Fryske Akademy-dag in Leiden BEJAARDEFLAT VAN N.P.B. IN WASSENAAR IS GEOPEND K e r k e 1 ij k L MAANDAG 31 MAART 1958 Ln de filmzaal van de Leidse Univer siteit werd zaterdagmorgen de Fryske Akademy-dag geopend door prof. dr. K. Fokkema, die de bedoeling van deze dag het onderhouden van contact tussen de Akademy en haar leden uiteenzette. Prof. dr. J. P. Bakker uit Amsterdam gaf vervolgens bij lichtbeelden een col lege over bodemontwikkeling en vroeg- tydse bewoning in Friesland, waarin hij met name aandacht besteedde aan de bodemstructuur rond de voormalige Middelzee. In de middagvergadering, welke ge houden werd in het klein auditorium, heeft dr. W. Kok, directeur der Akademy over het wezen en het werk van deze werkgemeenschap gesproken. Hij legde er de nadruk op, dat in Friesland een grote belangstelling voor de wetenschap bestaat en ook van ouds bestaan heeft, getuige het aantal vroegere klooster scholen en de vele lenen, waaruit stu diebeurzen verleend worden. In de liefde voor speurwerk, dat door zoveel leken met toewijding verricht wordt, zag hij de nawerking van de invloed welke van de voormalige Franeker hogeschool op de Friese bevolking is uitgegaan. Het Akademy-iwerk steunt voor een groot ge deelte op het enthousiasme van deze .Sneupers", die met de vakmensen sa menwerken aan dikwijls grote projec ten. zoals een oud-Fries en een nieuw- Fries woordenboek. De op korte termijn te verschijnen Friese encyclopedie, die in hoofdzaak door Friese specialisten verzorgd wordt, is reeds na ruim een jaar in gevorderd stadium gekomen en mag als een voorbeeld van regionaal encyclopedisch werk worden aangemerkt De Akademy heeft in de 20 jaren van haar bestaan ruim 150 publicaties uit gegeven; het aantal uitgaven bedraagt thans ongeveer 15 per jaar. Dat deze instelling door het Friese volk gewaar deerd wordt. kan blijken uit de pas ge houden geldinzameling voor de uit breiding van 't Akademy-gebouw, die in enkele maanden f 82-000 opbracht. Er is geen enkele vereniging in Ne derland, die een zo hoog bedrag aan jaarlijkse contributiën kan innen dan de Fryske Akademy. Vervolgens hield mr. dr. K. de Vries te Leiden een interessante voordracht over de Friese stad in de vijftiende eeuw- Hij putte zfjn gegevens uit de bewaard gebleven stadsrechten van Franeker, Bolsward en Sneek en behandelde in het bijzonder de functie van de vete in de rechtshandhaving en die van de sibbe, met name van de quasi-sibbe zoals die door de vijftiende-eeuwse Friese stad gevormd wordt. In het toenmalige recht heeft de Friese stad uit de tijd van Schieringers en Vetkopers het huidige Friesland nog iets te zeggen, omdat dit ook nu gelijk toen nog dringend behoefte heeft aan saamhorigheid. 's Avonds vond, onder voorzitterschap van de heer K. Koelstra, een vergade ring plaats in de grote zaal van „Den Burcht". Prof. dr. J. H. Brouwer schetste in een boeiende toespraak de gezindheid, waaruit het zich allengs ontwikkelde Akademy-werk is voortgekomen en bij voortduring gestuwd wordt. De nog al tijd groeiende Interesse bij de Friezen voor de belangrijke arbeid, die in de verschillende werkverbanden der Aka demy wordt gepresteerd, is voor de lei ders en medewerkers een stevige sti mulans om op het gehele gebied van de Friese cultuur hun beste krachten te geven. Met gespannen aandacht hebben de aanwezigen daarna geluisterd naar de heer