze afbeeldingen een goede indruk verkregen kan worden over de geschie denis van de bouwwerken. Na een korte pauze was het woord aan dr. R. van Luttervelt, werkzaam aan het Rijksmuseum te Amsterdam, die eveneens met lichtbeelden naging welke invloed de adellijke woningen hebben gehad op de architectuur in de steden. In aansluiting op deze bijeenkomst heeft het gemeentebestuur de deelne mers aan deze Kastelendag in de bur gerzaal van het Stadhuis ontvangen. In verband met het verblijf van de burge meester in Istanboel heette de loco-bur gemeester, wethouder J. C. van Schaik, hen allen hartelijk welkom. Spreker, die zeer veel waardering had voor het stre ven van de Stichting omdat hierdoor een Nederlands cultuurbezit in stand wordt gehouden, zag de kastelen tevens als een stenen getuigenis van de strijd om het behoud van onze zelfstandigheid en vrijheid. Hierna schonk spreker in het kort aandacht aan de historie van „Den Burcht", aan welke „vesting" de deelnemers na deze ontvangst nog een bezoek brachten. De directeur van de Stichting dankte voor de vriendelijke ontvangst. In de loop van de middag bracht men ook nog een bezoek aan het Gravensteen, waar tevens een expositie was ingericht van bekende en minder bekende boeken, waarin de Nederlandse kastelen in vroe- GOUDEN JUBILEUM P. DE BRUIN Zondag herdenkt de heer P. de Bruin het feit. dat hij vóór 50 jaar als zetters- leerling in dienst trad bij A. W. Sijthoff's Uitg. Mij. N.V. alhier. Sindt 1921 is de jubilaris chef van de monotype-afdeling. In verband met de paasdagen zal dins dag 8 april aandacht aan dit jubileum worden besteed. In de middaguren van 2 tot 5 uur is er gelegenheid om de heer De Bruin in zijn woning aan de Zyldijk 14 te Leiderdorp geluk te wensen. Officiële publikaties VERKEERSMAATREGELEN Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat de raad dier gemeente ln zijn vergadering van 24 maart 1958, heeft besloten: a. de Marktsteeg ln belde richtingen ge sloten te verklaren voor voertuigen, welke met Inbegrip van de lading, een hoogte van 3 m. te boven gaan; b. de geslotenverklaring van de Kooilaan. voorzover gelegen tussen de Atjeh- straat en de Ringkade (voorheen Kool straat geheten) voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen en bespannen wagens ln de richting Ringkade ln te trekken. Het door de kassier, de heer A. Jan sen, uitgebrachte financiële verslag deed de toename der uitzettingen uitkomen. Het balanstotaal bedraagt 6% miljoen gulden, terwijl voor een bedrag van 83 miljoen gulden is omgezet. Het reserve fonds is gegroeid tot 230 000 gulden. De liquiditeitspositie blijkt ook na de meerdere uitzettingen gunstig. Een be drag van 3.3 miljoen gulden aan be schikbare middelen zal de bank in staat blijven stellen aan de financiering van de agrarische bedrijven te blijven vol doen. Gewezen werd op het onderscheid tussen grondkapitaal en werkkapitaal. Aan verstrekking van leningen voor korte of middelbare termijn zal de bank wel kunnen voldoen; leningen met een langere looptijd zullen verleend worden zo de liquiditeitspositie daartoe nog vol doende ruimte geeft. Na behandeling der posten werden de rekening en de balans door de verga dering goedgekeurd. Een bespreking over enige interne aangelegenheden besloot deze goedbe zochte vergadering. Nieuw polio-vaccin in Leiden in onderzoek LANGDURIGER IMMUNITEIT DAN DOOR 8ALK-VACCIN? Tijdens een persconferentie ter gele genheid van het naderende tienjarig bestaan van de