V. V.D. grootste winst; klap voor de P.v.d.A. WEERBERICHT BETEKENIS VAN HET VERKIEZINGSRESULTAAT: Verlies voor de A.R. en C.H.U.; herstel K.V.P. V.V.D. BF, GROTE WINNAAR De uitslag voor het gehele land Nieuwe Amerikaanse kunstmaan gisteren met succes gelanceerd Vermoedelijk korte levensduur door de afwijking van de beoogde baan R.S. Stokvis rijwielen H. Walenkamp Zn 97ste jaargang DONDERDAG 27 MAART 1958 No. 29402 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.255 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 AFKEURING VAN HET SOCIALISTISCH BELEID (Van onze parlementaire medewerker) Het resultaat van de gisteren gehouden verkie zingen betekent als principiële uitspraak een sterke afkeuring van het regeringsbeleid, want de enige constructieve oppositiepartij, de VVD, heeft de grootste winst geboekt. Die winst van 14 zetels is even opmerkelijk en bijna sensationeel als de winst van de P. v. d. A. in 1956. Het is een schot „voor de boeg". Wees gewaarschuwd voor de Kamerverkiezingen in 1960, zegt het stembus resultaat als algemene uitspraak. De verkiezingsuitslag is een bittere teleurstel ling voor de P. v. d. A., die sterk haar stempel op het regeringsbeleid heeft gedrukt en gisteren niet alleen een (groot) verlies heeft geleden in verge lijking met de Kamerverkiezingen in 1956, maar zelfs ook nog in vergelijking met de verkiezingen voor de Provinciale Staten in 1954. In Limburg en Noord-Brabant heeft de P. v. d. A. duidelijk vele stemmen verloren aan de KVP, die zich heeft hersteld, dankzij ook het opgaan in de KVP van de groep Weiter, die in 1954 in sommige provincies nog eigen kan didaten had. De AR, de laatste jaren gekenmerkt door een weifelende politiek, leed verlies. De CHU leed eveneens verlies in vergelijking met 1954, maar behaalde een kleine winst ten opzichte van de Kamerverkiezingen. De communisten zijn weder om iets achteruit gegaan, maar ditmaal kon dat het verlies van de P. v. d. A. aan andere partijen niet goedmaken. Van belastingverhoging om de extra tekorten op de Rijksbegroting te dekken, als gevolg van de gebeurtenissen in Indonesië en de bestrijding van de werkloosheid, zal nu wel geen sprake zijn. De VVD heeft lenen aanbevolen om daardoor tevens de in deze tijd trage geldomloop aan te sporen. Winst: VVD 2.63 14 zetels; KVP 1.35 4 zetels. Verlies: AR 1.26 6 zetels; CHU 0.65%, 6 zetels; communisten 1.18%, 6 zetels; P.v.d.A. 0.75%, 2 zetels. De Staatkundig Gereformeerde Party en het Gereformeerd Politiek Verbond zijn gelijk gebleven. Overige partijen wonnen 2 zetels. Deze vergelijking is het meest zuiver omdat de resultaten tegenover elkaar worden gesteld, die het gevolg zyn van verkiezingen voor hetzelfde doel: de samenstelling van de Provinciale Staten. Deze vergeiyking is bovendien de „praktische" betekenis van de gisteren gehou den verkiezingen: de grotere of kleinere invloed van de politieke partyen in het provinciale bestuur en mettertijd in de Eerste Kamer. In 1960 zullen de Staten leden 37 (nieuwe) leden van de 75 der Eerste Kamer kiezen. In rangorde is de VVD na de KVP en de P. v. d. A. de derde grootste partij geworden. Zij heeft de AR van de derde plaats verdrongen. De winst van de VVD was het grootst in Drenthe (6.6%), in Groningen 4.1%), in Noord-Holland (4%) en in Zuid-Holland (3.6%). Voor een belangrijk deel zijn deze stemmen afkomstig van de P.v.d.A., want in de provincies, waar de P.v.d.A. een kleine winst boekte, was de winst van de VVD minder groot. De onderlinge verschuivingen zün echter nooit precies na te gaan. Waar- schijniyk hebben vele aanhangers van de AR op de CHU gestemd en zyn van