H. K. Schippers uit Drachten. Hij gaf een korte levensschets van de schrij ver Reinder Brolsma, de eenvoudige schildersknecht met een opmerkelijk lit terair talent, van wiens hand talrijke romans en verhalen zijn verschenen die een sieraad vormen van de Friese let terkunde en las vervolgens uit dit werk op voortreffelijke wijze enige fragmen ten voor. I De heer H. Akse verleende op deze avond muzikale en vocale medewerking. LEIDERDORP Kandidatenlijst K.V.P. De groslijststemming voor KVP-leden heeft de volgende kandidatenlüst voor de gemeenteraadsverkiezing opgeleverd- 1. H. Broxterma, 2. A. M. Kleis, 3. P W. Goddyn. 4 P. j. m. Evers. 5. J M. Neervoort, 6. H. Kuylenberg, 7. Th J I Welling. 8 J Koot. 9. R. de Bruin. OEGSTGEEST PAASWIJDINGSDIENST VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN Hedenavond houdt de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden Leiden/Oegst- geest in haar kerkgebouw, de Willem- de-Zwijgerkerk een paaswijdingsdienst, waarin ds. W. J. H. Hubeek zal voor gaan met een meditatie over de zeven kruiswoorden. Aan deze dienst zullen medewerking verlenen de sopraan, mevrouw Leny HooglandOuwenbroeken de organist 1 Johan Ponse. Eltax-lijn over de Vijf Mei-laan VIA HERENSTRAAT NAAR EINDPUNT GARENMARKT Indien zich geen bijzondere omstan digheden meer voordoen zal de S-lijn van de El tax a.s. donderdag van de Willem Klooslaan worden doorgetrok ken naar de Vijf Mei-laan. Van deze laan wordt via de Herenstraat en de Doezastraat naar het eindpunt Garen- markt (Meisjes HBS) gereden. De eerste bus vertrekt 's ochtends om zeven uur van de Garenmarkt en verder om de 20 minuten; 's avonds om 12 uur vertrekt de laatste bus. OPENBAAR VERVOLGONDERWIJS De cursus van de Gemeentelijke Avondschool voor jongens besloot het seizoen met een afscheidsavond, waarbij de traditionele vakken ditmaal niet. op het „rooster" prijkten. Na een inleidend woord van het hoofd, de heer I. van Iterson, waarbij deze gelegenheid vond nog eens op de waarden van dit soort onderwijs te wijzen, kregen de jongens kans zich met elkaar te meten op ander terrein dan wiskunde, rekenen en taal. Onder leiding van de gymnastiekle raar, de heer D. H. Wassink. werd .een programma afgewerkt dat aller instem ming genoot. Touwklimmen, hindernis race, goed verzorgde gymnastiek demon straties volgden elkaar in vlot tempo op, waarna in de „ere" wedstrijd zaalpolo Wiskunde, klas 2 uiteraard haar supe rioriteit bewees. Aan het einde van deze geslaagde avond, even onderbroken voor het aanbieden van een attentie door de scheidende jongens aan de onderwijzers, mochten de navolgende jongens het di ploma uit handen van de heer Van Iter son ontvangen: Cursus Algemene ontwikkeling; L. van Rooyen. H. Ligtvoet, W. van der Kaay, J Boelee. J. Sabée, Cursus Wiskunde; A. Boumer. A. Bosch, F. van der Broek, R. Hellendoorn, A. van der Linden. G. Mulder. M. Polak. H. Schouten, A. Steenbergen. A. Tuinhof de Moed. J. Verhoeven. A. van Wezel, R. de Wit. J. Yzerman. D. Wassink. J. van der Zeeuw, N. Zierikzee. H. Zirkzee. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 31 maart Veemarkt. Aanvoer in totaal 1829. Vette koelen en Oê- sen 1034; Varkens 795. Prijs in cents per kg.: vette koeien le kw. 300/335, 2e kw. 270/300, 3e kw. 250/ 270; varkens (lev. gew.) 187, 185, 182. