«Ex Animo's Mattheus Passion' trok wederom een volle Stadsgehoorzaal WILLEM II Leids archeoloog nam deel aan opgravingen te Jericho Gelukkige wisselwerking tussen het gevenen het ^ontvangen Dr. W. Wiersma wordt Amsterdams hoogleraar Om tie eenvoud van de diaconia uw BRAVO is 97ste Jaargang Vrijdag 28 maart 1958 Tweede blad no. 29403 Dr. H. J. Franken terug van verblijf in Jordanië Dezer dagen is in ons land terug gekeerd dr. H. J. Franken, weten schappelijk hoofdambtenaar in de fa- fulteit der godgeleerdheid aan de Leidse Universiteit, die gedurende een zevental maanden voor onderzoek in Jordanië verbleef en onder meer deel nam aan de zevende opgravingscam pagne van 4 maanden te Jericho. zij ongetwijfeld van elders moet zyn gekomen, daar de oudste bouwwerken reeds een perfectie en een traditie ver tonen in het bouwen met klei, steen en tichels. Om de herkomst te kunnen aanwijzen, dient men eerst elders soort gelijke voorbeelden te ontdekken. In dit verband wees de archeoloog erop, dat in zuidelijke richting en wel in de nabij heid van Petra een aantal Neolithische nederzettingen zyn aangetroffen, welke men echter nog niet ontgraven heeft. LEIDEN ALPHEN MAART 1958 OOK HET MESOLITHICUM. Bij de opgravingen zijn nog voorwer pen aan de dag gekomen uit de mid- densteentijd, het Mesolithicum. een tijd vak dat te stellen is tussen 12.000 en 8000 vóór Christus. Deze vondsten be staan uit zeer kleine vuurstenen voor werpen. behorende tot de zogenaamde Natufische cultuur, welke tot dusverre alleen uit grotten bekend was. Deze opgravingen werden verricht door een expeditie van de „British School of Archeology" te Jeruzalem en stond on- 1 der leiding van miss Katheen Kenyon, directrice dezer school. Voor deze stu- I diereis had de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek dr. Franken een subsidie verleend. OPZIENBARENDE VONDSTEN. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doct.ex. Ned. Recht de heren Tjio Liang Hoat Leiden i; J. L. van Schaijk (Leiden)W. C. van Ma nen (Wassenaar) en L. N. Marlet (Lei den) kand.ex. Semietische taal- en let terkunde de heer N. H. Biegman (Utrecht). KON. NED. NATUURHISTORISCHE VERENIGING PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Natuurlijke en magneto-optische acti viteit van homogene media", de heer W. J. A. Goossens, geboren te Emmen en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Solution properties of deoxyribonucleic acid", de heer J. Hermans, geboren te Den Haag en thans wonende te Leiden. De uitvoering der „Mattheus Passion" door „Ex Animo" schenkt talloos velen de jaarlijks weerkerende overpeinzing van de geniale Bach over Jezus' lijden op- en afscheid van deze wereld. Ook door een uitvoering, die niet direct de volmaakte wijding of de schok der ontroering verwezenlijkt, ondergaat de regelmatige toehoor der een avond van diepe inkeer, waarop enerzijds „gegeven" en anderzijds „ontvangen" wordt. Men „geeft" op het podium, men „ontvangt" in de zaal. Deze „wisselwerking" heeft haar hoogtepunten en haar inzinkingen, want de boog kan niet vier uren lang gespannen zijn! Doch over het geheel is zij er een, om zeker dankbaar voor te zijn. Temeer dankbaar, omdat zij de talrijke luisteraars de geloofsgebeur- tenis schenkt, die hun tot innerlijke behoefte is. Voorts doet zij hen genieten van de schat aan muzikale waarden, waarvan iedere bladzij van Bachs verheven partituur vol is. Zij drin gen te sterker tot u door, naarmate ge u er in verdiept en ermee vertrouwd raakt. Daarom maakt een uitvoering van de Mattheus Passion u telkens geestelijk rijker, zowel door haar dramatische spanningen en stuwin gen, als door