de CHU ook stemmen afgevloeid naar de VVD. I Invloed werkloosheid DE inrichting van het Nederlandse kiesstelsel en de constellatie van ons nationale kiezerskorps sluiten - zo zegt men algemeen - grote verschuivingen in de partij-politieke verhoudingen bij voorbaat uit. Uitgaan de van deze stelling, betekent de uitslag van de gisteren gehouden verkiezing van leden voor de Provinciale Staten niet minder dan een grote verrassing. Een bijzonder aangename verrassing voor de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie. die over de gehele linie verre weg de grootste winst boekte en een uitzonderlijk onaangename voor de Par tij van de Arbeid, die de zwaarste klap pen te incasseren kreeg. De verklaring van beide uitkomsten is nochtans niet moeilijk te vinden. De P.v.d.A. heeft in de na-oorlogse jaren aanmerkelijk ge profiteerd van de hoogconjunctuur, wel ke haar, in samenwerking met de KVP en tezamen de volstrekte meerderheid vormend in het parlement, in staat stel de tot de invoering van tal van sociale voorzieningen, welke haar bij een groot deel der bevolking uitermate populair maakte. Toen de regering, volgens haar eigen bekentenis, eindelijk tot de conclu sie kwam. dat, het Nederlandse volk ja renlang boven zijn stand had geleefd", zag zij zich genoodzaakt tot een aantal maatregelen, dat die populariteit aan zienlijk deed dalen. Bestedingsbeperking, belastingverhoging en een steeds verder gaande overheidsbemoeiing met het par ticuliere bedrijfsleven zijn nu eenmaal geen zaken, waaraan een vrije staatsbur ger zich gaarne onderwerpt en de reac tie daarop komt in deze verkiezingsuit slag op ondubbelzinnige wijze tot uit drukking. DAT de grote coalitiepartner, de KVP, zich daarnaast niet alleen wist te handhaven, maar procentueel in vergelijking met de electorale resulta ten van 1954 en 1956 zelfs winst behaal de, vormt niet slechts een bevestiging van de stabiliteit van dit kiezerskorps, doch vloeit tevens voort uit de natuur lijke groei van deze bevolkingsgroep. Van de Chr. Protestantse Partijen wist de Chr. Hist. Unie zich in vergelij king met de Kamerverkiezingen in 1956 ruimschoots te handhaven, maar ten op zichte van de vorige Statenverkiezingen in 1954 slonk haar aanhang met ruim een half procent. De Anti-Revolutionaire Partij zette de dalende lijn van het laatste decennium voort: van ongeveer 13 in 1946 zakte zij volgens een lijn der geleidelijkheid af tot minder dan 9»/2 in 1958. Een verheugend verschijnsel achten wij tenslotte de steeds verder schrijden de afbrokkeling van de Communistische Partij Nederland. Met afschuw herin neren wij ons hoe kort na de tweede we reldoorlog bijna 11% van het Neder landse kiezerskorps zich achter Moskou schaarde (in Amsterdam zelfs meer dan 30%!), thans zijn het er nog nauwelijks 4%, hetgeen overigens naar onze smaak nog altijd 4% teveel is. De Staatkundig Geref. Partij hand haafde zich op haar bescheiden niveau, terwijl een aantal kleinere partijen in totaal op 6 zetels beslag legde. UIT den aard van de zaak spelen bij Kamer- en Gemeenteraadsverkie zingen andere factoren een rol dan bij Statenverkiezingen, doch de algeme ne tendenz van de uitslag van gisteren lijkt ons onmiskenbaar en onweerleg baar: méér vrijheid, minder dirigisme. Rest ons nog een woord van hulde te De P.v.d.A. heeft het nadeel onder vonden regeringspartij te zijn in een tijd van minde welvaart Herhaaldelijk hebben woordvoerders van de P.wd.A. de laatste tijd smalend herinnerd aan het bewind van Colijn en Oud in de jaren tussen 1933 en 1937. Het merk waardige is echter, dat de partij van Oud juist grote winst heeft geboekt in