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jan Matthljs. zn van H W. Brier en M. R. C. Stol; Pletcr Johannes, zn van P. J. van der Zeeuw en B. van der Leek; Hen- ctricus Adrlanus, zn van H. J. Faas en T. M van der Zwet; Cornells Chrlstlaan, zn van W. Stavleu en A. Tuit; Catharina, dr. van D Hartevelt en F. Siebert: Jim Jo hannes. zn van VV. L Baars en H. C. Fop- pele: Dirk, zn van C. J. Snijer en J. M. Koelewijn; Nicolaas Albertus, zn van T. Vos en A. Paauw GETROUWD J P. van der Reljden en L Blnsbergen; I D. R. M. Wilkinson en J. M. Dekhuizen. OVERLEDEN J. Sporenberg, 65 Jaar, man. Uitbreiding Rijnlands Lyceum Het bestuur van het Rijnlands Lyceum is voornemens het schoolgebouw aan de M. H. Tromplaan met vijf lesloka len uit te breiden. Het heeft zich in verband hiermee gewend tot het ge meentebestuur met het verzoek de hiertoe nodige grond te mogen bij- huren. Alle kosten van het bouwrijp maken van de grond neemt het be stuur voor zyn rekening. De te ver huren grond heeft een oppervlakte van plm. 4000 m2. B. en W. stellen voor tot de verhuur te besluiten en de huurprijs te stellen op f. 375 per jaar. Vanuit de commissie voor openbare werken is de vraag gesteld of het school bestuur de nodige stappen doet om tot een definitief schoolgebouw te komen en zo ja, in welk stadium deze aangelegen heid is. B. en W. zijn voorstanders tot het aangaan van een, zij het kleine, aan geboden lening, n.l. f. 27.000, door de Bank v. Ned. Gemeenten. SUBSIDIE RIJNSBURGS BLOEMENCORSO Reeds enige jaren is aan de Stichting „Rijnsburgs Bloemencorso" een subsidie verleend voor het op de eerste zaterdag in augustus te houden corso, dat de route Rijnsburg-Oegstgeest-Leiden volgt. Het bestuur vraagt f. 1000, hoewel to1 nu toe f. 500 was toegekend De Stichting wijst erop, dat het corso groter en mooier zal worden, hetgeen voor de deelnemers kostbaarder wordt. De stichting heeft vorig jaar verlies ge leden. Evenwel zal het stichtingsbestuur met evenveel genoegen de voorgenomen route kiezen, wanneer de gemeente geen mogelijkheid ziet meer steun te verlenen dan tot nu toe. B. en W„ die oorspron kelijk het verzoek wilden afwijzen heeft advies ingewonnen en komt nu tot het voorstel om ook dit jaar f. 500 toe te kennen. WARMOND OUDERAVOND SCHOOL MET DE BIJBEL In het 't Trefpunt werd deouderavond gehouden van de School met de Bijbel. Vooraf konden de ouders in het school gebouw het werk van hun kinderen be kijken en contact zoeken met de leer krachten. Nadat alle ouders het werk hadden bezichtigd, gingen zij naar het 't Trefpunt, waar ds. Boonstra de avond opende. Hij heette allen welkom, in het bijzonder de heer Smit, een der leer krachten van het Chr. Doofstommen In stituut Effatha uit Voorburg. De heer Smit gaf een breedvoerig beeld van het werk in Effatha. Het is altijd zeer moei lijk voor de ouders om hun kinderen af te staan aan de school, vooral daar te genwoordig de kinderen op drie en een half-jarige leeftijd al aangenomen wor den, om ze maar zo vroeg mogelijk te wennen. Na de pauze vertoonde de heer Smit enige lichtbeelden over het werk van Effatha. WASSENAAH Plattelandsvrouwen leerden hoe zij moeten schrijven De afdelLng Wassenaar, Voorschoten en Omstreken van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield gisteravond e envergader gmi en en en en een vergadering in het Deylerhuis, met als spreker de heer A. G. van der Linde, uit Voorschoten. Deze behandelde het