KROESJTSJEF OOK PREMIER, IN PLAATS VAN BOELGANIN WEERBERICHT Opperste Sovjet bevestigt feitelijke toestand Invloed van een eventuele topconferentie Zesde wijziging in vijf jaar DAMES ONDERJURKEN 9.95 Regeringstroepen steeds verder in de richting van Padang JO VAN EYKEN AMERIKA GAAT RAKETTEN NAAR DE MAAN LANCEREN 97ste jaargang VRIJDAG 28 MAART 1958 No. 29403 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal: f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Machtsconcentratie in de Sovjet-Unie De secretaris van de communistische partij in de Sovjet-Unie, Kroesjtsjef, is gisteren, als opvol ger van Boelganin, tot premier benoemd en met de vorming van een nieuw kabinet belast. Hij behoudt zijn functie van eerste secretaris. Door deze benoeming is de Sovjet-Unie teruggekeerd tot het een-mansbewind zoals dat ook onder Stalin bestond. Maar van een wezenlijke veran dering kan men nauwelijks spreken. De benoe ming van gisteren en het in de schaduw treden van maarschalk Boelganin is slechts een juridische bekrachtiging van de toestand, die al sinds juli 1957 bestond, toen Kroesjtsjef erin slaagde zich van de sterkste oppositie in de boezem van het centrale comité te ontdoen. Boelganins vervanging betekent overigens het einde van het duo „B. en K." (Boelganin en Kroesjtsjef), dat door redevoe ringen en spectaculaire reizen drie jaar lang de nieuwe Russische benadering van het vraagstuk van de „vreedzame samenleving" (co-existentie) alsmede het beginsel van het „collectieve leider schap" in de Sovjet-Unie illustreerde. Deze periode van collectief leiderschap, op 6 maart 1953 begonnen, is nu dus voorbij. Alle macht is thans in handen van Kroesjtsjef geconcentreerd. Deze machtsconcentratie zou haar beslag hebben gekregen, aldus beweren sommige commentators, opdat Kroesjtsjef op een eventuele topconferentie met een zo groot mogelijk gezag de Sovjet-Unie kan vertegenwoordigen. Advertentie Sinds de dood van Stalin, nu juist vyf jaar geleden, is de vervanging van Boelganin de zesde belangrijke wijziging in de Russische topleiding. Deze vijf jaar werden o.m. gekenmerkt door zuiveringen, degradaties en zelfs executies van mannen, die eens tot de hoogste regionen van het Russische regeringsapparaat behoorden. Maar in deze storm heeft één man zich weten te handhaven n.l. Kroesjtsjef, die de sleutelpositie van eerste secretaris van de Russische commu nistische partij wist te bemachtigen. De benoeming van Kroesjtsjef geschiedde in het eerste kwartier van de bijeen komst van de Opperste Sovjet (het z.g. parlement), die in het Krf-^'-'n werd gehouden. Toen de 77-jarige president Worosjilof voorstelde Krof jef tot premier te benoemen, bleef het enkele seconden doodstil. Plotseling barstte het applaus echter los. De bijna 1400 afgevaardigden rezen als één man overeind. Kroesjtsjef stond roerloos met gebogen hoofd. Boelganin, die naast Kroesjtsjef zat, klapte in de maat met de anderen mee. TVT 'i kent ook, dat Kroesjtsjef de oude garde JAlOii? £6611 eindzege praktisch opzij geschoven heeft. In Lon- 0 den verwacht men dat ook maarschalk Worosjilof spoedig zal heengaan. Het Onze Londense correspondent telefo neerde hedenochtend: De premierwisseling in Moskou wordt in Londen kalm opgevat. Kroesjtsjef was reeds in feite de baas. Hij krijgt thans geen nieuwe macht erbij. Het verschil is, dat hij achter een nieuw schrijfbu reau komt te zitten. Kroesjtsjef heeft volgens de Times nog niet de eindzege behaald. Of er iets tegen hem onder nomen zal worden, hangt er van af, of zijn politiek slaagt. In Londen gelooft men niet, dat Kroesjtsjef nu noodzake lijkerwijs een tweede Stalin zal worden, a) dreigt het gevaar, dat