GEESTDRIFT, PRACHT EN PRAAL ROND TWEE VORSTELIJKE PAREN Grootse ontvangst in de Residentie WEERBERICHT Tijdens galadiner bood versierde Burgerzaal een feeërieke aanblik H. Walenkamp Zn WEST-DUITSLAND AKKOORD MET „MODERNSTE WAPENS" 97»te jaargang WOENSDAG 26 MAART 1958 No. 29401 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Benny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal: f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte SlngeJ 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Juichend slotakkoord van stralende eerste dan Uitbundiger dan zelfs de meest geestdriftige bewonderaars van de Britse vorstin zich zullen hebben voorgesteld, zijn de Koningin en Prins Philip vandaag door de Hagenaars bij de aan komst in de Residentie toegejuicht. Met een enthousiasme, dat weinig Nederlands (laat staan Haags....) aandeed. Met een enthousiasme ook, dat wedijverde met de geestdrift, waarmede de hoofdstad op de eerste dag de vorstelijke gasten heeft bejegend. Een eerste dag, die na een ma gistraal galadiner in een luisterrijk versierde Burgerzaal van het Paleis op de Dam een majes tueus en juichend slotakkoord vond in een waar- Immers, in de middaguren werd er een korte rijtoer door de juichende stad gemaakt, waarbij bezoeken werden gebracht aan het Rijksmuseum en de diamant firma Asscher. Leunend op een stokje stond de oude heer Louis Asscher, oudste firmant van deze beroemde firma, voor de Britse vorstin en Koningin Juliana. Hij vertelde met een wat bevende stem van die gedenkwaardige 21ste november 1908, toen hij met nog enige andere heren van de firma, de kroonjuwelen van de beroemde Cullinan aan zijn majesteit Koning Edward VII aanbood. Vol trots liet hjj de fraai bewerkte zilveren schaal zien, die hij als herinnering had ont vangen. Men kon zien, dat de speech van deze bejaarde heer de Britse vorstin ontroerde. lijk vorstelijk concert in Nederlands eerste muziektempel. Duizenden en duizenden Amsterdammers zijn gisteravond tevreden gaan slapen. Zij hadden „haar" gezien. De slanke, jeugdige en charmante vorstin, die spoorslags de harten van de hoofd- stedelingcn heeft veroverd door haar beminnelijk optreden. Duizenden en duizenden hebben zich in de loop van de dag langs de routes geschaard om toch maar een glimp te kunnen opvangen van deze hoge gast van onze landsvrouwe. Door het drukbezette programma bestond er heel wat gele genheid om de koninklijke personages aan zich te zien voorbij trekken. het Engelse en Nederlandse volkslied, dat het Concertgebouworkest onder lei ding van dr. Eduard van Beinum ten gebore bracht. Daarna beluisterde het uitgelezen gezelschap de uitvoering van Johan Wagenaars ouverture „Cyrano de Bergerac" en „Variations on ah original theme opus 36" van Edgar Elgar. Koninklijke tafel Tijdens dit bezoek werd de hoge gast een tafel getoond, waarop het konink lijke wapen van Elizabeth II was ten toongesteld, volledig gezet in diamanten. Men had hiervoor ruim 1350 diamanten gebruikt. Totale waarde: anderhalf mil joen gulden. Maar ook de Britse vorstin kwam met een verrassing voor de dag. Zij had twee van de vier grootste ste nen van de Callinan meegenomen om ze de heren Asscher te laten zien. Van i de revers van haar lila mantelpakje maakte zij twee broches los, die ze ter i bezichtiging overreikte. Traditie Het is traditie, dat bij ieder bezoek van een staatshoofd aan Nederland, er in de statige Burgerzaal van het paleis op de Dam een galadiner plaats heeft. Zulks impliceert een aankleding van deze ruimte, welke de gasten voor deze feestdis genood, alle zakelijkheid doet vergeten. Het accent van de versiering lag ditmaal op de schone voorjaars pracht van ons land: hyacinten, tulpen en narcissen. Ongeveer 4000 van deze geurende lentebloemen hadden op de lange, met wit damast bedekte tafels, een plaats gekregen. Zij vormden in hun fraaie uitstalling een lust voor het oog. De bolbloemen wedijverden in pracht met de seringen en Japanse kers. Zel den was de Burgerzaal zo'n lusthof als gisteravond, toen H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard het Engelse koningspaar en vele andere autoriteiten voor een feestmaal hadden uitgenodigd. Bood deze overdadige bloemenver siering reeds een adembenemende aanblik, het