onderwerp „Het gesprek en de brief in ons leven". De presidente, mevr A. Stammes- Brouwer, heette de aanwezigen welkom. Het bondslied werd gezongen en de notulen vastgesteld, waarna door mevr. Boi—Wenting een gedicht werd voorge dragen De datum voor het jaarlijkse uit stapje werd vastgesteld op woensdag 21 mei en het programma voor die dag werd goedgekeurd. Het woord was hierna aan de heer Van der Linde, die een niet in het kort te vertalen verhandeling hield over het gesprek, de onbenulligheid of de belang rijkheid daarvan naar de geestelijke in stelling van de gesprekpartners. In een gesprek bestaat de mogelijk heid om aan het gesprokene een draai te geven, in een brief niet. zodat men bij het schrijven daarvan zijn gedachten goed moet laten gaan. Men kan zich na het schrijven het beste in de plaats stellen van de ontvanger om na te gaan hoe de brief zal worden ontvangen. Spreker wees ten slotte nog op het vooroordeel ten opzichte van anderen op het eerste gezicht. Het is nodig het ken vermogen te laten werken. RAADSAGENDA. De agenda voor de raadsvergadering op 2 april a.s. bevat de navolgende punten. Op de lijst van ingekomen stukken deleii B en W. de raad mee. dat zij zich mede naar aanleiding van een schrijven van belanghebbenden en gelet op de behandeling van het geval in de vorige raadsvergadering zich niet meer zullen verzetten tegen de bouw van een woning met een plat dak aan de Kievitslaan. Wijziging verordening vermakelijkheidsbelasting (voor speed way-races op Duinhorst van 35 op j 2.0Een viertal onderwijszaken. Ver daging vaststelling plannen tot herzie- ning van het uitbreidingsplan (wegens talrijke bezwaren). Verkoop van 2 percelen water aan de Veenwatering en Papenweg. Het verwijderen van bla deren van de Van der Oudermeulen- I laan (mededeling in verband met adres). Verbreding gedeelten van de Oostdorperweg. BURGERLIJKE STAND Geboren: Anja, dr. van J. Hoogkamer en M. J. de Groot: Robert J zn. van H. E Dyschoorn en A. Bracht; Guida E M.. zn. van M J. Caminada en G. Szigeti; Dominique, dr van D. Moser en C. Minosa; Wilhelmlna C M.. dr. van N. W. Heijstek I en J. M. Remmerswaal. Ondertrouwd W. J. Knijnenburg en A. Ivanko: F. J. Klaasse en V. Besan<;on; C- B. Denlsse en H A. Verschoor. Getrouwd: B. W. van Kalken en G. van Millegen; R. H. Rijmenam en A. Rietdijk. Overleden: Th. J Fles. 35 jr.; I. M. Oort. 84 Ir wed. van C Snoeck Hurgronje; J. J Oskam. 78 Jr.; Joh. H. van Barneveld. 89 Jr., wedn. van G. de Kruijff. ZOETERWOUDE In de parochie van de H. Kruisver- heffing had zondagmorgen weer de ge bruikelijke wedstrijd plaa>ts tussen de kinderen van de jeugdbeweging. Het ging er om wie de mooiste palmpaas had gemaakt. Bij de gidsen vielen de prijzen als volgt: 1- Joke van Aalzum en Ria van Latum; 2. Joke en Agnes van der Krogt; 3. Joke van Leeuwen en Anneke Groenendijk. Voor de welpen was de uitslag: 1. Corrie Bosman en Arnold van der Poel: 2. P. Onderwater en T. van Bergen Henegouwen; 3. G. van d'er Hoeven en Th. van Veen. By de kabouters werden de prijzen toege kend aan: 1. Leni en Mar tie Onderwa ter: 2. Corrie en Greet van der Krogt; 1 3. Ineke van Velzen en Ankie v. Veen. Na de prijsuitdeling werden de keurig versierde palmpasen naar zieken en I ouden van dagen gebracht. KANDIDATEN A R. Vrijdag vergaderde de A.R. Kiesver- 1 eniging in deze gemeente. Als bestuurs- leden werden gekozen