de persoons- cultus in Moskou is teruggekeerd. Ove rigens wordt hierbij opgemerkt dat het z.g. collectieve leiderschap reeds van het begin af aan op een fictie heeft berust. De gebeurtenis in Moskou vormt in wer kelijkheid de formele bevestiging van een reeds lang bestaande toestand. Dit kan een voordeel zijn voor de vrede zo redeneert men hier omdat het Westen nu weet met wie het zaken kan doen. Het is meer dan ooit duidelijk, wie de Sovjetrussische politiek leidt: Boel ganin ondertekende slechts de brieven. Het besluit om Kroesjtsjef met alle po litieke macht te bekleden, is bepaald Ingegeven door de komende top-confe- rentie, al kwam Boelganins verwijdering allerminst als een verrassing. De B. en K.-komedie is thans afgelo pen. In de onderhandelingen met het Westen wil Kroesjtsjef niemand boven zich. Oude garde opzij geschoven De verwijdering van Boelganin bete- SOLEX bromiietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 GEHEEL NIEUWE COLLECTIE NYLON reeds vanaf NATUURLIJK HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZABONNEN voor onze cliënten. blijft echter mogelijk, dat Boelganin hem zal vervangen. De Times suggereert dat Kroesjtsjefs overneming van het premierschap slechts tijdelijk is. Het belangrijkste in al deze worstelingen om de macht en politieke verschillen is volgens dit blad. dat de ene generatie thans plaats maakt voor een andere. Voor het Westen is het eerste doel van een topconferentie uit te vinden of de Russen werkelijk tot con cessies bereid zijn. Deze taak zal thans worden vergemakkelijkt, nu men weet aan welk adres men zich hiervoor zal moeten vervoegen. De machtsverschui ving in Moskou betekent daarom ook, dat er geen twijfel meer is, dat het top- gesprek zal doorgaan. Kroesjtsjef heeft hiervoor tenslotte de weg vrij gemaakt. Vooral in oppositie kringen dringt men erop aan om nu niet langer te aarzelen om een datum voor de conferentie vast te stellen. Kroesjtsjef kan nu op voet van ge lijkheid andere regeringsleiders ontmoe ten. Premier Macmillan sprak gisteren in het Lagerhuis op hoopvolle wijze over Qe westelijke voorstellen. Alle ogen zijn thans gericht op Kroesjtsjef, van wie het afhangt of er iets zal worden be reikt. Macmillan wees een in he parlement geopperd denkbeeld van de hand om desnoods geheel alleen een gesprek te voeren met de Russen als voorbereiding voor een conferentie. Hij antwoordde, dat hij een „topgesprek om tot een an der topgesprek te komen" een ondeugde lijk middel acht om spijkers met koppen te slaan. 9 Slot op pag. 2 Doch zij moeten nog over hoge bergen Radio Djakarta heeft gisteravond gemeld, dat Indonesische regeringstroepen uit Medan bijna zonder tegenstand oprukken naar het hart van het opstandige Midden-Sumatra. Verspreide resten van majoor Nangolans troepen, die 14 dagen geleden Medan aanvielen, gaven zich over of sloegen op de vlucht, aldus de radio. Volgens de Indonesische regering viel de strijdmacht van majoor Nangolan, toen hij uit Medan verdreven werd, in twee delen uiteen. Een deel ging naar Atjeh en het andere viel terug op Midden-Sumatra. De regeringstroepen, die de opstandelingen uit oostelijke richting aanvielen ondervonden de sterkste tegenstand in de campagne ten westen van Taloek. Zij vorderen echter nog steeds en hebben reeds op verscheidene punten de weg, die Palembang en Padang verbindt, bereikt. 