Surinaamse studenten in Delft en Leiden vieren hun tweede lustrum Feestviering begon met een vergadering in liet Prytaneum |7ste jaargang Vrjjdag 28 maart 1958 Vijfde blad no. 29403 S.S.V. tien jaar I 4Zk~l All 171 Altmi ll 1111 /A IllDtlllim afdelingen Delft en Leiden van de Surinaamse Studenten Vereniging lan tien jaar. Dit heuglijke feit gaat vanzelfsprekend niet onopgemerkt bij. Integendeel! In het Prytaneum aan het Rapenburg werd gistermiddag de feestviering, die in totaal drie dagen zal duren, een aanvang gemaakt. I\\ee jubilerende afdelingen hielden n.I. een buitengewone gecombineerde adering, die werd geleid door de president van de S.S.V., de heer F. Lim Apo, lijgewoond o.m. door de Gevolmachtigde Minister van Suriname, mr. dr. I. Pos. Er waren ook vertegenwoordigers van „Sticusa" en (Foreign Student ice". De vergadering zond telegrammen van aanhankelijkheid aan Koningin na, Prinses Beatrix en de Surinaamse regering. Als voornaamste spreker de op deze bijeenkomst het woord prof. dr. R. A. J. van Lier, hoogleraar de Leidse Universiteit) in de Sociologie en Cultuurkunde van Suriname en Federlandse Antillen. heer Lim Apo sprak een inleidend d. Hij wees erop, dat de Suri- nse Studenten Vereniging in mei werd opgericht. Zij had aanvan- k zeer weinig levensvatbaarheid, daar kwam verandering in toen ereniging in 1948 organisatorisch n viel in drie afdelingen. Oprich- van de S.S.V. waren jongeren, die ifloop van de tweede wereldoorlog juriname naar Nederland kwamen ie zich voor wat de aanpassing in nieuwe milieu betreft voor ver lende problemen gesteld zagen. De dent wijdde voorts aandacht aan doelstellingen van de S.S.V. Deze ïiets anders dan contact tussen de leggen en bevorderen, belang- ng voor Suriname wekken en rhouden. terug keer van de leden ïun studie naar Suriname bevor- en de Surinaamse jeugd, waar ïodig mocht zijn, inlichten over de e in Nederland. De S.S.V. is géén ligheidsvereniging en het streven niet opgericht er een dergelijke liging van te maken. Zij wil wél enige vertegenwoordigende lichaam Surinaamse studenten zijn. heer Lim Apo merkte op, dat ismaking met de Nederlandse stu- mverenigingen voor Surinaamse elui de aangewezen weg is om het ;schappelijk leven hier beter te begrijpen. Ook voor de aanpas- is dit van grote betekenis. Voorts de president een opsomming van ctiviteiten. welke de S.S.V. reeds de dag heeft gelegd. Aan moeilij'k- n en problemen heeft het haar ontbroken. Het kleine ledental fdeling Delft heeft 40 en de afde- Leiden 25 leden maakte een e organisatie dikwijls moeilijk. De liging heeft haar bestaansrecht in geval wel bewezen, de mededeling dat er een felici- brief van de Ned. Studenten Raad binnengekomen voerde de praeses de Leidse afdeling, de heer R. R. tiaan, het woord. Hij wees o.m. op oede verstandhouding, die er tussen beide jubilerende afdelingen be en noemde de S.S.V. een uitste- opvangcentrum voor hen, die uit ïame in Nederland aankomen, ne zag hij zich ook verenigd met 5urinaamse studenten in plaatsen Rotterdam, Groningen, Wagenin- Tilburg en Utrecht. Jammer ge- is dit nog een wensdroom. De F. Bredeveld. voorzitter van de ing Delft, wijdde enkele woorden de t«ntoonsitelli©g Suriname riment in samenleven, welke in tader van de lustrumviering in het tse Prinsenhof momenteel word* uden. HET CARAIBISCHE GEBIED jf. dr. van Lier, die hierna het d verkreeg, vertelde op duide- en zeer geestige wijze het een en r over de problemen in het Carai- e gebied. Problemen, welke zowel olitiek als op sociaal, economisch :ultureel terrein liggen. Spreker gde er o.m. de aandacht op, dat Caraibische landen thans begon- zijn met zichzelf te ontvoogden lat er een zekere tendens tot sa- (roei valt waar te nemen. Het 0 wisselt weliswaar, maar het ïs van de politieke ontvoogding ls 1 ieder