Hasselman Pander Sumatraaiise opstand thans in een beslissend stadium Campagne tegen de baldadigheid Dinsdag 1 april MODELWONING De zagende pijnen Agenda MAANDAG 31 MAART 1958 Blokkade maakt duizenden werkloos Onze reisredacteur schrijft uit Singa pore: In Singapore's gloeiende vochtige hitte en airconditioned bars, waar do zijnen internationale correspondenten die geen visum voor Djakarta en geen clandestien transport naar Padang kun nen kragen bijeen zijn, wemelt het thans van geruchten. Eén ding schijnt géén gerucht, namelijk dat de beslissen de aanval op Padang en Boekit Tinggi uit het land, de zee en de lucht dezer dagen moet worden verwacht. Sinds Djakarta's verrassend efficient* actie vruchten afwierp, verhelen de kringen der opstandelingen in Singapore hun bezorgdheid geenszins. Zij stellen echter anderzijds dat de Padangse op standelingen tot het uiterste zullen vechten om het gebied der tegenrege ring achter het Barisangebergte te be houden. De lang verwachte tegenactie van majoor Mangolans troepen, ver sterkt met 1500 Atjehers, tegen Pema- tang Siantar, zou opluchting kunnen bieden. Inmiddels blijkt Djakarta's blok kade van Midden-Sumatra bijzonder effectvol, zodat de ruilhandel met Sin gapore grotendeels is stilgelegd. Duizen den in Sigapore worden thans bedreigd door werkloosheid, nu de clandestiene rubberimport stop staat. Niet alleen de buitenlandse correspondenten kwamen intussen niet meer naar Padang, ook de Brutale overval op bejaard echtpaar Twee tot nu toe onbekend gebleven mannen van tussen de 30 en 40 jaar hebben zaterdagavond omstreeks ne gen uur een brutale overval gepleegd op een bejaarde echtpaar, wonende aan de Tenelenweg In het Limburgse mijnwerkersdorp Voerendaal nabij Heerlen. De mannen belden aan en toen de oude man aan de deur kwam, vroegen zij of de knecht thuis was. De oude man beheert een klein bedrijfje. Na een ont kennend antwoord verklaarden de in dringers, dat zy van de politie waren en een huiszoeking moesten doen. De oude heer was zo bedeesd, dat hij de pseudo- politiemannen binnenliet. Nadat eerst de benedenverdieping ondersteboven was gehaald en het echtpaar gedwongen was op een stoel te blijven zitten en alles lijdelijk toe te zien, gingen de overlaten met man en vrouw naar de bovenverdie ping, waar eveneens een flinke wanorde werd geschapen. Geruime t(jd werden hier vooral de laden en kasten onder- zocht, waarbij de overvallers een groot i bedrag aan geld in handen viel. Eerst I tegen tienen verlieten deze de woning na tegen de oudjes te hebben gezegd, dat hun iets ernstigs te wachten zou staan, wanneer zij de politie zouden waarschu wen. Het echtpaar was zo overstuur, dat het nog twee uur, volkomen verlamd van schrik, op de stoel is blijven zitten. Zo werden zij tegen twaalf uur aangetroffen door de knecht, die eerst toen de Rijks politie te Voerendaal waarschuwde. Het was inmiddels half een geworden. Man en vrouw waren zo onder de indruk, dat zij nog niet konden opgeven hoeveel geld zij missen en wisten van de daders slechts een vaak signalement op te geven. wapens voor de opstandelingen niet. Voordat Sjafroeddins regering een nieuw initiatief kan overwegen, zullen de ko lonels Hoessein en Simbolon derhalve eerst Djakarta's aanval moeten afslaan en vervolgens de wurggreep op de Oostkust moeten doorbreken. De door de Sumatranen met zoveel hoop en optimisme begroet* revolte na dert thans het kritieke stadium. De ko mende dagen zullen over hun lot be slissen. Slaagt Djakarta's offensief, dan is de Minangkabause opstand van de kaart. Kan Padang echter achter de brede Barisanrug standhouden, dan blijft een uiteindelijke bundeling van Indonesiës constructieve krachten mo- felUk. Nog dit jaar weduwen- en Gevecht in Algerije wezenvoorzieningen oij greiisversperrmg Minister Suurhoff spreekt in zijn Me morie van Antwoord aan de Eerste Kamer de hoop uit, dat hij nog dit jaar een wetsontwerp inzake een algemene weduwen- en wezenvoorziening aan de Tweede Kamer kan voorleggen. Tot zijn spijt kan hij echter niet nu reeds uit spreken, dat de invoering van de alge mene weduwen- en wezenverzekering voorrang verdient boven die van een algemene kinderbijslagverzekering. Westerling niet in Singapore De heer Westerling vertoeft niet in Singapore, zoals geruchten aldus luiden, maar in zijn woning in Marsum (Fr.). In een