licht van de kaarsen in de kandelabers en dat der kroon luchters completeerden het feeërieke aanzien der zaal. Niet minder dan 211 gasten zaten aan de galadis aan. Slechts 48 lakeien moesten ervoor zorgdragen, dat het de voorname per sonages aan niets zou ontbreken. Het flonkerende kristal, het zilveren ser viesgoed en dan, nogmaals die weelde aan bloemen, het was alles van een sprookjesachtige allure Groots concert Groots was ook het galaconcert, dat de gemeente Amsterdam de hoge gasten in het Concertgebouw aanbood. Honder den genodigden hadden reeds geluisterd naar het eerste deel van het concert, toen na de pauze om kwart <3ver tien Koningin Elizabeth, Prins Philip, Ko ningin Juliana. Prinses Beatrix en Prin ses Irene en de leden van het gevolg plaats namen in de koninklijke loge De beide vorstinnen waren gekleed in stra lend mooie avondtoiletten. Zij droegen een diadeem in het haar. Prins Philip was in gala-marine-uniform. Bij de in gang van het gebouw waren de gasten verwelkomd door de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall en de oudste wethouder, mr. A. Roos. Het middengedeelte van het balkon, recht tegenover het muziekpodium, was ingericht tot loge, fraaie bloempartijen versierden de ballustraden en een bal dakijn overkoepelde het geheel. Alle aanwezigen rezen van hun zetels, toen de vorstelijke gasten de loge betraden. Aandachtig luisterde men staande naar Toen het langdurige applaus na de uitvoering verklonken was, en Ko ningin Elizabeth beminnelijk enige malen het publiek met handwuiven voor het huldebetoon had bedankt, begaven de hoge gasten zich naar de achter de loge gelegen blauwe zaal, waar Eduard van Beinum en concert meester Jan Bresser alsmede bestuurs leden van de Stichting en de Vereni ging Het Concertgebouworkest wer den voorgesteld. Koningin Elizabeth was zeer verrast, toen dr. Van Beinum haar namens het orkest twee gram mofoonplaten aanbood van enige door het orkest gegeven concerten. Tegen half twaalf vertrok het gezelschap naar het koninklijk paleis, toegejuicht door de talryken, die zich ondanks het late uur rondom het Concertgebouw hadden verzameld. Een feestelijke dag was ten einde. Koningin Elizabeth en Prins Philip na de kranslegging bij het Nationaal Monument op de Dam. Het Britse koninklijk paar wordt geflankeerd door (links) burge meester Van Hall en rechts mi nister-president dr. Drees. R.S. Stokvis rijwielen HAARLEMMERSTR. 1 Enige regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met tijdelijke enige regen. Zwakke tot ma tige. later matige tot krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 27 MAART Zon op: 6.28 uur; onder: 19.04 uur Maan op: 10.10 uur: onder: 1.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.21 uur en 19.46 uur. Laagwater te 2.54 uur en 15.19 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Russische diplomaat verkoos de vrijheid Hij zou rode plannen voor spionage hebben meegenomen Wladimir Loekasjewitz. tweede secre taris van de Sovjetrussische ambassade in de Cambodjaanse hoofdstad Pnompenh, is, op weg naar Moskou, verdwenen Hem was op verzoek van de Russische ambassade, een uitreisvisum verstrekt en men meende in Cambodja, dat hij naar Moskou was teruggeroepen Gisteren werd te Pnompenh van ge- oonlijk betrouwbare zijde vernomen, dat Loekasjewitz per vliegtuig in Bang kok (Sianri was aangekomen. Zijn vrouw en zyn zoon vertrokken 10 dezer per vliegtuig uit Pnompenh en men meent dat zij zich thans in Rome bevinden. Van de zijde van het Cambodjaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt vernomen, dat men in de Sovjet russische ambassade na het vertrek van Loekasjewitz bevond, dat de brandkast was opengebroken, terwijl de vingeraf drukken van de tweede secretaris op de deur ervan werden aangetroffen. Vol gens sommige berichten zou Loekasje witz zich hebben meester gemaakt van geheime communistische ondergravings- plannen voor Zuidoost-Azië. De Sovjetrussische ambassade te Pnompenh heeft tot dusverre geen com mentaar willen geven op de verdwijning van Loekasjewitz. Russisch relaas over het hondje Laika Laika. de eerste „ruimtehond" heeft zeer goéd de versnelling, waarmee zij in de tweede „spoetnik" de ruimte werd ingeschoten, doorstaan, zo heeft