geval. Prof. van Lier merkte dat de Nederlandse Rijksdelen In ontvoogdingsproces een voorsprong len op de andere. Nadat spreker in had gezet op welke verschil- 6 manieren (moeder) landen als tkrijk, Nederland, de V.S. en Enge- dit politieke probleem benaderen, elde hij wat de Caraibische gebie- op het internationale vlak bete- ln. Dat deze gebieden een grote in- ationale betekenis hebben blijkt BETALING PER GIRO |ize KWARTAALABONNEES, die voorkeur geven aan betaling per f O, verzoeken wij de f 7.50 voor _n abonnement gedurende het 2e wartaal van dit jaar zo mogelijk lór 1 april a.s. aan ons over te laken. ^e MAANDABONNEES die per j betalen (f2.55) verzoeken wij - Ir voorkoming van aanbieding van In kwitantie, het abonnementsgeld tterlijk op de eerste van de betref- Inde maand te voldoen. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBORIEN fred Gerardus Maria, zn. van G. P. der Holct en S. A. M. Arlssen; Eliza- dr. van J. H. Rlemens en J. M. van Iden; Nlcolaas Martlnus, zn. van M. jn den Eijkel en A. C. Roodzant: Jaap van T. Boere en G. H. ten Broeke; irika, dr. van H. Klein en A. Glas- fcn; Elisabeth Margaretha Maria, dr. J P. van der Zwet en M. E. J. van Geest; Theodorus Rlchardus Altda, fan W. J. Perk en G. T. H. Scholte. GETROUWD Constandse en S. H. Nleuwveen; J. Werfman en M M. van Soest; J. H. {ring en W. Offerman; C. Hartevelt van Duuren; J F. van Veen en P. Iredewold: W. van Weerlee en J. T. ter; D. Boon en H. Rozier; P. J. fcé en A. de Moed; N. Ie Mair en H. kldder. OVERLEDEN I H. M. Huigsloot. 3 weken, zoon; A. de Groot, 69 Jr., man. alleen al uit het feit, dat er twee Ame rikaanse vlootstetmpunten zijn. Ver volgens traohtte prof. van Lier iets van de economische problematiek in het Caraibische gebied duidelijk te maken. De bevolkingsaanwas neemt er thans een ontstellende vorm aan. Over onge veer 15 jaar zal het inwonertal van de Caraibische landen verdubbeld zijn. zo deelde spreker mede. De gebieden moeten economisch ontwikkeld worden en dan met geld van het moederland. Maar dan nog zullen de problemen niet geheel zijn opgelost. Ten koste van veel investeringen en met wat gezond verstand kan men de Caraibische lan den voor de eerstkomende twintig jaar helpen, daarna niet meer. De econo mische problemen zullen eventueel kunnen worden opgelost wanneer de verschillende landen In een soort fede ratief verband samen gaan werken, aldus prof. van Lier. Deze belichtte verder nog enkele culturele aspecten en besloot zijn toe spraak met op te merken ,dat het voor de Surinaamse en Antillaanse jonge ren van groot belang is. dat zij het isolement, waarin zij zich in sommige opzichten nog bevinden, verbreken en zich in de wereld verdiepen. Na de pauze was er gelegenheid tot het stel len van vragen. Vandaag wordt de viering voortge zet met een lezing door dr. C. F. A. Bruyning, bioloog te Leiden, en de opening van een Surinaamse tentoon stelling in het Prinsenhof in Delft, morgen wordt ze in Delft besloten met een voetbalwedstryd en een lustrumbal. Advertentie Mr. F. R. Böhtlingk hoogleraar in A'dam VROOM DREESMANN Mr. F. A. Böhtlingk te Oegstgeest, wetenschappelijk hoofdambtenaar in het Nederlands staats- en administra tief recht en het vergelijkend staats recht aan de Leidse Universiteit, van jj j wiens benoeming tot gewoon hoogleraar in de algemene inleiding tot de rechts wetenschap en het Nederlands vergelij kend staats- en administratief recht aan de Gemeente Universiteit te Amster dam, waarvan wij elders in dit blad ge wag maken. (Foto L.D./Van Vliet) LEIDEN ALPHEN MAART 1951 LEIDERDORP De Does vergaderde Bad 's zondags geopend In het Dorpshuis werd gisteravond de jaarvergadering gehouden /an de Zwem- en Polovereniging „De Does". De voorzitter, de heer v. d. Horst, opende de vergadering en sprak zijn vreugde uit over de grote opkomst. Mej. v. d. Voort las haar jaarverslag voor. Op 1 januari 1958 bedroeg het aan tal leden 313 en asp.