telefoongesprek zei hij niet te weten, „hoe deze onzin in de wereld is gekomen". De heer Westerling deelde mee reeds anderhalf jaar ernstig bezig te zijn met de studie voor operazanger. Hij hoopt op 8 Juni in Breda zijn debuut te maken. Oprichting plaatselijke comité's Het comité „National campagne tegen baldadigheid" dat onlangs werd ge vormd uit vertegenwoordigers van ver schillende takken van industrie, han del. onderwijs, scheepvaart en bank wezen, heeft thans zijn plannen be kendgemaakt. Via het ere-comité van Commissarissen van de Koningin gaan de organisatoren een beroep doen op de burgemeesters van Nederland om alle in hun gemeente bestaande ver enigingsbesturen uit te nodigen op een bijeenkomst. Op deze bijeenkomst zal worden ge tracht, alle verenigingen in deze ge meenten (geschat op meer dan 25.000) te interesseren om deel te nemen aan een nationale campagne tegen de baldadig heid en te komen tot oprichting van plaatselijke comité's. Het landelijke comité stelt zich voor plaatselijke bij eenkomsten te organiseren om tot op richting te komen van plaatselijke afde- Parijse communist door -- conservatief verslagen De communisten hebben zondag een tussentijdse verkiezing in een Parijs distriot, waar zij altijd de overhand heb ben gehad, verloren. Een conservatieve kandidaat, Alexis Thomas, die tijdens de verkiezingscamDagne gehamerd had op de leuze „Algerije is Frans" werd geko zen met 57 procent van de uitgebrachte stemmen. De verkiezing was nodig geworden door het overlijden van de communisti sche afgevaardigde in de Nationale Ver gadering Marcel Cachin. Thomas kreeg 160.583 stemmen. De communist Gaston Auguet kreeg 67.732 stemmen, de socia list Parpais 24.897, de Republikeinse generaal BilloWe 22.183. Van de 577.745 ingeschreven kiezers hebben er slechts 287.195 gestemd. Kind ernstig ziek na vitaminegebruik (Van onze correspondent). In Breukelerveen is het 9 maan den oude dochtertje Mirjam van de familie Tukker na het gebruik van vitaminedruppels opgelost in water ernstig ziek geworden. Nadat de drup pels een weeklang waren toegediend, heeft de behandelende arts P. L. G. Tegelaar uit Achttienhoven de toe diening onmiddellijk gestopt. Nadat Mirjam de druppels enige da gen had geslikt, begon zij te braken. De laatste dagen zelfs vijf zes keer per dag. Bovendien kreeg zij last van diarree. Het kind wilde niet meer eten en werd ernstig ziek. De gewaarschuw de arts rook aan het flesje en zei dat lingen in die gemeenten, waar nog geen actief op dit terrein werkzame vereni gingen bestaan. Verdere programmapunten van het landelijke comité bestaan uit het organi seren van manifestaties, het beleggen van bedrijfsbijeenkomsten in grote fa brieken en bedrijven in de werkpauze. Het organiseren van filmvoorstellingen voor de hoogste klassen der lagere en middelbare scholen en het houden van voordrachten op ouderavonden. ADELBRIEVEN VOOR DE BURGER De financiën voor zijn actie hoopt het comité te verkrijgen door de verkoop van zogenaamde „adelbrieven voor de burger", op vertoon waarvan de bezit ters een belangrijke reductie verkrij gen op de toegangsprijzen voor tal van toeristische aantrekkelijkheden in Ne derland, zoals musea, dierenparken, natuurreservaten e.d. De prys van zulk een „adelbrief" zal worden gesteld op een gulden. Schade, jaarlijks toegebracht aan natuur en eigendommen loopt in de tientallen miljoenen. Volgens een cijfer van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, samengesteld op grond van politierapporten, bedraagt de schade, jaarlijks toegebracht door brandstich tende jeugd, alleen al vier en een half miljoen gulden. Bij de onder elektrische stroom staan de grensversperring tussen Algerije en Tunesië is gisterochtend hevig gevoch ten tussen Franse troepen en verzets strijders, zo meldt het Franse hoofd kwartier in Algiers. Hierbij zouden 160 rebellen gedood, gewond of gevangen zyn genomen. De „Sunday Times" (Londen) meldt, dat aan de secretaris-generaal der Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, die gisteren in Londen arriveerde, een plan zal worden voorgelegd, dat voorziet in het legeren van waarnemers der Ver enigde Naties in het grensgebied tussen Algerije en Tunesië. Het plan is opgesteld door de Ameri kaanse diplomaat Murphy en zijn Britse ambtgenoot Beeley, die „goede diensten" verlenen in een poging tot