de heren J. M. I Kraan, voorzitter, H. R. Mennega. se cretaris en S. J van der Stoel, H. Vink en K. van der Velden als leden. Voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad werd de volgende kandidatenlijst samengesteld: 1. J. M. Kraan; 2. S. J- van der Stoel; 3 H. Roest; 4. J. P. van Dam; 5 H Vink Ramp met veerboot in Birma: 100 doden Op een dertig km ten zuiden van de Birmaanse stad Bassein is in een hevige storm een rivierveerboot met 123 perso nen aan boord vergaan. Slechts twintig personen konden gered worden. Hoewel men vreest, dat de overige opvarenden verdronken zijn, worden de reddings pogingen voortgezet. Boelganin president van de Staatsbank Maarschalk Boelganin, die dezer dagen als premier door partijsecretaris Kroesjtsjef werd vervangen, is benoemd tot president van de Staatsbank van de Sovjet-Unie. De maarschalk heeft deze post ook reeds van 1938 tot 1941 bekleed. Toen was hij eveneens vice-voorzitter van de raad van volkscommissarissen, het kabinet. In het nieuwe kabinet onder Kroesjtsjef zijn Mikojan en Kozlov eerste vipe-pre- mier. Andrei Gromyko behoudt de por tefeuille van Buitenlandse Zaken. De benoemingen, die verder geen be langrijke wijzigingen bevatten, werden met algemene stemmen door de Opper ste Sovjet goedgekeurd. ..Plancius" vertrekt vandaag uit Singapore Het vlaggenschip van de KPM de 5955 ton metende Plancius vertrekt vandaag uit Tandjong Priok naar Sin- gapore met een bemanning van 22 in- plaats van 150 leden. Personeel van de KPM kantoren en walinstallaties en zelfs secretaressen hebben zich vrijwil lig als lid van de bemanning opgegeven. Het schip zal een moeilijke, maar avon tuurlijke reis hebben over de Javazee „Het zal hard werken worden voor de kleine bemanningen aan boord van al onze schepen, die vandaag vertrekken", zeide de directeur van de KPM. de heer J. W. Brand, in een gesprek met de ANP-correspondent in Djakarta. „Maar alle Nederlanders in dienst van onze maatschappij, die nog in Indonesië zijn, hebben zich volkomen vrijwillig opgege- 1 ven om mee te werken". De heer J. W. Brand zeide te hopen, dat alle 34 schepen van de KPM, die nog in Indonesië zijn, voor vandaag te middernacht de Indonesische wateren zullen hebben verlaten. „Wat en half-Wat" gaven valse dollarbiljetten uit (Van onze correspondent) j Zonder geluk vaart niemand wel. Dat ervoeren de politieagenten die vrijdag- j avond de Rotterdamse haven introkken om daar een tweetal Amerikaanse zee- I lieden op te sporen, die in Amsterdam en Rotterdam valse twintig-dollarbiljet ten hadden uitgegeven. Het zoeken werd i vergemakkelijkt door het feit dat het hier een nogal opmerkelijk steï betrof. de één was klein en de andere lang. ge- j kleed in een voor ons opvallende zwart- 1 wit geblokte regenjas. Op goed geluk gingen enkele politie mannen een praatje maken aan boord I van een Amerikaans schip. Zij waren nog maar nauwelijks aan boord en wie kwamen daar? „Wat en half-Wat". Een 1 rechercheur volgde hen naar hun hut en toen hij de deur opendeed zag hij de geblokte regenjas op een stoel liggen. Beide zeelieden uit New York zijn op j het hoofdbureau van politie in bewaring i gesteld. Er wordt een onderzoek naar de I herkomst van de biljetten ingesteld. Het zijn nagemaakte twintig-dollarbiljetten, genummerd G 75752465 a. Diemen; 8. P. de Vrind; 9 J. H. van der Ploeg; 10. H J van Mil; 11 C B. Groen; 12. J. Redegeld: 13 D. A. Muu- sers; 14. N. van der Meer; 15. J Bos man; 16. L. J. van der Pos-t; 17. A- M. I Schinkel; 18. P. C. Paardekooper; 19. P. J. Tussen; 20. P- Tijssen. ZOETERWOUDE BURGERLIJKE STAND Geboren: L Q M. zn van G. P. M. v. d Hoeven en J. M. Vreeswijk; Anntgje A., dr van A. C. van den Akker en M, J. de Regt, Ondertrouwd; P. A. van der Horst. 