Wereldgezondheids or ganisatie heeft prof. dr. J. D. Verlinde, medewerker aan het Instituut voor Pre ventieve Geneeskunde te Leiden, mede gedeeld, dat hij binnenkort tijdens een bijeenkomst van virologen te Kopen hagen rapport zal uitbrengen over proe ven met een nieuw vaccin tegen kinder verlamming. Dit zogenaamde Sabin- vaccin is een levend virus, (in tegenstel ling tot het Salkvaccin), dat via de mond wordt toegedieend. Het Salkvaccin is tot nu toe het enige werkzame middel doch heeft een beperkte immuniteit ten gevolge. Men heeft hoop. dat het nieuwe vaccin een langduriger, eventueel een blijvende immuniteit ten gevolge heeft. Het Leidse laboratorium is het eerste laboratorium buiten Amerika (waar het vaccin is ontwikkeld), dat het vaccin heeft ontvangen voor het nemen van proeven. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het Doct.ex. Ned. Recht mej. T. Bouman (Duivendrecht) en mej. J. B. Baars (Den Haag). Zaterdag trad het volledig dage-1 lijks bestuur van de Leidse Zwem- club in het huwelijk. LZC -voorzitter en secretaris J. P. van der Reyden stapte in het hu-1 welijksbootje met penningmeeste- resse Lyd Binsbergen. LZC-leden hadden bij het verlaten van het stadhuis een erehaag gevormd. (Foto L.D./Van Vliet) Leids Drum- en Jeugdorkest „Den Burcht" Goede prestaties Ter gelegenheid van het driejarig be staan van het Eerste Leidse Drum- en Jeugdorkest „Den Burcht" o.l.v. de he ren Jeu en Scheffers. werd zaterdag avond in de ontspanningszaal „HCW" aan de Zoeterwoudseweg een feestavond gehouden. Een enthousiast publiek was aanwezig om naar de muziek van deze vierenzestig jonge muzikantjes te luiste ren. De voorzitter, de heer J. Sierat zette uiteen dat het doel van dit ensemble niet bestaat uit het formeren van een geperfectioneerd orkest. Dit zou voor de 11 tot 16 jarigen een te grote opgave zijn. Men wilde echter de liefde voor de muziek op deze wijze bij het kind aan kweken. Hierbij richtte de heer Sierat zich per soonlijk tot de ouders van de muzikan ten. Hij riep de medewerking in om ook thuis het spelen van het instrument te stimuleren. De voorzitter verheugde zich in de snelle -groei van de vereniging, maar wees tevens op de financiële moeilijkhe den, die deze uitbreiding met zich mee brengt. De instrumenten zijn kostbaar en toch wil men de controbutie zo laag mogelijk houden. Wandelmarsen van WIK geslaagd Begunstigd door ideaal wandelweer organiseerde zaterdag en zondag de L.W.S.V. „Willen is Kunnen" voor de vierde maal haar voorjaarswandel tochten, tenb ate van het dierenasiel en het was beide dagen in „Oud- Hortuszicht" een komen en gaan van niet minder dan een 1000 tippelaars; een bewijs dat de wandelsport in Lei den en omstreken nog steeds groei ende is. Er werd gewandeld over 10, 15 en 25 km met het bekende parkoers Leiden en omgeving. Zaterdag waren er ruim 500 tippelaars, verdeeld over de groepen: B.S.V., Zoeterwoude; Amicitia, Katwijk aan Zee; Openbare Lagere School, Gou derak (2 groepen); Nieuw Voordorp, Voorschoten; D.E.S.. Den Haag; Leidse Houtschool Zwieten, Zoeterwoude C.J.M.V., Wassenaar; De Kievit, Ha- zerswoude; gebr. De Leeuw, Woerden. In totaal groepen plm. 200 en plm. 340 individuelen. Zondag was de deelname niet minder en hier kwamen aan de start: De Jolige Tippelaars. Delft; D.V.O., Hillegom <2 groepen); Speeltuinvereni ging „Willen is Kunnen". Haarlem; De Haagse Tippelaars; D.E.S., Gouda; Pad- vindstersgilde, Lisse; Klein Vrijenband, Delft; Zwieten, Zoeterwoude; Jan