-leden 117. Gespro-1 ken werd over het feit, dat er aan de bouw van het zwembad nogal enkele fouten kleven. Zo is er bijv. een geheel dode hoek waar het water bijna stil staat. De onkosten hiervoor zullen op ongeveer f 4000.— komen. De Ned. Heide Mij. zal hier dan ook voor worden aan gesproken. Ook de filter bij de pomp- installatie zit op de verkeerde plaats. De voorzitter deelde naar aanleiding van de begroting mee, dat er een zonne terras zal komen met groot glazen scherm en meubilair. Ook wordt er een nieuw badmeestershokje gebouwd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer v. d. Horst met algemene stemmen herkozen. De nieuw benoemde badmeester, de heer Lans, werd aan de vergadering voorgesteld, alsook mej. Heicoop, die vooral 's middags als hulp voor de kin deren zal assisteren. Er bestaan plannen voor schoolwed- strijden voor de Leiderdorpse jeugd, ter wijl de heer Lans 's ochtends speciaal voor de dames ochtendgymnastiek zal geven. De heer v. Houwelingen betuigt het bestuur in de eerste plaats zijn compli ment voor het vele werk in dit eerste jaar verricht. Nu heeft het bestuur ech ter gemeend, zonder eerst daarvoor een ledenvergadering uit te schrijven, B. en W. te moeten verzoeken het zwembad ook 's zondags open te stellen van 2 tot 5.30 uur, dit m afwijking met het bü de oprichting der vereniging beloofde. Ver der vroeg de heer v. Houwelingen hoe het dan moest met het werktijdenbesluit voor de badmeester. De heer Groeneveld bracht naar voren dat vooral de zondagsrust geschaad zal worden. De heer v. d. Horst antwoordde, dat deze zaak een bestuurszaak is en mocht de raad gunstig besluiten dan zal zon der nadere ledenvergadering tot open stelling op zondag worden overgegaan. Het bestuur meent hiermee te handelen in het belang van de Leiderdorpse jeugd. De tarieven blijven vrijwel ongewijzigd. OEGSTGEEST Ruim uitzicht voor de Leidse Buurt In de raadsvergadering van 5 februari j.l. was besloten tot de terinzagelegging van ontwerpbesluiten betreffende vast stelling van verordeningen inzake de be bouwing en het gebruik van de gronden in het blok Geversstraat-Rhijngecster- straatweg-Deutzstraat. Hiertegen zijn geen bezwaren ingebracht. Tegen de ver ordening tot vaststelling van bijzondere voor- en achtergevelrooilijnen is na mens de firma Gebr. v. d. Ameele een bezwaarschrift ingediend. B. en W. hebben de rooilijn zover teruggelegd om dat de Commissie voor de Uitbreidings plannen in Zuid-Holland de Leidse Buurt beschouwt als een zeer zwaar knooppunt en dus een ruim ui'richt nodig is. Daarom kunnen B. en W. niet anders doen dan dit punt van het be zwaarschrift ongegrond verklaren. Een ander punt was het terugbrengen van 10 op 12 meter van de achtergevel rooi lijn. Er zal een ruiling van grond met de gemeente Leiden plaats vinden in ver band met de aanleg van de weg door de Kikkerpolder. Deze weg krijgt aan sluiting ten zuiden van het bos van „Oud-Poelgeest" op de Poelgeesterweg. Ten einde deze weg goed te doen aan sluiten op de Laan van Oud-Poelgeest is het wenselijk, dat het gedeelte van de Hofdyck tussen de Poelgeesterweg en de Laan van Oud-Poelgeest verlegd en verbreed wordt. Hiertoe is het nodig, dat de gemeente de beschikking verkrijgt over een strook grond, gelegen aan de noordzijde van deze weg. Deze strook maakt deel uit van een perceel grond, dat reeds vele jaren geleden als bouwgrond verkocht is, doch nog nooit is bebouwd Kort geleden is toestemming verleend de grond door te verkopen aan mevr. O. F. G. Prins—Clarion te Leiden, die voorne mens is het terrein te bebouwen. Be paald is, dat een strook grond ter grootte van 855 vierk. m. wordt terug- verkocht aan de gemeente