Alexan der Toptsjief. de secretaris-generaal van de Sovjetrussische academie van weten schappen. gisteren op het jaarlijkse con gres meegedeeld. De hond had ook blootgestaan aan de trillingen en het lawaai van de raket motor. Direct na de lancering van de raket waren de polsslag en de adem haling ongeveer drie maal zo snel ge worden. De polsslag was echter niette genstaande de verder toenemende snel heden verminderd. De instrumenten, die het hart controleerden, hadden geen enkele ernstige afwijking geconstateerd. Toen de kunstmaan in haar baan was gekomen en de zwaartekracht was opge heven. waren het ritme van de polsslag en de ademhaling verder verminderd. De polsslag was weer vrijwel normaal ge- worden. Ondanks het feit. dat het dier I niet meer aan de zwaartekracht onder- hevig w£s. had het blijk gegeven van een I gematigde motorische activiteit. Men had geen aanzienlijke fysiologische wijzigingen geconstateerd, aldus prof. Toptsjief. De beide koninklijke families in de Koninklijke loge van het Con certgebouw, even voor de aanvang van het gala-concert, dat gediri geerd werd door dr. Eduard van Beinum. 34 miljoen meer deviezen Aan de weekstaat van de Ned. Bank ontlenen wy, dat de deviezen nu boven de f. 4.5 miljard zijn uitgekomen. Goud en deviezen bedragen thans tezamen f. 4518 miljoen. Hiervan is het goud deze week met f. 19 miljoen en de netto de viezenreserve met f. 34 miljoen gestegen. Begroting Zuiderzeefonds aangenomen De Eerste Kamer heeft gisteren zon der hoofdelijke stemming de begroting voor het Zuiderzeefonds aangenomen, nadat alleen de heer Louwes (VVD) en kele opmerkingen had gemaakt. Minis ter Algera verklaarde, dat hij alle aan dacht zal blijven besteden aan de kwes tie van de schadevergoeding voor de ver zakkende huizen in Kuinre. Hij heeft in 1938 in de Tweede Kamer als eenling op de bres gestaan voor Kuinre toen hij pleitte voor de bouw van een sluis. Daar uit moge blijken, aldus de minister, dat ik een open oog heb voor de belangen van Kuinre. Publikatie verkiezingsuitslag Wü herinneren eraan, dat de ver kiezingsuitslag van Leiden heden avond vanaf kwart voor acht op de bekende borden voor ons Bureau aan de Witte Singel wordt bekend gemaakt. De publikatie omvat de resultaten in alle stembureaus en een verge- lUking met de Statenverkiezingen van 1954 en de Kamerverkiezingen van 1956. Dulles niet ongerust over ontwikkeling in Arabië De Verenigde Staten hebben thans geen reden teveel gewicht te hechten aan de uitbreiding van de bevoegdheden van Kroonprins Feisal van Saoedi-Ara- bië. zulks ten nadele van zijn broer, de Koning van dat land. Dit is gisteren medegedeeld door de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken. Foster Dulles, toen hem op zijn wekelijkse persconferentie een vraag over dit on derwerp werd gesteld „Ik geloof niet dat de grotere bevoegdheden van Prins Feisal enige verandering in de betrek kingen tussen de Verenigde Staten en Saoedi-Arabië teweeg zuilen brengen. De Amerikaanse regering neeft geen reden om aan te nemen, dat de S.ioedl- Arabische Kroonprins door anti-Ame rikaanse gevoelens is bezield", aldus mi nister Dulles. Motievan Adenauers partij ten gunste van algemene ontwapening onder toezicht De Westduitse Bondsdag heeft gisteravond een christen-democratische motie aanvaard, waarin de regering de bevoegdheid krijgt bü afwezigheid van een internationale ontwapeningsovereenbomst de Westduitse strydkrachten met de „modernste wapens" uit te rusten, hetgeen dus aanvaarding van raketten bete kent echter niet van waterstofbommen. De aanvaarding geschiedde by hand opsteken. De Bondsdag stemde over niet minder dan veertien moties, waarvan er dertien door de socialistische oppositie waren ingediend. Door de christen-democratische motie te aanvaarden, heeft de Bondsdag (de Westduitse Tweede Kamer) de politiek van Bondskanselier Adenauer goedgekeurd. Adenauer zei vorige week donderdag, dat het volgens de strategische plannen van de NAVO nodig is. dat West-Duitsland deelneemt aan „ontwikkelingen op het gebied der moderne wapentechniek" en dat de Bondsrepubliek zich buiten de NAVO zou plaatsen, indien zy weigerde eraan deel te nemen. Voorts wordt uitgesproken, dat vrije verkiezingen in Oost- en West-Duits