overbrugging van de Frans-Tunesische geschillen. Volgens de .Sunday Times' zal aan Ham marskjöld worden verzocht de waarne mers beschikbaar te stellen, indien Frankrijk en Tunesië hiermede zouden instemmen. De Franse premier, Felix Gaillard, zou, zij het slechts schoorvoe tend, zijn goedkeuring aan dit plan heb ben verleend. Ter gelegenheid van de „Dag van Al gerije" zijn er gisteren in de Sovjet-Unie een groot aantal bijeenkomsten gehou den waarop sprekers de „heroische strijd" van het Algerijnse volk ophemel den en de „misdaden van de kolonisten" veroordeelden, zy eisten voorts, dat er een einde wordt gemaakt aan de „Alge- rynse oorlog". De Russische bladen wijdden artikelen aan de toestand in Algerije en publiceerden foto's van ver- zetsstryders. De „Komolskaja Prawda" wist te melden dat het leger van de Al gerijnse opstandelingen op het ogenblik 140.000 man telt. Prins Bernhard gast op Turkse luchtbasis BRUTAAL (Van onze correspondent) Een wel bijzonder brutaalt stukje heef een dief gisteren in gebouw Odeon te Rotterdam uitgehaald. Hy is de kleed kamers binnengedrongen en heeft uit daar hangende kledingstukken geld ge stolen. En dat geld behoorde toe aan judoka's, die met elkaar de stryd om kampioenschappen hadden aangebon den. Wanneer de dief was betrapt zou den er stellig wel enkele stevige grepen op hem zyn toegepast. VOOR HEDENAVOND Hilversum I. (402 m.) AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Regeringsultz.: Serie: een loopbaan by het onderwijs. V. Een echt vrouwelyke taak: huishoud- lerares. door mej. M. A. Busé, lerares aan de R.-K. Vakschool voor Meisjes te Leiden. 18.25 Amus. muz. 19.00 Instr. kwartet. 19.30 Muz. caus. 19.45 Accordeonmuz. 20.00 Nws. 20.05 De Radioscoop. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.3024.00 Frontloge. Hilversum II (298 m.) NCRV: 18.00 Orgelconc. 18.30 Sport. 18.40 Eng. les. 19.00 Nws. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Schoolzang. 19 35 Volk en Staat. caus. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Vocaal ens., Bach-ork. en sol. 20.50 Mrs. Dale's Dagb. 17.45 Gevar. muz. 18.30 Nws. 19.00 Lichte muz. 19.30 Nws. 19.45 Hoorsp 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en Have a Go! 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en gram. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. en gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Dansmuz. 0.30 Nws. en amus. muz. 0.55— 1.00 Nws. Nordivest Deutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 14.00 Volksdansen. 14.30 Ka- merconc. 16.00 Symf.ork. 17.00 Nws. 17.45 Filnvmuz. 19.00 Nws. 19.35 Lichte muz. 21.00 Idem. 21.45 Nws. 23.30 Viool en piano. 24.00 Nws. 0.101.00 Lichte muz. Frankryk 3 (Nat. Progr.) 235 en 280 m. 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. 14.10 Viool en plano. 14.30 L'Enfance du Christ, Ber lioz. 16.10 Klass. muz. 17.00 Kamermuz. I lioz. 16.10 Klass. muz. 17.00 Kamermuz. pfaAodï'o" 22 10 Boe^êspr. SC I %f3 Kamermuz. 21.50 Gram. muz. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws 1 uu 5 Advertentie Prins Bernhard. die een kort bezoek aan Turkije brengt, is gisteren de gast geweest van de Turkse luchtbasis Es- kichemir, 250 km ten zuidoosten van Istanboel. De Prins arriveerde daar gis terochtend met een regeringsdakota, die de geur anders was dan bij voorgaande hij zelf bestuurde, o.a. vergezeld van de flesjes. Hij gelaste onmiddellijk de toe diening te stoppen. In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft Mirjam weer voor het eerst goed geslapen. De ver dere achteruitgang in de gezondheids toestand schijnt tot staan te zijn ge tracht. De heer Tukker is van plan tegen de fabriek, die het middel in de handel brengt een vordering in te stel len. Dokter Tegelaar deelde ons mede. dat het vitaminepreparaat opgezonden is naar het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid te Utrecht voor een nader onderzoek. Van fabriekszijde deelde men ons mede dat aan het vitamine- plaatsvervangende opperbevelhebber der Turkse luchtmacht, generaal Touragay, die speciaal uit Ankara was overgeko men. Na bezichting van de installaties der basis woonde de Prins een demonstra tie van zes straalvliegtuigen bij. Na af loop hiervan sprak hy met de piloten van deze toestellen. Na een lunch op het vliegveld vloog de Prins naar Boursat de vroegere