tegen een prijs van f 14.58 per vierk. m. Mevrouw Prins is bereid aan de grondoverdracht mede te werken. In de vorige raadsvergadering vroegen de heren v. d. Hulst en Blansjaar de aandacht voor volkstuintjes. Het terrein voor de brandweerkazerne wordt niet geschikt geacht, evenwel is er in de omgeving van de Lange Vaart 'terrein dat voorlopig niet bebouwd zal worden. Hier kunnen 16 tuintjes worden aange legd. B. en W. stellen voor het ge- meentepersoneel een duurtetoeslag voor het eerste halfjaar van 1958 voor de laagst bezoldigden toe te kennen op de zelfde basis als zal gelden voor het rijkspersoneel. Oranjevereniging biedt een aantrekkelijk programma In de gisteren gehouden ledenvergade ring van de Oranjevereniging werd o.m. een overzicht gegeven van de komende feestelijkheden op Koninginnedag en de daarna volgende herdenkingen. Als hoofdpunten van de feestdag werden genoemd het feestelijk marktter rein op de vooravond en de feestdag zelf, een gekostumeerde kinderoptocht, waaraan alle Oegstgeester scholen deel nemen. het optreden van de Tilburgse kinderdrum- en doedelzakkenband „De Schotjes"' en voor het middagfeest komt op het ASC-terrein een folkloristische groep uit West-Friesland (deze groep treedt in het seizoen geregeld op in Schagen). Daarnaast zijn er de tradi tionele programmapunten zoals de fak keloptocht en de aubade door de school jeugd voor het Raadhuis. Voor automo bilisten wordt een puzzeltocht georgani seerd. Verscheidene muziekkorpsen van buiten de Remeente zullen voor muzikale opluistering zorgdragen. Al met al wordt, zoals we dat van onze Oranjevereniging gewend zijn, een attractief programma geboden. Uit de verslagen bleek dat de finan ciën er wat minder goed voorstonden dan vorig jaar. doch de begroting voor 1958 gaf aan. dat er geen tekort zal zijn. De heren J. den Ouden en W. Steur werden bij acclamatie herkozen. De heer C. Koelman trad om gezondheidsredenen af en in diens plaats werd gekozen de heer G. Prinsen. Met enkele gevoelvolle woorden nam de vooratter, de heer N. van Weizen. afscheid van de heer Koel man. hem dankzeggend voor het vele dat hij voor de O.V. had gedaan. Besloten werd het oude volksspel ton- knuppelen op het programma op te ne men. Dat belangrijke gebeurtenissen haar schaduwen vooruit werpen, bleek ook in deze vergadering toen enkele le den het gouden jubileum der O.V. in 1959 ter sprake brachten. De wens be staat. dat uit de burgerij een en ander ondernomen wordt om aandacht aan dit jubileum te schenken. Enkele suggesties werden aan de hand gedaan t.a.v. de feestviering, terwijl te vens de ledenwerving ter sprake werd gebracht omdat de Ö.V. nog steeds haar duizendste lid niet heeft ingeschreven. Opvoering van het ledental is mis schien iets. aldus een der aanwezige da mes, om het bestuur van dienst te zijn bij het a.s. 50-jarig jubileum. RAADSAGENDA De raad der gemeente Oegstgeest komt op woensdagavond as. in de raad zaal in vergadering bijeen. Op de agen da staan o m. de volgende punten ver meld: Voorstel tot vaststelling van een rooilijnibesluit en een verordening ex ar tikel 43 woningwet voor het blok Ge- versstraat-Rhijngeesterstraaöweg-Deutz straat; idem tot ruiling van grond met de gemeente Leiden, idem tot aankoop van grond nabij de Poelgeesterweg. id. tot verhuur van grond aan het Rijn lands Lyceum, idem tot verhuur van grond voor volkstuintjes; idem tot het aangaan van een geldlening, groot f. 27.000.