29 jaar en W. J. E. Bakker. 27 jaar; J. Th. de Bruin, 23 jaar en M. S. A. Ammerlaan. 22 i jaar. Getrouwd: W. G. Pleterse en M. J. Zwet- i sloot. Overleden: P. M. Zwetsloot, 81 Jaar. Mr. J. Ivlaasesz sprak liet openingswoord Zaterdagmiddag is het flatgebouw voor bejaarden De Burcht, stichting van de afdeling van de Nederlandse Protestantenbond, officieel door de commissaris der Koningin, mr. J. Klaasesz, geopend. Onder de vele aan wezigen waren burgemeester 8. baron van Wijnbergen, de wethouders mr. dr. J. Hazenberg, K. Huibregtse en T. J. M. Rees van den Ende. dr. H. J. Honders e.a., ook bewoners, die door de voorzitter van het bestuur, de heer H. C. D. den Hertog, welkom werden geheten. Dr H. Faber wees erop, dat het huis l niet is een onderneming van mensen. I maar echt een schepping van de N.P.B., 1 van een geloofsgemeente. met het be paalde doel, een dienst te bewijzen aan j de medemens als een uiting van chris- l telijke naastenliefde. Met een verwijzing i naar de tekst op de gedenksteen in de hal „Ten tijde des avonds zal het licht zijn" sprak hij de hoop uit, dat het huis een wereld van licht zal zijn, niet alleen in de betekenis van gezelligheid, com- I fort en kameraadschap, maar vooral in het licht van het geloof. Het woord werd dan gevoerd door mr. Klaasesz, die in zijn opgewekte toe spraak opmerkte, dat de overheid thans ook bemoeienis heeft met de ouderen. De gemiddelde leeftijd wordt gestadig hoger en de verdere algemene omstan digheden zijn zo. dat de gedachten steeds meer uitgaan naar instellingen als deze. Het bestuur had geen gemakkelijke taak Het verkrijgen van kapitaal was moeilijk, het vinden van een geschikte plaats evenzo en er komen veel instan ties aan te pas Maar het doel werd be reikt De tekst op de gedenksteen spreekt over licht. Spr. wilde dit zo zien. dat de bewo ners van het huis een licht willen zijn voor de jongeren, die om hen heen wonen. Er is namelijk voor hen. rijk aan levenservaring, nog zo veel te doen In bestuursfuncties en comité'». Hij sprak de hoop uit, dat het hui» niet alleen een burcht zal zijn om licht te ontvangen, maar ook om het te verspreiden. De burgemeester wenste als eerste de initiatiefnemers en het afdelingsbestuur geluk. Hij prees het gebouw als een sieraad voor de gemeente. Hij wenste ook de bewoners geluk en voor zover zü van elders kwamen welkom ln Wasse naar. De heer w. van Hemert. voorzitter van de afdeling, dankte alle medewer kers en bood een spreekgestoelte aan. Dr. C. van den Berg, voorzitter van het hoofdbestuur bood een lamp voor de katheder aan Nadat nog andere spre kers het woord hadden gevoerd, al of niet onder het aanbieden van geschen ken. sprak de heer Den Hertog een dank- en slotwoord. Ned. woordvoerder vertrokken De woordvoerder van de Nederlandse vertegenwoordiging in Djakarta, R. Pe kelharing is dit weekeinde naar Neder land vertrokken. Hij was pers- en cul turele attaché tot de Indonesische rege ring de werkzaamheden op dit gebied gedurende de