3500 man zouden thans reeds op 75 km. afstand van Padang staan, doch moeten nog de zwaar versperde hoge Barisan- bergen over om Padang zelf te bereiken. Hij ontkende, dat Taloek en Ren gat door Djakarta waren ingenomen. Guerillastrijd? „Krankzinnige onderneming" De premier der tegenregering Sja- froeddin heeft intussen het offensief een „krankzinnige onderneming" genoemd en verklaard dat de regeringstroepen Padang nie.t zullen bereiken. De minister van Defensie der tegen regering verklaarde voor de sterk ge stoorde zender van Boekit Tinggi, dat de revolutionairen spoedig een tegenoffen sief zullen beginnen. Radio-Padang meldde gisteravond, dat hevige gvechten rond Loeboek Djambi, 200 Ion. ten zuidoosten van Boekit Ting gi, gaande zijn. De regeringstroepen, afkomstig uit Taloek, verloren tenminste 100 doden tijdens vier dagen vechten, aldus Radio- Padang. Een woordvoerder van de opstandelin genregering te Singapore heeft gister- Verspreide opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Plaatselijk enkele buien, maar ook verspreide opklaringen. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuid west. Dezelfde of iets hogere tempera turen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 29 maart Zon op: 6.24 uur; onder: 19.07 uur. Maan op: 12.11 uur; onder: 2.55 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.15 en 22.02 uur. Laagwater te 4.26 en 17.11 uur. Bewezen betere regenkleding Dit nummer bestaat uit 20 pagina's avond verklaard, dat de opstandelingen- troepen zich in de bergen zouden terug trekken om hun strijd voort te zetten, indien de regeringstroepen vorderingen zouden blijven maken in de richting van Boekit Tinggi of indien parachutis ten zouden worden neergelaten in het gebied. Hij zei dat de opstandelingen ge heel voorbereid waren voor een guerilla strijd die hun de tijd zou geven zich te versterken en hun positie fe consolide ren zonder vrees voor de Indonesische luchtmacht. Dramatische verklaring uit Atjeh Luitenant-kolonel Sjamoen Gaharoe, de commandant van Atjeh, heeft ver klaard, dat hij „zijn eigen politiek" heeft inzake de opstand in Midden-Sumatra. Op een bijeenkomst met vooraan staanden uit Atjeh legde hij een drama tische verklaring af. die waarnemers in Djakarta niet onmiddellijk volkomen duidelijk was. Hij zei: „Ik wil Atjeh niet vernietigen, maar indien het Gods wil is, kan ik er niets aan doen". Indien Atjeh het lot van vernietiging moet ondergaan, dan wenst hij dat „dit niet zou gebeuren ter wijl het gebied nog in mijn handen is". De gouverneur van de provincie Atjeh, Hasjmi, die zich ook gericht heeft tot de bijeenkomst gaf uiting aan zijn optimis me ten aanzien van de opstand in Mid den-Sumatra. Hij deed echter ook een beroep op de mohammedaanse geeste lijken in dit streng religieuze deel van de archipel te bidden, dat „Atjeh voor vernietiging gespaard moge blijven". De Radio-Boekit Tinggi heeft gisteravond vertrouwen dat de opstand op Sumatra spoedig zou kunnen worden onderdrukt. Radio-Baekit Tingi over Barlian Radio-Boekit Tingi heeft gisteravond medegedeeld, dat luitenant-kolonel Bar lian. de commandant van Zuid-Suma- tra, kortgeleden in een radio-uitzending tot de bevolking van zijn gebied had ge zegd, dat de opstandelingenregering in Midden-Sumatra „iedere dag sterker werd". Volgens de radio zei luitenant- Hef einde van een driedaags staatsiebezoek. de Engelse en Ne- derlandse Koninklijke Families bij het afscheid op de kade te Rotter- (Advertentie) NU BLOEMZAAD ZAAIEN per pakje 25 ct. VLIELAND S Zaadhandel NIEUWE RIJN 50 bij *t Gangetje (Advertentie) NIEUWE COLLECTIE KOSTUUMS en REGENJASSEN HAARLEMMERSTRAAT 87 kolonel Barlian, dat de tegenregering door de bevolking gesteund wordt en niet alleen Midden-Sumatra maar ook Noord Sumatra beheerst. Barlian zei: „het is nu niet de tijd om prestige en persoon lijkheid te beschermen, maar om de re publiek te redden", aldus Radio-Boekit Tinggi. Oprichting „Shell Indonesia" Volgens een bericht van