haar verstilde perioden. De vertolking onder directie van Her man de Wolff wint aan waarde, naar mate de avond verloopt. De ernst, de toewijding en de overgave, waarvan ge tuigenis wordt afgelegd, zijn groot. De resultaten der zorgvuldige voorbereiding spreken menigmaal. Naar ons gevoel was er ook nu een duidelijke climax in de prestaties merk baar, waardoor het tweede deel na de pauze, ook in verband met de hande ling meerdere hoogtepunten aanwees, mede door de merendeels voortreffelijke solistische medewerking. Wat aanvankelijk zwak aandeed - bijv. een ongenoegzaam soepel, te afge broken klinkend openingskoor en een te onevenwichtig behandeld koraal („O', Mensch, bewein dein Sünde gross" aan hetslot van het eerste deel), vond later ruimschoots vergoeding, o.a. in de sug gestief gerealiseerde aardbevingsscène, het „Wahrlich, dieser ist Gottes Sohn" en het ontroerend gezongen slotkoor. De Wolff gaat accuraat te werk en heeft bijv. de dynamische turbae en ook de koralen, waarin hij naar een midden weg tussen strakheid en romantische in stelling zoekt, vast in de hand. Hij draagt er bovendien zorg voor nergens de grenzen der welluidendheid te over schrijden, behoedt zijn koor voor force ren, is bedacht op het bewaren van klankschoonheid. Bach's muziek stelt in alle opzichten de hoogste eisen, naast een diep ontzag voor de geestelijke achtergrond. Dat er eens een steek valt, is vanzelfsprekend, doch daarnaast is het eerlijke streven naar de verantwoorde benadering evi dent. De leden van „Ex Animo" geven zich naar beste kunnen en inzicht aan dat gene wat hun „heilig" is, zij zijn zich volledig bewust van de hoge taak, waar voor zij zijn gesteld en vervullen die taak vroom en oprecht. En dit is de grootste verdienste en het belangrijkste winstpunt van een uitvoe ring als deze! Er waren enkele solistische creaties van hoge orde. Met krachten als A af je Heynis 'alt), Lourens Bogtmans (bas) en Jan Waayer (tenor) kan iedere diri gent. zijn inspannende taak met groot vertrouwen volvoeren, niet alleen vocaal, ook geestelijk. Daar is de serene noblesse en inner lijke zuiverheid van de alt. Voor dit maal. naast het „Erbarme dich, mein Gott" en het „Ach. Golgotha" toch ook een aparte aantekening vbor de sublie me realisatie van het „Sehet, Jesus hat die Hand, uns zu fassen ausgespannt" en wat daarop volgt. Deze zangeres heeft het eminente bereikt! Daar is voorts een mild-menselijke Bogtman in de Christuspartij: zijn sen timent is niet overdreven, zijn stem treft nog steeds door een resonansvolle glans. Zijn interpretatie is waardig en zijn kruiswoorden „Eli. eli. lama, lama sabathani" maken diepe indruk. Jan Waayer is reeds eerder door ons hoge lijk geprezen. Een „levend" vertellende Evangelist, wiens rijk geschakeerde stem met soepel gemak ..bespeeld" worot. wiens dictie uitmuntend is en wiens ac centueren van het ..woord" van een ver rassende. zelden gehoorde perfectie ge tuigt. Dergelijke krachten stuwen het niveau onherroepelijk en onmiddellijk krachtig omhoog. Maar ook de sopraan Heieen Verkley. die haar inzinking overwonnen schijnt te hebben, heeft ons. speciaal na de pau ze. met haar reine stem en innige voor dracht weten te boeien. Het kwam ons voor dat de tenor Chris van Woerkom voor de aria's weinig ge schikt is; zijn stemtimbre leent er zich minder goed voor en contrasteerde wel zeer sterk met het in elk opzicht supe rieure van Waayer. Ook beheerst hij de aria's nog niet volkomen. Jammer, want als recitant voldeed Van Woerkom on langs nog uitstekend. De wisselvallig zingende Meine Pot (bas) is ons nog steeds een raadsel. Naast uitnemend getroffen passages paart hij veel