anti-Nederlandse cam pagne in december vorig jaar verbood. De heer Pekelharing zal niet worden vervangen, zo is vandaag in kringen van de vertegenwoordiging vernomen. J. M. Kiveron benoemd tot Commandeur Oranje-Nassau De heer J M. Kiveron. secretaris-gene raal van het ministerie van Zaken Over zee. aan wie wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op zijn verzoek met ingang van 1 april eervol ontslag is verleend, onder dankbetuiging voor de uitnemende diensten, door hem als zodanig aan den lande bewezen, is bij Koninklijk Besluit bij bevordering be noemd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Te zijnen huize is hem hedenmorgen deze hoge onderscheiding uitgereikt. De heer Kiveron kan op een langdurige en zeer eervolle loopbaan terugzien. Mobilisatie op Cuba De New York Times meldt uit Havan na. dat .,de grootste militaire mobilisa tie in Cuba's geschiedenis op het gehele eiland aan de gang is". Verwacht wordt, dat de opstandelin gen onder leiding van Fidel Castro, hun offensief deze week in de provincie Oriente. het centrum der revolutionaire activiteit, beginnen. In de straten van Havanna rijdt een groot aantal patrouille-auto's. De po'itie en functionarissen van de geheime dienst van het lager zijn bezig lagere vakbondsleiders te arresteren die geacht worden met de opstandelingen te mpathiseren. B. Brandsen aanvaardt het Kamerlidmaatschap (CPN) I De EVC-secretaris. de heer B. Brand sen heeft laten weten, dat hij de benoe ming tot lid van de Tweede Kamer ln de plaats van het afgetreden lid F. Reu ter voor de CPN zal aanvaarden. BEURSOVERZICHT Lusteloze inzet Amsterdam. 31 maart. Er heerste vandaag een grote luste loosheid op het Damrak De Philipsaandelen lagen een tikje beter op 262 Hoewel in het jaarverslag vermeld wordt dat in 1958 door het con cern geen beroep zal worden gedaan op de kapitaalmarkt, is de beurs er niet zeker van dat dit ook zal gelden voor 1959. Algemeen is bekend dat het con cern door haar structuur kapitaalinten sief moet worden geacht. De angst voor verdere kapitaalbehoefte van het con cern is een rem voor een gunstige koers- I vorming van de aandelen. Aandelen I Kon. Olie veranderden t o.v. vrijdag op f143.40 hoegenaamd niet. het fonds bleef I een paar dubbeltjes onder pariteit New 'York. Het dividend van 11% van de Aku had niet veel invloed meer ter beurze. De aandelen lagen echter 1 punt j boven de slotkoers van vrijdag. KLM- aandelen noteerden fractioneel lager, i In de scheepvaarthoek was het uiter- j mate rustig. De aandelen lagen 1 punt, la- j ger. De cultures verdeeld, met Amster- dam Rubber 1 punt hoger op 484 i De Staatsfondsen waren wederom vast I vooral voor de staffellening, dlc bij i opening op 92 3/4, 5 8 hoger noteerde. In het verdere beursverloop, toen aan de vraag voldaan was. kwam er gering aanbod op de markt, waardoor de koer- i sen van het kortlopende papier to v nau welijks prijshoudend bleven De staffel- lening kon zich uiteindelijk goed hand- haven. WISSELKOERSEN KANDIDATENLIJST K.V.P. Zondag j 1. heeft in deze gemeente de groslijst-stemming van de K.V P. plaats gehad voor de verkiezing van de ge meenteraad. De kandidatenlijst ziet er als volgt uit: 1 L van der Geest; 2. G P. Koek; 3 C. J van Leeuwen; 4 G. P. van Leeuwen; 5 P van Hofwegen; 6 A. H. J Paardekooper. 