het persbu reau PIA, heeft de algemeen vertegen woordiger van de Kon./Shellgroep in Djakarta, Ashley-Bell, gisteren bekend gemaakt, dat de belangen van deze groep in Indonesië, welke thans zijn vertegen woordigd in de NV Betaafsche Petro leum Maatschappij, zullen worden over genomen door een nieuwe Indonesische vennootschap, de „Perserpan Terbatas Shell Indonesia" (NV Shell Indonesië). De statuten zullen spoedig bij het mi nisterie van Justitie ter verkrijging van goedkeuring worden ingediend. De zetel der nieuwe vennootschap zal in Djakarta gevestigd zijn. De BPM heeft in Indonesië ongeveer 23.000 man personeel, van wie 97 In donesiërs in dienst en dekt 68 van de Indonesische behoeften aan olieproduk- ten. Des Alwi in Rome Des Alwi, die in Singapore als woord voerder van de revolutionaire regering van Midden-Sumatra optrad, is giste ren per vliegtuig in Rome aangekomen, op weg naar Genève. Hij deelde mede in Europa voorlichtingsbureaus te zullen openen, om de doelstellingen van de strijd der opstandelingen toe te lichten. Goedkeuring van Eisenhower voor gezamenlijk programma van leger en luchtmacht De Amerikaanse minister van Defensie, Neil H. Mcelroy, heeft gisteren plannen aangekondigd inzake het lanceren van kleine onbe mande ruimteschepen naar de omgeving van de maan en de maan zelf. De minister maakte het program bekend, nadat president Eisenhower zijn goedkeuring eraan had gehecht. Aan het program nemen de lucht macht en het leger deel de luchtmacht zal drie en het leger een of twee raketten met foto-apparaten naar de maan zenden. Met deze instrumenten hoopt men „topografische gegevens over de maan" te verkrijgen. De „Advanced Research Projects Afancy" (Arpa) een afdeling van het Pentagon heeft 8.000.000 dollar uitgetrokken voor het op stapel zetten van het maan-project. Een beeld vit de Verenigde Ver-I gadering van de twee huizen der\ nieuwgekozen Opperste Sovjer in j het Kremlin te Moskou, terwijl par- i tijleider Nikita Kroesjtsjef, gezeten I tussen Mikojan en president Wo- tosjilofbescheiden het hoofd boog. gaven alle aanwezigen in de rege ring sbank. onder wie ook de af tredende premier Nikolai Boelganin rechts achter) door handopsteken te kennenKroesjtsjef als nieuwe premier te kiezen. De enige andere man. die ooit in Rusland behalve partijleider ook premier is geweest voor langer dan enige dagenwas Stalin. Mcelroy deelde niet mede. wanneer de raketten de ruimte ingestuurd zullen worden De directeur van de Arpa, Roy W. Johnson, verklaarde, dat hij noch an dere functionarissen van het Pentagon konden zeggen wanneer de eerste pogin gen zullen worden gedaan tot het af schieten van een raket naar de maan. Hij kon evenmin zeggen wat voor in strumenten de raketten zullen bevatten, behalve de eerder genoemde foto apparaten. Mcelroy deelde verder mede, dat de luchtmacht gebruik zal maken van drie-trapsraketten. De eerste trap zal bestaan uit een „Thor"-motor, die ge bruikt wordt in de ballistische projec tielen voor de middelgrote afstand. Het leger maakt gebruik van „verbe terde" Jupiter C-raketten. De derde Amerikaanse kunstmaan zal vermoedelijk vier tot zes maanden in haar baan blijven, zo heeft het Ameri kaanse marinelaboratorium in Washing ton bekendgemaakt. Uit de waarnemin gen blijkt, dat de satelliet in 115.7 minu ten eenmaal om de aarde draait. De afstand van de satelliet tot de aar-1 varieert van 200 km. tot 2750 km. De baan maakt een hoek van 33.3 graden met de evenaar. Woensdag bestond aan vankelijk de vrees, dat de satelliet in zijn baan te dicht bij de aarde zou komen en binnen enkele dagen in de atmosfeer zou verbranden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1