Pastoors, Haarlem; B.B.W., Den Haag; Wandellust, Den Haag; S.V.L.V., Voor schoten. Groepen plm. 200, individuelen plm. 230. Extra prijzen: D.E.S., Den Haag; Openbare Lagere School, Gouderak; D.V.O., Hillegom; D.E.S., Gouda; De Haagse Tippelaars, Amicitia, Katwijk. De wisselbeker, geschonken door de Ned. Vereniging tot Dierenbescherming, afd. Leiden, ging met D.E.S. naar Den Haag. Het Rode Kruis Korps, colonne Lei den, verzorgde de medische behandeling. Men hoopt echter op 3 oktober in een geheel nieuw uniform te verschijnen! Het programma vóór de pauze werd geheel gevuld met het optreden van de drumband en het Jeugdorkest. De keuze van de nummers was zeer gevarieerd. Soms werden hier en daar wel eens wat verkeerde nootjes gehoord, maar dit werd volkomen vergoed door het enthou- siasme en de overgave waarmee de j jeugdige muzikanten hun muziek ten ge- hore brachten. Onze bijzondere waardering voor de ..Parade der tinnen soldaatjes", die o.a. i door de heer Jeu op de xylofoon bege leid werd. Aan het eind van het muzikale ge- j deelte van deze avond overhandigde de heer Sierat aan de instructeurs en te vens aan de vooratter van het werkco mité een fruitmand. De heer Sierat ont ving als blijk van waardering een en veloppe met inhoud. Na de pauze verscheen de „Stalen Band" op de planken met het blijspel „Haar laatste wil", geschreven door J. W. v. d. Heyden en Henk Bakker. Hoe wel het thema van een erfenis verdelen wel tot de vrij afgezaagde behoort, was het in dit blijspel vol frisse nieuwighe den uitgewerkt. Twee steeds ruzie hebbende echtparen, een letterkundige en een varensgezel wachten vol spanning op het verdelen van die erfenis van een familielid. De laatste wens van dit familielid was een verzoek aan de notaris om vier da gen met het verdelen van haar erfenis te wachten. Degene die in deze vier dagen het gelukkigst met elkaar samenleven, zal de gehele erfenis krijgen. Natuurlijk komt Amor om de hoek gluren en aan het eind van de avond kan een gelukkig paar de erfenis in ont vangst nemen. De regisseur, de heer A. C. v. d. Woerd heeft veel uit zijn spelers weten te ha len. Een vlotte uitvoering getuigde hier van. Leuk speelde Henk Verver in zijn creatie van Groen, de kruidenier. Hier naast willen wij mevr. Rietje Bontje Opdendrees noemen. Zij speelde op voortreffelijke wijze de hautaine slagers vrouw. Alle spelers ontvingen van de heer Sierat een kleine attentie. Na afloop was er een gezellig samen zijn o.l.v. de „Nachtspiegels". „DE STALEN BAND". Gisteravond werd in de recreatiezaal van de H.C.W. en de N.E.M. aan de Zoeterwoudseweg de jaarvergadering gehouden van de Personeelsvereniging ..De Stalen Band". Na een inleidend woord van de voor zitter. de heer H. Laman, bracht de secretaris, de heer A. van Heusden, het jaarverslag uit. Het financieel overzicht van de penningmeester, de heer J. Hensing, meldde een batig saldo van f 1300. Bij de bestuurverkiezing werden de heren Hensing en Gout herkozen; in de vacature van de heer H. de Graaf werd de heer A. Nieuwenburg benoemd. De heer De Graaf, die D.S.B. van de op richting al heeft gediend, werd be noemd tot ere-lid. Medegedeeld werd. dat in overleg met de directie van beide ondernemin gen het voltallige personeel dit jaai een bezoek zal brengen aan de wereld tentoonstelling te Brussel. Geen Ned. delegatie naar Studentenfestival in Wenen NSR BLIJFT ICS AFWIJZEN Aan het door de International Union of Students (IUS) georganiseerde festi val in