— met de Bank voor Nederl. Gemeenten N.V.; idem tot voorlopige vaststelling van de gemeenterekening 1956; idem tot voorlopige vaststelling van de rekening van het grondbedrijf 1956; idem tot vaststelling van de wer kelijke kosten van het openbaar lager onderwijs over het jaar 1956; idem tot vaststelling van de werkelijke kosten van het openbaar kleuteronderwijs over het jaar 1956; idem tot toekenning van een duurtetoeslag aan de laagstbezoldig. den van het gemeentepersoneel; idem inzake het verzoek van de Stichting „Rijnsburgs Bloemencorso"tot toeken ning van subsidie- WASSENAAR RAADSVERGADERING De raad dezer gemeente komt woens dag 2 april in openbare vergadering bijeen. Europa-week in liet Rijnlands Lyceum Na twaalf landenweken is gistermid dag in het Rijnlands Lyceum een Eufo- V.G.L.O.-school Oude Vest toonde handwerkortikelen De openbare school voor voortgezet lager onderwijs aan de Oude Vest heeft gisteren weer de jaarlijkse tentoonstel ling gehouden van door leerlingen ge maakte handwerkartikelen. Drie lokalen van het schoolgebouw waren hiervoor vrij gemaakt. In twee daarvan lagen de werkstukjes van de meisjes uit alle zes klassen uitgestald. Duidelijk konden de ouders van de leerlingen hier een indruk krijgen van dit speciaal op de praktijk gerichte onderwijs. In de handwerkles sen. waarbij de nadruk sterk ligt op het naai- en breiwerk en de stofversiering geheel naar eigen inzichten wor den in hoofdzaak stukjes vervaardigd, die de kinderen zelf kunnen dragen of gebruiken. De stukjes, die werden ge toond. waren niet voor deze bijzondere gelegenheid gemaakt, maar het normale werk in verschillende „stadia van wor ding" lagen op de tafels. Ook was deze gelegenheid aangegrepen om de belang stellenden een summier, maar duidelijk overzicht te geven van het nut en de resultaten van de gevolgde leerkernen. Het derde lokaal was geheel gereserveerd voor de mannelijke jeugd, die reeds ge-, durende acht jaar twee halve dagen per week onderricht in praktische vakken krijgt in de Ambachtsschool aan de Haagweg. Het betreft hier hoofdzakelijk hout- en metaalbewerking, schilderenen technisch tekenen. Talrijke leuke werk stukjes. die de jongens als gevolg van de daar opgedane kennis hebben kun nen vervaardigen, stonden gisteren op gesteld. Daarnaast ook vele tekeningen en enkele bijzonder aantrekkelijke en interessante groepstekeningen. Alles bij elkaar heeft men gisteren weer een goede indruk kunnen krijgen van het belangrijke werk, dat door dit voortge zet lager onderwijs wordt verricht en dat van enorme betekenis kan zijn bij de keuze van het beroep en dus van beslis sende betekenis kan zijn voor het ver dere leven van de leerlingen. Ds. H. R. Blankensteijn Ds. H. R. Blankensteijn te Utrecht, die aan de Leidse hervormde gemeente is verbonden voor het werk onder de Oosterse studenten, heeft met ingang van 1 april ontslag uit deze functie ge vraagd. Het Breed-moderamen der ge nerale Svnode der N H. Kerk heeft dit ontslag op eervolle wijze verleend en daaraan de rechten van emeritus toege kend. In verband met dit besluit wordt deze predikantsplaats met ingang van 1 april opgeheven. ORGELCONCERT Zondag a.s. om 4 uur 's middags zal Bram Moutiin een orgelconcert geven in de Hartebrugskerk. Haarlemmerstraat 110. waaraan medewerken de fluitist Koos Verheul van het Residentie Orkest en mevrouw G. v. Dongen-te Nyenhuis (alt). W.I.K. pa-week geopend. De leerlingen begaven zich daartoe naar buiten, waar het woord werd gevoerd door de vice-prae- ses van de Rijnlandse sociëteit tevens praeses van het comité-landenweek. mej. Jovce Warren, die hun meedeelde, dat ue vele lectuur m de kranten over Euro pa aanleiding was geweest om dat we relddeel als onderwerp te kiezen. Zij sprak de hoop uit, dat de week een succes zal worden en dat de aanwezig heid van een groep leerlingen van de Europese school te Straatsburg daartoe zal bijdragen. Hiema werd de groene vlag gehesen en het schoollied gezongen. Maandag wordt de tentoonstelling ge opend. Uitvoeringen De Sportvereniging WIK gaf woens dag- en donderdagavond in het Dorps centrum wegens het 30-jarig bestaan jubileumuitvoeringen, waarbij op de eerste avond