minder gelukkige. Ook viel zijn detoneren weer op en het onjuist plaatsen van enkele tonen. Het beste en Opname tijdens de uitvoering van Bach's "Mattheus Passion'' door "Ex Animo"Van links naar rechts Heieen Verkley (sopraan), Lou rens Bogtman (bas). Jan Waayer (tenor) en dirigent Herman de Wolff. (Foto LD./Van Vliet) meest markante zijn de korte karakte ristieken. Het Rott. Philh. Orkest werkte zich op den duur geheel los uit een zekere in differentie en bewees voor de obligaat partijen over een reeks superieure krachten te beschikken (blazers!) met primarius Salvatore Tomasso op de eer ste plaats. Hans Schouwman (clavecim- bel) en mevrouw Blankenstein waren ten volle voor hun taak berekend. Met fris klinkend materiaal leverde het jongenskoor zijn te waarderen aan deel aan het geheel. Wij mogen dus, wederom gewagen van een uitvoering welke tot oen alleszins welkome traditie van net Leidse mu ziekleven in Lijdenstiid is uitgegroeid. Aan de luistercencentratie van het auditorium zijn hoge eisen gesteld: van kwart over zeven tot ver over elf is waarlijk géén sinecure. Doch de grote stilte in de zaal bewees, dat het „gege- vene" met dankbaarheid is ontvangen. De wisselwerking was, zo dachten wfl, gelukkig perfect! H. (Advertentie) In een onderhoud vertelde dr. Fran ken, dat de voornaamste vondsten, die bij deze opgravingen werden gedaan, betrekking hadden op de nderzettingen van het late steentijdperk het Neo- litchicum dat ongeveer van 8000 tot 5000 vóór Christus te dateren valt. UNIVERSEEL BELANG. Wanneer men bedenkt, dat de oudste dorpen in het Nabije Oosten, zoals in Egypte, Irak Mesopothamië) omstreeks 4000 vóór Christus begonnen op te kii- menn, dan springt het belang van de vondsten der laatste opgravingen on middellijk in het oog. Werd tot voor kort aangenomen, dat men ten tijde van de opkomst der bedoelde dorpen vertrouwd was geraakt met het beoefe nen van landbouw en veeteelt, het feit dat de mensen reeds 4000 jaar voordien als stedelingen samenwoonden, bewijst dat landbouw en veeteelt van heel wat ouder datum zijn dan men tot nu toe had gedacht. Hierdoor wordt de betekenis van Jericho veel groter dan die van een Palestijnse archeologische aangelegen heid alleen. Zijn de opgravingen van Jericho's hogere lagen van plaatselijk belang, die van de onderste laag heeft een universele importantie voor de ontwikkeling der mensheid. Gevraagd naar de oorsprong van deze oudste cultuur, zeide dr. Franken dat De gemeenteraad van Amsterdam heeft in zijn gisteren gehouden zitting dr. W. Wiersma. rector van het Stedelijk Gymnasium alhier, benoemd tot ge woon hoogleraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, waar hy onderwijs zal geven in de geschiedenis van de wijsbegeerte van de klassieke oudheid en in de inleiding tot de wijsbegeerte. De benoeming geschiedde met algemene stemmen by één onthouding. Dr. Wiersma zal dit ambt met ingang van het nieuwe academiejaar aanvaarden. I de oude talen aan het Gymnasium te Leeuwarden om zich vervolgens in Oxford te wijden aan de studie van de I Griekse filosofie. In september 1931 benoemde de ge meenteraad van Leiden hem tot leraar aan het Stedelijk Gymnasium, waar hij achtereenvolgens tijdens het rectoraat van dr. D. E. Bosselaar en dr. A. Scholte werkzaam is gebleven, in de latere jaren als conrector. Na het overlijden van dr. Scholte in 1952 volgde dr. Wiersma deze op als rector. Inmiddels was hij in 1937 by prof. mr. dr. Leo Polak te Groningen gepromoveerd tot doctor in de letteren 1 en wijsbegeerte op een proefschrift ge- i titeld „Pen Telous, een studie over de j leer van het volmaakte leven in de ethiek van de Oude