Moskou besloot de Nederlandse Studenten Raad indertijd niet deel te nemen, aangezien de raad van mening was. dat de „IUS" niet beschouwd kon worden als een studentenorganisatie, doch eerder als een organisatie, die poli tieke en propagandistische doeleinden nastreeft. In sommige kringen werd naderhand deze niet-deelneming betreurd. Aange zien de „IUS" de komende zomer een festival in Wenen organiseert, meenden sommige groeperingen, dat ernstig moest worden overwogen om op een of andere wijze ook Nederlandse studenten, die representatief kunnen worden geacht en voldoende op de hoogte zijn van de Nederlandse samenleving om juiste voorlichting te kunnen geven, aanwezig te doen zijn. In zijn gisteren gehouden vergadering heeft de Ned. Studenten Raad vastge steld, dat het partij-politieke karakter van de International Union of Students, die door de NSR niet erkend wordt, on verminderd blijft bestaan. Het is volgens de raad duidelijk, dat op dergelijke bij eenkomsten deelnemers van bepaalde nationaliteit, om propagandistische re denen onmiddelijk worden bestempeld tot officiële delegatie van hun land. De raad besloot derhalve dat er geen sprake kon zijn van enige officiële of semi-officiële deelneming aan het festi val door leden van de raad. Een delega tie. die zou worden aangemerkt als be staande uit de Nederlandse studenten representanten, zal dan ook nimmer representatief voor de Nederlandse stu denten gemeenschap kunnen zijn. Groslijst K.V.P. A. van Dijk en H. M. J. W. J. Kortmann toch in Leidse Raad Zoals bekend had het bestuur van de afdeling Leiden van de KVP indertijd met het oog op de a.s. gemeenteraads verkiezing een advies samengesteld voor een groslijst van kandidaten. Op deze groslijst stonden zowel de huidige frac tie-voorzitter, de heer A. van Dijk, als het zittende raadslid, dokter H. M. J. W. J. Kortmann. op een niet verkiesbare plaats, resp. t.w. op de 14de en 11de plaats. De huidige KVP-fractie telt acht leden. Tijdens een gisteren gehouden bij eenkomst, waarin dit advies ter sprake kwam, heeft een groot aantal KVP- leden zich niet met dit advies kunnen verenigen, hetgeen tot gevolg had, dat de heer Van Dijk van de 14de naar de 5de plaats verhuisde en dokter Kort mann naar de 8ste plaats opklom. Houdt men rekening met de huidige samenstelling van de KVP-fractie. dan is de volgorde van nummering op de groslijst voor de verkiesbare kandidaten als volgt: 1. S. Menken, 2. K. F. de Bree, 3. J. C. J. Lambermont, 4. P. C. A. ten Broek, 5. A. van Dyk. 6. J. W. J. Wiertz, 7. Mr. J. v. d. Poel en 8. dokter H. M. J. W. J. Kortmann. Voor de overige plaatsen ziet deze groslijst er als volgt uit: 9. J. Lijten, 10. M. B. v. d. Klugt, 11. J. J. Klein, 12. mevr. Van OudenhovenSchreurs, 13. C. P. W. Schinck, 14. F. Th. Goddijn, 15. mr. J. Dirks, 16. J. Casteleijn, 17. W. M. I van Asperdt, 18. J. M. Silvester en 19. P. B. H. Oostdam. GLAZEN POT SPRONG UIT ELKAAR Zaterdagmiddag was een 13-jarige jongen in zijn ouderlijke woning in het Anna van Burenhof aan het experimen teren met chemische stoffen. Tijdens het roeren met een metalen lepel in een glazen pot sprong deze pot uit elkaar, met het gevolg, dat de jongen aan zijn linkerhand en rechterbeen verwondingen opliep. GOUDEN DOCTORAAT Woensdag is het vyftig jaar geleden, dat dr. C. Braak, geboren te Oudorp en thans wonende te Bilthoven, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doc tor in de Wis- en Natuurkunde. Tijdens het ramen zemen van haar