S. baron van Wijnbergen als burgemeester en als beschermheer zijn belangstelling toonde in de vereni ging. welke zoveel jaren in het belang van de lichamelijke ontwikkeling werk zaam ls. Op de tweede avond was het niet minder vol dan op woensdag. De voorzitter, de heer A. Sluimers. heette de aanwezigen welkom nadat de gym nasten waren aangetreden en de vaan- delgroet was gebracht. Hij begroette In het bijzonder de ver tegenwoordigers van „Snel en Lenig" en van de VVV Wassenaar, waarna hij al len veel genoegen wenste. Het eerste optreden was voor de klein tjes. die zich als matroosjes en verder in hun pijama's naar behoren gedroegen, onbewust eigenlijk waarvoor de spelletjes dienen. Er volgde dan wat op een gym- nastiekuitvoering altijd wordt geboden. Van de leidsters en leiders is een ieder I gewend, dat het goed is. en ook deze keer was het zo. De dames Schelke en Duyser kregen bloemen, de heren De I Waal. v. Kuyk en pianist v. Leeuwen, kregen ook bloemen, maar voor hun da mes thuis. VERGADERING LEIDSE HUIS- EN GRONDEIGENAREN De Leidse Bond van Huis- en Grond eigenaren voor Leiden en Omstreken hield gisteravond in „Het Gulden Vlies", haar voorjaarsvergadering. De voorzitter, de heer J. van Iterson, begon met er op te wijzen, dat het slechte bezoek van deze avond op weinig gevoel voor orga nisatie wees. De economische belangen eisen van het bestuur zowel als van de leden de volledige inzet van hun krach ten. „Wanneer wij niet voor onze zaak zorgen", zei spreker, „dan neemt de regering ons nog meer dan tot nu toe, uit handen. Een opvoering van het ledental is dan ook voor goede werk zaamheden van de bond een der eerste vereisten." Bij de ingekomen stukken was ook een afschrift van de Ned. Bond aan minister Witte inzake het op eigen gezag belasten door waterschappen van gebouwde on roerende goederen, waardoor de lasten hiervan met 10 tot 12% worden opge voerd. De minister heeft de zaak nu in onderzoek. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek wel hoeveel werd door het bestuur en de medewerkers op kantoor is verzet in 1957. Gememoreerd werd hierin de 25% huurverhoging, welke dan wel voor de helft is geblokkeerd en het feit. dat de voorgestelde huurbelasting niet was doorgegaan. In het jaarverslag werd ook de samenwerking besproken met Gem. Bureau voor Huisvesting, huuradvies commissie en de gem. sociale bureaus. Alleen al de inning van f. 23.500 aan achterstallige huurpenningen rechtvaar digde het bestaan van de bond met zijn kantoor, waarby dan nog komen de tal rijke adviezen en gerechtelijke bestand, waarop de leden een beroep kunnen doen. Ook het financieel verslag gaf het bewijs van een gezonde basis. Geen wonder dan ook, dat secretaris en penningmeester een dankbaar ap plaus ontvingen voor het vele en belang rijke werk in het afgelopen jaar verricht. De bestuursverkiezingen verliepen zeer vlot daar de afgetreden bestuursleden G. Vogelaar en L. C. Snel bij acclamatie werden herkozen en ook de voorzitter weer met de leiding werd belast. Tijdens de rondvraag werd een uit gebreide discussie gevoerd over het bondswerk en het bestuur met lof over laden voor zijn werk. Nadat nog enkele vragen waren gesteld over huurexploita- tie en enkele persoonlijke adviezen waren gegeven, sloot de voorzitter onder dank aan de aanwezigen de ver gadering. PAASNACHTDIENST. Uitgaande van de Commissie Bijzon der Kerkewerk der Hervormde Gemeen te zal er zaterdagavond 5 april in de Hooglandse Kerk om elf uur een Paas- nachtdienst worden gehouden. Het zangkoor „Ex Animo" en de heer Jac. Wijnbeek (schriftlezing) verlenen aan deze onder leiding van dr. P. J. Schoonheim staande dienst hun mede werking. VICUS ORIËNTIS Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van Vicus Oriëntis wordt morgen avond (7 uur) e enadspirantenkermis