de noordelijke provincies, waar de werk loosheid naar verhouding het grootst is de kiezers blijken in de politiek van ..bestedingsbeperking" van de P.v.d.A. toch geen vertrouwen te hebben. In vergelijking met 1954 is het ver lies van de P.v.d.A. echter niet groot Zij heeft zich vrüwel gehandhaafd, maar na de grote winst van 1956 heeft de P.v.d.A. toch een harde klap ge kregen. Verlies: P.v.d.A. 4.05%, commu nisten 0.61%, A.R. 0.47%. Wins t: VVD 2.68%, KVP 1.18%, CHU 0.59%. Deze vergelijking heeft slechts theoretische betekenis, als be trekkelijke tussentijdse waardemeter van de (toegenomen of verminderde) sympathie, die de verschillende partijen genieten op een moment tussen de ver kiezingen voor de Tweede Kamer in 1956 en 1960. Men moet bedenken, dat de kiezers gisteren niet op dezelfde kan didaten konden stemmen als in 1956. Gisteren kon men b.v. niet stemmen op dr. Drees. De VVD had geen kandi daten in Limburg. Opvalend is het sterke verlies van de PvdA, maar men moet er toch een be trekkelijke betekenis aan toekennen als men denkt aan de kamerverkiezingen in 1960. Bij de Kamerverkiezingen in 1952 was de PvdA plotseling de grootste partij geworden, groter dan de KVP. maar bij de Statenverkiezingen in 1954 verwierf de KVP (net als nu) weer de eerste plaats. In 1956 zegevierde de PvdA echter weer over de KVP. Toch verdient het de aandacht, dat de PvdA in Limburg een verlies leed van 5.5%, in Noord-Brabant van 3.3% en in Gel derland van 4.4%. Daartegenover staat een winst van de KVP in deze provin cies van resp. 5,8%. 2.8% en 0 3%. Aan zienlijk was het verlies van de PvdA in Noord-Holland (5.9%). maar daar behaalden de pacifistische socialisten 3.2% Het verlies van de communisten. in vergelijking met 1956. is over het ge hele land genomen, niet heel groot. Wel belangrijk was het verlies van 2.7% in Noord-Holland, maar daar woedt de strijd met Paul de Groot het felst en daar konden de communisten cp de lijst van de pacifistisch^ socialis ten stemmen. In 1956 was de groep-Welter al sa mengesmolten met de KVP De winst van de KVP is dus pure winst op de PvdA. maar zoals hierboven reeds is op gemerkt. zegt dat nog niet alles voor de Kamerverkiezingen in 1960. Het herstel van de KVP is thans echter een feit. Namen der Aantal stemmen Percentages Partijen Staten 1954 Kamer 1956 Staten 1958 St. 1954 K. 1956 Staten 1958 Partij v. d. Arbeid 1.566.667 1.869.270 1.654.281 29.40 32.70 28.65 Kath. Volkspartij 1.680.527 1.812.685 1.899.058 31.54 31.71 32.89 569.363 565.471 544.243 10.68 9.89 9.42 V. V. D 467.622 501.739 658.362 8.77 8.77 11.40 Christ. Hist. Unie 514.561 481.396 520.165 9.66 8.42 9.01 Comm. Partij Ned. 283.486 271.908 239.102 5.32 4.75 4.14 Staatlc. Ger. Partij 116.243 129.265 129.106 2.18 2.26 2.24 Ger. Pol. Verbond 38.127 37.040 43.512 0.72 0.65 0.75 Overige partijen 'J 92.382 48.450 86.495 1.73 0.85 1.50 5.328.978 5.717.224 5.774.324 100 100 100 Deze overige partijen waren: Boerenpartij (Gld), Kath. Arb. Lijst, Kath. Dem. Lijst, Kath. Nat. Partij, Lijst v. Nunen, Lijst Voogd, Midd. Partij, Nat. Opp. Unie, Nat. Unie, Pac. Soc. Partij, Sam. Chr. Gr./P.C.G., Soc. Unie, Vrijz. Dem. Bond en Wereldburgers. Het Amerikaanse leger heeft gisteren, met behulp van een Jupiter-C raket, de kunstmaan „1958 gamma" gelanceerd. Deze satelliet wordt officieel „Verkenner 3" genoemd; zij weegt ongeveer veertien kg, iets meer dan de eerste Verkenner. De nieuwe kunstmaan kan in vüf seconden aan radio-stations op de grond gege- j vens verstrekken, die in twee uur baanbeschrüving zijn verkregen. Dit geschiedt nadat de grondstations een bepaald radiosignaal hebben