hoofdstad van het Ottomaanse rijk, waar hij de moskeeën en het graf van Sultan Mehmet de eerste bezocht. Vandaag bezoekt Prins Bernhard een preparaat de laatste tijd een smaak- aantal bezienswaardigheden en opent middel is toegevoegd, dat waarschijn- hij het Nederlandse Historische en Ar- lijk de verandering in de geur heeft I cheologische Instituut in Istanboel. De veroorzaakt. Prins vertrekt morgenmiddag uit Turkije. OPENEN wij een op de 2e etage van het nieuwe TORENFLAT GEBOUW Te bezichtigen dagelijks van 114 uur» zondag 25 u. 1 I BUITENLAND K40t een enkel WOOrd oe Australische senator Mcmanus heeft er bij de regering op aangedrongen. BINNENLAND meer ongetrouwde vrouwelyke emigranten I toe te laten, omdat er onder de emigran- Het ms „Johan van Oldenbarnevelt weinie vrouwen ziin van de N V. Stoomvaart Maatschappij „Ne- len le welm8 vrouwen zyn. derland". onder commando van kapitein Te Oman, West-Algerlje. heeft de po- P A. de Groote, zal onvoorziene omstan- ntle in een garage een werkplaats ontdekt, digheden voorbehouden, morgen de Am- waar de afgelopen drie Jaar goudstukken sterdamse haven verlaten voor een reis met de beeltenis van Napoleon III tot RECHTZAKEN Rel tijdens dansavond in Nieuwe Wetering berecht Een jeugdige inwoner van Nieuwe Wetering had zich op een dansavondje in augustus van het vorige jaar misdra gen door een glas bier op zyn hoofd te zetten tijdens het dansen. De overige dansers werden hierdoor gehinderd, waarop een wachtmeester van de Ryks- politie uit Noordwijkerhout getracht had hem uit de zaal te verwy deren. Met rukken en trekken in de tegengestelde richting had de jongeling dlit proberen te verhinderen, met het gevolg dat hij zaterdag voor de Haagse politierechter moest verschynen wegens verzet. Verdachte zei. dat anderen aan hem getrokken hadden en dat hijzelf rustig was meegelopen, maar later gaf hij toe, dat hij zelf toch ook wel tegenstand had geboden. De officier van Justitie meen de. dat er in kleine plaatsen altijd wel jongens zijn. die de orde willen versto ren. tenzij om rivaliteit om meisjes of om de bloemetjes eens buiten te zetten. Dit gaat ten nadele van de bewoners, die een genoegiyke avond willen heb ben. Zy hebben toch al weinig ontspan ning in vergelijking met grote gemeen ten. De officier vorderde f 50.— boete of 'tien dagen en een week voorwaardeiyke gevangenisstraf. Verdachte werd con form deze els veroordeeld. Nog drie jeugdige inwoners van Nieuwe Wetering stonden terecht, om dat zy hadden gepoogd de vorige ver dachte te ontzetten, toen deze uit de zaal werd verwyderd. Een van hen zou daarby dreigend een stoel hebben opge tild. Hij zei nu. dat hy met de hele rel niets te maken had gehad: hij stond er bij te kijken en toen had hij plotseling een klap met een gummistok gekregen. Hy had toen een stoel opgepakt om zich tegen een eventuele volgende slag te verdedigen. De politieman bevestigde, dat hu op een gegeven ogenblik in het nauiw was gekomen en dat deze ver dachte toen per ongeluk een klap had gekregen, waarop hij de stoel ter ver dediging had opgetild Die stoel was hem overigens door een kelner afge pakt Tesen deze verdachte vroeg de of ficier vryspraak. tegen de beide ande- v 1 I UI1UC1 mjo nu UUAIIUII/Uig ca» «nu 11 wu. ren f.40 boete of acht dagen. De uit- jg april een bezoek brengen aan ons land spraak luidde conform dere eis van de om net voortgezet lager onderwys te be- Crff icier. 1 studeren. naar Australië. Tussen 12.30 en 13 30 uur eping april Dit najaar zal te Tokio een grote van Gogh-tentoonstelling gehouden worden van o,a. 60 olleverfschllderyen uit het Kröller-MUUermuseum en van 70 aquarel len en verder houtskool en potloodteke ningen uit de stedeiyke musea van Den Haag en Amsterdam. 150 meesterwerken ln totaal. Gistermorgen heeft een 30-Jarlge man ln het woonwagenkamp te Laren tydens ruzie uit een revolver een schot gelost op een 26-Jarige. Het slachtoffer zakte ln elkaar en werd naar het St.