land de basis van de hereniging van Duitsland moeten vormen. Het sluiten van afzonderlijke vredesverdragen met Oost- en West-Duitsland, onderhande lingen met Oost-Duitsland en de vor ming van een Oost-Westduitse staten bond werden van 'e hand gewezen. Dit deel van de motie werd met 274 tegen 165 stemmen by 26 onthoudingen goed gekeurd. Bondskanselier sprak met Lutherse kerkleiders Tijdens de debatten zond het bestuur van het Westduitse Vakverbond, dat zes miljoen leden telt, aan de parlemen taire fracties te Bonn een telegram, waarin werd verzocht de strijdkrachten niet met kernwapens uit te rusten. Het vakverbond had een stroom van brieven en telegrammen ontvangen, waarin men zich tegen een dergelijke bewapening voor de Bundeswehr uitsprak. Het be stuur zal vrijdag te Hamburg een spe ciale bijeenkomst houden, waarop deze kwestie en die van de Duitse hereniging zullen worden besproken. Bondskanselier Adenauer heeft giste ren met leiders van de Evangelisch- Lutherse kerk van gedachten gewisseld over kernbewapening. De kerkelijke lei ders, onder wie de bisschoppen Dibelius en Lilje, legden de nadruk op het grote gewetensconflict, waarvoor de protes tantse christenen zich in deze kwestie zien geplaatst. De Bondskanselier ant woordde hierop, dat hy evenzeer be zorgd is en dat het ™ijns inziens de voor naamste taak der regering is. alles te doen om een algemene ontwapening onder toezicht te steunen. In de thans door de Bondsdag aan vaarde motie van de party van Aden auer wordt overigens niet alleen ge sproken over de noodzaak van de mo dernste wapens. In deze motie wordt de regering namelyk ook verzocht haar invloed aan te wenden ten gunste van een algemene ontwapening onder toe zicht en zich bereid te verklaren een dergelyke ontwapeningsovereenkomst te aanvaarden, indien deze door de grote mogendheden wordt bereikt. De Zweedse jeugd en het gebed voor de lessen (Van onze correspondent in Stocknolm» Al ruim een jaar is een uitvoerige discussie in Zweden gaande over de al dan niet vrijwillige deelname aan het ochtendgeb ed. dat in de Zweedse scholen voor het begin van de les ge meenschappelijk plaats heeft. De hele school is dan in de aula bijeen, om de dag met een korte overdenking te be ginnen. Hiertegen zijn nu van de kant van de jeugd bezwaren gerezen. Men noemt het een „tijdrovende geschiede nis" en een „afgedwongen bekentenis". „Iedereen, zo eisen enkele scholieren, moet voor zichzelf uitmaken, of men er aan deel wü nemen of niet. Deze zaak wordt zeer ernstig opge nomen. Een groot aantal scholieren sprak zich positief over de overdenking uit, maar kwam toch met nieuwe voor stellen: in plaats van te bidden zou men b.v. ook naar muziek kunnen luisteren. Het hoofdbestuur der scholen *eef» nu zijn standpunt bepaald en de rege ring laten weten, dat de ochtendover denking ook in het vervolg verplicht be hoort te zijn. Het zou echter gewenst zijn rekening te houden met de ver schillende leeftijden en men zou dus en kele groepen moeten maken. Slot op pag. 2 Advertentie PHILIPS RADIO '58 Tienrallen opstandelingen in Algerije gedood Franse veiligheidstroepen hebben bij een gevecht met een groep opstandelin gen in het gebied van Guelma Oost- Algerije) 22 opstandelingen gedood, zo is gisteren in Algiers bekendgemaakt In het gebied van Tlemcen werden P6 op standelingen gedood. De politie deelde dinsdag mede. dat een verzetsman maandag te Penthievre bij Bone een vroegere afgevaardigd* van oe Algerijnse assemblee heeft dor.dge schoten. Bij Oran in West-Algerije is maandag een goederentrein op een mijn gelopen. Er vielen geen slachtoffers, doch de ma teriële schade i« aanzienlijk. Mr. J. Schreuder directeur Ned. Bank Op 5 november 1958 eindigt de termyn waarvoor mr. H. R. van Taalingen in 1951 als directeur van de Ned. Rank werd herbenoemd. Met het oog oo het feit dat hij kort daarop de leeftiid van 65 jaar hoopt te bereiken, wenst de heer an Taalingen niet voor een herbenoe ming in aanmerking te komen. Ter voor ziening in de vacature die aldus zal ont staan, is bij K.R. met ingang van 1 september 1958 tot directeur van de Ned. Bank benoemd mr. J. Schreuder. direc teur van de Coöperatieve Centrale Raif- feisenbank te Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1