woning in de Vestestraat is zaterdag ochtend de 53-jarige mevr. G. Onvlee v. d. Born van de trap gevallen, tenge volge waarvan zij een gecompliceerde rechteronderbeenbreuk opliep. Feest voor „Werkmans Wilskracht" Ter gelegenheid van de 56-ste ver jaardag van de Harmoniekapel,, Werk mans Wilskracht" konden leden, do nateurs eu genodigden zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal genieten van een vlot cabaretprogramma, dat hun door de vereniging aangeboden werd. Voorzitter J. van Weizen vroeg in zijn welkomstwoord de aandacht voor de financiële zorgen van de kapel. Nu het noodzakelijk wordt het intrumen- tarium te vernieuwen. De oud-papier- actie, welke enkele leden gevoerd heb ben, heeft al flink wat opgeleverd, maar is lang niet voldoende om de grote uitgaven te dekken. Van de gelegenheid, dat alle leden, donateurs, vrienden en bekenden van Werkmans Wilskracht bijeen waren maakte de heer Van Weizen gebruik enkele personen, die tot de steunpila ren van de harmonie gerekend mogen worden, te huldigen. Dirigent de heer J. Dol prees hij voor zijn stuwend werk en het hoge muzikale peil waarop hij de kapel gebracht heeft. De heer Zwet- sler hoorde zich lof toegezwaaid voor de straffe hand waarmee hij het tam boer- en bazuikorps leidt. Onderkapel meester Wim Mark trad vooral op de voorgrond als leider van de „dochter onderneming" The Rithme Makers. Tenslotte schoof spreker penning meester de heer J. van Schie naar voren als de immer zwoegende man achter de schermen. De vier topman nen kregen elk een mandje fruit aan geboden. De succesrijkste kleinkunstenaar in het programma was ongetwijfeld Henk Bukman. De geestige schetsjes gaf hij door zijn persoonlijke interpretaties zulk een apart cachet, dat men zich kostelijk amuseerde. Een ander hoogtepunt waren de Corita's, die de imitaties verdienstelijk omlijstten. Wim Scholte, de bekende radiozanger, wisselde populaire wijsjes en verzoeknummers af met Belcanto successen. Het element variété was vertegenwoordigd door de Tardano's en Rogold. van wie vooral de eersten opvielen door verzorgde luchtacro- batiek. De „Rythme Makers" verzorgden de dansmuziek van het bal, da» onder leiding van de heer W. J. van Wijk de avond besloot. Advertentie A.R. wijzen subsidiëring kerkbouw af Ongewenst wegens geheel eigen aard van eredienst Het college van advies van de anti-Revolutionaire Partij heeft een rapport uitgebracht over de subsi diëring van kerkbouw. Het komt daarin, na toetsing van de daarvoor aangevoerde gronden, tot de conclu sie dat subsidiëring van kerkbouw door de overheid verworpen moet blijven. Het college is van mening, dat steeds dient te worden overwogen, dat voor hetzelfde bedrag waarmee de overheid subsidieert, zij anderzijds aan de bur gers de vrije beschikking over hun inkomen of vermogen ontneemt, waar door aan de burgers tevens een deel van het gebied wordt ontnomen, waarop zij him eigen verantwoordelijkheid kunnen beleven. Daarnaast spreekt de aard van de te subsidiëren instelling een rol. In dit verband wordt gesteld, dat de subsi diëring van kerkbouw ongewenst is we gens de geheel eigen aard van de ere dienst en wat daartoe behoort. MOET VRIJWILLIG GESCHIEDEN. Aangevoerd wordt, dat de verzor ging van de eredienst een dienst van God vrijwillig moet worden verricht. Uit het feit, dat er in ons land een veelheid van kerken is, vloeit naar de mening van het col lege een bezwaar te meer voort tegen het verstrekken van subsidie. Door ting