-Janszieken huis te Laren overgebracht Daar bleek, dat de kogel op een der ribben was ge schampt, waardoor een lichte wond was ontstaan. Hij is later weer uit het zieken huis ontslagen. De dader is door de politie aangehouden. Tot burgemeester der gemeente As sen ls met Ingang van 16 april a.s. be noemd mr. P. P. van Agter te Groningen, thans directeur van de gevangenis en het daaraan verbonden noodaslel van ter be schikking der regering gestelde personen aldaar. Mr. Agter ls lid van de P.v.d.A. De meubelhandelaar uit Zwijndrecht, die 2 weken geleden plotseling verdween. met achterlating van 'n door zwendel ver oorzaakte schuld van byna een half mil joen. heeft zich ln de nacht van zaterdag op zondag by de politie ln Zwijndrecht aangemeld. De man bleek na zijn verdwij ning ln Belgie te hebben vertoefd en van daar naar Duitsland te zyn gegaan Hy had vrywel geen geld meer op zak. De Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, de heer E, A. van den Beugel, ls zaterdag naar ParUs vertrokken ter by- wonlng van de ministeriele besprekingen over de vryhandelszone. Op 2 en 3 april zal de Staatssecretaris ln Rome bespre kingen voeren, eveneens over vrijhandels zone. Prinses Beatrix heeft zaterdagochtend een onofficieel bezoek gebracht aan de tentoongestelde kunstwerken van Jonge beeldende kunstenaars van de Rijksacade mie van Beeldende Kunsten te Amster dam. Een 66-Jarlge wielrijder ls zaterdag op het Frederik Hendrikplantsoen te Am sterdam aangereden door een militaire vrachtwagen en met een 6chedelbaslsfrac- tuur naar een ziekenhuis vervoerd. Enkele uren later overleed hy aan zyn verwon dingen. Een Importeur ln Schevenlngen is 40.000 sigaretten kwyt. De politie onderzoekt of de sigaretten zyn gestolen en hoe een en ander even tueel ln zijn werk ls gegaén. Een delegatie van het ministerie van onderwijs van Luxemburg zal van 14 tot een totale waarde van drie miljard fran ken (dertig miljoen gulden) zyn vervaar digd. Met ingang van 1 april hebben bui tenlandse automobilisten en motorrijders die Denemarken willen bezoeken, geen triptiek en carnet meer nodig. Oud-president Perez Jimenez van Ve nezuela ls per vliegtuig uit de Domini caanse republiek te West Palm Peach aan gekomen Zijn vrouw en kinderen hebben zich by hem gevoegd in de buurt van Miami. Tsjecho-Slowaklje heeft zaterdag aan Argentinië. Australië, Canada. Frankrijk en Oostenryk om uitlevering verzocht van ..personen, die ervan verdacht worden deel genomen te hebben aan de massamoord op 4000 Slowaakse partisanen in 1944 en 1945". In Praag wachtten 42 vroegere Slo waakse leden van beruchte Hlinka-com- mando op het proces, waarin hun deel neming aan dit bedrijf zal worden be recht. De Pakistaanse regering neeft In diase grenswachten ervan beschuldigd de afgelopen drie weken bij herhaling uit As sam over de Pakistaanse grens gevuurd te hebben. Vrijdag zouden zy een trein op Pakistaans grondgebied beschoten hebben, waarbij twee reizigers om het leven waren gekomen. Generaal-majoor Tsjen Yl. het gewe zen hoofd van de culturele afdeling van het politieke departement van het Rood- Chinese leger, ls volgens het orgaan van de communistische partij door een krijgs raad uit zijn rang en uit de partij gezet wegens „ernstige rechtse afwijkingen". Hy is 20 jaar lid van de party geweest. Tegen een van de schoonvaders van Koning Saoed, en 'n broer van die schoon vader is te Damascus op grond van de acte van beschu'diging Inzake het Saoe- I dlsch-Arabische „komplot" de doodstraf geeist. Te Leeds is de 66-Jarige mevr. Mary Elizabeth Wilson zaterdag ter dood ver- ooordeeld, omdat zij schuldig werd bevon den aan moord op twee van haar echtge noten. Volgens de aanklacht had zij haar tweede en haar derde echtgenoot met fos for vergiftigd. De beklaagde hoorde het vonnis onbewogen aan. De speciale assistent van president Elsenhower voor economische kwesties, dr. Hague, heeft zondagavond ln een televisie- uitzending voorspeld, dat ln het tweede kwartaal van dit Jaar de huidige econo mische recessie zal beginnen te wyken. Er zUn tekenen die erop wijzen, dat de neer waartse beweging aan kracht verliest al dus dr. Hague. In Oost-Duitsland wordt e.n cam pagne tegen alcoholmisbruik gevoerd Ver scheidene min of meer drankzuchtige le By Hrobclce in Bohemen zyn twaalf Tsjechische kinderen om het leven geko men door het ontploffen van een granaat uit de tweede wereldoorlog. In de afgelo pen vijf jaar zyn ln Tsjecho-Slowakije 146 personen, voor het merendeel kinderen, by dergelijke ongelukken omgekomen. Vijf vrachtwagens, waarin honderd Britse soldaten zaten, zijn in een hinder laag gevallen van stryders uit Oman op de weg naar Nlzwa en op mijnen gereden, zo deelde zaterdagavond een woordvoerder van het bureau van de Imam van Oman tc Damascus mede. De woordvoerder be weerde, dat alle inzittenden gedood wer den. De grote Van Gogh-tentoonstelling ln Wenen ls zondag gesloten, zy ls door n.eer dan 140.000 mensen bezocht. De 140 000ste bezoeker, een 30-1arlge politie man, kreeg zondag een boek over Van Gogh. De politie van Warschau neeft zon dag een grote razla uitgevoerd op de twee- de-handsmarkt. 