in de Speeltuin Oosterkwartier gehouden. ALGEMENE BOND VAN OUDEN VAN DAGEN De afdeling Leiden van de Alg. Bond van Ouden van Dagen hield haar jaar vergadering in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal. De voorzitter, de heer J. G. v. d. Zeeuw opende deze vergade ring met een woord van welkom en me moreerde. dat hét afgelopen jaar voor de bejaarden een jaar van grote bete kenis is gweest, aangezien met het in werking treden van de A.O.W., de grond slag is gelegd voor een pensioenregeling, die hoewel nog niet voldoende toch een basis vormt waarop voortgebouwd kan worden. Voor de afdeling is 1957 een goed jaar geweest: het ledental groeit, het socië teitsgebouw heeft een belangrijke res tauratie ondergaan en aan de inrichting werd grote zorg besteed. De jaarversla gen werden onder dank goedgekeurd; de aftredende bestuursleden werden by acclamatie herkozen terwijl in de vaca ture van penningmeester werd voorzien. De voorzitter deelde mede. dat 4 juni het 10-jarig bestaan zal worden her dacht, o.a. met een receptie een film middag en wedstrijden in de sociëteit. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 28 maart Veemarkt: Aan voer: 130 melkkoeien. 200 vette koelen, 120 vare koeien. 20 pinken, 101 vette kal veren. 408 nuchtere kalveren, 40 vette schapen. 50 fokschapen, 1237 vette lam meren. 181 weldelammeren, 68 varkens (zeugen). 323 schrammen, 587 biggen. 1 paard, 12 gelten, totaal 3478. Notering: melkkoeien 1800—1050; vette koelen sch. fewicht f 2.703.15; vare koeien I 600 25; pinken f 300500; vette kalveren le vend gewicht f 1 802.40: nuchtere kal veren levend gewicht f 1.101.30, extra f4060; vette schapen f80110; fok schapen f 120145; vette lammeren f 85 115; drachtige zeugen f275350; schram men f75110; biggen f4550; extra f52 58. Handel: melkkoeien kalm. vette koeien matig, vare koelen stil. pinken kalm, vette kalveren traag, nuchtere kalveren enigs zins. vette schapen en vette lammeren stug. fokschapen kalm. zeugen, schram men en biggen redelijk. LEIDEN. 28 maart. Kaasmarkt Aan voer: 10 Goudse partijen. Notering: Goud se eerste kwaliteit f2.11—2.23; tweede kw. f22.10. Handel was kalm. Brits koningspaar weer in Engeland Het Britse koningspaar is na het drie daags staatsiebezoek aan ons land weer in Engeland aangekomen Hedenochtend om half tien bereikte het vorstelijk jacht „Britannia" de haven van Dover. Dui zenden waren naar het plaatsje gekomen om het vorstenpaar welkom te heten. Een man in een rood-wit-blauw badpak zwom het jacht tegemoet. Het vorsten paar maakte een rijtoer van twee uur door het havenplaatsje, waar het in de koninklijke trein stapte, die het naar Windsor Castle zou vervoeren Het koninklijk gezin zal daar een maand verblijven. BEURSOVERZICHT Verdeelde markt Vandaag was de markt verdeeld. Niet tegenstaande Wallstreet blijft teleurstel len, vallen de koersen van de internatio nale waarden in Amsterdam zeker niet tegen. Aandelen Kon. Olie noteerden vanmiddag bij opening f. 153 tegen gis teren f. 154.60. De arbitrage had in de morgenuren enig materiaal afgegeven waardoor de koers terugliep tot f 152.50. Dit materiaal kon in de middaguren slechts tegen hogere prijzen worden te ruggenomen, en aangezien ook Londen en Zwitserland enige belangstelling voor de aandelen toonden liep de koers op tot f. 153.50 en kwam daardoor zelfs boven pariteit New York te liggen. Aan de vooravond van het jaarverslag van het Philipsconcern lagen de aande len onbewogen in de markt. Algemeen wordt verwacht, dat dit verslag er zeer gunstig zal uitzien. Om de koers echter te kunnen stimuleren zullen beslist ver rassingen uit het verslag te voorschijn moeten komen, aldus de beurs. Op 261'. werd bijna een punt winst geboekt. Uni levers eveneens circa een punt hoger. Aku's na een zwakke opening, trokken