Stoa". Dr. Wiersma schreef voorts tal van bijdragen voor vaktijdschriften. Inenting tegen kinderverlamming Sinds 11 maart is de Geneeskundige Dienst bezig met de inenting tegen kin derverlamming, waarvoor nu de eerste inspuiting wordt gegeven. Zoals bekend omvat de thans in aanmerking komende groep alle kinderen, geboren in 1952, 1953, 1954, 1956 en 1957. Reeds meer dan 5000 zijn behandeld. Vanzelfsprekend zijn er nog velen, die wegens ziekte en andere oorzaken op het aangegeven tijdstip niet konden ver schijnen. Allen die tot heden hebben verzuimd kunnen morgen tussen 9.00 en 12.00 urn- in het Sint Anthonius Clubhuis, Mare 43, nog terecht. De oproep moet worden meegebracht. Voor allen, die ook van deze laatste gelegenheid geen gebruik kunnen ma ken, zal er gelegenheid komen voor de lste inspuiting in de periode van 8 tot 26 april, wanneer de nu voor de eerste keer behandelde kinderen hun 2de in spuiting zullen krijgen. Het is echter van groot belang dat allen, die niet. verschenen zyn, de in hun bezit zijnde oproepingskaart zó spoedig mogelijk, met vermelding van de reden van verzuim, 'terug zenden aan de G. G. G.D., Nieuwe Mare 13a. Stuur de officiële aankondiging of advertentie waarin U Uw verloving bekend maakt aan de SOLA-FABRIEK TE ZEIST U ontvangt dan gratis ter kennis making enkele couvert-artikelen als begin van Uw toekomstige SOLA- UITZET. Leids Gymnasium verlies! zijn rector Wiebe Wiersma werd 26 april 1904 te Britswerd in Friesland geboren. Hij be zocht het Gymnasium te Leeuwarden, begon in 1923 zijn studie in de klassieke m letteren aan de Rijksuniversiteit te Groningen en legde in 1929 met goed gevolg het doctoraal examen af. Na een studiereis door Itali- en Grie kenland gaf hij enkele maar.Jen les in Ds. C. v. d. Weele beroepen Ds. C. v. d. Weele, chr. geref. predi kant alhier, ontving een beroep van de Chr. Geref. Kerk te Schiedam. EXAMENS SCHEEPS WERKTUIGKUNDIGE. Tot lid van de commissie, in 1958 be last met het afnemen van de examens ter verkrijging van een diploma als scheepswerktuigkundige aan boord van zeeschepen, is benoemd de heer J. ten Cate te Wassenaar, tot plaatsvervan gende leden zijn benoemd de heren G. C .H. Beaupem te Voorschoten, W. L Leydcr en J W. Schuld te Wassenaar. J. J. Mojet te Oegstgeest en Z. Ophof, P. M. Verstelle en T. Zuidema te Sas- senheim. CORRESPONDENTIE Secretaris Prinses Irenegroep te L. U zendt ons nu wel een programma toe, maar daarop staat niet vermeld waar en wanneer de avond wordt gegeven! Ds. G. J. Geels sprak voor Federatie van Ned. Herv. diaconieën in classis Leiden „De huidige ontwikkeling van het diaconaat zou er toe kunnen leiden dat wij de eenvoud van het diaconaat uit het oog verliezen en zodoende een foutieve waardering van het gehele diaconale werk krijgen aldus begon gisteravond ds. G. J. Geels zijn lezing voor de Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk, classis Leiden. Ds. Geels is hoofd van de voorlichting en publiciteit van de Federatie van Diaconieën te Utrecht. De vergadering, die werd gehouden in restaurant „De Doelen stond onder leiding van de heer G. F. E. Kiers. De ontwikkeling van het diaconaat is de laatste tientallen jaren nogal onstui mig geweest, aldus ds. Geels. Men spreekt van een herontdekking en her waardering van het oude diaconaat en dat wil dus zeggen dat men op nieuwe wijze met de oude dingen bezig is. Het I wezen van het. diaconaat is echter on- veranderd gebleven. Ongeveer 50 jaar geleden was het werk der diaconie maar een schriele zaak, die zich beperkte tot zorg voor de armen en bejaarden en voor de wezen. Dat wil nog niet zeggen dat er in die tijd niet veel goed werk