150 handelaars zyn aan gehouden Zakken vol gestolen goederen en Westerse luxc-artlkelen zoals Ameri kaanse sigaretten, nylonkousen, Neder landse Jenever, gouden horloges en dollars werden ln beslaggenomen. Het seml-offlclele Egyptische blad „Al SJaab" meldt, dat president Nasser vol gende maand Moskou zal bezoeken op uit nodiging van Kroesjtsjef. Nasser had ln augustus 1956 de Sovjet-Unie zullen be zoeken. De reis werd echter uitgesteld en ln december 1956, na de Suez-crlsis. zei Radio-Moskou dat Nasser ln 1957 zou ko men. Ook toen ls het niet doorgegaan. Pandit Pant, minister van Binnen landse Zaken van India, heeft zondag de eerste houweelslag gegeven voor de aan leg van de langste kanaal van de wereld 700 km. waardoor het mogeiyk zal worden het woestyngebied van de staat Rajastan te bevloeien Men hoopt met de werkzaamheden ln 1962 klaar te zyn. Ca. een miljoen mensen zullen hiervan profi teren. Paus Pius XII heeft zondag op een oudientle in de Sint Pleter voor circa 30.000 oorlogsveteranen en verwanten van vermiste soldaten uit de laatste wereld oorlog verklaard, dat de soldaten die nog steeds in krygsgevangenschap zijn, uit menslievendheid vrijgelaten moeten wor- gezli Een bende heeft zondag het Colom biaanse dorp Santo Domingo ln de pro vincie Cauca aangevallen, waarbij 24 dorps bewoners en tweebendeleden om het leven zyn gekomen. Leden van de bende brand den het dorp byna helemaal plat. Verder werden zondag uit de provincie Tellma eveneens aanvallen op dorpen genomen. In deze dorpen werden zeventien personen door de leden van de opstandige benden terecht gesteld. 23.1524 00 Kamerork. en solist. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 2030 Attentie. 21.00 Internat, zwemfeest. 21.25 De Heren Rechters, één- akter. 21.50 Dagsluiting. VOOR DINSDAG 1 APRIL Hilversum I. (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.45 Morgengebed en li turg. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Lichtbaken, caus. 10.00 V. d. kind. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 10.50 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Middagklok - noodklok 12.03 Metropole ork en solist. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13 20 Gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 School radio. 14.30 V. d. vrouwen v. h. platteland. 14.40 Pleidooi voor een non hoorsp. 15.40 Gram 16.00 V. d zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultz.: 10 Jaar werk van de we reldgezondheidsorganisatie. door dr. D. K. Rljkels, van het regionaal bureau voor Europa var. de wereldgezondheidsorgani satie te Kopenhagen. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 I^.V.P., caus. 18.30 Lichte muz. 18.50 Vragenbe- antw. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Lichte muz. 19 35 Gram. 19.45 Act. 20.00 Lijdensmeditatie. 21.00 Gram. 21.45 Omr.ork en solist. 22.35 Orgelconc. 23.00 Nws. 23.15 Gram. Hilversum II (298 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.0Ö Gym. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Lichte muz. 11 30 Alt en plano. 11.50 Gram. 12.00 Hammondorgelspel 12.20 Regeringsultz.: Landb.rubr. Landbouwkundig weeroverz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Dans muz 13.00 Nws. 13.15 Meded of gram. 13.20 Theaterork. en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 V. d jeugd. 15.00 Sopr. en piano. 15.30 V d. zieken. 16.30 V. d. Jeugd. 17.30 Jazzmuz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Journ. 18.30 Amateursprogr. 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kind. 19 05 Gitaarspel. 19.30 Kamerkoor, Kunstmaandork. en orgel. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Tips voor onderweg. 20 45 Lichte muz 21.15 De beste Nederlandse roman van 1957, gedachtenwlssellng. 21.45 Orgel en cello. 22.15 Gram. en pianospel. 22.55 Ik geloof, dat23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20.45 KRO: Filmprogr. Engeland, BBC Home Serv. 330 m. 12.00 Recital. 