7. J. B. N. van Burgemeester A. L. des Tombe van Apeldoorn kwam zaterdag Eli zabeth Anne van den Berg, de hon derdduizendste ingezetene van zijn gemeente, en haar moeder geluk- i wensen met deze bijzondere ge boorte. ENGELSE KERK IN ROTTERDAM BESTAAT 250 JAAR. In de loop van april zal het 250-jarig bestaan van de Engelse kerk te Rot terdam ..The Anglican Church of St. Mary's" worden herdacht. Amsterdam. 31 maart Londen Awr am 10 63U-10 63*. N York 3 793 79 C C II Montreal 3.88*4—3.89; Parijs 90 024— 90 124; Brussel 7.614—'7 624; Frank furt 90 494—90.544; Zürich 86 75 - I 86 80. Zürioh (vt. fr 88 464—88.514; Stookhokn 73 22473.274: Kopenha gen 54 894—54 94 4: Oslo 53 13— 53 18j Milaan 60 92 4—60 974; Wenen 14.62— 14 63 Beurs van Amsterdam Maandag 31 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 934 834 Grootboek obl.34 SI 81 Ned. '47 3 4 3) 924. 924 92 4 B 93% 92 A 92% Ned. '56 34 924 92 864B 864 Ned. '54 34 87 87 Ned '55 I 34 874 87 Ned. '55 II 34 88% 88 Ned. '37 3 864 864 Ned. W.B. lening 6% 1074 107% Dollarlng '47 3 904 914 Investeringscert. 3 94 93,V Ned. 62-64 3 93% 934 Cert. NWS 60% Indlë '37 A 3 90 4 90% Grootboek '46 3 86% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned HandelmU Amst. Rubber Deli My .en (Ver.) H.V.A Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft eert. Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens eert Müller en Co. N.B. Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon. Petr. (f.20.—) idem (50 f.20. I Holl Amer. lijn I Java China Paket K.L.M 1 Ned. Stoomv. Mij. j Kon Paket Mij j Stoomvaart Mij Ned I Nievelt Goudr. eert v. Ommeren eert. Kon. Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam 47 (34) 3 924 92 Den Haag 1937 1 3.. 86B Leiden 1947 90 I R'dam '37 I-m 34 914 23% 24 73 714 148% 1484 474 48% 624 614 84 854 29 28% 544 54% 10 104 146% 156% 189 192 297 292 178 1784 286 288 3154 319 223 2224 261% 2614 151*4 1524 3354 333% 2024 203 171 170 640 639% 153.50 153 80 153 40 153 35 132 131 1214 120 108 50 108 126*i, 1264 1104 109 142 141% 1454 1454 1974 197% 130 1294 119 118 Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 94 99 H Premieleningen A dam "53 3 96B 96 B A'dam '51 24 874 87 A'dam '56 I 24 84 84 A'dam '56 II 24 944 94 Eindhoven '54 24 82 81 Enschede '54 24 83% 83% Den Haag '52 I 24 91 904 Idem II 24 944 R'dam '52 I 24 92 904 Idem II 24 91% Utrecht '52 2 4 91 91 NIET-ACTIVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Amst. Bank 202y« 201 H.B.U. eert185 185 4 Rott. Bank 1704 1704 Twentsche Bank 153 155 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 214 215 Borneo Sum. H Mij 4 82 4 Ned G en Sp. fabr 7 167 Kon. Ned Grofsm 95 95 Internatio o74 Rott. Droogdok Mij. 480 476 Tieleman en Dros 94 Ned. Mi). WalY.vrt. 75 75 Spoorwegen Dell Spoorweg MIJ 84 Amerlk. fondsen Canadian Pacific R. 244 24% Intern. Nickel 744 744 Anaconda 464 Bethlehem Steel38% 394 Cities Service 49% 49 General Motors 35 34% Kennecott89 88% Republic Steel 414 414 Shell Oil 69 4 70% Union Pacific 264 28A Un. States Steel 58 4 584 Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VK 28 3 Edelmet Kon AA 46% Pref. w.a Idem 57GB 330 Holl Constructie 360B Ing our v Bouwnijv 134GBexd 124GB Int. Kunststoff Ind 29% 29*4 Leidsche Wolsplnn 1474 146 Sikkens Lakfab '53 402 403 Ver Touwfabrieken 1554 1564 Wernink s Betonm 79% 79 Van Wijk Textiel 67 «74 112% 113

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11