aan tot 156'2. KLM onveranderd. Van de Scheepvaartwaarden noteerden KPM 21% hoger. Al het ongunstige nieuws uit Indonesië over deze maat schappij heeft een koersdaling voor de aandelen van circa 15 punten tot gevolg gehad en, zo redeneert de beurs, is dit ruim voldoende. Ook de overige scheep vaartwaarden lagen iets vriendelijker. Cultures verdeeld. Van de Staatsfondsen opende de Staf- fellening wederom zeer vast op 92 1 8, trok zelfs aan tot 92%, doch toen aan de vraag was voldaan volgde een reactie van circa H%. Uiteindelijk werd nog een winst geboekt van circa 14%. Aandelen N.V. Indola werden 4% 169» hoger ver nomen op het gunstige dividend van 13 (12%). WISSELKOERSEN Amsterdam. 28 maart Londen 10.63%10.63%N York 3 79,V-3 79,',; Montreal 3.88%—3 88%; Parijs 90 05— 90.15: Brussel 7.61%—7.61%: Frankfurt 90 54%—90.59%; Ziirich 86.70%—66 75% Ziirich (vr. fr.) 88.51%88 56%: Stock holm 73.25%73.30%Kopenhagen 54 94%54.99%Oslo 53.13—53 18: Mi laan 60.92%—60.97%; Wenen 14.62%— 14.63%. Beurs van Amsterdam Vrijdag 28 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 92?» 93>4 Grootboek obl.3% BI Ned. '47 3>i (3) 91?i 91 li Ned. '51 3'i 92», 92' B Ned. '53 <3!4) 92'4 92,»„ Ned. '56 3',i 92 Vs 92 Ned. '48 314 86 8614B Ned. '54 314 87 Ned. '55 I 3'4 87 871» Ned. '55 II 314 89 88», Ned. '37 3 86>4 86V, Ned. W.B. lening 6% 107% 107% Dollarlng '47 3 90 9014 Investeringscert. 3 94 94 Ned. 62-64 3 93H 93»', Cert. NWS 61 601', Indië '37 A 3 90% 90V, Grootboek '46 3 86 V* ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 23% 23% Nat. Handelsbank ..71 73 Ned. HandelmU149 148% Amst. Rubber 47 47% Deli Mij .en (Ver.) 62 A 62% H.VA85 84 Java Cult28% 29 Senembah 53% 54% Vorstenlanden9% 10 A.K.U 157 146% Berkel's Patent (v.) 187 189 Calvé Delft cert. 296% 297 Kon. Pap. v. Gelder 178 178 Hoogovens cert287 286 Mülleren Co. NJ3. 317 315% Ned. Kabelfabr222 223 Philips 260% 261 >4 Philips pref151% 151% (ihilever334% 33514 Wilton Feyenoord 203' 202'- Biliton 2de r170% 171 Dordtse Olie gew. 545 540 Kon. Petr. «20.—154 50 I53 M idem <50 f.20.—15460 153.40 Holl. Amer. lijn 132 Java China Paket 121 1911 K-L-&U J08.50 108.50 Ned. Stoomv. MiJ. Kon. Paket My109 nJJ Stoomvaart Mij. Ned 143 249 Nievelt Goudr cert. 1453, 1455; v Ommeren cert. 1Q7i- 1Q7i Kon. Rott. Lloyd Ned Scheepv. Unle jjgg JJjJ NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 92% Den Haag 1937 1 3.. 86B Leiden 1947 90 1 R'dam "37 I-III 3% 91% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 93% Premieleningen A'dam '53 3 96B 96B A'dam '51 2% 8787% A'dam '56 12% 83% 84 A'dam'56 II 2% 95 94% Eindhoven '54 2% 817'g 82 Enschede'54 2% 83% 83% Den Haag '52 I 2% 91% 91 Idem II 2% 94 94% R'dam '52 12% 91% 92 Idem II 2% 91 91% Utrecht '52 2% 91 91 NIET-ACTIVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 200% 202% H.B.U. cert184% 185 Rott. Bank 168% 170,;- Twentsche Bank150% 153 Industrie Ondernemingen Albert Heyn214 Borneo Sum. H. Mij 35 34% Ned. G. en Sp. fabr. 168 170 Kon. Ned. Grofsm 94% 95 Internatio56 57% Rott. Droogdok My. 477 480 Tieleman en Dros 9% 9% Ned. Mij. Walv.vrt. 73% 75 Spoorwegen Dell Spoorweg MiJ. 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 24% 24% Intern. Nickel 75% 74% Anaconda 47,^ 46^ Bethlehem Steel 38% 38 4 Cities Service 49% 49 General Motors 35 35 Kennecott89% 89 Republic Steel 41 41% Shell Oil 68% 69% Union Pacific 26^ 26% Un. States Steel 58% 58% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK. 27/3 Edelmet. Kon. AA 46 Pref. w.a idem 57GB Electrolas B 330 Holl Constructie 360B Ing. bur v Bouwnyv 134% 134GBexd Int. Kunststof f Ind 29 29% Leidsche Wolspinn 147% Slkkens Lakfab '53 400 402 Ver Touwfabrieken 155% 155% Wcrnink's Betonm 79GB 79% Van Wyk Textiel 66 67 112% 112%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7