uitgezonden. Overigens zal de nieuwe kunstmaan vermoedeiyk slechts een korte levensduur hebben ten gevolge van een klaarblijkeiyke afwijking van de beoogde baan, welke teveel verti caal inplaats van horizontaal loopt, waardoor het een kwestie van dagen kan worden, dat de Verkenner-3 in de dichtere luchtlagen van de dampkring komt en daar verbrandt. Naar schatting bedraagt de verste afstand van de kunstmaan tot de aarde 3.200 km. Regen van gegevens Het Technologisch instituut van Cali- fornië heeft meegedeeld, dat de nieuwe satelliet is uitgerust met een bandop name-apparaat ter grootte van een siga rettendoosje, waardoor deze derde Ver kenner vijf maal zoveel gegevens over kosmische straling kan doorgeven als de eerste. Er zijn twee zenders aan boord, een krachtige met een vermogen van zestig milliwatt op een frequentie van 108.03 megacycle en een zwakke zender met een vermogen van tien milliwat waarvan de frequentie 108 megacycles is. De sig- brengen aan de verkiezingsdienst van het ANP. die de landelijke resultaten welgeteld ruim 8 uur na de sluiting der stembureaus, ook in het kleinste ge hucht in Nederland, te onzer kennis bracht. Wie zich ook maar enigszins bewust maakt van de organisatorische moeilijk heden. welke daar aan verbonden zijn. kan daarvoor slechts diepe bewondering koesteren. Koningin Elizabeth van Engeland, kreeg gisteren bij het verlaten van de Engelse Kerk in Den Haag bloemen aangeboden door een klein meiske, welke ontmoeting dit j plaatje opleverde. Peter Townsend op theebezoek bij Prinses Margaret Verrassende ontmoeting (Van onze Londense correspondent) Het heeft in Londen zeer sterk de aandacht getrokken, dat Peter Town send wiens naam destyds herhaalde- lijk genoemd werd in verband met een mogeiyke romance met Prinses Mar garet gisteren in Clarence House op de thee was genodigd. Zoals men weet heeft Townsend. naar men zegt: uit te leurstelling. een wereldreis van twee jaar gemaakt en daarover in dag- en weekbladen artikelen geschreven. Townsend was, evenals voor zyn ver trek, de gast van de Koningin-Moeder en Prinses Margaret. De laatste maal, dat de Prinses en Townsend elkaar ont moetten, was op 31 oktober 1955. Prin ses Margaret liet toen na een aarzeling, welke weken lang duurde, tenslotte op dramatische wijze bekendmaken, dat er geen sprake zou zün van een huwelijk. ,.Ik heb besloten niet met Peter Town send te trouwen", zo luidde haar cate gorische verklaring. Thans wordt be weerd, dat Townsend deze uitspraak nooit als onherroepeiyk heeft be schouwd. Reiden zouden van oordeel ge weest zyn. dat er tyd nodig was voor een verandering in de openbare mening (Townsend is gescheiden, maar de eisende partenii) en dat daarna een hu- veüjk mogeiyk zou worden. De aartsbisschop van Canterbury (het hoofd van de Anglicaanse kerk) met wie de Prinses voor de bekendmaking een lang onderhoud heeft gehad, schijnt in deze hartskwestie toen het laatste woord te hebben gesproken. 9 Slot op pag. 2 nalen van de eerste zender kunnen ge makkelijk door amateurs worden opge vangen. Voor de ontvangst van signalen van de tweede zender zijn speciale in strumenten nodig. In totaal zwerven thans vier kunst manen rond de aarde: de Russische „Spoetnik 2". met de dode ..Laika" erin, en drie Amerikaanse: Verkenner 1, „Vanguard" en „Gamma 1958". De derde Amerikaanse kunstmaan be gon haar omloop zeven minuten na de start van de draagraket. De omlooptyd is twee uren en 1 minuut, in een ellips vormige baan. Om de vyf seconden wordt „een ware regen van gegevens uitgezonden". Tij dens zyn omloop wordt door het hier boven genoemde bandopname-apparaat