12.30 Hoorsp. 13.00 Orkest- ccmc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Dis cussie. 14.55 Lichte muz 16.00 Caus. 16.15 Gram, 16.30 Hoorsp. 17.00 Caus. 17.15 Gram. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Stad en land. 19.40 Sport. 19.45 Recital. 20 00 Gram. 21.00 Klankb. 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.45 Gram. 22.55 Rep. 23.20 Gram. 23.30 Caus 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.060.11 Koersen. Engeland. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Da le's Dagb. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Gram. 13.30 Nws. en v. d. arb. 14.00 Dans muz. 14.30 Nws. 14.45 V. d. kleuters. 15.00 V. d vrouw. 15.30 Nws. 16.00 Dansmuz. 16.30' Nws. 16.45 Mil. ork. 17.30 Nws. en Brussel 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber, 12.34 Tuinb.kron. 12.40 Pianospel. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Operamuz. 14.40 Gram. 14.50 Idem. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Symf.ork. 17.00 Nws. 17.10 Pianorecital. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. Jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Syndikale kron. 20.00 Literair, progr. 20.30 Gram. 20.50 Ge var. muz. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.45 Gram. 22.5523.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 en 14.00 Gram. 14.45 Ork.conc. 15.30 Grego riaanse zang. 16 05 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Discografie. 19.20 Gram. 19.30 Nws. 20 00 Ork.conc. 22.00 Nws 22.10 Vrije tyd. 22.55 Nws. van reumatiek, spit. ischias, hoofd en zenuwpijnen, worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. By apoth. en drog. f0.95, f2.40 en f8.88 Interessante cijfers in Jaarboek der V.N. Uit het laatste statistische jaarboek van de Verenigde Naties blijkt, dat de wereldbevolking van 1920 tot medio 1956 is toegenomen van 1.810 tot 2.737 mil joen zielen, derhalve met byna een mil jard. De geografische verdeling is als volgt (met daarachter het gemiddelde percentage van de bevolkingsaanwas per jaar in de jaren van 1950 tot 1956) Afrika 220 miljoen (1,7), Noord- en Zuid- Amerika tezamen 374 min. 2.1), Azië (zonder de Sovjet-Unie) 1.514 (1,6), Europa 412 (0.8), Oceanlë 15 (2,3), de Sovjet-Unie 200 miljoen (aanwas niet meegedeeld). In Oost-Duitsland, Oost- Berlijn en Ierland is de bevolking de laatste jaren afgenomen. Volgens het jaarboek wordt men in Nederland gemiddeld het oudst. De meisjes die hier geboren worden, leven gemiddeld 73,9 jaar en de jongens 71 jaar. Daarop volgen wat de meisjes be treft Amerika (de blainke) met 73,6 jaar cn Zweden met 73,43 jaar en wat de jongens betreft Zweden met 70,49 jaar en Noorwegen met 69,25 jaar. In het jaarboek wordt voorts o.m. een vergelijking getrokken tussen de wgreld- produktie van 1956 en die van 1938. Hierby wordt opgemerkt, dat de wereld- produktie der fabrieken en mynen in 1956 2,25 maal zo groot was als in 1938. Het gezamenlyke vrachtvervoer van alle spoorwegen was 2,5 maal zo groot als in 1938. Het vrachtvervoer per schip ver toonde een verdubbeling. De luchtvaart maatschappijen meldden, dat de geza menlyke afstand, door hun vliegtuigen afgelegd, in 1956 8 maal zo groot was als in 1938. Het aantal voertuigen op de wegen van de wereld steeg ten opzichte van 1938 met 150 procent en het volume van de gezamenlijke uitvoer van alle landen gaf een etyging van 80 procent te zien. Omtrent de economische hulpverlening aan de minder ontwikkelde landen deelt het statistische Jaarboek mede, dat de waarde van deze hulpverlening in de jaren 1954, 1955 en 1956 in totaal het equivalent van ongeveer 5510 miljoen dollar beliep. Dit cyfer omvat zowel de schenkingen als de leningen, die ver strekt werden door de regeringen en door de internationale instellingen. Hulp van de Sovjet-Unie en de Oosteuropese landen is hierby niet inbegrepen, daar hierover geen gegevens zyn verstrekt. De via de internationale instellingen ge distribueerde hulp beliep in totaal het equivalent van 550 miljoen dollar. Van het totaal van 5.510 miljoen dollar werd 3.740 miljoen dollar in de vorm van schenkingen verstrekt. De belangrijkste bijdragen kwamen van de Verenigde Staten (2.800 miljoen dollar), Frankryk 1.410 miljoen dollar», Engeland (460mil joen dollar), Australië (70 miljoen dol lar), Canada (60 miljoen dollar) en Ne derland (60 miljoen dollar). TJALKEN VASTGELOPEN. ((Speciale berichtgeving) De reddingboot mr. van Rietschoten met schipper Bottenly is gistermiddag uitgevaren naar twee tjalken, die dooi de lage waterstand op de Wadden zijn President Tsjang Kai-sjek van Natio- nallstisch-China heeft op een bijeenkomst den van de communistische partij in de van 6tUdenten gezegd, dat de voorberel- Oostzeestad Rostock zijn al uit de party dingen voor een herovering van het vaste- -t,-"-!'"', v... .