van die gebouwen, waarvoor een deel der burgers geen financiële verantwoordelijkheid zou willen en naar diepste overtuiging soms ook niet zou mogen dragen. Ten aanzien van de argumenten, die voor subsidiëring worden aangevoerd ingeval van een snelle bevolkingstoe neming in een bepaald gebied, wordt gezegd dat het hier maatschappelijke ontwikkelingen betreft, die de overheid plaatsen voor haar eigen ordeningstaak. maar die haar moeilijk kunnen ver plichten ook taken van anderen over te nemen. De kerken, die in deze ge bieden voor aanzienlijke financiële problemen komen te staan, moeten, naar de mening van de samenstellers van het rapport, een beroep doen op financiële steun van de zusterkerken in het gehele land. Tenslotte wordt niet in strijd ge acht met hetgeen in het rapport is ge steld. dat de overheid zelf die voorzie ningen van openbaar nut bekostigt, welke zij met de bouw van een open baar gebouw gecombineerd wenst te zien, b v. een schuilkelder, een toren, enz Ook wanneer esthetische eisen de grens van het normale overschrijden, zou een financiële tegemoetkoming te verdedigen zijn. De bepaling van deze grens zou incidenteel moeten plaats hebben. Toneelavond Veglo ER MOETEN MEER LEDEN KOMEN! De vereniging voor Gerepatrieerden in Leiden en omstreken bood zaterdag haar leden en toekomstige leden in St. Antonius Clubhuis een toneelavond aan. De voorzitter van de Veglo. de heer R. de Bruin, zag zich genoodzaakt deze avond met een ernstig woord te openen. Daar zich nog slechts 2% van de gere patrieerden van Leiden en omstreken in deze bond verenigd heeft, kon spreker niet pretenderen dat de vereniging als representante van de 16 k 20.000 gerepa trieerden hier in de omgeving mocht op treden. De maatregelen, welke nu door de re gering genomen worden, zijn meestal buiten de vereniging om opgesteld. Een sterke opvoering van het ledental is be slist noodzakelijk voor de vereniging om ook representatief op te kunnen treden. Hierna traden de leden van de toneel club voor het voetlicht in het detectieve spel ..Huize Klimroos". Het stuk speelt in Cannes in een fa miliepension. waarvan de bewoonsters allen dames zijn van gegoede stand. Al- lerlie intriges en geheimzinnige gebeur tenissen maken het spel tot een tot aan het eind toe spannend verhaal, terwijl ook de uitslag vooruit moeilijk te voor spellen valt. Op verdienstelijke wijze hebben deze dames oJ.v. mevr. F. Pijsel de moeilijkheden van dit stuk overwon nen. Het was een genoegen te zien hoe rolvast zij waren. Veel bewondering was er voor de regie van mevr. Pijsel. die te vens als kamermeisje voortreffelijk spel bood. Het geheel werd vlot en boeiend ten tonele gebracht met over het alge meen een zeer goede mimiek. Met medewerking van de ..Real Room Rockers" een band van de Haagse zus terorganisatie. werd de avond nog voort gezet met een gezellig dansje. Prot. Chr. Onderwijzers Vereniging Op uitnodiging van de afdeling Leiden van de Prot. Chr. Onderwij zersvereniging, hield zaterdagmiddag de heer A. van Kapel jr., een interes sante lezing over: „Hoe luisteren wy naar muziek"? Deze bijeenkomst had onder presi dium van de heer L Kalsbeek in „Het Gulden Vlies" plaats. Spreker behandelde aan de hand van enkele grammofoonplaten in korte trek ken de samenstelling van een orkest. Bijzondere aandacht besteedde spreker aan de Celesta, een voor velen onbekend instrument. Nadat sipreker eerst de korte inhoud verteld had van het sprookje van de notenkraker, werd