is verricht, in tegen deel: in die omstandigheden heeft men waardevol werk gedaan en he uitoefenen van kritiek is dan ook wel een beetje goedkoop. TAL VAN MOGELIJKHEDEN De laatste tientallen jaren is er echter een veld van mogelijkheden opengelegd. Het werk bestormt ons van alle kanten Men gaat nu inzien dat het diaconaat eigenlijk geen grenzen heeft, zowel wat het aantal taken, als wat het aantal groepen personen, die men helpen wil. I betreft. Het heeft er echter soms iets van weg, aldus spr.. dat wy met ons diaconaat bezig zijn op hol te slaan. Velen vragen zich af of dit alles nog wel tot. het dia conale werk gerekend kan en mag wor den. Bovendien is het gevaar niet denk beeldig dat een aantal diaconale werk zaamheden, die principieel inderdaad tot het diaconale werk behoren, zich ontwikkelen buiten de traditionele vor men. Het maatschappelijk werk bijv. heeft zich de afgelopen jaren zeer ont plooid, met voortgaande specialisatie. Steeds meer wordt dit werk overgela ten aan beroepskrachten en de vraag rijst, welke taak er voor de vrijwilliger over blijft. Het stellen van deze vraag houdt reeds in dat men de waarde en onmisbaarheid van de vrijwilliger cen traal wil blijven stellen De discussie hierover zou men een correctie op de huidige ontwikkeling kunnen noemen. Ongetwijfeld is het nodig dat er des kundige beroepskrachten werkzaam zyn In het verband der diaconieën, doch daardoor mag de taak van de diakenen niet beknot worden. Er blijft trouwens nog genoeg werk over voor ieder ge meentelid. Het mag nooit zo worden dat het diaconaat wordt bedreven door beroepskrachten, want dan gaat er iets van het wezen van de diaconia ver loren. ROEPING DER GEMEENTE Diaconaat is in de eerste plaats een roeping van de gehele gemeente. Dat is de eenvoud van het diaconaat: het heeft gean pretenties, zoekt zichzelf niet. is onbaatzuchtig, dient om het die nen en helpt om het helpen. Het dient zich aan als iets in en van de gemeente, als iets volkomen vanzelfsprekends Het diaconaat timmert bijvoorkeur niet aan de weg en tracht zich niet monumenten te bouwen, waarop men trots kan wijzen. Het onderling dienstbetoon, de onder linge solidariteit (betere termen mis schien dan dienst der barmhartigheid, dat altyd iets in zich heeft van een meerdere tegenover een mindere) zijn de kenmerken van het diaconaat der ge meente. Zij heeft daarin het grote voorbeeld van Jezus Christus, die in de wereld kwam niet om gediend te worden, maar om te dienen. In deze diaconia klopt het hart der kerk en hieruit blijkt de bewo genheid van de gemeente. Hierin legt de kerk getuigenis af van haar geloof. En het is zo eenvoudig: ziekenbezoek, op zoeken van ouden van dagen, bood- schappen doen voor hen die slecht ter been zijn; alle diaconale taken, waar voor men geen specialisten nodig heeft, doch die ieder cemeentelid kan ver richten. Verliezen wy deze diaconia, aldus be sloot ds. Geels, dan verliest de gemeente een stuk van haar leven, want dan veronachtzaamt zij een deel van haar roeping. Na de pauze ontstond een levendige discussie naar aanleiding van de inlei ding van ds. Geels. Welkome traditie in Lijdenstijd Advertentie DE FIJNE B01KNAK VOOR 20 ct In het rijksherbarium aan de Nonnen steeg hield de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging gisteravond een byeenkomst. Nadat enkele huishoudelijke zaken waren af gedaan, gaf de heer T. Tieleman een interessante reisbeschryving over zijn reis naar Italië. Aan de hand van een groot aantal dia's leidde spreker de aan wezigen langs de bezienswaardigheden van dit aan cultuurschatten zo rijke land.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3