«.««.i gestoten, omdat de partyieldlng vindt dat land van China bijna voltooid zijn en dat een paar beurtschepen van de gebroeders de communisten het goede voorbeeld moe-1 een aanval op de communisten snel na-1 Bruin liggen al een paar dagen op hoge ten geven. derby komt. J waterstand te wachten. MAANDAG T. Brandsmastraat 174: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7J uur nam. Lelde Volkshuis: Jaarlijkse tentoonstel ling en demonstratie. 8 uur nam. Gulden Vlies: Jaarverg. Ver. E.H.B.O.- dlenst. 8 uur nam. Rehoboth: Ned. Chr. Vrouwenbond. Paasbijeenkomst. 8 uur nam. Obrechtsstraat: Opening chr. school. 3 uur nam. (Ouders van toekomstige leerlingen 8 uur nam.). DINSDAG Steensohuur 6: Voordracht over doel en wezen der Vrljmetselary. 8 uur nam. Haagweg 4: Leden verg. Ver. „De Am- baGhtsschool". 7 uur nam. Centraal: Ledenverg. Chr. Hlst. Jonge renkring. Spr. P. S. Harmsen over school keuze. 8 uur nam. Boerhaavelaan 44Diploma-uitreiking Don Boscoschool. 8 uur nam. Vliet 1: Paasfeestviering Ver. van Ge- repatrieerden. 7 3/4 uur nam. Haagweg 4: Diploma-uitreiking Vak avondschool. 8 uur nam. De Harmonie: Veteranenlegioen Neder land. Spr. de heer H. A. Korthals over Westerse eenheid. 8 uur nam. WOENSDAG Breestraat 27: Ledenverg. Openbare Leeszaal. 8 1/4 uur nam. Volkshuls: Ver. voor Pedagogiek. Spr. dr. C. de Vletter over internationale Jeugd problemen. 8 uur nam. Stadzaal: Lezing met lichtbeelden en. toelichting Matthaus Passion. 8 uur nam. Gerecht 10. Splrltisch Genootachap. 8 u. nam. De Kleine Burcht. Ned. Genealogische Ver. Spr. H. L. Kruimel. 8 uur nam. DONDERDAG Marekerk: Kruisappèl. Spr. ds. J. Over- duln over: „Heden overleed de dood" 8 uur nam. Geref. Kerk Oude Vest: Paaswydlng Herv. Jeugdraad en Geref. Jeugdverbana. 8 uur nam. ZATERDAG Volkshuls. Poppentheater „Harlekijn". „Het geheim van de flesgeest". 2.30 en 4 u. nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal. Tentoonstellingen van werk van Kees Verwey en Chris le Roy. (tot 14 april Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25) t Fototentoonstelling (t/m 12 april). Universiteitsbibliotheek. Tentoonstelling van Friese boeken (t/m 2 april). BIOSCOPEN Trianon „Mam'zelle Striptease". 18 Jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino „Het Bolshol Ballet", a.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Lido „Jenny". 14 jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Duel op de Atlantic". 14 jr. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex „De vleugels van de vloot". 14 Jr. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Don- derdagcyclus: „Vera Cruz". De avond- en nachtdienst der apotheken wordt tot zaterdagmorgen 5 april te 8 uur waargenomen te Lelden door de Zuider- Apotheek Lammenschansweg 4, tel. 23553 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest Wilhelmlnapark 8, tel. 26274. Bij geen gehoor bf) Uw hulsarts of specialist bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 3 ti i w 3 12 3 0/ s s CN Helsinki onbewolkt nnw 2 -3 0 Stockholm onbewolkt windstil -11 0 Oslo onbewolkt windstil -9 0 Kopenhagen onbewolkt ono 8 -4 0 Aberdeen motregen zzo 6 4 16 Londen geh. bew. o 4 8 4 Amsterdam geh. bew. o 9 3 0 Brussel zwaar bew. o 5 4 0 Parijs geh. bew. w 5 3 06 Luxemburg geh. bew. ono 3 3 0 Bordeaux geh. bew. windstil 10 0.1 Grenoble zwaar bew. no 3 7 0 Nice onbewolkt nnw 7 10 0 Berlijn zwaar bew. no 6 -2 0.1 Frankfort geh. bew. no 5 4 0 München geh. bew. no 2 4 0 Garmlsch P. regen n 2 4 0.1 Zürich geh. bew. windstil 6 0 Genève onbewolkt windstil 3 0 Locarno onbewolkt windstil 4 0 Wenen geh. bew. n 8 1 3.1 Innsbruck zwaar bew. windstil 5 0 Rome regen ozo 3 9 8 AJaccio licht bew. nno 2 6 4 Madrid licht bew. windstil 3 0 Ma 11 area onbewolkt w 8 12 5 Algiers onbewolkt w 6 12 0J

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2