ter grootte van een pakje sigaretten alles wat de instrumenten waarnemen, opgespaard en „gecomprimeerd" voor deze uitzendingen. Russische raket keerde naar de aarde terug Volgens een bekendmaking van het Russische comité voor het geofysische jaar, is op 21 februari in het Europese deel van de Sovjet-Unie een enkelvou dige raket afgeschoten, die een hoogte van 473 km heeft bereikt. De raket met bijbehorende instrumenten woog 1.520 kg. Zij keerde naar de aarde terug op een tevoren in gereedheid gebrachte plaats, aldus Tass. De raket was voor zien van speciale stabilisatoren waar door zij niet om haar eigen as kon draaien. Door het lanceren van de raket zyn de eerste gegevens verkregen over de verdeling van de vrije elektronen in de ionosfeer tot een hoogte van 473 km en gegevens over de atmosferische druk tot een hoogte van 260 km. Oscars uitgereikt In Hollywood zijn gisteravond weer de „Oscars" uitgereikt. De Oscar-prys voor de beste film kreeg „De brug over de rivier de Kwai". De vermaarde Italiaanse film „De Nachten van Cabiria" werd bekroond als de beste buitenlandse film. De Engelsman David Lean krepg de Oscar als de beste regisseur voor zijn film „De brug over de rivier de Kwai". De schrijver van het draaiboek van deze film, Pierre Boule, is eveneens be kroond. De prfjs voor de beste documentaire is toegekend aan de film „Albert Schweit zer". (Advertentie) ZAAI NU GRASZAAD Een goed gazon maakt Uw tuin mooier. VLIELAND-S ZAADHANDEL NIEUWE RIJN 50 b(J 't Gangetje Russische geleerden bij Amerikaanse kernproef President Eisenhower maakte gisteren op zijn persconferentie bekend, dat de V.S. een aantal geleerden, onder wie ook Russische, zullen uitnodigen om een kernontploffing, die deze zomer in de Stille Oceaan door de Amerikanen te weeg zal worden gebracht, by te wonen. Eisenhower zei, dat de radio-actieve neerslag by deze ontploffing drastisch verminderd zal zyn. Deze proef zal het bewys leveren van de vooruitgang, die onze geleerden hebben gemaakt en nog maken by hun pogingen om de radio actieve neerslag van kernontploffingen te beperken, aldus de Amerikaanse pre sident. Wy zullen de V.N. verzoeken hiervoor een groep wetenschappelijke waarnemers te selecteren uit de leden van de weten schappelijke commissie van de V.N., die zich bezig houdt met de gevolgen van atoomstraling, zo vervolgde Eisenhower. Onder deze waarnemers zullen zich Russen. Tsjechen, Amerikanen, Britten, Canadezen en nog enkele vertegenwoor digers van landen, die Eisenhower niet met name noemde, bevinden. Eisenhower zei voorts dat ook Amerikaanse en bui tenlandse journalisten uitgenodigd zul len worden om deze proef by te wonen. Aan H.H. Adverteerders Om hierna te noemen redenen zijn wij helaas genoodzaakt H.H. adverteerders mede te delen, dat de tekst van advertenties, bestemd voor ons zaterdagnummer, uiterlijk vrij dagmiddag 3 uur in ons bezit moet zijn. Noodgedwongen zijn wy tot deze maatregel over moeten gaan. aan gezien anders ons blad op zaterdag, die een halve werkdag is, te laat bij onze abonnees komt, terwijl bo vendien de vrije zaterdagmiddag voor onze werknemers verloren zou gaan. DE DIRECTIE Advertentie oor HA ARLEMMERSTR. 1 Aanhoudend zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk plaatselijk enige regen, morgen overdag enkele opklaringen. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Aanhoudend zacht weer. (Opgemaakt te 11.15 uur). 28 MAART Zon op: 6.26 uur: onder: 19 05 uur. Maan op: 11.07 uur: onder: 2.11 uur. Hoogwater te Katwijk te 8 09 en 20 44 uur. Laagwater te Katwijk te 3.33 en 16 05 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1