deze Suite van Tsjai- kowsky in zijn geheel gedraaid Een schets op een bord getekend vormde een handleiding voor de aan wezigen bij het beluisteren van dit be kende muziekstuk. Tijdens het draaien van de plaat ver telde de heer Van Kapel ook iets van het dirigeren van een orkest. Vragen van de aanwezigen werden op duideiyke wyze beantwoord. De heer Kalsbeek sprak namens de leden enkele woorden van dank tot de heer Van Kapel voor deze culturele middag. tussenkomst van de overheid worden de van de burgerij verkregen gelden Immers ook besteed voor de oprieh- Schijnheilig protest van <le Sovjet-Unie De Sovjet-Unie heeft by de V.S. ge protesteerd tegen het gebruik van de Marshall-eilanden in de Stille Oceaan voor proeven met kernwapens. De nota is vrijdag aan de Amerikaanse ambassa deur te Moskou overhandigd, aldus meldt Tass. De proeven maken, dat er een grote gevarenzone in open zee ontstaat, zo wordt in de nota gezegd. De V.S behe ren de Marshall-eilanden voor de V.N. Een Amerikaanse woordvoerder ver wierp later het Russische protest en verklaarde dat men desondanks de kern proeven in de Stille Oceaan zal voort zetten. Het Amerikaanse standpunt was voldoende duidelyk in de V.N. uiteen gezet. De beheersovereenkomst voor de Marshall-eilanden was op het feit ge baseerd, dat de eilandengroep een stra tegisch gebied vormt, waarin kernproe ven waren genomen en ook in de toe komst gehouden zouden worden. (In Japan is dezer dagen bekendge maakt, dat de radio-activiteit in dit land sterk gestegen is door de proeven met kernwapens in Siberië. Daarvan maakt de Russische protestnota géén melding! Red. LD.) Amerikaanse regeringsfunctionarissen namen gisteren aan. dat de Sovjetrussi- sche minister van Buitenlandse Zaken. Gromyko, vandaag op de bijeenkomst van de Opperste Sovjet zou bekendma ken, dat de Sovjet-Unie eenzydig de proefnemingen met kernwapens zal stop zetten. In Washington werkt men reeds aan een antwoord op een dergelijke verkla ring. In goedingelichte kringen merkte men zondag op, dat een eenzijdige Rus sische actie alleen maar een middel zal zyn om internationale inspectie te voor komen. De Russen hebben kort geleden een serie proefnemingen afgesloten, en het zou toch minstens anderhalf jaar duren voor een nieuwe serie is voorbe reid. De Amerikanen zyn van plan de volgende maand een serie proeven te nemen en wel op het proefterrein van Eniwetok in de Stille Oceaan. ATLETIEK. A.V. Holland Uitslagen: Jun. C 60 m.: 1. C. van Wageningen; 8,3; 2. K. Verloop 8,4; 3 P v d. Haak 8,6 Verspringen Jun. C: 1. K. Verloop 4,54 m.; 2. P. v. d. Haak 4.16.5 m 60 m. Jun. D: A. de Bruvn 8.9; 2. H. van Zegveld 9,4. Ver Jun D: 1. H. van Zegveld 4.20 m.; 2. A. de Bruyn 4.09 m 100 m. A/B Jun.: 1. J. van Heek 113; 2. K. Linschoten 12.-. 600 m. Jun. B: 1. H Peen 1.28.-; 2. K. Linschoten 1.30.4; 3. C Boov 1 34.5. Kogelstoten Jun. A: 1. J. van Heek 1138 m. Kogelstoten Jun. B: 1. J. Klmmel 11.58.5 m. Hoogspringen Jun. A/B: 1. J. v Heek I.56.5 m.; 2. J. de Rompf 1.51.5 m. 100 m. Senioren: 1. K. Smit 11.4; (A- junior!); 2. C. van Venetiën 11,6; 3 P. Seller 113. 800 m. A- en B-klasse: 1. L. v. d. Berg 2.01.5; 2. P. Seller 2.01.6; 3. C. van Roy en 2 .04 .3. 800 m. C D: 1. J. Duindam 2.13.-; 2. R. Wolf 2.131. Polshoog Sen.: 1. R. van Es 3.70 m 2. R. den Tonkelaar 3,10 m 3 en 4. H. Winkel en R. Pommée 3 - m Kogelstoten Sen: 1 R Pommée 10,88 m. Ver. Sen.: 1. M. Roosenschoon 5595 m.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3